11
Şcoala Gimnazială Nr. 14 Braşov PROIECT DIDACTIC - MUZICĂ ŞI MIŞCARE – CLASA PREGĂTITOARE AN ŞCOLAR: 2012 – 2013 1

II Preinspectie Mm

  • Upload
    roxysv

  • View
    215

  • Download
    1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

inspectie

Citation preview

coala General

coala Gimnazial Nr. 14 Braov PROIECT DIDACTIC

MUZIC I MICARE

CLASA PREGTITOARE

AN COLAR: 2012 2013NV. MOARC ALEXANDRA

DATA: 07.03.2013UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Nr. 14 Braov

CLASA: Pregtitoare BNVTOR: prof. Moarc AlexandraARIA CURRICULAR: Limb i comunicareUNITATEA TEMATIC: n lumea povetilorDISCIPLINA COLAR: Muzic i micareSUBIECTUL: Primvara a sositFORMA DE REALIZARE: Activitate integratTIPUL LECIEI: consolidarea si sistematizarea cunotinelorCOMPETENE SPECIFICE: MUZIC I MICARE

2.1. Cntarea n colectiv a cntecelor, asociind micarea sugerat de text

3.3. Executarea unui dans cu micare repetat, pe un cntec simplu, din folclorul copiilor.

COMUNICARE N LIMBA ROMN1.1. Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar

EDUCAIE PENTRU SOCIETATE3.1. Relaionarea pozitiv cu ali membri ai grupului de apartenen, n rezolvarea unor sarcini simple de lucru

DEZVOLTARE PERSONAL2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar

OBIECTIVE OPERAIONALE:

Cognitive

S reproduc corect textul i melodia unui cntec cunoscut S respecte nlimea i durata sunetelor muzicale S execute corect, dup indicaii, toate tipurile de exerciii S aib o dicie, o respiraie i o poziie corect n timpul cntriiAfective

S manifeste interes pentru lecie

S i manifeste verbal i nonverbal dragostea pentru mama

S relaioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenen (grupul colar)Psiho-motrice

S intoneze corect, din memorie, cntece dedicate mamei

S execute micri sugerate de textul cntecelorSTRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, explicaia, demonstraia, exerciiul. MIJLOACE DIDACTICE: blockfltte, diplome pentru recompense. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, grupal.DURATA: 35 min + 10 min activitate complementarBIBLIOGRAFIE:*** Programa colar pentru clasa pregtitoare, anexa 2 la OMECTS nr. 3656/29.03.2012, Bucureti, 2012Motora-Ionescu, Ana, ndrumtor pentru predarea muzicii la clasele I-IV, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1978.

Burlacu, Decebal; Victoria Karpis, Culegere de cntece pentru colari, Editura Gheorghe Cru Alexandru, Craiova, 1995.ETAPELE LECIEIC.S.

CONINUT TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

ACTIVITATEA NVTOAREIACTIVITATEA ELEVILORMETODE I PROCEDEEMATERIAL DIDACTICFORME DE ORGANIZARE

1. MOMENT ORGANIZA-TORICSe asigur condiiile necesare desfurrii n condiii optime a orei de Comunicare n limba romn:

Aerisirea slii de clas

Amenajarea spaiului de desfurare a activitii

Pregtirea materialului didacticElevii intr n clas n mod organizat.Conversaia Frontal

2. CAPTAREA ATENIEICLR 1.1.DP2.2.

CLR. 1.1.

DP 2.2.nvtoarea arat copiilor o plan cu o rndunic.- Ce pasre este reprezentat n imagine, copii?- Ce culoare au penele rndunicii?

- Rndunica pleac toamna n rile calde. Cnd se ntoarce?

- Deci ntoarcerea rndunicilor este un semn al venirii primverii. Ce alte asemenea semne cunoatei?

- Acum v voi cnta un cntecel despre o rndunic. V rog s fii ateni, pentru c la sfrit v voi ntreba despre ce este vorba n cntecel.

nvtoarea intoneaz cntecelul:

Rndunic frumuic, rndunea

De ce fugi din ara mea, din ara mea?

Ori i-e fric, mititic,

C te-ajunge iarna grea?

Rndunic mititic, rndunea

Mai rmi n ara mea, n ara mea.

Fr fric, mititic

Nu te-ajunge iarna grea.- Despre ce este vorba n cntecel?

- Ce vrea s fac rndunica?

- De ce credei c vrea s fug rndunica?

- i ce o roag cel care cnt?

- Cum am cntat cntecelul? Lent, repejor sau repede?

- De ce credei c am cntat cntecelul repejor?Elevii rspund la ntrebri:

-o rndunic.

-negre, iar pe burt, albe.

-primvara.

- rsar ghioceii, cmpul nverzete.

-despre o rndunic.

-s fug n alt ar.

-de frig.

-s mai rmn.

-repejor.

-pentru c este un cntec vesel.Conversaia euristicDemonstraiaConversaia euristic Frontal Frontal

Frontal Observarea sistematic

3. PREGTIRE VOCAL

a) Exerciii de respiraie

b) Exerciii ritmice

c) Exerciii melodiceES 3.1.

- Haidei s ne ridicm n picioare i s executm cteva exerciii. Ne nchipuim c suntem pe cmp i gsim o floare frumoas. O culegem, o mirosim i exclamm: Ce frumos miroase floarea!

Repetm exerciiul de dou ori.

- Acum ne nchipuim c avem n mn o lumnare. Noi suntem vntul i vrem s stingem lumnarea. Suflm cu putere. Inspirm, expirm.

Executm cteva exerciii ritmice:

Demonstrez, dau tonul i semnalul de nceput i execut mpreun cu copiii exerciiile melodice.

Copiii execut cerinele.Conversaia euristic

Exerciiul

Demonstraia Blockfltte Frontal Observarea sistematic

4. PREZENTA-REA MATERIA-LULUI STIMULi pentru c tot am vorbit despre primvar, v rog s fii ateni pentru c voi interpreta un cntecel i voi va trebui s-l recunoatei.

Cnt cu silaba la cntecul Primvara a sosit.Elevii recunosc cntecul intonat.Demonstraia Frontal Observarea sistematic

5. ANUNA-REA TEMEI I A OBIECTIVE-LOR OPERAIO-NALE- Foarte bine! Astzi vom nva s dansm pe acest cntec.Elevii ascult explicaia nvtoarei.Explicaia Frontal

6. CONSOLI-DAREA CUNOTIN-ELOR

MM 2.1., 3.3.Interpretm cntecelul n diferite moduri: n cor, ritmiznd prin bti din palme

Pe grupe: prima grup intoneaz, a doua ritmizeaz

Se inverseaz sarcinile stabilite la exerciiul anterior

Pe grupe: fetele intoneaz, bieii ritmizeaz

Se inverseaz sarcinile stabilite la punctul anterior.

Elevii execut cerinele.Exerciiul FrontalGrupal Observarea sistematic

7. OBINEREA PERFOR-MANEIMM 2.1, 3.3.Intonm cntecelul ritmiznd prin bti din palme i din picioare i prin mers n form de cerc, hor. Demonstrez, dau tonul, semnalul de nceput i ne jucm astfel de 2-3 ori.

Exerciiul Frontal Observarea sistematic

5. EVALUARE FINALDP 2.2.ES 3.1.Evideniez elevii care au participat activ i i recompensez cu diplome, spunndu-le c Primvara este mndr s aib asemenea ajutoare.Elevii primesc recompense.Explicaia Frontal Evaluarea activitii elevilor

6. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINALMM 3.3.Elevii formeaz hora i se intoneaz cntecelul Floricic de pe e, dup care prsesc sala de clas n mod organizat.Elevii prsesc sala de clas n mod organizat intonnd cntecelul Rutele mele.

C.S. = Competene Specifice

PAGE 6