15
Proiect didactic Data: 20 XI 2009 Clasa: a VII – a Propunător: Dumitrache Lăcrămioara Obiectul: Comunicare Subiectul: Monologul şi dialogul Tipul lecţiei: fixare şi consolidare a cunoştinţelor Conţinuturile de învăţare vizate: Recunoaşterea monologului şi a dialogului ca moduri de expunere prezente în diferite texte literare; Cunoaşterea particularităţilor monologului şi ale dialogului; Diferenţierea monologului de dialog; Prezentarea unui monolog expozitiv / demonstrativ, respectiv interior / exterior; Elaborarea unui dialog prin respectarea normelor specifice şi în funcţie de diverse situaţii de comunicare Competenţe generale: - utilizarea corectă şi eficientă a limbii române în diverse situaţii de comunicare; - receptarea, din perspective multiple, a diverselor tipuri de texte ce conţin monolog, respectiv dialog Competenţe specifice: Cunoaşterea diferenţei dintre monolog şi dialog; Recunoaşterea monologului şi a dialogului ca moduri de expunere, prezente în diferite texte literare studiate la clasă sau la prima vedere; Evidenţierea trăsăturilor monologului / dialogului; Diferenţierea monologului interior de cel exterior, respectiv celui expozitiv de cel demonstrativ; Crearea de monologuri / dialoguri, având ca suport diferite imagini sau ţinând cont de diverse situaţii de comunicare Obiective operaţionale (competenţe derivate): la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: O 1 – să recunoască monologul şi dialogul ca moduri de expunere prezente în diferite texte literare; O 2 – să menţioneze diferenţa dintre monolog şi dialog; O 3 – să definească monologul, reliefându-i trăsăturile şi rolul; 1

MONOLOGUL

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: MONOLOGUL

Proiect didactic

Data: 20 XI 2009Clasa: a VII – a Propunător: Dumitrache LăcrămioaraObiectul: ComunicareSubiectul: Monologul şi dialogulTipul lecţiei: fixare şi consolidare a cunoştinţelorConţinuturile de învăţare vizate:

Recunoaşterea monologului şi a dialogului ca moduri de expunere prezente în diferite texte literare;

Cunoaşterea particularităţilor monologului şi ale dialogului; Diferenţierea monologului de dialog; Prezentarea unui monolog expozitiv / demonstrativ, respectiv interior / exterior; Elaborarea unui dialog prin respectarea normelor specifice şi în funcţie de diverse

situaţii de comunicare

Competenţe generale: - utilizarea corectă şi eficientă a limbii române în diverse situaţii de comunicare;

- receptarea, din perspective multiple, a diverselor tipuri de texte ce conţin monolog, respectiv dialog

Competenţe specifice: Cunoaşterea diferenţei dintre monolog şi dialog; Recunoaşterea monologului şi a dialogului ca moduri de expunere, prezente în diferite

texte literare studiate la clasă sau la prima vedere; Evidenţierea trăsăturilor monologului / dialogului; Diferenţierea monologului interior de cel exterior, respectiv celui expozitiv de cel

demonstrativ; Crearea de monologuri / dialoguri, având ca suport diferite imagini sau ţinând cont de

diverse situaţii de comunicare

Obiective operaţionale (competenţe derivate): la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: O1 – să recunoască monologul şi dialogul ca moduri de expunere prezente în diferite texte literare; O2 – să menţioneze diferenţa dintre monolog şi dialog; O3 – să definească monologul, reliefându-i trăsăturile şi rolul; O4 – să clasifice monologul în interior şi exterior, respectiv expozitiv şi demonstrativ; O5 – să definească dialogul, reliefându-i structura, modalităţile de construire şi rolul; O6 – să clasifice dialogul în formal şi informal;

O7 – să creeze şi să susţină – în faţa clasei – fie un monolog, fie un dialog (în diverse situaţii de comunicare); O8 – să prezinte regulile necesare transmiterii unui mesaj clar, coerent

Strategii didactice:a. Metode şi procedee: exerciţiul, lucrul pe grupe, comparaţia, conversaţia euristică, jocul de

rol, problematizareab. Mijloace didactice: fişe de lucru, planşe cu imagini şi fragmente din opere literare, video;c. Bibliografie: Teorie şi lectură literară în gimnaziu, Andreea Vlădescu şi Ştefan Ilinca,

Editura Logos, Bucureşti, 2005 Teatru, I. L. Caragiale, Editura 100 + 1 Gramar, Bucureşti, 2001

1

Page 2: MONOLOGUL

Resurse: a. Conţinutul: Monologul şi dialogul b. Capacităţi: bune c. Condiţii materiale: cabinetul de limba şi literatura română

Tipuri de evaluare: - orală, scrisă - frontală, individuală - formativă

Evenimentul lecţiei

Obiectiveoperaţionale

Conţinuturileînvăţării

Activităţi de învăţare

Strategii Evaluare

1. Moment organizatoric

- asigurarea materialului didactic şi a climatului

bunei desfăşurări a

lecţiei

Profesorul îşi pregăteşte materialul didactic, solicitând totodată elevilor să-şi pregătească manualul şi caietele pentru o bună desfăşurare a lecţiei

2. Verificarea temei

- monologul / dialogul

Elevii sunt solicitaţi de către profesor să citească propriile monologuri, respectiv dialoguri.

conversaţia euristică

orală, frontală

3. Captarea atenţiei

Profesorul arată elevilor fragmente de

texte care conţin

monologuri şi dialoguri:

a. „Să iasă, să nu iasă! Mai

bine să se astâmpere. Uşor de zis;

dar caşcavalul?”(E. Gârleanu,

Când stăpânul nu-i acasă);b. “Bine-ar fi s-o pot scoate

la capăt, măcar aşa, cu mama

Elevii sunt solicitaţi de către profesor să citească fragmentele scrise pe tablă şi să recunoască modul de expunere caracteristic acestora.

comparaţia,conversaţia

euristică

orală, frontală

2

Page 3: MONOLOGUL

3. Captarea atenţiei

şi cu mătuşa Măriuca,

gândeam eu, bătându-mi-se inima ca într-un iepure…”(I. Creangă, Amintiri din copilărie);

c. “- Bine, am să scriu, Vitorie. Ştiu eu ce să spun.- Atât am vrut; pe urmă facă ei ce-or şti, că eu n-aştept de la dânşii sprijin.”(M. Sadoveanu, Baltagul)d. “Mai lungă-mi pare calea acum la-ntors acasă, / Aş vrea să zbor şi rana din pulpă nu mă lasă...” (V. Alecsandri, Sergentul)

e.“- Leftere! Zice femeia

punând mâna la sânul stâng, ca şi cum ar fi

simţit un junghi grozav.

- Ce?- Am dat-o.- Ce ai dat?- Jacheta!”

(I. L. Caragiale,

Două loturi )

comparaţia,conversaţia

euristică

comparaţia,conversaţia

euristică

orală, frontală

orală, frontală

4. Enunţarea obiectivelor

Monologul şi dialogul

Profesorul scrie pe tablă titlul lecţiei şi anunţă elevii că vor evidenţia, pe parcursul lecţiei, caracteristicile

conversaţia euristică

orală, frontală

3

Page 4: MONOLOGUL

4. Enunţarea obiectivelor

Monologul şi dialogul

şi tipurile de monolog / dialog.

conversaţia euristică

orală, frontală

5.Reactualizareacunoştinţelor

dobândite anterior

-diferenţierea monologului

de dialog

La solicitarea profesorului, elevii menţionează difernţa dintre monolog şi dialog, apelând la cunoştinţele dobândite anterior despre noţiunile respective.

conversaţia euristică

orală, individuală

6. Dirijarea învăţării

O1

O2

O3

-recunoaşterea monologului şi a dialogului ca

moduri de expunere

prezente în diferite texte

literare-diferenţierea monologului

de dialog

-definirea monologului şi

reliefarea trăsăturilor

acestuia

Elevii recunosc în textele scrise pe tablă modurile de expunere utilizate de autor: monologul şi dialogul.Elevii menţionează diferenţa dintre monolog (vorbirea cu sine însuşi) şi dialog (convorbirea dintre două sau mai multe personaje). Se dau exemple din piesele de teatru ale lui I. L. Caragiale.Pornind de la exemplele scrise pe tablă, elevii definesc monologul ca fiind un mod de expunere, o formă de comunicare în cadrul căreia un personaj îşi exprimă gânduri, sentimente, fie “vorbind cu sine însuşi”, fie

conversaţia euristică, paralela

comparaţia

orală, individuală

orală, frontală

4

Page 5: MONOLOGUL

6. Dirijarea învăţării

O3

O4

-rolul monologului

-clasificarea monologului

producând o replică de dimensiuni ample, care nu permite intervenţia unui alt participant în actul comunicării. Elevii remarcă, de asemenea, că monologul este utilizat ca mijloc de cofensare directă sau pentru redarea stării de spirit a personajului.Împreună cu elevii, profesorul delimitează în: A. după structură:a.interiorb.exteriorB. după conţinut:a.expozitivb.demonstrativ.Se remarcă faptul că monologul interior este o formă de vorbire neadresată, ce nu presupune prezenţa unui auditoriu, mesajul neexprimându-se cu voce tare, în timp ce monologul exterior presupune un mesaj rostit în lipsa (cel mai adesea în faţa oglinzii)sau în prezenţa unui auditoriu.

conversaţia euristică

paralela, conversaţia

euristică

problematizarea

orală, frontală

orală, frontală

orală, individuală

5

Page 6: MONOLOGUL

6. Dirijarea învăţării

O4

O5

-clasificarea monologului

-definirea dialogului

-structura dialogului,

modalităţi de construire

Monologul rostit în faţa unui auditoriu poate fi expozitiv sau demonstrativ (când persoana / personajul accentuează afirmaţiile făcute prin intermediul unor imagini, desene, hărţi). Elevii exemplifică şi apoi creează monologuri expozitive / demonstrative.În continuare, elevii precizează definiţia dialogului: o formă de comunicare, un mod de expunere care constă în convorbirea dintre două sau mai multe personaje.Profesorul menţionează faptul că desfăşurarea replicilor într-un dialog se realizează prin: succesiunea rapidă a acestora, prin folosirea perechilor de replici de tip “întrebare - răspuns” sau prin replici în care se reia o secvenţă a replicii precedente pentru a

comparaţia, problematizarea

lucrul pe grupe

exerciţiul,jocul de rol

conversaţia euristică

orală, frontală

orală, individuală

orală, frontală

6

Page 7: MONOLOGUL

6. Dirijarea învăţării

O5

O6

-structura dialogului,

modalităţi de construire

-rolul dialogului

-clasificarea dialogului

clarifica mesajul comunicat.Este foarte important de reţinut faptul că în dialog se vor utiliza diverse strategii, în funcţie de situaţia de comunicare: încurajarea partenerului de dialog pentru a-şi continua replica; continuarea replicii partenerului; întreruperea replicilor prea lungi, neclare; adresarea în funcţie de relaţia cu partenerul de dialog (vârstă, funcţie, relaţie)În comunicarea orală, mesajul poate fi completat de elementele nonverbale, al căror rol este acela de a însoţi sau de a înlocui anumite cuvinte.Dialogul poate avea rol în caracterizarea personajelor.Profesorul clasifică, apoi, dialogul în: formal (se desfăşoară într-un context public, oficial, între persoane care adoptă o

conversaţia euristică

comparaţia

paralela, exerciţiul,

conversaţia euristică

orală, frontală

orală, frontală

orală, frontală

7

Page 8: MONOLOGUL

6. Dirijarea învăţării

O7

O8

-crearea şi susţinerea diferitelor tipuri de

monolog şi dialog

-regulile necesare

transmiterii unui mesaj

clar, coerent

anumită normă de politeţe reciprocă) şi informal (se defăşoară într-un context familiar, între prieteni, rude, persoane apropiate).Elevii, la solicitarea profesorului, creează şi susţin monologuri şi dialoguri în funcţie de situaţii diverse de comunicare.Pornind de la ilustrarea unor dialoguri şi monologuri, elevii, ajutaţi de profesor, stabilesc principalele reguli necesare transmiterii unui mesaj clar:-exprimarea să fie îngrijită, coerentă;-ideile să fie formulate clar şi să fie prezentate într-o succesiune logică;-lexicul utilizat să fie pe înţelesul auditoriului, cuvintele necunoscute să fie explicate;-frazele să nu fie prea ample, riscându-se, astfel, să se piardă firul logic;-debitul verbal

conversaţia euristică, paralela

jocul de rol, exerciţiul, turul

galeriei

conversaţia euristică

conversaţia euristică

orală, frontală

orală, individuală

orală, frontală

orală, frontală

8

Page 9: MONOLOGUL

6. Dirijarea învăţării

O8

-regulile necesare

transmiterii unui mesaj

clar, coerent

să nu fie prea rapid, iar intonaţia să varieze;-elementele verbale să se înlănţuie cu cele nonverbale.

conversaţia euristică

orală, frontală

7. Obţinerea performanţei şi a feedback-ului

Dialogul şi monologul

ilustrate prin jocul de rol

Elevii, la solicitarea profesorului, ilustrează câteva monologuri şi dialoguri din operele lui I.L. Cargiale, evidenţiind, astfel, diferenţa dintre cele două moduri de expunere.

jocul de rol, comparaţia

orală, formativă

8. Asigurarea retenţiei şi a transferului

Monologul / Dialogul

Profesorul anunţă tema pentru acasă.

exerciţiul scrisă, individuală

9