info eagle

  • View
    532

  • Download
    0

Embed Size (px)

Transcript

Materiali I jonides. Mbijetesa, konkurrenca kane qen gjithmon faktort zhvillimin e suksesit. Prfitimi I nxjerre nga ky zhvillim ka uar n evoluimin e disa fusha t jets gjate gjith koherave. Ekonomia, teknologjia, kan njohur gjithashtu nj zhvillim marremendes. Sot produktet e ofruara I ngjajne gjithnj e m shum njera tjetres, teknologjite e reja shperhapen me shpejtesi n mbar botn. Bizneset nuk konkurrojn me me produktet e tyre, teknologjit e tyre , prandaj keto nuk perbejne diference per bizneset ne treg. Nj tjetr faktor duket se ze vendin e pare ne listen e faktoreve te suksesit,behet fjale per potencial njerzor. Pikerisht sht ai q ben dallimin ndermjet kompanive. I cili I jep nj vler Plus nje kompanie te diteve te sotme. Potencial njerzor ka bere gjithmone te funksionoje nj kompani me punen e tij manuale dhe njohurite e tij. Por kjo nuk mjafton, duhen m shum ide, pjesmarrje, angazhim, dhe prgjegjsi. Gjithmon nevojitet m shum. Por kto cilsi, keto ndjenja, principe nuk gjenden n t njjtin nivel te secili individ. Ne mes te gjithe ketij potenciali gjendet dikush qe di te drejtoj, dikush q I ka kuptuar vlerat e secilit individ si pjese perberese te nje grupi dhe qe e di zgjidhjen e cdo lloj situate. Ai sht udhheqesi dhe udhezuesi I nj grupi. Por drejt ciles rruge I udheheq ai? Ne cfare menyre ? Cilat jan pasojat e sjelljes s udhzuesit ose t ashtequajturit Lider? far I nevojitet nje lideri per te merituar kete emer? Prgjigjet e ktyre pyetjeve do ti gjen here-here te nenkuptueshme dhe here here te shpjeguara qarte gjat ketij studimi modest. Pas disa reflektimeve mbi faktin qe ndikon drejtpersedrejti performancen e kompanise Eagle Mobile pr t se si kam punuar, kam dale ne perfundimin se celesi I gjendet ne potencialin njerezor, vecanerisht ne konceptin :Udheheqje. Jam perpjekur te permbush misionet e mia si me poshte me ane te nje sondazhi n kuadr t kompanis. Duke u perpjekur si fillim te paraqese pozicionin e liderit ne kompanine Eagle Mobile, duke identifikuar pikat e dobeta lidhur me kompetencat e lidershipit dhe me pas duke dhene disa udhezime te nevojshme persa I perket zhvillimit te kompetencave te liderit.

Hyrje Si te mbijetosh, si t bhesh i pari, kto jan pyetjet q vlojne n kokat e secilit qe jeton n kt bot konkurruese. N mes t tregut t elementeve baz t nj organizate jan br t mesme. Bazuar n faktin se ata nuk jan m nj faktor konkurrues, ata jan t prcaktuar vetm kushtet pr ekzistencn e nj biznesi. N kt realitet t del konceptin e udhheqs, lider, kshtu udhheqjen. sht e qart q z nj vend gjithnj e m t rndsishm n tregun e sotm, duke u br nj faktor ky sukses. Ky element, ky fenomen sht tani e rndsishme pr organizatat do t shihet m nga afr n t kompanis Eagle Mobile. Duke par rolin ky q ka luajtur me zgjedhjen e politikave, strategjis pr t zbatuar operatorin e tret t telefonis n Shqipri, un do t prpiqet t prgjigjet n pyetjen se si t punsuar me pozit menaxhuese ose mbikqyrse n kt organizat ata zhvillojn udhheqjes. Shum besojn se udhheqsit dhe t ken cilsit e nevojshme, por sa me t vrtet i suksesshm pr t vn kt pushtet n t vrtet? Pr t matur shkalln e kontrollit q ky dizajn dhe se energjia elektrike sht reflektuar prmes sjelljen e tyre un do t prpiqet pr t studiuar at nse sjellja e tyre sht n prputhje me kohn e zhvillimit n at q sht e Eagle Mobile? far duhet t ndryshohet pr t br udhheqja e nj element ky i konkurrencs me konkurrentt e tjer n tregun shqiptar t telekomunikacionit? N nj pjes t par ne do t bjm nj paraqitje t Eagle Mobile n fushn e sektorit t telekomunikacionit t operatorve t telefonis s lvizshme n Shqipri. Kjo do t na ndihmoj t shihni m qart se pse kreu i sht kaq i rndsishm pr t Eagle Mobile dhe pse zgjedhin kt stilin e lidershipit n vend t nj tjetr. Dhe un do t prfundoj kt studim me konkluzionet e nxjerra, t ashpra n rezultatet e analizave. Ajo do t jet rast vuri n dukje se edhe n qoft se studimi prmban vetm tre pyetsort, prfundimet nuk jan t trhequr nga nj prllogaritje t thjesht t rezultateve t pyetsorit, por edhe duke lexuar n mes t linjave. AMC sht operatori i cili nisi t sinjalit t par t telekomunikacionit celular n Shqipri. Kompania ka hyr n tregun shqiptar n 1996. AMC ofron mbulim t rrjetit t rreth 89,03 pr qind t territorit dhe rreth 99,8 pr qind t popullsis. Ajo erdhi n Shqipri si pjes e grupit Cosmote, q vepron n pes vende t Evrops Juglindore. N

vitet e fundit, AMC ishte bler nga nj kompani gjermane, Deutche Telekom, e cila bleu Cosmote grup. Vodafone Albania sht operatori i dyt i telefonis mobile, i cili filloi shrbimet e saj GSM n Shqipri m 3 gusht t vitit 2001 e kapitalit t Vodafone Albania sht i ndar midis Vodafone Albania dhe Vodafone Evrop BV dhe Inter kombtare Holdings BV Panafon me t njjtn prqindje 50% (kjo e fundit pjes n Vodafone Group Plc). rrjetit GSM Vodafone mbulon 90,86% t territorit t Republiks s Shqipris dhe rreth 99,6% t popullsis shqiptare n zonat urbane dhe rurale. Q nga Eagle Mobile sht pjes e studimit un do t bj nj m t zgjeruar q do t na ndihmoj t krijoj nj pasqyr t qart t veprimtaris s saj dhe potencialin e saj. Eagle Mobile sht hyrja e tret n tregun shqiptar t telekomunikacionit dhe ndrkoh operatori i par n nj simbol shqiptar Eagle. Ajo u krijua 23 tetor 2003, si pjes e operatorit t telefonis fikse n Shqipri, Albtelecom. Privatizimit filloi n 2005 dhe prfundoi 28 shtator 2007, kur nj nga kompanit m t mdha n Turqi alik Group bleu 76% t aksioneve t Turk Telekom e partnerit. Pjesa tjetr e aksioneve te 24% i takojn qeveris shqiptare. Eagle Mobile ka nj rekord t ri duke hyr n tregun e telekomunikacioneve shqiptare 12 mars 2008. N nj periudh shum t shkurtr prej gjasht muajsh, Eagle Mobile ka mbuluar tr territorin e vendit duke tejkaluar limitet e shpejtsis dhe parashikimet. M 31 dhjetor 2008, kompania ka arritur nj mbulim prej 97% t popullsis dhe 90,7% e territorit t vendit q ofrojn shrbime n t gjith Shqiprin. Hyrja e fuqishme dhe prgatitjen n nj koh rekord e operatorit Eagle Mobile n treg do t thot shum pr shqiptart q ishin t etur pr rrzimin e situats bi-polare n tregun shqiptar. Suksesi i garantuar i Eagle Mobile ka qen i konfirmuar n deklaratat e ndryshme nga individ dhe institucione t ndryshme shtetrore dhe ato n fushn e telekomunikacionit n vend dhe jasht vendit. Eagle Mobile sht nj kompani t t rinjve. Mbi 250 punonjsit ishin t punsuar n kt biznes, ndrsa 150 persona jan t punsuar npr kompanit nn kontrat me palt e treta. 95% e t punsuarve jan shqiptar dhe vetm 5% e tyre jan t nacionalitetit turk apo t kombsive t tjera. Tani, dy vjet pas hyrjes n treg, Eagle Mobile mark rreth 600.000 abonent. Kompania ka fituar sukses t madh n treg me mim planet ProRing, RiniRing dhe LIFE. Pr her t par numrin e me kontrat dhe me parapagim u bashkohen n nj grup, i cili sht nj praktik e re n Shqipri. Eagle Mobile ka udhhequr pr her t par pr shqiptart

EDGE, shrbim t shpejt e internetit n teknologjin e telefonit celular pr t 2.5G dhe tani kompania sht gati pr teknologjin m t fundit, 3G . Eagle Mobile Shqipria sht shrbimeve m moderne n vend t tilla si: TV mobile, n t ciln mund t shikojn abonent Eagle Mobile TV 10 kanale t sinjalit t huaja direkte si dhe video filloi n fushn e kinemas. Nj tjetr risi pr tregun shqiptar me pajisjen "Eagle Eye" n mnyra t ndryshme t quajtur gjurmimit t automjeteve q monitoron pothuajse do lvizje t automjeteve, duke kontrolluar konsumin e karburantit, shpejtsi, koh tjetr etj. Msoni t rejat e fundit, sht nj tjetr praktik q Eagle Mobile i ka arritur pr klientt e saj n bashkpunim me agjencin e lajmeve t madhe n vend, ATSH (Agjensia telegrafike Shqiptare). Ndonse ende i ri, Eagle Mobile ka br n nj koh rekord roaming shrbimit. Kompania ofron shrbim roaming n m shum se 200 vende me 470 operator. Nj tjetr element, q ndryshon nga t dy operatori i tret sht e imazhit ekzistues. Eagle Mobile bhet m i njohur pr shqiptart si nj imazh duke zgjedhur nj karakter i njohur dhe t dashur t shqiptarve shum kryesisht etnike. Xhejms Belushi, reklama e Eagle Mobile nuk jan mesazhe thjesht komerciale, ata ishin edhe nj mbshtetje pr imazhin e Shqipris dhe turizmit t saj. Belushi ishte i pari pr t promovuar nismn sociale iniciativn me Shqiponjs "Drgo nj SMS pr t ndihmuar fmijt n nevoj. Pergjegjesia Sociale Eagle Mobile ka ndrmarr projekte n fushn e prgjegjsis sociale q nga ditt e hershme t nis n treg. Fmijt jetim jan vn n prioritet e kompanis n 2009, dhe kt vit ka qen thirrje pr kompanin "Viti i jetim." Prve kontributit t madh q kjo kompani ka br dhe vazhdon t jap n lidhje me prgjegjsi sociale, kjo ishte edhe nj shembull pr 25 kompanit e shprehur kontributin e tyre n prputhje me rajonet e tyre dhe t aftsive t tyre. Projekti m i rndsishm sht edukimi i jetimve t 20 fmijve jetim dhe t rinjve n shkollat e mesme dhe universitete. Dhjet prej tyre jan kryer pr t studiuar fakultetet m t mira t vendit, ndrsa 10 t rinj t tjer ndjekin universitetin n disa nga universitetet m t famshme private n Shqipri. Mundsit jan t mdha Eagle Mobile me faktin se ajo sht pjes e alik Holding, q operon n disa fusha t ekonomis: energji, tekstile, telekomunikacionet, mediat, shrbimet financiare, tekstile, ndrtimi, energji.

sht e rndsishme t theksohet se hyrja e operatorit t katrt celular n Shqipri sht miratuar tashm nga qeveria. Prkundr mundsive t mdha q mund t ket Eagle Mobile, nisjen e shrbimeve n ndikimin operatori fundit zgjerimin e mundsive t saj gjithashtu. Duke par gamn e shrbimeve dhe t grupit t produktit Calik Holding dhe suksesi i par kombtar jo vetm t gjitha produktet dhe shrbimet, sht e qart se far sht vizioni i Eagle Mobile: t bhet nj udhheqs jo vetm n tregun e telekomunikacionit shqiptar, por n Ballkan. Por nj kompani, organizat apo kompani nuk mund t bhet udhheqs i liderve pa udhheqje. Nse ne jemi dakord apo jo, realiteti sht se ka nj fakt q mbetet e vrtet pr Shqiprin e mesme: i mungojn lidert e vrtet. Dshmi? Nj udhheqs i vrtet qndron nga rezultatet e tij. Situata ekonomike dhe politike n vendin ton tregon qart rezultatet obtenus.J kan prgjithsuar pak pr t theksuar shtjen prsri vler