26
Moduł VII: Kultura w sieci Scenariusz kursu prowadzonego w ramach projektu Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa mazowieckiegoProjekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”

Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

  • Upload
    others

  • View
    0

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Moduł VII: Kultura w sieci

Scenariusz kursu prowadzonego w ramach projektu

„Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa mazowieckiego”

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020,

działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”

Page 2: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

MODUŁ VII: „KULTURA W SIECI”

GRUPA DOCELOWA UCZESTNIKÓW KURSU: osoby, które chcą dowiedzieć się gdzie w internecie

szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych

z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości.

LICZEBNOŚĆ GRUPY SZKOLENIOWEJ: zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym ze „Standardu

wymagań kompetencji cyfrowych osób objętych szkoleniem w ramach konkursu”.

CZAS REALIZACJI SCENARIUSZA/LICZBA I CZAS PLANOWANYCH SPOTKAŃ: 2 x 8 godzin

NARZĘDZIA I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: komputery z podłączeniem do internetu (1 szt. na jednego

szkolonego, 1 szt. dla trenera/instruktora) z klawiaturą i myszką/touchpadem (lub komputery

z ekranem dotykowym w takiej samej ilości), opcjonalnie: rzutnik multimedialny wraz z ekranem,

głośniki, mikrofon, kamera/telefon z podłączeniem do komputera trenera/instruktora.

CELE MODUŁU I UMIEJĘTNOŚCI DO NABYCIA:

Cel główny: Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na

bezpieczne, efektywne i zgodne z prawem poruszanie się w internetowych zasobach szeroko

pojętej kultury i zasobów edukacyjnych.

Cele szczegółowe: uczestnicy kursu

o nauczą się:

wykorzystywać potrzebne im aplikacje, w tym nauczą się jak należy ich

szukać, jak je zainstalować (w tym na co mogą nie wyrazić zgody), jak i do

czego ich używać, na co uważać (szczególnie w związku z prawami

autorskimi), przy czym aplikacje te będą służyć uczestnictwu we

współtworzeniu lub odbieraniu kultury (programy i aplikacje do obróbki

graficznej plików, porządkowania i zarządzania plikami, danymi),

kupować legalne oprogramowanie w sieci (kontrola legalności),

korzystać z ogólnodostępnych portali prezentującymi dorobek polskiej

kultury (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru

Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka

Chopina, innych źródeł muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych,

archiwalnych i zabytkowych, repozytoriów cyfrowych, takich jak m.in.

Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl,

portalu http://www.europeana.eu/),

wyszukiwać treści kultury i legalne źródła kultury (w tym korzystać z Bazy

Legalnych Źródeł),

uczyć się z wykorzystaniem cyfrowych zasobów kultury i archiwów oraz

źródeł internetowych (np. Wikipedia, TED, Khan Academy, Baza Legalnych

Źródeł, Ninateka, POLONA),

rozwijać umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci

np. do stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej

rodziny, miejscowości,

Page 3: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

podstaw prawa internetowego, w tym uwzględnione zostaną:

rodzaje licencji i warunki użytkowania,

konieczne zgody,

odpowiedzialność prawna w internecie,

prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania,

legalne udostępnianie treści kultury w sieci,

prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów

internetowych,

zasady ochrony wizerunku osób,

zasady dotyczących prawa autorskiego,

wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej (ze

szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego), w tym:

oglądać, słuchać, pobierać wersje cyfrowe filmów, muzyki, literatury,

audycji radiowych, obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych

źródeł kultury,

reagować na naruszenia własnych praw autorskich,

o dowiedzą się jak:

wyszukiwać informacje o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach,

festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych

wydarzeniach streamingowych),

kupować on-line bilety i uczestnictwo w takich wydarzeniach (uczestnictwo

w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi),

korzystać z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości

rozszerzonej,

korzystać z e-booków (na czytnikach elektronicznych, komputerach

i smartfonach) i audio-booków,

korzystać z możliwości tworzenia i edytowania własnych map

(z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps,

OpenStreetMaps),

tworzyć i zarządzać swoją tożsamością w sieci, w tym:

kształtować i zapewnić bezpieczeństwo swojego wizerunku,

zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia

w sieciach społecznościowych,

umieścić na stronie internetowej stworzone przez siebie teksty,

zdjęcia, muzykę, filmy,

korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,

wykorzystać narzędzia internetowe w korzystaniu z zasobów kultury, w tym

dowiedzą się jak:

prowadzić rozmowy przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy

grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-

roomów),

prowadzić transmisje internetowe w serwisach społecznościowych

(Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat),

Page 4: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

uzyskać pomoc online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu

z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów

itd.

o utrwalą:

wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego

i naukowego ludzkości.

ZAGADNIENIA:

Prawo w sieci – kupowanie legalnego oprogramowania w sieci (kontrola legalności), rodzaje

licencji i warunki użytkowania, konieczne zgody, odpowiedzialność prawna w internecie,

prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci,

prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych, zasady ochrony

wizerunku osób, zasady dotyczących prawa autorskiego, reagowanie na naruszenia

własnych praw autorskich.

Moja tożsamość w sieci – tworzenie i zarządzanie swoją tożsamością w sieci, w tym

kształtowanie i zapewnianie bezpieczeństwa swojego wizerunku w sieci, zarządzanie

prywatnością w sieci, w tym reagowanie na nadużycia w sieciach społecznościowych,

umieszczanie na stronie internetowej stworzonych przez siebie teksty, zdjęcia, muzykę, filmy,

umieszczanie na stronie internetowej nie swoich tekstów, zdjęć, muzyki, filmów.

Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze – e-book, aplikacje i programy obróbki

graficznej plików, porządkowania i zarządzania plikami, danymi.

Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego – prowadzenie rozmów przez internet (np.

wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą

chat-roomów), prowadzenie transmisji internetowych w serwisach społecznościowych

(Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat), uzyskanie pomocy online (czat, email,

wideorozmowa) przy korzystaniu z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków,

urzędów itd., wyszukiwanie informacji o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach,

festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych wydarzeniach

streamingowych), kupowanie biletów i uczestnictwa w wydarzeniach on-line (uczestnictwo

w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi).

Muzeum i galeria on-line - korzystanie z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości

rzeczywistości rozszerzonej, korzystanie z banków zdjęć/klipów/dźwięków, oglądanie,

słuchanie, pobieranie wersji cyfrowych filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych,

obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł kultury.

Kulturowe i edukacyjne bazy danych –korzystanie z treści kultury i legalnych źródeł kultury

(wyszukiwanie, wykorzystywanie na cele własne, edukacyjne i zarobkowe oraz nauka

z ogólnodostępnych portali prezentujących dorobek polskiej kultury, takich jak: Ninateka –

Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe,

Baza Legalnych Źródeł, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i innych źródeł muzealnych,

bibliotecznych i audiowizualnych, archiwalnych i zabytkowych, repozytoriów cyfrowych,

Page 5: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

takich jak m.in. Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl,

portalu http://www.europeana.eu/ oraz Wikipedia, TED, Khan Academy i in.).

Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów do wspierania rozwoju kultury na poziomie

indywidualnym i lokalnym – rozwijanie umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów

kultury w sieci np. do stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej

rodziny, miejscowości. Korzystanie z możliwości tworzenia i edytowania własnych map

(z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps, OpenStreetMaps).

PRZEBIEG KURSU

Godzina Dzień 1. Dzień 2.

8.00-8.50 T. 1. Prawo w sieci T. 5. Muzeum i galeria on-line. 9.00-9.50

10.00-10.50 T. 2. Moja tożsamość w sieci T. 6. Kulturowe i edukacyjne bazy danych. 11.10-12.00

12.10-13.00 T. 3. Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze

T. 7. Wykorzystanie praktyczne cyfrowych

zasobów. 13.10-14.00

14.10-15.00 T. 4. Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego 15.10-16.00 T. 8. E-administracja

Page 6: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Temat 1. Prawo w sieci

CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

i/lub telefonach)

METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

CEL ZAJĘĆ:

Uczestnicy kursu

nauczą się:

o podstaw prawa internetowego, w tym uwzględnione zostaną:

rodzaje licencji i warunki użytkowania,

konieczne zgody,

odpowiedzialność prawna w internecie,

prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania,

legalne udostępnianie treści kultury w sieci,

prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów

internetowych,

zasady ochrony wizerunku osób,

zasady dotyczących prawa autorskiego,

o wykorzystywać potrzebne im aplikacje zgonie z obowiązującymi przepisami prawa,

o kupować legalne oprogramowanie w sieci (kontrola legalności),

o reagować na naruszenia własnych praw autorskich

dowiedzą się jak:

o korzystać zgodnie z prawem z banków zdjęć/klipów/dźwięków, aplikacji

i oprogramowania,

utrwalą:

o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.

MATERIAŁY:

Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych

w Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:

03.08.2018, do wglądu pod adresem:

http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).

pdf.

Page 7: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać

jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:

Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.

Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.

Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.

Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd

problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:

03.08.2018, do wglądu pod adresem:

https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p

df.

Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.

Inne:

Prezentacja Power Point lub Prezi: „Prawo w sieci”.

Frączek-Broda Joanna, „Prawo w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

ZAGADNIENIA:

1. Legalne oprogramowanie (kontrola legalności). Rodzaje licencji i warunki użytkowania.

2. Odpowiedzialność prawna w internecie.

3. Prawo autorskie.

4. Legalne udostępnianie i pobieranie treści kultury w sieci.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI WSTĘPNE

Czas realizacji: 2 minuty

1. Przygotowanie sali do zajęć.

2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Zagadnienie 1. Legalne oprogramowanie. Rodzaje licencji i warunki użytkowania

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut

Kontrola legalności oprogramowania. Umowa licencyjna – definicja, prawa użytkownika,

ograniczenia, terminy. Licencje wyłączne i niewyłączne. Strony umowy, utwory, wymienienie pól

eksploatacji. Licencja Creative Commons. Free Software. Open Source.

Page 8: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Ćwiczenie: Uczestnicy kursu mają za zadanie samodzielnie wyszukać bezpłatne: program do retuszu

zdjęć, film dot. wydarzenia historycznego, dżingiel i obraz, które można wykorzystać w celach

edukacyjnych, na osobistym blogu i na blogu komercyjnym.

Zagadnienie 2. Odpowiedzialność prawna w internecie

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut

Prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych. Definicje „fejk newsów”,

trollingu i internetowego hejtu. Odpowiedzialność prawna za nadużycia w internecie. Dobra osobiste

– definicja, sposób ochrony, dochodzenie praw. Postępowanie na wypadek pogwałcenia praw

użytkownika – zaopatrzyć się w dowód naruszenia prawa, identyfikacja IP sprawcy. Poinformowanie

sprawcy (mail, drogą tradycyjną). Wytoczenie powództwa i zawiadomienie prokuratora o zaistniałym

naruszeniu.

Zagadnienie 3. Prawo autorskie

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut

Definicja praw autorskich. Warunki korzystania z dzieł innych ludzi. Definicja utworu, twórcy, dzieła.

Przepisy regulujące prawa autorskie. Prawa autorskie w Polsce, Europie i na świecie. Kiedy

rozpoczyna się ochrona utworu. Ochrona pomysłu. Czego nie chroni prawo autorskie (aktów

normatywnych i ich urzędowych projektów, urzędowych dokumentów, materiałów, znaków, symboli,

opublikowanych opisów patentowych lub ochronnych, prostych informacji prasowych). Chronione

postaci twórczości. Dualizm ochrony prawno-autorskiej. Osobiste prawa autorskie. Autorskie prawa

majątkowe. Lista organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Zagadnienie 4. Legalne udostępnianie i pobieranie treści kultury w sieci

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut

Przeglądanie, uploading i downoloading w świetle prawa. Pojęcie dozwolonego użytku. Zasada

odpłatności. Opłata za dostęp, opłata z racji przepisów o prawie autorskim. Dozwolony użytek

publiczny, dozwolony użytek prywatny. Warunki dozwolonego użytku. Korzystanie z cudzej

twórczości bez zgody autora. Osoby i instytucje, z którymi należy się kontaktować, aby uzyskać zgodę

na korzystanie z materiałów znajdujących się w Internecie. Umowy, które należy zawierać w zakresie

korzystania z utworów znajdujących się w Internecie. Umowy przeniesienia autorskich praw

majątkowych, a umowy licencyjne. Umieszczanie treści w internecie. Cytowanie. Korzystanie

z wizerunku innych osób. Peer-to-peer (P2P). Odpowiedzialność prawna za naruszenia w.wym. praw.

ZAKOŃCZENIE

Czas realizacji: 3 minuty

Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

Temat 2. Moja tożsamość w sieci

Page 9: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

i/lub telefonach)

METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

CEL ZAJĘĆ:

Uczestnicy kursu

nauczą się:

o wykorzystywać potrzebne im aplikacje służące uczestnictwu we współtworzeniu lub

odbieraniu kultury (programy i aplikacje pozwalające na zamieszczanie plików

w internecie),

o podstaw netykiety,

o

dowiedzą się jak:

o kształtować swój wizerunek w sieci,

o kształtować i zapewnić bezpieczeństwo swojego wizerunku,

o zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia w sieciach

społecznościowych,

o umieścić na stronie internetowej stworzone przez siebie teksty, zdjęcia, muzykę,

filmy,

utrwalą:

o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

ludzkości.

MATERIAŁY:

Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,

do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wp-

content/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf.

Kubas Grzegorz, Netykieta – kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp:

03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf.

Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie

wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,

Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.

Page 10: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]

socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-

spolecznosciowych/.

Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl,

artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/.

Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]

www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.

Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW,

dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-PL/sfyouth-

toolkit/skills-topics/using-social-media.

Inne:

Prezentacja Power Point lub Prezi: „Moja tożsamość w sieci”.

Frączek-Broda Joanna, „Moja tożsamość w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

ZAGADNIENIA:

1. Net-tożsamość.

2. Upload.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI WSTĘPNE

Czas realizacji: 2 minuty

1. Przygotowanie sali do zajęć.

2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Zagadnienie 1. Net-tożsamość

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut

Tworzenie i zarządzanie swoją tożsamością w sieci. Pojęcie i przedmiot „wizerunku”. Wymiary

i rodzaje wizerunków. Wizerunek osoby prywatnej, a wizerunek osoby publicznej. Wizerunek idei

i firmy. Cechy dobrze budowanego i zarządzanego wizerunku. Elementy własnego wizerunku, które

warto promować w sieci. Świadome komunikowanie treści w internecie. Etapy tworzenia wizerunku.

Metody tworzenia wizerunku. Kształtowanie i zapewnianie bezpieczeństwa swojego wizerunku

Page 11: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

w sieci, zarządzanie prywatnością w sieci, w tym reagowanie na nadużycia w sieciach

społecznościowych. Metody utrzymania i zmiany wizerunku.

Zagadnienie 2. Upload

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut

Praca z narzędziami – aparat, kamera, mikrofon. Zaangażowanie w prowadzenie profilu. Zasięg

postów i sharingu. Kontakt z subskrybentami, fanami i followersami. Piramida komunikacji w wersji

Denisa McQuaida – aktualizacja. Dostęp do komunikacji publicznej w internecie jako prawo

człowieka. Zasada wzajemności w mediach społecznościowych. Plan publikowania treści. Narzędzia

ułatwiające publikowanie treści. Kalendarz publikacji. Używanie hasztagów i labelowania.

Pozycjonowanie wybranych elementów. Umieszczanie na stronie internetowej stworzonych przez

siebie tekstów, zdjęć, muzyki, filmów. Umieszczanie na stronie internetowej nie swoich tekstów,

zdjęć, muzyki, filmów.

Ćwiczenie: wyszukanie postów i wiadomości o największym zasięgu w ostatnim tygodniu. Wskazanie

narzędzi publikacji.

ZAKOŃCZENIE

Czas realizacji: 3 minuty

Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

Temat 3. Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze

CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

i/lub telefonach)

METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

CEL ZAJĘĆ:

Uczestnicy kursu

nauczą się:

o wyszukiwać, instalować i wykorzystywać programy i aplikacje służące obróbce

obrazu, porządkowaniu i zarządzaniu plikami,

dowiedzą się jak:

o korzystać z e-booków – zarówno na czytnikach elektronicznych, komputerach, jak

i smartfonach,

o korzystać z audio-booków,

utrwalą:

o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

Page 12: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

ludzkości.

MATERIAŁY:

Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

Menadżery plików [w:] Dobreprogramy.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:

https://www.dobreprogramy.pl/Menedzery-plikow,Programy,Windows,49.html.

Łusiak Łukasz, 6 najlepszych darmowych programów do zarządzania zdjęciami [w:] fotoblogia.pl.

Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://fotoblogia.pl/3347,6-najlepszych-

darmowych-programow-do-zarzadzania-zdjeciami.

Inne:

Prezentacja Power Point lub Prezi: „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”.

Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”, podręcznik elektroniczny w

formacie pdf.

ZAGADNIENIA:

1. e-booki.

2. Obróbka graficzna plików.

3. Porządkowanie i zarządzanie danymi.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI WSTĘPNE

Czas realizacji: 2 minuty

1. Przygotowanie sali do zajęć.

2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Zagadnienie 1. e-booki

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut

Formaty e-booków: AZW, pdf, fb2, txt, ePub, mobi. Czytniki e-booków: Kindle (Amazona), TrekStor

(Empiku). E-readery uniwersalne. Programy odtwarzające formaty e-booków: Calibre (wskazanie do

książek), CBR Reader (wskazanie do komiksów i albumów). Alpha e-book Manager – zarządzanie

biblioteką e-booków.

Zagadnienie 2. Obróbka graficzna plików

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut

Page 13: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Google Nik Collection. Polarr Photo Editor. Fotor. Photoscape X Pro. NewPaint. GIMP. Autodesk Pixlr

Editor. PicMonkey. Snapseed. Raw Therapee.

Ćwiczenie: Obróbka selfie w jednym z wybranych programów. Obróbka zdjęcia pobranego

z internetu w jednym z wybranych programów. Dodanie tekstu i obiektu do zdjęcia pobranego

z internetu w jednym z wybranych programów.

Zagadnienie3. Porządkowanie i zarządzanie danymi

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut

FreeCommander XE 2018. Q-Dir 6.84. Picassa. InfranView. Kestrel GX. ACDSee.

Ćwiczenie: Wykorzystanie jednego z programów do uporządkowania plików. Wykorzystanie jednego

z programów do uporządkowania zdjęć. Nadanie nadania tagów i ocen zdjęciom.

ZAKOŃCZENIE

Czas realizacji: 3 minuty

Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

Temat 4. Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego

CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

i/lub telefonach)

METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

CEL ZAJĘĆ:

Uczestnicy kursu

nauczą się:

o korzystać z narzędzi komunikacji internetowej,

dowiedzą się jak:

o wyszukiwać informacje o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach,

festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych

wydarzeniach streamingowych),

o kupować on-line bilety i uczestnictwo w takich wydarzeniach (uczestnictwo

w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi),

o wykorzystać narzędzia internetowe w korzystaniu z zasobów kultury, w tym dowiedzą

się jak:

prowadzić rozmowy przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy grupowe,

w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów),

prowadzić transmisje internetowe w serwisach społecznościowych

(Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat),

Page 14: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

uzyskać pomoc online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu z usług

firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów.

utrwalą:

o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

ludzkości.

MATERIAŁY:

Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu

pod adresem:

http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3AGb0fCtfQHJs8BAm1tmht3G

GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D.

Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji

[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.

Dzierbicki Krzysztof, Internet – wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp:

03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf.

Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument

w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf.

Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]

www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.

Inne:

Prezentacja Power Point lub Prezi: „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego”.

Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego”, podręcznik elektroniczny

w formacie pdf.

ZAGADNIENIA:

1. „Halo?” – Komunikacja internetowa.

2. Informacja kulturowa.

3. Kasa biletowa on-line.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI WSTĘPNE

Page 15: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Czas realizacji: 2 minuty

1. Przygotowanie sali do zajęć.

2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Zagadnienie 1. „Halo?” – Komunikacja internetowa

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 60 minut

Prowadzenie rozmów przez internet – wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach

społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów. Prowadzenie transmisji internetowych

w serwisach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat. Uzyskanie

pomocy online: czat, email, wideorozmowa, przy korzystaniu z usług firm turystycznych,

telekomunikacyjnych, banków, urzędów itd.

Ćwiczenie: nawiązanie połączenia między grupami ćwiczących. Nagranie głosowe, nagranie video,

telekonferencja.

Zagadnienie 2. Informacja kulturowa

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut

Wyszukiwanie informacji o wydarzeniach kulturalnych: wystawach, koncertach, festiwalach,

spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych wydarzeniach streamingowych.

Zagadnienie3. Kasa biletowa on-line

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut

Kupowanie biletów i uczestnictwa w wydarzeniach on-line (uczestnictwo w wydarzeniach on-line

takich jak webinary i live-streamingi).

ZAKOŃCZENIE

Czas realizacji: 5 minut

Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

Temat 5. Muzeum i galeria on-line

CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

i/lub telefonach)

METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

Page 16: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

CEL ZAJĘĆ:

Uczestnicy kursu

nauczą się:

o wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej, w tym oglądać,

słuchać, pobierać wersje cyfrowe filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych,

obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł kultury,

dowiedzą się jak:

o korzystać z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości rozszerzonej,

o korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,

utrwalą:

o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

ludzkości.

MATERIAŁY:

Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

Rzeczywistość Rozszerzona, wydawnictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dokument

w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUK

EwiIvNaAvvjYAhWNqaQKHQwtD4gQFggvMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.nauka.gov.pl%2Fpolska-

nauka%2Frzeczywistosc-

rozszerzona%2Carchiwum%2C1%2Cakcja%2Cpdf.html&usg=AOvVaw2eXKOgMV4vzgXJ1BwpNV5e.

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum – Zwiedzanie wirtualne, dostęp: 03.08.2018, dostępna pod

adresem: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy.

Inne:

Prezentacja Power Point lub Prezi: „Muzeum i galeria on-line”.

Frączek-Broda Joanna, „Muzeum i galeria on-line”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

ZAGADNIENIA:

1) Rzeczywistość rozszerzona.

2) Obrót dobrami kultury w internecie.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI WSTĘPNE

Page 17: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Czas realizacji: 2 minuty

1. Przygotowanie sali do zajęć.

2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Zagadnienie 1. Rzeczywistość rozszerzona

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut

Korzystanie z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości rozszerzonej.

Ćwiczenie: Korzystanie z wirtualnego muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zagadnienie 2. Obrót dobrami kultury w internecie

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut

Korzystanie z banków zdjęć/klipów/dźwięków, oglądanie, słuchanie, pobieranie wersji cyfrowych

filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych, obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł

kultury.

Ćwiczenie: Poruszanie się po cyfrowych bazach danych.

ZAKOŃCZENIE

Czas realizacji: 3 minuty

Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

Temat 6. Kulturowe i edukacyjne bazy danych

CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

i/lub telefonach)

METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

CEL ZAJĘĆ:

Uczestnicy kursu

Page 18: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

nauczą się:

o korzystać z ogólnodostępnych portali prezentującymi dorobek polskiej kultury

(Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe

Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, innych źródeł

muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych, archiwalnych i zabytkowych,

repozytoriów cyfrowych, takich jak m.in. Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe

Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl, portalu http://www.europeana.eu/),

o wyszukiwać treści kultury i legalne źródła kultury (w tym korzystać z Bazy Legalnych

Źródeł),

o uczyć się z wykorzystaniem cyfrowych zasobów kultury i archiwów oraz źródeł

internetowych (np. Wikipedia, TED, Khan Academy, Baza Legalnych Źródeł,

Ninateka, POLONA),

utrwalą:

o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

ludzkości.

MATERIAŁY:

Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

Legalna kultura w pytaniach i odpowiedziach [w:] legalnakultura.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł

dostępny pod adresem: http://www.legalnakultura.pl/pl/legalna-kultura/lk-w-pigulce.

Inne:

Prezentacja Power Point lub Prezi: „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”.

Frączek-Broda Joanna, „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”, podręcznik elektroniczny w formacie

pdf.

ZAGADNIENIA:

1. Legalne źródła kultury – bazy danych online.

2. Wyszukiwanie i korzystanie z legalnych źródeł kultury.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI WSTĘPNE

Czas realizacji: 2 minuty

1. Przygotowanie sali do zajęć.

2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Page 19: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Zagadnienie 1. Legalne źródła kultury - bazy danych online

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut

Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum

Cyfrowe, Baza Legalnych Źródeł, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i inne źródła muzealne,

biblioteczne i audiowizualne, archiwalne i zabytkowe, repozytoria cyfrowe, takie jak m.in. Federacja

Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl, portal http://www.europeana.eu/.

Zagadnienie 2. Wyszukiwanie i korzystanie z legalnych źródeł kultury

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut

Wyszukiwanie, wykorzystywanie na cele własne, edukacyjne i zarobkowe oraz naukowe elementów

pochodzących z ogólnodostępnych portali prezentujących dorobek polskiej i światowej kultury. Bazy

danych dla nauki - Wikipedia, TED, Khan Academy i in. Weryfikacja treści. Wiarygodność źródeł.

Ćwiczenie: wyszukanie obrazu w dużym rozmiarze, lub pełnej książki w legalnym źródle. Wyszukanie

zapisu, który potwierdza legalność źródła.

ZAKOŃCZENIE

Czas realizacji: 3 minuty

Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

Temat 7. Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów

CZAS REALIZACJI: 3 x 50 minut

FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

i/lub telefonach)

METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

CEL ZAJĘĆ:

Uczestnicy kursu

nauczą się:

o rozwijać umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci np. do

stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej rodziny,

miejscowości,

dowiedzą się:

o jak korzystać z możliwości tworzenia i edytowania własnych map (z wykorzystaniem

takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps, OpenStreetMaps),

Page 20: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

utrwalą:

o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

ludzkości.

MATERIAŁY:

Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

Kreatory Google Maps API [w:] Gisplay.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:

http://gisplay.pl/google-maps-sp-2004448274/kreatory-map.html.

Obróbka map [w:] Edukator.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:

https://www.edukator.pl/obrobka-map,9457.html.

Jak zrobić drzewo genealogiczne – poradnik [w:] Kim oni byli. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny

pod adresem: https://www.kimonibyli.pl/jak-zrobic-drzewo-genealogiczne-poradnik/.

Inne:

Prezentacja Power Point lub Prezi: „Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów”.

Frączek-Broda Joanna, „Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów”, podręcznik elektroniczny w

formacie pdf.

ZAGADNIENIA:

1. Wykopaliska on-line.

2. Drzewo genealogiczne.

3. Moje Mapy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI WSTĘPNE

Czas realizacji: 2 minuty

1. Przygotowanie sali do zajęć.

2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Zagadnienie 1. Wykopaliska on-line

Page 21: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 40 minut

Wykorzystanie cyfrowych zasobów do wspierania rozwoju kultury na poziomie indywidualnym

i lokalnym – rozwijanie umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci do

odtworzenia historii własnej miejscowości, szkoły, regionu.

Ćwiczenie: Odnalezienie danych historycznych dotyczących sierpnia 1939 r. we własnej miejscowości.

Wyszukanie na żądanie danych dotyczących demografii, składu etnicznego, liczby mieszkańców, usług

oferowanych w okolicy (sklepy, karczmy). Wyszukanie zdjęć z tego okresu.

Zagadnienie 2. Drzewo genealogiczne

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 70 minut

Family Tree Builder. Canva. Drzewo Genealogiczne. Great Family 2. GenoPro. Drzewo Przodków.

Ustawienia prywatności, a poszukiwanie krewnych on-line. Synchronizacja drzew genealogicznych

w sieci www. Wyszukiwarki danych genealogicznych: wyszukiwarka nagrobków i grobów, Grobonet,

web-cmentarz, geocmentarz, e-cmentarze, Jak wyszukiwać wiarygodne informacje.

Różnigenealogiczne.pl, mogily.pl, geneteka, Baza Danych Strat osobowych i ofiar represji pod

niemiecką okupacją, Indeks Represjonowanych (baza danych IPN), pomocne w tworzeniu drzew

genealogicznych on i offline.

Ćwiczenie: Odnalezienie on-line wykazów dotyczących własnego nazwiska. Wyszukanie największych

skupisk, w których występują ludzie o takim samym nazwisku. Stworzenie podstawowego drzewa

genealogicznego i próba sparowania go z drzewami już istniejącymi on-line.

Zagadnienie3. Moje Mapy

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 35 minut

Korzystanie z możliwości tworzenia i edytowania własnych map. Google Maps, MyMaps, My Maps

Plus, OpenStreetMaps, Geo Finder, Google Maps Maker, TargetMap.

Ćwiczenie: Stworzenie własnej mapy z zaznaczonym własnym domem, firmą, szkołą i miejscem

rozrywki. Nanoszenie ikon na mapy. Prezentacja danych na mapach. Zamieszczenie mapy na własnej

stronie, blogu, przesłanie mapy za pomocą maila.

ZAKOŃCZENIE

Czas realizacji: 3 minuty

Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

Temat 8. e—administracja

CZAS REALIZACJI: 1 x 50 minut

FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

i/lub telefonach)

Page 22: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

CEL ZAJĘĆ:

Uczestnicy kursu

nauczą się:

o korzystania z podstawowych usług eadministracji z wykorzystaniem konta w ePUAP

i profilu zaufanego,

dowiedzą się jak:

o założyć i wykorzystywać konto w ePUAP i profil zaufany,

o korzystać z portali użytecznych przy pozyskiwaniu środków na lokalne inicjatywy,

o korzystać z usług eadministracji.

utrwalą:

o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

o wiedzę z zakresu prawa internetowego,

o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

o wiedzę pozwalającą na efektywne poruszanie się w świecie administracji państwowej

z wersji online.

MATERIAŁY:

Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

Jarosz Piotr, e-Administracja [w:] www.law.uj.edu.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,

do wglądu pod adresem: http://www.law.uj.edu.pl/pracownia/files/e-administracja.pdf.

Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji

[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.

Miejsce dla obywateli: e-administracja [w:] www.programrozwojubibliotek.org. Podręcznik w formie

pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://programrozwojubibliotek.org/wp-

content/uploads/2015/07/Miejsce_dla_obywateli_e_administracja.pdf.

Inne:

Prezentacja Power Point lub Prezi: „e—administracja”.

Frączek-Broda Joanna, „e—administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

ZAGADNIENIA:

1. Ogólnie wiadomości o e-administracji.

2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany.

3. Obsługa administracyjna online.

Page 23: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI WSTĘPNE

Czas realizacji: 2 minuty

1. Przygotowanie sali do zajęć.

2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Zagadnienie 1. Ogólnie wiadomości o e-administracji

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut

Pojęcie e-administracja. Różnice między pojęciami: e-government, e-governance i e-democracy.

Krótka historia idei e-administracji. Dwadzieścia usług, które Komisja Europejska uważa za kluczowe

dla rozwoju e-administracji. Możliwe poziomy wdrożenia e-usługi. Główne dokumenty strategiczne

i programowe dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego i e-administracji w Polsce. Wytyczne

strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce w zakresie e-administracji. Poziom rozwoju

e-administracji w Polsce. Wybrane projekty z zakresu e-administracji. Ogólne zasady działania

cyfrowego urzędu. Wybrane pojęcia używane w e-administracji.

Zagadnienie 2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej – definicja, zastosowanie. Porównanie

z: e-Deklaracje, e-Inspektorat. Założenie konta. Zarządzanie kontem. Jak zdobyć e-dokumenty.

Zagadnienie 3. Obsługa administracyjna online

Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut

Podstawy wiedzy o wybranych organach państwa. Podstawy prawa administracyjnego. Przebieg

postępowania administracyjnego. Wybrane uprawnienia stron postępowania. Składanie skarg

i wniosków. Zaskarżenie uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego. Interwencje

posłów i senatorów. Dostęp do informacji publicznej. Poszukiwanie zatrudnienia. Rozliczenia

podatkowe. Telepraca i inne formy przedsiębiorczości. Dobre praktyki.

ZAKOŃCZENIE

Czas realizacji: 3 minuty

Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

Page 24: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW

Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu

pod adresem:

http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3AGb0fCtfQHJs8BAm1tmht3G

GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D.

Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji

[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.

Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie

wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,

Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.

Dzierbicki Krzysztof, Internet – wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp:

03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf.

Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych w

Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:

03.08.2018, do wglądu pod adresem:

http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).

pdf.

Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]

socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-

spolecznosciowych/.

Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,

do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wp-

content/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf.

Kubas Grzegorz, Netykieta – kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp:

03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf.

Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl,

artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/.

Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać

jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:

Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.

Page 25: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Legalna kultura w pytaniach i odpowiedziach [w:] legalnakultura.pl. Artykuł w formie elektronicznej,

dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.legalnakultura.pl/pl/legalna-kultura/lk-w-

pigulce.

Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument

w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf.

Łusiak Łukasz, 6 najlepszych darmowych programów do zarządzania zdjęciami [w:] fotoblogia.pl.

Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://fotoblogia.pl/3347,6-najlepszych-

darmowych-programow-do-zarzadzania-zdjeciami.

Menadżery plików [w:] Dobreprogramy.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:

https://www.dobreprogramy.pl/Menedzery-plikow,Programy,Windows,49.html.

Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.

Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.

Rzeczywistość Rozszerzona, wydawnictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dokument

w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUK

EwiIvNaAvvjYAhWNqaQKHQwtD4gQFggvMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.nauka.gov.pl%2Fpolska-

nauka%2Frzeczywistosc-

rozszerzona%2Carchiwum%2C1%2Cakcja%2Cpdf.html&usg=AOvVaw2eXKOgMV4vzgXJ1BwpNV5e.

Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd

problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:

03.08.2018, do wglądu pod adresem:

https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p

df.

Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]

www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.

Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.

Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW,

dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-PL/sfyouth-

toolkit/skills-topics/using-social-media.

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum – Zwiedzanie wirtualne, dostęp: 03.08.2018, dostępna pod

adresem: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy.

Page 26: Moduł VII: Kultura · odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające

Inne:

Frączek-Broda Joanna, „e-administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

Frączek-Broda Joanna, „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”, podręcznik elektroniczny w formacie

pdf.

Frączek-Broda Joanna, „Moja tożsamość w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

Frączek-Broda Joanna, „Muzeum i galeria on-line”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”, podręcznik elektroniczny

w formacie pdf.

Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego” podręcznik elektroniczny

w formacie pdf.

Frączek-Broda Joanna, „Prawo w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

Prezentacja „e-administracja”.

Prezentacja „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”.

Prezentacja „Moja tożsamość w sieci”.

Prezentacja „Muzeum i galeria on-line”.

Prezentacja „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”.

Prezentacja „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego”.

Prezentacja „Prawo w sieci”.