Fletore Pune Alb

  • View
    259

  • Download
    4

Embed Size (px)

DESCRIPTION

GGG

Text of Fletore Pune Alb

Edukimi n karrierFletore pune e nxnsveKlasat 6 dhe 7Edukimi n karrierFletore pune e nxnsveKlasat 6 dhe 7Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve2AutoreLinda Stevenson Mbshtetur ngaDivizioni pr plan programe dhe tekste shkolloreKoordinator t kurrikulave:Binak Grguri, Milazim Avdylaj dhe Sknder HalimiKoordinator:Sokol ElshaniLinda Ukimeraj LektorNuhi GashiDizajni dhe faqosjaEnvinion, PrishtinPrishtin, nntor 2014Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve3Prmbajtja Zhvillimi personal Puna ime e ndrrave ............................................................................................................................ 3-5 Gjrat t cilat m interesojn tani ............................................................................................. 6Gjrat pr t cilat jam i zoti n shkoll ................................................................................. 7 Gjrat q dua ti bj m mir ......................................................................................................... 8Shkathtsit q dshiroj ti zhvilloj ............................................................................................ 9 Mendoj se je i zoti n .......................................................................................................................... 10Planifkimi i karriers Kush jam un? .......................................................................................................................................... 11-12far pune bni? ..................................................................................................................................... 13-15 Vendimmarrja Mbijetesa n dimr ................................................................................................................................ 16-18Cilat vende t puns m interesojn tani .............................................................................. 19Plani im i veprimit ................................................................................................................................. 20-23 Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve4Puna ime e ndrraveka sht edukimi n karrier?Msimet e Edukimit n karrier do tju ndihmojn q t merrni nj vendim real n lidhje me karriern tuaj t ardhshme. Msimet do t ndahen n tri fusha, t cilat jan: Zhvillimi personal Kto msime do tju ndihmojn t identikoni se ka ju plqen t bni, n ka jeni t zot si dhe aftsit tuaja natyrore dhe talentet tuaja. sht e rndsishme q t mendoni pr kt, t mendoni n lidhje me llojin e puns q ju intereson t bni.Planifkimi i karriers Kjoprfshinndihmnprtjubrtdinidhetkuptonisecilatvendetpunsjanndispozicion, duke ju treguar rrugt deri te ato: t dini se cilat vende t puns ekzistojn n zonn tuaj; t dini se far ofron vendi i puns (n kuptimin e interesimeve dhe t knaqsis si dhe t shprblimeve dhe t stimulimit nanciar); t dini se far krkon puna (n kuptimin e angazhimit dhe t motivimit si dhe t aftsive dhe t kualikimeve); dhe pr t kuptuar se si dhe pse po ndryshon puna n t gjitha kto aspekte.Vendimmarrja Kjo prfshin ofrimin e ndihms pr prgjegjsin e marrjes s vendimit n lidhje me punn/karriern: pr t ditur se far do t bni, pse do ta bni at dhe cilat jan pasojat e mundshme t atij vendimi; pr tu praktikuar n shkathtsit dhe stilet e vendimmarrjes; pr t qen n gjendje ti aplikoni kto shkathtsi dhe stile n vendimet reale n mnyr t prshtatshme.Pasi t keni marr vendimin, msimet e Edukimit n karrier n klasn e 8-t e m lart do tju ndihmojn q ta vni n veprim planin tuaj.Prve ksaj, Edukimi n karrier do tju prgatis pr punn e ardhshme, duke ju ndihmuar q ti zhvilloni aftsit pr punsim.Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve5Kto jan shkathtsit q pundhnsit i krkojn gjat punsimit:T jeni n gjendje t punoni me t tjert n ekip; Te keni shkathtsi t mira t komunikimit - t shkrimit dhe ato gojore; T keni vetbesim; T jeni n gjendje ti zgjidhni problemet; T jeni n gjendje ta prdorni iniciativn tuaj; T jeni n gjendje t merrni vendime.Zhvillimi personal Ku jam un tani?Planifkimi i karriers Ku dshiroj t jem?Vendimmarrja Marrja e vendimit Pr ka duhet t mendoni, jan:prvoja juaj, shkathtsit dhe interesimet tuaja, kualifkimet tuaja, ka pritet prej puns, personaliteti juaj. Kuptoni lidhur me:vendet e ndryshme t puns, arsimimin e mtejm, trajnimin pr pun. Q t jeni n gjendje t merrni vendimin pr t ardhmen tuaj,duhettsiguroheniqvendetepuns,tcilati zgjedhni, jan:dika q ju plqen t bni, dika pr t ciln keni shkathtsit e duhura, dika q dshironi t bni kur ta prfundoni shkolln. Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve6Zhvillimi personal Puna ime e ndrrave Mendoni pr nj vend pune n t cilin do t dshironit t punonit kur ta prfundoni shkolln dhe shkruani pr t m posht.Vendi i puns:Pse ju intereson ky vend pune?ka dini pr kt vend pune?A mendoni se do t mund ta kryeni kt pun?Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve7Zhvillimi personalGjrat t cilat m interesojn taniQllimi i ksaj pjese sht t mendoni pr shkathtsit, njohurit dhe prvojn q keni fituar n shkoll, interesimet tuaja dhe aktivitetet n kohn tuaj t lir dhe si do tju ndihmojn ato t merrni vendime lidhur me trajnimet dhe vendet e puns n t ardhmen.Mendoni pr jetn tuaj tani, prpiloni nj list t gjrave t cilat ju interesojn sipas rndsis s tyre.DISA IDE shikimi i tv-s muzika gatimileximivizatimikafsht ngasja e biiklets shkuarja n pushimfutbolli lojrat kompjuterikemoda blerjet/shitjet Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve8Zhvillimi personalGjrat pr t cilat jam i zoti n shkoll Kur mendoni pr shkolln, prpiloni nj list t msimeve dhe t aktiviteteve t cilat ju interesojn sipas rndsis s tyre.DISA IDEhistorigjeografigjuht sport kompjuter/TIK puna n grupe zbulimi i gjravelnda ime e plqyer shkenc Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve9Zhvillimi personalGjrat q dua ti bj m mirKur mendoni pr shkolln, prpiloni nj list t gjrave pr t cilat dshironi t msoni ti bni m mir.DISA IDEshkrimileximigatimi gjeografishkencsportmatematikart muzikEdukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve10Zhvillimi personalShkathtsit t cilat dshiroj ti zhvilloj Kur mendoni pr shkolln, prpiloni nj list t gjrave pr t cilat dshironi t msoni ti bni m mir q do tju ndihmojn kur t shkoni n pun.DISA IDEprdorimi i kompjuteritmbajtja e karakterit timpuna me para ofrimi i ndihms t tjerveveshja elegantedgjimindjekja e udhzimeveprdorimi i telefonit t qenit n koh Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve11Zhvillimi personalMendoj se jeni i zoti n N kt njsi msimore duhet t shkruani gjra pozitive n lidhje me shokt tuaj t klass. Pasi ti keni marr t gjitha prshtypjet, ju lutem ti prshkruani m posht.Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve12Planifkimi i karriers Kush jam un?Kjo loj sht e prgatitur q t jet argtuese dhe gjithashtu do tju ndihmoj q t kuptoni lidhur me rolet e vendeve t mundshme t puns dhe aktivitetet e ndrlidhura me rolin.Letrat e roleve t vendeve t puns jan palosur dhe vendosur n nj vazo ose en t prshtatshme pr tu zgjedhur n mnyr t rastsishme nga nxnsi. Kjo loj sht e ndar n tre raunde.Raundi i par Nj nxns, n mnyr t rastsishme, zgjedh nj letr t puns, t ciln duhet tia prshkruaj grupit. Ata duhet ta bjn kt pa prdorur fjaln identifikuese.Grupi inkurajohet q t dgjoj dhe ta thot me z t lart se far roli t punsmendojn se sht duke e prshkruar nxnsi. Kushdo, q e jep prgjigjen e sakt, pastaj e merr radhn pr t zgjedhur nj letr t puns.Pasi t jen identifikuar t gjitha rolet e puns, loja mund t vazhdoj. Raundi i dytT njjtat letra t roleve t vendeve t puns srish palosen dhe vendosen n en dhe loja vazhdon. Megjithat, gjat raundit t dyt ju lejohet t prdorni vetm nj fjal pr t prshkruar rolin e vendit t przgjedhur t puns.Raundi i tret T njjtat letra t roleve t vendeve t puns palosen dhe vendosen n en. Tani ju lejohet q t prdorni vetm veprime pr t prshkruar rolin e vendit t puns, nuk lejohet komunikimi gojor pr t identifikuar rolin e vendit t puns. Duhet t aktroni nj aktivitet q do t prfshihej n kuadr t vendit t puns. Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve13Planifkimi i karriersKush jam un?Przgjedhe njrin prej vendeve t puns t prshkruar n aktivitet dhe prgjigjju pyetjeve.1.Cilat jan detyrat kryesore pr kt rol t vendit t puns?2.far lloj personi do t ishte i prshtatshm pr kt vend pune?3.far kualifkimesh nevojiten pr ta ftuar kt vend pune?Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve14Planifkimi i karriersfar pune bni?Pr kt projekt t detyrs s shtpis duhet t punoni s bashku n nj grup prej 3 vetash. Secili prej jush duhet t pyes njrin nga antart e familjes suaj se far pune bjn ata.Mund ti prdorni pyetjet e mposhtme pr tju ndihmuar q t kuptoni m shum pr punn e tyre. Ju gjithashtu mund t parashtroni edhe pyetjet tuaja dhe mund t punoni si ekip pr t br listn tuaj. Ju mund ti shkruani pyetjet dhe prgjigjet tuaja n nj letr tjetr t pastr.Si e kan fituar vendin e tyre t puns? A e kan zbuluar vendin e puns nga ndonj mik i tyre apo antar familjeje?A kan aplikuar sipas shpalljes pr vend pune n gazet?Apo e kan gjetur punn n nj mnyr tjetr?A kan pasur nevoj t shkojn n intervist?Si ka qen intervista?A kan aplikuar shum njerz pr t njjtin vend pune?A jan duke punuar ende punn e njjtdhe njsoj sikur kan filluar t punojn pr t her t par pr kompanin?A jan prparuar apo kan ndryshuar vendin e puns, ndrkoh q jan ende duke punuar pr t njjtn kompani?Cilat kualifikime kan pasur nevoj ti ken pr ta fituar vendin e puns?A kan pasur nevoj pr diplom kolegji apo universiteti?A kan pasur nevoj ti nnshtrohen trajnimeve shtes kur kan filluar t punojn?A kan nevoj ti nnshtrohen trajnimeve shtes pr ti mbajtur njohurit e tyre t azhurnuara?far lloj personi duhet t jeni pr ta kryer punn, cilat jan cilsit personale q duhet ti ken?far shkathtsish duhet ti keni?Me far orari punojn?A duhet t punojn fundjavve dhe gjat festave zyrtare?Sa dit pushimi kan?Cilat jan detyrat e tyre t prditshme?Sa paguhen?Edukimi n karrier - Fletore pune e nxnsve15Vendimmarrja Mbijetesa n dimr Grupi sapo pati nj aterim (zbritje) me prplasje n pyjet e Alpeve Dinarike, nj rajon i thyer dhe i shkret i Kosovs. sht mesi i janarit hert n mngjes, ku aeroplani i vogl me t cilin ata po udhto