24
Proiect didactic Şcoala: S. A. M. Chişcăreni Profesor: Nicoleta Redinciuc Clasa: a VI-a A Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba română Subiectul lecţiei: Scrisoarea Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe Competenţe specifice: - utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare; - respectarea regulilor de redactare a unui text în funcţie de destinaţie. Obiective operaţionale: O1 - să identifice elementele specifice scrisorii; O2 - să precizeze structura scrisorii; O3 - să enumere tipurile de scrisoare; O4 - să redacteze diverse scrisori; O5 - să respecte regulile de redactare a scrisorii (limbaj adecvat, scris îngrijit, fără ştersături); O6 - să identifice diferenţele dintre diferite tipuri de scrisori. Strategia didactică: A) Metode şi procedee: lectura expresivă conversaţia explicaţia 1

Modele de Scrisori

  • Upload
    vio-ben

  • View
    32

  • Download
    11

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Modele de Scrisori

Proiect didactic

Şcoala: S. A. M. ChişcăreniProfesor: Nicoleta RedinciucClasa: a VI-a AAria curriculară: Limbă şi comunicareObiectul: Limba românăSubiectul lecţiei: ScrisoareaTipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţeCompetenţe specifice:

- utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare;

- respectarea regulilor de redactare a unui text în funcţie de destinaţie. Obiective operaţionale:

O1 - să identifice elementele specifice scrisorii;O2 - să precizeze structura scrisorii;O3 - să enumere tipurile de scrisoare;O4 - să redacteze diverse scrisori;O5 - să respecte regulile de redactare a scrisorii (limbaj adecvat, scris îngrijit, fără ştersături);O6 - să identifice diferenţele dintre diferite tipuri de scrisori.

Strategia didactică:A) Metode şi procedee: lectura expresivă conversaţia explicaţia exerciţiul turul galerieiB) Forme de organizare a activităţii elevilor: frontală individuală pe grupeC) Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilorD) Mijloace de învăţământ: modele de scrisori, rebus, fişe de lucru

1

Page 2: Modele de Scrisori

Bibliografie: Limba română. Manual pentru clasa a VI-a, de Anca Şerban şi

Sergiu Şerban, Editura All Educational, Bucureşti, 2005 Dimitrie Bolintineanu, Manoil. Elena, Postfaţă şi bibliografie de

Teodor Vârgolici, Editura Minerva, Bucureşti, 1988 Matei Cerkez (coord.), Comunicare şi gramatică în exerciţii,

Editura Paralela 45, Piteşti, 2005 Mihai Eminescu, Opera completă (format electronic) Constantin Parfene, Metodica predării limbii şi literaturii române

în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Editura Polirom, Iaşi, 1999 Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, Editura Ovi-Art,

Botoşani, 2004Durata: 50 de minuteLocul desfăşurării: sala de clasă

2

Page 3: Modele de Scrisori

Scenariul didactic

I. Moment organizatoric (1 min.)

Se notează absenţii, se stabileşte ordinea şi se asigură cele necesare lecţiei.

II. Actualizarea celor învăţate anterior (5 min.)

Se verifică temele cantitativ şi calitativ şi se fac aprecieri legate de rezolvarea acestora.

III. Captarea atenţiei (4 min)

Profesorul cere elevilor să dezlege un rebus, valorificând noţiuni legate de părţile de vorbire neflexibile. Pe coloana colorată vor descoperi cuvântul scrisoare (anexa 1).

IV. Anunţarea subiectului lecţiei şi a scopului (10 min.)

Vom învăţa astăzi să elaborăm o scrisoare. Vă întrebaţi poate la ce ne foloseşte să învăţăm acest lucru la şcoală. Ei bine, după cum ştiţi, cu ajutorul scrisorilor putem să comunicăm la distanţe mai mari, atunci când nu dispunem de telefon sau de internet.

De aceea este importantă cunoaşterea regulilor de redactare a unei scrisori.

V. Dirijarea învăţării (15 min.)

Se poartă o discuţie despre scrisori: când primim şi când trimitem scrisori, cui trimitem sau de la cine primim scrisori, cu ce ocazii trimitem sau primim scrisori. Se lansează întrebarea dacă elevii au scris vreodată scrisori şi cui.- Cui aţi scris ultima dată?- De ce?- Cum se numesc cele două persoane care comunică prin scrisoare?- Dar când aţi primit ultima dată o scrisoare?- De la cine?- Consideraţi că acest tip de comunicare, prin scrisoare, prezintă avantaje? Dar dezavantaje?

3

Page 4: Modele de Scrisori

Voi organiza clasa în două echipe: una pro şi alta contra, cerându-le să precizeze avantajele, respectiv dezavantajele comunicării prin scrisoare. Urmează o dezbatere.

Le voi prezenta câteva modele de scrisori pe baza cărora elevii vor alcătui schema de redactare (anexa 2).Se prezintă un model de scrisoare către o prietenă, a unei eleve, după începerea unui nou an şcolar.

Pentru exemplificare, în special pentru identificarea părţilor compunerii, se vor prezenta scrisori din corespondenţa marilor scriitori (anexa 3).

Elevii primesc fişe pe care sunt redactate diverse tipuri de scrisori. Citesc pe rând, cu voce tare scrisorile, iar apoi, pe perechi, sunt solicitaţi să identifice elementele care se repetă în fiecare din scrisorile de pe fişele primite. Răspunsurile lor sunt corectate, dacă e nevoie şi explicate, iar apoi se notează pe tablă şi în caiete. Sunt solicitaţi apoi, tot pe perechi, să identifice diferenţele care există între scrisorile de pe fişe, calitatea celui care a scris fiecare scrisoare şi cui îi este adresată fiecare dintre ele. Se precizeaza apoi că în funcţie de conţinutul scrisorii şi de destinatar că scrisorile pot fi de mai multe feluri: scrisori familiale (adresate unor membri ai familiei), scrisori amicale (adresate unor prieteni apropiaţi) şi scrisori de felicitare - amicale sau solemne (în care sunt exprimate felicitări cu diverse ocazii). Se cere apoi elevilor să precizeze felul fiecărei scrisori de pe fişele primite.

Port o scurtă discuţie în legătură cu elaborarea scrisorilor prezentate ca modele:- Cine a scris scrisoarea? De unde reiese acest lucru?- Cui îi este adresată scrisoarea? De unde ştim?- Din ce localitate a fost scrisă scrisoarea şi la ce dată?- De ce a scris scriitorul această scrisoare?- Câte părţi componente se disting în această scrisoare?- Ce cuprinde fiecare parte?

Prezint elevilor un model schematic care va sta toată ora pe tablă, cât ei îşi vor elabora scrisorile (anexa 4).

Le voi cere elevilor să corecteze, pe grupe mai mici sau perechi, câteva scrisori în care au fost introduse intenţionat câteva erori (anexa 5).

După cum bine ştiţi, scrisorile reprezintă pentru noi mijloace de comunicare, cărora nu le acordăm de multe ori prea multă atenţie, însă ele au constituit documente de preţ în cazul scriitorilor. În acest sens,

4

Page 5: Modele de Scrisori

ilustrativ este romanul Manoil, de Dimitrie Bolintineanu, primul roman epistolar din literatura română, dar şi cărţile de corespondenţă ale lui Mihai Eminescu cu Veronica Micle, ale lui Panait Istrati cu scriitorii străini etc.

VI. Asigurarea feedback-ului (5 min.)

Pe parcursul lecţiei, se asigură feedback-ul prin aprecieri verbale (Da! Corect! Foarte bine! etc). Copiii se şi autoevaluează prin rezolvarea exerciţiilor.

VII. Evaluarea formativă (7 min.)

Fiecare grupă va avea de redactat o scrisoare cu destinatari diferiţi, pe o coală albă, precum şi de completat informaţiile pe un plic (anexa 6).

Fac unele precizări înainte ca elevii să se apuce de lucru. Dacă este nevoie, alcătuiesc o scrisoare oral. Insist asupra formei scrisorii: scris citeţ, fără ştersături, apoi insist asupra aşezării în pagină a formulelor scrisorii.

Elevii încep să redacteze scrisoarea pe o coală albă, fiind anunţaţi că redactarea este o formă de concurs, că vor aprecia sau corecta scrisorile celolalţi la final.

Dacă este timp, la sfârşitul aceleiaşi ore voi învăţa elevii şi cum să completeze adresa pe plic, dacă nu, planific această activitate pentru o lecţie viitoare, când le voi spune mai multe copiilor despre scrisori.

Fiecare grupă îşi va desemna un lider care va citi scrisoarea, iar elevii din celelalte grupe vor fi atenţi pentru a aprecia sau corecta scrisorile citite.

VII. Tema (3 min.)

Ca temă li se cere să redacteze o scrisoare de felicitare adresată unui prieten/ unei prietene cu ocazia sărbătoririi zilei de naştere.

Anexa 1

Rebus

5

Page 6: Modele de Scrisori

Completaţi rebusul şi observaţi ce cuvânt s-a format pe coloana umbrită.

1. Sinonimul adjectivului firav.2. Autorul Amintirilor din copilărie.3. Antonimul adverbului adeseori.4. Grad de comparaţie.5. Adverb de loc... la înălţime.6. Prepoziţie specifică dativului.7. A furat pupăza din tei.8. Interjecţia este parte de...9. Substantivul este parte de vorbire...

Anexa 2

6

Page 7: Modele de Scrisori

Suceava, 3 decembrie 2008

Dragă Maria,

A început de mai bine de două luni un nou an şcolar şi, după ce toată vacanţa am stat împreună, acum mi s-a făcut dor de tine. Ce mai faci?

După cum îţi spuneam, a început cam demult şcoala, dar încă nu m-am învrednicit să-ţi scriu până azi. Ceea ce mă bucură e că am o nouă colegă de bancă. E o fetiţă de treabă şi cred că ne vom împrieteni. M-a impresionat povestea ei, a rămas orfană şi a venit la noi la şcoală pentru că s-a mutat în zonă la bunica ei.

Să-ţi spun câteva despre ea: e blondă, cu părul ondulat şi ochii verzi. E înaltă, zveltă şi, dincolo de toate astea, e o fetiţă veselă şi optimistă. S-a oferit să mă înveţe un joc nou. Sper să o cunoşti şi tu.

Cu drag,Adriana.

Anexa 3

7

Page 8: Modele de Scrisori

GRUPA 1

Iată o scrisoare de la Liviu Rebreanu către soţia sa, Fanny:

(Iaşi), joi, 1 nov. (1918)

Fănicule drag şi scump,

După o despărţire de câteva zile, în sfârşit pare că iar se face o legătură între noi. Ce trebuie să fie la Bucurelşti acuma, ce bucurie şi ce entuziasm! Dar şi aici, o însufleţire fără margini. Visul cel mare s-a înfăptuit…

De acum cred că în câteva zile sunt acasă. Tu să fii liniştită. Eu, cu cea dintâi ocazie, vin. Dacă se va găsi un prilej deosebit, cu automobilul, de pildă, voi veni şi aşa. Dacă nu, voi veni cu trenul, cu cel dintâi tren. Deci linişte, răbdare puţină. Altceva deocamdată nu este.

Sărutări multe, multe şi revedere de foarte curând,Liviu

GRUPA 2

În altă scrisoare, soţia îşi manifestă bucuria fără margini, în legătură cu apariţia romanului Ion:

8

Page 9: Modele de Scrisori

Techirghiol, 20 iulie 1920

Liviu meu,

Nici o emoţie din viaţa mea nu poate egala vijelia de sentimente care m-a încercat la primirea vestei terminării lui Ion.

Zile şi nopţi, luni şi ani, mi-ai împletit iubirea în sufletul tău, alături de acest Ion.

Aş vrea să-ţi sărut mâna, care ani întregi, fără preget în mijlocul bucuriilor şi a grijilor, a aşternut pe hârtie, la comanda geniului tău, slovă lângă slovă, ca să-mi dăruieşti mie neasemuitul tău Ion.

Sunt mândră!Mândria mea este atât de puternică, încât aş vrea să-ţi trimet o

scrisoare lungă, dar vai, sunt atât de neîndemânatică!Tu eşti acela care ai trezit în mine viaţa nouă. Sunt însetată să citesc tot ce-mi dai.Sunt ca pământul scorojit care primeşte ploaia, sorbind-o cu toată

lăcomia fierbinţelii lui.Liviu meu, aş vrea să fac pentru tine tot ce doreşti şi nu doreşti.Îţi mulţumesc.Este oare o expresie mai potrivită, mai aleasă?Nu ştiu.Ştiu doar că tu ai înţeles tot gândul meu, tot sufletul meu, de aceea îţi

mărturisesc cu smerenie, pe veci, toată iubirea mea.Fanny

GRUPA 3

9

Page 10: Modele de Scrisori

Bucureşti, 25 decemvrie 1878

 Dragă Creangă,

 Nu ştiu, dacă ai cauze deosebite de nemulţămire împotriva fiu-tău, dar

oricare ar fi acelea te rog să le treci cu vederea şi să-i trimiţi din când în când parale pentru trebuinţele lui estraordinare; mai cu samă însă acuma de sărbători. I-ar trebui de pildă o păreche de încălţăminte mai cuviincioase, căci având acum câteva zile libere şi putând să fie invitat în familie la d. Maiorescu de pildă sau într-alt loc trebuie să se prezinte în mod convenabil. Dorindu-ţi sărbători fericite şi mulţi ani cu pace şi cu bine

rămân al tăuM. Eminescu

GRUPA 4

10

Page 11: Modele de Scrisori

[februarie 1872]

  

Mult iubita Harietă,

 Am citit scrisoarea din urmă de-acasă. Eram singur eu bolnav şi lipsit

de cugetare, de aceea nu ţi-am scris îndată. Altfel acuma sunt bine şi cred că şi tu. Ascultă, pentru că am să-ţi spun ceva, dar să fie-n taină. Am auzit că tu doreşti ceva şi că nu spui nimărui ceea ce doreşti. Acuma te-ntreb : nici mie nu ?

Te rog să-mi scrii, ca să ştiu cel puţin eu, — închide scrisoarea frumuşel şi mi-o trimite fără s-o ştie nimenea, vom vedea atunci ce lucru mare e. Te sărut Haritiţă de o mie de ori, te rog să-mi răspunzi la ce te-ntreb şi rămân

al tău frateMihai

Anexa 4

11

Page 12: Modele de Scrisori

Locul, ziua, luna, anul

Formula de adresare

IntroducereCuprinsÎncheiereFormula de încheiere

Semnătura expeditorului

Anexa 5

GRUPA 1

12

Page 13: Modele de Scrisori

Bacău

Dragă Radu

A trecut o lună de la vacanţa de primăvară şi mărturisesc că, deşi m-am gândit de multe ori la tine, n-am avut timp până acum să-ţi scriu. Îmi amintesc cu plăcere de tabăra în care neam cunoscut şi de cât de bine neam distrat în acele zile!

Acum, când avem şcoală, e mai greu să mă joc, trebuie să mă mulţumesc cu baschetul de la orele de sport şi din pauze şi cu un joc pe computer. Despre asta voiam să-ţi scriu, de fapt, fiindcă e interesant şi stimulează gândirea: trebuie să-ţi ghidezi forţele de elită prin aventuri dificile, căutări, bătălii şi interacţiuni cu personaje necontrolate de tine. Aşa că trebuie să te adaptezi şi să elaborezi diverse strategii pentru a-ţi învinge adversarii. Nu sunt un fan al jocurilor pe computer, dar unul m-a captivat. Dacă vrei, te trec în lista mea de aliaţi , după ce te mai antrenezi.

Acum te las, fiindcă mă aşteaptă o bătălie crucială cu misterioşii elfi... şi o temă imensă la matematică.

Cu bine, Ionuţ

GRUPA 2

13

Page 14: Modele de Scrisori

25.04.2009

Dragă Dana,

Tocmai m-am întors dintr-o excursie din munţii retezat şi simt nevoia să-ţi vorbesc despre acest colţ de rai. Farmecul înălţimilor m-a copleşit, făcându-mă să mă simt mai aproape de cer.

Am făcut astăzi prima mea tartă cu mere. E încă la cuptor şi sunt nerăbdătoare so gust. Sper că mama va fi încântată de progresul meu.

Cred că deja am pierdut c-am mult timp cu scrisul, voi încheia; cred că deja mi se arde tarta.

A fost o excursie de vis! Păcat că n-ai putut veni. Abia aştept să te văd.

GRUPA 3

14

Page 15: Modele de Scrisori

Dragi Părinţi,

Vă mulţumesc pentru că m-aţi lăsat să vin în tabără. E atât de mişto aici, încât am senzaţia că am ajuns în paradis.

Muntele se înalţă ca şi când ar vrea să ajungă la cer. De altfel, Braşovul se află chiar la poalele lui. Poate tocmai de aceea aerul e foarte curat, dimineaţa chiar simţi răcoarea născută din vecinâtatea cu muntele.

Pe de altă parte, sunt mulţumit de condiţiile de cazare şi de colegii de cameră. Ne înţelegem teribil de bine!

Avem şi un program atractiv, ni s-a promis că vom vizita Biserica neagră, despre care am auzit atâtea. Abia aştept! Am să fac şi nişte fotografii pe care am să vi le arăt la întoarcere.

Până atunci, vă sărută cu drag,fiul vostru, Cristian

GRUPA 4

Craiova, 14 decembrie 2009

15

Page 16: Modele de Scrisori

Stimată doamnă învăţătoare

Mai sunt câteva zile până la Crăciun şi gândul îmi zboară la vacanţă, la fulgi de nea, la bradul împodobit, dar şi la cei dragi. Printre aceştia vă număraţi şi dumneavoastră, căci n-am uitat dăruirea şi delicateţea cu care ne-aţi învăţat tainele alfabetului sau ale cifrelor, frumoasele serbări şi taberele grozave la care participam. Toţi foştii mei colegi, cu care am păstrat legătura, vă apreciază şi vă transmit gândurile lor bune.

Eu mă gândesc adesea la dvs. Şi sper că a-ţi avut, de când ne-am despărţit, multe satisfacţii cu o altă generaţie de prichindei.

Vă urez, cu ocazia sărbătorilor de iarnă, bucurii, sănătate multă şi succes în activitate. Aştept să ne vedem şi să vă îmbrăţişez. Crăciun fericit!☺☻

Cu deosebită stimă, fosta dvs. Elevă,Doina

Anexa 6

FIŞA 1

16

Page 17: Modele de Scrisori

Redactează o scrisoare adresată unui prieten/ unei prietene din altă localitate, în care să îi prezinţi programul tău de vacanţă şi să îl/ o inviţi să petreacă o săptămână din vacanţă cu tine.

FIŞA 2

Redactează o scrisoare adresată părinţilor/ bunicilor, în care relatezi despre concursul internaţional de pictură la care ai participat săptămâna trecută în tabăra de la Predeal şi despre rezultatele obţinute.

FIŞA 3

Redactează o scrisoare adresată vărului/ verişoarei, pe care îl/ o feliciţi cu prilejul premiului pe care l-a obţinut la Olimpiada de limba şi literatura română şi îi relatezi despre participarea ta la olimpiade.

Schema lecţiei

Scrisoarea

17

Page 18: Modele de Scrisori

◙ Scrisoarea este o formă de comunicare scrisă între un expeditor (cel care scrie şi transmite mesajul) şi un destinatar (cel care primeşte mesajul).◙ Scrisoarea poate fi familiară, amicală, de felicitare, oficială, de afaceri etc.◙ ◙ Limbajul şi tonul trebuie adaptate la relaţia dintre expeditor şi destinatar şi la conţinutul scrisorii.

Locul, ziua, luna, anul

Formula de adresare

IntroducereCuprinsÎncheiereFormula de încheiere

Semnătura expeditorului

18