Upload
norhayati-idris
View
629
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 1/30
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN
BAHASA MELAYU SEKOLAH RENDAH
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH1
y Kursus Kaedah Pengajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah(BMM3117) bagi Program Perguruan Sekolah Rendahmemfokuskan kepadaTeori Huraian Bahasa, TeoriPemerolehan Bahasa, konsep-konsep: strategi, pendekatan,
kaedah, teknik, pengaplikasian pendekatan pengajaran bahasa,pengaplikasian pendekatan pembelajaran bahasa, pelaksanaanaktiviti pengajaran-pembelajaran bahasa secara kontekstual,konstruktivisme, pembelajaran masteri, kaedah pengajaran
bahasa Melayu, pengaplikasian teknik pengajaran bahasa,pengaplikasian kemahiran bernilai tambah, penyediaan pakejaktiviti pengajaran-pembelajaran tahunan dan penyediaanrancangan pengajaran harian.
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 2/30
KursusKursus iniini dinilaidinilai melaluimelalui tigatiga komponenkomponeniaituiaitu::
1.1. AmaliAmali ±± 20%20%2.2. KerjaKerja KursusKursus ±± 40%40% dandan3.3. PeperiksaanPeperiksaan BertulisBertulis -- 40%40%
y Komponen Peperiksaan Bertulis mengandungi satukertas peperiksaan yang terbahagi kepada 3 bahagian
jadual di bawah:
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN
BAHASA MELAYU SEK.RENDAH 2
Baha-gian
BentukSoalan
BilanganSoalan
Markah(100%)
Masa Catatan
A Objektif 20 202 jam 30
minit
Bhg C:Esei
Jawab 2daripada3 soalan
B Subjektif 4 40
C Esei 3 40
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 3/30
Kursus BMM3117: Kaedah Pengajaran Bahasa MelayuSekolah Rendah bertujuan agar pelajar guru:
1. Mempunyai pengetahuan dan kefahaman tentangkomponen pengajaran mikro-makro, Teori HuraianBahasa dan Teori Pemerolehan Bahasa danmengaplikasikan di dalam bilik darjah.
2. iMempunyai pengetahuan dan kefahaman mendalam dandapat membandingbezakan konsep; strategi,pendekatan, kaedah dan teknik pengajaran dengantepat.
3. iMengaplikasikan Kemahiran Bernilai Tambah dalampengajaran dan pembelajaran Bahasa Melayu di dalambilik darjah.
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN
BAHASA MELAYU SEK.RENDAH 3
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 4/30
4. Mengaplikasikan pendekatan pengajarandan pembelajaran terkini selaras dankontekstual dalam pengajaran-pembelajaran Bahasa Melayu di dalam bilikdarjah.
5. Menyediakan pakej aktiviti pengajaran dan
pembelajaran tahunan dan rancanganpengajaran harian dengan menyerapelemen-elemen bestari.
6. Mempelbagaikan strategi pengajaran danpembelajaran Bahasa Melayu di dalam bilik
darjah supaya dapat memupuk potensisemula jadi murid.
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN
BAHASA MELAYU SEK.RENDAH 4
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 5/30
KOMPONEN
PENGAJARAN
� Kemahiran Induksi
� Penerangan
� Penyoalan� Variasi Rangsangan
T AJUK 1:
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 6/30
KOMPONEN PENGAJARAN
Hasil Pembelajaran:
i. Mempunyai pengetahuan dan kefahaman
tentang komponen pengajaran mikro-makro,
Teori Huraian Bahasa dan Teori Pemerolehan
Bahasa dan mengaplikasikan di dalam bilik
darjah.
02/07/2011 6BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASAMELAYU SEK.RENDAH
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 7/30
Pendahuluan
� Matlamat utama Kurikulum Bahasa MelayuSekolah Rendah adalah untuk melengkapkan
murid dengan keterampilan berbahasa dan
berkomunikasi untuk memenuhi keperluan diri,
memperoleh ilmu, perhubungan sosial, dan
urusan harian. Ia juga digubal dengan
memberikan fokus kepada hasil pembelajaran
yang perlu dikuasai oleh murid.
� Hasil pembelajaran ini berteraskan kemahiran
mendengar dan bertutur, kemahiran membaca,dan kemahiran menulis. Hasil pembelajaran juga
menggabungkan peraturan dalam sistem bahasa
dan disokong oleh elemen pengisian kurikulum.
�02/07/2011 7BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 8/30
Kemahiran Induksi
� Satu kemahiran yang perlu dimiliki oleh setiap
guru ketika ingin memulakan pengajaran.
� Set induksi bertujuan untuk menarik
kesediaan murid untuk mengikuti
pembelajaran pada hari itu.
� Antara kesilapan utama dalam melaksanakan
set induksi adalah kesilapan guru menjadikan
tajuk atau isi kandungan sebagai set induksi.
� Masa tidak melebihi 5 minit.
�02/07/2011 8BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 9/30
4 ciri utama di dalam kemahiran set induksi
1. Menarik Perhatian
j mewujudkan nada suara yang sesuai
j menggunakan ABM/BBM yang
menarik
j menggunakan gerakan, contact mata,
isyarat
j menunjukkan suatu aktiviti yang luar
biasa.
�02/07/2011 9BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 10/30
Mewujudkan motivasi
02/07/2011BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH
10
membangkitkan rasa ingin tahu.
menggunakan teknik bercerita.
menunjukkan suatu aktiviti yang berguna.menggunakan soalan yang mencabar
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 11/30
Membuat Perkaitan
02/07/2011BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH
11
mengaitkan pengetahuan lepas murid.
mengaitkan isi pelajaran baru.
mengaitkan peristiwa semasa.mengaitkan minat dan pengalaman murid
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 12/30
Menstruktur
02/07/2011BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH
12
menyatakan had tugas yang akandijalankan.
menggunakan satu siri soalan yang berkaitan.
menyatakan cara-cara melaksanakantugas.
menyatakan aktiviti, tugasan atau projek
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 13/30
Penerangan
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH13
y Kemahiran memberi penerangan merupakan satu kemahiran untukmenceritakan/menjelaskan/menggambarkan/memindahkansesuatu perkara yang diketahui kepada orang lain. Dalam P&P,kemahiran member penerangan perlu digunakan bersama-samakaedah mengajar yang dipilih guru.
y Matlamat penerangan atau kemahiran memberi penerangan adalahuntuk:
i. Menjelaskan maklumat
Memudahkan murid untuk memahami dengan jelas sesuatumaksud, konsep, fakta, isi pelajaran, faktor, dan langkah-langkah dalam satu jangkamasa yang singkat denganmemberikan contoh-contoh yang sesuai
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 14/30
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH14
ii. Menghuraikan proses
y Murid dapat menghuraikan proses, peraturan, undang-
undang dan prosedur
iii. Menaakul (reasoning)y Penerangan tentang sebab musabab berlakunya sesuatu
serta dapat membuat ramalan atau kemungkinan
secara lisan atau dengan menggunakan visual yang sesuai
dengan tahap umur dan pencapaian murid
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 15/30
PENERANGAN MELALUI CONTOH
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH15
y Melahirkan idea yang lebih jelas tentang idea dan konsep
y Menudahkan kefahaman idea yang abstraks dan kompleks
y Menghilangkan keraguan
y Boleh disampaikan secara lisan (analogi,metafora,cerita)y Contoh secara visual (model, gambar)
y Contoh yang tidak keliru, sesuai, menarik ² menerangkan
idea
y Sesuai dengan tahap umur dan pencapaian murid
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 16/30
1.3 KEMAHIRAN PENYOALAN
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH16
y Soalan bolehlah dianggap sebagai bentuk pengucapan yang
menggalakkan pemikiran jika digunakan secara berkesan oleh
guru.y Wilen (1995) menjelaskan bahawa Pemikiran Aras Tinggi
bermula dengan soalan-soalan yang baik.
y Selain daripada kebolehan guru untuk mengutarakan soalan-
soalan yang sesuai bagi menggalakkan pemikiran, guru jugaharus memiliki pengetahuan dan kemahiran menggunakan
teknik penyoalan yang berkesan.
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 17/30
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH17
y Teknik menyoal merupakan teknik yang penting dalam
aktiviti pengajaran guru. Hampir seluruh proses pengajaran
dan pembelajaran melibatkan teknik menyoal.
i. Peringkat set induksi - Digunakan untuk menolong murid
mengingati kembali ilmu pengetahuan lepas yang berkaitan.
ii. Peringkat Perkembangan - Digunakan untuk mencungkil
pemikiran murid untuk membantu mereka mengikuti
pengajaran secara berkesan.
iii. Peringkat Penutup - Digunakan untuk menilai pencapaian
objektif atau sesuatu hasil pembelajaran.
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 18/30
Prinsip-prinsip Panduan Penyoalan
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH18
y Soalan-soalan yang dikemukakan perlulah dirancang terlebih
dahulu
y Soalan hendaklah sesuai dengan tahap umur dan pencapaian murid
y Aras soalan tidak terlalu senang dan tidak juga terlalu sukar
y Perkataan atau istilah yang digunakan dalam soalan seharusnya
difahami murid
y Beri peluang kepada murid untuk memikirkan jawapan
y Kemukakan soalan kepada seluruh kelas dan elakkan daripada
mengemukakan soalan kepada murid tertentu sahaja
y Kemukakan soalan terlebih dahulu sebelum menentukan nama
murid
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 19/30
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH19
y Bentuk soalan hendaklah sentiasa berubah-ubah untuk
menarik perhatian murid
y Tentukan bahawa soalan yang dikemukakan secara lisan dapat
didengar oleh murid seluruh kelas
y Elakkan daripada mengemukakan soalan mengikut urutan
atau susunan tempat duduk murid-murid
y Soalan yang dibentuk harus mendorong murid berfikir
y Elakkan soalan yang mengandungi jawapan di dalamnya
ySoalan hendaklah ringkas dan tepat
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 20/30
Kesan Kemahiran Penyoalan Ke atas
Pengajaran-Pembelajaran
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA
MELAYU SEK.RENDAH20
y Menambahkan minat murid terhadap pembelajaran dan
mengelakkan rasa jemu
y Menguji pengetahuan sedia ada murid
yMengenal pasti permasalahan murid
y Mengeratkan lagi hubungan guru-murid
y Murid lebih bersedia dan lebih berkeyakinan menghadapi
peperiksaan
y Membantu murid-murid membuat ulangkaji dan membat jangkaan-jangkaan atau ramalan terhadap tajuk-tajuk penting
untuk peperiksaan
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 21/30
ContohContoh SoalanSoalan (2010)(2010) ² ² BahagianBahagian A A
Teknik penyoalan merupakan satu kemahiran menyoal yang perlu dimilikioleh guru kerana hampir semua proses pengajaran dan pembelajaranmelibatkan teknik ini.
Bagaimanakah teknik penyoalan guru dapat menarik perhatian murid-murid terhadap aktiviti pembelajaran?
(A) Menyebut soalan selepas menetapkan murid yang akan menjawabsoalan tersebut
(B) Mengemukakan soalan sekali sahaja dan memilih mana-manamurid untuk menjawabnya
(C) Mengajukan soalan secara khusus kepada murid yang diam atautidak bersedia menjawab soalan
(D) Membaca soalan beberapa kali sebelum murid menjawabnyamengikut susunan tempat duduk di dalam kelas
02/07/2011BMM3117: KAEDAH PENGAJARANBAHASA MELAYU SEK.RENDAH 21
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 22/30
Variasi rangsangan ialah kepelbagaian gaya atau tingkahlaku bagi menggerakkan murid ke arah pencapaiansesuatu hasil pembelajaran. Contohnya,
i. Kemahiran menggunakan bahan bantu mengajar
� Bahan Bantu Mengajar(BBM) merupakan peralatanatau bahan yang menjadi sumber kepada guru untukmengajar. BBM terbahagi kepada 3 kategori:(a) media elektronik seperti komputer, filem, filemjalur,slaid, projektor, pita rakaman, radio dan video.
(b) bahan cetak: buku, gambar, brosur, carta,model, surat khabar dan papan tulis(c) bahan bercorak pengalaman: lakonan,pentomin,lawatan, projek pameran dan bahan-bahan dari alamsekitar.
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYU
SEK.RENDAH 22
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 23/30
� Jenis-jenis BBM
~ Alat-alat Pendengaran (Audio):Bahan-bahan rakaman, radio
~ Alat-alat Visual: Buku teks,
akhbar, majalah, benda-benda
konkrit(maujud), model, patungdan diorama, gambar, papan tulis,
rajah dan graf, alat multimedia
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYU
SEK.RENDAH 23
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 24/30
ii. Kemahiran Bercerita
� Teknik ini bukanlah suatu teknik yang baru malahanpernah dilakukan oleh ibu bapa sewaktu menyampaikansuatu pengajaran kepada anak-anak. Teknik ini dapatmenarik minat anak-anak.
� Murid akan lebih cepat menumpukan perhatian dan iniakan menjadikan pengajaran dan pembelajaran berlaku
dalam keadaan yang menyeronokkan.� Murid-murid khususnya di sekolah rendah amat
menggemari cerita. Walaupun mereka masih kecil tetapisesuatu yang diceritakan kepada mereka akan segeradifahami dan kadangkala mereka dapat pula memahamimaksud cerita itu. Oleh hal yang demikian, jika murid-murid tadi diberi peluang belajar dalam suasana yangmenyeronokkan, pasti proses pengajaran pembelajaranakan lebih berkesan.
� Walaupun begitu, terdapat perbezaan antara teknikbercerita dengan pengajaran cerita.
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYU
SEK.RENDAH 24
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 25/30
Langkah-langkah yang perlu diambil oleh gurudalam persediaan teknik cerita:
� Pilih cerita yang sesuai dengan umur, kecerdasandan minat murid. Kemudian sesuaikan puladengan isi pengajaran yang hendak disampaikan.
� Kaji cerita itu dan cuba masukkan aspek-aspekbahasa yang hendak disampaikan itu ke dalamcerita tersebut.
� Hafaz frasa-frasa atau ayat-ayat yang pentingatau lain-lain aspek bahasa yang hendak
disampaikan� Latih bercerita seolah-olah guru berada di
hadapan murid-murid sekurang-kurangnya sekalisebelum menggunakan teknik ini.
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYU
SEK.RENDAH 25
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 26/30
� Guru bercerita dalam keadaan yang selesa
dan berikan penekanan kepada aspek-aspek bahasa yang hendak diajarkan.
� Guru boleh menggunakan gambar, objek
sebenar atau lain-lain alat bantu.
� Sediakan kad-kad perkataan, frasa-frasaatau ayat-ayat dan lain-lain yang
berkaitan dengan aspek bahasa yang
hendak disampaikan untuk pengajaran dan
penerangan selanjutnya.
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYU
SEK.RENDAH 26
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 27/30
iii. Kemahiran tunjuk cara
� Dikenali juga sebagai teknik demontrasi. Melibatkan satu
cara pengajaran yang membawa dan memusatkanperhatian murid kepada langkah-langkah, prosedur atauperaturan-peraturan bagi menghasilkan sesuatu.
� Dalam pengajaran dan pembelajaran, teknik ini bolehdigunakan terutama dalam proses pengajaran yangmemerlukan murid-murid bertutur dengan menggunakan
ayat-ayat yang betul dan sempurna.� Walaupun demontrasi boleh dilakukan tanpa bahasa tetapi
untuk pengajaran dan pembelajaran bahasa, murid-muridboleh diminta menerangkan cara-cara hendakmelakukannya melalui bahasa. Maksudnya, disampingmenunjukkan cara, murid-murid diminta menerangkannyamelalui bahasa.
� Banyak aktiviti bahasa yang boleh dilakukan melalui teknikini dalam aktiviti lisan misalnya, guru boleh memintamurid menunjukkan cara menjahit baju, membuat kuih,menunggang basikal, bermain bola dan sebagainya.
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYU
SEK.RENDAH 27
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 28/30
Untuk mendapatkan satu pengajaran dan pembelajaranyang berkesan, ciri-ciri penting teknik ini perlu diberi
perhatian:� Tentukan objektif dan isi atau kandungan tunjuk
cara yang hendak digunakan. Pastikan aktivitibahasa tidak akan terganggu. Sebaik-baiknhyaguru perlu mempunyai maklumat mengenaipengetahuan dan kebolehan murid-murid yang
sedia ada. Sediakan soalan-soalan untukmenggalakkan mereka bercakap.
� Guru harus menerangkan maksud tunjuk caratersebut dan perkara-perkara yang harusdicakapkan.
� Guru sepatutnya mencuba dahulu tunjuk caratersebut. Ini penting kerana guru boleh membuatpersediaan, memperuntukkan masa dankemungkinan juga dapat meramalkan masalah-masalah yang akan timbul
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYU
SEK.RENDAH 28
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 29/30
� Guru perlulah memikirkan supaya tunjuk
cara yang akan dijalankan itu dapat
dilihat dan diikuti oleh semua murid.
� Tunjuk cara tersebut boleh dilakukan oleh
guru dan murid-murid lain sendiri. Sewaktu
tunjuk cara ini dijalankan, murid-murid lain
memerhati dengan teliti. Mereka boleh
menyoal jika perlu. Selepas tunjuk cara itu
selesai, murid lain boleh diminta
melakukannya sekali lagi. Kemudianperbincangan boleh dilakukan sebagai
aktiviti susulan.
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYU
SEK.RENDAH 29
5/6/2018 KOMPONEN PENGAJARAN@ppg - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/komponen-pengajaranppg 30/30
i. Dalam kumpulan (4 orang bagi setiap
kumpulan), sediakan bahan pengajaran
mikro yang sesuai .
ii. Anda diminta untuk menunjuk carakomponen pengajaran berikut dalam
pengajaran mikro (30 Julai 2011):
1. Kemahiran Induksi
2. Penerangan3. Penyoalan
4. Variasi Rangsangan
02/07/2011
BMM3117: KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYU
SEK.RENDAH 30