14
KRP 3974 LATIHAN MENGAJAR TUGASAN: RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL RPH INOVASI BIDANG 2 : MEMBUAT CORAK DAN REKAAN TEKNIK: IKATAN DAN CELUPAN DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO. MATRIK KUMP. E-LEARNING NO. TELEFON CHE AISHAH BINTI ABD. AZIZ D20112055626 UPSI K00519 ( A 142PJJ) 019 5960250 PENSYARAH PN.NOR AZLIN IRYANI BT MOHD NOOR TARIKH HANTAR 18 APRIL 2015

Krp 3974 rph inovasi

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Krp 3974 rph inovasi

KRP 3974 LATIHAN MENGAJAR

TUGASAN:

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

RPH INOVASI

BIDANG 2 : MEMBUAT CORAK DAN REKAAN

TEKNIK: IKATAN DAN CELUPAN

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO. MATRIK KUMP. E-LEARNING NO.

TELEFON

CHE AISHAH BINTI

ABD. AZIZ

D20112055626 UPSI K00519

( A 142PJJ)

019 5960250

PENSYARAH PN.NOR AZLIN IRYANI BT MOHD NOOR

TARIKH HANTAR 18 APRIL 2015

Page 2: Krp 3974 rph inovasi

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

HARI : Jumaat

TARIKH : 11/ 4/ 2015

MASA : 11.05-12.05 am

KELAS : 5 Zamrud

BILANGAN MURID : 27 orang

BIDANG 2 : Membuat Corak Dan Rekaan

TAJUK : Alas Meja Guru

TEMA : Corak Tidak Terancang

AKTIVITI : Ikatan dan Celupan

BBM : Kain kapas putih,

Pewarna makanan warna merah, hijau, kuning dan

biru, pincagari, tali serap air, getah, batu,

syiling,kayu dan lain-lain bahan yang sesuai.

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

i.. Murid pernah melihat pelbagai jenis corak tidak terancang menerusi pembelajaran PSV yang

lepas , corak pada pakaian seharian, juga menerusi media elektronik dan cetak seperti

internet,facebook, Instagram, televisyen dan majalah.

ii. Murid telah mempelajari teknik membuat corak dan rekaan pada pelajaran lepas.

iii. Murid pernah melihat pelbagai corak pada alas meja dirumah.

PENERAPAN NILAI :

i. Menghargai alam benda dan hasil kreativiti orang lain disekeliling kita.

ii. Disiplin dan bertanggungjawab dalam kehidupan seharian dan ketika melakukan

aktiviti seni.

iii. Mempelbagaikan ekperimen memanipulasikan bahan secara kreatif.

STANDARD KANDUNGAN : Modul 2 ( Membuat Corak Dan Rekaan )

Page 3: Krp 3974 rph inovasi

2.1 Persepsi Estetik

2.2 Aplikasi Seni

2.3 Ekspresi Kreatif

2.4 Apresiasi Seni

STANDARD PEMBELAJARAN :

2.1 Persepsi Estetik

2.1.1 Unsur seni

2.1.1.1 Garisan - pancaran atau tebal atau nipis

2.1.1.2 Jalinan - tampak

2.1.1.3 Warna - primer dan sekunder

2.1.2 Prinsip Rekaan

2.1.2.1 Imbangan - simetri atau tidak simetri

2.1.2.2 Ritma dan pergerakan - garisan

2.2 Aplikasi Seni

2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

2.2.1.1 Alat - gelang getah atau tali rafia, batu atau guli atau alatan lain yang sesuai

2.2.1.2 Bahan - kain kapas dan pewarna bahan lain yang sesuai

2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya

2.2.2.1 Teknik - ikatan dan celupan

2.3 Ekspresi Kreatif

2.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif.

2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya

2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik corak tidak terancang dengan teknik ikatan dan

celupan

2.3.4 Menggunakan hasil corak untuk membuat rekaan

Page 4: Krp 3974 rph inovasi

2.4 Apresiasi Seni

2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya

2.4.3 Memberikan ulasan karya rakan secara lisan

KEUSAHAWANAN : Pendedahan kepada peluang perniagaan dan rekacipta

pelbagai produk kreatif berasaskan tekstile.

KREATIVITI DAN INOVASI : Menyusun, mencantum pelbagai media mengikut

imaginasi, pemerhatian dan pengamatan sendiri.

TMK : Komputer, video dan slaid power point

OBJEKTIF : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid akan dapat:

1. Menghasilkan karya dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan

menerusi gabungan penggunaan media mengikut proses dan aplikasi

teknik, secara kreatif.

2. Mengaplikasikan bahasa seni visual dengan memilih dan

memanipulasikan idea secara kreatif menggunakan warna-warna primer

dan sekunder dan jalinan tampak pada corak tidak terancang.

3. Menyatakan hasrat apresiasi guna hasil corak untuk membuat rekaan

terhadap hasil karya sendiri

Page 5: Krp 3974 rph inovasi

Fasa/Langkah /

masa Isi kandungan

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan / Strategi

Pembelajaran

MENCUNGKIL

IDEA / SET

INDUKSI

( 5 minit )

1.Guru menunjukkan 3 sample corak dan

melekatkannya dipapan putih.

B

A

C

2.Guru membuat demonstrasi ringkas

dihadapan murid menggunakan tisu.

Murid melihat sambil meneliti corak

yang ditunjukkan oleh guru.

Murid melihat apa yang dilakukan guru.

Murid teruja melihat corak yang

terhasil.

Pengetahuan sedia

ada murid

Inkuiri penemuan

Kaedah:

Demonstrasi

PENDEKATAN:

Pemerhatian aktif

Page 6: Krp 3974 rph inovasi

dan melekatkan corak tersebut dipapan putih.

Contoh hasil corak

3. Guru menyoal murid tentang corak

manakah yang sepadan dengan sample corak

yang ditunjukkan dipapan putih.

Murid menyatakan corak sample C

hampir menyerupai corak yang

dihasilkan guru tadi.

Hasil corak / sample C

LANGKAH 1 /

STRUKTUR

IDEA

(15 minit)

Guru menunjukan tayangan video batik ikat

dan celup sebagai maklumat tambahan

kepada murid.

Guru menerangkan tentang aktiviti PSV

hari ini.

1.Guru menunjukkan media /bahan-bahan

yang perlu :

i. kain kapas berwarna putih

ii. warna arcalic (merah,kuning,biru)

Murid melihat tayangan 3 minit video

penghasilan batik ikat dan celup.

Murid meneliti semua bahan yang

ditunjukkan oleh guru dan murid sama-

sama memeriksa bahan-bahan yang

dibawa.

TMK:

Komputer,

video, LCD,

speakers.

BBM:

Kain,warna,

batu,guli,kayu,

syiling,sarung

tangan,getah,

tali

Page 7: Krp 3974 rph inovasi

iii. besen

iv.sarung tangan

v.getah,tali,batu,guli dan kayu

2.Hamparkan kain kapas di atas meja dan

ikatkan dengan menggunakan batu,guli dan

dengan pelbagai cara.

3. Sediakan bancuhan warna dalam besen

yang berlainan untuk setiap satu.

a.merah

b.hijau

c.kuning

d.biru

Murid meneliti teknik ikatan yang

digunakan.

Murid melihat cara ikatan yang

dilakukankan oleh guru.

Bersoal jawab dengan guru tujuan

teknik ikatan ke atas kain putih tersebut.

Melihat bancuhan warna yang

disediakan oleh guru.

NILAI:

Ketelitian ,

bekerjasama dan

menghormati.

Teknik Penghasilan:

Ikat dan celup

Kaedah:

Tunjukcara /

Demonstrasi

Teori Kecerdasan

Pelbagai:

Berpusatkan guru dan

murid

Page 8: Krp 3974 rph inovasi

4. Celupkan dalam warna yang disediakan

dalam besen mengikut kreativiti masing-

masing.

5. biarkan seketika kemudian buka ikatan

pada kain dan lihat hasil.

6. Jemur/keringkan kain tersebut pada pagar

sekolah atau dibawah kipas.

Gambar contoh.

Memerhati teknik celupan yang

dilakukan oleh guru.

Murid juga dimaklumkan boleh

menggunakan kaedah lain seperti :

i.gunakan “straw” untuk meletakan

warna.

ii.berus lukisan

iii.pincagari tanpa jarum

Bantuan alat di atas akan lebih

memudahkan murid mencampur warna.

Murid membuat pemerhatian aktif.

Murid teruja dengan hasil yang

ditunjukkan itu.

Strategi:

Pemerhatian

berasaskan Sumber

Aplikasi teknik:

Ikat dan celup

Page 9: Krp 3974 rph inovasi

LANGKAH 2/

APLIKASI

IDEA.

( HASIL )

(30 minit)

1.Sebelum memulakan proses ikatan dan

celupan, guru maklumkan bahawa semua

murid mematuhi perkara-perkara berikut :

“check point” fasa aktiviti yang disediakan

bagi mengelakan murid bertumpu terlalu lama

disatu-satu “Check point” sahaja.

Maklumannya:

“Check point” 1-tempat ikatan kain

“Check point” 2-tunjukan ikatan pada guru.

“Check point 3”-tempat celupan

“Check point 4”- tempat buka ikatan pada

kain.

“Check point 5”-jemur kain

2.Murid dibahagikan kepada kumpulan A,B

dan C tetapi melakukan aktiviti secara

individu. Setiap kumpulan berjumlah 9 orang.

Murid-murid mendengar arahan dan

penerangan guru dengan teliti dan

memberi respon tanda faham dengan

peraturan yang dinyatakan oleh guru itu.

Murid memberi respon kepada guru.

Nilai : tekun,teliti,

sabar dan juga

bekerjasama.

Aplikasi teknik:

Ikat dan celup.

Inovasi dan

kreativiti:

Menjana idea kreatif

menerusi pemerhatian dan pengetahuan baru

serta digabungkan

dengan pemgalaman

lalu

Media:

Kain kapas

(12 x12 kaki )

Warna,getah, tali, batu,

guli,syiling dan kayu.

Page 10: Krp 3974 rph inovasi

Murid dilepaskan secara berperingkat-

peringkat.

3.Guru menyoal murid adakah mereka sudah

bersedia untuk melakukan aktiviti hari ini.

*Dengan bantuan gajet seperti webcam atau

smart phone dan monostand guru

merakamkan gelagat murid-murid sepanjang

berlangsungnya aktiviti menghasilkan corak

tidak terancang dengan teknik ikatan dan

celupan.

mencelup dan mewarna

1.Kumpulan A yang akan mulakan

dahulu bersedia dengan bahan masing-

masing.

2. Kumpulan A dilepas dan diikuti

dengan kumpulan B dan C selepas

kumpulan A melepasi “Checkpoint 1“

dan seterusnya hingga selesai.

3. Setiap kumpulan memulakan aktiviti

secara individu dengan membuat ikatan

mengikut kreativiti masing-masing.

4. Murid menunjukkan ikatan yang telah

siap kepada guru. Setelah berpuas hati

dengan ikatan, murid bergerak ke

“Check point” seterusnya.

Penerapan Nilai:

Kerjasama,

Bertoleransi, yakin diri.

Teori Kecerdasan

Pelbagai:

Belajar cara Belajar dan

KBKK

Bahasa senivisual:

Kenali media dan

aplikasi bahan secara

kreatif

Page 11: Krp 3974 rph inovasi

Tujuan murid bergerak dalam kumpulan ialah

untuk mengelakkan murid bersesak-sesak di

setiap “Check point” yang disediakan.

Guru memberikan tepukan dan ucapan

tahniah kepada semua murid.

5.Aktiviti berlangsung hingga semua

kumpulan selesai melakukan aktiviti dan

menjemur kain masing-masing.

Contoh hasil

Murid melihat hasil kreativiti masing-

masing yang sedang dijemur

LANGKAH 3/

PENILAIAN

IDEA.

( 7 minit)

1.Kemudian guru meminta semua murid

duduk bersama guru untuk melihat paparan

slaid tentang produk yang boleh

dihasilkan daripada batik ikat dan celup.

2.Guru menyoal murid tentang:

i.Pendapat mereka berkaitan hasil produk ikat

dan celup yang dipaparkan tadi?

ii.Apakah produk yang mereka ingin hasilkan

jika berpeluang menggunakan media yang

lebih besar saiznya. (kain )?

Murid berkumpul bersama-sama guru

untuk melihat paparan slaid tersebut.

i.Murid-murid memberikan respon

kepada setiap persoalan guru.

ii.Beberapa orang murid bangun

menyatakan hasrat mereka

Nilai:

Menghormati sesama

rakan dan hasil karya

Kreativiti Dan

Inovasi:

Menjana pemikiran

kreatif dan inovatif

berdasarkan penelitian

dan penegetahuan yang

diperolehi untuk

mencipta produk

sendiri suatu hari nanti.

Page 12: Krp 3974 rph inovasi

iii.Apakah elemen Bahasa seni visual yang

terdapat pada aktiviti hari ini ?

iv.Apakah perasaan mereka selepas selesai

melakukan aktiviti pada hari ini ?

3.Guru menjemput 3 orang murid kehadapan

dan menceritakan perasaan dan menyatakan

guna hasil coraknya sendiri untuk sesuatu

rekaan pilihannya.

iii.Murid menyatakan tentang unsur seni

seperti jalinan, simetri, mengikut

fahaman masing-masing.

iv.Murid-murid menyataan perasaan

masing-masing terhadap aktiviti seni

yang dilakukan pada hari ini.

Bangga dengan produk

Buatan Malaysia.

Bahasa Seni Visual:

jalinan, simetri,

garisan,warna dan

aplikasi bahan secara

kreatif’

PENUTUP /

PENGUKUHAN

(3 MINIT)

Guru memberi pujian kepada semua murid

dan mengambil foto kenangan bersama-sama.

Guru meminta murid bersama-sama

membersihkan tempat aktiviti hari ini.

Guru memuji sikap murid-murid dan

memberikan tepukan tahniah sekali lagi

Murid bergambar sambil menunjukkan

hasil karya masing masing bersama guru

Murid bergotong royong membersihkan

kawasan tempat aktiviti hari ini

Semua murid gembira memberikan

tepukan kepada rakan dan diri sendiri.

Penerapan

nilai:

Menghormati dan

menjaga kebersihan

dan bertanggung

jawab

REFLEKSI/

IMPAK

Bil. Murid hadir : 27/27 orang Bil. Murid tidak hadir : 0

Kelas 5 Zamrud adalah kelas pertama/cemerlang akdemik

Bil. Murid hadir : 25/27 orang Bil. Murid tidak hadir : 2 ( terlibat kriket peringkat

Daerah )

Kelas 5 Zamrud adalah kelas pertama/cemerlang akdemik

Page 13: Krp 3974 rph inovasi

22 orang murid berjaya menghasilkan karya dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan menerusi gabungan

penggunaan media mengikut proses dan aplikasi teknik, secara kreatif.

3 orang murid orang murid agak kecewa kerana hasil pertama mereka tidak menjadi kerana terlalu banyak

mencampur warna di atas setiap warna utama. Oleh kerana itu saya memberi mereka peluang kedua untuk

hasilkan karya mereka semula dan akhirnya mereka berjaya hasilkan corak yang agak menarik juga.

5 orang murid berpeluang menceritakan aplikasikan bahasa seni visual dengan memilih dan memanipulasikan

idea secara kreatif menggunakan warna-warna primer dan jalinan tampak pada corak tidak terancang.

3 orang murid berpeluang menyatakan hasrat apresiasi guna hasil corak untuk membuat rekaan terhadap hasil

karya sendiri.

1. Keseluruhannya semua murid berjaya hasilkan corak tidak terancang dengan dengan menggunakan

teknik ikatan dan celupan menerusi gabungan penggunaan media mengikut proses dan aplikasi teknik,

secara kreatif dan diberi penilaian TP tahap 5 berdasarkan pentaksiran DSKP PBS psv

Hasrat yang pada mulanya ingin menggunakan dye sebenar terpaksa dibatalkan kerana beberapa sebab. Namun

begitu saya masih lagi menggunakan kain sebagai bahan utama dan menggantikan dye dengan warna archalic.

Hasilnya masih tetap menarik kerana warnanya yang terang.

Rasionalnya saya menunjukkan paparan slaid power point pada akhir pelajaran ialah untuk membuka minda

murid-murid tentang betapa luasnya pasaran industri batik ikat dan celup ini. Selain itu saya juga memberi

Pendedahan tentang peluang pekerjaan dan memupuk minat untuk berkarya dengan menjana kreativiti yang ada

dalam diri mereka untuk menghasilkan sesuatu yang baru walaupun dari benda yang kecil.

Kebanyakan murid menyatakan yang mereka tidak pernah terfikir bahawa hasil tekstile ikat dan celup ini boleh

menjadi produk yang sangat-sangat menarik seperti apa yang mereka lihat pada paparan tersebut.

Peringatan guru: Utamakan kebersihan dan kekemasan kawasan ketika beraktiviti.

Page 14: Krp 3974 rph inovasi

TAHAP PENCAPAIAN MURID BERDASARKAN DSKP PSV:

TP1 : Murid menunjukkan kefahaman untuk menukar bentuk komunikasi atau menterjemah serta menjelaskan

apa yang telah dipelajari.

TP2 : Murid tahu perkara asas, atau boleh melakukan kemahiran asas atau memberi respons terhadap perkara

yang asas.

TP3 : Murid boleh menggunakan pengetahuan untuk melaksanakan sesuatu kemahiran pada suatu situasi.

TP4 : Murid melaksanakan sesuatu kemahiran dengan beradab, iaitu mengikut prosedur atau secara sistematik

TP5 : Murid melaksanakan sesuatu kemahiran pada situasi baharu, dengan mengikut prosedur atau secara

sistematik, serta tekal dan bersikap positif.

TP6 : Murid berupaya menggunakan pengetahuan dan kemahiran sedia ada untuk digunakan pada situasi baru

secara sistematik, bersikap positif, kreatif dan inovatif serta boleh dicontohi.