Upload
molez
View
273
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
1/50
ALLOCATION OF TOPICS
Maklumat Agihan Topik-topik Dalam Kursus Proforma Yang DimodulkanDan Yang Memerlukan Interaksi Bersemuka
Kod & Nama Kursus:
MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAHPLANNING FOR TEACHING PRIMARY SCIENCE( SCE 3108 )
AGIHAN TAJUK
Kandungan modul ini akan menggantikan satu kredit bersamaan dengan 15 / 30 jaminteraksi bersemuka. Jadual di bawah menjelaskan agihan tajuk-tajuk untuk interaksi
bersemuka atau pembelajaran melalui modul.
(Agihan Tajuk Interaksi Bersemuka dan Modul Mengikut Kursus Proforma )
Bil. Tajuk/Topik InteraksiBersemuka
(jam)
Modul
(jam)
Jum.
Jam
1 Rancangan Pelajaran
Tujuan rancangan pelajaran Aspek yang perlu di pertimbangkan
dalam rancangan pelajaran
Rancangan pelajaran - tahunan, mingguandan harian
1 2 3
2 Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
Perbezaan antara objektif dan hasilpembelajaran
Objektif dan hasil pembelajaran dalamkurikulum sains sekolah rendah
Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik
Pembinaan hasil pembelajaran
3 - 3
3 Penulisan Objektif dan Hasil Pembelajaran
Domain kognitif
Domain psikomotor
Domain afektif
3 - 3
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
2/50
4 Rancangan Pelajaran Harian
Format umum
Model pengajaran konstruktivisme-Model Lima Fasa Needham
Model pengajaran inkuiri
- Kitar pembelajaran 4 Es dan 5 Es- Pengajaran induktif dan deduktif
berasaskan inkuiri
- Pengajaran berasaskan penyelesaian
masalah
- 3 3
5 Merancang Rancangan Pelajaran Harian3 - 3
6 Menulis Rancangan Pelajaran
Objektif pembelajaran dan hasilpembelajaran
Aktiviti-aktiviti pembelajaran
Pentaksiran Refleksi
* Rujuk Kurikulum Sains Sekolah Rendah
3 - 3
7 Kemahiran Pengajaran Mikro( Orientasi/Set Induksi )
Orientasi/Set Induksi Kemahiran berkomunikasi dan membuat
penerangan Latihan-kepentingan pengetahuan isi
kandungan dan pengetahuan pedagogi isi
kandungan
1 2 3
8 Kemahiran Pengajaran Mikro( Penyoalan )
Menggunakan soalan untuk mengalakkaninkuiri dalam sains
- Penyoalan soalan- Kepelbagaian jenis soalan- Kunci kepada penyoalan yang berkesan
- Bagaimana anda dapat meningkatkankemahiran penyoalan anda?
- Mengapa menggunakan soalan-soalanpelajar?
Latihan
1 2 3
9 Kemahiran Pengajaran Mikro(Hasil eksperimen dan variasi rangsangan )
Perbincangan hasil eksperimen Variasi rangsanganLatihan
1 2 3
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
3/50
10 Kemahiran Pengajaran Mikro( Peneguhan dan Penutup/refleksi )
Peneguhan
Refleksi pengajaran/Penutup
Latihan
1 2 3
11 Kemahiran Pengajaran Mikro( Penggunaan Bahan Bantu Mengajar )
Penggunaan dan kepentingan bahan bantumengajar
Teknologi pendidikan dalam kontekspengajaran sains
Latihan
1 2 3
12 Pengajaran Makro Merancang dan melaksanakankeseluruhan satu pelajaran
Memerhati/Mengulas keseluruhan satupengajaran yang telah direkodkan
Mengenal pasti kekuatan dan kelemahan Merancang semula dan mengajar semula
pelajaran
Kepentingan pengetahuan isi kandungandan pengetahuan pedagogi isi kandungan
3 3
13 Pengajaran Makro- Sda -
3 3
14 Pengajaran Makro- Sda -
3 3
15 Pengajaran Makro- Sda -
3 3
JUMLAH 30 15 45
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
4/50
(SCE 3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAH)
TAJUK 1 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAHPLANNING FOR TEACHING PRIMARY SCIENCE ( SCE 3108 )
SINOPSIS
Kursus ini penting sebagai persediaan untuk melaksanakan pengajaran sainssecara berkesan. Bakal guru perlu memahami keperluan Kurikulum SainsSekolah Rendah Pelajar serta memperoleh kemahiran khusus tentang penulisanobjektif dan hasil pembelajaran, perancangan aktiviti sains dan pentaksiranpencapaian objektif dan hasil pembelajaran. Dalam modul ini terdapat beberapatajuk yang perlu kepada kedua-dua interaksi bersemuka dan bermodul. Ianyadisusun begitu rupa kerana kemahiran pengajaran mikro dan makro contohnyamemerlukan kedua-dua interaksi bersemuka dan akses kendiri dengan modul.
HASIL PEMBELAJARAN ( UNTUK TAJUK INI)
1. Menyatakan tujuan perancangan mengajar dan aspek-aspek penting yang perludipertimbangkan dalam perancangan mengajar.
2. Menyediakan rancangan pengajaran tahunan, semester dan mingguan.
3. Menulis objektif dan hasil pembelajaran untuk satu pelajaran sains tertentu.
4. Merancang dan menyediakan satu rancangan pengajaran harian untuk pelajaran
sains.
5. Melatih kemahiran mengajar tertentu melalui pengajaran mikro.
6. Mengendalikan pengajaran makro untuk tajuk-tajuk tertentu dalam kurikulumsains sekolah rendah.
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
5/50
(SCE 3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAH)
KERANGKA TAJUK-TAJUK
1. Rancangan
Pelajaran
2. PenulisanObjektifdan
Hasil
Pembelajaran
3.ObjektifPengajaran
danPembelajaran
PEMUDAHCARA
MOTIVATOR INISIATOR
Kepanitiaandan Surat
Pekeliling KPM
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
6/50
(SCE 3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAH)
2: Objektif Pembelajaran
3: Penulisan Hasil Pembelajaran
4: Rancangan Pengajaran Harian
5:Perancangan Rancangan PengajaranHarian
6:Penulisan Rancangan Pelajaran Harian
7:Kemahiran Pengajaran Mikro
8:Kemahiran Pengajaran Makro
KANDUNGAN ISI(Panduan: aktiviti-aktiviti boleh disediakan untuk membantu pelajar
memahami tajuk tertentu, dan 2 latihan ( pengetahuan dan aplikasi)boleh diberikan pada akhir modul untuk menguji kefahaman pelajar.Jawapan aktiviti / latihan boleh dihantar kepada pensyarah untuksemakan melalui emel, OLL atau serahan ketika berkursus di IPG.Jawapan tersebut perlu disimpan dalam portfolio pelajar sebagaibahan bukti. Aktivit dan latihan yang diberi perlu mengambil kirabeban pembelajaran pelajar.)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------CATATAN:
1. ISI PELAJARAN SETIAP TAJUK PERLU MELIPUTI 4 PERKARA DI ATAS.
2. LAYOUT SETTING MENGIKUT KETETAPAN YANG BERIKUT:
a) FONT : ARIAL
b) SAIZ FONT: TAJUK UTAMA14
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
7/50
(SCE 3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAH)
c) SPACING : 1.5
SUB TAJUK12ISI KANDUNGAN12
3. BOLEH MENGGUNAKAN IKON YANG DILAMPIRKAN.
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
8/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
TAJUK 1 RANCANGAN PELAJARAN
SINOPSIS
Tajuk satu menerangkan apakah rancangan pelajaran, tujuan, perkara yang
perlu dipertimbangkan dalam menghasilkan rancangan pelajaran selaras dengan
apa yang terdapat dalam Huraian Sukatan Pelajaran Sains Kurikulum Bersepadu
Sekolah Rendah.. Sub tajuk pertama ialah tujuan rancangan pelajaran, Sub
tajuk ke dua ialah aspek yang perlu dipertimbangkan apabila menulis rancangan
pelajaran. Sub tajuk ketiga membezakan rancangan pelajaran tahunan,
mingguan dan harian.
HASIL PEMBELAJARAN
a. Menyatakan tujuan rancangan pelajaran
b. Menyenaraikan aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancanganpelajaran
c. Membanding beza rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian
KERANGKA TAJUK-TAJUK
Rancangan Pelajaran
Tujuan Aspek Pertimbangan
Membanding bezaRancangan Tahunan
Mingguan dan Harian
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
9/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
KANDUNGAN ISI
1.1 Tujuan rancangan pelajaran
1.2 Aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancangan pelajaran
1.3 Rancangan pelajaran - tahunan, mingguan dan harian
1.1 Tujuan Rancangan Pelajaran
Rancangan pengajaran bermaksud membuat keputusan awal tentang apa,
bagaimana. langkah dan peruntukan masa yang diperlukan dalam pengajaran
dan pembelajaran.
Rancangan pelajaran perlu untuk kedua-dua guru permulaan atau guru yang
berpengalaman.Walau pun persediaan yang baik bukanlah semestinya
membuatkan pengajaran berjaya tetapi jika tidak bersedia langsung
menyebabkan pengajaran terganggu tanpa objektif yang jelas, tidak bermakna
dan tiada pemindahan pembelajaran berlaku. Oleh itu struktur rancangan
pelajaran yang jelas adalah penting
Diantara tujuan menyediakan rancangan pelajaran adalah untuk guru dan pelajara. Mengenal pasti skop dan urutan proses pengajaran berdasarkan
kurikulum.
b. Persediaan pengajaran mengambil kira perbezaan pelajar.
c. Memilih strategi pengajaran yang sesuai menyebabkan pelajar sibuk
dengan aktiviti pembelajaran yang disediakan bagi memastikan
pemindahan pembelajaran yang bermakna berlaku dan tiada masalah
kawalan kelas.
d. Memastikan penerusan pengajaran dan pembelajaran terus berlaku walau
dengan guru ganti yang berlainan.
e. Menolong guru menilai pengajaran mereka berdasarkan pencapaian
pelajar.
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
10/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Aktiviti 1 : Teliti rajah 1a dan 1 b seterusnya lengkapkan latihan 1 .
Development of a teacher
Jas/11.00
Stage 1:surviving in the
classroom
Stage 3: learning:
Teachereducation
starts
First
teaching
practice
Some
Stage 2:
teaching:
doing it right,
looking like ateacher,
covering the
what are they learning?
how can I help their
learning?
timelater
curriculum,managing the
classes
Rajah 1a : Perkembangan seorang guru
Learners experiences from, or
expectations about, assessment
What is rewarded?
Power, influence,
control over the learner
Substantive
knowledge
The learners feelings
towards assessment and
work
Focus on grade
Focus on substance
Cosmetic
knowledgeSurface learning
Deep learning10
Rajah 1b :Penilaian Dan Pembelajaran
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
11/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
1) To make the teacher aware of the aims and language contents of the
lesson.
2) To help the teacher distinguish the various stages of a lesson and to see
the relationship between them so that the lesson can move smoothly from
one stage to another.
3) Proper lesson planning gives the teacher opportunity to anticipate
potential problems that may arise in class so that they can be prepared with
some possible solutions or other options for the lesson.
4) Lesson planning gives teachers, especially novice teachers, confidence in
class.
5) The teacher also becomes aware of the teaching aids that are needed for
the lesson.
6) Lesson planning helps teachers to think about the relative value of
different activities and how much time should be spent on them. The teacher
soon learns to judge lesson stages and phases with greater accuracy.
7) The plan, with the teachers comments and corrections, provides a useful,
time-saving reference when the teacher next plans the same lesson.
8) Lesson planning is a good practice and a sign of professionalism.
Rajah 3 : Faedah Merancang Rancangan Pelajaran
Latihan 1
a. Senaraikan tahap dan tujuan menyediakan rancangan pelajaran anda
sebagai seorang guru sains
Tahap Guru Tujuan Menyediakan Rancangan Pelajaran
Tahap 1
Tahap 2
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
12/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Tahap 3
b. Bagaimanakah menyediakan rancangan pelajaran supaya pembelajaran yang
mendalam berlaku kepada pelajar.
c. Senaraikan 10 kepentingan menyediakann rancangan pelajaran.
1.2 Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam Rancangan Pelajaran
Antara aspek yang perlu dipertimbangkan dalam menyediakan rancangan
pelajaran ialah buku teks atau bahan pengajaran apa yang hendak disampaikan
membentuk matlamat sesuatu rancangan pelajaran Seterusnya bagi pengajaran
dan pembelajaran di sekolah dan di kelas teliti Huraian Sukatan Pelajaran Sains
Lebih spesifik antara perkara-perkara yang perlu dipertimbangkan dalam
menyediakan rancangan pelajaran ialah :
a. Tajuk . Butiran lanjut mengenai tajuk dari huraian sukatan pelajaran dan
buku teks.
b. Matlamat ,Objektif dan Hasil Pembelajaran.
Matlamat yang jelas, objektif yang spesifik dan hasil pembelajaran yang
eksplisit dan boleh diukur.
c. Isi Kandungan
Isi kandungan dan skop serta kedalamannya serta organisasi urutan isi
yang perlu dicapai.
d. Aktiviti pembelajaran
Aktiviti yang pelbagai, menarik, bermotivasi hands on dan mind on serta
mengambil kira perbezaan pelajar dengan arahan yang jelas. Kaedah,
pendekatan dan teknik yang sesuai dan berkaitan.
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
13/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
e. Bahan Bantu Mengajar
Senaraikan bahan yang diperlukan untuk guru dan pelajar
f. Penilaian : Kerja rumah, ujian , penulisan jounal atau projek tertentu untuk
menilai pembelajaran pelajar.
g. Masa , tempat dan jenis pembelajaran individu, kumpulan kecil atau
kumpulan besar
Aktiviti 2 : Baca artikel dibawah dan senaraikan kesilapan dan aspek yang perlu
dipertimbangkan apabila merancang rancangan pelajaran dalam jadual dibawah.
In teaching students how to develop lesson plans, the following are mistakes Ihave observed that students make most often:
1. The objective of the lesson does not specify what the student will actuallydo that can be observed. Remember, an objective is a description of what astudent does that forms the basis for making an inference about learning.Poorly written objectives lead to faulty inferences.
2. The lesson assessment is disconnected from the behavior indicated inthe objective. An assessment in a lesson plan is simply a description of howthe teacher will determine whether the objective has been accomplished. It
must be based on the same behavior that is incorporated in the objective.Anything else is flawed.
3. The materials specified in the lesson are extraneous to the actualdescribed learning activities. This means keep the list of materials in line withwhat you actually plan to do. Overkilling with materials is not a virtue!
4. The instruction in which the teacher will engage is not efficient for thelevel of intended student learning. Efficiency is a measure that means gettingmore done with the same amount of effort, or the same amount with lesseffort. With so much to be learned, it should be obvious that instructionalefficiency is paramount.
5. The student activities described in the lesson plan do not contribute in adirect and
effective way to the lesson objective. Don't have your students engaged inactivities just to keep them busy. Whatever you have your students do shouldcontribute in a direct way to their accomplishing the lesson objective.
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
14/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
A lesson plan that contains one or more of these mistakes needs rethinkingand revision. Below is a rationale and guide to help you develop effectivelesson plans and avoid the five common mistakes.
Perkara Kesilapan Aspek Yang SepatutdiPertimbangkan
Objektif
PenilaianPelajaran
BahanPengajaran
Bahasa Arahan
Aktiviti Pelajar
1.3 Rancangan Pelajaran Tahunan, Mingguan dan H arian
Terdapat tiga tahap perancangan rancangan pelajaran iaitu rancangan tahunan,
mingguan dan harian
Dalam menyediakan rancangan tahunan , langkah-langkahnya ialah
a. Bahagikan sukatan pelajaran kepada semester 1 dan 2 dan setiap
semester (19 23 weeks)
b. Teliti objektif pembelajaran, cadangan aktiviti, hasil pembelajaran dan
rangka masa yang diperuntukkan
c. Rujuk cadangan aktiviti pembelajaran dan tentukan strategi pembelajaran
untuk setiap objektif pembelajaran
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
15/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
d. Gunakan buku teks sebagai panduan untuk memilih kaedah pengajaran
dan pembelajaran.
Rancangan tahunan mengandungi
Semester
Bilangan Minggu
Topik
Objektif Pembelajaran.
Aktiviti Pembelajaran yang dicadangkan
Hasil Pembelajaran
Nota/Catatan
Kosa kata
Contoh Rancangan Tahunan
Weeks LearningObjectives
Suggested Learning Activities Learning Outcomes Notes Vocabulary
1
1.1Understandingthat sciencepart ofeveryday life.
Describe examples of naturalphenomena that students see around them:a) growth of human from a baby toan
adult,b) fall of a ball to the ground,c) melting of ice.
Discuss the uses and benefits ofscience in everyday life.Attend talks on careers in science.
student is able to:list what he sees around himthat is related to science,explain the importance ofscience in everyday life,name some careers insciencesuch as:
a) science teachersb) doctorsc) engineersd) environmental scientists
During learningActivities, bring outthe scienceConcepts andPrinciples studentshave learned inPrimary school.Talks on careersin science byProfessionals.
benefit faedahcareerkerjayadiscuss bincangkaneducatorpendidikimportance kepentinganprofessional profesionalrelated berkaitanrole play mainperanantalks ceramahnatural phenomena
fenomena alam
Rancangan Mingguan bertujuan melihat urutan pelajaran selama seminggu dan
jika guru tiada guru ganti boleh mengajar pelajaran pada hari tersebut Ianya
mengandungi
Minggu, mata pelajaran dan kelas
Hari/masa
Tajuk/Objektif pembelajaran
Hasil Pembelajaran/Kemahiran
Strategi
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
16/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Contoh rancangan mingguan ringkasMasa/Hari Ahad Isnin Selasa Rabu Khamis
1 Experimen Aktiviti Ujian Latihan Aktiviti luarkelas
Rancangan Pelajaran Harian ialah rancangan yang terperinci untuk masatertentu. Umumnya ia mengandungi
Tarikh
Masa
Kelas
Bilangan Pelajar
Mata Pelajaran
Tajuk/
Hasil Pembelajaran
Pengetahuan Sedia ada
Kemahiran Proses Sains
Nilai Murni
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah
- Set Induksi
- Perkembangan
- Penutup
Aktiviti 3 : Anda memerlukan Huraian Sukatan Pelajaran Sains Sekolah Rendah.
Pilih satu tahun satu hingga 6. Rancang dan tulis satu rancangan tahunan
seterusnya pilih satu rangcangan mingguan. Dari rancangan mingguan tersebut
bincangkan bagaimana anda boleh membina rancangan pelajaran harian.
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
17/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Latihan 2
Berdasarkan jadual berikut tulis satu esei 100 patah perkataan membanding
bezakan rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian
Levels Goals of Planning Pattern/organized plan
AnnualLesson Plan
1. Describe the contents for38-42 weeks
2. Determent the weeklyschedule over thesemester/term
1. Clarifying base onone year syllabus
2. Weekly schedulewith suggestion ofactivities strategyand period
Weekly
Lesson Plan
1. Arrange activities for once a
week.2. Adjusting due to any othersactivities base on schoolcalendar.
3. Maintain activities continuity
1. Name the activities
and time allocate2. Teaching & Learningresource needed
Daily LessonPlan
1. Determent the steps ofactivities
2. Suggestion time in detail forteaching & learning usage
1. Time allocated dueto the step ofteaching & Learning.
2. Materials Preparationand evaluatingneeded
Hantar jawapan anda dengan OLL untuk semakan pensyarah dan simpan
didalam folio anda sebagai bukti
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
18/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
TAJUK 4 RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
SINOPSIS
Tajuk empat mengandungi tiga subtajuk iaitu format rancangan pelajaran harian
umum, model konstruktivis dan model inkuairi. Format umum menstrukturkan
pengajaran dengan urutan yang jelas dengan padanan hasil pembelajaran
dengan aktiviti guru serta sumber yang digunakan.Model konstruktivis menjurus
kepada pelajar sendiri membina pengetahuan manakala model inkuairi
menekankan tentang penyiasatan. Format dan model ini bertujuan
memaksimakan proses pemindahan pembelajaran dari guru kepada murid
HASIL PEMBELAJARAN
a. Menyatakan tujuan merancang rancangan pelajaran harian.
b Menerangkan kebaikan dan keburukan kelima-lima model iaitu Model Lima
Fasa Needham,dan model pengajaran inkuiri (5E, induktif, deduktif dan
penyelesaian masalah
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
19/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
KERANGKA TAJUK-TAJUK
Rancangan PelajaranHarian
Format umumModel 5 Fasa
Needham
Model PengajaranInkuairi
- 5E, Induktif,
deduktif & masalah
KANDUNGAN ISI
4.0 Rancangan Pelajaran Harian
4.1 Format umum
4.2 Model pengajaran konstruktivisme
-Model Lima Fasa Needham
4.3 Model pengajaran inkuiri
4.3.1 - Kitar pembelajaran 5 Es
4.3.2 - Pengajaran deduktif berasaskan inkuiri
4.3.3 - Pengajaran induktif berasaskan inkuiri
4.3.3 - Pengajaran berasaskan penyelesaian masalah
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
20/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Aktiviti : Jawab soalan berikut dan hantar kepada pensyarah anda melaluiOLL dan simpan dalam folio sebagai bukti
a. Nyatakan 10 peranan penyediakan rancangan pelajaran harian
b. Baca dengan teliti contoh lima model rancangan pelajaran harian dari 4.2hingga 4.3. Nyatakan kebaikan dan keburukan setiap model
c. Berikan pendapat anda dalam 200 perkataan adakah sepatutnya gurumenggunakan adunan (blended) pendekatan atau satu pendekatan ataumodel sahaja dalam pengajaran mereka.
4.0 Rancangan Pelajaran Harian
Rancangan pelajaran harian dirangcang secara terperinci dari rancangan
minnguan. Ianya bukan untuk dibaca didalam kelas tetapi distrukturkan untuk
kegunaan guru itu sendiri atau guru ganti.
Langkah dalam merancang rancangan pelajaran harian
a. kenalpasti tajuk dari kurikulum yang hendak diajar,aktiviti dan kerja yang
pelajar perlu lakukan.b. Kenalpasti pengetahuan sedia ada pelajar
c. Kenalpasti sekurang-kurangnya satu cara untuk menilai pelajar
d. Kenal pasti cara untuk mengenalpasti hasil pembelajaran tercapai
4.1 Format umum
Format umum adalah seperti terdapat dalam tajuk 1 iaitu tarikh, masa, kelas,bilangan pelajar, mata pelajaran, tajuk, hasil pembelajaran, pengetahuan sedia
ada, kemahiran proses sains, nilai murni, sumber pengajaran dan pembelajaran
dan langkah. Seterusnya format umum adalah seperti berikut :
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
21/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Langkah/Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran
& Pembelajaran
Catatan
Set Induksi/
Orientasi
Perkembangan
Penutup
4.2 Model Pengajaran Konstruktivisme - Model Lima Fasa Needham
Satu fahaman bahawa murid bina sendiri secara aktif pengetahuan atau konsep
berdasarkan kepada pengetahuan atau pengalaman yang sedia ada dan tidak
menerima pengetahuan secara pasif dari alam sekeliling. Contoh rancangan
pelajaran harian adalah seperti berikut :
Tahun : 4 Bestari (kelas cemerlang)
Masa : 60 minit
Tema : Menyiasat Alam BahanBidang Pembelajaran (LA) : Sifat Bahan
Objektif Umum(LO) : Memahami sifat bahan
Hasil Pembelajaran(LOT) : Di akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat:
i. mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik
Pendekatan Pengajaran dan Pembelajaran : Konstruktivisme
Strategi : Aktiviti `Hands-on`
FasaPengajaran
Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi(5 minit)
Membina litarelektrik
Jenis Aktiviti :Simulasi
BBM: Gambarmentol, bateri, dansuis
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
22/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
1. Guru memberigambar bateri,mentol, dan suis digantungkankepada murid
untukmenghasilkansatu litar .
2. Muridberpegangtangan untukmenunjukkansatu litar elektriklengkap.(Murid telah adapengetahuan
membina litarelektrik.)Soalan :
Adakah mentol akanmenyala?Mengapa?
3. Murid yangmemakaigambar suismelepaskantangan
Soalan:Adakah mentol akanmenyala sekarang?Mengapa?
Kemahiran ProsesSains: Memerhati
Kemahiran
Berfikir: Membuatgambaran mental
Nilai Murni:Bekerjasama,minat, sifat ingintahu tentang alamsekeliling
PelbagaiKecerdasan:
Visual danpergerakankinestatik
Tahap Kognitif:Pengetahuan
Perkembangan
Langkah 1
5 minit
Mengenalpastiobjek yangboleh mengalirarus elektrikdan tidak bolehmengalirkanarus elektrik
Jenis Aktiviti :MengelasSoalan
Adakah murid-muridmembawa objek yangdiminta?
1. Muridmeletakkanobjek-objekyang dibawa di
BBM: Bahan yangsedia ada dandibawa oleh murid:Sudu plastik, limau,kunci, sapu tangan,pembaris kayu,gelas, pemadam,syling satu sen,surat khabar, lidpensil, air kopi,gelang getah, klip
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
23/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
atas meja.
SoalanDaripada pengetahuankamu, kelaskan objek
mengikut kebolehanmengalirkan aruselektrik.
2. Murid mengelasobjek kepadabolehmengalirkanarus elektrikdan tidak bolehmengalirkan
arus elektrik
kertas, dan paku
Kemahiran ProsesSains: MengelasKemahiran
Berfikir:menghubungkaitdan meramal
Nilai Murni:Sistematik danberfikir secararasionalTahap Kognitif:Pengetahuan,pemahaman
1. RujukLampiran 1
Langkah 2
17 minit
Menguji objekyang bolehmengalir aruselektrik
Jenis aktiviti :`Hands-on`
ArahanGuru meminta muridmenguji objek yangdikelaskan tadi danmerekodkan
pemerhatian.
1. Murid mengujiobjek yang telahdikelaskandenganmenggunakanlitar elektrik.
2. Muridmerekodkanhasil dapatanmengikutkreativitikumpulanmasing-masing.
BBM: bateri,wayar, mentol, suis,kad manila, danmarker
Kemahiran ProsesSains: Memerhati,inferens, mengelas,
eksperimen, dankomunikasi
KemahiranBerfikir:membanding danmembeza, sertamengumpul
Nilai Murni: Jujurdalam merekod,sabar dalammenjalanisesuatu perkara,kritis dan analitis,serta kerjasama
PelbagaiKecerdasan:
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
24/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
verbal, visual, danpergerakankinestatik
Tahap Kognitif:
PengetahuanLangkah 3
15 minit
Laporan hasildapatan murid
Jenis aktiviti :Pembentangan
1. Wakil daripadasetiap kumpulanmelaporkanhasil dapatan.
2. Murid membuatperbandingan
jawapan
dengan ramalanyang telahdibuat.
3. Guru membuatperbandinganhasil dapatanantarakumpulan.( Cara merekodyang palingsesuai adalah
jadual)
Kemahiran ProsesSains: komunikasi
Nilai Murni:Berani, yakin danberdikari
PelbagaiKecerdasan:interpersonal
Rujuk Lampiran 2
Langkah 4
8 minit
Besi dan kelulibolehmengalirkanarus elektrik.Plastik, kain,getah, kayu,kaca tidak bolehmengalirkanarus elektrik.*air limau danlid pensil(karbon) bolehmengalirkanarus elektrik.
*air paip adalahkonduktor
Jenis aktiviti :Perbincangan
1. Gurumembimbingmuridmenyenaraikan
jenis bahanberdasarkanobjek yang telahdikelaskan.
2. Muridmengenalpastibahan yangbolehmengalirkanarus elektrik.
BBM: mentol,bateri, dan suis
Kemahiran ProsesSains: komunikasi
KemahiranBerfikir: menilaidan membuatkesimpulan
Nilai Murni:Berfikir secararasional, berhati-hati semasamengendalikanalatan elektrik
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
25/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
elektrik yanglemah
*plastik bolehmengelakkan
daripadarenjatan elektrikkerana tidakbolehmengalirkanarus elektrik
Soalan1. Apa akan
berlaku jika kitamemegang suis
dengan tanganyang basah?2. Mengapa wayar
elektrik disalutdengan bahanplastik?
Tahap Kognitif:aplikasi danpenilaian
Penutup
5 minit
Peneguhan Jenis aktiviti :Nyanyian
1. Murid menyanyi
lagu . (Adaptasilagu Satu DuaTiga Empat oleh
Ariswatan)
Lampiran 3
Refleksi
5 minit
1. Gurumenunjukkan10 objek satupersatu kepadamurid untukdikelaskan
kepada yangbolehmengalirkanarus elektrikdan tidak bolehmengalirkanarus elektrik.
2. Muridmengangkatkad warna(merah- tidak,hijau ya)
BBM : botol plastik,majalah, sudu besi,straw, dawai,kertas, cermin,pembaris keluli, kliprambut besi, dan
rod besi.
Lampiran 1
Contoh ramalan murid sebelum eksperimen.
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
26/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus
elektrik
Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik
KunciSyiling satu senKlip kertas Paku
Sudu plastikSapu tangan*Air limau*Lid pensilPemadam
Surat khabar
Lampiran 2Hasil Dapatan MuridContoh 1
Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik
Kunci Syilingsatu sen Klip
kertasPaku
*Air limau*Lid pensil
Sudu plastikSapu tangan
PemadamSurat khabar
Lampiran 3:Lagu (Adaptasi lagu satu dua tiga- Ariswatan)
Kunci, klip kertas dan paku
Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik
Pemadam, pembaris kayu,
Tidak boleh mengalirkan arus elektrik
Ingat wahai kawan-kawan
Sifat bahan juga mempengaruhinya
Apa yang dipelajari bahan besi dan keluli
Boleh mengalirkan arus elektrik
Ingat janganlah lupa
Setiap bahan ada cirinya
Pastikan kita mengetahui
Bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
27/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
4.3 Model pengajaran inkuiri
4.3.1 Kitar pembelajaran 5 Es
Terdapat lima fasa kitar pembelajaran 5Es seperti berikut :
Phase Purpose Teacher action Student action
Engage Elicit priorknowledgeMotivateGet attention
Assesses thelearners priorknowledge
reads a story, posing questions, does ademonstration that
has a non-intuitiveresult (a discrepantevent),
shows a video clip,or conductingsome other shortactivity thatpromotes curiosityand elicits prior
knowledge.
Studentsproduceconcept maps,do quizzes,discuss theirunderstandings.
Students revealtheirunderstandingsof the topic
Explore to completeactivities that helpthem use priorknowledge to
Designs activitiesand learningexperiences
Provides tasks toexplore
Provides resources Monitors
engagement
Questions, cues,encourages thinking
work incollaborativeteams or asindividuals on alearning task oractivity
generate ideas,explorequestions andpossibilities,
design andconduct apreliminaryinquiry.
Explain Knowledge buildingby sharingexplanations
Providesexplanations,
explain theircurrentunderstanding
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
28/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
of the mainconcept.
makingpresentations,sharing ideas
with oneanother,reviewing
doing posters, listening reading
Elaborate Applying andadding breadth
Teacher helps studentsto design new tasks,Identifies or help
students identifyproblems to solve
Learnerselaborate theirunderstanding
of the conceptby conductingadditionalactivities.
Solve problemsusing theirknowledge
Evaluate The evaluationphase helps bothlearners andinstructors assess
how well thelearnersunderstand theconcept andwhether they havemet the learningoutcomes.
Conductassessment
Report Do assessment Share
understandings
4.3.2 - Pengajaran deduktif berasaskan inkuiri
Mengikut David Ausubel, kanak-kanak mempunyai keupayaan untuk
mengorganisasi maklumat kepada sesuatu yang bermakna secara deduktif ia itu
dari umum kepada spesifik seperti berikut :
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
29/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Pendekatan Induktif
Receiving ideas and explanations of a concept orprinciple
Experiences with instances of a concept or
Berikut adalah contoh Rancangan Pengajaran Harian secara deduktif
Hari : Selasa
Tarikh : 01 Februari 2010
Masa : 60 minit
Kelas : 4 MAJU
Tema : Menyiasat Alam Kehidupan
Bidang Pembelajaran : Hidupan memerlukan keperluan asas
Objektif Pembelajaran : Memahami bahawa haiwan memerlukan
keperluan asas.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan muriddapat:
i) Mengenalpasti keperluan asas haiwan.
ii) Memberikan sebab haiwan memerlukan
makanan, air, udara dan tempat berlindung.
Pendekatan P& P : Pembelajaran MasteriKaedah : MengeksperimenKPS Berkomunikasi, Meramal, Menginferens,
Mengeksperimen,Membina hipotesis, Mengawal Pemboleh ubah
KMS Mengguna dan mengendalikan bahan dan peralatansainsMengendalikan spesimen hidup betul dan cermat
BBM Bekas, kasa dawai, kadbod, belalang, air, daun, pitapelekat, akuarium, ikan, tumbuhan air
Perancangan P & P :
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
30/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
FasaPengajaran
Isi Kandungan Aktiviti Catatan
Orientasi(5 minit)
Menyatakanhaiwanpeliharaan murid
Guru bersoal-jawab:1. Siapakah yang
memelihara
haiwan di rumah?2. Apakah namahaiwankesayangankamu?
3. Bagaimana kamumenjaga haiwankesayangankamu?
Pencetusanidea
(15 minit)
Keperluan asashaiwan
Berdasarkan soalan-soalan tersebut, guru
mengaitkan dengankeperluan asas haiwan.Contoh :Udara, air, makanan, dantempat berlindung
Soal-jawab:1. Mengapakah
kamu memberikanhaiwan peliharaankamu makanan?
2. Mengapakahkamu memberikanhaiwan kamu air?
3. Mengapakahkamumenyediakanhaiwan peliharaankamu tempatberlindung?
4. Apakah akanberlaku jikahaiwan peliharaankamu tidakmendapat udara,air, makanan dantempatberlindung?
KPS:1. Berkomunikasi
2. Meramal3. Menginferens
KBKK:1. Menghubungk
aitkan2. Mencirikan3. Menginferens
Nilai Murni:1. Minat dan
bersifat ingintahu tentangalam sekeliling
2. Mempunyaisifattanggungjawab terhadap dirisendiri, oranglain, dan alamsekeliling.
Tahap Kognitif:
1. Pengetahuan2. Kefahaman
Penstruktura Mengenalpasti Guru memberi arahan KPS:
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
31/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
n semulaidea(25 minit)
keperluan asashaiwan:
1. Udara2. Air3. Makanan
4. Tempatberlindung
kepada kaedahmenjalankan eksperimen:
1. Menjalankaneksperimen untukmengkaji
keperluan asashaiwan iaitu air,udara, danmakanan.a. Murid
memasukkanhaiwan kecilsepertibelalang kedalam empatbuah bekas.
Stesen 1Bekas A :Mengandungimakanan keringdan ditutupdengan jaring.
Stesen 2Bekas B:
Mengandungi airtanpa makanandan ditutupdengan jaring
Stesen 3Bekas C:Mengandungi airdan makanan danditutup rapatsupaya udara tidakboleh masuk
Stesen 4Bekas D:Mengandungi air,makanan danditutup dengan
jaring
1. Mengeksperimen
2. Mengawalpemboloehubah
3. Membuatpemerhatian
KBKK:1. Membanding
danmembezakankeperluanasas hidupan.
2. Menghubungkait
3. Menjana idea4. Membinahipotesis
Nilai Murni
1. Minat danbersifat ingintahu tentangalam sekeliling
2. Mempunyaisifattanggungjawab terhadap dirisendiri, oranglain, dan alamsekeliling.
3. Baik hati danpenyayang
4. Mensyukurinikmat yangdikurniakanTuhan
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
32/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
ni
Aplikasi idea(10 minit)
Refleksi(5 minit)
Mengenalpastikeperluan asashaiwan:
1. Udara2. Air3. Makanan
4. Tempatberlindung
Peta mindaberkaitan dengankeperluan asas
2. Murid dimintamembina hipotesismenentukanpemboleh ubah,membuat
pemerhatian sertacadangan danakhirnya membuatkesimpulantentang apa yangmereka dapatidaripadaeksperimen yangdijalankan.(Murid menulisdalam lembaran
kerja yangdisediakan:a) Lembaran kerjab) Borang
pemerhatianProjek memelihara ikansecara kumpulan
1. Muridmenyediakanbahan-bahan yang
diperlukan seperti :a) Akuariumb) Pam udarac) Makanand) Ikane) Tumbuhan airf) Air bersih
Guru meminta muridmelengkapkan petaminda berdasarkan
BorangPemerhatian
LembaranKerja
Nilai murniMenyayangi haiwan
Bekerjasama
Tahap kognitif
Pengetahuan Aplikasi
Tahap kognitif
hiawan pelajaran hari i
Ai
Makanan Pengetahuan
Kefahaman
Keperluan
asas haiwan
UdaraTempat berlindung
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
33/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Borang pemerhatian
Bekas HariPertama
Hari Kedua Hari Ketiga HariKeempat
A
B
C
D
Lembaran KerjaKumpulan :.................................................................Nama ahli :..................................................................
.....................................................................
...................................................................
..................................................................
........................................................................
Arahan : Jawab semua soalan
Tujuan : Menyiasat keperluan asas haiwan.1. Bina satu hipotesis berdasarkan eksperimen yang akan dijalankan.
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
34/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
2. Nyatakan pemboleh ubah yang boleh dikenalpasti dalam eksperimen ini.
i. Pemboleh ubah yang dimanipulasikan(diubah-ubah)
...........................................................................................................
.................................................................................................
ii. Pemboleh ubah yang bergerak balas(berubah)...........................................................................................................................................................................................................
iii. Pemboleh ubah yang dimalarkan(ditetapkan)
...........................................................................................................
...................................................................................................
4.3.2 Pengajaran induktif berasaskan inkuiri
Jerome Bruner`s menyatakan guru perlu menyediakan pelajar dengan aktiviti
berpengalaman untuk menolong mereka mengenalpasti konsep dari spesifikkepada umum seperti berikut :
Pendekatan Induktif
Experiences with instances of a concept or principle
Discovering and forming a concept or principle
Contoh rancangan pelajaran harian mengikut pendekatan induktif
Tema : Menyiasat Alam Bahan
Tajuk : Sifat-sifat Bahan
Sub Topik : Sifat Bahan
Tempoh : 60 minit
Tahun : 4
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
35/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Objektif Pembelajaran : Memahami sifat-sifat bahan
Hasil Pembelajaran : Pada akhir P&P, para pelajar akan dapat;
Mengenalpasti bahan
konduktor/penebat elektrik
Pendekatan/ Kaedah/ Strategi :Pendekatan - Inkuri penemuan
Strategi Mengeksperimen dan Perbincangan
Fasa(Masa)
Isi kandungan Aktiviti pengajaran &pembelajaran
Catatan
Set Induksi(5 minit)
Mengapa terdapatjenis bahan dalamsatu alat elektrik
Jenis aktiviti : Bercerita
- Guru menceritakantentang pengalamanterkena kejutan elektrikyang kecil.- Bersoal jawab tentangpengalaman sedia adamurid.
Kemahiransaintifik:Komunikasi
Nilai murni :Berhati-hati
MeramalIdea
(10 minit)
Mengenalpasti objekkonduktor danpenebat elektrik.
1. Mengedarkan pelbagaijenis objek kepadamurid,Seperti paku, kertasbuku, pensil kayu,pembaris plastik,karbon pensil, duitsyiling 10 sen, suduplastik, getah pemadamdan rod kaca.
2. Murid mengelaskanbahan kepada 2
kumpulan konduktordan penebat elektrik.
Kemahiransaintifik:Meramal,Mengelas
Nilai murni :Kerjasama,berani
Pemerhatian(25 minit)
Mengeksperimenbahan yang diberidalam litar elektrik.
1. Murid membina litarlengkap.
2. Murid menyambungkanobjek yang diberi dalamsatu litar yang lengkap. Kemahiran
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
36/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
3. Murid membuatpemerhatian tentangnyalaan mentol bagisetiap objek yangdisambung dalam litarlengkap.
4. Murid merekodkan hasilpemerhatian dalamborang yang diberi.
saintifik:Mengeksperimen,Pemerhatian
Nilai Murni :
BerkerjasamaJujur
Penjelasan(15 minit)
- Bahan konduktor(pengalir elektrik)
- Bahan penebat(bukan pengalirelektrik)
1. Guru meminta setiapkumpulan muridmembentangkan hasilkeputusan eksperimen.
2. Setiap kumpulan muridmemberikankesimpulanberdasarkan hasil
eksperimen masing-masing. ( Aras tinggi)
3. Guru mengukuhkanhasil dan memberitakrifan konduktorelektrik dan penebatelektrik.
Refleksi(5 minit)
Senarai bahankonduktor dan
penebat elektrik
1.Murid membuat petaminda.
i)Bahan konduktor
ii)Bahan penebat
2.(Lampiran kerjadisediakan)
Lampiran 1
Standarad Kandungan: 5.1 Memahami sifat-sifat bahan.
Standard Pembelajaran: 5.1.3 Mengenalpasti konduktor dan penebat
Tandakan ( / ) bagi objek yang dapat menyalakan mentol.
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
37/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
OBJEKKEADAAN MENTOL SELEPAS
DISAMBUNGKAN OBJEK
MENYALA TIDAK MENYALA
Getah Pemadam
Pensil kayu
Pembaris plastic
Karbon pensil
Duit Syiling 10 sen
Sudu plastic
Rod Kaca
Paku
Kertas buku
4.4.3 Pengajaran berasaskan penyelesaian masalah Contoh RancanganPelajaran Harian.
TAHUN : 4 BestariMASA : 60 MinitTEMA : Menyiasat Alam KehidupanBIDANG PEMBELAJARAN : Proses HidupOBJEKTIF PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran murid akandapat :
1. Berwaspada mengenai tabiat yangmenganggu proses hidup
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
38/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
HASIL PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran murid akan dapat :1. Memberi contoh tabiat yang membawa
keburukan
kepada kehidupan manusia
2. Menyatakan kesan merokok terhadap paru-paru
Fasa(Masa)
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
SetInduksi(5 minit)
Tabiat burukmanusia
Guru menyediakan beberapa keratanakhbar mengenai tabiat buruk manusia
Guru memilih 3 orang murid untukmembaca berita yang disediakan danmengarahkan murid membaca beritaseperti pembaca berita ditelevisyen.(Skrip berita)
Guru bertanya soalan-soalan berkaitanContoh
Soalan 1:Mengapakah murid itu dibuang sekolah?
Soalan 2:Mengapakah ibu malang itu di kelar
lehernya oleh anaknya?
Soalan 3:Mengapakah kereta yang dipandu olehpemuda tersebut terbabas?
KPS-Memerhati-Berkomunikasi
KBKK-Menjana idea-Membandingkandan membezakan
Nilai Murni-Minat dan bersifatingin tahu tentangalam sekeliling
BBMTeks berita
Langkah 1(10 minit)
Contoh tabiatyang membawakeburukankepadakehidupan
manusia
Jenis aktiviti Soal-JawabPeta minda1. 2. Guru menayangkan gambar-gambarorang merokok, minum arak dan jenis-jenisdadah.
Guru menyoal murid:
a) Berdasarkan berita-berita yangdibacakan adakah tabiat-tabiattersebut baik atau buruk.
JawapanYa buruk
KBKK-mengumpul-mengelas
KPS-berkomunikasi-pemerhatian
Nilai Murni-berfikir secararasional
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
39/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
b) Bina Peta Minda
Minum arak
Tabiat-tabiat buruk
Merokok
BBMSlide gambar-gambardari internet
Mengambil dadah
2. Guru menayangkan gambar-gambarorang merokok, minum arak dan jenis-jenisdadah.
Langkah 2 Menyatakankeburukankesan merokokkepada paru-paru
Jenis aktiviti : hands-on aktiviti
Langkah-langkah1. Memasukkan kapas kedalam botol airmineral.2. Menutup tutup botol dengan plastisin
3. Tebuk lubang pada plastisin denganmenggunakan pensil.4. Masukkan rokok ke dalam lubang yangdisediakan.5. Nyalakan rokok tersebut.6. Memicit botol plastik menggambarkanmanusia bernafas7.Keluarkan plastisin dan rokok .8. Buat pemerhatian terhadap kapas.
Dapatan1. Guru meminta murid merekodkan
dapatan eksperimen.(contoh catatan eksperimen di bawah)
KPS-berkomunikasi
KBKK-mengikut urutan
-menganalisis-membanding danmembeza
Nilai Murni-berkerjasama-sistematik
BBM-botol plastik-kapas-rokok
Gambarajah dipo werpoint
Langkah 3(10 minit)
Menyatakankeburukankesan merokokkepada paru-paru
Jenis Aktiviti : Gambar
1. Guru menunjukkan gambarmenggunakan komputer kesan merokokterhadap paru-paru
2. Guru menyoal murid:(a)Apakah perbezaan antara
paru-paru yang ditunjukkan?
Jawapan:Paru-paru elok dan rosak
(b) Apakah kesan daripadatabiat tersebut terhadap
manusia?
KPS
-pemerhatian-berkomunikasi-meramal
KBKK
-Membanding danmembeza
-menjana idea
Nilai Murni-Berfikiran kritikaldan analitis
BBMGambar daripo werpoint
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
40/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Jawapan:Kanser paru-paru
Langkah 4(10 minit)
Kesimpulan Jenis Aktiviti: Percambahan Fikiran
1. Guru meminta murid membuatkesimpulan daripada eksperimen yang
telah dijalankan.
Jawapan :Merokok membahayakan kesihatanMerosakkan gigiBau nafas dan badanMencemarkan udaraMenjejaskan kesihatan orang sekeliling
2. Guru merumuskan dari percambahanfikiran tersebut.
- Mengingatkan murid supaya
tidak mendekati rokok
KPS-membuat inferens
KBKK-menjana idea
Nilai Murni-Bertanggungjawabkeselamatan diri,rakan dan alamsekeliling
Langkah 5(10 minit)
Refleksi Jenis Aktiviti: Pertandingan melukiskarikatur
1. Guru meminta murid melukis kartunKempen anti merokok
BBMKertas lukisanPensil warna
Catatan eksperimen
Warna kapas sebelum eksperimen Warna kapas selepas eksperimen
a) Apakah organ pernafasan yang diwakili oleh kapas ?
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
41/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
b) Kenapakah kapas itu bertukar warna?
c) Bagaimana eksperimen ini menunjukkan kesan merokok terhadap paru-paru?
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
42/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
TAJUK 7 KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO
SINOPSIS
Terdapat 8 senarai semak kemahiran pengajaran mikro
KERANGKA TAJUK-TAJUK
TeknikPenyoal
aPnerbincanganHasil
EksperiVariasi
Rangsang
Kemahiran
PengajaranMikro
SumberP &P
Menerang
Penutup
men an Peneguhan
KANDUNGAN ISI
Akan disambung kemudian
Topik 7 : Kemahiran Pengajaran Mikro
Nama Pengajar :
Unit :
Tarikh :
KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO(SET INDUKSI)
Kategori Pemerhatian( ) UlasanSekali Banyak
KaliTiada
Teknik Khusus
1. Peristiwa berselisih
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
43/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
2. Perbincangan secara Lisan
3. Penyampaian Masalah
4. Konflik Pendapat
Cara Dan Objektif
1. Menggunakan suara, gerakisyarat, kontak mata.
2. Menggunakan SumberPengajaran & Pembelajaran
3. Meningkatkan minat &
sifat ingin tahun di kalanganmurid
4. Memperkenalkan tujuanpelajaran dengan jelas
5. Memberi arahan dantugasan dengan jelas
6. Mengenal pasti idea muridyang sedia ada.
Lain-lain
1.
2.
Pemerhati : .. T.
T
Kemahiran Peneguhan
Senarai Semak
Peneguhan
(Reinforcement)
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
44/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
n: ..Nama Guru Pelatih:
Tarikh;
Tandakan ( ) pada ruatas pelatih yang terlib
Aspek
1. Memberi Pene
(a) Secara Lisa
(b) Secara Gerak
2 Memberi Pene
(a) Secara Lisa
(b) Secara Gerak
Kump
masa :.
angan yang disediakan
at, merujuk kepada Ke
Peneguhan
uhan Secara Positif
isyarat/G.Geri
uhan Secara negatif
isyarat/Gerak Geri
Peneguhan(Positif)
Peneguhan(Negatif)
1. Secara Lisan(a) Kata Pujian
sepertiBaik,
tepat, dll
(b) Kata-kataGalakan
seperti Cuba
lagi, dll
(c) Kata-kataseperti ya,
ok,
mmm, dsb.
2. Secara gerakisyarat/gerak
geri. Sepertiangguk, eye
Contact, dekatiMurid, tepukbahu murid dan
sebagainya
1. Secara Lisan(d) Kata-kata
marah sepertiBodoh,
tepat, dll
(e) Kata-kataseperti tidak
betul,
salah dsb.
(f) Kata-mendenda
seperti suruh
berdiri.
2. Secara gerak
isyarat/gerak
geri. Seperti:(a) menggeleng
kepala.
(b) Tidakmemandang
murid(c) Memukul dll.
Tiada Kurang Kadang
kala
Selalu
engguna an awapan ur 4 Memberi Ganjaran
Menggunakan
Jawapan MuridMemberi Ganjara(Token Reinforcem
ula
1. Mengulangi
jawapan murid.2. Mengaitkan
jawapan murid3. Menggunakan
jawapan murid
untuk
perkembangan
pelajaran
1. Hadiah
2. Sijil3. Dan Lain-
mengikut pemerhatian yang dibuat ke
mahiran Peneguhan
Catatan / Ulasan :
.
Tarikh: Nama Pemerhati
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
45/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
BORANG ANALISIS KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO 3
PERBINCANGAN HASIL EKSPERIMEN
Pengajar :
Penilai :
Unit : Tarikh:
PEMERHATIAN
- Tiada
- Sekali - Banyak Kali
ULASAN
-Tiada Berkesan
- Berkesan-Sangat Berkesan
KATEGORI
Teknik Memproses Maklumat1. Membuat kiraan berasakan data
yang dikumpul
2. Mewakili data dalam bentuk yang
berlainan, seperti jadual
3. Menggunakan graf dan carta
4. Mentafsir graf dan carta
5.
5. Mencari pola atau perhubungan
yang terdapat dalam data.
6. Mengelas Data
Teknik Melapor maklumat1. Mentafsir perhubungan antara
keputusan, Hipotesis & Ramalan
2.
3. Memberi Penjelasan kepada
keputusan eksperimen
4.
5. Membuat Laporan secara Lisan
atau bertulis
6.
7. Memberi cadangan untuk
membaiki atau melanjutkan
eksperimen.
Lain-lain
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
46/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Nama Pengajar :Unit :
Tarikh :
KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO(TEKNIK PENYOALAAN)
Kategori Pemerhatian( ) UlasanSekali Banyak
KaliTiada
Aras Soalan
1. TR- Mengingat danmengenali masalah
2. TT- Menunjukkan
Pemahaman
3. CR- Berfikir secara kritis
4. CT- Berfikir secara kritis& menilai
Teknik Menanya Soalan
1. Guru tanya soalan yang
jelas, tepatdan fokus padasatu idea
2 Guru mengubah suaisemula mengikut
kebolehan murid.
3. Guru meningkatkanpeningkatan penglibatanyang lebih ramai.
4. Guru gunakan masahentian selepas menyoal &
murid menjawab.
5. Guru terus mencungkilidea murid selepas murid
menjawab
6. Guru menggalakkan muridmenanya soalan yangberkaitan.
Lain-lain
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
47/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
1.
2.
Senarai Semak
Kemahiran Menerang 1( Struktur )
Nama Guru Pelatih: Kumpulan: ..
Tarikh; masa : .
Tandakan ( ) pada ruangan yang disediakan mengikut pemerhatian yang dibuat keatas pelatih yang terlibat, merujuk kepada
Ya - Kemahiran yang dilaksanaan dengan memuaskan
Tidak - Kemahiran yang tidak dilaksanakan dengan memuaskan
Tidak Kelihatan - Kemahiran yang sepatutnya dilaksanakan tetapi tidak.
Komponen Kemahiran Ya Tidak Tidak
Kelihatan
1. Permulaan penerangan menarik danmengekalkan tumpuan pelajar
2 Permulaan mewujudkan pelaporan
3 Permulaan penerangan meletakkan topik
dalam konteks
4 Aspek-aspek penting dinyatakan dengan
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
48/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
ringkas dan tepat
5 Contoh-contoh yang diberikan senang
difahami.
6 Contoh-contoh yang diberi adalah
munasabah(relavan)
7 Contoh-contoh yang diberi menarik
8 Sumber/media pengajaran yang digunakan
sesuai dan menarik
9 Pelajaran dirumuskan dengan mengaitkan
semua isi penting
10 Rumusan/Kesimpulan dinyatakan dengan
jelas
Catatan / Ulasan :
.
Tarikh: Nama Pemerhati
Senarai Semak Pengajaran MIKRO
Kemahiran Pelbagai Ransangan
Nama Guru Pelatih: Kumpulan: ..
Tarikh; masa :
Bulatkan nombor yang paling jelas sekali menyatakan pandangan anda tentang prestasi
guru dalam Kemahiran Pelbagai Situasi Ransangan.
Senarai Semak
Kemahiran Penutup
Nama Guru Pelatih: Kumpulan: ..
Tarikh; masa : .
Tandakan ( ) pada ruangan taburan yang disediakan setiap kali komponen kemahirandapat dikesani.
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
49/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Komponen Kemahiran Taburan
1. Guru Mengulangi Isi Penting dengan - - - - -
(a) membantu pelajar dengan mengingat semula
(b) membantu pelajar melihat semula
(c) menegaskan isi sekali lagi(d) merumuskan sendiri secara lisan atau
bertulis
2 Guru mengaitkan aspek penting dengan perkara
yang diketahui pelajar dengan pengalaman
mereka.
3 Guru menggunakan teknik variasi ransangan bagi
mengekalkan minat.
4 Guru menilai fahaman pelajar melalui aktiviti-
aktiviti:
- - - - -
(a) mendemonstrasi kemahiran(b) mengaplikasikan pengetahuan
(c) memberi pendapat/menganalisis
(d) menjawab soalan-soalan formal
5 Guru mencadangkan aktiviti-aktiviti susulan
6 Guru mengakhiri pelajaran secara ternyata
melalui:
- - - - -
(a) tandasaran verbal
(b)perlakuan/gerak isyarat
Catatan / Ulasan :
.
Tarikh: Nama Pemerhati
.
Key:
5 - Prestasi yang Amat baik
4 - Prestasi yang Baik
3 - Prestasi Yang Sederhana
2 - Prestasi Yang Lemah
1 - Prestasi Yang Amat Lemah
7/29/2019 Modul Sce3108 Bm
50/50
SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR
Bil Aspek Kepelbagaian
1. Gerakerja/pergerakan guru 1 2 3 4 5
2 Gerakisyarat/Pergerakan anggota
guru
1 2 3 4 5
3 Suara/corak pertuturan Guru 1 2 3 4 54 Hentian 1 2 3 4 5
5 Pemusatan lisan/bukan lisan 1 2 3 4 5
6 Saluran Deria/perubahan focus deria 1 2 3 4 5
7 Pola Interaksi
(a) Guru dengan kumpulan 1 2 3 4 5
(b) Guru dengan individu 1 2 3 4 5
(c) Murid dengan guru 1 2 3 4 5
Catatan / Ulasan :
.
Tarikh: Nama Pemerhati
.