Upload
anna-farrell
View
278
Download
8
Embed Size (px)
Citation preview
PROIECT DE LECTIE
PROIECT DE LECTIE
Data: 20.10.2010coala: Nr.12, Decebal, Craiova
Clasa : a VIII-aPropuntor student:
Profesor tutore:
Profesor supervizor: Aria curriculara: Om si societate Disciplina: Cultura civica
Unitatea de nvare: AutoritateaConinutul invrii: Autoritate si ierarhieTipul leciei: de predare-nvare-evaluareLocul de desfurare: sala de clasa
Scopul:
1.informativ: sa dobandeasca cunostiinte despre noiunile de autoritate, ierarhie si putere in comparaie;2.formativ: dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogii, corelari, sistematizari, de a desprinde esentialul si de a generaliza
Nivelul initial:
1.clasa se prezinta la nivelul programei si are conturate deprinderi de a sesiza note esentiale , de a face corelari, analogii, sistematizari
2.poseda stil de munca organizat, interes fata de obiect, majoritatea elevilor participa activ la dezbateri
Competene:
a. Competene generale:
1. Utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru
organizarea demersurilor de cunoatere i explicare a unor
fapte, evenimente, procese din viaa real
2. Aplicarea cunotinelor specifice tiinelor sociale n
rezolvarea unor situaii problem, precum i n analizarea
posibilitilor personale de dezvoltare
3. Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i
practice, n cadrul diferitelor grupuri
b. Competene specifice:
1.1. Utilizarea corect i adecvat a conceptelor cu coninut civic n diferite contexte
2.1. Analizarea unor concepte i valori specifice societii democratice
3.1. Rezolvarea n echip a unor sarcini de lucru prin utilizarea capacitilor empatice n diferite situaii civicec. Competene derivate :
1.cognitive:
- ntelegerea modului creare si ierarhizare a autoritatii
2.afectiv-atitudinale:
- s manifeste o atitudine degajat in rezolvarea sarcinilor impuse.
- sa manifeste initiative si sa exprime clar si concis idei proprii in dezbaterea propusaprivind egalitatea anselor;
- s aprecieze rolul autoritatii Strategia didactic:
a) Principii didactice:
- principiul participarii constiente si active a elevilor in procesul de invatamant;
- principul legarii teoriei de practic
- principiul accesibilitatii si individualizarii invatamantului
- principiul asigurarii conexiunii inverse in procesul de invatamant;
b) Metode de invatamant:
- metode de comunicare orala: expunere, explicatie, conversatie, observatie;
- metode de actiune: exercitiul , invatarea prin descoperire ,munca independent;
c) Procedee de instruire :
- explicatia in etapa de comunicare;
- invatarea prin descoperire ,prin rezolvare de exercitii, aplicatii;
- conversatia de consolidare in etapa de fixare a cunostintelor;
d) Forme de organizare: frontala si individuala;
e)Resurse materiale:- manualul de Cultura Civica, Clasa a VIII a; material bibliografic; Constituia Romniei;
f) Metode de evaluare : - evaluare initiala, formativ: intrebari orale;
Continut informativ:-autoritate; diferita intelesuri-tipurile de autoritate; modul de formare-nivele si domenii de autoritate;ierarhieBibliografie:
- Manual Cultura Civica clasa a VIII-a ed. Corint, Bucuresti, 2003, Maria-Liana Lacatus, Mihaela Penu PuscasSCENARIUL DIDACTIC
EVENIMENTUL INSTRUCTIONALACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR
1.Asigurarea conditiilor de desfasurare a lectiei (3 min)-salut
-scurt conversaie de acomodare
-noteaza absenii; face liniste in clas;
-stabilete un cadru propice desfaurarii leciei-respecta indicatiile profesorului;
-sunt atenti;
2.Verificarea si actualizarea cunostintelor
(10 min)-elevii sunt evaluai din lecia anterioar:
Principiile democratiei Se verific tema
-selecteaza si formuleaza corect raspunsurile;
3.Captarea atentiei,anuntarea subiectului (2-3 min)-anun titlul lectiei: Autoritate si ierarhie-scrie data si titlul lectiei pe tabla.
-comunic lectia sub o forma accesibila si succesiva;-noteaza titlul lectiei;
-recepteaza si dovedesc interes;
4.Prezentarea noului continut si a sarcinilor invatarii (20-25 min)
-solicit elevilor sa raspunda:ce inteleg prin autoritate?
-corecteaz i completeaz cele spuse de elevi .-enumer situaiile de manifestare a autoritatii-dezbate mpreuna cu elevii pe baza cunotinelor de cultur general modalitati de obtinere a autoritatii-identifica manifestarea autoritatii in domenii diferite si pe nivele diferite ; sisteme ierarhice-rspund la intrebarile adresate, insotite de exemplificrile necesare-descriu situaii n legtur cu tema dezbtut
-i exprim prerea
-scriu in caiete.
-sunt antrenai in
discuii.
5.Evaluarea cunostintelor dobandite.Asigurarea retentiei si a transferului (10 min)- la sfarit,face un rezumat al leciei,adresnd elevilor intrebri-sintetizeaz si formuleaz rspunsuri;
5.Tema pentru
acasa(2 min)Tema pentru acasa :
-propune elevilor s ntocmeasc o scurt lucrare cu titlul Ce tip de autoritate ne dorim sa dobindim,
pornind de la tema dezbtut-noteza tema
6.Bilantul activitatii
-se va face evidenierea i respectiv notarea elevilor care au raspuns cel mai bine.Se vor trage concluzii cu privire la subiectul dezbtut.-ascult rezultatele i concluziile trase.
PAGE 1