17
KPR3974 – LATIHAN MENGAJAR 1 TAJUK DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO. MATRIK GROUP ZURIAITI @ YATI A.MIUN D2011205338 6 K02268(A142 PJJ) PENSYARAH/PENYELIA: PUAN NORAZIMAH BINTI ZAKARIA RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

KPR3974 minggu5

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rancangan pengajaran harian

Citation preview

Page 1: KPR3974 minggu5

KPR3974 – LATIHAN MENGAJAR 1

TAJUK

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO. MATRIK GROUP

ZURIAITI @ YATI A.MIUN D20112053386 K02268(A142PJJ)

PENSYARAH/PENYELIA: PUAN NORAZIMAH BINTI ZAKARIA

Tarikh :24 HB APRIL 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

Page 2: KPR3974 minggu5

Nama Guru Pelatih : Zuriaiti @ Yati A. Miun

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Bilangan Murid : 29 Orang

Tahun : Tahun 2 Arif

Tarikh : 21hb April 2015

Masa : 8.40 – 9.40 pagi

Tema : Seni Dan Budaya

Tajuk : Kraf Tangan

Objektif Pembelajaran : Murid dapat ;

a) Menceritakan semula dengan tepat tentang cara menghasilkan kraf tangan dengan menggunakan ayat majmuk sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

b) Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dengan tepat dari bahan multimediayang sesuai.

Hasil Pembelajaran :Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

Standard 1.6 - Berbicara untuk menyampaikanKandungan maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan cepat secara bertatasusila.Standard 1.6.1 – Berbicara untuk mendapatkanPembelajaran maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber secara bertatasusila.

Fokus Sampingan

Standard 2.4 – Membaca dan memahamiKandungan maklumat yang tersirat dan tersurat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul.

Standard 2.4.1- Membaca dan memahamiPembelajaran maklumat untuk mengenal pasti idea utama dan idea sampingan dalam bahan multimedia dengan tepat.

Page 3: KPR3974 minggu5

Kemahiran Bahasa : Kemahiran Mendengar Dan Bertutur

Sistem Bahasa : Tatabahasa : Imbuhan Akhiran

Pengisian Kurikulum : Ilmu : Dunia Seni Visual

Reka Bentuk dan Teknologi

Pendidikan Moral

Nilai : Membantu, Berdikari, Rasional,

Menghormati,

Menghargai, Bersyukur

KBT : KB - Menjana Idea, Menyusun Maklumat,

Menghubungkaitkan.

BCB – Bacaan Intensif , Mencatat Nota,

Konstruktivisme - Menghubungkaitkan

TMK : TMK- Belajar Melalui TMK

Alat Bantu Mengajar : Tayangan Slide,Laptop, Lembaran Kerja, Benda Maujud

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat seni kraf tangan dan boleh membuat

beberapa model kraf tangan mudah.

Page 4: KPR3974 minggu5

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Hasil Kraf Tangan Sabah

-Gambar apakah ini ?

-Dimanakah barangan kraf ini boleh anda temui?

-Apakah ciri-ciri kraf tangan yang anda ketahui ?

Set induksi ( 5 minit )

- Murid diminta meneka gambar yang

dipamerkan.

- Murid cuba menyatakan

tempat/lokasi menjual barangan kraf

ini di daerah Tawau.

- Murid menyatakan ciri-ciri kraf

tangan yang mereka lihat.

- Guru akan mengaitkan aktiviti

dengan tajuk p d p pada hari ini.

BBM :

Kad Gambar

Page 5: KPR3974 minggu5

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Lengkapkan Maklumat Langkah 1 ( 15 minit)

- Murid membaca teks untuk

mendapatkan maklumat

- Murid memberikan respons secara

lisan tentang maklumat yang

diperoleh.

- Murid melengkapkan dialog

- Guru memberikan maklum balas

terhadap iklan yang ditayangkan

melalui pemancar.

Ilmu -

Dunia Sains & Teknologi

Matematik

Nilai Rasional

KBT -KB Menjana Idea

BCB – Mendengar dan membuat urutan

BBM – paparan slide

Lembaran kerja 1

Integrasi Inovasi

yang diterapkan :

Penjanaan idea

Page 6: KPR3974 minggu5

ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Tulis Maklumat Mengikut

Urutan.

“ Sarung Pensel Manik”

Langkah 2 ( 20 Minit )

- Murid membaca teks dan meneliti

gambar untuk menyusun maklumat

- Murid berbicara untuk

menyampaikan maklumat.

- Murid menulis cerita berdasarkan

maklumat yang telah disusun.

Ilmu :

Pend. Seni Visual

Nilai :

Menghormati

KBT : KB

Menyususn

maklumat

BCB –Bacaan

Intensif

BBM : Kad

Gambar , Carta

petikan

Lampiran 1

Lembaran Kerja2

Page 7: KPR3974 minggu5

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Tatabahasa :

Imbuhan akhiran –an,

dan –i ialah imbuhan

yang ditambahkan pada

bahagian akhir kata

dasar.

Tulisan, larian, temui,

jauhi.

Langkah 3 ( 15 Minit )

- Murid mmembaca ayat yang

berimbuhan akhiran.

- Murid menulis perkataan

berimbuhan dengan betul.

- Guru menerangkan penggunaan

imbuhan akhiran dengan tepat.

Ilmu : Pendidikan

moral

Nilai : Menghargai

KBT : KB :

Menghubungkaitkan

Kontekstual :

Mengaplikasikan

BBM : Kad

perkataan

Lembaran kerja 3

Integrasi Inovasi

yang diterapkan :

Pemerhatian

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN

Page 8: KPR3974 minggu5

PEMBELAJARANPenutup Kognitif :

Membuat rumusan isi

pelajaran.

Penutup Sosial :

Memberi pujian dan

motivasi

Penutup (5 Minit)

- Guru menyoal murid tentang perkara

yang telah dipelajari.

- Guru memberi dorongan kepada

murid supaya berusaha membaiki

mutu ayat dan selalu meningkatkan

penguasaan perbendaharaan kata.

Nilai : Bersyukur

Integrasi Inovasi yang diterapkan : Penjanaan Idea , Pemerhatian

Catatan Guru Praktikum : Pengajaran pembelajaran berjalan dengan jayanya, murid

berjaya menguasai konsep tatabahasa iaitu penggunaan imbuhan akhiran. Rancangan pada

pengajaran akan datang untuk menyediakan latihan yang lebih mencabar bagi kumpulan

pengayaan.

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing :

Lembaran Kerja 1

Page 9: KPR3974 minggu5

Nama :_____________________ Kelas :_2 ARIF__ Tarikh :______________

Lengkapkan maklumat di bawah ini.

Nani : Iklan apakah ini, Yee Ling ?

Yee Ling : Ini iklan promosi

___________________________

Nani : Wah, menariklah promosi di _____

____________________________

Yee Ling : Pelbagai hiasan ________________

_____________________________

Nani : Lihatlah rantai manik Sarawak dan

bingkai gambar ini. Harga ________

_____________________________

Yee Ling : Cepat kita pergi sebelum _________

_____________________________

Lembaran kerja 2

Page 10: KPR3974 minggu5

Nama : _______________________ Kelas : 2 Arif Tarikh :_________________

Tuliskan maklumat mengikut urutan.

Lembaran kerja 3

Page 11: KPR3974 minggu5

Garisi perkataan berimbuhan akhiran dan tulis semula.

Tokoh Batik Haji Che Su bin Ishak tokoh batik dari Kelantan. Beliau memulakan perusahaan batik di Kota Bharu, Kelantan.

Beliau pengasas batik pelangi dan batik blok. Pada masa itu, pembuatan batik pelangi menggunakan teknik ikatan dan celupan. Warna batik ketika itu biru dan hitam sahaja. Warna pewarnanya dihasilkan daripada buah dan kulit kayu.

Kemudian, beliau telah mengeluarkan batik yang menggunakan blok kayu. Batik blok dihasilkan menggunakan blok umbut pisang dan blok kayu yang mempunyai ukiran. Selepas itu, beliau menghasilkan blok daripada bahan logam. Hasil ukiran batik blok ini lebih bermutu dan cantik.

Batik merupakan seni yang patut kita hargai. Usaha beliau boleh kita sanjungi dan ikuti.

1. _________________________________________

2. _________________________________________

3. _________________________________________

4. _________________________________________

5. _________________________________________

Lampiran 1

Page 12: KPR3974 minggu5

Sarung Pensel Manik

* balutkan kain yang bermanik

pada pensel.

* sediakan gam, manik berwarna-

warni, perca kain dan pensel.

* sapukan gam pada manik.

* gamkan hujung perca kain yang

telah dilekatkan manik.

* ukur perca kain mengikut ukuran

Pensel.