Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

Embed Size (px)

Text of Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  1/22

  (PUD,VODPLNDSRHPUDDUDE"

  Fatkeqsisht, ndodh shum her q, kur nj person konvertohet n Islam, ai/ajo

  menjher bombardohet nga ata q pretendojn se jan kujdestar t fes, me

  nj bagazh krsesash q ai/ajo ka pr t kaluar npr to, n mnyr q t bhetMusliman.

  Nj nga kto krkesa jo-Kuranore, q ata insistojn sht nevoja q t ndrrohet

  emri dhe t adoptohet nj emr i ri Islamik. Emri Islamik jo vetm q sht

  koncept i pasakt, por gjithashtu sht nj risi q nuk ka baz n Kuran. Bazuar n

  referenc direkte n Kuran, mund t vrtetohet se nuk ekziston nj gj e till si

  Emr Islamik. Kurani thekson faktin se nnshtrimi sht gjendje e trupit, mendjes

  dhe shpirtit por assesi e emrit t prsonit q mban ai vet!

  Krkesat q u vun nga Zoti pr ndonj person q ta pranoj Islamin dhe t bhet i

  nnshtruar, jan thjesht pr at person ta proklamoj nnshtrimin e tij ndaj Zotit t

  vetm, dhe si pasoj, t shrbej ritualet e krkuara pr adhurimin ndaj Zotit Nj.

  Askund nuk prmendet n Kuran dika e till si nevoja pr t ndryshuar emrin e

  dikuj dhe ta vj nj Emr Islamik" .. pra, nga erdhi kjo risi?

  Pr kt, sht e nevojshme q t vshtrojm nga afr frazn Emr Islamik.

  Nse ju jeni nj person, q dshironi t pranoni Islamin, ata do tu thon q t

  zgjedhni nj emr si Muhamed, Ali, apo Ahmed, etj Nse jeni femr, ata do tu

  thon t zgjidhni emrat si Kadija, Fatime, apo Zeinep, etj.

  Por, a jan kta vrtet Emra Islamik, apo jan thjesht EMRA ARAB? Pr m

  shum, a ekziston dika e till si Emr Islamik?

  Edhe m e rndsishme, a sht ndonj nocion n Kuran rreth ndonj statusi t

  preferuar pr ata q kan emra t caktuar?

  Prgjigja e pyetjes s par sht se kta emra jan n fakt EMRA ARAB. Dshmi pr

  kt fakt, sht Kurani.

  Msojm nga Kurani se, Ibrahimi dhe fmijt e tij ishin Muslimant e par:

  22:78. Luftoni me nj luft t denj pr hir t All-llahut, se Ai ju zgjodhi ju (ju

  prcaktoi pr t luftuar pr rrugn e Tij) dhe nuk ju obligoi n f me ndonj

  vshtirsi, n fen e babait tuaj, Ibrahimit. Ai edhe m par, e edhe ky (Kuran) ju

  quajti mysliman,

  3:67. Ibrahimi nuk ka qen as jehudi as i krishter, por ai ishte larg besimeve t

  kota, ishte musliman dhe nuk ishte prej idhujtarve.

  Gjithashtu msojm se t gjith besimtart pas Ibrahimit ishin Musliman, n ajetin

  vijues msojme se Isai (Jezusi) dhe apostujt e tij ishin gjithashtu Musliman.

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  2/22

  Me fjal t tjera, Kurani na mson se t gjith besimtart e vrtet q nga koha e

  Ibrahimit e tutje, ishin Musliman. Ktu prfshihen profett si: Luti, Jakupi dhe

  Ishaku dhe gjithashtu apostujt si Petri, Gjoni, Mathewetj.

  Nse i vshtrojm m afr kta emra (Luti, Jakupi, Ishaku, Petri, Mathewetj) dhe i

  krahasojm ata me disa nga emrat q i kemi sot, gjejm se disa nga kta emra janprdorur nga ifutt (Jakob, etj) dhe disa t tjer nga t Krishtert (Peter, Mathew,

  etj)

  Asnjri nga kta Muslimant e mir, si Luti, Ishaku, Jakupi, apo Petri, nuk kan

  shkuar tek dikush pr ti ndryshuar emrat e tyre (si Ali apo Ahmed) n mnyr q t

  bhen Musliman, apo jo?

  Nse sht kshtu, ather pse kta Musliman t painformuar mir, insistojn se t

  konvertuarit e rinj duhet t i ndryshojn emrat e tyre n at q ata i quajn Emra

  Islamik?

  Kto krkesa t imponuara i kan rrnjt e tyre n aktet e mprehta t idhujtaris.

  Nj nga zakonet q sht marr nga Muslimant q nga fmijria sht q t ket

  dashuri dhe respect pr t gjith Profett, familjet e tyre dhe shokt. Ata jan rritur

  me besimin se t gjith familjet dhe shokt e Muhamedit jan si figura t shenjta. Si

  rezultat i ksaj, fatkeqsisht prdoret nj pjes e madhe e namazit t tyre duke

  drguar prshendetje dhe lavdrime pr t gjitha familjet dhe shokt e Muhamedit.

  Nse vizitoni shtpin e ktyre idhujtarve, ju me lehtsi do t gjeni koleksionin e

  tyre t librave q prshkruajn detajisht jeten dhe fjalt e idhujve t tyre. Kt ata e

  thrrasin Siratet e Resul-it dhe Sahabah (Jeta dhe veprat e t Drguarit dhe

  pasuesve t tij). Po, ju mund t gjeni nj kopje t Kuranit, por shum nga ata

  shpenzojn shum m shum koh duke lezuar rreth idhujve t tyre sesa duke

  lexuar Kuranin. Ku rata e lexojn Kuranin, ata e lexojn at me shpejtsi t drits.

  Djalli i ka mashtruar ata duke i br t besojn se pr do shkronj t Kuranit q ata

  lexojn, ata kreditohen me 10 pik shtes (apo m shum). Kshtu, sa m shpejt

  q ata lexojn, aq m shum pik (sevape) do t fitojn

  sht e leht t kuptohet pse ata i kshillojn, me aq autoritet, qe ti ndryshojn

  emrat menjher posa t bhen Musliman nse ata idolizojn gjith familjen dhe

  shokt e Muhamedit dhe i ngrisin dhe i prshendesin gjat namazit, sht e

  kuptueshme se ata dshirojn q t gjith t ken emrat sikur emrat e tyre.

  Fatkeqsisht, ata kan hedh posht t vrtetn Kuranore se sht Zoti nj Ai i cili

  meriton adhurimin e prhershm Ata gjithashtu i kan mbyllur syt para faktit se

  Zoti asnjher nuk i dha rndsi emrave, apo pamjes fizike t njeriut n Kuran.

  Kurani vazhdimisht konfirmon se ata t cilt do t jen t shptuar n prjetsi jan

  ata q kan zemrn e pastr, dhe jo ata q kan emra t caktuar.

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  3/22

  [50:31] Parajsa do iu ofrohet t drejtve, e gatshme.

  [50:32] Kjo sht ka i ishte premtuar do t penduari, t durueshmi.

  [50:33] Ata ia kishin dron M t Hirshmit, n vetmi, dhe erdhn me gjith zemr.[50:34] Hyni aty n paqe; kjo sht Dita e Prjetsis.

  Ata q pretendojn se vetm emrat e Muslimanve Arab jan t prshtatshm q t

  prdoren pr t konvertuarit n islam, sht n fakt shfaqje e injorancs s tyre ndaj

  Kuranit.

  N realitet, akti i t brit Musliman i vrtet, e bn t nevojshme pr nj person q

  t braktis idhujtarin e tij e jo identitetin e tij.

  Islami sht nj besim Universal, q nuk bn dallime ndrmjet kulturave, racave

  apo ngjyrave. Akti i insistimit q t ndryshohet emri, nuk e bn nje person

  Musliman por n fakt e tjetrson nga univerzaliteti i Islamit.

  Kuptimi i fjales "XHIHAD"

  Koncepti i "Xhihadit", eshte me te

  vertete Kur'anor , por fatkeqesisht,

  nje version i rreme dhe i

  shtremberuar i ketij koncepti

  Kur'anor eshte perdorur nga

  terroristet qe veprojne ne emer te

  Islamit per te kryer akte te

  ndryshme terroriste. Keto akte

  terroriste, te cilat ndodhin ne te

  gjithe boten, kane per qellim

  vrasjen e njerezve te pafajshem pa

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  4/22

  dallim.

  Ata jane duke u ndermarre ne emer

  te "xhihadit".

  Keto akte jo-Islame kane

  shpalosur nje imazh te

  shtremberuar te Islamit.

  Si me cdo koncept fetar,

  percaktimi i sakte qendron tek

  shkrimet e shenjta dhe jo ne

  interpretimin e njerezve. Per te

  kuptuar plotesisht konceptin

  kuranor te xhihadit, eshte

  thelbesore per te kuptuar ceshtjet e

  meposhtme:

  1 - Perkufizimi Kur'anor i fjales

  Xhihad

  2 - Cfare eshte "Kauza e

  Perendise"?

  3 - A me te vertete ata te cilet

  shperthejne veten me "shperthime

  vetevrasese" do te shkojne ne

  parajse, si ata qe kane qene te

  udhezuar qe te besojne?

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  5/22

  4 - A ka autorizim Kuranor koncepti

  i "luftes se shenjte"?

  E PARA: Percaktimi Kur'anor i

  fjales Xhihad

  Percaktimi i drejtperdrejte i fjales

  Xhihad eshte: perpjekje per te

  arritur nje qellim, nderkohe qe si

  percaktim Kur'anor i fjales eshte

  "perpjkje me parate dhe me veten

  tende ne rrugen e Zotit".

  Ky perkufizim Kur'anor eshte

  konfirmuar ne nje numer te ajeteve

  Kur'anore te cilat flasin per

  xhihadin. Ne vijim jane disa

  shembuj:

  [49:15] Mu?minet (besimtaret) jane

  ata qe besojne ne Perendine dhe

  lajmetarin e Tij, dhe e arrijne

  gjendjen e te mos pasurit asnje

  dyshim cfaredo qofte ai, dhe

  perpiqen(jahadu) me parate e tyre,

  dhe jetet e

  tyre per Perendine. Keta jane te

  sinqertit.

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  6/22

  [9:20] Ata qe besojne, dhe

  emigrojne, dhe perpiqen(jahadu)

  per Perendine me parate e tyre dhe

  jetet e tyre,

  jane shume me te medhenj ne

  grade per Perendine. Jane fituesit.

  [9:88] Sa per lajmetarin dhe ata qe

  besuan me te, ata perpiqen me

  nxitim(jahadu) me parate e tyre dhe

  jetet

  e tyre. Keta kane merituar te gjitha

  gjerat e mira; ata jane fituesit.

  --------

  p.s. fjala "jahadu" eshte forma e

  foljes emer "xhihad.

  E DYTA: Kauza e Perendise

  Tani qe ne kemi kuptuar se

  "xhihad" do te thote te perpiqet

  dikush me veten e vet dhe me te

  holla ne rrugen e Zotit,

  ne duhet te

  percaktojne se cfare eshte

  fraza Kuranore: "Kauza

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  7/22

  e Perendise"?

  Perpjekja per te mbeshtetur

  "Kauzen e Perendise"

  do te thote thjesht

  perpjekja per te mbeshtetur te

  gjitha urdherimet e Zotit dhe per t'u

  perpjekja per te ndaluar te gjitha

  ndalesat e Zotit. Per kete arsye, nje

  "Xhihad" ne rrugen e Allahut eshte

  nje perpjekje per te predikuar dhe

  per te mbeshtetur rrugen e Zotit dhe Ligjit

  te Perendise.

  Fjala Xhihad

  ka qene e manipuluar qe te

  "mbroje"

  dhunen dhe vrasjen e njerezve te

  pafajshem,

  Eshte e nevojshme per

  te pasur deshmi te qarta

  Kur'anore, se "Kauza e Perendise"

  nuk e lejon vrasjen e paligjshme

  ose dhunen.

  1 - Se pari, ne duhet gjithmone te

  jemi ne dijeni te deklarates

  kryesore

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  8/22

  ne Kur'an e cila thote se Zoti nuk

  perkrah mekat:

  [7:28] Ata kryejne nje mekat te

  tepert, thone, Ne i gjetem prinderit

  tane duke bere keshtu, dhe

  Perendia na ka urdheruar qe ta

  bejme. Thuaj, Perendia nuk

  perkrahe mekat. A po thoni per

  Perendine cka nuk dini?

  2 - Pas kesaj, Kur'ani thekson

  kategorikisht se vrasja e cdo shpirti

  te pafajshem eshte nje mekat

  bruto:

  [6:151] Thuaj, Ejani le t?ju tregoj

  cka Zoti juaj ka urdheruar me te

  vertete per ju: Te mos ngritni

  idhuj pervec Tij. T?i nderoni prinderit

  tuaj. Te mos i vritni femijet tuaj nga

  frika prej varferise ne

  furnizojme per ju dhe per ta. Te

  mos kryeni mekate te teperta, as te

  dukshme as te fshehta. Te mos

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  9/22

  vritni Perendia e ka bere jeten te

  shenjte pervec per drejtesi. Keto

  jane urdhrat e Tij per ju, qe

  te mund te kuptoni.

  [17:33] Te mos vrisni asnje person

  se Perendia e ka bere jeten te

  shenjte pervec per drejtesi.

  Nese dikush vritet padrejtesisht,

  atehere ne i japim trashegimtarit te

  tij autoritet per te zbatuar

  drejtesine. Pra, ai te mos i tejkaloje

  kufijte ne shpagimin e vrasjes; ai

  do te ndihmohet.

  Ndalimi per te mos vrare asnje njeri

  te pafajshem ka qene gjithmone ne

  ligjin e Zotit, ne Kur'an dhe ne te

  gjitha shkrimet e shenjta te

  meparshme:

  [5:32] Per kete arsye, ne shpallem

  per Femijet e Izraelit qe kushdo qe

  vret ndonje njeri qe nuk ka

  kryer vrasje ose krime te

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  10/22

  tmerrshme, te jete sikur te kete

  vrare te gjithe njerezit. Dhe kushdo

  qe

  kursen nje jete, te jete sikur te kete

  kursyer jetet e te gjithe njerezve.

  Lajmetaret tane shkuan te ta

  me prova te qarta dhe shpallje, por

  shumica e tyre, pas gjithe kesaj,

  prapeseprape jane duke

  shkelur.

  3 - Zoti nuk e lejon luften (e luftes),

  pervec ne rastin e vetembrojtjes:

  [4:90] Me perjashtim te atyre qe ju

  bashkengjiten njerezve me te cilet

  keni nenshkruar traktat

  paqeje, dhe te atyre qe vijne te ju

  duke dashur te mos ju luftojne, as

  t?i luftojne te afermit e tyre.

  Sikur te donte Perendia, Ai do i

  kishte lejuar te luftojne kunder jush.

  Prandaj, nese ju lene rehat,

  ndalojne te ju luftojne, dhe ju

  ofrojne paqe, atehere Perendia nuk

  ju jep asnje justifikim per t?i

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  11/22

  luftuar.

  [8:61] Nese strehohen ne paqe,

  edhe ju te beni ashtu, dhe te keni

  besim te Perendia. Ai eshte

  Degjuesi, Me i Dijshmi.

  [5:87] O ju qe besoni, mos i ndaloni

  gjerat e mira qe jane bere te lejuara

  nga Perendia, dhe mos jini

  agresiv; Perendise nuk i pelqejne

  agresoret.

  4 - Zoti urdheron qe nuk duhet te

  kete dhune ne fe:

  [2:256] Nuk shkon feja me zor: e

  drejta tash eshte e dallueshme nga

  e gabuara. Kushdo qe

  denoncon djallin dhe beson ne

  Perendine ka kapur lidhjen me te

  forte; nje qe nuk keputet. Perendia

  eshte Degjues, i Gjithedijshem.

  "Ju keni fene tuaj dhe une kam

  fene time" 109:6

  [10:99] Sikur te donte Zoti yt, te

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  12/22

  gjithe njerezit ne toke do te kishin

  besuar.* A deshiron t?i

  detyrosh njerezit te behen

  besimtare?

  Urdheresat ne ajetet e mesiperme

  jane shume te qarta. Kurani

  konfirmon se besimi duhet te

  arrihet vullnetarisht dhe jo me

  force. Nese ne jemi te detyruar ne

  te behemi muslimane, nuk do te

  kete kuptim. Zgjedhja duhet te

  jete vullnetare.

  [18:29] Shpall: Kjo eshte e verteta

  nga Zoti juaj, dhe kush do le te

  besoje, dhe kush do le te mos

  besoje. Kemi pergatitur per

  shkelesit zjarr qe krejtesisht do i

  mbeshtjelle ata. Kur ata bertasin

  per ndihme, do iu jepet leng si acid i

  perqendruar qe i djeg fytyrat. Cfare

  pije e tmerrshme! Cfare fati i

  tmerrshem!

  [88:21] T?ua kujtosh, se misioni yt

  eshte ta cosh kete kujtese.

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  13/22

  [88:22] Nuk ke aspak fuqi mbi ta.

  Mesazhi se nuk ka detyrim ne fe

  eshte theksuar ne fjalet e

  mesiperme kuranore.

  5 - Kur'an urdheron, falje dhe

  tolerance:

  [7:199] Ji i ndjeshem, perkrahe

  tolerancen, dhe shperfilli te

  padijshmit.

  [45:14] Thuaju atyre qe besojne t?i

  falin ata qe nuk i presin ditet e

  Perendise. Ai do te paguaj

  secilin per cfaredo qe kane

  mbledhur.

  Kur'ani denon vrasjen apo edhe

  persekutimin e njerezve te thjeshte

  per shkak se ata perqafojne nje fe

  te ndryshme. Urdherimet Kur'anore

  bejne fjale per lirine

  absolute te fese per te gjithe

  njerezit. Respekt te ndersjelle dhe

  bashke-ekzistence duhet te

  ushtrohet me ato te feve te tjera.

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  14/22

  Kurani kerkon nga muslimanet per

  te trajtuar njerezit me miresi

  dhe me barazi:

  [60:8] Perendia nuk ua ndalon juve

  te shoqeroheni me ata qe nuk ju

  luftojne per shkak te fese, dhe

  nuk ju debojne nga shtepite tuaja.

  Ju mund te shoqeroheni me ta dhe

  te jeni te drejte ndaj tyre.

  Perendia i do te drejtit.

  ---------------------------------

  Te gjitha ajetet e mesiperme

  tregojne,qe Kur'ani eshte i qarte ne

  ndalimin e te gjitha vrasjeve dhe

  dhunes se paligjshme dhe per te

  detyruar te tjeret te futen ne Islam.

  Sulmet ndaj civileve dhe ndaj

  njerezve

  te pafajshem ne mbare boten nga

  keto grupe terroriste jane nje

  shkelje e te gjitha ajeteve te cituara

  me siper. Ky eshte nje akt qe eshte

  i denuar nga te gjithe fete duke

  perfshire fene islame.

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  15/22

  E TRETA: A jane ata te cilet

  shperthejne veten me "shperthime

  vetevrasese" me te vertete duke

  shkuar ne parajse si ata qe u

  udhezuan ne besim ?

  Vetevrasja eshte nje gjendje e

  mosbesimit dhe humbjes se

  besimit qe eshte denuar nga

  Perendia ne te gjithe Kuranin. Ne

  Kur'an, Allahu i urdheron besimtaret

  kurre te mos deshperohen ose te

  humbin shpresen, por ne vend qe

  te kene besim ne Zotin dhe te punojne per

  nje te ardhme me te ndritshme:

  "........

  [12:87] "O djemte e mi, shkoni

  gjejeni Jozefin dhe vellane e tij, dhe

  kurre mos humbni shpresat

  nga hiresia e Perendise. Askush

  nuk i humbe shpresat nga hiresia e

  Perendise pervec njerezve

  mosbesimtare.

  Eshte e vertete se shume prej te

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  16/22

  rinjve qe kryejne shperthim

  vetevrases jetojne ne situata te

  tmerrshme dhe nuk po mohojme

  vuajtjet e tyre dhe shtypjen. Por

  nuk ekziston asnje justifikim per

  shkeljen e urdhrit te Zotit. Shtypje

  qe nuk eshte nje arsye per te thyer

  ligjin e Zotit.

  Ne te kunderten,

  shtypja eshte nje arsye e mire per

  t'u mbajtur i shtrenguar ne keto

  urdherime dhe per te treguar me

  shume besim ne Zot. Dy gabime

  nuk e bejne nje te drejte.

  Mjerisht, shume te rinj ne vendet

  islamike te manipuluar nga

  grupet terroriste, jane plotesisht te

  bindur se kur ata shperthejne veten ne ate qe

  eshte e njohur si "shperthim

  vetevrases", se ata vdesin si

  martire(heronj) dhe jane derguar

  direkt ne qiell!

  te rinjte meshkuj , te cilet jane

  pre e lehte per predikuesit dinak e

  te motivuar politikisht, jane krejtesisht

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  17/22

  te bindur se

  vajzat te bukura jane duke pritur

  per ta ne parajse!

  Ata qe vrasin njerez te pafajshem

  ne emer te Islamit apo ne emer te

  Perendise, dhe te cilet mendojne

  per veten si "deshmore", duhet te

  mendojne dy here. akti i tyre eshte i

  denuar kategorikisht nga Perendia

  ne vargjet e mesiperme te

  Kur'anit. Keta njerez jane te bindur

  kerkesave

  te fabrikuara e mesuesve te tyre /

  lidereve!

  ne vend qe te ishin bindur

  urdherimeve te Perendise!

  [2:195] Te shpenzoni per

  Perendine; mos e hidhni veten me

  duart tuaja ne shkaterrim. Te jeni

  bamires; Perendia i do bamiresit.

  [4:29] O ju qe besoni, mos e

  konsumoni pronen e njeri tjetrit ne

  menyre te paligjshme vetem

  shitblerjet me pajtim te dyanshem

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  18/22

  lejohen. Mos u vrisni. Perendia

  eshte i Meshirshem ndaj jush.

  [4:30] Kushdo qe kryen keto

  shkelje, me keqdashje dhe

  paramendim, do e flakim ne Ferr.

  Kjo

  eshte lehte per Perendine.

  Te gjitha ajetet kuranore te

  paraqitura, ne i kuptojme si ne

  vijim:

  1 - Vrasja e nje shpirti te pafajshem

  eshte nje mekat i madh ne syte e

  Perendise

  2 - vetevrasja ne cfaredo forme

  eshte e denuar nga Perendia.

  3 - Kur'ani nuk premton parajse

  per ata qe kryejne vetevrasje, por

  ne vend te kesaj, paralajmeron per

  ndeshkim te madh.

  E Katerta: A ka nje gje te tille si :

  "Lufta e Shenjte" ne Kur'an?

  grupe te ndryshme terroriste

  paraqesin "xhihadin" si nje "lufte te

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  19/22

  shenjte". Mediat ne perendim

  kane thithur me qejf kete

  interpretim te rreme.

  Ne driten e Kur'anit, nuk ka lufte e

  cila eshte e shenjte, nuk ekziston

  nen asnje rrethane. Ne fakt, i tere teksti

  i Kur'anit promovon paqe dhe jo

  lufte.

  "Islam" vete fjala, eshte nje

  derivat qe do te thote

  paqe.

  Ka raste, dhe ne rrethana te

  vecanta, kur opsionin e luftes eshte

  e lejuar. Kjo rrjedh nga fakti se

  Kur'ani mbeshtet mbrojtjen nga

  agresioni dhe shtypja. Dhe

  keshtu ne rrethana te tilla , lufta

  eshte e lejuar, por vetem si nje akt i

  mbrojtjes , dhe kurre si nje akt agresioni.

  Ne fakt ne Kur'an predikohet paqja , por nuk vihet re nga gjithkush kjo , pasi pasi duke

  ndjekur hadithet kane devijuar nga thelbi i fese qe eshte paqja

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  20/22

  KUR'AN

  2:256. N fe nuk ka dhun. sht sqaruar e vrteta nga e kota. E kush nuk

  i beson t pavrtetat, e i beson All-llahut(Perendise ne shqip), ai sht kapur pr lidhjen

  m t fort, e cila nuk ka kputje. All-llahu sht dgjues i dijshm.

  2:62. Vrtet, ata q besuan, ata q ishin jehudi, krishtert sabejt-ata qe kishin lshuar fen

  (e adhuronin engjjt), kush besoi prej tyre

  (sinqerisht) All-llahun, dhe botn tjetr dhe bri vepra t mira, ata e

  kan shprblimin te Zoti i tyre. Pr ta nuk ka frik as nuk kan prse

  t pikllohen (pasi q besuan All-llahun, librat t drguarit n mesin

  e t cileve edhe Muhammedin).

  [12:90] Ata than, A qenke ti Jozefi? Ai tha, Un jam Jozefi, dhe ja ku sht vllai im.

  Perndia na ka bekuar. Kjo sht pr shkak se nse dikush on jet t drejt, dhe duron

  me kmbngulje, Perndia nuk ngel s shprblyeri t drejtit.

  nuk permnedet fare ne kete strofe se ciles feje duhet t'i perkasesh qe dikush te shperblehet

  ng Perendia, mjafton te jesh i drejte

  [64

  :9

  ] Do t vij dita kur Ai ju mbledh n Ditn e Mbledhjes. Ajo sht Dita e Fajsimit

  t Dyanshm. Kushdo q beson n Perndin dhe on jet t drejt, Ai do ia heq mkatet

  e tij, dhe do e pranoj n kopshte me prroje q rrjedhin. Ata qndrojn aty prgjithmon.

  Ky sht m i madhi triumf.

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  21/22

  perseri ketu nuk eshte kusht se ne cilin religjion fetar ben pjese(si psh: katolik-ortodoks-

  mysliman-jahudi etj etj)

  Jahudi & t Krishter t Drejt

  [3:113] Ata nuk jan t gjith t njjt; mes ndjeksve t shkrimit(te krishtere dhe jahudi-

  cifute), ka q jan t drejt.

  Ata i recitojn shpalljet e Perndis gjat nats, dhe prulen.

  [3:114] Ata besojn n Perndin dhe Ditn e Fundit, prkrahin t drejtn dhe ndalojn t

  keqen, dhe nxitojn t bjn pun t drejta. Kta jan t drejtit.

  [3:115] fardo t mire q bjn nuk do t mbetet pa shprblyer. Perndia sht trsisht

  i vetdijshm pr t drejtit.

  Jahudit dhe t Krishtert e Drejt

  [3:199] Po; disa ndjeks t shkrimeve paraprake(te krishtere dhe jahudi-cifute) besojn n

  Perndin, dhe n ka t sht

  shpallur ty, dhe n ka u sht shpallur atyre. Ata ia kan frikn Perndis, dhe nuk i

  shkmbejn shpalljet e Perndis pr nj mim t vogl. Kta do t marrin shprblimin e

  tyre nga Zoti i tyre. Perndia sht m i shkathti n llogaritje.

  [5:69] Padyshim, ata q besojn, ata q jan Jahudi, t konvertuarit, dhe t Krishtert;

  cilido prej tyre q (1) beson n Perndin dhe (2) beson n Ditn e Fundit, dhe (3) on jet t

  drejt, nuk ka pse t friksohet, as nuk do brengoset.

  [5:82] Do t gjesh se armiqt m t kqij t besimtarve jan Jahudit dhe adhuruesit e

  idhujve. Dhe do t gjesh se njerzit m t afrt n shoqri me besimtart jan ata q

  thon, Ne jemi t Krishter. Kjo sht pr shkak se ata kan priftrinj dhe murgj mes

  tyre, dhe nuk jan mendjemdhenj.

 • 8/3/2019 Emrat Islamik Dhe Kuptimi i Xhihadit

  22/22

  [28:52] Ata q i bekuam me shkrimet paraprake(te krishteret dhe jahudite) do t besojn n

  kt.

  [28:53] Kur iu recitohet atyre, do thon, Ne besojm n t. Kjo sht e vrteta prej Zotit

  ton. Edhe para se t kishim dgjuar pr t, ne ishim t nnshtruar.

  [28:54] Ktyre iu japim dyfish shprblim, sepse ata durojn me kmbngulje.

  Kundrshtojn punt e kqija me pun t mira, dhe nga furnizimet tona te ta, japin.

  [28:55] Kur kalojn npr bised t kot, e shprfillin dhe thon, Ne jemi prgjegjs pr

  veprat tona, dhe ju jeni prgjegjs pr veprat tuaja. Paqe qoft mbi ju. Nuk dshirojm t

  sillemi sikur t padijshmit.

  Nj Perndi/Nj Fe

  [29:46] Mos argumentoni me njerzit e shkrimit (Jahudit, t Krishtert, dhe Myslimant)

  prve n mnyrn m t mir t mundshme n mos shkelshin dhe thoni, Ne besojm

  n ka na sht shpallur neve dhe ka u sht shpallur juve, dhe perndia yn dhe

  perndia juaj sht nj dhe i vetmi; Atij i nnshtrohemi.