14
Proiect de activitate Data: 2.12.2013 Unitatea de învăţământ: Gradiniţa nr. 30 Propunător: Gavrilă Andreea Robertina Grupa:mare Domeniul: Limbă şi comunicare Tema:,,Povestea lui Moş Nicolae’’ Tipul de activitate:predare- învăţare Mijloc de realizare:povestire Scopul:formarea şi dezvoltarea atât a vorbirii şi a limbajului, antrenând memoria, atenţia, gândirea şi imaginaţia, cât şi a conştiinţei morale şi a unor trăsături pozitive pe care preşcolarul trebuie să le însuşească. Obiective operaţionale: O 1 : să identifice momentele principale ale povestirii pe baza imaginilor-suport O 2 : să reproducă povestirea pe baza imaginilor- suport O 3 : să enumere trăsăturile morale ale personajelor O 4 : să formuleze răspunsuri adecvate la întrebările adresate O 5 : să ilustreze comportamentele pozitive necesare pentru a primi cadouri de la Moş Nicolae Strategii didactice:

Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Mos Nicolae

Citation preview

Page 1: Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1

Proiect de activitate

Data: 2.12.2013

Unitatea de învăţământ: Gradiniţa nr. 30

Propunător: Gavrilă Andreea Robertina

Grupa:mare

Domeniul: Limbă şi comunicare

Tema:,,Povestea lui Moş Nicolae’’

Tipul de activitate:predare- învăţare

Mijloc de realizare:povestire

Scopul:formarea şi dezvoltarea atât a vorbirii şi a limbajului, antrenând memoria, atenţia, gândirea şi imaginaţia, cât şi a conştiinţei morale şi a unor trăsături pozitive pe care preşcolarul trebuie să le însuşească.

Obiective operaţionale:O1: să identifice momentele principale ale povestirii pe baza imaginilor-suportO2: să reproducă povestirea pe baza imaginilor- suportO3: să enumere trăsăturile morale ale personajelorO4: să formuleze răspunsuri adecvate la întrebările adresateO5: să ilustreze comportamentele pozitive necesare pentru a primi cadouri de la Moş Nicolae

Strategii didactice: Metode şi procedee:conversaţia, explicaţia, observaţia, povestirea Mijloace de învăţământ:imagini- suport, scrisoarea, Ursuleţul Nicuşor,

recompense Forme de organizare:frontal, individual

Durata:20-25 minute

Page 2: Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1

Momentele activităţii

Ob.Op

Conţinut ştiinţific Strategii didactice

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

Se asigură condiţiile necesare unei desfăşurări optime a activităţii:

- Aerisirea sălii de grupă- Pregătirea materialului didactic- Aşezarea scăunelelor sub formă de semicerc

2. Verificareacunoştinţelor

dobândite anterior

Voi purta o scurtă conversaţie cu copiii despre anotimpul iarna.

,,În ce anotimp suntem?’’,,De unde ştim că este iarnă?’’ (este foarte frig, ne îmbrăcăm mai gros, păsările călătoare au plecat de mult timp, pomii nu mai au frunze, ninge etc.).

Captarea atenţiei:,,Ursuleţul Nicuşor, ajutorul lui Moş Nicolae, doreşte să participe la activitate. Ne-a adus şi o scrisoare de la Moş Nicolae. Oare ce conţine această scrisoare?’’. Deschid plicul. Acesta conţine o poveste.,,Moş Nicolae doreşte să vă spun povestea lui, iar voi trebuie să fiţi foarte atenţi, pentru că Ursuleţul Nicuşor v-a pregătit nişte întrebări. Cine va răspunde corect, va primi recompensă, dovadă că a fost ascultător şi cuminte, iar Moş Nicolae va tine cont cine are şi cine nu are recompensă.

Conversaţia

Ursuleţul Nicuşor

Scrisoarea

Frontal

3. Anunţareatemei şi a

obiectivelor urmărite

,,Copii, astăzi vă voi spune>>Povestea lui Moş Nicolae<<. Vă rog să fiţi atenţi şi să faceţi linişte, ca să ştiţi răspunsurile la întrebările ursuleţului.

4. Dirijarea învăţării

Voi purta o scurtă conversaţie despre Moş Nicolae:,,Aţi mai auzit de Moş Nicolae?’’,, Anul trecut v-a pus cadouri în ghetuţe?’’

Reamintesc titlul poveştii. Copiii vor repeta în cor titlul. Explic nişte cuvinte necunoscute din text:

Conversaţia

Page 3: Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1

O1

Mantie=Haină lungă și largă, care se poartă peste alte haine; acoperământOmăt=nea, zăpadăA se ivi= a apărea, a se arătaTâmplar=Meseriaș, muncitor care face mobile și alte obiecte din lemnModestă=simplă, fără bogăţieCu faţa brăzdată de cute adânci=bătrânBlajină=blândă, bunăEvlavioasă=credincioasă

Spun povestea clar, expresiv şi cald. Le arăt copiilor câteva imagini reprezentative pentru

câteva momente ale poveştii. Copiii vor identifica momentul prezentat în fiecare imagine.

Explicaţia

Povestirea

Observaţia Imagini-suport

Frontal

5. Obţinerea performanţei

O2

O4

O3

O5

Voi numi câţiva copii să povestească, pe rând, cu ajutorul imaginilor, câteva momente din poveste.

Ursuleţul Nicuşor adresează câteva întrebări pe baza textului:,,Cum îl chema pe omul care i-a reparat sania lui Moş Nicolae?’’,,Familia lui Ion era săracă sau bogată?’’ (săracă),,Cine era Anuca?’’ ,,Cum era Anuca, dacă mătură şi îşi pune în ordine lucrurile?’’ (harnică),, Cum o cheamă pe sora Anucăi?’’ (Măriuca),,Cum este Măriuca?’’ (cuminte, harnică, bună, ascultătoare),,Ce îl roagă Anuca pe Moş Nicolae la plecare?’’ (să îi spună lui Moş Crăciun să treacă şi pe la familia ei),, Ce faptă bună a făcut Moş Nicolae în timp ce toţi dormeau?’’ (aruncă o punguţă cu bani în casă),,Unde se opreşte punguţa?’’ (în ghetuţele Anucăi),,Cum este Moş Nicolae, dacă i-a ajutat pe oameni?’’ (bun, milos, ajutător, darnic etc.),, Ce fac toţi copiii seara, înainte de venirea lui Moş

Conversaţia

Conversaţia

Ursuleţul Nicuşor

Frontal

Individual

Frontal

Page 4: Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1

Nicolae?’’ (işi pregătesc ghetuţele),,Toţi copiii primesc daruri? Cum trebuie sa fim ca să primim daruri de la Moş Nicolae?’’ (cuminţi, buni, harnici, ascultători etc.),,Dacă nu suntem cuminţi, ce primim ?’’ (nuia)

6. Feed-back ,,Cum s-a numit povestea învăţată astazi?’,,Ce personaj din poveste v-a plăcut cel mai mult? De ce?’’

Conversaţia Frontal

7. Asigurarea retenţiei şi a

transferului de cunoştinţe

O4

Adresez copiilor câteva întrebări:,,Voi aţi fost cuminţi?’’,,Ce fapte bune aţi făcut?’’,,Dar fapte rele aţi făcut?’’,,Copii, Moş Nicolae iubeşte toţi copiii, dar pe cei ascultători, cuminţi, darnici îi iubeşte cel mai mult şi le dăruieşte cele mai frumoase cadouri.’’,,Îi promiteţi Moşului că veţi fi cuminţi?’’,,Ia spune, ursuleţule, crezi că merită copiii recompensele pregătite de Moş Nicolae?’’Ursuleţul răspunde: ,,Hmmmm, nu au fost toţi cuminţi şi atenţi, dar, ca să îi încurajăm sa fie ascultători de acum încolo, le vom dărui tuturor recompense. Moş Nicolae va face cadouri mult mai frumoase copiilor care au această recompensă.

Conversaţia

Ursuleţul Nicuşor

Frontal

8.Tema pentru acasă

Să îşi respecte promisiunea de a fi cuminţi şi ascultători.

Page 5: Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1
Page 6: Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1
Page 7: Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1
Page 8: Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1
Page 9: Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1
Page 10: Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1
Page 11: Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1