KONSUMATORI

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Roli i rendesishem I konsumatorit ne boten e marketingut

Text of KONSUMATORI

Konsumatori

Konsumatori PROJEKT NE LENDEN E QYTETARISETEMAT TE CILAT DO TE TRAJTOHEN NE KETE PROJEKTRoli i rendesishem I konsumatorit ne boten e marketingutDita boterore e te drejtave te konsumatoritTe drejtat themelore te konsumatoritKonsumatori shqiptarLegjislacioni shqiptarOrganet kopetente ku mund te drejtohet nje konsumatorKontakto nje shoqate konsumatoreRoli i rendesishem i konsumatorit ne boten e marketingutLe ta hapim kete projekt me nje shprehje te Peter DruckerNse dshirojm t dijm se sht puna jon, ather duhet t fillojm me misionin... Ekziston vetm nj definicion i drejt pr misionin e ndrmarrjes: knaqsia e konsumatorit. Ajo q ndrmarrja mendon t prodhoj nuk sht e rndsis primare-veanrisht jo pr ardhmrin dhe suksesin e saj. Vendimtare sht ajo q konsumatori mendon t blej prkatsisht ajo q pr te paraqet vler-kjo prcakton ka sht ndrmarrja e juaj, ka t prodhoj ajo dhe se a do t prosperoj ajo.Nga fakti se kuptimi i konceptit ky t marketingut prqndrohet te konsumatori, do subjekt afarist q mirret me prodhimin e produkteve dhe shrbimeve, pr t qen i suksesshm asnjher nuk guxon t harroj se:N ekonomin dhe tregun e lir konsumatori sht mbret,do her duhet ta vejm vehtn n lkurn e konsumatoritDuhet t kuptohen prfitimet e konsumatorit nga produkti apo shrbimi Duhet t shesim n baz t nevojave dhe krkesave t konsumatorve e jo n baz t nevojave tona, karakteristikave t produktit dhe vetive t tija,Duke i plotsuar nevojat e konsumatorit piksynim permanent sht plotsimi i knaqsis t tij.

Dita boterore per te drejtat e konsumatorit15 marsi njihet si dita boterore e konsumatorit dhe perkujtohet ne shume vende te Evropes ashtu si edhe ne ShqiperiCdo vit organizata boterore ben perkujtime te formimit te shoqatave per mbrojtjen e konsumatorit ne LonderNe shume vende te botes si Anglia,Franca,Australia,Kanadaja e perkujtojne kete dite madje dhe duke protestuar

Te drejtat themelore te konsumatoritMe 15 mars 1962 ppresidenti amerikan Kennedy eshte shprehur:Konsumatoret nga perkufizimi na perfishijne te gjtheve ne.Ata jane grupi me I madh ekonomik, duke ndikuar dhe ndikohen nga cdo vendim publik dhe privat ekonomik.Megjithate ata jane grupi I vetem I rendesishem ekonomik por qe te drejtat e secilit nuk degjohen

John Kennedy formuloi 4 te drejta kryesore per konsumatorin:1.Te drejten per siguri2. Te drejten per tu informuar3.Te drjeten per te zgjedhur4.Te drejten per tu degjuar8 te drejtat te themeluara nga organizata e mbrojtjes se konsumatoreveE drejta e plotesimeve te nevojave themeloreE drejta per te qene te sigurtE drejta per tu informuarE drejta per tu informuarE drejta per te zgjedhurE drejta per tu degjuarE drejta per tu demshperblyerE drejta per tu arsimuarE drejta per te jetuar ne nje mjedis te shendetshem

Legjislacioni shqiptarLigji Nr. 8192, dat 6 Shkurt 1997 "Pr Mbrojtjen e Konsumatorve" ishte ligji i par pr mbrojtjen e konsumatoreve i miratuar nga Parlamenti ShqiptarAi prcaktoi pr her t par bazn ligjore pr t siguruar mbrojtjen e konsumatorve dhe pr t rregulluar marrdhniet e reja t vendosura n ekonomin e tregut midis prodhuesve, shitsve, furnitorve dhe konsumatorve.Gjat periudhs pas aprovimit t ktij ligji t par per konsumatorin, kan ndodhur ndryshime domethnse n vend, duk prfshir antarsimin e Shqipris n shtator 2000 n Organizatn Botrore t Tregtis, si dhe prgatitjet pr nnshkrimin e Marrveshjes s Stabilizim Asociimit. Konsumatorve shqiptar u sht dashur q t prshtaten me situatn e re, si nj pasoj e liberalizimit t shpejt t tregtis. Kjo sht arsyeja pse u ndje nevoja pr nj legjislacion t ri dhe nje ligj i ri pr mbrojtjen e konsumatorit u aprovua nga Parlamenti Shqiptar m 9 shtator 2003. Ky ligj prfaqsoi nj hap domethns prpara n lidhje me prafrimin e legjislacionit shqiptar pr mbrojtjen e konsumatorve me Acquis Communautaire.N kuadrin e implementimit t Nenit 76 t Marrveshjes, q lidhet n mnyr t drejtprdrejt me politikat e mbrojtjes s konsumatorit, krkohen m shum reforma ligjore pr ta br legjislacionin shqiptar plotsisht t prarfert me direktivat evropiane. Ligji Nr. 9902 i vitit 2008 pr mbrojtjen e konsumatorit u miratua nga Parlamenti Shqiptar m 17 prill 2008. Ligji, s bashku me aktet e tij t zbatimit, ose Vendimet e Kshillit t Ministrave, siguron nj prafrim m t ngusht t neneve shqiptare me direktivat prkatse europiane.Sipas Ligjit Nr.9902 dat 17.4.2008, t drejtat baz t konsumatorve shqiptar jan:e drejta e mbrojtjes s shndetit, mjedisit dhe siguris s jetse drejta e mbrojtjes s interesave ekonomikee drejta pr tu ankuare drejta pr t krkuar kompensime drejta pr edukime drejta pr t marr informacione drejta pr t patur akses n shrbimet publikee drejta pr mbrojtje ligjoree drejta pr tu organizuar n shoqata ose unione q synojn mbrojtjen e interesave t konsumatorit n organe vendim-marrse.

Mbrojtja e konsumatoritPrparsia m e lart kombtare e Shqipris sht antarsimi n Bashkimin Europian. Vendi ka marr prsipr nj program ambicioz reformash pr t prshtatur legjislacionin dhe institucionet e tij me ato t BE-s, dhe n kt mnyr, t plotsoj kriteret pr antarsim dhe t prputhet me legjislacionin europian (t quajtur acquis communautaire). Mbrojtja e konsumatorit sht nj element shum i rndsishm i acquis communautaire dhe nj kusht pr antarsim n BE.Nnshkrimi nga Shqipria i Marrveshjes s Stabilizim Asociimit me BE-n n vitin 2006 rezultoi n nj intensifikim t prpjekjeve pr t futur politikat e konsumatorit n Shqipri. Nj vit m von, qeveria miratoi nj Strategji Ndrsektoriale mbi Mbrojtjen e Konsumatorit dhe Mbikqyrjen e Tregut 2007-2013, e cila siguroi kuadrin e politikave pr nj numr masash q synonin ta sillnin legjislacionin e BE-s n Shqipri dhe t themelonin institucionet prkatse t zbatimit t ligjit.

Strategjia pr Mbrojtjen e Konsumatorit dhe Mbikqyrjen e Tregut 2007-2013 Politikat

Ajo paraqet vizionin, prparsit dhe masat pr tu zbatuar, me qllim q t prshtaten legjislacioni dhe praktikat e konsumatorit shqiptar me ato t BE-s.Ajo mbulon nj spektr t gjer t fushave t mbrojtjes s konsumatorit, duke prfshir mbikqyrjen e tregut dhe sigurin e produktit, edukimin dhe informimin e konsumatorit, mekanizmat e ankimimit pr konsumatort dhe mbshtetjen ndaj shoqatave t mbrojtjes s konsumatorit.Prparsit e Strategjis pr Mbrojtjen e Konsumatorit dhe Mbikqyrjen e Tregut 2007-2013T fuqizoj konsumatort shqiptarT mbroj interesat ekonomike t konsumatorve Shqiptar n lidhje mimin, zgjedhjen, cilsin, llojshmrin, disponibilitetin ne treg dhe sigurineT siguroj pr konsumatort shqiptar mbikqyrje bashkkohore dhe transparenc t tregutT mbroj konsumatort shqiptar n mnyr efektive nga rreziqet dhe krcnimet t cilat ata nuk mund ti trajtojn e zgjidhin n mnyr individuale

Legjislacioni Neni 7 - Detyrimi i prgjithshm pr t informuar Tregtari duhet ti siguroj konsumatorit informacion t plot n lidhje me;

natyrn e produktit/shrbimitidentitetin e tregtarit/furnizuesitsasin dhe cilsin e produktit/shrbimitprdorimet e mundshme q mund ti bhen produktit/shrbimitorigjinen e produktitprocesin e prodhimitinstruksionet pr prdorim dhe paralajmrimetrreziqe t tjera t lidhura me produktin/shrbiminkushtet e garancis tregtare t mallitkushtet e kontrats q do ti jepet konsumatoriNeni 8 EtiketimiEtiketat e produktit duhet t tregojn, n nj mnyr t dukshme dhe t lexueshme:emrin e produktitemrin dhe adresn e prodhuesit / importuesitpeshn e produktitmadhsin/dimensionin e tij;aty ku prdoret, datn e skadencsdo informacion tjetr t nevojshm pr identifikimin e tijdo informacion tjetr t nevojshm pr prdorimin e tij

T gjith treguesit e msiprm duhet t jepen n gjuhn shqipe.

Neni 10 faturaligji 9902 e kthen n detyrim dhnien e faturs/kuponit Konsumatorit q ka bler nj mall ose t cilit i kan kryer nj shrbim (Neni10.1).kjo fatur duhet ti bj t mundur konsumatorit q t verifikoj se si sht llogaritur mimi final.dhnia e faturs duhet t jet automatike dhe t mos varet nga nj krkes e konsumatorit.fatura/kuponi do t prbj t vetmen prov q nj produkt ose nj shrbim sht shitur me nj mim t caktuare drejta e konsumatorit q ti jepet nj fatur/kupon sht pra thelbsore.me qllim q kt dispozit ta bj efikase, Ligji madje e bn nj detyrim pr konsumatorin q ta marr faturn/kuponin (Neni 10.2).

InstitucionetMinistria e Ekonomis, Tregtis dhe Energjitiks (METE) sht ministria prgjegjse pr mbrojtjen e konsumatorit ndaj produkteve jo-ushqimore. N mnyr m specifike, mbrojtja e konsumatorit bie n varsin e Drejtoris s Prgjithshme pr Politikat Tregtare. Brnda Drejtoris s Prgjithshme, Departamenti i Mekanizmave t Tregut dhe i Ndihms Shtetrore sht n mnyr specifike prgjegjs pr mbrojtjen e konsumatorit. Vet Departamenti i Mekanizmave t Tregut dhe i Ndihms Shtetrore prbhet nga katr sektor, tre prej t cilve punojn drejt pr s drejti n fushn e mbrojtjes s konsumatorit:Misioni i Departamentit t Mekanizmave t Tregut dhe Ndihms ShtetroreMisioni Sektorit t Mbrojtjes s KonsumatoritMisioni i Sektorit t Mbikqyrjes s Tregut dhe t Masave MbrojtseMisioni i Sektorit t Siguris s Produkteve

Kontaktoni nje shoqate konsumatoriInstitucionet dhe Organizatat Shqiptare:www.dpmk.gov.alwww.mbumk.gov.alwww.moh.gov.alwww.qkkb.gov.alwww.ere.gov.alwww.amf.gov.alwww.konsumatorishqiptar.orgwww.konsumatori.orgInstitucionet dhe Organizatat Europiane:http://ec.europa.eu/dgswww.anec.euwww.beuc.orgReferencat:WIKIPEDIA mbrojtja e konsumatoritWIKIPEDIA konsumatori evropianhttp://www.kmk.al/UsefulLinks.html

FundFaleminderit per vemendjen