21
TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236 “Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában” Foglalkozásvázlat Projekt megnevezése: TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236 kódszámú, „Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában” Témakör: Konfliktuskezelő, egyéni megküzdő-képesség fejlesztése Pedagógus neve: Dobrosi Ágnes Tanítás helye: Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium Ajánlott évfolyam: 9-12. évfolyam A foglalkozás témája: 19. A leghatásosabb megoldások – én közlések Felhasznált források: Szekszárdi Júlia: Új utak és módok. Gyakorlatok a konfliktuskezelés tanításához és tanulásához 13 éven felüli tanulók számára. Dinasztia Kiadó, Budapest, 2008. Tölgyesi Klára: Az ütközések fejlesztő ereje (az együttműködés tanulható!?). Új Pedagógiai Szemle, 2006, 12, 89-103. 1 TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM, SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM 3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20. TEL.: +36 47 352-026, +36 47 E-MAIL: [email protected]

Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

Foglalkozásvázlat

Projekt megnevezése: TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236 kódszámú, „Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

Témakör: Konfliktuskezelő, egyéni megküzdő-képesség fejlesztésePedagógus neve: Dobrosi ÁgnesTanítás helye: Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és KollégiumAjánlott évfolyam: 9-12. évfolyamA foglalkozás témája: 19. A leghatásosabb megoldások – én közlésekFelhasznált források: Szekszárdi Júlia: Új utak és módok. Gyakorlatok a konfliktuskezelés tanításához és tanulásához 13 éven felüli tanulók

számára. Dinasztia Kiadó, Budapest, 2008.

Tölgyesi Klára: Az ütközések fejlesztő ereje (az együttműködés tanulható!?). Új Pedagógiai Szemle, 2006, 12, 89-103.

Szemléltetés: prezentáció, zene, kérdőív, teszt, biológiai szemléltető eszközök stb. (lehetséges verziók)

Célok:Konfliktuskezelési technikák megismerése és alkalmazása, egyéni megküzdőképesség fejlesztése. Azoknak a kommunikációs formáknak az azonosítása, amelyek zavarják a tanulókat, és amelyek tetszenek a tanulóknak. Ismerkedés az én közlésre épülő kommunikáció technikáival. Kommunikációs készség fejlesztése.

1TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 2: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

A TANÍTÁSI – TANULÁSI FOLYAMATPEDAGÓGIAI ELJÁRÁSOK MEGJEGYZÉSEK,

REFLEXIÓMódszerek Munkaformák Eszközök

Foglalkozás eleji szervezési feladatok (2 perc) jelentés frontális napló

Ráhangolódás, motiváció (5 perc)

Játék: A szél azoknak fúj, akik…

A székeket körben helyezzük el, eggyel kevesebbet, mint ahány tanuló van. Mindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy azt mondja: „A szél mindenkinek fúj, aki… (pl. „tud hangszeren játszani”), amire mindenkinek, aki eleget tesz ennek a feltételnek, helyet kell cserélnie, azaz új széket kell találnia. A szék nélkül maradt résztvevő beáll a kör közepére és meghatározza az újabb feltételt.

tanári közlés,magyarázat frontális

Körben elhelyezett székek.

Ez a játék sok energiát ad és lazítja az osztályhoz tartozókat.

2TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 3: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

Ismeretbővítés (5 perc)Ezen a foglalkozáson a következő kérdésekre keresünk választ:

A fő kérdések: A kommunikáció mely formáit érezzük kellemesnek

és melyeket kellemetlennek? Mi az, ami a kommunikációban

haragot/sértést/fájdalmat vált ki? Hogyan lehet kezelni az intenzív érzelmeket, és

erőszakmentesen kommunikálni? Miként lehet kifejezni szükségleteinket, ha

feltételezhető, hogy azok mások szükségleteivel ellentétesek?

Mi az Én-közlés, a Te-beszéd és a Mi-közlés?

értelmezés, megbeszélés

frontális

Power Point Prezentáció

A tanulók - a témával kapcsolatos - előzetes ismereteinek ellenőrzése, felidéztetése ( 5 perc)

Megbeszélés Egyéni Csomagolópapír A vélemények gazdagításához egy korábbi ötletbörze bemutatása

3TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 4: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

Ötletbörze:

Mi tetszik/nem tetszik a másokkal való kommunikációban?Mi tetszik a másokkal való kommunikációban?Mi nem tetszik a másokkal való kommunikációban?

A padlón két lap található, rajtuk külön-külön a fenti két kérdés egyike, továbbá egy halom filctoll. A tanulók ezekre, a lapokra írják fel válaszaikat.

és körbeadására is sor kerül.

Új ismeretek közlése (15 perc)

1. Ellenőrzött párbeszéd

A barométer segítségével (amelynek két pólusa van:„Egyetértek” és „Nem értek egyet”) egymástól eltérő nézeteket valló párok felkutatása + egy megfigyelő.

Előadás Páros, egyéni Nyomtatott lapok

Érdemes a jól vitázókra felhívni a többiek figyelmét.

4TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 5: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

A párok feladata, hogy 5-7 perc alatt véleményt cseréljenek az ellenőrzött párbeszédet alkalmazva (a beszélgetőtárs kijelentésének/álláspontjának ismétlésével, idézésével,mindaddig, amíg az meg nem erősíti kijelentését, majd a saját vélemény ismertetése). A megfigyelők nem kapcsolódnak be a beszélgetésbe, hanem csupán figyelik a folyamatot, és feljegyzik a kommunikáció módjával kapcsolatos részleteket.

A barométernél használt kijelentések:A mosás női munka.Jobb lenne, ha nem lennének meleg házasságok.Az iskolában mindenki igazodjon a többség véleményéhez.A konfliktusok csak rontják az emberi kapcsolatokat.Az udvarlásban az első lépést a férfinak kell megtennie.Tökfőzelék is legyen a menza menüjében.A matematika nélkülözhetetlen tudás az életben.A jó időbeosztás növeli a jó teljesítményt a tanulásban.

Power Point 5

TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 6: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

A megfigyelők elemzik a párok kommunikációját.

2. ÉN-ÜZENETEK ( tanári magyarázat és bemutatás)a viselkedés és nem a személyiség megkérdõjelezése

Az Én –közlésről információk, bemutatása és értelmezése.

Az Én-közlés az erőszakmentes kommunikáció technikája, amely lehetőséget nyújt a szükségletek és a vágyak kifejezésére, építő jellegű, konkrét és a sajátos problémára összpontosít. Az Én-közlés egyértelműen beszél a viselkedésről és a kiváltott érzelmekről, anélkül, hogy minősítené a személyiséget/egyént.

Példa a TE-közlésreCsilla, abbahagyod végre a dumát, te tényleg szemtelen vagy!”Példa a MI-közlésre„Mi itt mindannyian jól tudjuk, hogy Csilla szemtelen, és

Magyarázat

Prezentáció

6TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 7: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

hogy sohasem hallgat, amikor mások beszélnek!”Példa az ÉN-közlésre„Csilla, engem zavar, amikor a szavamba vágsz, mert úgy érzem, hogy számodra az én véleményem nem fontos, hogy nem méltányolsz, pedig szeretném, ha meghallgatnál, mert nekem fontos a te véleményed is.

Új ismeretek elmélyítése, bővítése ( 10 perc)

Kommunikációs gyakorlat, az Én-közlés

A tanulók 4 csoportra oszlanak. Tíz percet kapnak, hogykigondoljanak egy (konfliktus) jelenetet, lehetőleg saját tapasztalatok alapján, amikor zavarta őket a kommunikáció módja. Ezután a többieknek egymás után bemutatják a 4 jelenetet.

A jelenet/ek megváltoztatása: minden jelenet bemutatása után a nézőket felkérem, hogy gondolkodjanak el, kinek a szerepét tudnák elfoglalni, és a kommunikáció új formájával hogyan tudnák megváltoztatni a jelenetet.

Szituációs gyakorlat

Csoportmunka

7TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 8: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

Összegzés, értékelés (3 perc)A tanulók, csoportok értékelése az feladatokról. Az osztály, a csoportok munkájának értékelése.

értékelés, dicséret frontális

Tartalék feladat

Helyzet, amikor dühös lettem

A csoport párokra oszlik. Gondolkodjon el arról a helyzetről, amikor dühös lett, a körülményeket magyarázza el a partnerének, és játssza el az elsődleges reakcióját – amire társának spontánul kell reagálnia. Ezután próbálja meg a haragját Én-üzenetként megfogalmazni.

8TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 9: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

Mi tetszik a másokkal való kommunikációban?

- minden

- szellemesség

- realitás

- türelem

- őszinteség a felszólalásomban

- ha valaki kész meghallgatni másokat

- szellemesség

- szellemesség

- bizalom

- türelem

- humor

- ha megkíséreljük megérteni egymást

- az igazság

- a bolondozás

- annak az érzése, hogy egy hullámhosszon pendülünk

- a spontaneitás

- az információcsere lehetősége, hogy megismerkedhetsz valakivel

- a hallgatás (jelzés, hogy pótkérdést tett fel nekem)

- az együttérzés

- ha nem adja tovább azt, amit másokról beszéltünk

- ha figyelmesen hallgat

- szellemesség

- ha valaki nonverbálisan is jelzi,

hogy részt vesz a beszélgetésben, és hogy az a kedvére van

- nyitottság mások véleménye iránt

- ha meghallgatnak, és ha nyitott vagyok mások meghallgatására

- tolerancia a beszélgetésben

- humorérzék

- pozitivitás

- optimizmus

- nyílt párbeszéd és érvelés

- tetszik, ha a beszélgetőtárs őszinte és kész meghallgatni

- megértés

- hallgatás

- szembenézés

9TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 10: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

Mi nem tetszik a másokkal való kommunikációban?

- valakinek a felfuvalkodottsága

- a szükségtelen hazugság

- önzés

- önhittség

- az események, élmények karikírozása

- a kommunikáció iránti túlzott igény

- a hangzavar

- az álnokság

- hazugság

- ha nem néznek egyenesen a másik szemébe

- nincs ilyen!

- agresszivitás

- ha valaki nem érti, mit akarok mondani

- ha valaki nem figyel rám

- nem tetszik a hazugság, az álnokság

- ha valaki beszélgetés közben félbeszakít

- a pontatlanság

- az idegesség

- ha félbeszakítanak beszélgetés közben szavába

- a ridegség

- ha valaki csak beszélni tud, másokat meghallgatni viszont nem

- ha valaki kiabál és sérteget

- hazugság

- ha a beszélgetés megreked a szócséplésnél, a szavaknál és álláspontoknál, viszont elmarad az érzelemcsere

- a színészkedés

- az álnokság

- ha nem hallgatnak meg

- a szavamba vág

- ha valaki állandóan ütögeti a vállamat, miközben hozzám beszél

- ha valaki köpködve beszél

10TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 11: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

Én-közlés

Az Én-közlés az erőszakmentes kommunikáció technikája, amely lehetőséget nyújt a szükségletek és a vágyak kifejezésére, építő jellegű, konkrét és a sajátos problémára összpontosít. Az Én-közlés egyértelműen beszél a viselkedésről és a kiváltott érzelmekről, anélkül, hogy minősítené a személyiséget/egyént.

Az Én-közlés nem a konfliktus elkerüléséhez vezet, hanem megnyitja a kommunikációt a probléma okairól. Megnyitja a kommunikációt, kifejezi készségünket a beszélgetésre és a mindkét fél számára elfogadható megoldás kimunkálására. Általa önmagunkra összpontosítunk, arra, hogy melyek a valós szükségleteink, vágyaink, jogaink.

Az ellentét során gyakran kimerülünk az egymásközti vádaskodásban, haragban, sértegetésben, durcáskodásban, ami könnyen vezethet eszkalációhoz, és eltávolodunk attól, ami valóban sújtott bennünket, ami ténylegesen irritál, amire szükségünk van, és amit valóban szeretnénk.

Az Én-közlés visszavezet bennünket a konfliktus legelejére, arra, amire tényleg szükségünk van, amit szeretnénk, vagy ami zavar bennünket, miközben nem váltjuk ki a másik fél védekezési reakcióit.

Az Én-közlés a viselkedést, magatartást bírálja, és nem a személyiséget/egyént.

Az Én-közlés szerkezete

1. „Amikor látom, hogy…”

· a másik személy cselekedetéről beszélünk

· a leírás nem tartalmaz sem értékelést, sem minősítést

2. „…úgy érzem…” vagy „…szeretném…”

· saját reakciónkról beszélünk, önvádaskodás és magyarázkodás nélkül

3. „Kívánom, hogy…” vagy „Szeretném, hogy…”

· a kívánt kimenetelről beszélünk, utasítások és zsarolások nélkül.

Page 12: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

Példák:

Amikor azt mondod, fogjam be, sértve érzem magam, és úgy érzem, mintha egyáltalán nem lennél kíváncsi rám és a véleményemre. Szeretném, ha beszélgethetnénk, és ha elmondanád, mi is zavar valójában.

Ha ilyen fáradtan jövök haza a munkából, és a mosogató tele van edénnyel, rosszul érzem magam és szeretném, ha megosztanánk a felelősséget.

1TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 13: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

2TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]

Page 14: Foglalkozásvázlat - tfg.hutfg.hu/wordpress/wp-content/uploads/konfliktuskezeles/19.A...  · Web viewMindenki ül, egy személyt kivéve, aki a kör közepén áll. Ez a személy

TÁMOP-3.1.4-12/2-2012-0236“Innovatív iskolafejlesztés a Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumában”

3TOKAJI FERENC GIMNÁZIUM,

SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

3910, TOKAJ, BAJCSY-ZS. E. U. 18-20.

TEL.: +36 47 352-026, +36 47

E-MAIL: [email protected]