25
РОЗРОБКИ УРОКІВ Підготувала вчитель англійської мови Веснянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Турук Л. Д.

роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

РОЗРОБКИ УРОКІВ

Підготувала

вчитель англійської мови

Веснянської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Турук Л. Д.

Page 2: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

ОДЯГ. 2 КЛАСМета: автоматизувати 10 з теми «Одяг» розвивати навички говоріння,

аудіювання, читання, письма, продовжити знайомити учнів із тестовими завданнями, розвивати мислення, слухову пам’ять, навички вимови, виховувати охайність.

Обладнання: мультимедійна дошка, картинки, картки, тестові завдання.

Методи та прийоми проведення уроку:Фонетична зарядка. Робота за картинками. Рольова гра. Мікродіалоги. Зарядка. Тестові завдання. Читання. Робота в групах.

Хід урокуI. ПОЧАТОК УРОКУ. ПРИВІТАННЯУчитель. Good morning, children!Учні. Good morning! Good morning!Good morning to you! Good morning! Good morning!I'm glad to see you!Учитель. Thank you! I'm glad to see you too! Sit down, please! Begin our

lesson.II. ФОНЕТИЧНА ЗАРЯДКАУчитель показує картинки, за якими учні згадують і розповідають

вірші:

1. This is а mother, This is a father,This is a sister, This is a brother. Mother, father, Sister, brother Hand in hand With one another!

2. Look at the window! Look at the door!Look at the ceiling? Look at the floor! This is a window. This is a door.This is a ceiling.This is a floor.

3. Why do you cry, Willie? Why do you cry? Why, Willie? Why, Willie? Why, Willie, why? Why?

III. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ1. Учні повторюють ЛО з теми (додаток 1)What's this? This is a shirt.

What's this? This is a skirt.What's this? This is a dress. What's this? This is a hat. What's this? This is a T-shirt.

Page 3: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

What's this? This is a blouse. What's this? This is a coat.What's this? This is a scarf. What's this? These are shoes.2. Робота за картинкамиУчні повинні здогадатися, що зображено на картинці (картинки подані

не повністю): What can you see?3. Гра «Одягни ляльку»Учні діляться на 2 команди, у кожної команди є своя лялька, яку треба

вдягнути відповідно.4. Діалоги учнівWhat do you like to wear?I like to wear a dress.What do you put on?I put on a sweater and a skirt.What do you like to wear?I like to wear jeans.What do you put on?I put on a shirt and jeans. 5. ЗарядкаУчні виконують команди вчителя.Clap your hands! Swim! Fly! Sit down! Hands up! Sing! Drive! Dance!

Turn! Run! Stamp your feet! Jump!6. Повторення ЛО з теми «Кольори-прикметники»а) учні стають в коло, передають один одному кубик і називають

кольори англійською мовою;б) робота за картками: учням треба розфарбувати картинки та скласти

діалоги за картинкою.Приклад діалогуWhat’s it? This is a T-shirt. What colour is this T-shirt? It's brown.What's this?This is a blouse.What colour is this blouse? It's pink.7. Тестові завданняа) Вставити пропущену букву dre...s, sh...es, s...irt, jea...s, blou...e.

Page 4: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

b) Розшифрувати слова: S T E R H D І О1) (shirt)2) (dress)3) (shoes).c) З'єднати слова й картинки (див. додатки 1 та 2).8. ЧитанняКожен учень витягує картку і читає подані слова:Can till bee по box Cap red see go sixCat pot feet bone fox Cab sit steel rose Rex Camp bell teeth nose tax Still lip good fly eatBelt hen wood cry meat Top cat took sky seat Frog bag brook my clean Tell tent look by meal Frost flag cook try leaf9. Робота в групахУчні діляться на групи, кожній групі дістаються букви, з яких вони

повинні скласти слова з теми «Одяг».1 група — T-shirt, cap.2 група — jeans, coat.3 група — sweater, hot.ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Намалювати свій улюблений одяг, прикрасити його і підписати по-

англійськи.V. ЗАКІНЧЕННЯ УРОКУ. ПРОЩАННЯ

Додаток 1

shirt skirt dress

hat T-shirt shorts

coat scarf shoes

Page 5: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

Додаток 2

УРОК У 3 КЛАСІТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS

Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем. Удосконалити вміння складати речення з конкретними словами. Розвивати лексичні, граматичні, мовленнєві навички, пам'ять, мислення, фонетичний слух. Формувати навички читання та розуміння прочитаного. Формувати здатність працювати в парі, групі; практикувати учнів у говорінні, письмі. Виховувати любов до навчання.

Обладнання: магнітофон, підручник, картки, зошит, мікрофон.Тип уроку: урок засвоєння знань.Підручник: О. Д. Карп'юк (3 клас).

Хід урокуI. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ ІНШОМОВНОГО МАТЕРІАЛУGreeting and aimGood morning children! I am glad to see you. Now, sit down and let's begin our lesson.Our today's topic is «The days of the week. School subjects».Warming up

Page 6: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

HOW MANY DAYS HAS MY BABY TO PLAYHow many days has my baby to playHow many days has my baby to play?Sunday,Monday,Tuesday,Wednesday,Thursday,Friday,Saturday.My baby plays every day.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ1. Vocabulary. RevisionLook at the card with the word. Read the word after me.2. ReadingOpen your books, ex. 1 p. 55. Listen and read, translate.Vicky’s Favourite Lesson . Vicky is a schoolgirl. She goes to school five days a week.She likes music and singing. Music is her favourite lesson.Her favourite days are Wednesday and Friday. She has got Music lessons on

these days.Now let's read the text «Vicky's Favourite Lessons».Do you have a favourite day/ lesson? What is it?Look at the text and tell how many times the word «music» appears in the

text.Answer the questions. Is Vicky a schoolgirl?What lesson does she like?Why does she like Music?When has she got Music?What are her favourite days? Why?3. Pair workStudents ask each other questions. Interview your classmate and tell about

him /her in class.P 1. What is your favourite day of the week?P 2.1 like......is my favourite day.

Page 7: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

P 1. Which lesson do you like?P 2. I like...4. Physical ActivityEx. 5 p. 56. Музичний супровід5. WritingFill in and match.Sunday а) понеділокMо___day b) середаTues__ay c) суботаWednesd_у d) четверThursda__ e) п'ятницяF__iday f) неділя___aturday g) вівторокMake up sentences.goes, to, He, school ________________________________________Maths, likes, Bill __________________________________________doesn't, He, English, like ____________________________________ Reading, on, is, Tuesday, it __________________________________6. SpeakiningMake up sentences using the tablePair workP 1. How many lessons do you have on Monday? P 2. On Monday I have five lessons.

On

SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

I have

fourfiveSixno

lessons

Read , match and say. Maths speak, read and write in EnglishReading jump, run and play sportsSport sing and danceEnglish draw and paintArt read booksMusic count and do sumsAt our Maths lessons we count and do sums.

7. Listening

Page 8: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

At SchoolJane, Bill and Dan are friends. They go to school. On Monday Jane has got

Maths, Music and Art. Jane likes Music. Dan doesn't like to sing songs. His favourite day is Wednesday and he likes to count very much. Bill likes to run and jump at his favourite lesson on Tuesday.

1. Mark the sentences as true (+) or false (-).__Dan and Bill are brothers.__Bill likes to sing song.__Jane's favourite day is Monday.2. Circle the right word.Dan likes Maths/Sport.Jane likes to count/to sing song.Bill's favourite day is Tuesday/Wednesday.3. Complete the sentences.

The children go to ________________________________On Tuesday Bill has got his favourite _________________Bill likes to run and _______________________________

8. Гра «Ланцюжок». Робота в групах9. Complete the storyWe have got ____________, _____________, _____________

and________ on Tuesday. ____________ is my favourite lesson._____________ is my friend's favourite lesson.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ1. HomeworkВивчити пісню, впр. 5 (с. 56).2. SummarizingWell! Our lesson is coming to end. Today you've worked very well. Ann was very active at the lesson. Thank

you for your work. See you next time.

THE PUPIL AND HIS WORLD. THE LETTER Oo. Урок у 1 класі

Мета:формувати та активізувати лексико-фонетичні навички з теми, закріпити вивчені англійські літери та алфавіт, ознайомити учнів з буквою Оо, її фонетичним озвученням, написанням, розвивати слухову пам’ять, усне мовлення, увагу, навички письма, прищеплювати цікавість до навчання.

Page 9: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

Обладнання: унаочнений план уроку; картинки j підручник, букви-мозаїка, мікрофон.

Хід урокуI. Привітання— Good morning, dear children. Sit down.II. Оголошення теми та завдань уроку.Знайомство з планом уроку у картинкахУчитель. Сьогодні ми вирушимо у веселу подорож, у гості до букви

Оо. Але зла відьма із замку ABC приготувала нам кілька завдань, які ми маємо виконати. Наприкінці уроку біля кожного завдання 1, 2, 3... ви закріпите на дошці картинки «funny faces», якщо завдання вам сподобалось найбільше, і «sad faces», якщо не сподобалось.

III. Фонетична зарядкаУчитель. Разом з нами у подорож вирушає улюблений Mr. Tongue.— Розпочати нашу подорож нам допоможе Mr. Tongue.Mr. Tongue не любить довго спати. Він прокидається раненько,

відкриває вікно [w] [w] [w]. Погода чудова, і він каже [а:] [а:] [а:]. Швиденько робить ранкову зарядку, прибирає в кімнаті, вибиває килим [р-b] [р-b] [р-b], трохи попрацював пилососом [t-d] [t-d] [t-d]. Подивився у дзеркало, а воно забруднилось, і вигукнув [ai]'. Похекав на нього [h] [h] [h]. Почав витирати в одну сторону [au] [au] [au], і в іншу [іе]. Все, дзеркало чисте.

Пішов Mr. Tongue на кухню снідати, п'є чай, але чай гарячий, він його студить [f-v] [f-v] [f-v]. Вибігає з будинку і збирається з нами в подорож, у гості до букви Оо. Але Mr. Tongue вирішив мандрувати на автомобілі. Гріє мотор [г] [г] [г]. Нарешті поїхав [d] [d] [d]. А ми будемо його наздоганяти. Are you ready?

IV. Warming up1. T. Askas many questions as you can in order to get as much information

as you can about your friends.P1. What is your name?P2. Where do you live?P3. What do you study?P4. How old are you?2. Finish the poems having the beginning of therh:— Mother, father, sister, brother...

Page 10: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

— Good morning, dear teacher...— One, one, one...— Three, three, three...V. Основна частина уроку.1. Інтерактивна гра «А microphone». Активізація структури «What is

it? It is а...»2. Гра «Рухлива шеренга» (повторення числівників до 12).3. «А lotto game».4.Фізкультхвилинка.Stand up.Hands up.Hands on hips.Hands on shoulders. Hands on knees.Hands down.Turn around.Sit down.5. Мотивація введення нової буквиа) Повторення вивчених букв. Іі, Tt, Nn.

• Хорове опрацювання; письмове опрацювання.6. Введення букви Оо.• Історія про букву;• назва;• звук і фонетичний знак;• написання.Т. Mr. Tongue ще не дійшов, мабуть, десь зламався дорогою. Ми перші

дістались до будиночка букви Оо. Що беруть люди у гості?Р1. Подарунки.Т. І ми взяли багато ORANGES. Нас зустрічають OLEG і 0LENKA.

Вони нам покажуть, де живе мама О І дитинка о, хто з ними ще живе.Отже, буква Оо живе біля великого, синього OCEAN, де живе OLD

OCTUPUS. OPEN двері і ми бачимо, що тут живе OWL-сова, ОАК-дуб, OSTRICH-страус. Настав час подивитись, як пишеться, вимовляється буква О.

7. Введення та активізація лексики.а) Складання слів з букв-мозаїки IT, IN...б) Matching game. З'єднати великі букви з маленькими:

Page 11: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

ITON

ONIt

8. Рефлексія. Підсумок уроку. Оцінка власної діяльності.(Прикріплення «funny faces» і «sad faces».) The lesson is over. Stand up. Thank you very much for your good work. See you tomorrow. Good-bye.

УРОК У КЛАСІУрок- рольова гра «Подорож до острова Дитинство»

Мета: розвивати мовленєво-розумові навички з теми «Hobby» з використанням рольових ігор, колективних методів роботи шляхом створення на уроці обстановки сприятливого психологічного клімату, стимулювати мовно-розумову активність учнів, розвивати навички читання, перекладу, аудіювання, письма, увагу, кмітливість, культуру спілкування англійською мовою, виховувати інтерес учнів до вивчення англійської мови.

Обладнання: карта "Islands", іграшки, картки для складання діалогів, завдання для роботи в групах, мікрофони, фонограми пісень і фонової музики, чарівний олівець та скринька.

Хід урокуI. Greeting

Page 12: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

A song "How do you do?"How do you do?How do you do?I am very pleased to meet you,I am very pleased to meet you.How do you do?How do you do?

TPl P2 P3How is your mother?She is fine, thanks. How is your father? He is fine, thanks. How is your sister? She is fine, thanks. How is your brother? He is fine, thanks.T. If everything is all right, we shall start our lesson "Travelling to an island

"Childhood"". Today I am not your teacher. I am a guide in your travelling to the island "Childhood". Everything is magic here (a pencil, a bag, a box).

II. Warming upA rhymeEvery day, every day,

little children like to play,Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,

Thursday, Friday, Saturday.У нашій команді лише знавці англійської мови, всі, кому подобається

вивчати міжнародну мову спілкування.III. Speaking Interaction.Practicea) "What is your name?" («Чарівний олівець» — ланцюжок) b) Dialogue "Nice to meet you" Nice to meet you Nice to meet you. Nice to meet you Nice to meet you. Nice to meet you. I am so glad to meet you.Thank you. I'm glad to meet you. c) Merry go-round "Where are you from?"

Page 13: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

I am from England (France, Ukraine, Spain, Russia, Germany). "What is your hobby?"

My hobby is paintingwatching cartoons riding bikes playing chess readinglistening to music

IV. ReadingT. I know reading is your hobby. You have got a lot of friends. Masha wants

to read a letter from her penfriend abroad.All the rest will ask Masha questions. Text 1 p. 59 "English" O. Karpiuk

V. Music BreakVI. Speaking InteractionT. Children, we have a guest from the island "Childhood". She wants to ask

you some questions about your hobby, school life, interests, pastime. A guest. Questions:

1. What are your favourite days?2. When have you got English?3. What is your favourite lesson?4. Can you speak (read, write) English?5. Do you like singing English songs and playing games?

T. I shall complete small groups (1, 2, 3,4).Робота в групахAsk questions about your problems, school life....will be the leaders of the groups.Questions:

1. What is your hobby?2. What is your favourite toy? 3. Do you like to play? 4. Do you like English?

VII.Speaking Games. "Guess what", "Guess the animals"Робота в парах

1. Is it a domestic animal? I. Yes, It is.2. What colour is it? 2. It is brown.3. Is it strong? 3. It is strong.

Page 14: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

4. Is it quick? 4. It is quick.5. It is a horse! 5. Right you are!

Game "Magic Bag"Take your leaves and speak about animals.Ex. It lives in Africa. It is orange and white. It has got a very long neck, a

small head and a tail. It eats leaves and fruit.Ми наближаємось до острова "Childhood". Sing a song "A new friend".I met a little girlWho came from another land,I couldn't speak her language.But 1 took her by the hand.

We danced together, I had a lot of fun, Dancing is a language You can speak with anyone.

Edith SegalVIII. ReadingT. We are on the island "Childhood". We shall open a Magic Book and see a

fairy tale "Three little kittens", reat it DiscussionIX. SummarizingT. Наша подорож закінчилася. Ми повертаємось додому.

Ви були справжніми мандрівниками. Я бажаю вам успіхів у навчанні.Do more than belong, participate, Do more than care, help Do more than believe, practice Do more than be fair, be kind Do more than forgive, forget Do more than dream, work.

William Arthur Word

Page 15: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

ВИХОВНИЙ ЗАХІД НА ТЕМУ

«СВЯТА ТА РОЗВАГИ У 3 КЛАСІ»

Підготувала

Вчитель англійської мови

Веснянської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Турук Л. Д

Page 16: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

Cвята та розваги

Puppet-play

Мета: ознайомити учнів з новими словами і структурами,

практикувати їх вживання, повторити назви кольорів удосконалювати мовну

та мовленєву компетенцію учнів, розвивати навички усного і писемного

мовлення, аудіювання, фонематичний слух, розширювати кругозір учнів,

виховувати дбайливе ставлення до рідних.

Мета заходу:

практична: узагальнити лексичний матеріал за темою «Звірі»;

удосконалювати вміння учнів із читання, аудіювання й усного мовлення;

удосконалювати мовні навички; розвивати діалогічне мовлення;

виховна: виховувати почуття дружності, відповідальності,

культуру спілкування;

розвивальна: розвивати навички колективної роботи, пізнаваль-

ний інтерес до вивчення англійської мови, пам'ять, мислення, уяву.

P u p i l . Good afternoon, teachers, good afternoon, friends, you are

welcome to our puppet-play, you are welcome, dear guests!

N u r s e . Hello, dear friends! I'm a nurse. And this is a baby. I look after

him. He wants to go to the zoo!

Glad to see you at the zoo, I'm the mother kangaroo. Inside my skin I have a

pocket, I put my baby there to rock it.

B a b y . It's so interesting! Look! This is a zebra. It has stripes.

Z e b r a Do you know that I'm very fast? There is a place in the zoo, That I

never pass. I always take there Some fresh grass.

E l e p h a n t . Show me this place, I'm so hungry!

Z e b r a . Oh! Elephant! What are you doing here? Ok! Ok! I'll help you!

But first I want you to recipe a poem!

E l e p h a n t . A poem?? I know a song. Listen!

ELEPHANTS

Page 17: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

One big, two big elephants, Three big, four big elephants, One, two, three,

five big elephants And a little zebra!

I like to laugh and shout.

H i p p o p o t a m u s I am a huge, hungry hippo Walking down

the road, Left, right, left, right, Walking down the road.

M o n k e y Where are you going, hippo? Your friends are over there!

Follow me, I'll show you.

B a b y . These animals are so funny, but it's time to say good bye. Good-

bye, monkey, good-bye hippo, Good-bye all animals, bye-bye!

A HOUSE IN A WOOD

G o a t . Hello, children.

I'm a goat.

I like to walk on a road. Little frog, little frog! Look at me! I have a big

house! Oh, come and see!

F r o g . What a nice house! I like it! I want to live with you!

G o a t . What can you do

F r o g. I know a poem, listen!

What does cat say?

Meow-meow.

What does dog say?

Bow-wow.

What does donkey say?

Ee-Aw.

What does cow say?

Moo, moo.

Cow. Moo, moo! What a nice house! Who lives there?

Goat. I'm a goat.

F r o g. I'm a frog. And who are you?

C o w. I'm a cow. May I come in?

Goat. Good afternoon, cow. We are glad to see you. You can live with us.

Page 18: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

A NICE HOUSE

We have a nice house of grass,

House of grass, house of grass,

We have a nice house of grass,

Tra-la-la-la-la-la.

P i g. Oink, oink, oink. What a nice house! Who lives there?

G o a 1.1 am a goat. Good afternoon!

F r o g. I am a frog, hello!

C o w . Moo, moo! I am a cow. And who are you?

P i g. I am a pig. Oink, oink, oink. May I come in?

A l l a n i m a l s . Yes, you may. Come in!

SONG

We have a nice house of grass,

House of grass, house of grass,

We have a nice house of grass

Tra-la-la-la-la-la-la.

D o g . Bow-wow! I am a dog. Who lives in a house? I want to be your

friend.

G o a 1.1 am a goat. Good afternoon!

F r o g. I am a frog, hello!

C o w . Moo, moo! I am a cow.

P i g. I am a pig. Oink, oink, oink. Come in! Let's be friends.

L a m b . Help me! Help me! A Big Bad Wolf wants to eat me!

A l l t o g e t h e r . Lamb, lamb, come here! We have a house!

We aren't afraid of Big Bad Wolf

We aren't afraid of Big Bad Wolf

Big Bad Wolf, Big Bad Wolf,

We aren't afraid of Big Bad Wolf

Tra-la-la-la-la-la.

Page 19: роки.docx  Web viewУРОК У 3 КЛАСІ. ТHE DAYS OF THE WEEK. SCHOOL SUBJECTS. Мета: повторити й активізувати лексичні одиниці тем

W o l f . Hello, children! My name is Big Bad Wolf. I'm hungry. Have you

seen a little lamb anywhere?

WOLF'S SONGS

Once I had a little lamb,

His fleece was white as snow.

And everywhere that 1 went,

The lamb was sure to go.

He followed me to school one day,

Which was against the rule;

It made the children laugh and play

To see a lamb at school.

Oh! A house of grass! Who lives in a house?

L a m b . Friends, save me! Wolf wants to eat me!

W o l f

Here is a house of grass,

House of grass, house of grass,

Here is a nice house of grass

Tra-la-la-la-la-la.

I shall puff and blow the house down!

D o g . Go away, Big Bad Wolf! Bow-wow!

C o w . Go away! Moo, moo!

P i g. Go away! Oink. oink, oink!

Wo 1 f. Help me! Oh, no!

A l l t o g e t h e r

We aren't afraid of Big Bad Wolf

Big Bad Wolf Big Bad Wolf

We aren't afraid of Big Bad Wolf

Tra-la-la-la-la-la.

P u p i l . Thank you for your attention, we hope you've liked our puppet-

play.