of 47 /47

Dr. musli vërbani 1.besimi ne zotin xh. sh

Embed Size (px)

Text of Dr. musli vërbani 1.besimi ne zotin xh. sh

  • 1. Dr. Musli VrbaniBESIMI N ZOTINPlanprogrami i muslimanit t vogl Oslo 20092

2. Autori:Dr. Musli VRBANIBESIMI N ZOTINRadhitja kompjetirike, kopertina dhe dizajni grafikMumin ShehuShtypiFOCUSOslo 2009T drejtn e ribotimit e rezervon botuesi3 3. DUA Q MUSLIMANI T JET: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12.mbl n biseda Falenderues i Allahut i Gzuar dhe i lumtur Gjenerator i t mirave Hero n beteja i13. 14. 15. 16. 17. 18.19. Ndihmtar i t varfrve 20. Njerzordhe Humanitar 21. Objektiv 22. i Pa thyeshm si shkmb 23. Qndres si Feniksi 24. Revolucionar 25. Rregullues i marrdhnieve shoqrore 26. Simbol dhe sypatrembur 27. Shembulltyr pr t tjert 28. Tejpams i problemeve 29. i Thjesht dhe modest 30. Udhrrfyes pr n rrugn e drejt 31. Vullnetmir i shoqrisAtdhetar Besimtar i sinqert Cilsor lirimtar i Dashur pr t gjith i Dhimbshm pr do kend Edukues i shoqrisIdeator i zgjedhjes s problemeve Jetik i veprave t mira Kreator i32. 33. 34. 35. 36.Lumtur Llogaritar i veprave t tij Menjanues i t kqijaveXixllonj i shpresave Xhevahir Yll Zemrbut dhe Zhduks i t keqes dhe zhvillues i t mirsDr. Musli VRBANI4 4. Lutju Zotit dhe thuaj: O Zoti im shtoma diturin KuranO Zoti im m pajis me dituri t dobishme, m jep furnizim t begatshm, mi prano veprat e mia. Hadith5 5. ) .( Allahu dshmoi dhe vrtetoi se nuk ka zot tjetr prve Tij, e dshmuan edhe engjjt e dijetart, dhe se Ai sht zbatues i drejtsis. Nuk ka zot prve Tij Fuqiplotit e t Urtit. (Ali Imran, 18)) .( Juve ju erdhi i drguar nga lloji juaj, atij i vie rnd pr vuajtjet tuaja, sepse sht lakmues i rrugs s drejt pr ju, sht i ndijshm dhe i mshirshm pr besimtart. (Et-Tevbe, 128)6 6. Hyrje Nga Umeri radijallahu anhu, transmetohet se ka thn: Nj dit ishim duke ndenjur te i Drguari i Allahut, s.a.v.s. kur u duk nj njeri me rroba shum t bardha dhe flok shum t zeza. N t nuk hetoheshin shenjat e udhtimit dhe askush prej nesh nuk e njohm. U ul pran t Drguarit, s.a.v.s. duke i mbshtetur gjunjt e vet mbi gjunjt e tij, i vendosi duart e veta mbi mbi kofshn e tij dhe pyeti: O Muhamed, m trego sht Islami? Muhamedi a.s. iu prgjigj. Islami sht: - t dshmosh se nuk ka zot tjetr prve Allahut dhe se Muhamedi sht i drguar i Zotit, - t falsh namazin, - ta japsh zekatin, - ta agjrosh ramazanin, - ta kryesh haxhin n Kabe, nse ke mundsi. Ai pohoi T vrtetn e the. Ne u uditm! Po e pyet dhe po ia vrteton. Pastaj pyeti: M trego ka sht Imani? Muhamedi a.s. iu prgjigj: - Imani sht t besosh Zotin, - Melekt e Tij, - Librat e Tij, - T drguarit e Tij, - Ditn e fundit, - T besosh n t caktuarit e Tij, t mirs dhe t keqes. Ai pastaj tha: T vrtetn e the. - M trego sht Ihsani-Mirsia? - Muhamedi a.s. iu prgjigj: Ta adhurosh Zotin sikur e sheh At, sepse, edhepse ti nuk e sheh At, Ai vrtet t sheh ty. Pastaj pyeti: sht asti i Kijametit? Muhamedi a.s. iu prgjigj: Pr kt i pyeturi nuk di m shum se ai i cili pyet.7 7. - M trego mbi shenjat e tij. Muhamedi a.s. iu prgjigj: - Kur robresha ti lind vetes zonjush - kur t shihen barinjt kmbzbathur, t zhveshur e t mjer se si garojn n ndrtimin e godinave t mdha. Pastaj shkoi kurse un mbeta i habitur, e Muhamedi a.s. tha: O Umer a e njohe at q m pyeti. - Allahu dhe i Drguari i Tij e din m s miri iu prgjigja. Muhamedi a.s. tha: Vrtet ky ishte Xhibrili, erdhi tua msoj fen tuaj. ( MUSLIMI )8 8. KAPITULLI I PAR9 9. PARIMET E SHEHADETIT 1. 2. 3. 4.Parimet kryesore t shehadetit jan: Vrtetimi i Ekzistimit t Allahut xh.sh. Vrtetimi i cilsive t Allahut xh.sh. Vrtetimi i veprave t Allahut xh.sh. Vrtetimi i do gjje me t cilat na lajmroi ose me t cilat u drgua Muhamedi a.s. prej ans s Allahut xh.sh.SHARTET E FJALS LA ILAHE IL - LALLAH Fjala LA ILAHE IL-LALLAH i ka shartet q d.m.th. se nse kjo fjal nuk i plotson kto sharte, ather nuk e ka vlern e saj t plot, e ato jan: 1. Me dit domethnien e ksaj fjale 2. Me qen i bindur n kt fjal 3. Me i kry t gjitha urdhrat dhe me pranuar do gj q ka ardhur prej Allahut nprmjet kuranit dhe hadithit 4. Sinqeriteti i ksaj fjale 5. Me e dasht kt fjal Pyetje: 1. Cilat jan parimet kryesore t shehadetit? 2. Cilat jan shartet e fjals LA ILAHE IL-LALLAH?10 10. SHARTI I PARME DIT DOMETHNIEN E FJALS LA ILAHE IL - LALLAH Ai q e thot dshmin LA ILAHE IL-LALLAH duhet ta dij domethnjen e saj, e domethnia e saj sht se do adhurim (ibadet) t bhet vetm pr Allahun i Cili nuk ka shok as rival. p.sh. -Kur t falemi me u falur vetm pr Allah, Kur t agjrojm, me agjru vetm pr Allah, Kur t japim zekat, me dhn zekat vetm pr Allah, Kur t krkojm mbshtetje, mbshtetje me pas vetm n Allahun, e n asknd tjetr, Kur t krkojm ndihm dhe mbrojtje me krku vetm prej Allahut dhe me ju friksu vetm Allahut dhe askujt tjetr.SHARTI I DYTME QEN I BINDUR N FJALN LA ILAHE IL-LALLAH Muslimani i vrtet duhet t jet i bindur n fen e tij, ai nuk duhet t ket asnj njoll dyshimi n zemrn e tij. Muslimani e di se Allahu sht Nj. Ai nuk ka lind asknd, nuk ka lind prej askujt, Ai nuk ka shok as rival, Ai nuk i gjason asnj sendi dhe askujt. Ai sundon gjithka dhe do gj, qoft prej gjithsije; prej gjallesave, prej sendeve t gazta, t lngta, t ngurta. T gjitha i nnshtrohen vetm Atij.11 11. SHARTI I TRETME I KRY T GJITHA URDHRAT DHE ME PRANU DO GJ Q KA ARDHUR PREJ ALLAHUT NPRMJET KURANIT DHE HADITHIT Besimtari e don Allahun dhe t drguarin e Tij, ai nuk i kundrshton urdhrat e Allahut dhe t drguarit t Tij. Ai n do moment, n do koh sht i gatshm me i ndgju dhe me i kry urdhrat e Allahut.SHARTI I KATRTSINQERITETI I FJALS LA ILAHE IL-LALLAH Fjaln LA ILAHE IL-LALLAH besimtari e thot me sinqeritet t plot; me thellsi t zemrs dhe t shpirtit, me fuqi t mendjes dhe t trupit, kshtuq do vepr t mir q e bn ai, e pret shprblimin vetm prej Zotit dhe prej askujt tjetr.12 12. SHARTI I PESTVRTETSIA E FJALS LA ILAHE IL-LALLAH Muslimani gjithmon duhet ta ket bindjen e fort n Allahun e Lartmadhruar dhe duhet t jet i fort n fen e tij, kshtuq duron prej fardo fatkeqsie q i ndodh pse e di se ajo fatkeqsi e ka ndodh si sprov prej Allahut pr me e vrtetu a sht besimtar i vrtet apo jo i vrtet. Nse sht besimtar i vrtet dhe duron pr hir t Allahut t Lartmadhruar do ta shprblej me xhenet n botn tjetr.SHARTI I GJASHTME E DASHT FJALN LA ILAHE IL-LALLAH Muslimani i vrtet e don fjaln LA ILAHE IL-LALLAH, ai kt fjal e thot vazhdimisht dhe pandrprer. Ai vazhdimisht thrret n kt fjal, iprmbahet ksaj fjale dhe gjithmon angazhohet q kjo fjal t triumfoj dhe t jet me e larta dhe superiore. Muslimani e don at i cili e thot kt fjal. do fjal t ciln e themi prej gjuhs t jet pr Allahun; do rrahje e zemrs t jet pr Allahun dhe do vepr t ciln e bjm me trup e bjm vetm pr Allahun e Lartmadhruar.13 13. BESIMI N ALLAHUN xh.sh. Besimi n Allahun xh.sh. nnkupton t bindurit e plot se vetm Allahu sht Zot, Krijues i do gjje, Sundues i pakufishm, se vetm Ai meriton me u adhuru, se Ai posedon t gjitha cilsit e prsosshmris dhe nuk ka asnj t met. Besimi n Allahun xh.sh. prfshin tri qshtje themelore: 1. TEVHID ULUHIJE 2. TEVHID RUBUBIJE 3. TEVHID ESMAI VE SIFAT 1. TEVHID ULUHIJE d.m.th. se do nnshtrim, do adhurim dhe do ibadet i bhet vetm Allahut Nj. 2. TEVHID RUBUBIJE d.m.th. se Allahu sht krijues i t gjitha botrave, njherit sundues, planifikues, udhheqs dhe dirigjues i t gjitha botrave dhe do shtje q sht n ta. 3. TEVHIDI ESMAI VE SIFAT d.m.th. se vetm Allahut i takojn emrat dhe cilsit e prsosuris. Pyetje: 1. 2. 3. 4. 5.ka nnkuptojm me besimin n Allahun? ka prfshin besimi n Allahun? ka d.m.th. TEVHID ULUHIJE? ka d.m.th. TEVHID RUBUBIJE? ka d.m.th. TEVHID ESMAI VE SIFAT?14 14. TEVHID ULUHIJE NJHSIMI I ZOTIT N VEPRA TEVHIDI ULUHIJE nnkupton se t gjitha veprat tona t mira me i b vetm pr hir t Allahut i Cili nuk ka shok as rival. Nga kjo q tham kuptojm se: -Kur t falemi falemi vetm pr Allahun xh.sh. i Cili nuk ka shok as rival, Kur t agjrojm, agjrojm vetm pr Allahun xh.sh. i Cili nuk ka shok as rival, Kur t japim zekat, japim vetm pr Allahun xh.sh. i Cili nuk ka shok as rival, Kur ta kryejm haxhin, e kryejm vetm pr Allahun xh.sh. i Cili nuk ka shok as rival, Kur t lutemi, i lutemi vetm Allahut xh.sh. Kur t krkojm mbshtetje, krkojm vetm nga Allahu xh.shPra do vepr qoft me fjal, qoft me zemr, qoft me trup duhet t jet vetm pr Allahun e Lartmadhruar, e pr ask tjetr. Njhsimi i Zotit n vepra quhet TEVHID ULUHIJE. Pyetje: 1. ka nnkuptojm me Tevhid Uluhije?15 15. TEVHID RUBUBIJE NJHSIMI I ZOTIT N ADHURIM TEVHIDI RUBUBIJE nnkupton se Allahu xh.sh. krijon, mban, furnizon dhe mbikqyr do gj. Pra me kt kuptojm se: 1. Allahu i Lartmadhruar ka krujuar do gj n qiellra dhe n tok, ka kriju njerzit, kafsht, shpendt, insektet, kodrat, ujrat, diellin dhe hnn. 2. Allahu i lartmadhruar furnizon t gjitha gjallesat. Ai i lviz dhe i shprndan ret q bie shiu n tok q t mbijn dhe t rriten pemt e perimet q t ushqehen njerzit dhe kafsht. 3. Allahu i Lartmadhruar ndrron natn dhe ditn. Ai jep vdekje, i bn q t vdesin gjallesat. Ai prkujdeset dhe mbikqyr t gjitha krijesat.Pyetje: 1. ka nnkuptojm me Tevhid Rububije?16 16. TEVHID SIFAT NJHSIMI I ZOTIT N CILSI Allahu xh.sh. n Kuranin fisnik dhe nprmjet Muhamedit a.s. e ka cilsu veten e Tij me cilsi t shumta. Njohja e cilsive t Allahut xh.sh. pr mendjen e njeriut sht shum e vshtir sepse mendja nuk mund ti kuptoj shum gjra t fshehta t ksaj bote. E si mund ti kuptoj gjrat e fshehta t bots shpirtrore? Cilsit e Allahut xh.sh. ndahen n dy lloje: - Cilsi vetanake t Allahut xh.sh. (Sifati Dhatije) - Cilsit kuptimore t Allahut xh.sh. (Sifati Meanevije) Cilsit vetanake t Allahut xh.sh. (Sifati Dhatije) jan: 1. Vuxhud (EKZISTON) 2. Kidem (I PRHERSHM PA FILLIM) 3. Beka (I PRHERSHM PA MBARIM) 4. Vahdanijet (AI SHT NJ) 5. Kijamun binefsihi (EKZISTON NGA VETVETIU) dhe 6. Muhtelifetun lil havadithi (NUK I GJASON ASKUJT) Cilsit Kuptimore t Allahut xh.sh. (Sifati meanevije) jan: 1. Hajat (JETON) 2. Ilm (DI GJITHKA) 3. Semi (NDGJON GJITHKA) 4. Besar (SHEH GJITHKA) 5. Irade (I VULLNETSHM) 6. Kudret (I PLOTFUQISHM) 7. Kelam (FLET ME T FOLURIT E TIJ HYJNOR) 8. Tekvin Pyetje: 1. Si ndahen cilsit e Allahut xh.sh.? 2. Cilat jan cilsit vetanake t Allahut xh.sh? 3. Cilat jan cilsit kuptimore t Allahut xh.sh.?17 17. CILSIT VETANAKE T ALLAHUT (SIFATI DHATIJE) Cilsit vetanake t Allahut xh.sh. (Sifati Dhatije) jan: 1. Vuxhud (EKZISTON) 2. Kidem (I PRHERSHM PA FILLIM) 3. Beka (I PRHERSHM PA MBARIM) 4. Vahdanijet (AI SHT NJ) 5. Kijamun binefsihi (EKZISTON NGA VETVETIU) dhe 6. Muhtelifetun lil havadithi (NUK I GJASON ASKUJT)VUXHUD (EKZISTON)18 18. E tr gjithsia dhe ka ka n t si: Qiellrat, toka, kodrat, lumenjt, bimt, lisat, njeriu, gjallesat dhe t gjitha sendet e ngurta dshmojn se EKZISTON (VUXHUD) krijuesi i tyre. Pr kt dshmon Zoti i Lartmadhruar n Kuran: Allahu sht krujues i do sendi, Ai sht i Vetmi Sundues dhe Triumfues absolut. (Err-Rread:16) Pyetje: 1. Trego ajetin Kuranor pr krijimin e do sendi nga Zoti i Madhruar q Ai sht krijues absolut?KIDEM I PRHERSHM PA FILLIM Allahu ka ekzistu para do sendi dhe para do krijese. Kur kan shkuar dhe e kan pyetur Muhamedin a.s. pr zanafilln e Allahut xh.sh. ka zbritur sureja IHLAS e cila ka kt domethnie: Thuaj: Ai, Allahu sht Nj! Allahu sht Ai q do krijes i drejtohet pr do gj. As ska lindur k, As nuk sht i lindur. Dhe Atij askush nuk i sht i barabart. Poashtu sht edhe nj ajet tjetr i cili tregon se Zoti sht i prhershm pa fillim, se Ai sht EZELIJ. Ai sht i Pari (para Tij ska pasur kurr fillim). (El Hadid:3)BEKA19 19. I PRHERSHM PA MBARIM Zoti i Lartmadhruar sikurse nuk ka fillim poashtu nuk ka as mbarim. Pr kt Zoti xh.sh. n Kuranin fisnik thot: Ai sht i pari q ska fillim dhe i fundit q ska mbarim, i dukshmi dhe i padukshmi. (El Hadid:3) Pyetje: 1. Trego argumentin pr cilsin e Zotit i prhershm pa fillim? 2. Trego argumentin pr cilsin e Zotit i prhershm pa mbarim?VAHDENIJET ALLAHU SHT NJ Zoti i Lartmadhruar n Kuran thot: Thuaj: Ai, Allahu sht Nj! sht domosdoshmri Njshmria e Krijuesit. Ai ekiston vetvetiu, dhe do gj i takon Atij. Ai udhheq do send dhe n sundimin e Tij nuk ka shok as rival. Pyetje: 1. Trego argumentin pr cilsin Vahdenijet t Zotit?KIJAMUN BINEFSIHI20 20. EKZISTON NGA VETVETIU Allahu xh.sh. nuk ka nevoj pr asknd, ndrsa krijesat kan nevoj pr At. Kt e dshmon edhe sureja e shkurt e Kuranit: ALLAHU SAMED Allahu sht Ai q do krijes i drejtohet, i mbshtetet pr do nevoj. As ska lindur k, As nuk sht i lindur. Dhe Atij askush nuk i sht i ngjashm as i barabart. Pyetje: 1. Trego argumentin pr cilsin e Zotit Kijamun bi nefsihi?MUHALEFETUN LIL HAVADITHI NUK I PRNGJAN ASKUJT DHE ASGJHIT Zoti i Lartmadhruar n Kuran thot: Askush nuk sht si Ai. Besimtari beson n Krijuesin, ndrsa sht e pamundur q krijuesi me i prngja krijesave. Pr kt arsye sht e ndaluar rreptsisht q Allahu xh.sh. t personifikohet me fardo krijese, apo me fardo sendi qoft material apo jomaterial. Pyetje: 1. Trego argumentin pr cilsin e Zotit Muhalefetun lil havadithi?21 21. CILSIT KUPTIMORE T ALLAHUT xh.sh.(SIFATI MEANEVIJE) Cilsit kuptimore t Allahut xh.sh. jan: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.Hajat (JETON) Ilm (DI GJITHKA) Semi (NDGJON GJITHKA) Besar (SHEH GJITHKA) Irade (I VULLNETSHM) Kudret (I PLOTFUQISHM) Kelam (FLET ME T FOLURIT E TIJ HYJNOR) TekvinPyetje: 1. Cilat jan cilsit kuptimore t Allahut xh.sh.?HAJAT22 22. ALLAHU SHT I GJALL DHE I PRJETSHM Zoti i Lartmadhruar n Kuranin fisnik thot: Allahu la ilahe il-la huvel Hajjul Kajjum. Allahu sht Nj, nuk ka zot tjetr prve Atij. Ai sht mbikqyrs i prhershm, i gjall dhe i prjetshm. El-Bekare:255 Nga ky ajet kuptojm se gjallria e Allahut sht cilsi esenciale dhe tregon prsosurin absolute t Tij, e cila dallon nga jeta dhe gjallria e krijesave. Pyetje: 1. Trego argumentin e ajetit Kuranor t cilsis s Zotit EL HAJAT?ILM - DIN GJITHKA Dituria e Allahut xh.sh. sht e pakufishme. Ai din gjithka, dituria e Tij prfshin do send n esenc. Dituria e Allahut xh.sh. prfshin jo vetm t kaluarn dhe t tashmn, por edhe t ardhmen. Ai i din gjrat nga jasht dhe nga mbrenda. Ai i din qshtjet t cilat shprehen haptazi por edhe ata qshtje q mbahen sekrete dhe jan t fshehta. Pr kt Zoti i Lartmadhruar n Kuranin fisnik thot: Nuk ka dyshim dhe sht e vrtet se Allahu sht i dijshm pr do send. El Muxhadele:7 Poashtu Zoti i Lartmadhruar n Kuranin thot: Ai i ka qelsat e t gjitha fshehtsive, ato i di vetm Ai. E di se ka ka n tok dhe ka ka n det. Asnj flet nuk bie e Ai t mos di pr ate. Dhe nuk ka kokrr n mbendsi t toks, fardo q t jet e njom q bin menjher ose e that e q ajo t mos jet n librin e qart. El Enam:59 Pyetje: 1. Trego argumentin Kuranor pr cilsin e Zotit se Ai din gjithka ?SEM (DGJON)23 23. do fjal e cila flitet nuk mund ta ndgjoj askush tjetr para Zotit xh.sh. Allahu ndgjon do lvizje, e do qetsi. Te Allahu xh.sh. nuk vjen n pyetje largsia apo afrsia e ndgjimit, lindje e perendim, veri a jug. Ngase zri edhe pse e ka shpejtsin pr t kaluar nj koh prej nj vendi n vend tjetr, Zoti i Lartmadhruar e ndgjon n do moment. Zoti i Madhruar kt e tregon n Kuran: Vrtet, Allahu dgjoi fjalt e asaj e cila bisedoi me ty lidhur me burrin e vet, q u ankua te Allahu; prandaj Allahu e dgjon bisedn tuaj, Allahu dgjon do bised dhe e sheh do pun. (El Muxhadele:1) Pyetje: 1. Trego argumentin Kuranor t cilsis s Zotit SEM (Dgjon)?BESAR (SHIKON) Sikurse Zoti i Lartmadhruar dgjon gjithka ai sheh gjithka. Zoti i Lartmadhruar sheh edhe n errsirat m t thella ku nuk mund t sheh askush. Zotit t Lartmadhruar nuk i nevojitet drita pr t par, apo teleskop ose mikroskop pr t vrejtur gjrat e imta apo t largta. Kur shkoi Musa a.s. me vllaun e tij Harunin te Firauni, ata u friksuan se ndoshta do tju ndodh ndonj e keqe, por Zoti i Madhruar u tha: Mos u friksoni, Un jam me ju gjithashtu: Ndgjoj dhe shoh. (Ta Ha:46) Nse t gjith njerzit dhe t gjitha gjallesat, organizohen q s bashku t shohin trsin e toks nuk munden me prfshi. Pr kt arsye mirsi (IHSAN) quhet me adhuru Allahun sikur q e sheh At, pse nse ti nuk e sheh, Ai (Allahu) t sheh ty. Fmij t dashur kshtu na ka msuar msuesi i njerzimit Muhamedi a.s. Pyetje: 1. Trego argumentin Kuranor pr cilsin e Zotit El-Besar (Shikon)?IRADE (I VULLNETSHM)24 24. T gjitha pemt dhe perimet rriten, zhvillohen dhe japin fryte prej elementeve t njejta. T gjitha kan: nj ajr, nj tok nj uj dhe t gjitha thithin elementet e njjta t toks si Karbonin, oksigjenin, hidrogjenin, azotin, fosforin, qibritin, magneziumin, hekurin. Mirpo kur t shohim molla e mbl, limoni e thart, ndrsa barishta e idht. N ann tjetr therra t therron, ndrsa pambuku i but. Gruri sjell miellin ndrsa lulja e diellit tlynin (yndyrn). T gjitha kto dshmojn pr dshirn dhe vullnetin (IRADE) t Allahut; se Ai cakton ligjet, rregullon shtjet, frymzon si don dhe kur t dshiron. Kjo cilsi apsolute nuk i takon askujt tjetr prpos Allahut xh.sh. E nse Ai dshiron t gjitha mund ti ndryshon. Zoti yt vrtet vepron si dshiron dhe ka dshiron. El Hud:107 Zoti yt krijon ka dshiron dhe zgjedh. Ju dhe do kush tjetr nuk ka zgjedhje. El Kasas:68 Pyetje: 1. Trego argumentin Kuranor pr cilsin e Zotit se EL-IRADE?KUDRET (I PLOTFUQISHM)25 25. E tr gjithsia dhe do send q lviz, qarkullon ose nuk lviz sht me fuqin (KUDRETIN) e Allahut xh.sh. Fara e grurit e dobt e cila prej toke shprthen dhe rritet, rritet me plotfuqin (KUDRETIN) e Allahut xh.sh. Errat t cilat puhitin, dhe ret t cilat lvizin, lvizin me plotfuqin e Allahut xh.sh. Lumenjt t cilt qarkullojn dhe valt e detit t cilat valojn, t gjitha jan prej plotfuqis (KUDRETIT) t Allahut xh.sh. Edhe planetet e yjet n qiell t cilat lundrojn n horizont dhe n gjithsi, lundrojn me plotfuqin (KUDRETIN) E Allahut xh.sh. Sepse Ai ka mundsi-plotfuqi mbi do send. Pr kt Zoti i Lartmadhruar n Kuran na ka msuar ti themi Atij: Ti (O Zot) vrtet ke mundsi dhe plotfuqi (KADIR) mbi do send. Et Tahrim:8Pyetje: 1. Trego argumentin Kuranor pr cilsin e Zotit EL-KUDRET?KELAM FLET ME T FOLURIT E TIJ HYJNOR26 26. T folurit sht mjet i sqarimit t qshtjeve. T folurit e Krijuesit nuk i gjason t folurit t krijesave t cilat burojn prej buzve, gjuhs,fytit dhe dhmbve. Por t folurit e Zotit sht cilsi e posaqme me t ciln Zoti i Lartmadhruar u ka folur melaqeve, krijesave e gjithka ka n qiellra e n tok. Pr kt Zoti i Lartmadhruar thot: Thuaj: Sikur deti t jet ngjyr pr ti shkruar fjalt e Zotit tim do t shpenzohej ngjyra e nuk do t shpenzoheshin fjalt e Zotit tim edhe nse prap sjellim ngjyr sa ka deti. El Kehf:109 N nj ajet tjetr thot Zoti i Lartmadhruar: Sikurse ka ka n tok prej lisave t ishin lapsa dhe detit meja bashkangjit edhe shtat detra t tjer, prapseprap fjalt e Allahut nuk shpenzohen. Vrtet Ai sht i Fuqishm dhe i Urt. Lukman:27 Zoti i Lartmadhruar ka folur me Musa a.s., ka folur me Xhibrilin, e do t flas edhe me besimtart n ditn e Kijametit. Ndrsa n kt bot t folurit e Zotit me robrit e Tij e ka plotsu n Kuranin Fisnik ku thot: Dhe u plotsua fjala e Zotit tnd e vrtet dhe e drejt, nuk mund askush ti ndryshoj fjalt e Tij, se Ai Dgjon dhe sht i Dijshm.Pyetje: 1. Trego argumentin Kuranor pr cilsin e Zotit EL-KELAM?TEVHID ESMA NJSIMI I ZOTIT N EMRA27 27. Zoti i Lartmadhruar n Kuran thot: Allahu i ka emrat m t bukur, Thirreni me ato emra. Poashtu edhe Muhamedi a.s. thot: Allahu i ka 99 emra. Kush i mson dhe sht i bindur, do t hyj n xhenet. (Mutefikun alejhi)Emrat e bukur t Allahut jan: ALLAH - Emr i prvem i Zotit xh.sh. ERR-RRAHMAN - Veori e posaqme e Allahut i cili mshiron n kt bot n prgjithsi - besimtart dhe pabesimtart ERR-RRAHIM - Veori e posaqme e Allahut i Cili mshiron posaqrisht vetm besimtart n kt bot dhe n botn tjetr. EL-MELIK - Ai sundon me pozitn e Tij si dshiron. EL-KUDDUS - Ai sht i pastrt dhe larg ndaj do t mete apo mangsie. ES-SELAM - Ai sht q jep paq pr krjesat. EL-MUMIN - Ai sht besnik n premtimet e Tija pr shprblimin e besimtarve dhe dnimin e pabesimtarve. EL-MUHEJMIN - Ai mbizotron n mnyr absolute do gj. EL-AZIZ - Ai sht i plotfuqishm , gjithmon Triumfues dhe do gj i nnshtrohet vetm Atij. EL-XHEBBAR - Ai sht i gjithfuqishm dhe me prpikri i ekzekuton dhe i realizon qshtjet e Tij. EL-MUTEKEBBIR Ai sht i Madhrishmi. EL-HALIK - Ai sht q ka krijuar t gjitha krijesat. EL-BARI - Ai sht q ka krijuar do gj prej asgjje, dhe do send e ka zanafilln te Ai. EL-MUSAVVIR - Ai sht q secilit ia ka dhn formn, figurn dhe veorit me u dalluar prej t tjerve. Ai28 28. EL-GAFFAR EL-KAHHAR-EL-VEHHAB-ERR-RREZAK-EL-FETTAH-EL-ALIM EL-KABID-EL-BASIT-EL-HAFID-ERR-RRAFI-EL-MUIZ-EL-MUDHIL ES-SEMI EL-BASIR EL-HAKEM EL-ADL EL-LETIF EL-HABIR-EL-HALIM-EL-ADHIM EL-GAFUR ESH-SHEKUR -ka formsu me dshirn eTij t gjitha krijesat. Ai sht q fal vazhdimisht dhe pandrprer. Me fuqin e Tij, Ai mbizotron dhe mposht do send dhe sundon n mnyr absolute. Ai ju jep t gjitha t mirat robrve t Tij. Ai sht bujar, Ai dhuron do begati pr t ciln kan nevoj robrit e Tij. Ai furnizon t gjitha krijesat me do gj ka u nevojitet atyre. Ai qliron do gj, Ai zgjedh do qshtje dhe Ai sundon gjithka. Ai sht i gjithditur. Ai sht q furnizimin e ka n dorne Tij dhe ia ngushton kujt dshiron. Ai sht q furnizimin e ka n dorne Tij dhe ia zgjeron kujt dshiron. Ai sht q kriminelt dhe t padrejtit i prul dhe i nnshtron. Ai sht q i ngrit n pozita t merituara besimtart dhe t drejtt. Ai sht i robrve t Tij, u jep nder dhe krenari. Ai sht q k t don e prul dhe e degradon Ai sht q ndgjon pakufi. Ai sht q sheh gjithka. Ai gjykon me drejtsi n mes t robrve. Ai sht i drejti absolut. Ai sht i but ndaj robrve t Tij. Ai sht i informuar n prpikri pr t gjitha qshtjet. Ai nuk shpejton n denim, por denon n kohn qe e cakton Ai vet. Ai sht m Madhshtori. Ai i cili fal robrit e Tij pr gabimet e bra. Ai sht Mirnjohs dhe i shprblen besimtart kur e falnderojn.29 29. EL-ALIJJ EL-KEBIR- Ai sht m i Larti. - Ai sht m i Madh sa q mendja e njeriut nuk mund ta paramendoj sa sht i Madh. EL-HAFIDH - Ai sht Ruajts absolut sa q Atij asgj nuk mund ti shptoj kurr. EL-MUKIT - Ai di gjithka pr krijesat. EL-HASIB - Ai llogarit ka kan nevoj robrit e Tij dhe ujep ka kan nevoj. EL-XHELIL - Ai sht m Fisniku dhe m i Nderuari. EL-KERIM - Ai sht m Bujari dhe m Fisniku ERR-RREKIB - Ai vigjilon do gj dhe nuk mund ti mungoj asgj. EL-MUXHIB - Ai i pranon lutjet e robrve t Tij. EL-VASI - Ai sht Gjithprfshirs dhe i zgjeron me furnizimin e Tij t gjitha krijesat. EL-HAKIM - Ai sht i Urt i Ditur dhe Qeveris me urtsi. EL-VEDUD - Ai ju do t mirn robrve t Tij dhe ju sjell t mira. EL-MEXHID - Ai i cili meriton kulminacionin e do Lavdrimi dhe Madhrimi. EL-BAITH - Ai i cili i ringjall krijesat pas vdekjes s tyre. ESH-SHEHID - Dituria e Tij sht e pakufishme dhe Ai sht Dshmitar i do shtje. EL-HAKK - Ai sht i Vrteti dhe i Pamohueshmi. EL-VEKIL - Ai prkujdeset pr furnizimin e robrve t Tij dhe t gjitha krijesave. EL-KAVIJJ - Ai ka fortsi dhe fuqi absolute. EL-METIN - Ai sht i fort dhe i pathyeshm. EL-VELIJJ - Ai ka n brojtjen e Tij gjithka. EL-HAMID - Ai meriton Lavdrim e Falenderim gjithmon. EL-MUHSI - Ai sht njohs i prpikt i do shtjeje. EL-MUBDI EL-MUID- Ai ka krijuar gjithka prej asgjje dhe zanafilla e gjithkaje sht prej Tij. - Ai i rikrijon gjrat pasi t humbin dhe t zhduken.30 30. EL-MUHJI EL-MUMIT EL-HAJJ EL-KAJJUM EL-VAXHID EL-MAXHID EL-VAHID ES-SAMED-EL-KADIR EL-MUKTEDIR EL-MUKADDIM EL-MUEHHIR EL-EVVEL EL-AHIR EDH-DHAHIR EL-BATIN EL-VALIJ EL-MUTEALI EL-BERR ET-TEVVAB EL-MUNTEKIM EL-AFUVV ERR-RREUF-Ai ju ka dhn jet do gjallese. Ai ua merr jetn do gjallese. Ai ka gjallrin dhe jet absolute. Ai sht i prjetshmi dhe i prgjithmonshmi Ai sht i pavarur dhe do gj varet prej Tij. Ai sht i vetmi q meriton lavdata. Ai sht i vetmi, nuk ka zot tjetr pos Tij. Vetm Atij i mbshtetet gjithka, dhe vetm Ai mbron dhe ka n kompetencn e Tij gjithka. Ai ka mundsi dhe fuqi absolute. Ai sht i fuqishm mbi gjithka. Ai gradon cilin t doj. Ai degradon cilin t doj. Ai sht i pari pa fillim. Ai sht i fundit pa mbarim. Ai sht i dukshm me veprat e Tij. Ai sht i padukshm. Ai sht Sundimtar dhe Udhheqs absolut. Ai sht i Gjithlartsuari. Ai bn dobi t pandrprer dhe jep t mira t shumta dhe t panumrta. Ai i pranon tevbet dhe fal gabimet. Ai me merit ndshkon ndshkimtart. Ai fal gabimet dhe nuk dnon at i cili nuk meriton dnimin. Ai sht i but dhe i mshirshm ndaj robrve t Tij. Ai sht i dhimbshm ndaj robrve t Tij.MALIKUL Ai sht Sundimtar absolut. MULKDHUL XHELALI Ai sht specifik me cilsit e Tij VEL IKRAM madhshtore dhe sht i prsosur . Vetm Atij i takojn nderimet. EL-MUKSIT - Ai sht i drejt n gjykim.31 31. EL-XHAMI- Ai sht q i tubon krijesat n ditn e Kijametit. EL-GANIJ - Ai sht i pavarur dhe do gj varet prej Tij. EL-MUGNI - Ai i jep pasuri kujt t doj. EL-MANI - Ai pengon kur t doj dhe ka t doj. ED-DARR - Ai i dmton t padrejtit dhe t padgjueshmit. EN-NAFI - Ai i bn dobi t drejtve dhe t dgjueshmve. EN-NUR - Ai udhzon n drit t vrtet. EL-HADI - Ai udhzon n rrug t drejt dhe t dobishme EL-BEDI - Ai i ka shpikur krijesat dhe i ka krijuar. EL-BAKI - Ai sht i prhershm pambarim. EL-VARITH - Pasi t shkatrrohen dhe t zhduken krijesat Ai trashgon gjithka. ERR-RRESHID - Ai shpie n rrug t dobishme. ES-SABUR - Ai sht durimtar dhe t padgjueshmit i dnon n koh t caktuar.Pyetje: 1. Trego numrin e emrave t Allahut sipas hadithit t Muhamedit a.s.? 2. Prmendi 20 emra prej emrave t Zotit?32 32. KAPITULLI I DYTAI SHT ALLAHU I CILI NUK KA SHOK AS RIVAL33 33. NUK SHT I LINDUR DHE NUK KA LIND NUK I GJASON ASGJ ATIJ KRIJUESI I DO SENDI KA MUNDSI PR GJITHKA OFT I LARTSUAR NA SHEH E NE NUK E SHOHIM T TIJ JAN GJITHKA KA N QIELLRA DHE N TOK FAL GABIMET PRANON TEVBEN POR EDHE DENON ASHPR AI NA KA KRIJU NA FURNIZON NA KA DHN JETN NA BN T VDESIM CILINDO E FURNIZON PAKUFI NUK ADHUROJ ASKEND POS TIJ.EBU HANIFJA DHE ATEISTI Nj dit prej ditve nj ateist shkon te Halifja i muslimanve dhe i thot me guxim se ai sht ateist dhe ai dshiron t bisedoj me dijetar pr ta bindur, sepse ai mendonte se nuk ka Zot. Halifja heshti pak koh dhe mendoi n vehte: Nse e mbyt do t thon njerzit ja nuk kan qen n gjendje me diskutu pr ta34 34. bindur dhe pr at e ka mbytur. Kshtu e thirri ministrin e i tha: Shko thirre Ebu Hanifen. Pas nj kohe arriti Ebu Hanifja. Halifja i tregoi pr ateistin dhe i tha q t bisedoj me t dhe ta bind at pr ekzistimin e Zotit. Ebu Hanifja i tha Hlifes : Un do ti sjelli ateistit argumente pr ekzistimin e Zotit por nse m lejoni pak koh q t shkoj n nj vend se e kam nj pun pr ta kryer pa tjetr dhe shum shpejt do t kthehem. Halifja e lejoi dhe shkoi. Koha kaloi, Ebu Hnifja u vonua shum ndrsa ateisti me kryelartsi i tha Halifes: M lejoni edhe mua t shkoj pse Ebu Hanifja iku dhe nuk do t kthehet, sepse ai nuk ka argument pr t m bindur. Dhe posa u nis ateisti n drejtim t ders pr t shuar kur hyri Ebu Hanifja dhe krkoi falje pr vonesn dhe u tregoi atyre se gjat rrugs kishte pr ta kaluar nj lum, mirpo nuk kishte anije dhe sht ulur buz lumit pr t pritur mos po kalon ndonj anije dhe kishte pritur shum derisa befasisht e kishte par Ebu Hanifja nj shtje t quditshme. Kishte par drrasat se si vetvetiu bashkoheshin n mes veti n lum, ndrsa gozhdat fluturonin dhe i gozhdonin dhe i prforconin drrasat dhe ekii vetvetiu shkonte dhe i mshonte secils gozhd. Kshtu derisa barka u ndrtu dhe pa askend mu afura buz lumit ku isha un pr t hypur. Qeshi me t madhe ateisti dhe tha: Kjo sht e pamundur, kjo sht e pavrtet, ti je i mendur nuk t beson askush. Po si sht e mundur q gozhdat t fluturojn n ajr dhe drrasat me u bashkuar n uj vetvetiu dhe me u ndrtu barka. Ebu Hanifja buzqeshi dhe i tha: Pasi q nj bark e vogl nuk mund t ndrtohet pa ndrtuesin e saj dhe nuk beson askush, ather, si mund t besohet q kjo gjithsi me gjithka ka si : toka, qielli, dielli, hna, planetett gjitha jan krijuar vetvetiu dhe nuk i ka kriuar askush!? Ateisti uli kokn pastaj tha: Ke thn t vrtetn. Kjo gjithsesi, patjetr ka ka krijuesin i cili e ka kriuar dhe e ka programuar, e ai sht Zoti xh.sh.35 35. MSUESI PA MEND Na ishte n nj shkoll nj musues. Ai nuk besonte n ekzistimin e Zotit. Nj dit prej ditve msuesi hyri n klas dhe i pyeti nxnsit: - A m shihni? - Po, t shohim i than nxnsit. - Pra un ekzistoj. Pastaj pyeti.36 36. - A e shihni drrasn e zez? - Po iu prgjigjn nxnsit. - Pra edhe drrasa e zez ekziston. - A i shihni bankat? - Po i shohim bankat. - Pra edhe bankat ekzistojn. Pastaj i pyeti: - A e shihni Zotin? - Jo i prgjigjn nxnsit. - Ather, ku sht Zoti pasi ne nuk e shohim? Njri prej nxnsve i cili i shte i zgjuar ungrit n kmb dhe i pyeti nxnsit: - A e shihni mendjen e msuesit? - Jo iu prgjigjn nxnsat. - Ather msuesi nuk paska mend!MSUESI I MENQUR Msuesi i menur i mori katr molla dhe i shprndau n katr nxns dhe u tha: Merrini mollt dhe shkoni n ndonj vend ku nuk ju sheh askush. - I pari shkoi dhe e ngrri molln nn shtrat. - I dyti shkoi dhe e ngrri molln pas dollapit.37 37. -I treti shkoi n dhom dhe e mbyll dern me qels dhe e ngrri i vetmuar n dhom. I katrti u kthye me moll n dor dhe i tha msuesit: Nuk munda t gjej vend ku nuk m sheh askush, pse m sheh Allahu. Msuesi e falenderoi nxnsin dhe e shprbleu pr provimin e dhn dhe u tha nxnsve tjer: Ju kam thn q ta hani molln ku nuk ju sheh askush. Po pse nuk e ditt se Allahu ju sheh juve gjithmon n do koh dhe n do vend?BIJA E MENUR Halifja i muslimanve Omeri r.a. nj nat prej netve ecte npr rrug pr ti shiku nevojat e muslimanve. Kur papritmas e ndgjon zrin e nj nne duke i thn bijes s saj: Shko sjell uj q ta prziejm me qumsht, q t kemi sasi m t madhe t qumshtit pr ta shitur n treg. Mirpo e bija nuk e dgjoi. Nna i tha bijs: Po Halifja nuk na sheh n kt nat.38 38. Bija ju prgjigj: Nse Omeri nuk na sheh, ather Allahu aht Ai i cili na sheh. Omeri u gzua me kt prgjigjeje t vajzs besimtare e sinqert dhe e martoi me birin e tij.BILALLI r.a. Shoku i Muhamedit a.s. Bilalli r.a. ishte rob i Umeje bin Halefit kur e ka pranu islamin. Kur dgjoi idhujtari Umej bin Halef se robi i tij sht br musliman ka tentuar me e larguar prej besimit por nuk ia ka arritur qllimit.39 39. Pr kt arsye e merr Bilallin r.a. dhe e drgon n shkrettir n mes t dits, kur dielli prcllonte. Aty e zdesh lakuriq dhe i vendos gur t mdhenj n trupin e tij dhe e torturon pa mshir. Mirpo imani i Bilallit vetm sa shtohej dhe me guxim t madh pandrprer thonte: Allahu sht Nj, Allahu sht Nj, Allahu sht Nj. Dhe kshtu n mes t shkrettirs, n mes t dits nuk dorzohej derisa e bleu shoku i Muhamedit a.s. Ebu Bekri Sidiki dhe e liroi. Pastaj Bilalli sht br Muezini i par n islam.IMANI BESIMI N ZOTIN Muhamedi a.s. ka thn: Kush thot LA ILAHE IL-LALLAH do t hyj n xhenet. Kjo fjal sht fjala m madhshtore q ekziston. Shahadeti, i cili tregon njsimin e Zotit, sht shkalla m e larta e imanit dhe dega m specifike. Muhamedi a.s. ka thn:40 40. Imani i ka gjashtdhjet e disa deg m e larta sht fjala LA ILAHE IL-LALLAH. Me kt fjal hyn n islam. Shahadeti sht shart i islamit dhe rukn i tij. Tani do ti prmendim edhe degt tjera t imanit: 1. Maturia n shpenzim 2. Mbrojtja e pasuris 3. Ndalimi i vetvetes nga vrasja 4. Ndalimi i vetvetes nga harami 5. Dashuria n emr t Allahut 6. Urrejtja n emr t Allahut 7. Devotshmria 8. Largimi i gjrave t dmshme 9. Largimi nga kufri 10. Falja e namazeve farze 11. Zekati 12. Haxhi 13. Agjinimi 14. Itikafi 15. Afrimi me besimtar 16. Largimi i ndyrsirave nga rruga 17. Knaqsia me caktimin e Zotit 18. Durimi 19. Mshira 20. Lutja 39. Ndgjimi i udhheqsave. 40. Plotsimi i premtimit. 41. Kefareti. 42. Kryerja e akteve. 44. Xhihadi. 43. Dorzimi i emaneteve. 45. Ndrlidhshmria. 46. Besimi n t drguarit. 47. Besimi n librat e Zotit.4121. Turprimi 22. Dashuria ndaj t drguarit 23. Rrespekti i t drguarit a.s. 24. Liximi i Kuranit. 25. Krkimi i dituris 26. Prhapja e dituris 27. Drejtsia 28. Bmirsia ndaj prindrve. 29. Edukata e mir. 30. Ndrlidhshmria farefisnor 31. Pajtimi mes njerzve. 32. Edukimi i fmijve. 33. Me fitu ushqimin hallall. 34. Me shpenzu pasurin n vende t lejuara. 35. Gzimi pr t mira. 36. Ndalimi nga e keqja 37. Me iu prmbajt ehli xhematit. 38. Bashkimi n t mir. 58. Shpresa n Zotin. 59. Mbshtetja n Zotin. 60. Falnderimi pr t mirat e Zotit. 61. Prkujtimi i Zotit. 62. Ruajtja e gjuhs. 63. Pastrimi trupor dhe shpirtror 64. Ekzekutimi i ligjeve. 41. 49. Besimi n caktimin e Zotit. 48. Besimi n melaqet e Zotit. 50. Besimi n ditn e Gjykimit 51. Modestia. 52. Xhelozia 53. Fisnikria. 54. Rrespektimi i t madhit. 55. Me dshirue pr tjetrin ka dshiron pr veten. 56. Me e dashur Allahun. 57. Frika ndaj Zotit.65. Rrespektimi i fqiut. 66. Kthyerja e selamit. 67. Vizita e t smuarit. 68. Rrespektimi i mikut. 69. Prshndetja e t teshurit. 70. Me i largu t kqijat t cilati pengojn njerzit 71.Sjellja e mir ndaj fmijve 72. Fshehja e gabimeve. 73. Lutja pr t vdekurit.SURETUL - IHLAS BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM KUL HUVALLAHU EHAD ALLAHU SAMED LEM JELID VE LEM JULED VELEM JEKUN LEHU KUFUVEN EHAD42 42. . ) . . .( Thuaj: Ai, All-llahu sht Nj! All-llahu sht Ai t Cilit do krijes i drejtohet (i mbshtetet) pr do nevoj. As ska lindur k, as nuk sht i lindur. Dhe me At askush nuk i sht e barabart. (Suretul Ihlas:1-4)AJETUL KURSIJA BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM ALLAHU LA ILAHE IL-LA HUVE EL HAJJUL KAJJUME LA TEHUDHUHU SINETUN VE LA NEVM LEHU MA FIS-SEMAVATI VE MA FIL ERD MEN DHEL-LEDHI JESHFEU INDEHU IL-LA BI IDHNIHI JEALEMU MA BEJNE EJDIHIM VE MA HALFEHUM43 43. VE LA JUHITUNE BISHEJ IN MIN ILMIHI IL-LA BIMA SHAE VESIA KURSIJJUHUS SEMAVATI VEL ERD VE LA JEUDUHU HIFDHUHUMA VE HUVEL ALIJJUL ADHIM. ) .( Allahu sht nj, nuk ka zot tjetr prve Atij. Ai sht mbikqyrs i prhershm dhe i prjetshm. At nuk e kap as kotje as gjum, gjithka ka n qiej dhe n tok sht vetm e Tij. Kush mund t ndrmjetsoj tek Ai, pos me lejn e Tij, e di t tashmen q sht pran tyre dhe t ardhmen, nga ajo q Ai di, tjert din vetm aq sa Ai ka dshiruar, Kursija e Tij (dija-sundimi) prfshin qiejt dhe tokn, kujdesi i Tij ndaj t dyjave, nuk i vjen rnd, Ai sht m i larti, m i madhi. (Suretul Bekare:255)PRMBAJTJA Hyrje .......................................................................................................6 KAPITULLI I PAR PARIMET E SHEHADETIT ................................................................. 9 SHARTET E FJALS LA ILAHE IL - LALLAH ........................... 9 SHARTI I PAR -ME DIT DOMETHNIEN E FJALS LA ILAHE IL - LALLAH ...................................................................10 SHARTI I DYT -ME QEN I BINDUR N FJALN LA ILAHE IL-LALLAH .....................................................................1044 44. SHARTI I TRET -ME I KRY T GJITHA URDHRAT DHE ME PRANU DO GJ Q KA ARDHUR PREJ ALLAHUT NPRMJET KURANIT DHE HADITHIT ........................................ 11 SHARTI I KATRT -SINQERITETI I FJALS LA ILAHE IL-LALLAH .....................................................................11 SHARTI I PEST -VRTETSIA E FJALS LA ILAHE IL-LALLAH .....................................................................12 SHARTI I GJASHT -ME E DASHT FJALN LA ILAHE IL-LALLAH .....................................................................12 BESIMI N ALLAHUN xh.sh. .............................................................. 13 TEVHID ULUHIJE -NJHSIMI I ZOTIT N VEPRA ...................... 14 TEVHID RUBUBIJE -NJHSIMI I ZOTIT N ADHURIM ............. 15 TEVHID SIFAT -NJHSIMI I ZOTIT N CILSI ............................ 16 CILSIT VETANAKE T ALLAHUT -(SIFATI DHATIJE) ............ 17 VUXHUD (EKZISTON) ....................................................................... 18 KIDEM -I PRHERSHM PA FILLIM ........................................... 18 BEKA -I PRHERSHM PA MBARIM ........................................... 19 VAHDENIJET -ALLAHU SHT NJ ............................................ 19 KIJAMUN BINEFSIHI -EKZISTON NGA VETVETIU .................. 20 MUHALEFETUN LIL HAVADITHI -NUK I PRNGJAN ASKUJT DHE ASGJHIT ............................. 20 CILSIT KUPTIMORE T ALLAHUT xh.sh. -(SIFATI MEANEVIJE) ........................................................................ 21 HAJAT -ALLAHU SHT I GJALL DHE I PRJETSHM......... 22 ILM -DIN GJITHKA ....................................................................... 22 SEM (DGJON) ................................................................................ 23 IRADE (I VULLNETSHM) ................................................................ 23 KUDRET (I PLOTFUQISHM) ........................................................... 25 KELAM -FLET ME T FOLURIT E TIJ HYJNOR ........................ 26 TEVHID ESMA -NJSIMI I ZOTIT N EMRA .............................. 27 KAPITULLI I DYT EBU HANIFJA DHE ATEISTI ............................................................. 34 MSUESI PA MEND ............................................................................ 36 MSUESI I MENQUR .......................................................................... 37 BIJA E MENUR .................................................................................. 38 BILALLI r.a. .......................................................................................... 39 IMANI BESIMI N ZOTIN ............................................................... 40 SURETUL IHLAS .............................................................................. 4245 45. AJETUL KURSIJA ................................................................................ 43 PRMBAJTJA ....................................................................................... 4446 46. 47