11
REALIZACJA WYMAGAŃ OBSZAR 3 – EDUKACJA ZDROWOTNA. Scenariusz zajęć ruchowych w grupie dzieci 3 letnich „Misie” Prowadząca: mgr Maria Majek Cele: wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch, stwarzanie sytuacji do poznania przez dziecko swoich możliwości ruchowych, kształcenie i doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, ćwiczenia orientacyjne w schemacie własnego ciała i w przestrzeni, nabywanie umiejętności ćwiczenia z przyborem. Forma: ćwiczenia indywidualne z przyborami ćwiczenia z całą grupą Metody pracy: czynna i naśladowcza Środki dydaktyczne: kręgle dla każdego dziecka, plastikowa kula do kręgli, piłka Przebieg zajęć 1. Powitanie „Witam Was”. Zapoznanie i oswojenie z przyborem ( kręgle ) 2. Zabawa integrująca „Podaj do mnie kręgiel”. Podawanie jednego kręgla z ręki do ręki po obwodzie koła. 3. Rytmiczny marsz po obwodzie koła i rytmiczne uderzenia kręglem w dłoń, przysiad i uderzenie o ziemię. W marszu przekładanie kręgli i prostowanie ramion (w bok, w górę, przed siebie). 4. Zabawy orientacyjno – porządkowe: „Słońce świeci – deszczyk pada”. Marsz po kole z wysoko uniesionymi kolanami. Na hasło nauczyciela „słońce świeci” - dzieci unoszą kręgle wysoko nad głową i machają nimi, na hasło „deszczyk pada” - dzieci przykucają i stukają kręglami o ziemię. „Biegnij – ukucnij – postaw”. Dzieci biegają z kręglem na wyznaczonym terenie. Na sygnał – klaśnięcie, zatrzymują się, przykucają i stawiają kręgiel na ziemi. Ponowne klaśnięcie zaprasza do biegania,

EduPage · Web view1.Przywitanie się z dziećmi.2.Pogadanka z zaproszonym dietetykiem na temat nabywania nawyków zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.3.Zaproszenie wszystkich

  • Upload
    others

  • View
    0

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: EduPage · Web view1.Przywitanie się z dziećmi.2.Pogadanka z zaproszonym dietetykiem na temat nabywania nawyków zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.3.Zaproszenie wszystkich

REALIZACJA WYMAGAŃ

OBSZAR 3 – EDUKACJA ZDROWOTNA.

Scenariusz zajęć ruchowych w grupie dzieci 3 letnich „Misie”

Prowadząca: mgr Maria Majek

Cele:

wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch,

stwarzanie sytuacji do poznania przez dziecko swoich możliwości ruchowych, kształcenie i doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, ćwiczenia orientacyjne w schemacie własnego ciała i w przestrzeni, nabywanie umiejętności ćwiczenia z przyborem.

Forma:ćwiczenia indywidualne z przyboramićwiczenia z całą grupą

Metody pracy:

czynna i naśladowcza

Środki dydaktyczne:kręgle dla każdego dziecka, plastikowa kula do kręgli, piłka

Przebieg zajęć

1. Powitanie „Witam Was”. Zapoznanie i oswojenie z przyborem ( kręgle )

2. Zabawa integrująca „Podaj do mnie kręgiel”.

Podawanie jednego kręgla z ręki do ręki po obwodzie koła.3. Rytmiczny marsz po obwodzie koła i rytmiczne uderzenia kręglem w dłoń, przysiad i uderzenie o ziemię. W marszu przekładanie kręgli i prostowanie ramion (w bok, w górę, przed siebie).

4. Zabawy orientacyjno – porządkowe:

„Słońce świeci – deszczyk pada”. Marsz po kole z wysoko uniesionymi kolanami. Na hasło nauczyciela „słońce świeci” - dzieci unoszą kręgle wysoko nad głową i machają nimi, na hasło „deszczyk pada” - dzieci przykucają i stukają kręglami o ziemię.

„Biegnij – ukucnij – postaw”. Dzieci biegają z kręglem na wyznaczonym terenie. Na sygnał – klaśnięcie, zatrzymują się, przykucają i stawiają kręgiel na ziemi. Ponowne klaśnięcie zaprasza do biegania, dzieci poruszają się bez przyboru. Na kolejne klaśnięcie dzieci zatrzymują się podnoszą kręgiel i biegają z kręglem.

5. Zabawy z elementem równowagi:

„Na raz, na dwa”. Przekładanie kręgi pod wysoko uniesionym kolanem. Na zmianę raz pod prawym raz pod lewym kolanem.

6. Zabawa z elementem podskoku:

„Przeskocz mnie”. Przeskakiwanie obunóż przez leżący na ziemi kręgiel. 7. Zabawy z elementem rzutu i celowania:

Page 2: EduPage · Web view1.Przywitanie się z dziećmi.2.Pogadanka z zaproszonym dietetykiem na temat nabywania nawyków zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.3.Zaproszenie wszystkich

„Kręgle”. Nauczyciel ustawia kręgle i wyznacza miejsce z którego dzieci będą turlały piłkę. Dzieci stają w wyznaczonym miejscu i kolejno starają się tak potoczyć piłkę, aby trafiła w kręgle. Jeżeli to się uda, bijemy brawo i liczymy, ile kręgli się przewróciło.

„Złap piłkę”. Dzieci ustawione w kole, w środku nauczyciel trzyma piłkę. Rzuca piłkę kolejno do dzieci, wymieniając ich imiona. Mówi: Złap piłkę…(imię dziecka) wywołane dziecko łapie piłkę.

„Gra w kolory”. Dzieci stoją w szeregu jedno obok drugiego. nauczyciel rzuca piłkę kolejno do każdego dziecka, wymieniając nazwę koloru. Dzieci łapią piłkę i odrzucają do nauczycielki powtarzając to samo słowo.

8. Zabawa „Podaj do mnie” - toczenie piłki nogą i podanie do kolegi. Wdrażanie do gier zespołowych.

9. Zakończenie zajęć, podziękowanie za wspólną zabawę.

Przedszkolna Olimpiada Sportowa Miejsce; MP 85 Prowadzący; Teresa Wróbel, Joanna Tracz

Cel ogólny:- Kształtowanie postaw prozdrowotnych.Cele szczegółowe; - wprowadzenie współzawodnictwa indywidualnego i zbiorowego;- uczenie wzajemnej tolerancji;- Tworzenie przyjemnego klimatu zabawy;- rozwijanie reakcji na sygnały słuchowe i wzrokowe;- kształtowanie postawy fair play.Zasady uczestnictwa:- w olimpiadzie bierze udział każde dziecko z trzech grup wiekowych 4,5 i 6 latki.Organizacja:Prezentacja grupy.Rozgrzewka dla wszystkich uczestników.Pomoce:Ławeczki, kółka gimnastyczne w trzech kolorach, szarfy w trzech kolorach, woreczki gimnastyczne w trzech kolorach, pachołki,trzy pojemniki, piłki w trzech kolorach dla każdego uczestnika, gwizdek, medale.Konkurencje;1. Bieg zwykły dookoła pachołka i z powrotem.2. Bieg z woreczkiem na głowie dookoła pachołka i z powrotem.3. Skoki z woreczkiem miedzy kolanami dookoła pachołka i z powrotem.4. Przejście trasy do pachołka i z powrotem w pozycji „rak do przodu”.5. Slalom między pachołkami.6. „Sadzenie ziemniaków”.7. Rzut piłka do celu.

Page 3: EduPage · Web view1.Przywitanie się z dziećmi.2.Pogadanka z zaproszonym dietetykiem na temat nabywania nawyków zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.3.Zaproszenie wszystkich

8. Tor przeszkód.(szarfa, ławka, pachołek).

Zakończenie:

Podliczenie punktów – medali.

Zabawa integracyjna ‘Stonoga”

Powrót do Sali , zabiegi higieniczne

Napoje.

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – spotkanie z dietetykiem. Scenariusz zajęcia dla dzieci 5, 6 – letnich.

Cele ogólne: - propagowanie zdrowego stylu życia, - zapoznanie dzieci z zawodem dietetyka,- rozwijanie umiejętności pracy w grupach.

Cele szczegółowe (dziecko):- zna ważne składniki pożywienia ich rolę w organizmie i występowanie w produktach spożywczych,

Page 4: EduPage · Web view1.Przywitanie się z dziećmi.2.Pogadanka z zaproszonym dietetykiem na temat nabywania nawyków zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.3.Zaproszenie wszystkich

- dziecko zwraca uwagę na zbędne i niezbędne substancje oraz źródła ich występowania ,- dziecko, wie dlaczego nie powinno się jeść niektórych produktów.

Metody:- „Burza mózgów”,- rozmowa kierowana,

- pokaz,- działania praktyczne.

Formy:- zbiorowa,- indywidualna.

Środki dydaktyczne:różnego rodzaju owoce, deski do krojenia, miski, salaterki, plastikowe talerzyki, noże, serwetki

Przebieg:

1.Przywitanie się z dziećmi.2.Pogadanka z zaproszonym dietetykiem na temat nabywania nawyków zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.3.Zaproszenie wszystkich do zajęcia miejsca przy stole.4.Demonstracja przygotowanych składników sałatki oraz pogadanka na temat sposobu jej przyrządzenia.5.Ustalenie czynności wykonania sałatki owocowej i przygotowanie sałatki zgodniez przepisem oraz zachowaniem bezpieczeństwa podczas pracy:- umycie rąk i owoców,- pokrojenie owoców w kostkę,- przełożenie owoców do dużej miski,- dokładne wymieszanie sałatki,- przygotowanie stołu do spożycia sałatki owocowej,- wspólna degustacja.

6. Podsumowanie zajęć:- Dlaczego należy myć ręce i owoce przed przygotowaniem posiłku i jego spożyciem?- Jakie witaminy zawarte są w waszych sałatkach owocowych?- Czego dowiedziałyście się podczas zajęć?7. Porządkowanie sali po skończonych zajęciach.8. Podziękowanie za udział w zajęciu.

Page 5: EduPage · Web view1.Przywitanie się z dziećmi.2.Pogadanka z zaproszonym dietetykiem na temat nabywania nawyków zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.3.Zaproszenie wszystkich

POWITANIE WIOSNY I DZIEŃ W KOLORZE ZIELONYM

Prowadzące: Agata Sitek, Teresa Wróbel, Dorota ZiółkowskaUdział biorą dzieci z wszystkich grup wiekowych.

Cele ogólne: - podtrzymywanie tradycji związanej z powitaniem pierwszego dnia wiosny, rozumiemy cykliczność występowania pór roku,- utrwalenie nazwy koloru zielonego umiejętności szybkiego rozpoznawania,- doskonalenie spostrzegawczości ruchowej i szybkiej orientacji,- nauka współdziałania w zespole,- kształtowanie wyobraźni muzycznej poprzez improwizację ruchowa, taniec dowolny w parach, w kole,- wprowadzenie nastroju radości, zabawy, dobrego humoru.

Przebieg:

1.Powitanie z dziećmi połączone z przeprowadzeniem pogadanki na temat celu spotkania.„Czy wiecie z jakiej okazji dzisiaj się spotkaliśmy…? Czekamy na panią wiosnę. Miała tu dzisiaj do nas zawitać, ale jakoś jej nie widać. Może uda się nam jakoś ją już przywołać. Wiem, że macie przygotowane okrzyki na cześć wiosny. Może usłyszy je Pani Wiosna i zechce się z nami spotkać?”

Pierwszy okrzyk zaprezentuje grupa, o której będzie ta zagadka.

Przez całą zimę słodko sobie śpi. Wiecie dlaczego?Miód mu się śni.Misie

Posłuchajcie następnej zagadki..Jakie to maluchy zawsze są brodatei ciężko pracują zimą, wiosną i latem?Krasnoludki

PosłuchajcieTak jak muchomorek w kropki mam spódnicę,Lecę do nieba po kawałek chlebaBiedronkiMądre oczy, duża głowaw nocy łowi w dzień się chowa.Zgadniesz po tych paru słowach,że ten ptak to…?Sowy

Page 6: EduPage · Web view1.Przywitanie się z dziećmi.2.Pogadanka z zaproszonym dietetykiem na temat nabywania nawyków zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.3.Zaproszenie wszystkich

2.Powitanie wszystkich w ,,Zielonej Krainie” - nawiązanie do koloru zielonego(o jakiej porze roku jest go najwięcej?)

ZagadkaLiście są takie i trawa też .Jaki to kolor?Już chyba wiesz … (zielony)

3. śpiew piosenki „Ogórek wąsaty’4. .Konkurs „Zielone pąki” „A teraz zapraszam wszystkich do udziału w konkursie. Potrzebne wam będą tylko sprawne rączki. Kiedy usłyszycie muzykę, zaczniecie robić kulki z zielonej bibuły. Wygra grupa, która wykona najwięcej kulek”.

5. Rozwiązywanie zagadek słownych (po dwie zagadki na każdą grupę)

Owoce zielone Ma gruby brzuszeki kolor zielony.Będzie z niej w zimiekompot wymarzony.(gruszka)

Kto z was owoc taki zna,W którym w nazwiena początku jest Ja....(jabłko)

Małe zielone może być ptak ,może być owoc.(kiwi)

W mym ogródku rośnie krzak,który cierni wiele ma.Chyba nimi bronić chcezielone owoce swe.(agrest)

Warzywa zieloneLatem na grządce wyrósł zielonya zimą w beczce leży kiszony.(ogórek)

Page 7: EduPage · Web view1.Przywitanie się z dziećmi.2.Pogadanka z zaproszonym dietetykiem na temat nabywania nawyków zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.3.Zaproszenie wszystkich

Jest to główka duża lub mała,z zielonych liści składa się cała.(sałata)

Zielony, pięknie wyrósł na grządce,Z białym twarożkiem smakować będzie.(szczypior)

Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę:ma bielutki korzeń i zieloną natkę.(pietruszka)

6.Taniec z zielonymi balonami (po dwie pary z grupy) między głowami, między brzuszkami,z tyłu trzymając balonik plecami.7. Zwijanie na czas zielonej włóczki, na rolkę po ręcznikach kuchennych (przedstawiciele grup).8. Zabawy do piosenki „Stonoga”.9. Uświadomienie dzieciom jak ważne dla zdrowia jest jedzenie owoców i warzyw oraz picie soków. Degustacja zielonych owoców i warzyw : gruszka, jabłko, kiwi, winogrono, ogórek, sałata, nać pietruszki, itp.10. Wypicie na czas przez słomkę soku „Kubuś” z kiwi .

Powitanie wiosny

1.„Czy wiecie, jaka tradycja wiąże się z żegnaniem zimy i witaniem wiosny? (topienie Marzanny)”

„Wiosna, to początek nowego życia, to pożegnanie zimy, to czas budzenia się przyrody do życia. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wiosnę – na słońce, kwiaty, ptaki. Dosyć mamy zimy i ciepłych ubrań.

Dawniej ludzie wierzyli, że można przyspieszyć nadejście wiosny, topiąc słomianą kukłę zwaną Marzanną. Ten zwyczaj przetrwał do dziś. My jednak wiemy, że o przyrodę należy dbać i dlatego nie będziemy zaśmiecać kukłą Marzanny żadnego jeziorka lub rzeki. Pożegnamy marzannę inaczej w naszej wędrówce do pobliskiego lasu.

Pożegnajmy się na rok z zimą wierszykiem:

Uciekaj zimo, sio, sio, sio,Rozpłyń się szybko, sio, sio, sioNiech z Tobą znikną wszystkie smutki,Niech zakwitną niezabudki.Uciekaj zimo sio, sio, sio.

Page 8: EduPage · Web view1.Przywitanie się z dziećmi.2.Pogadanka z zaproszonym dietetykiem na temat nabywania nawyków zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.3.Zaproszenie wszystkich

Uciekaj zła Marzanno, sio, sio, sioZgiń, przepadnij! Zimowa panno sio, sio sio,Precz chochole słomiany,Dosyć już zimy mamy.

Precz MarzannoPrecz MarzannoMy chcemy Wiosny!My chcemy Wiosny!

Niech szczęśliwy dzień przybywa,Nasze przedszkole wiosnę tu wzywa

My chcemy WiosnyMy chcemy słońcaCiepła i gorąca.

Niech nastanie czas słonecznyBo czas mrozów nie jest wieczny.My chcemy słońca!Wiosno gdzie jesteś?

2. Wchodzi wiosna. Rozmowa z dziećmi na temat pierwszych oznak wiosny. Prezentuje Gaik

3. Piosenka Maiki – Gaiki (Dzieci tworzą koło, wiosna w środku ).

4. Dzieci dziękują Pani Wiośnie za przybycie piosenką „Marcowe żaby”.

4. Korowód do pobliskiego lasu z Marzanną i powrót z Zielonym Gaikiem.

Page 9: EduPage · Web view1.Przywitanie się z dziećmi.2.Pogadanka z zaproszonym dietetykiem na temat nabywania nawyków zdrowego żywienia oraz zdrowego stylu życia.3.Zaproszenie wszystkich