Upload
iulia-cebotari
View
212
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
plan lectie
Citation preview
Proiect de activitate didactică
Profesor: studentul- practicant Cebotari Iulia
Unitatea de învățare: Ontologie- teoria existenței
Tipul lecție: lecție predarea- învățarea cunoștințelor noi
Subiectul lecției: Determinismul, indeterminismul și liberul arbitru
Obiective operaționale:
O.1 Să identifice specificul determinismului și categoriile acestuia;
O.2 Să distingă între determinism și indeterminism;
O.3 Să propună argumente în justificare ideii de liber arbitru.
Strategii didactice:
Metode didactice: Știați că, ciorchine, conversația, lectura individuală,
Mijloacele didactice: fișă, pix, cub
Resurse de timp: 80 min
Bibliografie pentru studenți:
1. ROȘCA I.N., CODRUȚA M., GABRIEL ION, Manual de filosofie clasa a XII-a. București: Corint, 2007
2. Determinism, indeterminism şi liber arbitru, https://www.youtube.com/watch?v=lD5g6jGNk4E
3. Teoria haosului, determinism și impredictibilitate https://www.youtube.com/watch?v=-MD7GNJByi8
4. Despre liberul arbitru sau alegerile noastre https://www.youtube.com/watch?v=2EhDWLCzLck
Bibliografie pentru profesori:
1. CELMARE Ș., KERRY E., Determinism și cauzalitate. Bucureşti: Ed. Ştiinţifică şi Enciclopedică, 1979
2. ILIESCU E., Mărturii despre nemurire: Omul și liberul arbitru în univers. București, 19713. TUDOSESCU I., Determinismul şi ştiinţa : Discurs filozofic asupra teoriei şi metodei determinismului. Bucureşti: Ed. Ştiinţifică,
1971
Desfășurarea activității
Secvențele
lecției
Obietive
operaționale
Activități de învățare Resurse
Activitatea profesorului Activitatea elevului de timp materiale procedurale
1.Evocare
1.1 Moment
organizatoric
1.2 Captarea
atenției
Salutul, prezența elevilor.
Știați că “există 7 teorii
despre originea vieții?”
Anexa1
Pe mijlocul foii scriu
conceptul de ontologie. Clasa
de elevi este împărțită în
grupe. Elevii sunt invitaţi să
scrie cuvinte sau sintagme
care le vin în minte în
Elevii se pregătesc pentru
lecție.
Elevii ascultă; adresează
întrebări.
Elevii scriu cuvinte sau
sintagme care le vin în minte
în legătură cu tema propusă;
Cuvintele sau ideile vor fi
legate prin linii de noţiunea
centrală; Elevii lucrează în
3 min
7 min
10 min Fișe, pixuri Ciorchine
1.3 Anunțarea
subiectului și
obiectivelor
lecției
2. Realizarea
sensului O1 Să
identifice
specificul
determinismu
lui și
categoriile
acestuia;
O2 Să
distingă între
determinism
și
indeterminis
m;
O3 Să
legătură cu tema propusă.
Anexa 2
Anunț subiectul lecției și
obiectivele operaționale.
Determinismul,
indeterminismul și liberul
arbitru.
În continuare relatez despre
determinism și categoriile
sale.
Adresez elevilor întrebări.
Anexa 3
Propun elevilor conspectul de
reper pentru a lectura a doua
unitate de conținut.
Propun să expună ideile
principale.
Anexa 4
Propun elevilor să scrie unu
mini eseu în care să aducă
grupe; Fiecare grupă prezintă
“ciorchina” proprie.
Elevii notează subiectul
lecției și obiectivele
operaționale.
Elevii fac notițe.
Elevii răspund la întrebări.
Elevii citesc conținutul și expun ideile principale.
Elevii scrii eseul după care îl
citesc în auditoriu.
3 min
10 min
10 min
15 min
Conversația
Lectura
individuală
Mini-eseu
3. Reflecție
4. Extindere
propună
argumente în
justificare
ideii de liber
arbitru.
argumente în favoarea
liberului arbitru.
Elevii sunt împărțiți în grupe.
Fiecare grup primește cîte o
fișă pe care este notată o
noțiune. Solicit să realizeze
copacul ideilor în care să
scrie, timp de 5 minute,toate
ideile pe care le au despre
acel concept.
Solicit prezentarea fișelor.
Anexa 5
Propun să enumere două
lucruri:
1. Un lucru pe care l-au
învățat la activitate;
2. Să formuleze o
întrebare pe care o
mai au în legătura cu
Elevii completează fișele.
Elevii prezintă fișele.
Elevii își expun părerile.
7 min
5 min
5 min
Fișă, pix
Lucru în grup
aceasta.
Se anunță tema pentru acasă.
Gnoseologia. Obiectul de
studiu și problematica.
Se apreciază activitatea
elevilor în timpul orei( barem
de notare, anexa 6 )
Elevii notează tema pentru
acasă. 7 min