Upload
valentine-b-jenny
View
33
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
RPH keselamatan penggunaan LIf
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KEMAHIRAN MENULIS)
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh / Hari : 11.3.2015/RabuTahun : 4 Bijak Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.40-8.10 pagiTema : Sentiasa SelamatTajuk : Keselamatan Penggunaan Lif
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.4 Menulis imlak dengan tepat. .
3.4.2 Menulis frasa dan ayat yang ada perkataan berimbuhan pinjaman dengan ejaan dan tanda baca yang tepat secara imlak .
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :I. Menulis imlak tiga daripada empat perkataan yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman. II. Menyenaraikan empat daripada lima perkataan berimbuhan pinjaman yang terdapat dalam teks.
Sistem bahasa :1. Sintaksis Imbuhan pinjaman
EMK1. Sains dan teknologi
Ilmu Pendidikan Kesihatan
Pengisian kurikulum
1. Nilai murni : Kerjasama, kerajinan
Kepelbagaian kaedah dan teknik1. KB :mengecam 1. KP: Verbal linguistik, Interpersonal 1. BCB: Memproses maklumat.1. Pembelajaran kontekstual : Menghubungkait
Bahan Bantu Mengajar
Bil. Jenis Bilangan
1.Kad Manila4
2. Kad Gambar4
3.Lembaran kerja26
Pengetahuan Sedia ada: Murid pernah menaiki lif.
Langkah /Masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set induksi (5 minit ) Soalan 1. Apakan nama kemudahan asas ini?2. Bagaimanakah lif ini boleh bergerak?3.Apakah fungsi lif digunakan?1.Guru bertanyakan khabar dengan murid.2.Guru menunjukkan kad gambar kepada murid-murid.3. Murid diminta menyatakan jenis kemudahan yang ditunjukkan oleh guru. 4. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai pengalaman murid menaiki lif.4.Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini. BBM Kad Gambar
Nilai Kerjasama
Pembelajaran kontekstual Menghubungkaitkan dengan pengalaman kehidupan
Langkah 1(10 minit) Penerangan contoh perkataan berimbuhan pinjaman.1.Guru meminta murid memberikan contoh perkataan berimbuhan pinjaman.2.Beberapa orang murid diminta untuk menulis jawapan mereka di papan tulis.3. Guru menerangkan contoh yang diberikan oleh murid.4.Guru menerangkan konsep dan definisi yang perkataan berimbuhan pinjaman.5. Guru memberikan contoh ayat yang menggunakan perkataan berimbuhan pinjaman. BBM Kad manila
KB Mengenal pasti
KP Verbal Linguistik
BCB Memproses maklumat
Teknik Perbincangan
EMK Sains dan teknologi
Nilai murni Kerjasama
Langkah 2 (20 minit)Menulis imlak frasa dan ayat
1.Guru meminta murid mengeluarkan alat tulis dan buku.2.Murid diminta untuk bersedia.3.Guru membaca teks petikan keselamatan penggunaan lif.4. Murid diminta untuk menulis kembali ayat dan frasa yang disebut oleh guru.5. Guru meminta murid menggaris frasa dan ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman. BBM Petikan teks
Pendekatan -Komunikatif
KB -Menjana Idea
KP Verbal linguistik
BCB Memproses Maklumat
Nilai murni-Kerjasama
Langkah 3 (15 minit) Menyenaraikan perkataan berimbuhan pinjaman.
Pengayaan Mencari makna perkataan berimbuhan pinjaman.1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.2. Murid diminta untuk menyenaraikan perkataan berimbuhan pinjaman yang terdapat dalam petikan teks yang disalin.3.Murid diminta untuk membina ayat menggunakan perkataan berimbuhan pinjaman yang telah disenaraikan.
1.Murid diminta untuk mencari makna perkataan berimbuhan pinjaman yang telah disenaraikan.
BBM Lembaran kerja
KP Interpersonal
KB Menjana idea
BCB Memproses maklumat
Nilai murniKerajinan
Penutup (5 minit)Kognitif Rumusan tentang isi pelajaran pada hari ini.
SosialPujian kepada murid Guru meminta seorang murid merumuskan isi pelajaran dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
Guru memberikan pujian terhadap sikap murid yang memberikan kerjasama.
Pengukuhan :Murid diminta untuk mengaplikasikan apa yang telah diajar pada hari ini dengan kehidupan seharian.
Nilai Kerjasama Kerajinan
REFLEKSI
Kekuatan :_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kelemahan___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Cadangan Penambahbaikan_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tandatangan Guru Pelatih , , ______________________( )Tandatangan Pensyarah Pembimbing ,______________________( )Tandatangan Guru Pembimbing ,______________________( )