44

INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

  • Upload
    others

  • View
    1

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les
Page 2: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

2

Page 3: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

3

INHOUDSOPGAVE

LES1 • Praktischeinformatie 5• Lesbeschrijvingbijles1blok1 9• Verhaalbijles1blok1 11• Lesbeschrijvingbijles1blok2 14• Verhaalbijles1blok2 18• Ontdekbladenbijles1blok2 21

LES2• Praktischeinformatie 26• Ontdekbladenbijles2 30• Correctiebladenbijles2 33

LES3• Praktischeinformatie 36• Lesbeschrijvingbijles3blok1 39• Lesbeschrijvingbijles3blok2 40• Ontdekbladenbijles3blok1 41• Correctiebladenbijles3blok1 43

Page 4: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

4

Page 5: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

5

LES1PRAKTISCHEINFORMATIE

THEMA DEBIKKELVANROTTERDAM

GROEP 5-6

LESKAART 1

DUUR 2x50minuten

TITEL HETSKELETUITROTTERDAM

INLEIDING HETMENSELIJKLICHAAMVROEGERENNU

Ikin010biedtinhetkadervandeKinderboekenweek2017educatiefmateriaalaanrondomhetthemaGriezelen.IndezeleskaartwordthetthemaGriezelenverkendinrelatietothettijdperkwaarinmensenleven.Deleerlingenlerendatwatiemandalsgriezeligervaarteenrelatieheeftmetdedooriemandopgedanekennisenervaringenhettijdperkwaariniemandleeft.

DOELSTELLING DELEERLING

• HeefteenglobaalbesefvandetijdtussendeMiddeleeuwentotaanhetheden

• Begrijptdatwatiemandalsgriezeligervaarteenrelatieheeftmetdedooriemandopgedanekennisenervaringenhettijdperkwaariniemandleeft

• Begrijptdatervroegerandersoverhetmenselijklichaamwerdgedachtdannu

• Kaneenvoudigetekstenenafbeeldingenoverhetmenselijklichaamherkennenenglobaalindetijdplaatsen(vroeger-nu)

• Weetdatopgravingenzoalseenskeletveelinformatiebevattenoverdetijdwaaruitdeopgravingenkomen

• Kaneeneenvoudigeskeletvormmaken

Page 6: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

6

OPBOUW2BLOKKEN

• INTRODUCTIE

Deleerlingenmakenaandehandvaneenvoorleesverhaalintweedelenkennismethetthemagriezelen.Inheteerstedeelvanhetverhaallerenzedatwatiemandalsgriezeligervaarteenrelatieheeftmetdedooriemandopgedanekennisenervaringenhettijdperkwaariniemandleeft.

Inhettweededeelvanhetverhaallerendekinderendatervroeger-meerspecifiekindeMiddeleeuwen-anderstegenhetmenselijklichaamwerdaangekekendantegenwoordig.

• AANDESLAG

Aansluitendaanheteerstedeelvanhetverhaalmakendeleerlingeneeneenvoudigeskeletvormopbasisvandeafbeeldingenuithetverhaal,deeigenkennisenervaringeneventueleaanvullendebronnen.

Aansluitendaanhettweededeelvanhetverhaalplaatsendeleerlingeneenvoudigetekstenenafbeeldingenoverhetmenselijklichaamindetijd(vroeger-nu).BijditonderdeelmakendeleerlingenOntdekblad1.

• WATHEBIKONTDEKT

Deleerlingenontdekkenhoemensenin(twee)verschillendetijdvakkendenkenoverhetmenselijklichaam,metnameinrelatietotdebinnenkant.Hierbijgaathetbijvoorbeeldomdeanatomie,hetskeletenziektes.

• PRESENTATIE

Deleerlingenpresenterendezelfgemaakte,eenvoudigeskeletvormenenvertellenwelkekeuzeszijhierinhebbengemaakt.

Page 7: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

7

KERNWOORDEN

• AnatomieAnatomieisdekennisoverhoeeenlichaamervanbinnenuitziet.Dusdeorganen,despierenenhetskelet.

• ArcheologieBestuderingvandemenselijkegeschiedenismetbehulpvannietschriftelijkebronnenuithetverledenzoalsvoorwerpen,deomgevingendierlijkeresten.Overblijfselenkunnenzichonderdegrondbevinden(dierlijkeresten,gebruiksvoorwerpen)maarookbovendegrond(grafheuvels,hunebedden).

• BronIetswaarjeinformatievandaanhaalt.Eenbronkanheeldiverszijnenuitallerleitijdvakken.Voorbeeldenvanbronnenzijnarcheologischevondsten,krantenartikelen,eenverhaalvanjeomaofeenfilmpjeopinternet.

• ExperimentEenexperimentofproefiseennauwkeurigopgezetteenzorgvuldigeobservatievaneenstukjewerkelijkheid.Meteenexperimentkanwordenaangetoondofwatintheorieisbedachtindepraktijkookechtzowerkt.Experimentenvormendebasisvandemodernewetenschap.

• LaurenskerkDeLaurenskerkishetenigeMiddeleeuwsemonumentinRotterdam.OfficieelheetdekerkdeGroteofSint-Laurenskerk.Hetiseenkerkingotischebouwstijl.Dekerkisgeopendin1525enis64meterlang.

• MiddeleeuwenDeMiddeleeuwenzijninEuropadeperiodevanongeveer500-1500tussendeoudheidendevroegmodernegeschiedenis.IndehuidigecanonwordtdeperiodeaangeduidalsdeperiodevanMonnikenenRidders(500-1000)enStedenenStaten(1000-1500).

• OpgravingEenplaatswaarvoorwerpenuitdevroegegeschiedenisindegrondwordengevonden.Eenopgravingiseenplekwaareenarcheoloogonderzoekdoetdoorzorgvuldigvoorwerpenofandererestenoptegraven.

• SkeletEensterkenflexibelgeraamte,waardoorwerechtopstaanenonskunnenbewegen.Eenvolwassenskeletbestaatuit206botten.Eenbabyheeftmeerbotten,omdatnietallebottenvolledigvolgroeidzijn.

Page 8: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

8

Bottenwordenookwelbeenderengenoemd.Daaromnoemenweonsskeletookwelhetbeenderstelsel.Mensenendierenhebbeneeninwendigskelet.Ditbetekentdathetbinnenonslichaamzit.Onsbeenderstelselbestaatuitverschillendesoortenbeenderen(botten).Elkbotheeftzijneigentaakenwerktsamenmetanderebottenenspieren.Aanveelbottenzittenuitsteeksels.Dezezijngeschiktomspierenaanvasttezetten.

• WaarnemingIetsbewustenmetaandachtmetjezintuigeninjeopnemen.Bijvoorbeeldkijkenhoeietsgebeurtofhoeiemandzichgedraagt.

• WetenschapperEenonderzoekerofgeleerdedieheeftgestudeerdenalsberoepwetenschappelijkonderzoekdoet.

MATERIAAL

• Leerkrachtenhandleiding• Presentatievoorhetdigibord• Digibord• Knutselmateriaal:

o Wattenstaafjes,ongeveer25perleerlingo Velzwartpapier,1perleerlingo Witpapier,enkelevellen(voorhetknippenvanschedels)o Lijmstiften,pertweetalo Scharen,pertweetalo Enkelewittepotloden

VOORBEREIDING

• Leesdezeleerkrachtenhandleidinggoeddoor.• Leeshetverhaaleenkeergoeddoorenbekijkdebijbehorende

presentatie• Zorgvoorvoldoendekopieënvandeontdekbladen• Verzamelhetknutselmateriaal

Page 9: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

9

LESBESCHRIJVINGBLOK1VANLES1

INTRODUCTIE

20minuten

Klassikaal

• Leesheteerstedeelvanhetverhaalvoorenlaatdebijbehorendeafbeeldingenuitdepresentatiezien

• Bespreekhetverhaalendeafbeeldingenmetdeleerlingen.Stelbijvoorbeelddevolgendevragen:

o Wieiserweleensineenspookhuisgeweest?o Wieheeftweleenseenechtofnepskeletgezien(spookhuis,museum,boek,

televisie,internet)?o Wiekenteenanderwoordvoorskelet?o Vanwelkmateriaalwordteenskeletineenspookhuisgemaakt?o Vanwelkmateriaalishetskeletinjouwlichaamgemaakt?o Wieweetuithoeveelbotteneenskeletbestaat?

• Bekijknogmaalshetkrantenartikeluitdepresentatie(afbeelding3).Verteldathetkrantenartikeleenbronis.Leguitdatermeerderebronnenzijn:beeldmateriaal,teksten,filmpjes,voorwerpen,skeletten).

• Leeshetartikelhardopdoormetdekinderen.Steleventueeldevolgendevragen:o Watvindjehetmeestopvallendaanhetartikel?o Welkewoordenvindjelastiguithetartikel?o WieisweleensbijdeLaurenskerkgeweest?

AANDESLAG

20minuten

Individueel

Verteldatdeleerlingennuzelfeenskeletvormmogennamakenvanknutselmateriaal.Motiveerdeleerlingentotnauwkeurigonderzoek.Zokunnenzehetskeletzoechtmogelijkmaken.Legdebenodigdematerialenklaarenlaatdekinderenzelfstandigaandeopdrachtwerken.Hetismooialsdekinderenhetskeletopeenzwarteachtergrondplakken.Laatdekinderenmeteenwitpotloodhunnaamophetzwartevelpapierschrijven.

Tip:zetophetdigibordéénofmeerdereafbeeldingenvaneenskeletklaar.Wijsdeleerlingeneventueelopdemogelijkheidomaanvullendebronnentegebruikenvoorhetontwerp.

Page 10: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

10

PRESENTATIE

10minuten

Klassikaal

Legalleskeletvormenbijelkaar.Deleerlingenpresenterendeskeletvormendiezijhebbengemaakt.Bespreekdekeuzesdiedeleerlingenhebbengemaakt(soortmateriaal,vormvanhetskelet,welofnietrealiteit).

RonddelesafdoortevertellendatjulliedevolgendelesverderonderzoekgaandoennaardeopgravingbijdeLaurenskerk.

Page 11: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

11

VERHAALBIJBLOK1VANLES1

Afbeelding1uitdepresentatie

‘Iedereenpenenpapier?’vraagtmeesterJan.‘Dantelikaf:3,2,1...enstartenmaar!’Joostkijktnaarzijnvelpapier.Zemoeteneenwoordspinmaken.Inhetmiddenstaatmetgrotezwartelettershetwoordgriezelig.Eenwoordspin,brrr,hetwoordalleenal.AlserietsiswatJoostgriezeligvindtdanzijnhetwelspinnen.Diepotenwaarmeezeheelzachtjesaankomenlopen.Ofzevallenineensuitdeluchtomdanophetlaatstemomentaaneendraadjevoorjeneusteblijvenwiebelen.Joostzucht.Vooruitdanmaar,denkthij,heteerstewoordvoordewoordspinweethijal!

‘DankjewelKatja’,zegtmeesterJan.‘Wieheeftnogmeerhetwoordhondenopgeschreven?’Emirsteektzijnvingerop.‘Ikwasbangvoorhonden,meester.Maarnunietmeer’,vertelthij.‘Bijdescoutinghebbenweeenkeerlesgehadoverhonden.Erkwamookeenmevrouwmeteenhond’,vervolgtEmir.‘Hetwaseengrote,zwartelabrador,Borisheettehij.DemevrouwverteldehoejeBorishetbestkonaaien,bijvoorbeeldnietoverzijnkopomdatjedandebaasspeelt.’MeesterJanknikt.‘Ennubenjenietbangmeer?’vraagthij.‘Nee’,zegtEmir.‘IkmochtBorisookaaieneneenstukjemethemlopen’,vervolgtEmirtrots.‘Ikweetnuookhoeikrustiglangseenvreemdehondkanlopen.’MeesterJanglimlacht.‘HeelgoedEmir’,zegthij.‘Duseigenlijkvindjehondennietmeerzospannendomdatjenumeeroverhondenweet?’vraagtmeesterJan.‘Ja’,kniktEmir,‘envooraloverBorisnatuurlijk!’Joostgrinniktendenkt:janatuurlijk,zo’nlieve,zachtelabrador.

‘Joost,waarommoetjelachen?’vraagtmeesterJan.‘Ehhh’,stameltJoost,‘ikmoestdenkenaaneenlabradorendievindikdushelemaalnietspannend’,zegthijeerlijk.‘Datkan’,zegtmeesterJan,‘wathebjijopgeschreven?’Joosthaaltevendiepadem.‘Spinnen’,zegthijdan.‘Aha’,zegtmeesterJan,‘wiljeuitleggenwaaromjespinnenzogriezeligvindt?’Joostaarzelt.‘Nou’,zegthijdan,‘vooraldooraldiedunne,engepoten,endieplakkerigedradenwaarmeezezichverplaatsen.’Eenpaaranderekinderenknikkenook.Hildesteekthaarvingerop.‘WatwiljijvertellenHilde?’vraagtmeesterJan.‘Ikbeneenkeermeegeweestmetdeboswachter’,zegtHilde,‘dieverteldevanallesoverbeestjesinhetbos.Wehebbenookspinnenonderzocht’,vervolgtze.‘Weetjebijvoorbeelddateenspinaltijd8

Page 12: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

12

potenheeft?’Joostkijktop.Achtpotenmaar?Hetlijkenervaakveelmeer.Hildegaatverder.‘Endedradenmaaktdespinzelfinzijnlichaam’,legtzeuit.‘Diedradenzijnsomssterkerdandradenvanstaal,maardanveeldunner.’MeesterJanknikt.‘Dedradenvaneenspinzijninderdaadheelsterk’,zegtmeesterJan.‘Daaromdoenwetenschappersookonderzoeknaarspinnen’,vervolgthij.‘Zulkesupersterke,dunnekabelswillenzijookkunnenmakenvoorbruggenengebouwen.’Datklinkttochwelinteressant,denktJoost.Hijwillatergraagarchitectworden.

Afbeelding2uitdepresentatie

‘Nogeentjedan’,zegtmeesterJan.‘Eenspookhuis’,roeptAisha.‘Daardurfikechtnietin.Aldiedoodshoofdenengeraamtes.’Joostdenktna.ZijnneefBastiaanwerktopdeKermis.HijisvaakmetBastiaanmeegeweestenheeftmeegeholpenmethetopbouwenvandeattracties.Jooststeektzijnvingerop.‘Meester,uverteldenetdathethelptommeertewetenoverietsdatjeengvindt’,zegthij.‘Ja’,kniktmeesterJan,‘datklopt.Alsjebegrijpthoeietswerkt,ofhoejeietsaankanpakken,danbenjevaakminderbang.’JoostdraaitzichomnaarAisha.‘Ikweettoevalligveeloverspookhuizen’,vertelthij.‘Dieskelettenwordensomsheelknapinelkaargezet.Elkbotjezitopdejuisteplaats.Alsikeenspookhuisbinnenkom,kijkikvooralnaarhoedemonstersengeraamtenzijngemaakt.Danbenikhelemaalnietbezigmetdathetengis.’MeesterJankniktenthousiast.‘HeelgoedJoost’,zegthij.‘Duseigenlijklijkendieskelettenheelergopjouenmij’,vervolgthij.‘Ja’,grijnstJoost,‘maaralleenaandebinnenkanthoor!’

Page 13: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

13

Afbeelding3uitdepresentatie

Iedereenmoetlachen,meesterJanook.Danpakthijietsvanzijnbureau.‘Ikwildediteigenlijkvanmiddagmetjulliebespreken’,zegtmeesterJan,‘alsweverdergaanmetdelesoverdeMiddeleeuwen.’Hijhoudteenpaginavandekrantomhoog.‘Ikhebhiereenkrantenartikeloverdeopgravingvaneenskelet,hierinRotterdam.’Meteenisiedereenstil.DanvraagtAisha:‘eenskelet,hierinRotterdam?’MeesterJanlaatdekrantrondgaan.‘HetgaatomeenskeletuitdeMiddeleeuwen’,vertelthijverder.‘HetisopgegravenbijdeLaurenskerk.Julliekrijgendeopdrachtomeenpostertemakenoverdezeopgraving.’Debelgaat.Iedereenbegintzijnspullenopteruimen.‘Julliehebbentotvrijdagdetijdvoordezeopdracht’,zegtmeesterJan.‘Ennunaarbuitenallemaal!’

‘Datwasbestoké’,zegtAisha.Joostkijktop.Aishastaatnaasthem,methaarhandeninhaarzakken.‘Watjevertelde,overhetspookhuisenskeletten’,vervolgtAisha.Joostknikt.‘Misschienwiljeweleenkeertjemeealsdekermiswordtopgebouwd’,zegthij.Aishalacht.‘Datlijktmeleuk’,zegtze.Hetisevenstil.‘Zullenwijsamenineengroepjevoordeopdrachtoverdeopgraving?’vraagtAishadan.‘Ja’,zegtJoost,‘danvragenweKatjaenEmirerookbij.’

Page 14: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

14

LESBESCHRIJVINGBLOK2VANLES1

INTRODUCTIE

20minuten

Klassikaal

• Leeshettweededeelvanhetverhaalvoorenlaatdebijbehorendeafbeeldingenuitdepresentatiezien

• Bespreekhetverhaalendeafbeeldingenmetdeleerlingen.Stelbijvoorbeelddevolgendevragen:

o BekijkdeafbeeldingvandeLaurenskerkuitdelateMiddeleeuwen(afbeelding4).Waarkanjeaanziendatditeenoudeafbeeldingis?

o WijsdeleerlingeneventueelophetlogowaaropeentekeningvandehuidigeLaurenskerktezienis.Herkennenzijdevorm?

o WaaromwordenvondstenuitdeMiddeleeuwenjuistbijdeLaurenskerkgedaan?o Kunjeinjeeigenwoordenvertellenhoewetenschappersofartseninde

Middeleeuwenonderzoekdedenaanhetmenselijklichaam?o KunjeinjeeigenwoordenvertellenwatersindsdeMiddeleeuwenveranderdisin

demaniervanonderzoekdoen?o Welkeinformatiekunnenonderzoekerstegenwoordiguiteenskelethalen?o Watisanatomie?

• BekijknogmaalsdeafbeeldingvandeonderzoekersuitdeMiddeleeuwen(afbeelding6)endeonderzoekeruitdemodernetijd(afbeelding7).Steleventueeldevolgendevragen:

o Overwelketijdgaatdezeafbeelding?o Waarkanjedataanzien?

AANDESLAG

15minuten

Individueel

Deleerlingenmakendeopdrachtenophetontdekblad.Zeplaatsendebronnen(afbeeldingenenteksten)indejuistetijd.

Page 15: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

15

WATHEBIKONTDEKT

15minuten

Klassikaal

Bespreekdeopdrachtenmetdeleerlingen.Enkeleaanwijzingenbijhetnabespreken:

Opdracht1

Bronvermelding:https://nl.wikipedia.org/wiki/Geschiedenis_van_de_geneeskunde#/media/File:Physician_setting_a_dislocated_arm.jpg

Overwelketijdgeeftdezebroninformatie?Kruisaan:

O Vroeger(Middeleeuwen)

O Nu(Heden)

Waaromdenkjedatdebroninformatieoverdezetijdgeeft?

Kleding,werkkamermethaardvuurlijktnietopbehandelkamervantegenwoordig,lichaamisnietexactgetekend

Watziejeopdeafbeelding?

Eenpatiëntwordtbehandeldaanzijnarm

Opdracht2

Uitwelketijdkomtdezebron?Kruisaan:

O Vroeger(Middeleeuwen)

O Nu(Heden)

Page 16: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

16

Waaromdenkjedatdebronuitdezetijdkomt?

Modernevormgeving,afbeeldingenuitdezetijd

Waarkanjedezebronvoorgebruiken?

Hetiseenmedischhandboekvoorgeïnteresseerdelezers,bijvoorbeeldstudenten

Opdracht3

DoorPaulHermans-Eigenwerk,CCBY-SA3.0,

Bronvermelding:https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8006779

Uitwelketijdkomtdezebron?Kruisaan:

O Vroeger(Middeleeuwen)

O Nu(Heden)

Waaromdenkjedatdebronuitdezetijdkomt?

RöntgenfotobestondnognietindeMiddeleeuwen

Waarkanjedezebronvoorgebruiken?

Omdebinnenkantvaneenschedelteonderzoeken

Opdracht4

Bronvermelding:https://medievalfragments.wordpress.com/page/16/

Overwelketijdgeeftdezebroninformatie?Kruisaan:

O Vroeger(Middeleeuwen)

O Nu(Heden)

Page 17: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

17

Waaromdenkjedatdebroninformatieoverdezetijdgeeft?

Tekeningisnietexact,oudschrift,vooronsnietherkenbaar

Watziejeopdeafbeelding?

Eenschetsvandebinnenkantvaneenhoofd.Elkelijnlijkteenbepaalddeelvanhethoofdaantegeven

Opdracht5

CCBY-SA3.0,

Bronvermelding:https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11599

Uitwelketijdkomtdezebron?Kruisaan:

O Vroeger(Middeleeuwen)

O Nu(Heden

Beideantwoordenzijnmogelijk

Waaromdenkjedatdebronuitdezetijdkomt?

Eigenantwoord

Hoekunjetewetenkomenofdebronookechtuitdezetijdkomt?

Dooronderzoektedoen

RonddelesafdoortevertellendatjulliedevolgendeleseenopgravingafkomstigvandeLaurenskerkgaanbezoeken.HetgaatomdeBikkelvanRotterdam.DeleerlingengaanhiervoornaarhetMuseumRotterdam:

Rodezand26(achterhetStadhuisbijdeMeent)

https://museumrotterdam.nl/bezoek/bezoekersinfo

Page 18: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

18

VERHAALBIJBLOK2VANLES1

Afbeelding4uitdepresentatie

TekeningLaurenskerk

Vervaardiger:L.(Ludolf)BakhuizenDatering:1676

‘Dus’,vatKatjasamen,‘deLaurenskerkiseigenlijkhetenigeMiddeleeuwsegebouwinRotterdamdatbewaardisgebleven.Daaromisheteigenlijkheellogischdatdeopgravingjuistdaarisgedaan.’ZezijnbijEmirthuis.Aisha,Joost,KatjaenEmirwerkenaandeposter.KatjaenAishahebbenmeerinformatiegevondenoverdeLaurenskerk.Jeetje,denktJoost,alleendeLaurenskerkisdusuitdeMiddeleeuwen.DerestvanRotterdamiseigenlijkvrijnieuw.KatjaverteldenetdatindeTweedeWereldoorlogalleoudegebouwendoordebombardementenzijnverwoest.DatwasookeenheftigetijddenktJoost.Maarhetskeletlagnatuurlijkonderdegrondenheeftdebombardementendoorstaan.Hijschriktop,heeftAishahetnouoverdetectives?‘Verteldejenounetietsoverdetectives?’,vraagtJoost.Aishaknikt.‘Ja’,zegtze,‘tegenwoordigkunnenwetenschappersheelveellerenvaneenskelet.Zebekijkendebottenenkunnenmetspecialeapparatenheelveeltewetenkomenoverdetijdwaariniemandleefde’,vervolgtze.‘Gaaf’,zegtJoost.Aishabloosteenbeetje.

Page 19: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

19

Afbeelding5uitdepresentatie

Joostscroltoverdewebpagina.Jekuntheelveeltewetenkomendooronderzoektedoenopdeplekvaneenopgraving,leesthijopdesite.Bijvoorbeelddoordebottenuiteenskeletteonderzoeken.Joostklikteenfilmpjeaan.Inhetfilmpjevertelteenarcheoloogdatjedooronderzoekkanbepalenofhetskeletvaneenmanofeenvrouwwas.Datwistiknogniet,denktJoost.Hijluistertverder.‘Ookvoorwerpenkunnenveelinformatiegevenoverdetijdwaaruitzekomen’,verteltdearcheoloog.‘Denkmaaraanhetsoortmateriaaldatisgebruiktofdevormvanhetvoorwerp.’Joostkliktoppauze.‘ZoudenzedatindeMiddeleeuweneigenlijkookhebbengedaan?’vraagtJoostzichhardopaf.Deanderenkijkenop.‘WathebbenzeindeMiddeleeuwenookgedaan’,vraagtKatja.‘Onderzoek’,zegtJoost.‘Zoudenzetoenookalonderzoekhebbengedaanaanskeletten?’Emirkniktlangzaam.‘Goedevraag’,zegthij,‘zullenwedaarookietsoveropzoeken?’AishaenKatjaknikkenook.‘Primaidee’,zegtAisha.Enzezoekenweerverderopinternet.

‘Dooronderzoektedoenaaneenskelet,kunnenwedusnogveelmeertewetenkomenoverdeMiddeleeuwen’,verteltKatja.‘IndeMiddeleeuwenwerdheelanderstegenhetmenselijklichaamaangekekendannu’,vervolgtze.‘MaardaargaatJoostmeeroververtellen.’Hetismuisstilindeklas.HetisvrijdagenhetgroepjevanJoost,Katja,AishaenEmirpresenteertdeposterdiezehebbengemaakt.NuisJoostaandebeurt.Hijvindthetbestspannend.‘Tegenwoordigdoenwetenschappersalseensoortdetectivesonderzoekaanskeletten’,vertelthij.‘MaarindeMiddeleeuwenwasdatnietgebruikelijk’,vervolgthij.‘Onderzoekersmaarookartsenonderzochteneenlichaamvooralaandebuitenkant.Hetwasnietnormaalombinnenineenmenstekijken.’Joostkijktevenopzij.Aishasteekthaarduimop.Joostgaatverder.‘Kennisoverhetmenselijklichaamkwamvooraluitoudeteksten’,vertelthij.Wetenschappersdedenonderzoeknaardietekstenenkekennietinhetlichaamzelf.Hierdoorwasereenbeperktekennisoverbepaaldeziektes.’

Page 20: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

20

Afbeelding6uitdepresentatie

Aishaneemthetover.‘Vanafde16eeeuw’,verteltze,‘gingenwetenschappersmeerzelfonderzoekdoen.Zevoerdenzelfexperimentenuitenbeschrevenhunwaarnemingen’,vervolgtze.‘Vanafditmomentwasdekennisoverhetmenselijklichaamgebaseerdopwatwetenschappersookechtzelfhaddengezienofmeegemaakt.’Ja,denktJoost.Datiseengrootverschil.Wekunnenwelbedenkenhoeeenmenservanbinnenuitziet,maardatisandersdanhetookechtzien.Aishaverteltverder.‘Dezenieuwemaniervanonderzoekdoenwasopmeerplekkentezien’,verteltze.‘Nietalleenbinnendeanatomie,maarookbijastronomie-datissterrenkunde-ennatuurkunde.’

‘Heelgoed’,roeptmeesterJanenthousiast.‘ApplausvoorhetgroepjevanAisha,Joost,KatjaenEmir!’zegthij.Erwordthardgeklapt.‘Dangaanwenudoornaardevragen’,zegtmeesterJan.‘Ikheberalvastéén’,vervolgthij.‘IkhoordeAishaneteenmoeilijkwoordgebruiken:hetwoordanatomie.Kunjeuitleggenwatanatomieis’,vraagtmeesterJan.Aishaknikt.‘Anatomieisdekennisoverhoeeenlichaamervanbinnenuitziet’,verteltze.‘Dusdeorganen,despierenenhetskeletnatuurlijk’,grijnstAisha.Joostglimlachtinzichzelf.DieAisha,denkthij.Zeisinelkgevalnietmeerbangvoorskeletten!

Page 21: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

21

ONTDEKBLAD1OPDRACHT1

Bekijkonderstaandebron.Beantwoorddebijbehorendevragen.

Overwelketijdgeeftdezebroninformatie?Kruisaan:

O Vroeger(Middeleeuwen)

O Nu(Heden)

Waaromdenkjedatdebroninformatieoverdezetijdgeeft?

...................................................................................................................................................

Watziejeopdeafbeelding?

....................................................................................................................................................

Page 22: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

22

ONTDEKBLAD1OPDRACHT2

Bekijkonderstaandebron.Beantwoorddebijbehorendevragen.

Uitwelketijdkomtdezebron?Kruisaan:

O Vroeger(Middeleeuwen)

O Nu(Heden)

Waaromdenkjedatdebronuitdezetijdkomt?

...................................................................................................................................................

Waarkanjedezebronvoorgebruiken?

....................................................................................................................................................

Page 23: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

23

ONTDEKBLAD1OPDRACHT3

Bekijkonderstaandebron.Beantwoorddebijbehorendevragen.

Uitwelketijdkomtdezebron?Kruisaan:

O Vroeger(Middeleeuwen)

O Nu(Heden)

Waaromdenkjedatdebronuitdezetijdkomt?

...................................................................................................................................................

Waarkanjedezebronvoorgebruiken?

....................................................................................................................................................

Page 24: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

24

ONTDEKBLAD1OPDRACHT4

Bekijkonderstaandebron.Beantwoorddebijbehorendevragen.

Overwelketijdgeeftdezebroninformatie?Kruisaan:

O Vroeger(Middeleeuwen)

O Nu(Heden)

Waaromdenkjedatdebroninformatieoverdezetijdgeeft?

...................................................................................................................................................

Watziejeopdeafbeelding?

....................................................................................................................................................

Page 25: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

25

ONTDEKBLAD1OPDRACHT5

Bekijkonderstaandebron.Beantwoorddebijbehorendevragen.

Uitwelketijdkomtdezebron?Kruisaan:

O Vroeger(Middeleeuwen)

O Nu(Heden)

Waaromdenkjedatdebronuitdezetijdkomt?

...................................................................................................................................................

Hoekunjetewetenkomenofdebronookechtuitdezetijdkomt?

...................................................................................................................................................

Page 26: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

26

LES2PRAKTISCHEINFORMATIE

THEMA: DEBIKKELVANROTTERDAMGROEP 5–6LESKAART 2DUUR 60minutenTITEL BEZOEKMUSEUMROTTERDAM

INLEIDING DEWAARDEVANARCHELOGISCHEVONDSTEN Indezeleslerendeleerlingenovereenskeletuitde17deeeuwdatin Rotterdamwerdgevonden.Dooronderzoektedoenkomenzeveelteweten overdepersoon‘DeBikkelvanRotterdam’enoverhettijdsbeeldinde17de eeuw.

DOELSTELLING DELEERLING

• Ervaartwateenmuseumis• Maaktkennismetarcheologischevondsten• Weetdeopgravingenzoalseenskeletveelinformatiebevattenover

detijdwaaruiteenopgravingkomt• Maaktkennismeteengeconserveerdskelet• Ontdektwaardebotteninheteigenlichaamzitten

OPBOUW INLEIDING

Deleerlingenwordenvoorafdoordejufofmeesterverdeeldover2groepen:GroepAenGroepB.GroepAengroepBdoendezelfdeactiviteiten,maarineenanderevolgorde.IederegroepkrijgteeneigeneducatiefbegeleidervanuithetMuseumRotterdam.Afhankelijkvanhettijdslotzietdeindelingeralsvolgtuit:

Ronde1.TIJD GROEPA GROEPB

09.30–09.45 BEZOEKBIKKEL BEZOEKOPGRAVINGEN09.45–10.00 BEZOEKOPGRAVINGEN BEZOEKBIKKEL10.00–10.15 QUIZ BOTTENSPEL10.15–10.30 BOTTENSPEL QUIZ

Page 27: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

27

Ronde2

TIJD GROEPA GROEPB10.45–11.00 BEZOEKBIKKEL BEZOEKOPGRAVINGEN11.00–11.15 BEZOEKOPGRAVINGEN BEZOEKBIKKEL11.15–11.30 QUIZ BOTTENSPEL11.30–11.45 BOTTENSPEL QUIZ

Ronde3

TIJD GROEPA GROEPB12.30–12.45 BEZOEKBIKKEL BEZOEKOPGRAVINGEN12.45–13.00 BEZOEKOPGRAVINGEN BEZOEKBIKKEL13.00–13.15 QUIZ BOTTENSPEL13.15–13.30 BOTTENSPEL QUIZ

• BEZOEKBIKKELENOPGRAVINGENDeleerlingenbekijkenhetintroductiefilmpjeoverdeopgravingvandeBikkel.DaarnagaanzenaardevitrinewaarhetskeletvandeBikkelligt.DeeducatiefmedewerkervanhetMuseumsteltvragenaandeleerlingen.BijhetonderdeelOpgravingenbekijkendeleerlingendearcheologischevondstenindevitrinesvanhetMuseumRotterdam.Deeducatiefmedewerkervanhetmuseumsteltvragenaandeleerlingenoverdezearcheologischevondsten

• BOTTENSPEL

Deleerlingenkrijgeneenlaboratoriumjasaanenpakkeneenbotvandebottentafel.AandehandvanditbotontdekkendeleerlingenwaarditbotzitbijdeBikkelenwaarditbotbijhenzelfzit.Ooklerenzehoejekanzienofhetbotvaneenkindofeenvolwassenmensisgeweestendatjesomszelfskanonderzoekenofhetbotvaneenmanofeenvrouwisgeweest.BijditonderdeelmakendeleerlingenOntdekblad2.1

• QUIZDeleerlingenkrijgenfoto’stezienvangebouwen.DoormiddelvaneenquizplaatsendeleerlingendezegebouwenindetijdtenopzichtevandeBikkel:IshetgebouwouderdandeBikkel,evenoudofjonger?

Page 28: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

28

KERNWOORDEN Bot

Hardbeenweefseldatzorgtvoorstevigheidinhetlichaamvaneenmensofeendier.Bottenbestaanuitkalkenlijmstof.Kalkishard,enlijmstofzorgtdatbottenwat'soepeler'kunnenworden.

Museum

Eeninstelling,die,zonderwinstoogmerk,dingententoonstelt dievoormensenbelangrijkzijn.Vaakgaathetomdingenenspullenvan vroeger.Eenmuseumverzameltdie,onderzoektzeengeefterinformatie over.Mensengaannaareenmuseumvoorhunstudie,omervantelerenof voorhunplezier.Hetmeervoudvanmuseumismusea.

Skelet

Eensterkenflexibelgeraamte,waardoorwerechtopstaanenonskunnenbewegen.Eenvolwassenskeletbestaatuit206botten.Eenbabyheeftmeerbotten,omdatnietallebottenvolledigvolgroeidzijn.Bottenwordenookwelbeenderengenoemd.Daaromnoemenweonsskeletookwelhetbeenderstelsel.Mensenendierenhebbeneeninwendigskelet.Ditbetekentdathetbinnenonslichaamzit.Onsbeenderstelselbestaatuitverschillendesoortenbeenderen(botten).Elkbotheeftzijneigentaakenwerktsamenmetanderebottenenspieren.Aanveelbottenzittenuitsteeksels.Dezezijngeschiktomspierenaanvasttezetten.

Tentoonstelling

Eenexpositievanhetwerkvaneenofmeer kunstenaarsofrondomeenbepaaldonderwerp.

MATERIAAL •Leerkrachtenhandleiding •WerkbladbijBottenSpel,Ontdekblad2.1 •WerkbladbijQuiz,Ontdekblad2.2

VOORBEREIDING Verdeeldegroepin2subgroepen

Page 29: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

29

LESBESCHRIJVINGLES2

Delesvindtoplocatieplaats,inMuseumRotterdam.Deleerlingenwerkendaarondermeermetonderstaandeontdekbladen.Dezeontdekbladenliggenklaarinhetmuseumenhoevendusnietvoorafvermenigvuldigdteworden.

Hierondervindtudeontdekbladenendecorrectiebladenvooruweigenvoorbereiding.

Page 30: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

30

ONTDEKBLAD2.1-BOTTENSPEL

FOTOAFOTOBFOTOC

1. Hierbovenzieje3foto’svanbottenuithetmenselijklichaam.• Opwelkefotoziejeeenschedelenwaaromdenkjedat?• Opwelkefotoziejeeenonderkaakenwaarziejedataan?• Opwelkefotoziejeeenbotuithetdijbeen?

2. Pakhetbotuithetdijbeenenganaarhetskelet.Waarzithetdijbeenbijhetskelet?Houhetbotuithetdijbeenopdeplekwaarbijjoudatbotzit.Maakeenfotovanjoumethetbotopdejuisteplaatsenstuurdezeopnaarinfo@ikin010.nl

3. Bepaalofditeenbotuithetdijbeenvaneenkindofeenvolwasseneis.Hoekanjezienofditbotvaneenvolwassenmanofvaneenkindis?

4. Leghetbotuithetdijbeenterugenpakdeschedel.Waaraankanjeziendatditdeschedelisvaneenman?

5. Legdeschedelwegenpaknudekaak.Ditisdekaakvaneenmens.Hoekanjeziendatditeenkaakisvaneenalleseter(eenmensofdierdatzowelgroentealsfruiteet).

Page 31: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

31

ONTDEKBLAD2.2-QUIZWATISOUDERDANDEBIKKEL,EVENOUDOFJONGER?

1.

0Ouder0Evenoud0Jonger

2.

0Ouder0Evenoud0Jonger

3.

0Ouder0Evenoud0Jonger

4.

0Ouder0Evenoud0Jonger

Page 32: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

32

5.

0Ouder0Evenoud0Jonger

6.

0Ouder0Evenoud0Jonger

7.

0Ouder0Evenoud0Jonger

8.

0Ouder0Evenoud0Jonger

9.

0Ouder0Evenoud0Jonger

10.

0Ouder0Evenoud0Jonger

Page 33: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

33

CORRECTIEBLADONTDEKBLAD2.1-BOTTENSPEL

FOTOAFOTOBFOTOC

1. Hierbovenzieje3foto’svanbottenuithetmenselijklichaam.• Opwelkefotoziejeeenschedelenwaaromdenkjedat?

FotoB,omdatjeookdeoogholtes,neusenmondholtemettandenziet• Opwelkefotoziejeeenonderkaakenwaarziejedataan?

FotoC,omdatjedetandenindekaakziet• Opwelkefotoziejeeenbotuithetdijbeen?

FotoA,dungenoegomtepassen,recht

2. Pakhetbotuithetdijbeenenganaarhetskelet.Waarzithetdijbeenbijhetskelet?Houhetbotuithetdijbeenopdeplekwaarbijjoudatbotzit.Maakeenfotovanjoumethetbotopdejuisteplaatsenstuurdezeopnaarinfo@ikin010.nl

3. Bepaalofditeenbotuithetdijbeenvaneenkindofeenvolwasseneis.Hoekanjezienofditbotvaneenvolwassenmanofvaneenkindis?Aandelengtevanhetbot

4. Leghetbotuithetdijbeenterugenpakdeschedel.Waaraankanjeziendatditdeschedelisvaneenman?Aandeknobbelonderhetoor

5. Legdeschedelwegenpaknudekaak.Ditisdekaakvaneenmens.Hoekanjeziendatditeenkaakisvaneenalleseter(eenmensofdierdatzowelgroentealsfruiteet).Dekaakisvaneenalleseteromdaterscherpetanden,snijtanden,indekaakzittenmaarookkiezenometentevermalen

Page 34: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

34

CORRECTIEBLADONTDEKBLAD2.2-QUIZWATISOUDERDANDEBIKKEL,EVENOUDOFJONGER?

1.

0Ouder0Evenoud0Jonger

2.

0Ouder0Evenoud0Jonger

3.

0Ouder0Evenoud0Jonger

4.

0Ouder0Evenoud0Jonger

Page 35: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

35

5.

0Ouder0Evenoud0Jonger

6.

0Ouder0Evenoud0Jonger

7.

0Ouder0Evenoud0Jonger

8.

0Ouder0Evenoud0Jonger

9.

0Ouder0Evenoud0Jonger

10.

0Ouder0Evenoud0Jonger

Page 36: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

36

LES3PRAKTISCHEINFORMATIE

THEMA: DEBIKKELVANROTTERDAMGROEP 5–6LESKAART 3DUUR 2x50minuten

TITEL VOORALTIJDONDERDEGROND

INLEIDING DEWAARDEVANARCHEOLOGISCHEVONDSTEN Deleerlingenonderzoekenechtearcheologischevondstenvande ArcheologischeDienstvandeGemeenteRotterdam.Deleerlingen ontdekkenenonderzoekenwatvoorwerpenuithetverledenhunkunnen vertellen.

DOELSTELLING DELEERLING •Weetwateenarcheoloogdoet •Weetwatdaterenis •Weetwateenbodemvondstis •Isinstaatomvoorwerpenterangschikkenvanoudnaarjong •Isinstaatomeenpersoonlijkvoorwerpofeenvoorwerpuitdezetijd duurzaamgereedtemakenalsarcheologischevondstvoorin2080

OPBOUW •INLEIDING Aandehandvaneenklokhuisfilmpje(www.hetklokhuis.nl/tv- uitzending/3395/Dateren)overdateren,makendeleerlingenkennismethet werkvaneenarcheoloogenmethetdaterenvanbijvoorbeeldvondstenin debodem.

Page 37: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

37

• AANDESLAGDeleerkrachtheefteenzakmetbodemvondstenontvangentijdensdedocentenmiddagvan27september2017,methetvolgendemateriaal:• Aardewerk *Tegels• Bot *Pijpenkop • Schoenzool *Vuursteen

Deleerlingenwordtgevraagdomdezevondstentedateren.Zijnze1200jaar,400jaar,of100jaaroudenwaaromdenkendeleerlingendat?

• WATHEBIKONTDEKT?Deleerlingenhebbenontdektdatjevoorwerpenkanopgravenenkandateren.Iedereleerlinggaatopzoeknaareenpersoonlijkvoorwerpwelkeover75jaarwordtopgegraven.

• PRESENTATIEDeleerlingenpresenterenhetvoorwerpwatzijwillenbegravenendeoplossingomhetvoorwerpduurzaamtebegraven.

KERNWOORDEN Archeoloog

Eenwetenschapperdiezichbezighoudtmetarcheologie.Archeoloogisduseenberoep.Omarcheoloogtewordenmoetjeeenstudiearcheologievolgen.Archeologenhoudenzichonderanderebezigmetopgravingen.Zezijnvaakheellangbezigmethetvoorzichtiguitgravenvankleinevoorwerpen,restenvangebouwenenz.Omdatdierestenvaakalheeloudzijn,enbreekbaar,moethetuitgravenheelvoorzichtiggebeuren.

Dateren

Vaststellenuitwelketijdietsafkomstigis.

Vondst

Ietsdatgevondenis.

Page 38: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

38

MATERIAAL

• Leerkrachtenhandleiding• Ontdekblad3.1en3.2• Digibord• DevondstenvandeArcheologischeDienst(ontvangenop27september)• Knutselmateriaal

VOORBEREIDING •Leesdezelesindehandleidinggoeddoor •BekijkdeKlokhuisvideo •Verzamelhetknutselmateriaal

Page 39: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

39

LESBESCHRIJVINGBLOK1VANLES3

INTRODUCTIE 25minuten–Klassikaal

• Vraagaandeleerlingen:o Ofzijweleensindegrondhebbengegraven?o Watzevonden?o Wasdevondstnetbegravenindegrondoflagheterallanger?o Waaromdenkenzedatietskortoflangindegrondheeftgelegen?

• Bekijkdaarnasamendeklokhuisfilmoverdearcheoloogenoverdaterenwww.hetklokhuis.nl/tv-uitzending/3395/Dateren

• Schrijfdaarnaophetdigibordhetwoordvondstenenmaakmetdeleerlingeneenwoordweb.

AANDESLAG15minuten–klassikaal15minuten–intweetallen(inbijvoorbeelddeweektaak)

KLASSIKAAL

• ArcheologischevondstenLaatdevondstenziendiejeontvangenhebttijdensdeleerkrachtenmiddag27september2017vandeArcheologischeDienstvandeGemeenteRotterdam.o Vraagbijelkvoorwerpaandeleerlingenwatvoorvoorwerphetvolgenshenisgeweesto Vraagaandeleerlingenwaaromzedatdenkeno Vraagaandeleerlingenofdevoorwerpenvolgenshen1200,400of100jaaroudzijn

ANTWOORD:400JAARo Vraagaandeleerlingeneentoelichting

INTWEETALLLEN

• Na15minuten:o Laatdeleerlingenontdekblad3makeno Laatdeleerlingendeopdrachtmethetcorrectieblad3.1zelfnakijken

• Aanheteindevanditblokgeefjedeleerlingendeopdrachtomvolgendekeereenpersoonlijk

voorwerpmeetenemennaarschool.Devondstgaatoverjoualspersoon.Devondstwordt(fictief)verstoptindegrondenmagpasna75jaarwordenopgegraven.

Page 40: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

40

LESBESCHRIJVINGBLOK2VANLES3

WATHEBIKONTDEKTENWILIKBEWAREN40minuten–Individueel

• Deleerlingenhebbeneenvoorwerpmeegenomendatinformatiegeeftoverhenzelfen/ofhettijdperkwaarzenuinleven.

• Ditvoorwerpwordt(fictief)begravenenna75jaarweeropgegraven.• Voordathetvoorwerpbegravenwordt,zal1voorwerpperdeelnemendeklastentoongesteld

wordenopdewebsitevan“Ikin010”• Deleerlingenmakeneeneigenontwerpomhetvoorwerpduurzaamtebegraven.Daarnaast

makenzeeenbeschrijvingvanhetvoorwerpendeverpakking.Deleerlingenmoetenlettenopdevolgendedeelvragen:o Watisjouwvoorwerp?o Hoeoudisjouwvoorwerp?o Waaromhebjijvoorditvoorwerpgekozen?o Waaromwiljedatditvoorwerpover75jaarwordtopgegraven?o Hoezoujijditvoorwerp‘verpakken’,zodathetover75jaarnognietvergaanis?

• Debeschrijvingvanhetvoorwerpendeverpakkingkanopverschillendemanierenvormworden

gegeven:o Tekeningo Foto’so Vlogo Twitterberichto Beschrijvingo ….

PRESENTATIE 10minuten-Klassikaal

• Deontwerpenzijntentoongesteld,zodatdeleerlingenelkaarsresultatengoedkunnenzien.• Uitdeontwerpenwordendoordeleerlingen3meestcreatieveontwerpengehaald.• Deleerlingenvandegekozenontwerpenhoudeneenkortepresentatie.• Uiteindelijkbeslistdegroepwelkvoorwerp(fictief)naarIkin010gaat.• Deleerkrachtmaakteenfotovanditvoorwerpenstuurtdezeopnaarinfo@ikin010.nl

Page 41: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

41

ONTDEKBLAD3PAKDESCHOENZOOLWaarisdeschoenzoolvangemaakt?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Waaromisdeschoenzoolzohard?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………PAKHETBOTVanwelkdierdenkenjulliedatditbotisgeweest?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Waaromdenkenjulliedathetbotvanditdieris?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

PAKDESCHERVEN

Vanwelkmateriaalzijndezeschervengemaakt?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Vanwelkvoorwerpdenkenjulliedatdezeschervenafkomstigzijn?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Waaromdenkenjulliedat?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Page 42: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

42

ONTDEKBLAD3

PAKDETEGELSWaarineenwoningkwamje400jaargeledentegelstegen?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Waarkomjenuweltegelstegenineenwoningen400jaargeledenniet?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

PAKDEPIJPENKOP

Waaromkandezepijpenkopniet1000jaaroudzijn?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Welkeverschillenzijnertussendeopgegravenpijpenkopeneenpijpenkopanno2017?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………PAKDEVUURSTEENWaarvoorwerddezesteengebruikt?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Watgebruikenwenuinplaatsvaneenvuursteen?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Waaromgebruikenwedezesteennunietmeer?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Page 43: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

43

CORRECTIEBLADONTDEKBLAD3PAKDESCHOENZOOLWaarisdeschoenzoolvangemaakt?LeerWaaromisdeschoenzoolzohard?Toendeschoenengevondenwerden,warenzenogzachtomdatzeinnattegrondlagen.Nudeschoenennietmeerindenattegrondliggen,kanerluchtbijkomenenwordthetleerhardPAKHETBOTVanwelkdierdenkenjulliedatditbotisgeweest?KoeofpaardWaaromdenkenjulliedathetbotvanditdieris?DuidelijkeredenatiePAKDESCHERVENVanwelkmateriaalzijndezeschervengemaakt?

Vanaardewerk.Deschervenzijngemaaktvanklei.Nahetbakkenvandekleiindeoven,wordthetaardewerkgenoemd.Somsheefthetaardewerkglazuur.Ditwerdgebruiktzodathetaardewerknietmeerwaterdoorlatend/poreuswas

Vanwelkvoorwerpdenkenjulliedatdezeschervenafkomstigzijn?DitzijnschervenvangebrokenpottenenpannenWaaromdenkenjulliedat?DuidelijkeredenatiePAKDETEGELSWaarineenwoningkwamje400jaargeledentegelstegen?BijdeopenhaardWaarkomjenuweltegelstegenineenwoningen400jaargeledenniet?Badkamerentoilet

Page 44: INHOUDSOPGAVE - Erfgoed Rotterdam · 2017-09-28 · Bespreek de keuzes die de leerlingen hebben gemaakt (soort materiaal, vorm van het skelet, wel of niet realiteit). Rond de les

44

CORRECTIEBLADONTDEKBLAD3

PAKDEPIJPENKOP

Waaromkandezepijpenkopniet1000jaaroudzijn?ToenwasernoggeentabakinEuropa.Columbusheeftongeveer400jaargeledentabakgeïntroduceerdinEuropaWelkeverschillenzijnertussendeopgegravenpijpenkopeneenpijpenkopanno2017NuvanhouttoenvankleiNueenkortepijptoeneenlangepijpPAKDEVUURSTEENWaarvoorwerddezesteengebruikt?Omvuurtemaken,pijlpuntenofgereedschapWatgebruikenwenuinplaatsvaneenvuursteen?LucifersofaanstekersWaaromgebruikenwedezesteennunietmeer?Hetduurtlangvoordatjehetvuurmeteenvuursteenhebtaangemaakt