Upload
victor-ploscaru
View
205
Download
19
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect didactic clasa a IIIa
Citation preview
DATA: 22 aprilie 2009COALA: S.A.M. Alexandru Podoleanu, PODOLENICLASA: a III-a ANVTOR: Acsinte Alina MarianaARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA: Limba i literatura romnUNITATEA DE NVARE: VaraSUBIECTUL: Heidi, fetia munilor, fragment dup Johanna SpyriTIPUL LECIEI: predare - nvareDURATA: 45`SCOPUL LECIEI: Dezvoltarea capacitii de munc intelectual cu textul literarOBIECTIVE DE REFERIN: S redea prin cuvinte proprii coninutul unui text citit sau al unui mesaj audiat
S integreze adecvat, n exprimarea oral proprie, elemente de construcie a comunicrii studiate
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) Cognitive:
O1 - S citeasc corect, coerent, contient i expresiv textul literarO2 - S identifice cuvintele i expresiile noi din textO3 - S rspund la ntrebrile legate de coninutul textuluiO4 - S utilizeze creativ elementele de vocabular nsuiteb) Afective:
Exprimarea propriilor preri, gnduri i sentimente fa de frumuseile naturii n anotimpul primvaraSTRATEGII DIDACTICE:
a) Resurse procedurale (metode didactice):
conversaia
explicaia
exerciiul
problematizarea
metoda didactic Explozia stelar metoda didactic Harta lecturiib) Resurse materiale: fise de lucru, plane, manual FORME DE REALIZARE: frontal;individual; pe grupe. BIBLIOGRAFIE:
S dezlegm tainele textelor literare,autor Carmen Iordchescu,
Editura Carminis;Piteti 2002;
M.E.C., Programe colare pentru clasa a III a, Limba i literatura romn, Bucureti, 2005
Momentele lecieiOb. op.Coninutul lecieiStrategii didacticeEvaluare
Metode i procedeeMijloace Forme de organizare
1. Moment organizatoricAsigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialului didactic i stabilirea linitii.ConversaiaFrontal
2. Verificarea temei O1Verific tema calitativ prin citirea oral de ctre elevi, se fac aprecieri , se corecteaz eventualele greeli.Conversaia FrontalEvaluare oral
3. Captarea atenieiO4Se va realiza cu ajutorul unui rebus (ANEXA 1)ConversaiaExplicaia
Exerciiul Plan Frontal Observare sistematic
4. Anunarea temei i a obiectivelorSe anun titlul leciei Heidi, fetia munilor fragment dup Johanna Spyri i cteva din obiective n manier accesibil copiilor.
Se scrie titlul pe tabl i n caiete.Conversaia TablaCaietele elevilorFrontalObservare sistematic
5. Dirijarea nvriiO1
O2
O4
O3
O3 Date despre autor
Se prezint portretul autoarei Johanna Spyri i cteva date biografice (ANEXA 2).
Se vor sesiza elementele de organizare a textului n pagin: intuirea imaginii, identificarea titlului leciei i a autorului.
Lectura model a textului literar
Se citete integral textul.
Lectura explicativ a textului literar
Numete elevii care s citeasc lecia pe fragmente i s motiveze folosirea alineatelor i a unor semne de punctuaie.
Se citete, pe rnd, cte o fraz a leciei (citire n lan) adaptnd intonaia impus de semnele de punctuaie.
Se vor identifica i explica cuvintele noi, introducndu-le n enunuri proprii. (cuvintele noi i propoziiile vor scrise pe caietele elevilor).
Se poart discuii referitoare la text.
Care este titlul i autorul textului?
(Heidi, fetia munilor fragment dup Johanna Spyri Care sunt personajele ntmplrii?
(Heidi, Clara, Peter, Blaia)
Ce a pit Clara?(a czut de pe scaun)
Cine a ajutat-o s se ridice?
(Heidi i Peter)
De ce erau emoionai copiii?
(pentru c reuise Clara s mearg)Elevii sunt mprii n trei grupe.Fiecare grup trebuie s formuleze ntrebri pe baza leciei Heidi, fetia munilor dup Johanna Spyri. (ANEXA 3)Conversaia Explicaia
Exerciiul
Lectura explicativ
Activitatea cu manualul
Conversaia
Explicaia
Exerciiul
Conversaia
Explozia stelar
Fi de autorManualulManualul
Fie de lucruFrontal Individual
Frontal
FrontalPe grupe Observare sistematicAprecieri verbale
Evaluare reciproc
Evaluare scris
6. Asigurarea reteniei i a transferuluiO4Elevii vor completa primele dou puncte din harta lecturii (ANEXA 4)Harta lecturiiExplicaia
Conversaia
Exerciiul Fie de lucruIndividual Observare sistematic
7. Tema pentru acasO2O3
O4Elevii vor completa acas harta lecturii n ntregime.Explicaia Frontal
8. EvaluareSe fac aprecieri asupra modului n care elevii au participat la lecie.
Se acord calificative.FrontalAprecieri verbaleCalificative
ANEXA 1GHIOCEL
VERB
CINCI
ADJECTIV
PITICI
1. Vestitorul primverii.
2. Parte de vorbire care exprim aciunea, starea, existena.
3. Cifra 5, cu litere.
4. Parte de vorbire care exprim nsuiri.
5. Alb ca zpada i cei apte..........
ANEXA 2
JOHANNA SPYRI
Johanna Spyri (n. 12 iunie, 1827 - d. 7 iulie 1901) a fost o autoare de cri pentru copii. Numele de la natere: Johanna Louise Heusser. i-a petrecut copilria ntr-un sat din apropierea munilor falnici din Elveia. Viaa linitit de lng munte, respectiv din sat, a fost o surs de inspiraie pentru ceea ce a scris n decursul vieii.
ANEXA 3
ANEXA 4
HARTA LECTURII Heidi, fetia munilor este o carte a scriitoarei elveience Johanna Spyri. Cartea a fost publicat n 1880.
1. Alege i bifeaz rspunsurile potrivit:
Locul unde se petrece ntmplarea este:
la munte la bunicii lui Heidi la cmpie
Timpul cnd are loc aciunea este: iarna primvara vara Personajele povestirii sunt:
Heidi bunicul ei Peter Clara Blaia vecinul
2. Unete cuvintele cu acelai neles: 3. Leag cuvintele cu sens opus: cupol ginga
linitit slab
sfios poiana ncet agitat
pajite bolt a se apropia a se trezi
splendoare a reui a ridica tare suav minunie a adormi a se deprta
a izbuti timid cu putere a cobor
4. Adaug nsuiri potrivite:
iarb - . tufe - flori - . . .
5. Completeaz enunurile urmtoare cu expliciile corespunztoare:
Heidi voia s vad dac ..
Clara a rmas n tovria .......
Fetia pus pe picioare a reuit
Bucuria copiilor a fost att de mare nct ...............................
6. De ce Clara nu ar fi vrut s plece niciodat de acolo? tiai c intaura este o plant medicinal i se mai numete fierea pmntului.
HEIDI, FETIA MUNILOR
- fragment -
dup Johanna Spyri
CINE?
CUM?
DE CE?
CE?
UNDE?