34
O stručno-pedagoškoj razini pisanoga rada i pripremanju oglednoga sata Engleski jezik Sveučilište u Zadru Katarina Ćurković Denona, prof.

O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

O stručno-pedagoškoj razini pisanoga rada i pripremanju oglednoga sata Engleski jezik

Sveučilište u ZadruKatarina Ćurković Denona, prof.

Page 2: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

POUČAVANJE

•Proces poučavanja je vrlo složen i on se uči. Jedna od definicija poučavanja je ta da je to „aktivnost oblikovana u svrhu promoviranja učenja“ (Tomlinson,1995:9,navedeno u Malderez i Bodoczky,1999).

Page 3: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

•Učenje vještine poučavanja ima svoju teorijsku i praktičnu stranu.

To je dugotrajan ali i složen proces upravo zbog činjenice da smo svjedoci stalnih promjena teorijske podloge i znanja o nastavničkoj profesiji.

Page 4: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

VJEŠTINA POUČAVANJA

•Vještina poučavanja podrazumijeva učinkovitu primjenu znanja o predmetu poučavanja u sklopu aktivnosti i procesa u razrednoj interakciji.

• CILJ - uspješnost u složenoj vještini poučavanja

Page 5: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

THE TEACHER ICEBERG (Malderez 1996)•Vidljivi vrh sante leda čine nastavnikovo poznavanje predmeta poučavanja i njegovo profesionalno ponašanje.

•Ispod površine sante leda - kultura i društvo u kojem nastavnik živi i radi; procesi kroz koje nastavnik prolazi prije ulaska u razred.

Page 6: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

•Planiranje nastavnog sata:• donošenje odluka, sistematizacija i odabir nastavnog materijala, odabir učinkovitih strategija poučavanja

•“reflective practitioners”

Page 7: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Kako napisati uspješan pisani rad?•Sadržaj / kompozicija rada•Poznavanje stručne literature o temi pisanoga rada / vlastito nastavno iskustvo

•Jezični izričaj/ razina diskursa/uporaba bezličnog glagolskog oblika

Page 8: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Struktura pisanoga rada

•1. Uvod•2. Razrada teme•3. Zaključak

Primjer teme: Pisanje i pisano izražavanje u nastavi stranoga jezika

Page 9: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Uvodni dio rada

•Najava i kontekstualan prikaz teme s metodičko-didaktičkog gledišta pri čemu se očituje poznavanje referentne literature.

•Teorijski osvrtpisanje - produktivna jezična vještina;razlike između govorne i pisane

komunikacije;stav prema vještini pisanja u nastavi stranih

jezika s metodičkog aspekta;

Page 10: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Razrada teme

•Dodatna elaboracija teme potkrijepljena stajalištima i primjerima iz vlastite nastavne prakse. I u ovom dijelu je važan osvrt na pročitanu literaturu.

•prikaz osnovnih principa organizacije pisanih vježbi u nastavi stranoga jezika (na primjer-kartice s riječima, prepisivanje, diktat, pisanje pisama, sastavaka, sažetaka, domaći uradak)

Page 11: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Zaključak

•Smislen završetak rada pri čemu se ukratko daje osvrt na obrađenu temu.

•sažet prikaz osnovnih misli o vještini pisanja

Page 12: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Sadržaj pisanoga rada

•Relevantan za temu koja se obrađuje!!! U protivnom, tema je promašena.

• jasan, konkretan,stručan prikaz informacija bez naglaska na subjektivnim dojmovima iz vlastite nastavne prakse

“Ja u svom razredu uvijek koristim diktat jer mislim da je jako koristan za vježbanje pisanja.”

Page 13: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Pripremanje nastavnoga sata

•Metafore za nastavni sat:•nogometna utakmica•putovanje bez kraja•igra bez granica•posjet liječniku

Page 14: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

PRIPREMANJE NASTAVNOGA SATA

•Nastavnikov um je neiscrpan izvor brojnih ideja, planova, odluka, promišljanja vezanih za izvedbu nastavnog sata.

? ?

?

?

KAKO?

ŠTO?

ZAŠTO?KADA?

Page 15: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Kako pripremiti uspješan nastavni sat?•Uspješan sat:• dobra, temeljita priprema• različite vrste aktivnosti• dinamična razredna interakcija• odabir i učinkovita organizacija sastavnica nastavnoga sata

Page 16: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Definiranje ciljeva oglednoga sata

…”lesson aims are not the things that you or your students do in class – but the result of the things you do.”

(Scrivener, 2010) •Naglasak je na vještinama ili znanju koje

će učenici usvojiti.•1. Što će učenici naučiti na ovom

nastavnom satu? (Razgovarati na odabranu temu? Napisati pismo? )

Page 17: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Ciljevi nastavnoga sata

•Definirati jasno i precizno ciljeve!•1. Što će učenici naučiti/usvojiti na

ovom nastavnom satu?

• Learners will be able to describe, identify, interpret, produce, communicate, use the Present Continuous Tense ,etc.

• LINGUISTIC AIM- e.g. to give practice in oral fluency

Page 18: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

•TEACHING AIM:•to develop the skills of peer correction•to give controlled practice of structures

•LEARNER ACTIVITIES:•Learners exchange workbooks and check

their partner’s work.•Learners complete a gap-fill grammar

exercise in a workbook.

Page 19: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

•2. Koja su nastavnikova očekivanja od učenika na kraju izvedbe planiranoga nastavnoga sata?

•Uporaba jezičnih struktura i vještina u određenim situacijama (kontekstualizacija ciljeva)-vidljivi rezultat/ COMMUNICATIVE AIM

• Learners will be able to use the Present Continuous to talk about situations in their lives which are planned and arranged.

Page 20: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

•3. Na koji način će učenici uvježbati jezične strukture/ vještine koje ste poučavali?

•Learners will practise the use of the Present Continuous in written tasks and oral activities.

Page 21: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Struktura nastavnoga sata

•1. Uvodni dio sata (introduction)

•2. Središnji dio sata (development)

•3. Završni dio sata (closure)

Page 22: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

•2. Development •e.g. 2.1. Stage 1: answering questions…

Estimated time: 8 minutes •Objective: to improve students'

communicative competence•Procedures: A student reads one

question and tries to give an answer. Other students can comment and express their opinions.

•Aids and materials: textbook

 

Page 23: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

•Closure :

•e.g. 3.1. Ending the lesson Estimated time: … minutes

•Objective: e.g. to round up the lesson•Procedures: e.g. homework assignment•Extra activity (if not, for homework)

Page 24: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

•osmisliti učinkovit početak nastavnoga sata;

•odrediti metode koje će se koristiti za poučavanje sadržaja nastavnoga sata (uporaba različitih strategija poučavanja- objašnjavanje, davanje uputa, postavljanje pitanja, ispravljanje pogrešaka itd.;

(dob učenika/pretpostavljena razina znanja)

•popis nastavnih sredstava i pomagala koji će se koristiti na satu;

Page 25: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

•Sistematičnost u prezentaciji•Prijelazi (transitions) iz jedne aktivnosti u drugu

•Planiranje vremena nastavnoga sata•Kako privući pozornost učenika?

Page 26: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

• Na koji način će nastavnik znati /dokazati da su ciljevi navedeni u nastavnom planu u potpunosti ostvareni?

Page 27: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Uspješnost nastavnog sata

•1. Učenici su bili motivirani te su aktivno sudjelovali u izvedbi nastavnoga sata.

•2. Učenici su, kroz planirane aktivnosti, pokazali da su usvojili sadržaj nastavnoga sata.

•3. Nastavni sat je protekao u korektnim metodičko-didaktičkim okvirima, prema planu.

•4. Komunikacija na engleskom jeziku je ostvarena.

Page 28: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

•Overplan, overplan,

overplan!

Page 29: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

proces učenja proces poučavanja

ISKUSTVO

Page 30: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Preporučena literatura• Harmer, J. (2001). The Practice of

English Language Teaching. Harlow: Longman.

• Ur, P. (1996). A Course in Language Teaching: Practice and theory. Cambridge: CUP.

• Woodward, T. (2001). Planning Lessons and Courses: Designing sequences of work for the language classroom. Cambridge: CUP.

Page 31: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

• Tood, R. W. (1997). Classroom Teaching Strategies. Prentice Hall.

• Vale D., Feunteun, A. (2000). Teaching Children English. CUP.

• Malderez A., Bodoczky C. (1999). Mentor Courses. CUP.

• Ur, P. (2001). Grammar Practice Activities. CUP.

Page 32: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

•Richards J. C., Rodgers T. S. (2001). Approaches and Methods in Language Teaching. CUP.

•Harmer, J. (2007). How to Teach English. Pearson ESL.

Page 33: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona

Zahvaljujem Vam na pozornosti!

Page 34: O pisnom radu i oglednom satu- K.Ć. Denona