14 kwietnia 2018 r.WARSZAWA
SALON AUKCYJNY D.A. OSTOYAul. Gen. J. ZAJĄCZKA 8
godz. 1700
przynależność do organizacji
Zapraszamy na naszą stronę internetowąwww.aukcjeostoya.pl
e-mail: [email protected]
DOM AUKCYJNY OSTOYAMALARSTWO RZEMIOSŁO
AUKCJA nr 171
Wydawca:
DOM AUKCYJNY OSTOYARoman Jacenty PrzesmyckiPOLSKA00-227 Warszawaul. Freta 25/1tel. (22)6355578tel./fax.(22)8312695
strona internetowa: www.aukcjeostoya.pl
Naszekonto:Bank Pekao S.A. PL 02124062181111000046207706SWIFT: PKOPPLPW
Autorzy katalogu:Tomasz Lewicki, magister histori sztuki, oraz zespół DA Ostoya
Nadzór merytoryczny w zakresie malarstwa:Irena Bal, magister histori sztuki, biegły sądowy, rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Elżbieta Zawistowska, magister histori sztuki.
Ocena stanu zachowania i autentyczności malarstwa:
dr hab. Maria Lubryczyńska
ISBN:978-83-63619-59-6WszelkieprawazastrzeżoneNakład:450egz.
PRZEGLĄDAJĄC NASZĄ OFERTĘ MOŻESZ SZUKAĆ PRZEDMIOTÓW:WEDŁUG NAZWY
WYBRAĆ JEDNĄ SPOŚRÓD KATEGORII
LUB GALERII
A TAKŻE SORTOWAĆ PO CENIE LUB DACIE DODANIA
@
POSZUKUJEMY OBRAZÓW:H. Siemiradzkiego, A. Karpińskiego, J. Pankiewicza, J. Malczewskiego, J. Fałata, O. Boznańskiej, L. Wyczółkowskiego, Kossaków, S. Żukowskiego, MALARZY SZKOŁY WILEŃSKIEJ, MONACHIJCZYKÓW, MALARZY MŁODEJ POLSKI, J. Stanisławskiego, J. Matejki, S. Wyspiańskiego,A TAKŻESZTUKI ROSYJSKIEJ, MALARSTWA, PORCELANY, SREBER I BRĄZÓW ORAZ DZIEŁ TWÓRCÓW WSPÓŁCZESNYCH: T. Kantora, J. Cybisa, T. Dominika, E. Eibischa, J. Nowosielskiego.
Biuro przyjęć i zakupów:Dom Aukcyjny Ostoyaul. Gen. Zajączka 8, 01-522 Warszawa
tel. (22) 839 24 06; tel./fax. (22) 839 24 80
e-mail: [email protected]
WYBRANE DZIEŁA SZTUKI KUPUJEMY ZA GOTÓWKĘ
Niskie prowizje dla sprzedających!Już od 7%!
OSTATNIE ObIEKTY pRZYJMUJEMY NA TRZYDZIEŚCI DNI pRZED AUKCJĄ
CENA WYWOŁAWCZA (pLN) pROWIZJA bRUTTO Z VATEM
DO 1000 25%
pOWYŻEJ 1000 – 10.000 20%
pOWYŻEJ 10.000 – 50.000 15%
pOWYŻEJ 50.000 – 100.000 10%
pOWYŻEJ 100.000 7%
SzanowniPaństwo,
pragniemyzaprosićkolekcjonerówimiłośnikówsztukina171aukcjęmalarstwairzemiosłaartystycznego.Mamynadzieję,żespośródbogatejofertymalarstwa,
rzeźby,brązów,sreber,porcelany,zegarów,atakżewieluinnychpolskichizagranicznychwyrobówartystycznych
znajdzieciePaństwodlasiebieobiektgodnyuwagi.
WprowadzoneprzeznasoznaczeniekolorystyczneposzczególnychdziałówułatwiPaństwuporuszaniesiępokatalogu.
Ser decz nie za pra sza my do od wie dza nia na szej ga le rii nie tyl ko w cza sie wy staw przedauk cyj nych, ale co dzien nie,
od po nie dział ku do piąt ku w godz. 1100 -1900, a w so bo ty 1100 -1500
oraz do galerii przy ulicy Freta 25
Na sze nu me ry te le fo nów: (22) 839 24 06 oraz tel. /fax (22) 839 24 80
© SZTUKA DAWNA
© POLONIKA, MILITARIA, ODZNACZENIA
© SZTUKA ROSYJSKA
© RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE
© SZTUKA WSCHODNIA
© SZTUKA WSPÓŁCZESNA
PREMIUM IS REqUIRED TO bIDDINg, MAKINg SEATS RESERvATION AND ALSO fOR TELEPHONE bIDS. fREE ADMISSION
pOLAND, Warsaw:8 gen. J. Zajączka st., phone (22) 839 24 06; ph/fax (22) 839 24 80
25 Freta, phone (22) 635 55 78; ph/fax (22) 831 26 95
The 171st Auction of painting and Works of Arton the 14th of April 2018
Auction Salon in Warsaw, 8 gen. J. Zajączka Street at 5 p.m.
pre-auction exhibition from the 7th April to 14th Aprilfrom 11 a.m. to 7 p.m.
and the 7th April and 14th April from 11 a.m. to 3 p.m.in our Auction House – 8 gen. J. Zajączka Street, Warsaw
THE DATE OF OUR NEXT AUCTION: 12 V 2018
Do udziału w licytacji, rezerwacji miejsca oraz licytowania przez telefon upoważnia wpłacenie zwrotnego wadium. Wstęp bezpłatny
Warszawaul. Gen. J. Zajączka 8, tel. (22) 839 24 06; tel./fax. (22) 839 24 80
ul. Freta 25, tel. (22) 635 55 78; tel./fax. (22) 831 26 95
Aukcja nr 17114 kwietnia (sobota) 2018 r., godz. 1700
Salon Aukcyjny D. A. Ostoya, Warszawa, ul. Gen. J. Zajączka 8Wystawa przedaukcyjna od 7 kwietnia do 14 kwietnia
od poniedziałku do piątku w godzinach od 1100 do 1900 w sobotę od 1100 do 1500
w salonie aukcyjnym D. A. Ostoya przy ul. Gen. J. Zajączka 8oraz do galerii przy ulicy Freta 25
TERMIN NASTĘPNEJ AUKCJI: 12 V 2018
Strona internetowa: www.aukcjeostoya.ple-mail: [email protected]
SZTUKA DAWNA POZ. 1-30
Jan KARMAŃSKI1887 Warszawa – 1958 Puławy
1 AUTOpORTRET, 1931Olej, tektura; 45 x 34,5 cm
Sygnowany p.d.: J. Karmański 1931 R.
S tudiował w SSP w Warszawie, do 1904r. u F. Ruszyca i K. Krzyżanowskiego. W 1913r. był w Paryżu . W 1924r. przeniósł się do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Malował głównie pejza-że, rzadziej martwą naturę i portrety. Na zmianę stylu jego twórczości miała wpływ twórczość Cezanne`a. Pod koniec lat 30-tych rozjaśnił paletę barw, a podstawowym nośnikiem wyrazu był kolor.
Cena wywoławcza 2 200Estymacja 3 000 – 4 000
MALARZ NIEMIECKI
2 WNĘTRZE SALONU, 1868Akwarela, papier; 19 x 31,5 cm
Napis na p-p: Riechenen Felschens Hofzimmer 1868 / T. Jenszen fecit; Ihrer Lieben Nichte Helene / Elisabeth Pawlowsky Weinachten 1913
Cena wywoławcza 1 250Estymacja 1 600 – 1 800
Feliks Michał WYGRZYWALSKI1875 Przemyśl – 1944 Rzeszów
3 NA bRZEGU CApRIOlej, płótno; 57 x 73,5 cm
Sygnowany p.d.: F.M.Wygrzywalski | „Capri”
S tudiował w monachijskiej ASP w latach 1893 - 1898 oraz w Academie Julian w Paryżu. W 1900 r. osiadł w Rzymie. W 1906 r. odwiedził Egipt. W 1908 roku zamieszkał we Lwowie. Naturalizm i silna ekspresja jego początkowych dzieł, w których przedstawiał pracę ludzką bądź wydarze-nia o dużym ładunku dramatycznym, ustąpiły w późniejszym okresie realistycznym pejzażom włoskim i ukraińskim. W jego twórczości znaleźć można także sceny orientalne, akty, portrety. Zainspirowany atmosferą i barwami pejzaży południowych, chętnie operował ostrym światłem oraz nasyconymi, wyrazistymi barwami. Był twórcą dekoracji lwowskiej Izby Przemysłowo - Handlowej. Projektował również witraże, tworzył scenografię i kostiumy teatralne.
Cena wywoławcza 15 000Estymacja 22 000 – 25 000
Elwiro ANDRIOLLI1836 Wilno – 1896 Nałęczów
4 pORTRET MĘŻCZYZNY W OKULARACH, 1871Węgiel, papier; 38 x 28 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: andriolli / 1871na odwrocie orzeczenie autorstwa Leszka Ludwikowskiego z 1982 r.
S yn Franciszka, rzeźbiarza i dekoratora. Studiował w moskiewskiej Szkole Rysunku i Rzeźby, pod kierunkiem Siergieja Zaranki. W 1857 roku za "Portret studenta" Akademia Petersburska nadała mu tytuł "niekłassnyj chudożnik". Dalsze studia podjął w rzymskiej Akademii św. Łukasza, gdzie na konkursie uzyskał wielki srebrny medal. Po powstaniu styczniowym przebywał w Anglii, a następ-nie w Paryżu gdzie wykonywał ilustracje do czasopism, rzeźbił i rytował. Przebywał na zesłaniu
w Wiatce gdzie udzielał lekcji rysunku, malował portrety, obrazy religijne (wykonał malowidła ścien-ne w miejscowym soborze). Po powrocie do Warszawy zyskał rozgłos jako ilustra-tor czasopism oraz utwo-rów literackich (m.in. Juliusza Słowackiego, Elizy Orzeszkowej). W 1881 roku wykonał popular-ne do dziś ilustracje do "Pana Tadeusza". W 1883 roku został zaproszony do Paryża gdzie wykonywał ilustracje do dzieł Fenimora Coopera, Teophila Gauthiera i Williama Szekspira. W latach 1882-93 skupił się na ilustrowaniu dzieł Adama Mickiewicza. Malował także obrazy dla kościołów. Odbywał podróże, ilustrowane wła-snymi rysunkami. Rysując posługiwał się ołówkiem lub tuszem i gwaszem.
Cena wywoławcza 2 500Estymacja 3 000 – 3 500
5 SpRZEDAWCY bIŻUTERIIOlej, płótno; 60 x 75 cm
Sygnowany p.d.: F.M. Wygrzywalski
Cena wywoławcza 18 000Estymacja 24 000 – 27 000
Antoni WRZESIŃSKI (?)
6 OGRÓD ZA DOMEM, ok. 1960Olej, pilśnia; 43 x 63,5 cm
Sygnowany l.d.: Antoni Wrzesiński (?)
Cena wywoławcza 1 200Estymacja 1 500 – 1 800
Władysław FILIpIAK1908 – 1976
7 pEJZAŻ WIEJSKIOlej, płótno; 64 x 73 cm
Sygnowany l.d.: Wł. Filipiak
M alarz związany z Lublinem i Kazimierzem Dolnym. Kolorysta. Studiował początkowo w lubelskiej filii Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej, a następnie w Krakowie (u Z. Pronaszki). Prezes Związku Artystów Plastyków w Lublinie (od 1936). W czasie wojny uczył w Fachschule w Lublinie. Wykładowca w Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie – organizator plenerów malarskich dla uczniów szkoły w Kazimierzu, gdzie zamieszkał w roku 1969. Łączył wartości kolorystyczne z wyrafinowaniem formy, inspirowane twórczością Z. Pronaszki.
Cena wywoławcza 2 200Estymacja 3 200 – 3 500
Ziemowit SZUMAN1901 Gołuchów – 1976 Szczecin
8 KWITNĄCE SADY, 1954Olej, tektura; 52,5 x 72,5 cm
Sygnowany na odwrocie: Ziemowit Szuman | nr leg. 1222 | „Kwitnące Sady” | szkic koncepcyjny na IV Ogól Pol. Wystawę Pl. | Proponowany obraz ca 75 x 100 cm
P oczątkowo studiował rolnictwo i malarstwo w Poznaniu, potem kontynuował edukację plastycz-ną w Académie de la Grande Chaumière w Paryżu, gdzie jego nauczycielami byli Stanisław Kamocki i Othon Friesz. Od 1945 roku związany z Gorzowem Wielkopolskim, gdzie organizował tam wystawy plastyczne i działał w ZPAP. Uczestniczył w wielu wystawach krajowych i mię-dzynarodowych. Wystawy indywidualne jego prac odbywały się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Zakopanem, Opolu, Szczecinie, a za granicą w Paryżu (1965), Biarritz (1970) oraz siedmio-krotnie w wystawach Société des Artistes Indépendants, którego od 1971 roku był członkiem, a w 1973 z grupa „M 59” w Kopenhadze.
Cena wywoławcza 800Estymacja 1 500 – 2 000
Wiktor KORECKI1890 Kamieniec Podolski – 1980 Milanówek
9 bRZOZA NA WRZOSOWISKUOlej, płótno; 51 x 81 cm
Sygnowany l.d.: Wiktor Korecki
S tudiował w Szkole Rysunkowej N. I. Muraszki w Kijowie. W roku 1921 przeniósł się do Warszawy, gdzie otworzył pracownię, która spłonęła podczas Powstania Warszawskiego, a wraz z nią wiele jego prac. Wielokrotnie prezentował swoje obrazy na wystawach w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Powrócił do kraju w roku 1946 i zamieszkał pod Warszawą, najpierw w Komorowie, później w Milanówku. Na jego twórczość wpłynęło malarstwo Chełmońskiego i Rapackiego. Artysta tworzył głównie pejzaże mazowieckie - zachody słońca, łąki, zamglone rozlewiska, wioski lub krajobrazy zimowe z motywem leśnej drogi.
Cena wywoławcza 5 000Estymacja 7 000 – 8 000
WANDA pRZELASKOWSKA
10 ŻÓŁTE DALIE II, 1976Pastel, karton; 66 x 47 cm
Sygnowany p.d.: W.Przelaskowska
S tudiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1949-1952. Uprawia malarstwo, rysunek, ceramikę i grafikę użytkową. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Cena wywoławcza 500Estymacja 900 – 1 000
Jan RAWICZ
11 pLAC ŻELAZNEJ bRAMY Z WIDOKIEM NA pASTĘ, ok. 1960Olej, płótno; 26 x 35 m
Sygnowany p.d.: Jan Rawicz
T ematyką większości obrazów Jana Rawicza są widoki miejskie, a w szczególności warszawska Starówka. Jego obrazy olejne tematy-ką i manierą malarską wykazują dużą zbieżność z malarstwem Władysława Chmielińskiego (1911-1979 ). Jan Rawicz może być pseudonimem Chmielińskiego, który miał też stosować pseudonim Stachowicz. Obraz przedstawia stan tego zakątka Warszawy z ok. 1910 r.
bARTSCH
12 pEJZAŻ Z KLASZTOREM, 1898Olej, płótno; 43,5 x 64 cm
Sygnowany l.d.:
Bartsch / 1898
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 500 – 1 700
bronisław JAMONTT1886 Dobudowo – 1957 Toruń
13 DRZEWA NAD STAWEM, 1943Olej, tektura; 20,5 x 50 cm
Sygnowany p.d.: Jamontt 1943Pochodzenie: z kolekcji Juliana Tuwima
N auki pobierał w wileńskiej Szkole Rysunkowej. Pracował jako prywatny nauczyciel rysunków, wykładał w Szkole Rysunkowej WTAP. Na początku lat 30-tych został asystentem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1937 r otrzymał nominację profe-sorską tejże uczelni. Wystawiał na wszystkich wystawach WTAP, reprezentował sztukę polską na wielu wystawach za granicą. Czas wojny spędził w Wilnie, gdzie starał się kontynuować pracę artystyczną i dydaktyczną, zaangażował się w tajne nauczanie na poziomie uniwersyteckim i brał udział w tajnych posiedzeniach członków byłej Rady Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu. Po wojnie osiadł w Toruniu - dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Malował głównie pejzaże, często ich tematem były drzewa. Autor licznych pejzaży miejskich o częstym motywie starej architektury.
Cena wywoławcza 3 500Estymacja 5 000 – 6 000
Zdzisław KRAŚNIK1881 – 1964
14 pEJZAŻ ZE SŁONECZNIKAMIAkwarela, papier naklejony na tekturę; 80 x 56 cm
Sygnowany l.d.: Z Kraśnik
A k w a r e l i s t a . Naukę rysun-ku rozpo-czął w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Adama Badowskiego i Jana Kauzika. Od 1914 roku wysta-wiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. W latach trzydziestych był wielo-krotnie nagradzany za swoje prace. Od 1937 roku artysta należał do Grupy Akwarelistów. Znakomicie opanował technikę akwareli - czę-sto malował na mokrym podkładzie, przez co uzyskiwał miękkość konturów. Tematem jego prac był przede wszystkim pejzaż oraz widoki miejskie.
Cena wywoławcza 1 200Estymacja 1 500 – 1 600
MALARZ pOLSKI
15 KLASYCYSTYCZNY DWÓR JESIENIĄ, ok. 1930
Olej, tektura; 28.5 x 36 cm
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 2 000 – 2 200
MALARZ NIEMIECKI
16 WNĘTRZE KOŚCIOŁA
ŚW. MIKOŁAJA W ALTENbRUCH,
1934Akwarela, karton; 51 x 70 cm
Sygnowany p.d.: g. Rünigle (?) 30.07.1934; Opis autorski
l.d.: Altenbruch
A ltenburch, miasto w Dolnej Saksonii, od 1972 r, cześć Cruxhaven. Trzynastowieczny kościół św. Mikołaja w tym mie-ście, od 1526 luterański, został przebudowany w latach 1726-1726 w stylu barokowym.
MALARZ NIEMIECKI
16A WNĘTRZE KATEDRY
W WÜRZbURGU, ok. 1930
Akwarela, karton; 63 x 48Opis autorski l.d.: Dom in Würzburg
Cena wywoławcza 1 200Estymacja 1 800 – 2 000
ORELSKI (właśc. Dmitro pOTOROKA)1897 – 1962
17 ZIMOWY ZAGAJNIKOlej, płótno; 30 x 40 cm
Sygnowany l.d.: Orelski
S tudiował w Szkole Sztuk Pięknych w Petersburgu. Pseudonim Orelski przyjął od nazwy swojego majątku Orele pod Kownem.
Marian MOKWA1889 Malary – 1987 Sopot
18 DAR pOMORZA, 1934Olej, płótno; 64,8 x 116,2 cm
Sygnowany niebieskim olejem p.d.: Mokwa
Jan Rokiciński zamówił obraz jako podarek w dzień ukończenia Morskiej Akademii w Gdynii przez Zbigniewa Rokicińskiego (stryj właścicielki). Po zakończeniu nauki tenże odbył rejs Darem Pomorza. Był to pierwszy rejs dokoła świata, co pozwala na datowanie obrazu przed rokiem 1934. Po powrocie napisał książkę ze wspomnieniami z tego rejsu. Pozostał do końca życia w marynarce, pełniąc funkcje I oficera.
R ozpoczął naukę w 1905 w Wyższej Szkole Sztuk w Monachium u Stucka i Rittera. Później konty-nuował studia u M. Libermanna w Berlinie. Odbył wiele podróży po Europie. W latach 1911-15 przebywał w Istambule - stąd wyjeżdżał w podróże do Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii, był na Kaukazie i w Tybecie. Owocem tych podróży były dziesiątki płócien, setki akwa-rel i szkiców. W 1918 zamieszkał na stałe w Sopocie. W 1920 wziął udział w czterech wielkich wystawach marynistycznych (Królewiec, Berlin, Monachium, Sztokholm). Po otwarciu pierwszej pomorskiej wystawy w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w 1921, recenzent prasy centralnej donosił: Zdolności u paru z nich widać. Być może, że najwybitniejszym talen-tem jest Mokwa. (W. Wankie, Z Zachęty warszawskiej, „Świat” 1921, nr 46). Malował akwarele i obrazy olejne. Treścią ich były rodzinne Kaszuby, Pomorze i morskie brzegi. Talent Mokwy poparty rzetelną pracą i gruntowną fachową wiedzą rozsławiły jego nazwisko poza granicami kraju: w Anglii, Szwecji, Niemczech. W 1959 u jako jedyny Polak wziął udział w wystawie malar-stwa marynistycznego w Royal Society oraz Society of British Marina Painters.
Cena wywoławcza 11 800Estymacja 15 000 – 20 000
Wawrzyniec CHOREMbALSKI1888 Zawichost – 1965 Warszawa
19 DZIEWCZYNA Z KACZEŃCAMI, 1951Olej, tektura; 39,5 x 29,5 cm
Sygnowany p.d.: W.CHOREMBALSKI | WARSZAWA | 1951
U kończył warszawską Szkołę Sztuk Pięknych w 1913 r., następnie podjął naukę w École des Beaux Arts w Paryżu. Jego malarstwo mieści się w granicach konwencji sztuki realistycznej. Był członkiem następujących ugrupowań artystycznych: Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, grupy „Zachęta”, „Zespół”. Wiele wystawiał - przed wojną w „Zachęcie”, po 1945 r. w wielu miastach Polski. Prace Chorembalskiego znaj-dują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Historycznego Miasta Warszawy.
Cena wywoławcza 2 000Estymacja 3 200 – 3 500
Wojciech KOSSAK1856 Paryż – 1942 Kraków
20 UŁAN Z SIWKIEM, 1922Akwarela, papier; 25 x 17 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: Wojciech Kossak | 1922
S łynny malarz, świetny batalista. Syn i uczeń Juliusza Kossaka kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Akademii monachijskiej oraz w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, pracując dla cesarza Wilhelma II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu, gdzie wykony-wał szkice do zamierzonych panoram. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych wykonując zamówienia por-tretowe. W 1913 był mia-nowany profesorem warszaw-skiej Szkoły Sztuk Pięknych. W latach I wojny światowej pełnił służbę wojskową. Był współautorem panoram: „Racławice” (1893-1894), „Berezyna” (1895-1896) , „Bitwa pod piramidami” (1901) oraz szkiców do nie-zrealizowanej „Samosierry” (1900). Z temperamentem i swobodą tworzył szero-ko malowane, dynamiczne sceny batalistyczne, historycz-ne, rodzajowe oraz portre-ty. Z upodobaniem malował konie. Jego obrazy, gloryfi-kujące dawne i współczesne artyście polskie wojsko i boha-terstwo żołnierzy, trafiały do patriotycznych uczuć odbior-ców i cieszyły się ogromna popularnością.
Cena wywoławcza 3 000Estymacja3 500 – 4 000
Adam SETKOWICZ1876 Kraków – 1945 Kraków
21 HALKA W ROZpACZY, 1912Olej, płótno naklejone na tekturę; 37,5 x 28 cm
Sygnowany l.d.: A. Setkowicz 912
H alka – polska opera narodowa z muzyką Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Skomponowana w dwóch wersjach; dwuaktowej (1848)i, częściej wykonywanej, czteroaktowej (1858). Najbardziej znane utwory, to mazur z I aktu i aria Jontka z IV aktu Szumią jodły na gór szczycie. Akcja ma miejsce na Podhalu pod koniec XVIII wieku. Halka to wiejska dziewczyna, która zostaje uwiedziona przez majętnego panicza Janusza. Zachodzi w ciążę i rodzi jego dziec-
ko. Jednak Janusz porzu-ca młodą dziewczynę aby ożenić się ze szlachcian-ką, która pochodzi z tej samej warstwy społecz-nej. Zrozpaczona Halka przybywa na ich ślub z zamiarem podpalenia kościoła, jednak nie jest do tego zdolna. W przy-drożnej kapliczce zosta-wia swoje małe dziecko, a następnie popełnia samobójstwo, rzucając się do rzeki.
Cena wywoławcza 3 500Estymacja 4 500 – 5 000
22 HALKA I JANUSZ,
1912Olej, płótno naklejone na
tekturę; 36,5 x 28,5 cmSygnowany l.d.: A. Setkowicz
912
U czył się w latach 1897-98 w kra-kowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Teodora Axentowicza. Malował olej-no i akwarelą sceny z polo-wań zimowych, sann, wesel. W jego kameralnych pracach odbija się świat dawnego szla-checkiego obyczaju, a malar-stwo jest wyraźnie kształtowa-ne w kręgu wpływów Juliana Fałata i Alfreda Wierusza-Kowalskiego.
MALARZ NIEROZpOZNANY
23 LEŚNY RUCZAJ, ok. 1900Olej, płótno;
20 x 47 cmSygnowany
p.d.: C Rielett (?)
Cena wywoławcza 2 000Estymacja 2 500 – 3 000
Cena wywoławcza 5 000Estymacja 6 500 – 7 000
Stanisław KAMOCKI1875 Warszawa – 1944 Zakopane
24 pOMNIK pAMIĘCI bOHDANA ZALEWSKIEGO NA pLANTACH, 1934
Pastel, papier; 14,7 x 16,5 cmSygnowany l.d.: St. Kamocki
Cena wywoławcza 800Estymacja 1 000 – 1 200
Stefan FILIpKIEWICZ1879 Tarnów 1879 – 1944 Mauthausen
25 ZIMOWY pEJZAŻ GÓRSKIOlej, tektura; 36 x 50 cm
Sygnowany p.d.: Stefan Filipkiewicz
Cena wywoławcza 5 500Estymacja 6 500 – 7 000
MALARZ NIEROZpOZNANY
26 pEJZAŻ Z JEŹDŹCEM NA DRODZE, pocz. XX w.
Olej, płótno; 100 x 127 cmSygnowany p.d.: La(…)
Cena wywoławcza 2 800Estymacja 4 000 – 5 000
27 WYSIŁEK, pocz. XX w.Drewno; wys. 67 cm
Sygnowany monogramem wiązanym: PD ze strzałką
Cena wywoławcza 5 000Estymacja 6 000 – 7 000
MALARZ FRANCUSKI
28 LIST, kon. XIX w.
Olej, blacha żelazna cynkowana; 43 x 35 cmNa odwrocie papierowa nalepka z napisem
MALARZ NIEROZpOZNANY
29 ŚWIĘTA KATARZYNA ALEKSANDRYJSKA,
1. poł. XVIII w.Olej, płótno dublowane;
71 x 53,5 cm
Cena wywoławcza 10 000Estymacja 12 000 – 15 000
Jules Emmanuel VALADON1826 Paryż – 1900 Paryż
30 SpRZEDAWCA RZEŹbOlej, płótno; 55,5 x 46 cmSygnowany p.d.: J. Valadon
M alarz francuski. W 1846 r. rozpoczął naukę w paryskiej École des Beaux-Arts u Michela Martina Drolling, Léona Cognieta i Henri Lehmanna. Wystawiał na Salonach od 1857 r. Malował głównie portrety i martwe natury, za które został nazwany przez Auguste’a Dorchaina „Chardinem swoich czasów”.
Cena wywoławcza 3 000Estymacja 4 000 – 5 000
31 pAMIĄTKI pO pOWSTAŃCU STYCZNIOWYMOłtarzyk neogotycki z Immaculatą, polska, 4, ćw. XIX w.
Drewno, 112 x 48 cm; obraz: grafika podmalowana olejem, karton 37 x 16 cmOłtarzyk należał do powstańca styczniowego Stanisława Kostkowskiego.
Mieczysław poznańskiportret Jadwigi z Marynowskich Kostkowskiej
Olej, tektura; 38,5 x 29 cm
S tanisław Grzegorz Kostkowski (1843 Włonice – 1928 Ostrowiec), był rządcą w Bałtowie i Rudnikach. W Postaniu Styczniowym służył pod Langiewiczem. W 1869 r. poślubił w Bałtowie Jadwigę Marynowską. Po śmierci żony zamieszkał w Ostrowcu.
Cena wywoławcza 6 250Estymacja 8 000 – 10 000
POLONIKA, MILITARIA, ODZNACZENIA POZ. 31-57
Wojciech Aleksander DUREK1881 Mała – 1951 Kielce
pORTRET MARII CHMURKOWSKIEJ, ok. 1925Brąz, 56 x 19 x 19 cm
Sygnatura ryta: WJ DUREK
M aria Chmurkowska (1901-1973) aktorka teatralna i filmowa. Po ukończeniu szkoły wyjechała do Wilna, gdzie grała w T. Powszechnym i T. Polskim. Następnie wróciła do Warszawy (T. Praski), grała także w Lublinie, Grodnie (1924-25, 1936-37) , Łodzi, Grudziądzu, Poznaniu. W 1931 r. osiadła w Warszawie. Grała w „Qui Pro Quo”, „Mirażu”, T. Letnim, "Wielkiej Rewii" i in. Od 1932 r. coraz częściej wystę-powała jako artystka estra-dowa i jeszcze przed wojną zasłużyła na miano najlep-szej polskiej monologistki. Podczas okupacji występo-wała w teatrach jawnych: „U”, „Maska”, „Nowości”. Pracowała w konspira-cji jako łączniczka ZWZ-AK. Podczas Powstania Warszawskiego była sani-tariuszką w powstańczym szpitalu i opuściła płonące miasto wraz z rannymi. Po wojnie występowała przede wszystkim jako aktorka estradowa, wygłaszając monologi, często własnego autorstwa. Współpracowała ze stołecznymi teatrami, występowała też w progra-mach „Podwieczorek przy mikrofonie”i „Karuzela war-szawska”. Grala w filmach: Kocha, lubi, szanuje (1934), Jego wielka miłość (1936), Bolek i Lolek (1936), 30 karatów szczęścia (1936), Skłamałam (1937), Szczęśliwa trzynastka (1938), Dziewczyna szuka miłości (1938), Kłamstwo Krystyny (1939), Dwa żebra Adama (1963), Mocne ude-rzenie (1966).
Stanisław DĄbROWSKI1884 Albertyn – 1944 Warszawa
32 TANCERKA – MARIA CHMURKOWSKA, 1931Gips malowany na biało, wys.41 cm
Sygnatura ryta: Grodno 1931 | S Dąbrowski
M alarz, grafik i rzeź-biarz. Ukończył archi-tekturę w szkole Sztuk Pięknych w Kazaniu. W latach 1909-13 studiował malarstwo na krakowskiej ASP u Weissa i Mehoffera. Naukę kontynu-ował w Paryżu. Zaangażowany w rewolucję 1905 r. Od 1926 r. dyrektor Szkoły Przemysłu Graficznego w Warszawie.
Cena wywoławcza 2 800Estymacja 3 500 – 4 000
33 MYSZ KOŚCIELNA – pORTRET MARII CHMURKOWSKIEJ, 1930
Tusz, piórko, akwarela; 40,5 x 31 cmSygnowany l.d.: MYSZ KOŚCIELNA / GRODNO 1930 / St. Dąbrowski
Cena wywoławcza 2 800Estymacja 2 000 – 2 500
34 pARZENIE HERbATY – – pORTRET MARII CHMURKOWSKIEJ,
ok. 1930Ołówek, akwarela, papier; 18,2 x 13 cm
Wojciech DUREK (?)1881 Mała – 1951 Kielce
35 FELIKS CHMURKOWSKI, 1925
Gwasz, tektura; 50 x 35 cmNapis l.d.: Ach jak słodki.; p.d. wokół
postaci ludzkiej: Gru dzią dz 1925.
F eliks Chmurkowski (1896 – 1971) aktor reżyser teatralny i filmowy, mąż aktorki Marii Chmurkowskiej.
35A pARA SpINEK DO MANKIETÓW, polska, Warszawa,
ok. 1900Złoto, dwa diamenty, cztery rubiny,
waga całk.4,93 gPuncowanie: 56, głowa w kokoszniku; ι; UK
Pochodzenie: własność aktora Feliksa Chmurkowskiego.
Cena wywoławcza 1 200Estymacja 1 600 – 1 800
36 pATERA NA OWOCE, polska, Warszawa, Fraget, 2. poł. XIX w.
Plater na mosiądzu, szkło bezbarwne , szlifowane; 14 x 22 x 27,5 cm
Puncowanie: skrzyżowane młotki, Fraget M Plaque, 4638
Pochodzenie: własność aktora Feliksa Chmurkowskiego
37 SZKATUŁKA ZE SCENĄ Z bAJKI „GOSpODYNI MIEDZIANEJ GÓRY”,
Rosja, 1877Papier mČché, laka, tłoczenie, złocenie, scena malowana;
11 x 17 x 18,5 cmSygnowana na wieku (…)1877
Pochodzenie: własność aktorów Marii i Feliksa Chmurkowskich.
38 SERWIS DEKOROWANY NIEbIESKĄ ObWÓDKĄ, polska, Ćmielów, ok. 1935
Porcelana, kobalt naszkliwny, złocenie, w składzie: sosjerka, dwojaki do przypraw 13,5 x 11 cm (szczerbka), 3 półmiski śr. 24,5 cm; półmisek 32 x 28,5 cm, półmisek śr. 34 cm,
półmisek 26,5 x 13,5 cm, półmisek 42,5 x 27 cm, 7 talerzy śr. 16,5 cm (1 ze szczerbką), 3 talerze śr. 20,7 cm (2 ze szczerbkami), 7 talerzy śr. 24,3 cm (4 ze szczerbkami), razem 26 sztuk
Sygnowany wyciskiem:
Ć w trójkącie / ĆMIELÓW; niebieskim nadrukiem
naszkliwnym: Ć w trójkącie / ĆMIELÓW
/ GATUNEK SPECJALNY
/ RĘCZNIE MALOWANE / 2276;
czarnym drukiem: ZPochodzenie:
własność aktorów Marii i Feliksa
Chmurkowskich.
Cena wywoławcza 1 800Estymacja 2 200 – 2 300
Cena wywoławcza 1 800Estymacja 2 200 – 2 500
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 1 800 – 2 200
39 SZTUĆCE W KANTYNIE, polska, Warszawa, Fraget, okres międzywojenny
W składzie – srewingowe: łyżka wazowa, łyżka i widelec półmiskowe, łopatka, dwa widelce do wędlin, noże do sera i masła, łyżka do cukru, łyżka i widelec sałatkowe;
po 12 obiadowych łyżek, noży, widelców, zakąskowych łyżek, noży, widelców, łyżeczek, łyżeczek do kawy, razem 107 sztuk
Plater na nowym srebrze, stal nierdzewna (ostrza noży), masa plastyczne (czerpaczki łyżek sałatkowych)
Puncowanie: FRAGET BM PLAQUE,Kantyna firmowa, trzypółkowa, drewno sosnowe, okucia mosiądz niklowany, sukno,
24 x 50 x 38 cm; sygnowana: między herbami i medalami: Srebro platery / J. Fraget / WarszawaPochodzenie: własność aktorów Marii i Feliksa Chmurkowskich.
Cena wywoławcza 9 000Estymacja 12 000 – 15 000
40 ROZKAZ GENERAŁA WŁADYSŁAWA ZAMOYSKIEGO, dowódcy Dywizji kozaków Sułtańskich, 31.07.1856
O rozwiązaniu oddziału.Druk, papier niebieski; 32,5 x 20,5 cm
D ywizja Kozaków Sułtańskich – zalążek polskiej formacji wojskowej, utworzonej jeisinią 1855 r. w czasie wojny krymskiej, która miała walczyć w Rosją. Dowódcą jednostki był generał Władysław Zamoyski. Anglicy sprzeciwiali się dodaniu w nazwie określenia: „polska”. Mimo to Zamoyski nieoficjalnie określał tą jednostkę mianem polskiej dywizji. 1 stycznia 1856 rozpoczęto nabór Polaków do oddziału. 18 marca 1856 Anglicy zakazali dalszego werbunku do dywizji. 30 marca w Paryżu zawarto traktat pokojowy kończący wojnę. W tym czasie dywizja liczyła 1500 żołnierzy bez oficerów. 31 lipca dywizję rozformo-wano. Oddział nie brał udziału w walkach.
40A KRZYŻYK pATRIOTYCZNY, okres II wojny światowej
Srebro, emalia; waga 3,4 g, 35 x 30 mm, waga z łańcuszkiem 9,8 gWykonany przez polskich oficerów w oflagu w Woldenbergu, srebro
uzyskano z polskich monet a emalię ze sproszkowanych rączek szczoteczek do zębów.
Feliks KOpERA
41 DZIEJE MALARSTWA W pOLSCE,Druk i nakład Drukarni Narodowej
w Krakowie, 1925-29T.1: Średniowieczne malarstwo w Polsce,
t.2: Malarstwo w Polsce od XVI do XVIII w.,t.3: Malarstwo w Polsce XIX i XX w.
s. VII, [1], 250, [2], tabl. 24; [4], 345, tabl. 50; XII, 572, tabl. 100.
Ponad 1.000 reprod. w tekście i na 179 tabl. (w tym 92 barwnych rotograwiur i chromotypii)
Twarda oprawa płócienna ze złoceniami na grzbiecie ,28 cm
Przetarte krawędzie okładki, zaplamienia pierwszych stron pierwszego tomu, stemple
własnościowe
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 2 500 – 3 000
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 200 – 1 500
Cena wywoławcza 950Estymacja1 1 200 – 1 500
42 Medal: JÓZEF pIŁSUDSKI TWÓRCA
LEGIONÓWProj. Konstanty Laszczka
Brąz; śr. 60 mmAw: Głowa w lewo, po bokach: JÓZEF
PIŁSUDSKI - TWÓRCA LEGIONÓWRw: Drzewo dębowe, na dole data: 22. VII.
917 – data aresztowania PiłsudskiegoSygnowany na rewersie: K. LASZCZKA
Na boku wybity nr: 1971Strzałkowski 417, WNA 1918/9-10
43 pOpIERSIE JÓZEFA pIŁSUDSKIEGO, lata 30. XX w.
Stop metali patynowana na zielono; wys. 15 cmSygnowany: W.Roguski
Wyryte: NAGR. PRZECH. KOM. POW. GRODZ. Z.S. DLA MISTRZOW. DRUŻYNY ORLĄT W TENISIE STOŁOWYM
Józef AUMILLER1892 – 1963
44 IGNACY MOŚCICKI, 1939Plakieta, brąz, 9 x 6 cm
Napis: IGNACY MOŚCICKI / PREZYDENT RZPLITEJ POLSKIEJSygnatura ryt l.d.: J.Aumiller
Na rewersie wybite: orzeł / MENNICA PAŃSTWOWA wokół herbu KościeszaStrzałkowski -plakiety 61
46 KSIĄŻĘ JÓZEF pONIATOWSKI, polska, 1. poł. XX w.
Tondo, żeliwo; śr. 15,5 cm
45 MEDAL ZA ZAWODY WIOŚLARSKIE, polska, 1937
Mosiądz, brąz, złocenie; 40 x 25 mmDwuczęściowy
Na rewersie wyryte: 1937 / Nagr. II Tur / Km. 624
Cena wywoławcza 200Estymacja 200 – 250
Cena wywoławcza 950Estymacja 1 200 – 1 200
Cena wywoławcza 500Estymacja 600 – 700
Cena wywoławcza 300Estymacja 400 – 500
MALARZ pOLSKI
47 KSIĄŻĘ JÓZEF pONIATOWSKI, XIX w.Olej, płótno; 38 x 31 cm
Cena wywoławcza 4 500Estymacja 6 000 – 7 000
bronisław GEMbARZEWSKI1872 Petersburg – 1941 Warszawa
48 SZWOLEŻER I pUŁKU GWARDII CESARSKIEJ, 1900
Tusz, piórko, akwarela, papier na tekturze, 29 x 21 cmSygnowany l.d.: BG 1900
Na odwrocie drukowana nalepka; Skład papieru i materiałów piśmiennych Cz. Garliński i S-ka, Mazowiecka 16 [Warszawa]
N a życzenie Napoleona 19 lutego 1807 roku został utworzony rozporządzeniem Warszawskiej Rady Administracyjnej pułk lekkiej jazdy. Sformowany z młodzieży z najprzedniejszych rodzin, miał być wyrazem wdzięczności dla cesarza a jedno-cześnie rękojmią lojalności polskiej arystokracji. Pułk Lekkokonny Polski zwany popularnie szwoleżerami zaliczony został dekretem cesarskim z 6 kwietnia 1807 roku do starej gwardii. Dowódcą pułku mianowany został hrabia Wincenty Krasiński, szefami szwadronów Tomasz Łubieński, Jan Kozietulski, Ferdynand Stokowski i Henryk Kamieński. Wspaniały mundur szwoleżerów oparty był na wzorze munduru kawalerii narodowej. Mundur wielki stanowiła granatowa kurtka z karmazynowym kołnierzem, wyłogami i wykładami mankietów. Do mun-duru paradnego oficerowie nosili karmazynowe, wąskie spodnie. Kołnierz i wyłogi ozdobiony mieli srebrnym, cieniutkim wężykiem. Wysoka, karmazynowa polska czapka ozdobiona była mosiężną blachą w formie słońca z literą N na srebrnym tle. Na paradach zdobiła ją wysoka, biała kita. Pułk walczył w Hiszpanii, w Austrii, na Litwie, w Rosji, Saksonii i Francji. Największą sławą okryła ich słynna szarża w wąwozie Somosierry.
49 ŻUAWI ŚMIERCITusz, piórko, akwarela, papier; 29 x 31 cm (w świetle p-p)
Napis l.d.: Żuawy Smierci. 1863.Na odwrocie drukowana nalepka: Skład papieru i materiałów piśmiennych Cz. Garliński i S-ka, Mazowiecka 16 [Warszawa]
Ż uawi śmierci –polski oddział powstania styczniowego sformowany w lutym 1863 z ochotników w Ojcowie przez oficera francuskiego Franciszka Rochebrune na wzór żuawów francuskich. Nazwa żuawi śmierci wynikała ze składanej przysięgi, że nigdy się nie cofną ani nie poddadzą. Mogli tylko zwyciężyć albo zginąć. Pod twardą ręką Rochebrune’a, żuawi stali się jedną z doborowych formacji powstania, w której szczególnie widoczny był „duch oddziału”, wyrażający się m.in. w odmiennym jednolitym umundurowaniu, dyscyplinie i ceremoniałach przyjęcia do żuawów.Nosili czarną sukienną kamizelkę z naszywanym dużym białym krzyżem, surdut z czar-nego sukna bez kołnierza, sięgające do kostek czarne sukienne bufiaste spodnie, wysokie buty z cholewami, szalik czarno-biały na szyi i obszyty białym barankiem czerwony fez z czarnym pękiem z frędzli).Pierwszy raz żuawi śmierci weszli do walki 17 lutego 1863 w bitwie pod Miechowem. Następnie 17 marca 1863 pod Chrobrzem. Następnego dnia 18 marca w bitwie pod Grochowiskami. Oddział pod koniec marca 1863 przekroczył granicę austriacką. Dwudziestu jeden ostatnich walczących w powstaniu żuawów poniosło śmierć w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863.Już w latach gimnazjalnych uczył się rysunku u W. Gersona. Następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1891-1894) w pracowni B.P. Willewaldego. Wtedy zaczął się interesować ikonografią dawnego wojska polskiego i zbieraniem materiałów na ten temat. W 1894 roku organizował dział historyczno-wojskowy w Rapperswilu. W latach 1895-1896 przebywał w Paryżu i studiował w École de Beaux-arts prowadząc jednocześnie badania nad epoką napoleońską. Od 1912 roku działał w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami, którego następnie był prezesem i członkiem honorowym. Od 1916 roku był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. W latach 1916-1936 był dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, a od 1920 roku także Muzeum Wojska Polskiego, którego był twórcą. W 1922 roku odzna-czony orderem Polonia Restituta i francuską Legią Honorową. Twórczość łączyła się z jego zainteresowaniem historią wojska polskiego. Ilustrował własne prace naukowe i prace innych autorów w zakresie wojskowości, wykonał ilustracje do Encyklopedii Staropolskiej Ilustrowanej Zygmunta Glogera. Ponadto malował pejzaże, współpracował z filmem i teatrem – m.in. zaprojektował kostiumy do filmu „Pan Tadeusz” i opracował 72 tablice ubiorów do filmu „Ogniem i Mieczem”.
Cena wywoławcza 2 900Estymacja 3 500 – 4 000
50 DOKUMENT, ELEKTOR SASKI JAN JERZY WETTYN, 20.07.1657
Rękopis po niemiecku na pergaminie; 30 x 57 cm, pieczęć elektora
Nadanie dla Kurta Reinicke von Callenberg
K urt Rienicke von Callenberg (1607 – 1672), saski żołnierz, urzędnik, hrabia von Muskau. Walczył w wojnie trzydzestoletniej, w której dosłużył się stopnia pułkownika. W 1645 r. został Gubernatorem Górnych Łużyc, w 1652 szambelanem, w 1664 marszałkiem dworu.
51 DOKUMENTRękopis po rusku, XVII/XVIII w.
Znaleziony podczas wojny przez Bogdana kędzierskiego
52 DZbANEK DO HERbATY, polska, Warszawa, Karol Malcz,
ok. 1845Srebro, próba12, wewnątrz złocone, heban (uchwyt),
waga całk. 718 g; 13 x 27 x 17 cmPuncowanie: Malcz; w Warszawie;
12; kotwicaPokrywka dobrana
Cena wywoławcza 11 800Estymacja 14 000 – 15 000
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 200 – 1 300
53 MLECZNIK, polska, Warszawa,
Teodor Werner, 1886Srebro, próba 84, gilosz, kość (uchwyt;
waga 136 g, wys. 10,5 cmPuncowanie: O.C./1886; 84, dwugłowy orzeł, kotwica
54 pOpIELNICZKA W STYLU ART DECO, polska, Warszawa,
Fraget, ok.1930Projekt
Julia KeilowaPlater na nowym srebrze, śr. 14 cm
Puncowanie: FRAGEN N PLAQUE; 3172
55 ETUI NA ZApAŁKI Z TRASA W-Z, polska, Warszawa, Jan panasiuk, ok. 1950
Srebro, próba 3, 43 x 30 x 13 mmPuncowanie: 3, głowa w chuście, W; JP
56 SOLNICZKA ŁÓDECZKOWA, polska,
Warszawa, August Maevers, ok. 1830
Srebro, próba 12; waga 85 g, 8 x 12 x 6 cmPuncowanie: Maevers; 12
Cena wywoławcza 1 200Estymacja 1 400 – 1 500
Cena wywoławcza 1 800Estymacja 2 500 – 3 000
Cena wywoławcza 200Estymacja 300 – 350
57 ZESpÓŁ DOKUMENTÓW ZWIĄZANYCH Z UbIEGANIEM SIĘ ANNY RUCIŃSKIEJ O UZNANIE ZA WDOWĘ
pO pOWSTAŃCU STYCZNIOWYM
J ózef Ruciński (1844 Markowy – 1908 Kolędziany) syn Adama i Michaliny z Kamińskich, prakty-kant gospodarczy. Wziął udział w powstaniu styczniowym. Walczył na Wołyniu pod dowódz-twem generała Józefa Wysockiego w wyprawie na Radziwiłów (VI-VII 1864). ranny trafił do rosyjskiej niewoli. Zesłany na Sybir po roku zbiegł. Aresztowany przez Austriaków na granicy, osadzony został w więzieniu w Brzeżanach, gdzie przebywał do amnestii. Po powstaniu był leśniczym. W 1880 r. wziął ślub w Bożykowie z Anną z Kuzyszynów. W 1899 r. przyjęty do Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Uczestników Powstania Polskiego 1863 r. we Lwowie.Anna Rucińska starała się o rentę od 1923 r., która uzyskała w 1930 r. Zmarła w 1935 r.
List z Archiwum Akt Dawnych do Anny Rucińskiej w sprawie materiałów o Józefie Rucińskim 1.06.1928List z Archiwum Akt Dawnych do Anny Rucińskiej w sprawie materiałów o Józefie Rucińskim 10.05.1928
Podanie do archiwum akt dawnych Anny Rucińskiej, w sprawie materiałów o Józefie Rucińskim 14.05.1928List Tytusa Rucińskiego do Prezesa Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Bohaterów,
Lwów, 11.V.1928List Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Bohaterów, Lwów do Tytusa Rucińskiego, syna
Józefa, 8.05.1928List Ministerstwa Spraw Wojskowych do Anny Rucińskiej, uznanie Anny Rucińskiej wdową po
powstańcu styczniowym, 1930Odpis Księgi Pamiątkowej w czterdziestą rocznicę powstania styczniowego tyczący udziału Józefa
Rucińskiego w Powstaniu Styczniowym, 1928, Ossolineum, dwa egz.Poświadczenie Marii Rucińskie udziału w powstaniu styczniowym brata Józefa, 1922
Poświadczenie członkostwa Józefa Rucińskiego w Towarzystwie Wzajemnej Pomocy Uczestników Powstania we Lwowie, 1928
Rucińska Anna do Ministerstwa Spraw Wojskowych, prośba o wpisanie Józefa Rucińskiego na listę powstańców styczniowych 1928
Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Bohaterów Lwów, tekst o Józefie Rucińskim z księgi pamiątkowej w czterdziesta rocznicę
powstania styczniowego, 1928Odpis, Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Bohaterów
Lwów, tekst o Józefie Rucińskim z księgi pamiątkowej w czterdziesta rocznicę powstania styczniowego, 1928, 2 egz.Archiwum Państwowe we Lwowie do Anny Rucińskiej n.t.
materiałów dot. Józefa Rucińskiego, 1928Tytus Ruciński, syn Józefa, do Ministerstwa Spraw Wojskowych, w
sprawie renty po Józefie Rucińskim, 1935Tytus Ruciński, Kronika rodziny Rucińskich, 1938 z listem do
Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Bohaterów, LwówTytus Ruciński do Ministerstwa Spraw Wojskowych, 1935, prośba o wypłacenia zaopatrzenia po
matcePrzyznanie renty po weteranie Annie Rucińskiej 1930, 3 egzemplarze
Anna Rucińska do Ministerstwa Spraw Wojskowych, w sprawie przyznania renty po weteranie i 6 listów w tej sprawie
Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Bohaterów, Lwów, informacja dla Tytusa Ruciński o grobie ojca, Józefa powstańca w Kolędzianach, 1938
Świadectwo ślubu 1927, Bożyków, Józef Ruciński i Anna Kuzyszyn, 1880
57A DOKUMENTY TYTUSA RUCIŃSKIEGO Tytus Ruciński, syn Józefa, ur. 1881, ukończył
gimnazjum w Stryju i Szkołę Skarbowa we Lwowie, 1906-1919 pracował w Krajowej
Dyrekcji Skarbowej we Lwowie, Białej i Zamościu, w 1919 r. służył w Milicji Miejskiej
w Zamościu, 1919-20 Komendzie Policji Państwowej w Łasku, 1920 w Zjednoczeniu
Producentów Rolnych w Poznaniu, 1921 Intendenturze Morskiej Ministerstwa Spraw Wojskowych Bydgoszcz, 1922-23, Okręgu Łódzkim Policji, 1924-25 Fabryce Konserw
Mięsnych Bydgoszcz, 1925 bezrobotny, w 1943 mieszkał w Łańcucie, w 1945 r. pracował
w Płockich Zakładach Przemysłowych, w 1948 r. otrzymał rentę inwalidzką. Działał w Sokole.
Dokument, rękopis po rosyjsku, Zamość, ok. 1887Świadectwo chrztu, Tytus Ruciński, 1.04.1887, wyd. 7.04.1922 Podhajce
Świadectwo ślubu, Tytus Ruciński i Władysława Karczyło, 15.07.1913 Lwów, dwa egz.Karta przeznaczenia służby na wypadek wojny, po polsku
i niemiecku, Tytus Ruciński, 10.02.1913Przydzielenie Tytusa Rucińskiego do Oddziału Straży
Skarbowej w Białej, 1914Dokument urlopowy, Tytus Ruciński, Straż skarbowa,
Biała, 6.10.1914Zamówienie, komendantura w Bielsku 1914
Posłanie do służby Tytusa Rucińskiego w Chrzanowie, 1914
Ustanowienie Tytusa Rucińskiego mężem zaufania starosty w Chrzanowie, 1915
Wezwanie Tytusa Rucińskiego do zgłoszenia się do służby w Białej, 1915
Mianowanie Tytusa Rucińskiego nadstrażnikiem skarbowym w Białej
Dokument podróży, Tytus Ruciński, Feldbahn, Zamość, 1915Legitymacja, Tytus Ruciński, Kreiskomando Dąbrowa, 1915
Delegacja, Anton Falkowski, Komendantura Dąbrowa, 1915Delegacja, Tytus Ruciński, Komendantura Koszyce
Potwierdzenie celu podróży, Tytus Ruciński, komendantura Zamość, 1917
Trzy dokumenty urlopowy, Tytus Ruciński, Straż skarbowa, Zamość, 1918
6 Rozkazów, Komendantura Zamość, 1917, maszynopisy po niemiecku
Karta na broń, Tytus Ruciński, Zamość, Republika Polska, 4.01.1919, z fotografią
Poświadczenie pracy w milicji w Zamościu, Tytus Rucińskiego, 1919, 6 egz.
Kwestionariusz, 1919, Tytus RucińskiKarta podróży, Tytus Ruciński, Okręgowa Dyrekcja Straży
Skarbowej w Zamościu, 1919Dokument podróży, Tytus Ruciński, Okręgowa Dyrekcja Straży
Skarbu w ZamościuPrzepustka, Tytus Ruciński, Komenda Placu Wojska Polskiego we
Lwowie, 1919Poświadczenie
zamieszkania w Zamościu,
Tytus Ruciński, 1919
Rozporządzenie Kierownika Biura Meldunkowego, Łask, 1919Umowa o pracę, Tytus Ruciński, sekretarz, komisariat policji Łask, 1919, sekretarz, 2 egz.
Podziękowanie sekretarza Policji Państwowej w Łasku Tytusowi Rucińskiemu za służbę, 1919Rozkaz Policji Państwowej, Łask, 1919
Udzielnie urlopu Tytusowi Rucińskiego,1920, policja w ŁaskuZaświadczenie o pracy w policji w Łasku Tytusa Rucińskiego, 1919, 2 egz
Uznanie dla pracy Tytusa Rucińskiego. Komendant policji, Łask, 1919Rozkaz Komendanta Policji w Łasku, 1919
Książka legitymacyjna motocykla nr V.277, Poznań 19.08.1920, Tytus RucińskiPoświadczenie Tytusowi Rucińskiemu, zezwolenie na używanie motocykla Dürkopp, Dowództwo
Wojsk Samochodowych, 1920Poświadczenie dla Tytusa Rucińskiego, zgoda na używanie browninga, Ostrzeszów, 1920
Prawo do noszenie broni, Tytus Ruciński, 1923, OstrzeszówZwolnienie Tytusa Rucińskiego ze służby w posterunku policji w Ostrzeszowie
Zwolnienie z pracy, Tytus Ruciński, referent Intendentury Morskiej Ministerstwa Spraw Wojskowych, 1921
Upoważnienie, Tytus Ruciński, Intendentura Morska Ministerstwa Spraw Wojskowych, do przejrzenia odcinków kredytowych biletów kolejowych, 1921
Pięć dokumentów podróży, Tytus Ruciński, intendentura Morska Ministerstwa Spraw Wojskowych, 1921
Kwit płatny, Tytus Ruciński, Magazyn Centralnych Zakładów Marynarki Wojennej, 1921Opinia o Tytusie Rucińskim, Drobniak, kierownik Wydziału IV Intendentury Morskiej, 1921
Podanie, Tytus Ruciński do Intendentury Okręgu GeneralnegoTelegram, Tytus Ruciński do Intendentury, 1921
Karta opałowa, Komisja Gospodarcza Centralnych Zakładów Marynarki Wojennej, 1921Wezwanie do powrotu z urlopu, Tytus Ruciński, 1921
Odmowa przeniesienia do Poznania, Tytus Ruciński, 1921Kredytowy bilet wojskowy Tytus Ruciński 1921
Legitymacja urzędnika, Tytus RucińskiZawiadomienie o zatrudnieniu w Intendenturze Morskiej, Bydgoszcz, 1921Świadectwo pracy, Tytus Ruciński, Intendentura Morska, Bydgoszcz, 1921
List transportowy, Dowództwo Centralnych Zakładów Marynarki Wojennej, 1921Bilet tramwajowy, miesięczny, Tytus Ruciński, Bydgoszcz
Przeniesienie Tytusa Rucińskiego z Komendy Okręgu Łódzkiego Policji do Lwowskiego 1922Dwie propozycje zatrudnienia w policji Tytusa Rucińskiego, 1921, 1922
Dokument podróży Tytusa Rucińskiego, 1922Kwestionariusz, Tytus Ruciński 1922
Życzenia imieninowe, Łódź, 4.01.1923Zaświadczenie służby Tytusa Rucińskiego w komendzie okręgu łódzkiego Policji Państwowej,
1923Tytus Ruciński do Ministerstwa Spraw Wojskowych, prośba o mianowanie porucznikiem rezerwyZaświadczenie, Tytus Ruciński pracował jako buchalter 1924-26, Fundusz Bezrobocia, Bydgoszcz
Świadectwo służby Tytusa Rucińskiego, Fundusz Bezrobocia, 1925Dokument śmierci, Anna Rucińska, 12.04.1929, Bydgoszcz, dwa egzemplarze
Policyjne odmeldowanie Anna Rucińska, 12.04.1929, Bydgoszcz13 dokumentów związanych z pochówkiem Anny Rucińskiej
Kondolencje dla Tytusa Rucińskiego z powodu śmierci matki Anny 1929, 16 sztukList Tytusa Rucińskiego do rodziny, maszynopis, wrzesień 1930
Kwit na 50 zł, Raczkowski od Rucińskiego, 1930Kwit na 20 zł Raczkowski od Rucińskiego, 1930
List do przewodnictwo Okręgu V Dzielnicy Pomorskiej Sokoła, 1931, upoważnienie Tytusa Rucińskiego, Prezesa Sokoła Konnego w Bydgoszczy do negocjacji wypożyczenia koni
List od generała Wiktora Thomée, Bydgoszcz 11.04.1931, do dowódcy 16 pułku, prośba o wypożyczenie dla Sokoła koni
57b DOKUMENTY ANTONIEGO pOŻAROWSKIEGO I JEGO RODZINY
Świadectwo Chrztu, Irena Marcela Kucharska, ur. 1906, wyd. 1952Absolutorium, Kazimierz Lebenstein, Szkoła Politechniczna we Lwowie, Wydział Budowy Maszyn,
1905Świadectwo Dojrzałości, Antoni Pożarowski, Gimnazjum Państwowe im. Karola Brzostowskiego w
Suwałkach, 1921Świadectwo Dojrzałości, Kazimierz
Lebenstein, V Gimnazjum we Lwowie, 1901, z poświadczeniem notarialnym po niemieckuŚwiadectwo ślubu, Kazimierz Łaski i Krystyna Łasińska, Kijów, kościół św. Aleksandra, 1919Wypis z archiwum Winnickiego, 1917, zakup
nieruchomości przez Władysława ŁaskiegoKsiążeczka legitymacyjna, Antoni Pożarowski,
Uniwersytet Poznański, 1923Legitymacja Członka Kasy Chorych m.
Warszawy, Kazimierz Szamborski, 1927Kennkarte, Antoni Pożarowski, Warszawa,
1943Legitymacja kolejowa Regina Pożarowska,
Świadectwo zgonu, Władysława Rucińska, 1935Dwa wyciągi z metryki zmarłych, Władysława Rucińska, 1935
Telegram, 1935, powiadomienie o śmierci Władysławy RucińskiejPotwierdzenie złożenia przez Tytusa Rucińskiego 123 monet srebrnych na fundusz obony
narodowej, 1939Potwierdzenie złożenia przez Tytusa Rucińskiego 5 zł na Fundusz Obrony Narodowej, 1939Zaświadczenie, Tytus Ruciński, Landshut (Łańcut), 1943, należenia do służby obywatelskiej
Świadectwo zatrudnienia, Tytus Ruciński, Płockie Zakłady Przemysłowe, 1945Zakład Emerytalny do Tytusa Rucińskiego 1947, wezwanie do przedstawienia dokumentów
emerytalnychZasądzenie Renty Inwalidzkiej dla Tytusa Rucińskiego, 1938
Świadectwo urodzenia, Anna Henryka Stefania Becker, ur. 26.10.1924 BydgoszczLegitymacja uczniowska, Zdzisława Malcanówna, 1930 Żeńskie Katolickie Gimnazjum
Humanistyczne, BydgoszczLegitymacja ,Miejskie Konserwatorium Muzyczne w Bydgoszczy, Zdzisława Malcanówna 1931
Metryka chrztu, po niem, Zbigniew Malzan, Kruszwica 25. 02.1941, ur. 14.11.1915Świadectwo o Przysposobieniu Wosjkowem II-go stopnia Zbigniew Malzahn, 1933
Poświadczenie obywatelstwa, Zbigniew Malzahn, Poznań 1934Deklaracja, starszy ułan Zbigniew Malzahn, Szkoła Podchorążych Kawalerii, Grudziądz, 1935,
przyjęcia obowiązków służby wojskowejZaświadczenie, Zbigniew Malzahn, 1935, zarząd gminy Żabików, zgłoszenia się do służby
wojskowejPodanie Zbigniewa Malzahna o przyjęcie do szkoły Podchorążych Sanitarnych, 1935
Ulotka reklamowa Sp. ElegantNalepka papierowa, Muzeum Miejskie w Bygdoszczy, 1929, Antoni Suchanek, Studium
portretoweWiersz Miłość planistów
63 fotografie Tytusa Rucińskiego i jego rodziny (m.in. Leszek Żardecki)
Cena wywoławcza 2 500Estymacja 2 900 – 3 000
57C CYRULIK WARSZAWSKI, R.1 (1926) nr. 3
57D TARYFA OGÓLNA DO HANDLU EUROpEJSKIEGO
Dla Cesarstwa Rosyjskiego i Królestwa Polskiego…, Warszawa, Wydział Celny przy Kancelarii JO Księcia Namiestnika Królestwa Polskiego, 1857
57E DWA DOKUMENTY SZKOLNE
HENRYKA ŁASKIEGOŚwiadectwo Ukończenia Gimnazjum
Gubernialnego w Łukowie, Henryk Łaski, 1838
Nagroda Wieniec Szkolny, dla Henryka Łaskiego, Szkoła Pijarów w Łukowie, 1832
Lwów, 19349 dokumentów urzędowych i listów
Wykaz stanu służby Antoniego Pożarowskiego42 dokumenty z działalności zawodowej Antoniego
Pożarowskiego, pracownika ministerstwa Skarbu
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 1 800 – 2 000
Cena wywoławcza 100Estymacja 150 – 200
Cena wywoławcza 450Estymacja 550 –600
SZTUKA ROSYJSKA POZ. 58-84
58 IKONA pODRÓŻNA – pOLIpTYK, Rosja, XIX w.
Poliptyk, mosiądz, emalia; 16 x 10(40 cm
59 IKONA Z ALEKSANDREM NEWSKIM,
Rosja, XIX w.Tempera, deska, okład mosiężny, srebrzony;
23 x 18 cm
60 KUFEL W FORMIE MĘSKIEJ GŁOWY, Cesarstwo Rosyjskie, Ryga, Kuzniecow,
ok. 1870Porcelana, farby naszkliwne; wys. 12,7 cm
Sygnowany niebieskim drukiem naszkliwnym: dwugłowy orzeł Фабрики М.С.Кузнецова въ г Ригѣ
Cena wywoławcza 950Estymacja 1 200 – 1 300
61 SERWIS ObIADOWY, Rosja, Kuzniewco, Kuzniecow,
ok. 1890Fajans, granatowy druk podszkliwny, waza z pokrywką, wys. 26 , śr. 23 cm; 6 talerzy śr. 23,5 cm,
Sygnowane: Т=ва М.С. Кузнецова; Stan zachowania: trzy talerze ze szczerbakami, pokrywka z pęknietym uchwytem i szczerbkami na
wewnętrznej krawędzi
62 pÓŁMISEK DEKOROWANY W KWIATY,
Rosja, Kuzniecowo, Kuzniecow, ok. 1890
Fajans, zielony nadruk podszkliwny; 36 x 27 cmSygnowany zielonym drukiem podszkliwnie:
dwugłowy orzeł Т=ва М.С. Кузнецова No
61b TRZY TALERZE, Finlandia, Helsingfors,
Arabia, ok. 1890Fajans, czarny druk podszkliwny; śr. 25 cm
Sygnowane: Arabia Helsingfors
61A pÓŁMISEK, Rosja, Kuzniewco, Kuzniecow, ok. 1890
Fajans, granatowy druk podszkliwny, 51,5 x 33 cmSygnowany: Т=ва М.С. Кузнецовa
Cena wywoławcza 900Estymacja 1 100 – 1 200
63 CHRYSTUS pANTOKRATOR, Rosja,
Moskwa, 1878
Ikona, olej, deska, okład srebrny,
próba 84; 17,5 x 14 cm
Puncowanie: ИВ; B.C./1878, 84,
św. Jerzy
64 MISA, Cesarstwo Rosyjskie, Ryga, Kuzniecow, ok. 1890
Porcelana, nadruk barwny podmalowany; wys. 6,5, śr. 17 cmSygnowany zielonym drukiem naszkliwnym: dwugłowy orzeł
nad literami MTK; czerwoną farbą: 262; 6402/2
Cena wywoławcza 1 400Estymacja 1 700 – 1 800
65 TALERZ DEKOROWANY W pOLNE KWIATY, Rosja, Wierbiłki, Kuzniecow, po 1890
Porcelana, kobalt podszkliwny, nadruk barwny naszkliwny; śr. 25 cmSygnowany zielonym drukiem naszkliwnym: dwugłowy orzeł, Т=вo М.С.
Кузнецова въ Москвљ, zieloną farbą: 6749/12 AStan zachowania: dwie szczerbki
66 FILIŻANKA DEKOROWANA W IRYSY, Rosja, Wierbiłki, Kuzniecow, po 1891
Porcelana, nadruk barwny, złocenia; wys. 5,3, śr. spodka 15,8 cmSygnowane zielonym drukiem naszkliwnym: dwugłowy orzeł, Т=ва М.С.
Кузнецова Д.Ф.
67 FILIŻANKA DEKOROWANA W bIAŁE I CZERWONE KWIATKI, Rosja, Wierbiłki, Dmitrowski Zawod, 1927-1940Porcelana, nadruk podmalowany, złocenia; wys.5,5, śr. spodka 14,5 cm
Sygnowany niebieskim drukiem naszkliwnym: gwiazda, sierp, młot; ДМИТРОВСКАЯ СТ ВЕРБИЛКИ СЕВ.Ж.Д.
69 FILIŻANKA, Rosja, Wierbiłki, Gardner, ok. 1880Porcelana, kobalt podszkliwny, złocenie; wys. 6,5 cm
Sygnowana czerwonym drukiem naszkliwnym: dwugłowy orzeł; Фабрик Гарднеръ в Москвљ
Stan zachowania: szczerbka
70 FILIŻANKA DEKOROWANA W bIAŁE I CZERWONE KWIATKI, Rosja, Wierbiłki, Dmitrowski Zawod, 1927-1940
Porcelana, nadruk podmalowany, złocenia; wys.5,5, śr. 8,2 cmSygnowany niebieskim drukiem naszkliwnym: gwiazda, sierp, młot;
ДМИТРОВСКАЯ СТ ВЕРБИЛКИ СЕВ.Ж.Д.Stan zachowania: szczerbka
Spodek dobrany: Rosja, Wierbiłki, Kuzniecow, ok. 1900
68 DZbANUSZEK, Rosja, piesocznoje, pierwomajska Rybińska Fabryka, 1925-1930
Porcelana, zielona farba podszkliwna, nadruk podmalowany, złocenie; wys.9,5 cm
Cena wywoławcza 400Estymacja 500 – 550
Cena wywoławcza 200Estymacja 250 – 300
Cena wywoławcza 450Estymacja 600 – 650
Cena wywoławcza 800Estymacja 1 000 – 1 100
71 pARA FILIŻANEK, Rosja, Wierbiłki, Kuzniecow, ok. 1900Porcelana, farby podszkliwne, złocenia;
wys. 4,5, śr. spodka 13,2 cmSygnowane drukiem naszkliwnym: dwugłowy
orzeł / Т=ва М.С. Кузнецова Д. Ф.
72 DZbANUSZEK, Aleksandr Karpowicz Karpow, 1899-1908
Srebro, próba 84; waga 83,6 g, wys. 6,7, śr. 5,5 cmPuncowanie: 84, głowa w kokoszniku, AP; AK; ЮТФ, P
73 pApIEROŚNICA, Rosja, Moskwa, Aleksandr Gierasimowicz Kriwowiczew,
po 1908Srebro, próba 84; kryształ górski, waga 112 g 10,5 x 6,5 cm
Puncowanie: AK; Δ, głowa w chuście, 84Wyryte: Souvenir
74 SOLNICZKA, Rosja, petersburg, 4. ćw. XIX w.Srebro, próba 84; waga 31,9 g, wys.3, śr. 5 cm
Puncowanie: skrzyżowane kotwice i berło, 84; TH, 875, lew
75 pApIEROŚNICA, Rosja, Moskwa, Iwan Iwanowicz Futikin, 1879
Srebro, próba 84, złocenie; waga 103,4 g, 9 x 5 cmPuncowanie: ИФ; A.K./1879: 84; św. Jerzy
Wyryte: Souvenir, powierzchnia imitujące skórę
Cena wywoławcza 900Estymacja 1 200 – 1 300
Cena wywoławcza 300Estymacja 350 – 400
Cena wywoławcza 2 500Estymacja 3 000 – 3 200
76 SZEŚC ŁYŻECZEK, Cesarstwo Rosyjskie, Inflanty, Mitawa, 1851
Srebro, próba 84, waga 135,8 g; dł. 14,8 cmPuncowanie: głowa jelenia, A.3./1851 – cecha probierza. P.D. -
monogram złotnikaWyryty monogram E.G.
77 WIZYTOWNIK, Rosja, Leningrad, po 1927
Srebro, próba 875, niebieski koralik; waga 90,5 g, 8 x 4,5 cmPuncowanie: 875, głowa z młotkiem, х; ЛЮТ
78 WISIOREK, Rosja, 1899-1908Srebro, złocenie, perły, turkusy, lusterko;
waga całk. 22,7 g; 48 x 34 mmPuncowanie: 84, głowa w kokoszniku; ЛЯ
Rozsuwany na zawiasie z miejscem wewnątrz na fotografię.
78A ŻETON, Rosja, 1870Srebro, próba 84, 32 x 16 mm
Z 5 płytek na zamocowanych na jednym sztyfcie, rozsuwanych, z zawieszkąPuncowanie; głowa w kokoszniku, 84; 900
Na przedniej płytce napis: Unvergesstliche Tage; na wewnętrznych wyryte daty: 14-I-1870; 16-II-1875; 25-III-1894; 29-IX-1894; 21-X-1897; 17-IV-1900;
18-V-1902; 24-I-1908
79 ZESTAW SZTUĆCÓW DLA 1 OSObY, Rosja, petersburg,
Gustav Magnus Okerblom, 1848Srebro, próba 84, złocone; nóż (21 cm), łyżka (18 cm), łyżeczka (15 cm),
widelec (17,5 cm), waga 208 g
Puncowanie: G.O.; probierz Dymitr Ilicz twerski, Д.Т. / 1848; 84;Wyryty monogram WW
Cena wywoławcza 1 125Estymacja 1 300 – 1 400
Cena wywoławcza 600Estymacja 700 – 800
80 SZASZKA OFICERSKA wz 1926, Związek Radziecki, Złatoust, 1931
Stal, mosiądz, drewno; dł. całk. 94,5 cm,Na głowni wybite: ГН 1J ; 1931г; na rękojeści: H; 342; ЗЛАТ.ОР.ФАБ. 1931
81 ODZNAKA SOŁTYSA, Królestwo polskie, po 1864Mosiądz; średnica 5 cm, wys. z zawieszeniem 8 cm, szer. beleczki 7,2 cm.
O dznaka ustanowiona po zniesieniu przez cara Aleksandra II pańszczyzny w Królestwie Polskim.
82 pOJEMNIK NA bIURKO W FORMIE bALII, Rosja, XIX/XX w.
Mosiądz; wys. 3,5, śr. 7 cm
Cena wywoławcza 300Estymacja 400 – 450
Cena wywoławcza 540Estymacja 650 – 700
Cena wywoławcza 3 500Estymacja 4 200 – 4 500
83 SERWIS DEKOROWANY W IRYSY, Cesarstwo Rosyjskie,
Ryga, Kuzniecow, 1887-1915
Fajans, czarny nadruk, w składzie
4 talerze płaskie (śr. 24,5 cm), 5 głębokich (śr. 24,5 cm) i półmisek 48 x 31 cm
Sygnowane czarnym drukiem: dwugłowy orzeł,
ТовариществаМСКузнецова K.P. M.Dreyling S. Busch 522
Stan zachowania: 2 talerze ze szczerbkami, 2 z włosowym
pęknięciem2 ze szczerbakami, 2 pęknięte
84 KOMpLET SZTUĆCÓW, Związek Radziecki, po 1960Srebro, próba 916, stal nierdzewna (ostrza) po 6 noży (20,5 cm), widelców (18 cm),
łyżek (18,5 cm), łyżeczek (14 cm), 10 widelczyków (14 cm), łopatka do ciasta,
widelczyk do wędlin, łyżka sałatkowa, chochelka, razem 38 sztuk; waga bez noży 1128,
całkowita 1638 gPuncowanie: 3, gwiazdka z sierpem i młotem, 916; 4TJ
85 pARA WAZONÓW, Saksonia, Miśnia, 1735 – 1740Porcelana, złocenie, farby naszkliwne – rezerwy z pejzażami w stylu holenderskim
i kwiaty indyjskie; wys. 16,5, śr. 14 cmSygnowane kobaltem: skrzyżowane miecze
Stan zachowania: na jednym rozstęp wypałowy z włosowym pęknięciem,drobny odprysk, na drugim drobny odpryski
Dekoracja w stylu Johanna Gregora Höroldta – kwiaty indyjskie i rezerwy z pejzażami w stylu holenderskim.
RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE POZ. 85-244
Cena wywoławcza 25 000Estymacja 30 000 – 35 000
86 KUFEL bOTTGEROWSKI, Saksonia, Miśnia, dekoracja Augsburg,
malarz domowy (Abraham Seuter ?), złotnik Elias Adam, ok. 1720
Porcelana, złocenie (chinoserie), oprawa srebrna, złocona z ornamentem cęgowym;
wys. 14, śr. 9 cmSygnowany na dnie czerwoną farbą – znak charakterystyczny
dla wczesnych wyrobów miśnieńskich, puncowanie: EA – monogram złotnika, szyszka Augsburska
W e wczesnym okresie wyroby farfurni miśnieńskiej były dekorowane poza wytwórnia przez tzw malarz domo-wych, głównie w Augsburgu, Norymberdze i Wrocławiu. Dekoracja tego kufla jest stylistycznie bilska scenom chinoserie Augsburskiego malarza Abrahama Seytera, co pozwala mu ja przypisać. Tego typu działa co oferowany kufel są niezwykle wielką rzadkością na rynku antykwarycznym.Podobny obiekt uzyskał 9 czerwca 2015 r. w Sothebys w Londynie 26350 funtów.
Cena wywoławcza 30 000Estymacja 40 000 – 50 000
87 TALERZ W TYpIE SEVRES, 2. poł. XIX w.Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; śr. 23,5 cm
Sygnowany niebieska farba naszkliwnie: splecione litery LW lustrze dwa putta z kozą
Stan zachowania: szczerbka od spodu
88 TALERZ W TYpIE SEVRES, 2. poł. XIX w.
Porcelana, farby naszkliwne, złocenia, śr. 23,5 cm
Sygnowany niebieska farba naszkliwnie: splecione litery L
W lustrze portret Marii Antoniny
89 TALERZ Z pARĄ NA ŁODZI, Saksonia, Miśnia, ok. 1900
Porcelana, kobalt podszkliwny, farby naszkliwne, złocenia; śr. 25 cmSygnowany kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane miecze,
wyciskiem: 81
Cena wywoławcza 400Estymacja 500 – 600
90 FILIŻANKA DEKOROWANA W INDYJSKIE KWIATY, Saksonia, Miśnia, 2. poł. XX w.
Porcelana, farby naszkliwne, złocenie; wys. 5, śr. spodka 11 cmSygnowane kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane miecze, kropka; czarną
farbą naszkliwnie: 288 b 5
91 FILIŻANKA, Saksonia, Miśnia, ok. 1840Porcelana, relief, złocenie, zielona farba naszkliwna;
wys. 7,3, śr. spodka 16 cmSygnowane kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane miecze, zieloną farbą
naszkliwnie: I / II
Cena wywoławcza 4 000Estymacja 5 000 – 6 000
Cena wywoławcza 0 000Estymacja 0 000 – 0 000
Cena wywoławcza 150Estymacja 200 – 250
92 pÓŁMISEK Z WZOREM CEbULOWYM,
Saksonia, Miśnia, Teichert, ok. 1900Porcelana, kobalt podszkliwny; śr. 31 cm
Sygnowany kobaltem stempel podszkliwny: MEISSEN, gwiazdka; Germany; wyciskiem: MEISSEN
93 pÓŁMISEK Z WZOREM CEbULOWYM,
Saksonia, Miśnia, pocz. XX w.Porcelana, kobalt podszkliwny; 21 x 21 cm
Sygnowane kobaltem podszkliwnie: skrzyzowane miecze; 59Stan zachowania: ubytki na krawędzi
95 FILIŻANKA DEKOROWANA W CZERWONE KWIATY, Rosja, Duliewo,
Kuzniecow, ok. 1880Porcelana nadruk podmalowany, złocenie; wys. 3,5, śr. 11 cm
Sygnowany niebieskim drukiem naszkliwnym: dwugłowy orzeł, M.С. КУЗНЕЦОВА ВЪДУЛЕВѢ
96 FILIŻANKA DO KAWY ZE SZCZYGŁAMI, pocz. XX w.
Porcelana, farby naszkliwne; wys.5,5, śr. 5,5 cmStan zachowania: szczerbka
94 FILIŻANKA DO KAWY, Francja, Limoges, Granger, XX w.Porcelana, złocenie, wys. 43, śr. spodka 117 mm
Sygnowana czerwonym drukiem naszkliwnym: J.-B. Granger Limoges France; spodek zielonym drukiem: gołąb Limoges France
Cena wywoławcza 700Estymacja 900 – 1 000
97 FILIŻANKA Z ŻYCZENIAMI, Niemcy, ok. 1840Porcelana, złocenie; wys. 10, śr. 8 cm
Napis: Lebe lange in feg Froh
98 FILIŻANKA DEKOROWANA W
ŻOŁĘDZIE, ok. 1850Porcelana, zielona farba, złocenie, wys. 10,
śr. 8,5 cmStan zachowania: szczerbka, włosowe pęknięcie
99 SERWIS DO KAWY W STYLU ART-DECO, Czechy, Altrohlau, ok. 1930
Porcelana, nadruk barwny, złocenie; w składzie dzbanek (17,5 cm), mlecznik (9 cm), 5 filiżanek (3,5 cm), 6 spodków (śr.10,5 cm), 6 talerzyków (śr. 16,5 cm)
Sygnowany zielonym drukiem: pod korną M & Co; ALT-ROHLAU CHECHO-SLOVAKIA
Cena wywoławcza 350Estymacja 450 – 500
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 1 800 –2 000
100 TALERZ „SpOTKANIE”, polska, Wałbryzch,
Fabryka porcelany Krzysztof, 1958Proj. Teresa Waligórska
Porcelana, farby naszkliwne; śr. 32,5 cmSygnowane zielonym drukiem podszkliwnym: W/Wawel/MADE
IN/POLNAD; czarna farba naszkliwnie: Spotkanie – 1958 r. / projekt T. Waligórska / wyk. J. Zaremba
101 FLAKON Z pODSTAWKĄ, Czechy, ok. 1840
Szkło mleczne, złocenie, farby emaliowe; wys. z korkiem 13 cm, śr. podstawki 11,5 cm
Na dnie nalepka z odręcznym napisem: od Gubernatorowej Bochni 1839
102 pRZYCISK DO pApIERU, Francja, baccarat (?), XIX/XX w.
Szkło millefior; wys. 4,5, śr. 7,5 cmWewnątrz data: 1858
103 pATERKA W STYLU ART DECO, polska,
piotrków Trybunalski, Huta Hortensja, poł. XX w.
Szkło bezbarwne, lazurowane miodowym, szlifowane; 7,5 x 12,5 x 8,5 cm
Stan zachowania: drobne szczerbki
104 pODSTAWKA pOD bUTELKĘ, polska, Warszawa, bracia Hempel, 1921-1931
Szkło bezbarwne, szlifowane, oprawa srebrna; wys. 10, śr. 12 cmpuncowanie: WH; 3, głowa w chuście
Cena wywoławcza 750Estymacja 900 – 1 000
Cena wywoławcza 550Estymacja 700 – 800
Cena wywoławcza 100Estymacja 180 – 200
105 KARAFKA, Niemcy, Hanau, Strock & Sinsheimer, po 1877
Szkło bezbarwne, szlifowane, oprawa srebrna; wys. z korkiem 31 cmPunce: A, szyszka, głowa
106 KARAFKA, Anglia, birmingham,
Henry Matthews, 1899Szkło bezbarwne, kształt klepsydry, oprawa
srebrna, próba sterling (925); wys. z korkiem 21 cm
Puncowanie: kotwica, Z. Lew, H, M, 51
107 KARAFKA, Niemcy, Hanau, Georg
Roth 1891-1919Szkło bezbarwne, szlifowane, oprawa
srebrna; wys. z korkiem 22 cmPuncowanie: 800, półksiężyc, korona,
GR pod korona, liść
108 KARAFKA Z pOZYTYWKĄ, Niemcy, brema, Koch & bergfeld,
pocz. XX w.Szkło bezbarwne, szlifowane, oprawa srebrna;
wys. z korkiem 26 cmPuncowanie: patera, 800, półksiężyc, korona
Cena wywoławcza 2 000Estymacja 2 400 – 2 500
109 WAZA W STYLU KLASYCYSTYCZNYM,
polska, Warszawa, Norblin, pocz. XX w.Plater na mosiądzu; 40,5 x 13 x 13 cm
Puncowanie: NorbliniSka Galw Warszawa; 2744Wyryta dedykacja: Na miłą pamiątkę 10letniej pracy P. Dr. Halinie Lewkowicz Wdzięczny Szpital dla dzieci w Kielcach
110 pUDERNICZKA, polska, Warszawa, po 1931
Srebro, próba 3, szkło (lusterko); waga całk. 144 g; śr. 8,5 cmPuncowanie: w
sześciokącie D; w owalu 3, głowa w chuście, W
Wyryty monogram JJ C
111 bOMbONIERA SECESYJNA,
polska, Warszawa, Norblin, buch, Werner, ok. 1900
Plater na stopie cynowym; wkład, szkło bezbarwne, szlifowane; wys. 11,5, śr. 13 cm
Sygnowany: dwugłowy orzeł, VERIT N.B.W. 01800
Cena wywoławcza 1 900Estymacja 2 200 – 2 500
Cena wywoławcza 250Estymacja 0 000 – 0 000
112 TALERZYK, Niemcy, Schwäbisch Gmünd, Gebrüder
Kühn, pocz. XX w.Srebro, próba 800; waga 189 g, śr. 21 cm
Puncowanie: półksięzyc, korona, 800, jednorożec
113 pÓŁMISEK SZEŚCIOKĄTNY, polska, Warszawa,
Henryk Juwiler i Władysław Sadcza, po 1930Srebro,
próba 2; waga 688 g, 3 x 30 x 34 cm
puncowanie: H.JUWILER; WS; 2, głowa w chuście, W
114 TACKA, Niemcy, Hanau,
Wilhelm Weinranck, po 1890Srebro, próba 800; waga 299 g, 28 x 22 cm
Puncowanie: półksiężyc, korona, 800; W.W./ H.
Cena wywoławcza 2 100Estymacja 2 500 – 2 600
115 DZbANUSZEK Z GŁOWAMI KOZŁÓWSrebro, próba 3; waga 139 g, wys. 12 cm
Puncowanie: W, głowa w chuście, 3
Cena wywoławcza 3 000Estymacja 3 500 – 4 000
116 WIADERKO DO CHŁODZENIA WINA, Niemcy, kon. XIX w.Plater na mosiądzu; wys. 23,5, śr. 20 cm
Wyryty herb i dedykacja: Ihrem lieben Vater zum 70ten
Geburtstag von seinen
Kindern Hans, Margarethe,
Therese, Günther
117 12 ŁYŻECZEK, Niemcy, XIX/XX w.Srebro, próba 800; waga 135,3 g, dł. 11 cm
Puncowanie: półksiężyc, korona, 800 JBNPudełko
118 DWOJAKI NA pIEpRZ I SÓL, Francja, paryż,
Adelaide Dumenil, po 1891Srebro, próba 950, złocenie;
waga 54 g; 5 x 11 x 5 cmPuncowanie: w sześciokącie głowa Merkurego, AD
119 DZbANEK, MLECZNIK I CUKIERNICA, Niemcy,
Karl Friedrich, 4. ćw. XX w.
Srebro, próba 925, cukiernica wewnątrz złocona, drewno
(uchwyty); waga całk. 947 g, wys. 21; 9,5; 11,5 cm
Puncowanie: 925, Sterling, korona, półksiężyc, EH; Karl
Frierdrich
120 DZbANEK DO KAWY,
polska, Kraków, Władysław Z. Rogalski,
1931-39Srebro, próba 3, kość (izolatorki);
waga 927 g, wys. 26,5 cmPuncowanie: WŁ.Z.ROGALSKI; w owalu 3,
głowa w chuście, W
121 SZEŚĆ TALERZYKÓW,
polska, Kraków, Imago Artis, po 1963
Srebro, próba 3; waga 293 g, śr. 11 cmPuncowanie:
K, głowa w chuście, 3; znak Imago
Artis
Cena wywoławcza 4 000Estymacja 5 000 – 5 500
122 SERWETNIK, Łotwa, 1933Srebro, próba 876; waga 14,4 g, 3 x 4 x 3 cm
Puncowanie: RG, głowa , 875Wyryte: RG / 10 VII 33.
123 SERWETNIK, Rosja, petersburg, Ilia Iwanow Katorski, kon. XIX w.
Srebro, próba 84, waga 22,5 g; 27 x 48 x 39 mmPuncowanie: 84, skrzyżowane berła, 84; ИК
Wyryte kwiaty i monogram OS
124 SERWETNIK, Łotwa, po 1920Srebro, próba 875, waga 35,3 g, 33 x 57 x 37 mm
Puncowanie: głowa, 875Wyryty monogram TB
125 SERWETNIK, Anglia, Londyn, Walter, John, Michael, Stanley barnard & Robert
Dubock, 1897Srebro, próba sterling (925); waga 39,2 g, śr 48 mm
Puncowanie: BWMRDSJ w kształcie orła; lew, głowa lwa, bSkórzany futerał
126 KASETKA Z HERbEM SZELIGA,
polska, Warszawa, Jan biedgunowski, 1930-1946
Srebro, próba 3, wewnątrz złocone, na wieczku złote aplikacje z emalią; waga całk. 162 g; 10,5 x 7,5 cm
Herb Szeliga i monogram LLPuncowanie: JB; 3, głowa w chuście
Wyryta dedykacja: 28. X. 46 Tadeuszowiu Edward Dołęga Olex
Podarowana Tadeuszowi Lipińskiemu
Cena wywoławcza 450Estymacja 550 – 600
Cena wywoławcza 1 900Estymacja 2 300 – 2 500
128 KUbEK, Węgry po 1937Srebro, próba 3; waga 53 g, wys 72, śr. 56 mm
Puncowanie: w ośmiokącie głowa Diany z cyfrą 3
129 pATERKA SECESYJNA, ok. 1900
Plater na mosiądzu; 3,3 x 24,5 x 14,5 cm
130 KOMpLET SZTUĆCÓW FASON KSIĘSTWO WARSZAWSKIE, polska, Warszawa,
Warszawska Wytwórnia Sreber, ok. 1960Srebro, próba 3, stal nierdzewna (ostrza noży);
waga całk. 1450 g, bez noży 1132W składzie: 6 łyżek (21 cm), 6 widelców (18 cm), 5 noży (22 cm),
5 łyżeczek (15 cm), 3 łyżeczki (11 cm), razem 25 sztukPuncowanie: 3, głowa w chuście, W; WW/S, na ostrzach: Gerlach
nierdzewne
Cena wywoławcza 100Estymacja 140 – 150
127 10 KUbECZKÓW, polska, Warszawa, Krupski i Matulewicz, po 1921
Srebro, próba 3; waga 98 g, wys 40 i 36 mm, śr. 35 i 30 mmPuncowanie na 6: w kształcie baryłki: 3, głowa w chuście, KiM; na 4 : RB, w owalu 3, głowa
w chuście, K
131 SERWETNIK DEKOROWANY W pOZIOMKI, polska, Warszawa,
Wytwórnia Wyrobów Srebrnych, ok. 1955
Srebro, próba 3; waga 100 g; 8,5 x 14,5 cmPuncowanie: WW/S; 3, głowa w chuście, W
132 pUCHAREK, polska, Warszawa, ORNO, ok. 1970
Srebro, próba 3, waga 50,7 g, wys. 6,6 cmPuncowanie: OR/NO; W, głowa w chuście, 3
133 SOLNICZKA Z ŁYŻECZKĄ,
polska, ORNO, po 1963Srebro, próba 3; waga 88 g; 7 x 8,5 x 7 cm
Puncowanie: OR/NO; głowa w chuście, 3
134 ŚWIECZNIK, polska, ORNO, po 1963
Srebro, prób 3, bursztyn; waga 144 g, 7 x 16 x 6,5 cm
135 ZESTAW TOALETOWY, polska i Szwecja, 1. poł. XX w.
Trzy szczotki i lusterko; srebro, drewno, szkło, włosie; dł. 30, 23,5 23, 16 cm
Puncowanie na dwóch: 833, BR; na dwóch W, głowa w chuście, 3
Cena wywoławcza 250Estymacja 300 – 350
136 OSIEM KIELISZKÓW Z KOTWICĄ, XX w.Srebro, próba 925; waga 222,2 g, wys. 5,5, śr. 4 cm
Puncowanie: 925; silv.
137 LUpA, Anglia, Sheffield, William Hutton & Sons, 1941Kość, srebro, szkło; dł. 24,5 cm, śr. 10 cm
Puncowanie: WH&S Ld, korona, lew, y
138 CUKIERNICA SKRZYNKOWA,
polska, Warszawa, Norblin, ok. 1870
Plater na mosiądzu; 10 x 14,5 x 11,5 cmPuncowanie: 1353; Norblin&Co Galw: Warszawa; N; B
Cena wywoławcza 700Estymacja 850 – 900
139 SZTUĆCE SERWINGOWE wzór Rapsodia,
polska, Warszawa, Hefra, ok. 1970Srebro, próba 800
Puncowanie: znak Hefry, 800; W, głowa w chuście, 3
A) CHOCHELKA DO SOSUWaga 49,8 g, dł. 15,5 cm
b) pARA NOŻY, DO SERA I MASŁAWaga 86,5 g, dł. 20 cm
Cena wywoławcza 500Estymacja 600 – 650
Cena wywoławcza 200Estymacja 250 – 280
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 1 800 – 1 900
Cena wywoławcza 800Estymacja 950 – 1 000
C) ŁOpATKA DO CIASTAWaga 75,8 g, dł. 23 cm
D) ŁYŻKA DO CUKRUWaga 29,3 g, 15 cm
E) pARA ŁYŻEK SAŁATKOWYCHWaga 145,4 g; 21 cm
F) ŁYŻKA I WIDELEC pÓŁMISKOWEWaga 273,7 g, 27 cm
G) ŁYŻKA WAZOWAWaga 121,4 g, 30 cm
140 ZEGAR W TYpIE bOULLE, Francja, paryż, bracia Japy,
2. poł. XIX w.Obudowa drewniana, markieteria: imitacja szylkretu,
mosiężna taśma, aplikacje: brąz złocony; 60 x 27 x 14 cm
Tarcza mosiężna, cyfry godzin rzymskie, emaliowane, mechanizm o naciągu sprężynowym z regulatorem
wahadłowym, bicie godzin i półgodzin, sygnowany: Medaille d’Or Japy Freres; 165
141 NÓŻ DO pApIERU Z RĘKOJEŚCIĄ W FORMIE ORŁA,
kon. XIX w.Brąz; dł. 26 cm
142 pUDEŁKO NA CYGARA Z KŁOSAMI NA WIEKU,
ok. 1930Mosiądz, drewno; 5 x 16,5 x 11,5 cm
Cena wywoławcza 7 000Estymacja 8 500 – 10 000
Cena wywoławcza 250Estymacja 350 – 400
August KISS1802 Paprocany – 1865 Berlin
143 AMAZONKA WALCZĄCA Z pANTERĄWykonanie: Galdenbeck, Berlin
Stop metali brązowiony, drewno (cokół), wys. całk. 45 cm, cokół 4,5 x 32 x 19,5 cm
Sygnowana: Aktien:Gesellsch: vorm: H.Gladenbeck u Sohn
Stan zachowania: ręka pęknięta, brak włóczni
S woja działalność rzeźbiarską zaczął jako formierz w odlewni żelaza, a od 1822 roku kształcił się u Raucha w Berlinie. Szybko zdobył rozgłos. Stworzył wiele pomników dla Berlina, Poczdamu, Królewca, Wrocławia i innych miast śląskich. Jego naj-słynniejsza rzeżba to Amazonka walcząca z panterą (1839), postawiona przed berlińskim Altes Muzeum, której pomniejszoną wersją jest oferowany obiekt. W 1854 zaprojektował rzeźby dla Warszawy: syreny i trytony do wodotrysków pod kolumną Zygmunta i na Placu Teatralnym.
144 pOSTUMENT NA bIURKO, poł. XIX w.Brąz złocony; 15,5 x 12,5 x 7,5 cm
145 ZEGAR KOMINKOWY Z DAMĄ
KARMIĄCA KOZĘ, Francja, 4. ćw. XIX w.
Obudowa stop metali brązowiony; 34,5 x 41 x 13 cm, tarcza emaliowana,
mechanizm o naciągu sprężynowym z regulatorem wahadłowym, system bicia
godzin i półgodzinNa mechanizmie wybite: 414
Jean Jules SALMSON1823 Paryż– 1902 Coupvray
146 MELpOMENE I LUKRECJA
Brąz patynowany, wys. 32 cmLukrecja sygnowana: Salmson
F rancuski rzeźbiarz, meda-lier i ilustrator, syn gra-wera medali. Uczeń Rameya, Toussainta i Dumonta. Debiutował na paryskim Salonie w 1859. Rzeźbił w marmu-rze, kości słoniowej i w brązie. Pracował przy realizacji wielkich budowli paryskich: Opery, pała-cu Tuileries, trybunału handlo-wego. Po 1870 roku przebywał w Londynie, potem w Genewie, gdzie kierował szkołą sztuki prze-mysłowej (1877-1891). Prace artysty znajdują się w muze-ach, m.in. w Paryżu, Angers, Chamonix i w Kopenhadze.
147 GŁOWA KObIETY, ok. 1930
Gips patynowany; wys. 32 cm
Cena wywoławcza 7 000Estymacja 9 000 – 10 000
Cena wywoławcza 940Estymacja 1 200 – 1 500
Cena wywoławcza 2 000Estymacja 2 500 – 2 700
148 HELIOS, XIX w.Brąz, czerwony marmur (podstawa);
wys. 12,5 cm, całk. 15,5 cm, podstawa 8,5 x 8,5 cm
Ernst bECK1871 – 1941
149 CHŁOpIEC Z RĘKOMA W KIESZENIACHBrąz, kamień (podstawa);
wys. całk.13,5 cm, figurki 8,5 cmSygnowana: E. Beck
150 pRZYCISK DO pApIERU
W FORMIE LISA, pocz. XX w.
Mosiądz; dł.14 cm
151 pLAKIETA Z WYŻŁEM, XIX/XX w.
Relief, mosiądz; 87 x 162 mm
Cena wywoławcza 1 250Estymacja 1 500 – 1 600
152 LINIAŁ Z FIGURĄ CHARTA, XIX/XX w.Mosiądz; 7 x 7 x 41 cm
Victor Heinrich SEIFERT1870 – 1953
153 CHŁOpIECBrąz, czarny marmur, wys. całk.14 cm, cokół 3,5 cm
Sygnowany: Seifert
154 TAbAKIERKA, XIX w.Róg, 2 x 7,5 x 4,3 cm
155 KAFEL NAROŻNY W WIDOKIEM
ARCHITEKTONICZNYM, polska (?), XVIII w.
Ceramika, pobiałka, kobalt podszkliwny; 10 x 19,5 cm
156 KLEOpATRA – pODpÓRKA DO KSIĄŻEK, pocz. XX w.
Relief, stop cynowy, patynowany na zielono; 15,5 x 9,5 x 5,5 cm
Cena wywoławcza 800Estymacja1 000 – 1 200
157 ROKOKOWA KROpIELNICZKA DWORSKA, 1772
Brąz, wys. 24,5 cmNa rewersie wyryte: 1772 / A D
158 CHRYSTUS UKRZYŻOWANY, XVIII/XIX w.
Drewno; wys. 52 cm
159 ODLEW pRAWEJ DŁONI ARTYSTY, XIX/XX w.
Mosiądz; dł. 18 cm
Cena wywoławcza 1 800Estymacja 2 300 – 2 400
160 CUKIERNICA SKRZYNKOWA, polska, Warszawa, Hefra, po 1963Srebro, próba 3, waga waga 619 g; 15 x 19 x 12 cm
Puncowanie: w, głowa w chuscie, 3, znak Hefry – 800; 29; 0
161 SOLNICZKA W FORMIE pINGWINA,
pocz. XX w.Figurka, porcelana, oprawa srebrna; wys. 7,5 cm
Wyryte: C.V.Puncowanie: 1000
162 WIZYTA, 1880Wycinanka, akwarela; 23 x 17 cm (owal)
Sygnowany p.d.: Rob Groen / 80, l.d.: Der Besuch
163 12 SECESYJNYCH KOZIOŁKÓW pOD SZTUĆCE,
polska, Warszawa, plewkiewicz (?), ok. 1900Plater na cynie; 3 x 8,5 x 3,5 cmZnakowane: 144; puncowanie:
P. i Ska.
164 DZWONEK HOTELOWY, XIX/XX w.
Żelazo, mosiądz; wys.17 cm
165 SZAL DO FRAKA,
polska, okres międzywojenny
Biały jedwab; 140 x 20 cm
Cena wywoławcza 350Estymacja 500 – 600
166 TOREbKA WYSZYWANA KORALIKAMI,
polska, 2. poł. XIX w.Jedwab, koraliki: szkło, czarny turmalin;
wys. 20 cm
167 WELON ŚLUbNY, polska, okres międzywojennyTiul bawełniany, biały, wykończenie ręczne;
300 x 50 cm
167A LASKA Z GŁOWĄ SOWIZDRZAŁA, XIX/XX w.
Mosiądz niklowany, drewno toczone; dł. dł. 91,5 cm,
168 TŁOK pIECZĘTNY Z MONOGRAMEM JZ, XIX/XX w.
Drewno mosiądz; wys. 11,8 cm, pole pieczętne 23 x 27 mm
168A LORNETKA TEATRALNA, Francja, paryż, Chevalier, pocz. XX w.Mosiądz, niklowanie, niello, masa perłowa, szkło, 9,5 cm
Sygnowana: Chevalier Paris
169 LORNETKA TEATRALNA, pocz. XX w.Mosiądz, niklowanie, masa perłowa, szkło; 10 cm,
skórzany futerał
170 LORNETKA TEATRALNA JUMELLE DUCHESSE, Francja,
paryż, Lemaire, ok. 1900Mosiądz, niello, masa perłowa, szkło;
10,5 cmSygnowana: Lemaire Fi Paris; Jumelle DuchesseStan zachowania: brak jednej płytki okładziny
171 LORNETKA TEATRALNA IRIS, Niemcy, Frankfurt, Schlesicky- Stroehlein, ok. 1900
Mosiądz, złocenie, niello, masa perłowa, szkło, 10,5 cmSygnowana: Iris; Schlesicky- Stroehlein
172 ZEGAREK KIESZONKOWY, Szwajcaria, polska, Warszawa, Adolf Modro, pocz. XX w.
Srebrny, próba 875, jednokopertowy, z sekundnikiem, śr. 5 mSygnowany na tarczy A.Modro / Warszawa; na kopercie: 84 / 4 / 0,875/
niedźwiedź / 7075399 / 1725; na mechanizmie: PATENTED; 34005
173 ZEGAREK, Szwajcaria, Schaffhausen, poł. XX w.
Męski, na rękę, złoty, śr. 38 mmSygnowany na tarczy International Watch Co / SchaffhausenMechanizm niesprawny, tarcza porysowana, skorodowana
174 NASZYJNIK Z KRYSZTAŁEM GÓRSKIM, XX w.
Serduszko dł. 3 cm; łańcuszek srebrny próba 925; waga 13 g, dł. 50 cm
Puncowanie: 925
Cena wywoławcza 2 500Estymacja 2 600 – 2 700
175 KOpERTA OD ZEGARKA, Francja, 2. poł. XIX w.Srebro, złocenie; waga 49,9 g, śr. 48 mm
Puncowanie: krab, jaszczurka z literami LFWyryta scena ustanowienia Eucharystii
Brak tylnego dekla koperty
176 pIERŚCIONEK Z NEFRYTEM, Rosja, Swierdłowskie Zakłady Jubilerskie, ok. 1970
Srebro, próba 916, nefryt; waga całk. 8,3 g, wys. 33 mm, śr. szyny 18,5 mmPuncowanie: 3CЮ; c, gwiazda sierpem mi młotem, 916
177 bROSZKA W FORMIE bUKIETU, polska, Gdańsk, po 1986
Srebro, próba 800; złocenie, bursztyn, waga 5,5 g, dł. 41 mmPuncowanie: G / 800, głowa w chuście
178 NASZYJNIK Z KWARCEM MLECZNYM, polska, 2. poł. XX w.
Kwarc, srebro, próba 3; waga całk.17,4 g, łańcuszka 6 gPuncowanie; głowa w chuście, 3
179 NASZYJNIK Z bURSZTYNÓW, polska, wyrób ludowy, XIX w
Bursztyny toczone, szlifowane, zapięcie mosiężne, waga całk. 59,5 g
180 NASZYJNIK, polska, Warszawa, ORNO, ok. 1970
Tygrysie oko, srebro; waga całk. 55,8 g, dł. 72 cmPuncowanie: OR/No; 3, głowa w chuście
181 ŁAŃCUSZEK, polska, po 1986Srebro, próba 925;
waga 32,8 g, dł. 54 cmPuncowanie: P; ZL; 925
Cena wywoławcza 200Estymacja 500 – 600
182 NASZYJNIK Z bURSZTYNEM, polska, Warszawa, ORNO, ok. 1970
Srebro, próba 3, bursztyn; waga całk.19,3 g, śr. wisiorka 23 mmPuncowanie: OR/NO; głowa w chuście, 3
183 ŁAŃCUSZEK, polska, po 1963Srebro, próba 3; waga 45,1 g, dł. 50 cm
Puncowanie: głowa w chuście, 3
184 ŁAŃCUSZEK, polska, Kraków, po 1963Srebro, próba 3; waga 14,8 g, dł.63 cm
Puncowanie: K, głowa w chuście, 3
185 ŁAŃCUSZEK, polska, po 1986Srebro, próba 925; waga 38,4 g, dł.53 cmPuncowanie: Pi; ZL; 925, głowa w chuscie
186 NASZYJNIK Z bURSZTYNEMSrebro, bursztyn, waga całk.15,6 g
Puncowanie: J/W
187 KObIETA W bIAŁYM SZALU NA SZYI, Austria, Wiedeń, pocz. XX w.
Miniatura, fotografia podmalowana gwaszem, kość; 80 x 65 mm (owal)Sygnowana p.d.; A. Graff
Wewnętrzna ramka: mosiądz, zewnętrzna: kość, 145 x 125 mm
188 KObIETA Z WACHLARZEM, Austria, Wiedeń, pocz. XX w.
Miniatura, fotografia podmalowana gwaszem, kość; 82 x 63 mmSygnowana p. śr.: Caba