Martiri i Qerbelasë

 • View
  238

 • Download
  3

Embed Size (px)

Text of Martiri i Qerbelasë

 • 7/22/2019 Martiri i Qerbelas

  1/32

  Martiri i QerbelasDr. Mahmoud Ejub

  22.11.2012

  PRMBAJTJA:

  Hyrje

  Husejni si Imam: lindja dhe vitet e hershme

  Nga revolta n martirizim

  - Nga Medineja n Mekke: prelud

  - Nga Mekkeja n Qerbela: finalja

  Prfundimi: Husejni n Histori

  Hyrje

  Historia njerzore mund t shihet si nj varg krizash dhe

  revulucionesh, pjesa m e rndsishme e t cilve sht shkruar me

  gjakun e martirve. Husejn ibn Aliu, martiri i Qerbelas, e shkroi

  njrin nga kapitujt m t mrekullueshm t historis islame, nj

  kapitull i cili jehon ende n mendjet dhe n zemrat e muslimanve

  kudo, edhe pas m shum se trembdhjet shekujsh. Si shprehej nj

  shkrimtar bashkkohor musliman, Islami forcohet me do Qerbela.

  Martirizimi i Husejnit ka nj rndsi t madhe n historinislame. Kjo sht pr shkak t Husejnit si njeri, pr shkak t

  karakterit t tij, virtyteve, trimris, shpirtmadhsis, durimit dhe

  ndoshta para se t gjithash (t paktn n Shiizm), pr shkak t

  lidhjes s tij me profetin Muhammed e pr shkak t dashuris s

  http://dielli.net/lexo.php?id=148#hyrjehttp://dielli.net/lexo.php?id=148#hysejnisiimamhttp://dielli.net/lexo.php?id=148#ngarevoltahttp://dielli.net/lexo.php?id=148#predulhttp://dielli.net/lexo.php?id=148#finalehttp://dielli.net/lexo.php?id=148#perfundimihttp://dielli.net/lexo.php?id=148#hyrjehttp://dielli.net/lexo.php?id=148#hysejnisiimamhttp://dielli.net/lexo.php?id=148#ngarevoltahttp://dielli.net/lexo.php?id=148#predulhttp://dielli.net/lexo.php?id=148#finalehttp://dielli.net/lexo.php?id=148#perfundimi
 • 7/22/2019 Martiri i Qerbelas

  2/32

  ndjer pr t. Kjo sht e nj rndsie t madhe pr shkak t vet asaj

  q nnkupton ky martirizim pr fen islame, duke nxjerr n pah t

  gabuarn dhe duke e prkrahur t drejtn prmes kontrastit t thell

  q ekzistonte ndrmjet tij e pasuesve t tij, n njrn an, dhe rivalve

  t tij n ann tjetr. Ai e kundrshtoi udhheqjen nga nj njeri i

  paprshtatshm pr t udhhequr. Nga kjo pikpamje, ai ishte nj

  revolucionar, si edhe shihet nga shkrimtart bashkkohor.1

  Mnyra e vdekjes s tij, mizoria e masakrimit t djemve t tij, t

  fisit t tij dhe t nj grupi t vogl pasuesish, ia japin atij vendin m tlart mes martirve. S fundmi, akti i sakrifics, i vuajtjes dhe i

  vdekjes s dhimbshme mund t shihet ashtu si sht par pr shekuj

  nga muslimant shiit, gjegjsisht si nj akt riprtritjeje shpirtrore.

  Shembulli m i mir pr kt jepet qart n elegjit dhe n shum

  motive prekse, mite dhe legjenda t prsritura vazhdimisht n

  tregimet mbi martirizimin e Husejnit (arab. makatil). Kta jan tre

  elementet e tragjedis s Qerbelas: revolucioni, martirizimi dhe

  riprtritja shpirtrore. Ky shkrim do t prqndrohet kryesisht n dy

  elementet e para.

  1: shih Muhammad Mahdi Shams el?Din,Thauratal?Husejn dhe Abbas Mahmud al?AqqadEbul?shoheda el?Husejn. Kto

  dy vepra jan vepra analitike, andaj duhet t lexohen t plota pr t kuptuar qart pikpamjet e tyre.

 • 7/22/2019 Martiri i Qerbelas

  3/32

  1. Husejni si Imam: lindja dhe vitet e hershme

  Husejni, djali i Aliut dhe Fatimes, vajzs s Profetit, lindi n

  fillim te muajit Shaban, ndoshta m tre Shaban t vitit t katrt t

  Hixhrit. Thuhet se vetm ai dhe Isa, djali i Merjemes, kan qndruar

  vetm gjasht muaj n barkun e nns. Nga kjo kuptojm se lindja e

  tij nuk ishte nj ngjarje e zakonshme. Nga besimtart shiit, ai

  konsiderohet Imam i tret pas babait t tij Aliut dhe pas t vllait

  Hasanit. Lindja dhe madje tr jeta e tij nuk mund t thuhet se i

  takon nj rrjedhe normale t historis njerzore. Kt fakt duhetpatur parasysh, sepse ktu nuk kemi t bjm me historin, por me

  nj njeri t veant, i cili, n t vrtet, sht jasht historis s

  natyrshme njerzore. Ai vet e prbn njrn nga pikat kthyese q e

  krijojn historin njerzore.

  T gjith profetve, duke filluar nga Ademi, Nuhu, Ibrahimi,

  Ismaili, Jakubi, Musa, Jahjai, Selmani dhe Isa, u sht treguar pr

  lindjen dhe pr martirizimin e tij n Qerbela, dhe secili prej tyre ka

  ndjer keqardhje e ka vajtuar pr vdekjen e tij. Gjithashtu edhe

  Zekeriait i ishte treguar pr t pestt e mbuluar nn xhybe (ehl el-

  kisa; nnkuptohen Profeti, Fatimeja, Aliu, Hasani dhe Husejni) dhe

  pr vdekjen e Husejnit. Kjo iu shpall atij n form t pes shkronjave

  n fillim t kapitullit 19 n Kuran, t cilat jan: Kaf, q do t thot

  Qerbela (Karbala),Ha, q do t thot gjysmhna e gjelbrt

  (Hilal);Ja, q do t thot Jezid, Ajn, q do t thot etja e tij

  (Ateshuhu); dheSadq do t thot durimi i tij (Sabruhu). 2

 • 7/22/2019 Martiri i Qerbelas

  4/32

  Prandaj Zekiriau iu lut Zotit q ti jepte nj djal, n mosh t

  vjetr, q do t martirizohej padrejtsisht, e q kshtu do ti

  mundsonte ta ndjente plotsisht tragjedin e Qerbelas dhe

  pikllimin e Profetit dhe t familjes s tij pr vdekjen e ktij miku t

  Zotit. Kshtu, martirizimi i Husejnit shpesh krahasohet me at t

  Gjon Pagzorit (Jahja n Kuran). Ashtu si vrau Zoti shtatdhjet

  mij burra pr kokn e Jahjas, po aq do t vras edhe pr kokn e

  Husejnit, dhe shtatdhjet mij burra do t vijn me

  Mehdiun.3 Thuhet se qiejt qan vetm pr vdekjen e ktyre dy

  burrave.

  N rrfimet e tilla e shohim prpjekjen pr integrimin e

  Husejnit n historin njerzore, duke e lidhur vdekjen e tij me fillimin

  si dhe me t gjith etapat e rndsishme t historis. Sipas burimeve,

  Zoti e hapi historin e martirizimit me Abilin dhe e prmbylli me

  Husejnin.4

  Dhimbja e familjes s shenjt t Husejnit krahasohet n shum

  hadithe me dhimbjen e Jakubit pr djalin e tij Jusufin. Ajo sht edhe

  m e madhe, sepse Jakubi ishte profet i cili e dinte se djali i tij ishte

  gjall. Prapsepra, ai e humbi shikimin nga t vajtuarit pr t.

  Ather parashtrohet pyetja, si t mos vajtonte djali i vetm i

  shptuar i Husejnit, kur ai vet e pa masakrimin mizor t babait dhe

  t shokve e t familjes s tij. Si t mos qante ai q e pa masakrimin e

  babait t tij, q ishte Imam dhe prijs i t rinjve t Parajss?5

 • 7/22/2019 Martiri i Qerbelas

  5/32

  Para se t lindte Husejni, Xhibrili erdhi tek Profeti pr ti

  kumtuar lajmin e mir dhe pr ti shprehur ngushllimet e tija pr

  martirizimin e ardhshm t fmijs. Zoti, prmes engjjve u dha dy

  Imamve emra t ngjashm me emrat e fmijve t Harunit. Ashtu si

  ishte Haruni trashgimtar i Muss dhe Aliu trashgimtar i

  Muhammedit, ashtu edhe emrat e fmijve t tyre duhej t

  trashgoheshin. N baz t ksaj lidhjeje ndrmjet nj profeti dhe

  trashgimtarit t tij (vasi), Ibn Shehrashubi, n librinEl-Menakib, e

  vrteton Imamatin e djemve t Aliut pas tij dhe t Husejnit epasardhsve t tij n veanti. Edhe pse Musa ishte m i madh se

  Haruni, Zoti dshironte q profetsia t vazhdonte me pasardhsit e

  ktij t fundit. Po kshtu, ai dshiroi q Imamati t trashgohej nga

  pasardhsit e Husejnit dhe jo nga ata t Hasanit.

  Nuk sht e mundur dhe as e nevojshme q t numrohen ktu

  t gjitha mrekullit dhe bekimet e veanta q e ndoqn lindjen e

  Hysejnit. Thuhet se nj hurierdhi nga parajsa duke u shtirur si mami

  dhe nj ngjll, duke u ngushtuar, i tha Muhammedit se ky djal i tij,

  pra i biri i vajzs s tij, e cila ishte si Merjemjae virgjr pr nga

  pastrtia (betul) dhe pr nga mbshtetja e Zotit, do t martirizohej.

  Kt lajm Profeti ia tregoi vajzs s tij q vajtoi me hidhrim dhe

  dshiroi t mos e lindte t birin. N vargun kuranor, kjo shprehet

  kshtu:

  ...me mundime e barti nna e tij, dhe me mundime e lindi...(Kuran

  46:15)

 • 7/22/2019 Martiri i Qerbelas

  6/32

  ngjj t tjer erdhn pr t krkuar nga Profeti ndrmjetsim

  (shefaat) pr hatr t posalindur, pr nj gabim q kishin kryer n

  qiej. Prej ather e tutje, njri prej tyre njihet n Parajs si i

  mbrojturi (mevelli) i Husejnit. Edhe emrat e ktyre dy ngjjve,

  edhe shpjegimet kundrthnse mbi ta, na bjn t kuptojm sa

  artificial jan kta tregime. Megjithat, tregime t ktilla jan shum

  t zakonshme pr jetn e t shenjtve dhe profetve kudo. Xhibrili ia

  tregoi Muhammedit vendin ku do t martirizohej Husejni dhe i dha

  nj grusht nga dheu i tij, duke ia treguar hollsit e tragjedis. Dheu uruajt n nj en nga Ummu Seleme (nj nga grat e Profetit, e cila z

  nj vend t ngjashm n Shiizm si gruaja m e dashur e tij pas

  Hatixhes, njsoj si Aisheja n Sunnizm) deri n vdekjen e Husejnit,

  kur dheu u kthye n gjak. N kt diskutim do ti kthehemi shpesh

  motivit interesant dhe shum t rndsishm t gjakut.

  Historia e njerzimt, sipas pikpamjes islame, sht n esenc

  historia e Shpalljes Hyjnore. Ajo fillon me profetin Adem, babain e

  njerzimit, kurse kulmin e arrin me profetin e fundit, Muhammedin, i

  cili sht Vula e t Drguarve t Zotit. Pas tij, drejtimi i historis, si

  t thuash, definohet nga Kurani, Fjala e prjetshme e Zotit. Por bota

  nuk mund t mbetet pa nj Imam q sht interpretuesi i drejt i

  fjals s shpallur, ligjvnsi dhe dshmia e Zotit mes krijesave t Tija.

  Kshtu, pas lindjes s Hasanit, Profeti e udhzoi vajzn e tij Fatimen

  q t mos e ushqente deri sa ai t kthehej nga udhtimi. Por derisa po

  vonohej kthimi i Profetit, nna n ankth e ushqeu fmijn, i cili nga

  ky veprim e humbi trashgimin e Imamatit.

 • 7/22/2019 Martiri i Qerbelas

  7/32

  Kur lindi Husejni, Profeti erdhi tek ai pas nj mungese t gjat,

  gjat t cils fmija nuk u ushqye, e ushqeu vet dhe i pshpriti fjal

  sekrete n vesh t cilat askush nuk mundi ti kuptonte. Kshtu, fmija

  filloi t rritej n rolin e Imamit. Profeti e ushqeu at dyzet dit duke ia

  vn gjuhn n gojn e tij, kshtu q mishi i tij u rrit nga mishi i

  Profetit pasi ai nuk u ushqye nga qumshti i nns, por nga gjaku

Search related