• Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Floorball Unihokej Floorball Unihokej Floorball …UNIHOKEJ rozgrywany jest w formie meczu mi´dzy dwoma dru˝ynami i polega na zdobyciu wi´kszej liczby bramek ni˝ dru˝yna przeciwna

2

WARUNKI GRYUNIHOKEJ rozgrywany jest w formie meczu mi´dzy dwoma dru˝ynami i polega na zdobyciu wi´kszej liczby bramek ni˝ dru˝yna przeciwna. Gra powinna byç g∏ównie prowadzona w sali o twardeji równej nawierzchni, na boisku zatwierdzonym przez Okr´gowe Zwiàzki Unihokeja (równorz´dne organizacje).

Zawodnicy1. Ka˝da dru˝yna mo˝e zg∏osiç najwy˝ej 20 zawodników do protokó∏u meczu. Jako zawodników

zalicza si´ rozgrywajàcych i bramkarzy. ˚adni inni zawodnicy, poza zg∏oszonymi do protokó∏u nie mogà uczestniczyç w meczu, ani przebywaç w strefach wymiany. Zawodnik nie mo˝e przebywaç w strefie wymiany dru˝yny przeciwnej.

2. Podczas gry najwy˝ej 6 zawodników, z czego jeden bramkarz, z ka˝dej dru˝yny mo˝e znajdowaç si´ na boisku równoczeÊnie. Aby mecz móg∏ si´ rozpoczàç musi byç co najmniej 5 rozgrywajàcych i jeden prawid∏owo wyposa˝ony bramkarz, w przeciwnym razie liczy si´ walkower 5-0. Podczas meczu dru˝yny muszà graç z co najmniej 4 zawodnikami ka˝da, w przeciwnym razie mecz zostaje przerwany i jako wynik koƒcowy liczy si´ 5-0 dla dru˝yny bez przewinienia.

Czas gry1. Czas gry powinien wynosiç 3 x 20 minut z dwiema 10 minutowymi przerwami, podczas których

powinna odbywaç si´ zmiana stron boiska. Pozwolenie na krótszy czas gry, jednak nie mniejszy ni˝ 2 x 15 minut, oraz czas przerw, mo˝e byç wydane przez zarzàdzajàcy Zwiàzek. W zwiàzku ze zmianà stron dru˝yny powinny równie˝ zmieniç strefy wymiany. Dru˝yna gospodarzy powinna w odpowiednim czasie przed meczem wybraç stron´. Ka˝da nowa tercja powinna rozpoczàç si´ rzutem s´dziowskim face-off w punkcie Êrodkowym. Przy koƒcu tercji i koƒcu meczu sygna∏ koƒcowy, o ile nie ma automatycznego, jest zapewniony przez Sekretariat. Czas przerwy zaczyna si´ mierzyç bezpoÊrednio po zakoƒczeniu tercji. S´dziowie sà odpowiedzialni za to, aby dru˝yny przywo∏ano z powrotem w odpowiednim czasie i aby gra by∏a wznowiona bezpoÊrednio po przerwie. JeÊli s´dziowie ocenià, i˝ jedna strona jest wyraênie korzystniejsza np. ze wzgl´du na nas∏onecznienie -zamiana stron powinna odbywaç si´ w po∏owie trzeciej tercji, lecz w takim wypadku musi byç to wczeÊniej ustalone przed meczem. Je˝eli taka zamiana stron ma miejsce, gra jest wznowiona face - off w punkcie Êrodkowym.

2. Czas gry jest zatrzymywany wy∏àcznie przy zdobyciu bramki, karze, rzutach karnych, „time aut” (przerwa na ˝àdanie), lub na znak s´dziów podczas niezwyk∏ej sytuacji, ale podczas ostatnich 3 minut czasu gry stosuje si´ efektywny czas gry. Po zatrzymaniu, czas gry jest wznawiany, gdy pi∏ka jest rozgrywana na znak s´dziów, jednak nie podczas rzutów karnych. S´dziowie okreÊlajà co nale˝y uwa˝aç za niezwyk∏à sytuacj´, jednak zawsze zaliczamy tu uszkodzenie pi∏ki, uszkodze-nie bandy, kontuzje, uszkodzenie sprz´tu, niepo˝àdane osoby lub przedmioty na boisku, awari´ ca∏kowità lub cz´Êciowà oÊwietlenia, oraz przypadkowe uruchomienie sygna∏u koƒcowego.W przypadku uszkodzenia bandy, gry nie nale˝y przerywaç dopóki pi∏ka nie znajdzie si´w pobli˝u tego miejsca. Gr´ nale˝y natychmiast przerwaç w przypadku powa˝nej kontuzji, lub gdy kontuzjowany zawodnik bezpoÊrednio wp∏ywa na sytuacj´ gry. Przez efektywny czas gry nale˝y rozumieç, ˝e czas jest zatrzymany przy ka˝dym gwizdku i wznawiany ponownie, gdy pi∏ka jest rozegrana na inny sygna∏ s´dziów.

*èród∏o: Mi´dzynarodowa Federacja Floorballa (IFF – International Floorball Federation)

3

1. Kij jest wykonany z plastyku, a masa nie mo˝e przekraczaç 3808g. Masa uwzgl´dnia kij bez owini´cia.

2. R´kojeÊç jest zaokràglona, bez kantów, od góry zakoƒczona owalnie. D∏ugoÊç r´kojeÊci nie mo˝e przekraczaç 950mm. Linia uchwytu o szerokoÊci 10 mm ma byç umieszczona 240 mm od dolnego koƒca r´kojeÊci. Wszelkie przeróbki r´kojeÊci z wyjàtkiem skrócenia sà zabronione. Kij mo˝na owinàç, lecz tylko powy˝ej linii uchwytu i pod warunkiem,˝e ˝adne znaki weryfikacyjne lub inne ewentualne oficjalne oznakowania nie zostanà zakryte.

3. ̧ opatka nie mo˝e byç ostra i jej zakrzywienie (hak) nie mo˝e przekraczaç 30 mm. Wszelkie przeróbki ∏opatki z wyjàtkiem zakrzywienia sà zabronione. Zakrzywienie mierzy si´ od dolnego kantu najwy˝szego punktu ∏opatki, gdy kij le˝y na równej powierzchni. Wymiana ∏opatki jest dozwolona wy∏àcznie pod warunkiem, ˝e nowa ∏opatka nie b´dzie os∏abiona. W przypadku oklejenia taÊmà po∏àczenia mi´dzy ∏opatkà a r´kojeÊcià, mo˝na zakryç najwy˝ej 10 mm widocznej cz´Êci ∏opatki.

KARHU VERTIGO SQ30 L / R

KIJ:– przekrój zbli˝ony do litery D– materia∏: poliw´glan– spr´˝ystoÊç 28-30– owijka

D¸UGOÂå:– 112 cm– d∏. kija 100cm

¸OPATKA:– prosta typ D a˝urowa– lewy / prawy– materia∏: HDPE– kolor: ciemny szary

¸opatka V wa˝y tylko 76 gram, lecz jest bardzo sztywna i zachowuje swój kszta∏t. Obecnie jest to najl˝ejsza i najlepsza technicznie ∏opatka floorballowa.Materia∏: PA+carbon, poliamid dodatkowo wzmocniony w∏óknami w´glowymi, trwa∏y, lekki i elastyczny materia∏

Jednolita powierzchnia ∏opatki poprawia kontrol´ nad pi∏kà w porównaniu z tradycyjnymi ∏opatkami. Porównujàc z tradycyjnà ∏opatkà wra˝enie podczas gry jest ca∏kiem inne, uderzenia ∏opatkà Vsà bardziej sprecyzowane, celne,w rezultacie bardziej efektywne.

Du˝a powierzchnia kontaktu pomi´dzy pi∏kà a ∏opatkà sprawia, ˝e zarówno podawanie jaki przyjmowanie pi∏ki jest ∏atwiejsze i bardziej precyzyjne. Jak we wszystkich ∏opatkach Karhu

obcas jest sztywny i zapewniajàcy tym samym podczas strza∏u ca∏kowite przekazanie energii z kija prosto na ∏opatk´.

• doskonały kij turniejowy• sto˝kowaty kszta∏t gwarantuje lepszy chwyt,

a tym samym sprawniejsze prowadzenie pi∏eczki• maksymalny rozmiar a˝urowej ∏opatki typu S gwarantuje

du˝à powierzchni´ kontaktu z pi∏kà• ∏opatka jest lekka, spr´˝ysta i elastyczna, dzi´ki u˝yciu

w produkcji materia∏u HDPE (polietylen wysokiej g´stoÊci)

Zalety kija Karhu Newschool

• idealny dla szkó∏, klubów, juniorów i seniorów• nowoczesna owijka zapewnia optymalnà wygod´

trzymania kija• wysoka spr´˝ystoÊç zapewnia komfortowe

zachowanie podczas gry i treningu• stabilna ∏opatka wykonana z najlepszych jakoÊciowo

KIJ:– materia∏: fibreglass– spr´˝ystoÊç 36– owijka osobno pakowana

(samodzielny monta˝ umo˝liwiajàcyindywidualne dostosowanie d∏ugoÊci kija)

Wymiary boiska

1. Boisko powinno mieç wymiary 40 x 20 mi byç ograniczone bandà o wysokoÊci 50 cmz zaokràglonymi naro˝nikami. Boisko powinno byç prostokàtne, a wymiary podajà d∏ugoÊçi szerokoÊç. Najmniejsze dozwolone wymiary wynoszà 36 x 18 m, najwi´ksze 44 x 22 m.

Oznakowanie boiska

1. Oznakowania powinny byç wykonane liniami o szerokoÊci 4-5 cm, w dobrze widocznym kolorze.

2. Powinna byç zaznaczona linia Êrodkowa i punkt Êrodkowy. Linia Êrodkowa powinna byç równoleg∏a do krótszych boków boiska i dzieliç je na dwie równe cz´Êci.

3. Powinny byç zaznaczone strefy bramkowe o wymiarach 4 x 5 m oddalone o 2,85 m od krótszych boków boiska. Strefy bramkowe powinny byç prostokàtne, a wymiary okreÊlajà d∏ugoÊç i szerokoÊç ∏àcznie z liniami. Strefy bramkowe powinny byç ustalane centralniew stosunku do d∏u˝szych boków boiska.

4. Strefy podbramkowe o wymiarach 1 x 2,5 m nale˝y zaznaczyç w odleg∏oÊci 0,65 m przed tylnymi liniami stref bramkowych. Strefy podbramkowe powinny byç prostokàtne, a wymiary okreÊlajà d∏ugoÊç i szerokoÊç ∏àcznie z liniami. Strefy podbramkowe powinny byç ustalone centralnie w stosunku do d∏u˝szych boków boiska.

5. Tylne linie stref podbramkowych sà liniami bramkowymi i dlatego oznaczenia s∏upków bramki nale˝y wykonaç tak, aby odleg∏oÊç mi´dzy nimi wynosi∏a 1,6 m. Linie bramkowe powinny byç ustalone centralnie w stosunku do d∏u˝szych boków boiska.

6. Oznaczenie s∏upków bramki powinno byç w postaci albo przerwy w tylnej linii strefy bramkowej, albo krótkich linii, prostopad∏ych do tylnej linii strefy podbramkowej umieszczonych tu˝ za nià. Punkty rzutów s´dziowskich powinny byç zaznaczone w odleg∏oÊci 1,5 m od d∏u˝szych boków boiska na linii Êrodkowej i na domyÊlnym przed∏u˝eniu linii bramkowych. Punkty rzutów s´dziowskich powinny byç zaznaczonew formie krzy˝a. Punkty te na linii Êrodkowej nie muszà byç jednak zaznaczone i mogà byç domyÊlne.

BANDYWyznaczenie pola gry

Komplet band 20x40 m posiada certyfikatIFF -Mi´dzynarodowej Federacji Florballa.

Dost´pne rozmiary band na boiska:40x20 m30x15 m20x10 m

1. Bramki o wymiarach 160 x 115 x 40/65 cm nale˝y umieÊciç s∏upkami na uprzednio zaznaczonych miejscach. Otwory bramek powinny byç prostokàtne, a wymiary okreÊlajà szerokoÊç x wysokoÊç x g∏´bokoÊç bez s∏upków i poprzeczek. S∏upki i poprzeczki powinny byç okràg∏e o Êrednicy 32 mm, a wszystkie naro˝niki po-

winny byç zaokràglone. Ca∏a konstrukcja bramki powinna byç czerwona. Otwory bramek powinny byç zwrócone w stron´ boiska.

������������

Dost´pne rozmiary bramek:45x60 cm – mini, sk∏adana60x90 cm – m∏odzie˝owa, sk∏adana105x140 cm – klubowa, sk∏adana115x160 cm – meczowa

Oficjalna bramka meczowa 115x160 cm.

Bramki 45x60 cm i 60x90 cm.

Rys. Bramka po zło˝eniu. Rys. Bramka po roz∏o˝eniu.

WYCIÑG Z OFICJALNYCH PRZEPISÓW DOTYCZÑCYCH

SPRZ¢TU DO GRY WE FLOORBALL – UNIHOKEJ*

2. Bramki powinny mieç mi´kkà siatk´. Opadajàca siatka powinna byç umocowana tylko w górnej cz´Êci bramki, 20 cm za poprzeczkà, i zakrywaç ca∏y otwór bramki, umo˝liwiajàc wypadni´cie pi∏eczki.

PI¸KA

1. Pi∏ka jest wykonana z plastyku i wa˝y 23g. Przy ka˝dym meczu Sekretariat musi zapewniç wystarczajàcà liczb´ nowych pi∏ek.

2. Pi∏ka jest bia∏a o kszta∏cie kulistym, Êrednicy 72mm wraz z 26 otworami, ka˝dy o Êrednicy 10 mm. Zarzàdzajàce Zrzeszenie (Polska Federacja Unihokeja) mo˝e wydaç pozwolenie na stosowanie innych kolorów. Otwory sà rozmieszczone symetrycznie.

6

Gra: na sygna∏ prowadzàcego zawodnik z nr 1 ustawiony w Êrodku ko∏a prowadzi pi∏k´ do zawodnika nr 2 – stojàcego na obwodzie ko∏a, przekazujàc pi∏eczk´ zajmuje jego miejsce. Z kolei uczestnik nr 2 prowadzi pi∏k´ do Êrodka ko∏a, okrà˝a pacho∏ek i oddaje pi∏k´ zawodnikowi nr 3 itd., a˝ wszyscy zawodnicy wezmà udzia∏ w wyÊcigu. Zabaw´ przeprowadzamy w rywalizacji dru˝ynowej, wygrywa zespó∏, który szybciej wykona zadanie.

Zabawa 33. Celny strza∏

Liczba uczestników: parzysta, dowolnaSprz´t: kije i pi∏eczki do gry we floorball w iloÊci równej po∏owie uczestników, 2 bramki 60x90 cmUstawienie: 4 rz´dy graczy naprzeciwko siebie, 2 zespo∏y otrzymujà pi∏ki, 2 pozosta∏e kije,w po∏owie odleg∏oÊci pomi´dzy zespo∏ami ustawiono bramki.

Gra: zawodnicy z pi∏eczkami na znak prowadzàcego wbiegajà ze swoich rz´dów. Pi∏eczki ustawiajà tak, aby zawodnicy z kijami mogli oddaç celny strza∏ w stron´ bramki, po czym wracajà na koniec swojego rz´du. Wtedy startujà zawodnicy z kijkami wybijajàc pi∏k´ w stron´ bramki i powracajàc na koniec swojego rz´du. Wygrywa zespó∏, który szybciej wykona zadanie, zdobywajàc tym samym wi´cej punktów. Zabaw´ mo˝na powtarzaç zmieniajàc role w zespole.

Zabawa 44. Zmiana miejsc

Liczba uczestników: parzysta, dowolna podzielna przez 6, 7, 8Sprz´t: kij dla ka˝dego zawodnika, pi∏ka i pacho∏ek dla zespo∏uUstawienie: zespó∏ stoi na obwodzie ko∏a o promieniu oko∏o 7 kroków, ka˝dy uczestnikma przydzielony numer

Zabawa 11. Slalom mi´dzy pacho∏kami

Liczba uczestników: parzysta, dowolnaSprz´t: kije do gry we floorball dla ka˝dego zawodnika, pi∏eczki, pacho∏ki.Ustawienie: w czterech rz´dach, dwa rz´dy naprzeciwko siebie na oznaczonych liniach startu,oddalonych od siebie o oko∏o 15 kroków.

Gra: zawodnicy z pierwszych rz´dów na sygna∏ prowadzàcego startujà do biegu slalomem. Sprawnym ruchem prowadzà pi∏eczk´ omijajàc pacho∏ki, a˝ do ukoƒczenia zadania i przekroczenia linii, kiedy to zawodnik daje sygna∏ do biegu nast´pnemu zawodnikowi, sam zaÊ pozostajàc na koƒcu rz´du przeciwnego. Wy-grywa zespó∏, który szybciej i sprawniej wykona zadanie.

Zabawa 22. WyÊcig pi∏ek z odbiciem o band´ – sposób II

Liczba uczestników: dowolnaSprz´t: kije do gry we floorball dla ka˝dego zawodnika, pi∏ka dla ka˝dego zespo∏u, 2 fragmenty bandyUstawienie: w odleg∏oÊci oko∏o 5 kroków od linii startu przed ka˝dym z zespo∏ów zostaje ustawiona pi∏eczka, a od niej w odleg∏oÊci oko∏o 4 kroków 2 cz´Êci bandy

Gra: na znak prowadzàcego pierwszy zawodnik z ka˝dego rz´du wybiega z kijem w kierunku pi∏eczki i odbija jà o band´. Po czym przyjmuje jà i pozostawiajàc w pierwotnym miejscu wraca do swojego rz´du. Kolejny zawodnik analogicznie wykonuje to zadanie. Wygrywa zespó∏, który prawid∏owo i najszybciej wykonato zadanie.

Speed-Sport03-310 Warszawaul. Staniewicka 1

tel. 814-25-59fax: 814-25-80

e-mail: [email protected]