Koha tjeter koha jone suplementi 4 shtator 2015 albert vataj

 • View
  225

 • Download
  10

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Koha Tjeter_suplementi i te perditshmes Koha Jone, Suplementi "Koha Tjeter" i gazetes se perditsheme "Koha Jone". Intervista dhe rrefime nga jeta e personaliteteve te jetes kulturore, artistike dhe sportive. Gjithashtu keshilla estetike, te rejat e modes dhe nga jeta e VIP. Realizun numrin Albina Gjergji, Sidorela Lepuri dhe Albert Vataj

Transcript

 • E premte, 4 SHTATOR 201513

  CYANMAGENTAYELLOWBLACK

 • E premte, 4 SHTATOR 201514

  INTE

  RVIS

  TA

  Kamela Islamaj:Dikur... i gjith populliushtar, sot t gjith kngtar

  Kngtarja e njohurndan me lexuesit eKoha Jon karri-ern e saj, planet nmuzik, raportin mekoncertet, familjendhe miqt

  Intervistoi: Sidorela Lepri

  Muzika e vrtet dhe me vlera duket se gjat viteve t funditsht zbehur nga pseudokngtart, t cilt m shum sesakndojn ekspozojn lakuriqsin e tyre. Por prpos ktij fakti,fatmirsisht ka ende nga ata kngtar q bjn diferencn. Epadyshim nj ndr to sht edhe kngtarja Kamela Islamaj.Prej vitesh, jemi msuar ta shohim dh dgjojm, teksa kndonlive mbrmjeve n emisionin Top-Show. Por jo vetm kaq, ajosht kudo ku luhet muzik e mir, e pr m tepr muzik e stilitt saj. Me iltrsin dhe realizmin q e karakterizon, mnyrn esaj t veant t t thnurit t gjrave ashtu si i mendon, Kame-la tregon pr suplementin Koha Tjetr, se sezoni q shkoi ishtenj sezon plot emocione dhe suksese. Prpos angazhimeve nTop-Sho, The Voice of Albania, koncerteve, apo aktiv-iteteve, kngtarja punon edhe si msuese n nj shkoll private.Nj intervistn e mposhtme dhn pr Koha Jon, Islamajrrfen karriern e saj, planet e ardhshme n muzik, raportinme koncertet, familjen dhe miqt.N mbyllje t intervists, ajo jep edhe disa kshilla pr t gjithartistt e rinj.

  muzik vet. Kjo sht dikashum pozitive.Do jeni srish pjes e stafitt The Voice of Albaniaedhe pr kt vit?Jam pjes e stafit q merret meparaprgatitjet. Un dhe Landimerremi me kngtart pr-para se t dalin n televizor.sht nj prgatitje shum emadhe dhe e lodhshme, pornjkohsisht shum e bukur,pasi punon me njerz q kandshirn pr t ecur prpara.Jemi msuar t t shohimmbrmjeve n Top-Show prvite radhazi. Po prsa i pr-ket ktij sezoni do t vazh-

  me qllim q edhe t parashtrojmuzik akoma m t mir.Prve t gjith angazhi-meve q prmendm mlart, me far merreni tjetr?Merrem m shum gjra nfakt (qesh)! Jam edhe msuesen nj shkoll private q kalidhje me muzikn dhe shtnj nism e cila ka nisur shumbukur, pasi fillimisht ishin 4msues dhe 3 student, por tanikemi arritur nj numr relativ-isht t madh.A jeni angazhuar me kon-certe gjat periudhs svers?Kam ndrthurur edhe punnedhe pushimet bashk. E mirajon sht q do mundsi prt knduar sht edhe njmundsi pr t pushuar (qesh).

  Un e kam filluar pakndryshe muzikn, n kra-hasim me at far bjn

  kngtart prgjithsisht, dukeqen se e kam filluar nga jazz,m pas tek blues, pr t kaluartek rock, e tani jam tek kjo pjesaelectro-fang dhe R&B.

  Zakonisht n mbyllje t dosezoni pune e n nisje t njsezonit t ri bhen bilancet.Si ishte ky sezon pr ju ntrsin e tij Kamela?N trsin e tij ishte me ulje-ngritje. Qllimi ishte q t nx-irrja nj kng, por duke parsesi po shkon muzika n Sh-qipri, hoqa dor. Nga anatjetr ishte nj sezon plot emo-cione dhe suksese. Isha pjes eekipit fitues t The Voice ofAlbania. Ishte arritje tepr emadhe dhe mbi t gjitha tbnim nj gj t mir me muz-ik t mir. Po ashtu gjat ktijviti, kam filluar t shkruaj edhe

  dojm t t shohim srish?Po, sigurisht. I mblodha tgjitha fuqit pr t rifilluar se-zonin e ri (qesh) dhe tani gati.Kam dgjuar muzik t mir,

 • E premte, 4 SHTATOR 201515

  Dhe meqnse jemi tek kon-certet, si i keni raportet meto?Tju them t drejtn, un jampak selektive n kt pjes. Nukm plqen t shkoj kudo dhe tbj gjithka. E rndsishmesht t ndjehem mir kur kn-doj e t mos kem surpriza. Dukeqen se un bj edhe nj muz-ik m specifike, nuk mund tshkoj kudo. Kshtu q jam edetyruar t jem selektive.

  Duke qen se e kishit nisurnj kng dhe vendost thiqnit dor, do ta realizonigjat vitit q po vjen?Un kam 10 kng t miat dhem plqejn t gjitha, por e kambr pushim kto koh, derisakuptova se n far rryme duat qndroj. Tani i kam idet mt qarta dhe kam kuptuar s mfar dua t merrem realisht.Albumi muzikor sht njplan i afrt?

  Ajo varet. Nuk jam e mendimitq albumi bhet pr nj muaj,por merr t paktn nj vit, apom shum koh.Keni menduar t prezanto-heni me ndonj kng n fes-tivalet dhe kompeticionetmuzikore q po afrojn?Jo, jam skeptike!Shohim vazhdimisht kaqshum prurje muzikore. Sido ta komentonit kt fakt?Un kam nj shprehje q e pr-dor shpesh: Dikur kishim tgjith popullin ushtar dhe sott gjith kngtar (qesh). Kakngtar shum t mir, porka edhe t tjer t cilt nuk kanndonj vler muzikore.Kndoni nj rrym muziko-re jo shum popullore tekne, por q absolutisht kullonart. Na tregoni dika mshum lidhur me zhanrin qkndoni.Un e kam filluar pak ndryshemuzikn, n krahasim me atfar bjn kngtart prgji-thsisht, duke qen se e kam fil-luar nga jazz, m pas tek blues,pr t kaluar tek rock, e tanijam tek kjo pjesa electro-fangdhe R&B.Po ashtu, spikasni pr stiline veant t veshjeve. Nga sefrymzoheni?Q n fillim veshja ime ishtepak e uditshme pr kohn,por edhe sot e ksaj dite jam nt njjtn linj t veshuri (qesh).Sa e rndsishme sht prju q nj artist t identifiko-het me stilin e tij?Ajo sht gjja m e mir qmund t ndodh, pa paturnevojn ti referohet dikujt, porduhet ta pranojm q t gjith ireferohemi dikujt. E rnd-sishme sht t zgjedhim mod-elet e duhura.far melodie ka dashuriapr ty?Sikur t ta prshkruaja me njrrym m mir (qesh). Nj

  melodi t ndjer dhe t bukur.far do t thot familje prju?Familja sht shum e rnd-sishme pr mua dhe kam njlidhje tepr t fort, pavarsishtdistancs. Por kur largohesh evogl, msohesh disi me ktfakt, pasi un kam ikur nga Ko-ra q n moshn 16-vjeare. Ivizitoj shum shpesh dhe mmerr malli. Fakti q jetoj memotrn m bn ta ndjej edhe mafr familjen.Si sht raporti yt mmotrn?sht njeriu m i afrt pr mua,mikja ime m e mir dhe kri-tikja m e mir, sepse edhe ajosht muzikante vet (qesh).Pas familjes edhe miqsiasht po aq e rndsishme.far do t thot miqsi evrtet pr Kameln?M plqen t kem shum njerzafr vetes dhe nuk di t rrivetm. Kam miq shum tmir, pasi sht shum e vsh-tir t gjesh njerz t mir nditn e sotme. Sigurisht, rrethii miqve t mi m t mir, shtshum i vogl.Jeni zhgnjyer ndonjherprej tyre?Po, si dokush tjetr. do njerika t mirat dhe t kqijat e

  Familja sht shum erndsishme pr mua dhekam nj lidhje tepr t

  fort, pavarsisht distancs. Porkur largohesh e vogl, msoheshdisi me kt fakt, pasi un kamikur nga Kora q n moshn16-vjeare. I vizitoj shumshpesh dhe m merr malli. Faktiq jetoj me motrn m bn ta ndjejedhe m afr familjen.

  veta.Nuk duhet t idealizojmasknd, por ti pranojm sijan.Miqt m t mir i keni jas-ht muziks, apo koleg?Edhe n profesion edhe jashtsaj.Keni dashur ndonjher thiqni dor nga muzika?Jo, pavarsisht lodhjes, apofryrjeve t momentit, duke parsesi ecn muzika, por t heqdor asnjher. Nuk do t mer-resha me asgj tjetr, prvemuziks, pasi kjo sht edhefusha q kam studiuar. Poredhe msimdhnia m plqen.Kur bhet fjal pr jetn per-sonale t personave t njo-hur ata tregohen tepr dis-kret. Duket se edhe ju keniqndruar n kto linja.Prse kjo zgjedhje?Mua nuk m plqen q jeta imepersonale t jet publike dhe josepse ka dika pr t fshehur.donjeri q sht afr meje nukka nevoj prse t jet i eskpo-zuar, pasi mjafton q e ekspo-zuar jam un. Kshtu q prkt arsye t thjesht kamzgjedhur ta mbaj larg medias.Si sht nj dit e Kamels?Sikurse ajo e do njeriu tjetr,vetm se oraret tona jan pak-sa ndryshe.Keni nj filozofi, ose moto qudhheq jetn tuaj?Mundohem ti marr gjrat meshum sportivitet dhe t jemshum praktike.Dhe s fundmi, cilat jandisa nga kshillat q do tjepnit pr t gjith artistt erinj?Mos hiqni dor dhe mos u de-kurajoni asnjher. Rruga e ar-tit sht me shum brryla, pornse ke nj karakter t fort dhedshiron shum ta bsh dika,vazhdoje pa u ndalur. sht erndsishme t kesh nj ident-itet dhe t mos bhesh si gjitht tjert.

 • E premte, 4 SHTATOR 201516

  Kush sht shefi i kuzhins sDandy Bar-Restaurant-Lounge?Quhem Moris Moko, nj shefkuzhine q krahas puns q ush-troj ktu e kam edhe pasion. Q n

  mosh t vogl, 13 vje pothuajsee nisa kt pun e tani mbas njeksperience 15-vjeare kam arri-tur aty ku un dshiroja. Pra tgatuaja dhe eksperimentoja jovetm me kuzhinn shqiptare, por

  t bukurn n trsi, por shtedhe nj sinjal q fton nprmjetaroms s mir t ushqimit. Tektrndafili ka shum buzqeshje emirsi, por edhe dashuri brenda,sepse si thoni ju, dashuria vjennga stomaku!T eksperimentosh n kuzhin.A guxoni shpesh dhe deri kuarrin imagjinata juaj?Idet dhe imagjinata e bjn ktprofesion m t organizuar dhejoshs. Personalisht gjithmonkam ide dhe guxoj do dit, dukebr gjra t reja. Mendoj se iakam dal.Si njohs i mir i gastronomis,cili sht sipas jush evoluimi qpo pson s fundmi kuzhinatradicionale shqiptare? A men-doni se ajo po humbet gjatrrugs, apo po prsoset teksafiton element t rinj nga kuzh-inat e tjera?Jo mendoj se kuzhina shqiptarenuk po humbet, sepse ajo shttradit e gjat e popullit ton, prae trashguar, e cila ruhet nga dofamilje shqiptare, por ashtusikurse n do aspekt tjetr edhen kuzhin futen prbrs t rinj,

  Arom gatimi...Jemi tek Dandy,Bar-Restaurant-Loungen zemr t Bllokut

  Trndafil n pjat... Nj detaj krejt i vogl n dukje,por q pas t cilit fshihet nj arom sekretesh.Arom gatimi... Jemi tek Dandy, Bar-Restaurant-Lounge n zemr t Bllokut. Aty ku klasi, shrbimiekselent dhe mjedisi mjaft atraktiv, ndrthurenhijshm tek njri-tjetri, pr tu finalizuar n nj knaq-si unike q vetm ai arrin tu fal gjith frekuentuesve ttij. Thon se dashuria vjen nga stomaku. Pse jo,klientt e Dandy-t e duan at edhe pr kuzhinn e tij.Pr aromat e saj t veanta, guximin n t eksperimen-tuarit me elementt q e formsojn gastronomin si ttill, por edhe gjetjet aspak t zakonta q i befasojnshpesh. T cilat, n fakt e kan nj autor: Ai quhetMoris Moko! Nj shef kuzhine q suprizon n vazh-dimsi e q n kt rrfim t tij pr Koha Jon arrijmti vjedhim disa nga sekretet e profesionit. Por edhe tmagjis q mbart arti i gatimit...

  edhe ato t huaja.Koncepti juaj pr kuzhinn,prtej konturimit t saj thjeshtsi nj vend gatimi. far ndje-sish ju lindin, teksa nisni tprgatisni pr klientt?Kuzhina pr mua sht nj art mvete dhe si e till nuk e shikojvetm si nj vend ku gatuhet prklienteln, por edhe si nj mund-si pr t provuar gjra t reja, dukesjell edhe specialitete individu-ale. do dit mundohem t prga-tis pjata t realizuara m s miridhe pat