Upload
buiphuc
View
221
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Jag heter död - 13 skräckhistorier
– grupparbete med funderingsfrågor, redovisning och skrivuppgift
Ämne: Svenska, SVA, SFIÅrskurs: 4-9, gymnLektionstyp: reflektion, diskussion, redovisning, skrivuppgiftLektionsåtgång: 4-7
Lärarhandledning
Bokens handling i korthet- Hej! ropade Robin.– HEJ! svarade ekot.– Jag heter Liv! ropade Liv.– JAG HETER DÖD! svarade ekot.
Det är en vidrig stank i duschen på campingplatsen. Hur mycket man än städar vill den inte försvinna. En dag hittar barnen blodiga slamsor i duschen.
Karusellen snurrar på det öde nöjesfältet. Det är här-ligt att ha ett helt tivoli för sig själv. Men kanske är man inte så ensam som man vill tro.
Gunnar Kajko har fått sitt högerben avsågat i den stora sågen. Men vart har benet tagit vägen?
Skräcknovellerna från Lena Arros tidigare böcker Dö-den i pizzan och Luckan i golvet gör här sällskap med tre nyskrivna berättelser.
Lärarrummet för lättlästlattlast.se/larare
Det här lektionsupplägget är gjort av Emma Frey-Skött. Emma arbetade under många år som grundskollärare. Nu för tiden skriver hon läromedel och lättlästa barn- och ungdomsböcker.
mm16.50
Creator: lenkamartinkova Date: 22-Jun-2015 Time: 11:09:32
Till lärarenHär nedan kommer förslag på hur du kan arbeta med novellerna tillsammans med dina elever. Du kan välja om du vill använda upplägget rakt av eller bara plocka ut de delar som passar för just dina elever.
De här lektionerna går lika bra att genomföra i helklass som i mindre grupper. Naturligtvis kan även en elev arbeta sig igenom boken på egen hand utifrån arbetsgången nedan.
Syftet med arbetet runt novellerna är att eleverna aktivt arbetar med texten och tränar upp fungerande strategier runt sin läsförståelse.
Du som pedagog spelar stor roll i arbetet då du fångar upp elevernas tankar under läsningens gång.
Till novellerna finns ett antal frågor. Dessa finns på ett separat arbetsblad som varje grupp ska få.
LektionsuppläggFörberedelser inför arbetet med boken:
1. Läs boken själv.2. Skaffa en klassuppsättning av boken. Det är bra om varje elev har sin egen bok. Tips! Ta kontakt med din mediecentral och se om boken finns att låna. 3. Fundera på tidsåtgång till arbetet. Det är en fördel om ni arbetar under en sammanhängande period med boken. Kanske en temavecka/temadagar?4. Skaffa fram block med notislappar så att det räcker till varje elev/grupp.5. Dela in dina elever i 13 smågrupper. Eleverna ska sedan arbeta med en skräcknovell i varje grupp.6. Kopiera upp så att varje elev får ett eget exemplar.
Hur går arbetet med novellerna till?
1. Upplägget inleds med några gemensamma lektioner i grupp. Se ”Lektion 1 och 2 - introduktion nedan”.
2. Därefter fortsätter eleverna i smågrupper med en skräcknovell per grupp. De läser igenom kapitlet igen och letar ledtrådar utifrån frågeställningar som finns på ett separat blad. Ledtrådarna samlar de på notislappar som de sätter in i boken.
3. Notislapparna blir sedan utgångspunkt för diskussion och redovisning i helklass.
4. När arbetet med boken är klart avslutar eleverna med en skrivuppgift. Här kommer de ha användning för de lappar de samlat på sig under läsningen av boken.
Lektion 1 och 2 – Introduktion av boken i hela gruppen1. Titta på bokens omslag. Diskutera detta.- Vad är det för typ av bok?- Vad berättar omslaget?- Väcker omslaget nyfikenhet eller inte?Osv…
Tips! Här kan du som pedagog bli en förebild genom att du själv funderar högt inför klassen. Börja med:- När jag ser bilden undrar jag varför…- När jag ser bilden kommer jag att tänka på …Då får eleverna inspiration till hur de kan prata om bilden.
2. Läs därefter bokens baksidestext tillsammans.
Diskutera:- Vad får man ytterligare veta om boken med hjälp av textens baksida?- Är det något som känns oklart?- Vilka frågor dyker upp?
3. Nu är det dags för eleverna att aktivera sina förkunskaper runt skräckgenren. Detta gör de i par genom att de fyller i en tabell som finns som bilaga. (se bilaga 1).
4. Avsluta med gemensam diskussion om skräck som genre i helklass. Använd tabellerna. Samla nyckelord på tavlan/smartboarden. Eleverna skriver också ner nyckelorden.
Lektion 3 – 4 ( grupparbete)Eleverna arbetar i grupp med sin novell. Till sin hjälp har de frågor på ett separat arbetsblad.
Lektion 5 (redovisning)Grupperna redovisar sitt arbete för klassen. På arbetsbladet står det hur redovisningen ska gå till.
Lektion 6 (skrivuppgift)Här får eleverna enskilt eller i par skriva en egen skräcknovell utifrån det som är typiskt för just skräckgenren.
Uppgifter till Jag heter Död – 13 skräcknoveller
Grupparbete
Så här gör ni:
1. Läs novellen.
2. När ni läst klart är det dags att leta efter ledtrådar i texten.
Vad ni ska leta efter hittar ni här nedan.
3. Skriv upp ledtrådarna på notislappar. Använd er av stödord. Samla de stödord som hör ihop på samma lapp/lappar.
Ledtrådarna ni letar efter ska berätta mer om:
• Huvudpersonen/huvudpersonerna.• Vad huvudpersonerna har för problem/dilemma.• Vad det finns för hot mot huvudpersonen.• Var novellen utspelar sig. Hur miljön beskrivs.• Typiska skräckinslag i novellen (mörka rum, knarrande dörrar mm.)• Om ni lärt er något av novellen. Och i så fall vad? (sensmoral)
När ni sedan redovisar inför klassen ska ni:
1. Ge en kort sammanfattning av novellen.2. Berätta om era ledtrådar.3. Betygsätta novellen mellan 1 och 5 och motivera varför ni ger det betyget.
Tema: Skräck
Hur är m
usik i skräckfilmer?
Varför är den viktig?
Vilka skräckfilmer känner vi till?
Vad är typiskt för skräck i böcker?
Vilka böcker med skräck
känner vi till?
Vilka författare känner vi till?
Hur slutar skräckhistorier
oftast? Varför?
Figurer/varelser som förekom
-m
er i skräck. Ge exem
pel.
Vad blir vi rädda för?
Vad är typiskt i skräckfilmer?
Bilaga 1: Tabell om skräck Arbeta tillsammans med en kompis.Fyll i allt ni vet om skräck i tabellen. Skriv stödord.
utdrag ur Jag heter död –© LL-förlaget 2015
7
LUCK
AN I
GO
LVET
Julia
hade
just
flytt
atin
iett
hus.
Hon
tyck
tein
teal
lsom
det.
Hus
etva
rfu
ltoc
hga
mm
alt.
–D
etär
därf
örja
gvi
llbo
här,
saJu
lias
mam
ma,
för
att
hus e
tär
såga
mm
alt.
Julia
hata
dehu
set
och
hon
hata
desi
nm
amm
a.M
enm
est
av a
llt h
atad
e ho
n K
enne
t,m
amm
asny
em
an.I
ngen
hade
fråg
athe
nne
omho
nvi
lleha
enst
yvfa
r.In
gen
hade
fråg
atom
hon
ville
flytt
ati
llde
thä
rga
mla
huse
t,el
ler
om h
on v
ille
byta
skol
a.M
amm
aoc
hK
enne
t ha
de b
ara
best
ämt.
Hon
had
e få
ttet
tru
mlä
ngst
inih
uset
,is
lute
tav
enlå
ng,m
örk
korr
idor
.Mam
ma
saat
tho
nsk
ulle
fåvä
ljata
pete
roc
hm
öble
rti
llsi
ttru
m,m
enva
dsp
elad
ede
tfö
rro
ll?
9511
9-1_
T_v
2_Ja
g_1_
Tri
mbo
xes_
ipp
Pag
e 7
22-J
un-1
5
8
Inga
tape
ter
elle
rm
öble
riv
ärld
enku
nde
fåbo
rt d
en d
är k
lum
pen
ihal
sen.
Den
hade
hon
haft
ända
seda
nho
n ha
de få
ttre
da p
å at
tde
skul
lefly
tta.
Hon
vill
e gr
åta,
och
det
gjor
deho
noc
kså,
men
bara
på
kväl
larn
anä
rin
gen
hörd
e el
ler
såg.
Den
där
Ken
net
skul
leal
drig
fåse
henn
egr
åta.
Mam
ma
spra
ngru
ntih
uset
och
öppn
ade
dörr
aroc
hkr
öpom
krin
gun
der
trap
pan
och
hela
tid
en b
abbl
ade
hon.
– D
en h
är d
elen
av
huse
tm
åste
vara
från
160
0-ta
let.
Tit
ta p
å de
här
gol
vbrä
dern
a.Så
här
bygg
er d
e in
tenu
fört
iden
.
Ken
net
följd
eef
ter
och
höll
med
omal
lt.
Det
var
som
omde
inte
bryd
desi
gom
att
Julia
inte
vill
e bo
där
, int
e vi
lle b
yta
skol
a,at
t ho
n in
tevi
lleha
Ken
net
till
styv
far.
Att
Ken
net
inte
mär
kte
det
var
knap
past
kons
tigt
,m
enhe
nnes
egen
mam
ma.
– D
u vä
njer
dig
snar
t, s
a m
amm
a.D
ufå
rsn
art
nya
kom
pisa
r.
Seda
nfo
rtsa
tte
hon
att
spri
nga
runt
i hu
set.
9511
9-1_
T_v
2_Ja
g_1_
Tri
mbo
xes_
ipp
Pag
e 8
22-J
un-1
5
9
Julia
hörd
e m
amm
a be
rätt
afö
rK
enne
tom
en
mäs
ter
Val
tari
us.
Han
var
den
förs
teso
m h
ade
bott
i hu
set.
Det
var
för
flera
hund
ra å
r se
dan.
–V
alta
rius
had
e et
tar
bets
rum
där
han
gjor
deex
peri
men
t, s
ägs
det.
Inge
nan
nan
fick
kom
ma
inid
etru
mm
et.
Seda
nhö
rde
Julia
hur
Ken
net
svar
ade:
–Å
,vad
intr
essa
nt.
Han
srö
stva
rså
fjäsk
igat
tJu
liam
åste
hålla
för
öron
en.
Hon
lasi
g på
sin
säng
och
blun
dade
och
förs
ökte
låts
as a
tt h
on v
arti
llbak
ais
itt
gam
laru
mis
itt
gam
lahu
s,m
ende
tly
ckad
esin
te.
Näs
tagå
ngho
nhö
rde
omm
äste
rV
alta
rius
var
vid
mid
dage
nnä
sta
dag.
Ken
net
satt
och
tjat
ade
omhu
rvi
ktig
tde
tva
rat
tfå
bra
bety
g.
–A
nnar
sko
mm
er m
an in
genv
art
här
ivär
lden
,sa
han
. Jag
hop
pas
att
den
nya
skol
an ä
r br
aoc
hat
tdu
jobb
aror
dent
ligt,
Julia
.
9511
9-1_
T_v
2_Ja
g_1_
Tri
mbo
xes_
ipp
Pag
e 9
22-J
un-1
5
10
Julia
låts
ades
inte
höra
.H
enne
s m
amm
a kn
uffa
deti
llhe
nne
och
sa:
–H
örde
duva
dK
enne
tsa
?–
Nej
.–
Han
saat
tde
tär
vikt
igt
att
dujo
bbar
orde
ntlig
tis
kola
n.
Julia
svar
ade
inte
utan
såg
envi
stne
rib
orde
t.So
mtu
rva
r ta
lade
mam
ma
om h
uset
igen
.
– D
en ä
ldst
a de
len
avhu
set
ärko
rrid
oren
och
rum
men
läng
stin
.Där
någo
nsta
nsha
dem
äste
rV
alta
rius
sitt
arbe
tsru
m.
Kan
ske
idit
t ru
m, J
ulia
.
Julia
str
unta
de v
älim
äste
rV
alta
rius
.
–V
alta
rius
höll
påm
edsy
ndig
aex
peri
men
t,ha
rja
glä
st,f
orts
atte
mam
ma.
Inge
nve
tri
ktig
tva
dde
tva
r,m
ende
tsä
gsat
tha
nhö
llde
mon
eroc
hvi
dund
erso
mhu
sdju
rie
ttun
derj
ordi
skt
rum
.Pr
at,f
örst
ås.N
är h
an d
ogva
rde
tin
gen
som
våga
deko
mm
ain
ärhe
ten
avhu
set.
Det
fick
stå
och
förf
alla
.Mäs
ter
Val
tari
usoc
hha
nsex
peri
men
tgl
ömde
sbo
rt.
Såsm
ånin
gom
repa
rera
des
huse
toc
hby
ggde
sti
ll.
9511
9-1_
T_v
2_Ja
g_1_
Tri
mbo
xes_
ipp
Pag
e 10
22-J
un-1
5
utdrag ur Jag heter död –© LL-förlaget 2015
utdrag ur Jag heter död –© LL-förlaget 2015
11
–O
chnu
bor
vi h
är,
saK
enne
toc
hbl
inka
deåt
Julia
.
Hon
stir
rade
påho
nom
,men
han
bara
log.
–Så
rolig
tfö
rdi
gat
tfå
kom
ma
till
ett
sånt
här
stäl
le.D
uve
tin
tehu
rbr
adu
har
det,
Julia
.V
ikom
mer
att
fåde
ttr
evlig
t hä
r, s
ka d
u se
.
Ken
net
rest
e si
gfö
rat
tta
sin
tallr
ikti
lldi
skbä
nken
.N
ärha
ngi
ckfö
rbiJ
ulia
smek
teha
nhe
nne
över
huvu
det
med
ena
hand
en.
Hon
duck
ade
fort
och
skak
ade
påsi
g.M
amm
a ry
nkad
e ög
onbr
ynen
,m
enJu
liabr
ydde
sig
inte
omhe
nne.
Julia
tåld
ein
teat
tK
enne
trö
rde
vid
henn
e.H
anva
rså
äckl
igat
tho
nvi
llekr
äkas
.Så
fort
han
fick
ench
ans
tafs
ade
han.
Och
mam
ma
som
tyck
teat
t ha
n va
rså
snäl
l.Sn
art
bad
hon
välJ
ulia
att
kalla
hono
mpa
ppa.
Mam
ma
fatt
ade
inge
ntin
g.
Påkv
älle
nlå
gJu
liaoc
hly
ssna
de p
å m
usik
.K
enne
tkn
acka
de p
å dö
rren
och
saat
tde
tva
ren
bra
film
påte
ve,m
enho
nsv
arad
ein
te.
Hon
vred
upp
ljude
toc
hbl
unda
de.
9511
9-1_
T_v
2_Ja
g_1_
Tri
mbo
xes_
ipp
Pag
e 11
22-J
un-1
5
12
När
Ken
net
hade
gåt
tko
mJu
liaat
ttä
nka
påde
ndä
rm
äste
rV
alta
rius
.
Vad
var
det
mam
ma
hade
sagt
?H
an h
ade
haft
dem
oner
och
vidu
nder
som
husd
jur.
Julia
öns
kade
att
deha
defu
nnit
skv
ar.
Då
hade
deku
nnat
äta
upp
Ken
net.
Hon
titt
ade
ner
pågo
lvet
.D
e oj
ämna
, tjo
cka
plan
korn
aha
debl
ivit
näst
ansv
arta
med
åren
.Ful
t!Ju
lialä
ngta
deså
att
det
gjor
deon
tef
ter
sitt
gam
laru
m,s
itt
gam
lago
lv.
För
att
slip
patä
nka
påde
tfu
nder
ade
hon
påva
d m
amm
a be
rätt
atm
er.
Hon
hade
sagt
att
mäs
ter
Val
tari
uska
nske
hade
haft
sitt
arbe
tsru
miJ
ulia
sru
m,
att
dem
oner
naoc
hvi
dund
ren
bott
just
här
.M
en m
amm
a ha
de s
agt
någo
tom
ett
unde
rjor
disk
tru
m.
Julia
tän
de t
akla
mpa
n. H
on u
nder
sökt
ego
lvet
och
lyft
epå
mat
tan,
men
hon
hitt
ade
inge
tsp
årav
någo
nne
dgån
gti
llet
tun
derj
ordi
skt
rum
.
Hon
öpp
nade
dör
ren
till
gard
erob
en,
som
var
såst
orat
tm
anku
nde
gåin
iden
.
9511
9-1_
T_v
2_Ja
g_1_
Tri
mbo
xes_
ipp
Pag
e 12
22-J
un-1
5