65
Монгени сургууль 5-р анги БАЯНГОЛ ДҮҮРГИЙН “МОНГЕНИ” ЦОГЦОЛБОР СУРГУУЛЬ “Сайн хичээлийн төлөвлөлт” төсөл “Аравтын бутархай” нэгж хичээлийн хөтөлбөр Багийн гишүүдийн хаяг Гишүүний нэр Ажлын хаяг Хаяг Утасны дугаар email хаяг О.Баасанжав Монгени сургууль ХУД, 3-р хороо, Нэхмэлийн 4-ийн 18 тоот 9980870 4 [email protected] m 1

Монгени сургууль 5-р анги · Web view4-р ангид аравтын бутархай сэдвийг арав болон зууны орны нарийвчлалтай

  • Upload
    others

  • View
    44

  • Download
    2

Embed Size (px)

Citation preview

Монгени сургууль 5-р анги

БАЯНГОЛ ДҮҮРГИЙН “МОНГЕНИ” ЦОГЦОЛБОР СУРГУУЛЬ

“Сайн хичээлийн төлөвлөлт”

төсөл

“Аравтын бутархай”

нэгж хичээлийн хөтөлбөр

Багийн гишүүдийн хаяг

Гишүүний нэр

Ажлын хаяг Хаяг Утасны

дугаар email хаяг

О.Баасанжав Монгени сургууль

ХУД, 3-р хороо, Нэхмэлийн 4-ийн 18 тоот 99808704 [email protected]

Х.Цэцэгсайхан Монгени сургууль

БГД, 8-р хороо, Болор хотхон, 7в байр, 63 тоот 99231590 [email protected]

Г. Оюунчимэг Монгени сургууль

СБД, 5-р хороо, ХД-ийн 39-ийн 175 тоот 88062018 [email protected]

Д. Мөнх-Отгон Монгени сургууль

СХД, 23-р хороо, Хангайн 48-ийн 2 тоот 99717874 [email protected]

З. Цогбадрах Монгени сургууль

ХУД, 1-р хороо, 120-ийн 14-ийн 43 тоот 99578947 [email protected]

1

Монгени сургууль 5-р анги

Сурагчийн оношлогоо

Хүүхдийн авьяас чадвар голдуу сургуулийн бага насанд, найм, ес, арван насанд тодордгийг сэтгэл зүйчид тогтоожээ. Энэ насанд л сонсгол, хараа сайтай, биеийн тамир, урлагт гоц авьяастай хүүхдүүд олон байдаг байна. Гагцхүү эцэг эх, бидний буруу хандсанаас хүүхдүүд маань “суут хүмүүс” болж чаддаггүй. Бид хүүхдийн онцгой авьяас чадварыг нэг бол огт хайхардаггүй өнгөрдөг, үгүй бол өрөөсгөл (чи зураач юмуу эсвэл барималч болж чадна, харин чи хөгжимчин болж огт чадахгүй гэх мэт) хандаж, тулган албадаж хичээллүүлснээс болж алдаа гаргадаг. Тэдний оюун ухаан үйл ажиллагаа, харилцаа, иргэншиж төлөвших явцтай нягт уялдаа холбоотой болж, улмаар сэтгэлүйн үйлдэл, ухагдахуун, сэтгэжмж, оюун дүгнэлт, сэтгэхүйн чанарууд хөгжиж, сурах арга барил болон шилжиж байдаг онцлогтой.

10 настай хүүхдүүдийн хувьд амьдралд нь нэлээд том өөрчлөлт орж, биеэ даах эрмэлзэлтэй болж ирдэг байна. Энэ үед сурагчдыг илүү багаар ажиллуулж, өөрсдийн санаа бодлыг илэрхийлэх боломжийг олгож ажиллах нь хамгийн чухал гэж үзэж байна.

Мөн ийм насны хүүхдүүд, ялангуяа хөвгүүд хийж байгаа зүйлдээ илүү анхаарал төвлөрүүлэн ажиллах чадвартай байдаг тул аль болох сурагчдаар бүтээлч үйл ажиллагаа хийлгэсэн, хүүхэд төвтэй сургалтын аргуудыг хөтөлбөр боловсруулахдаа ашигласан болно.

10 – 11 настай сурагчид нь юмсыг томоор нь харж, дүгнэх чадвар сул байдаг ч асуудлын мөн чанарыг олох, юмны учрыг олох талаар нэлээд хөгжиж рдэг байна. Иймд хичээлийн элементүүддээ бид аль болох хамтран ажиллаж, өөрсдөө учрыг нь олох дасгалуудыг оруулж өгсөн байгаа.

2

Монгени сургууль 5-р анги

Сурах бичгийн оношлогоо

3

Монгени сургууль 5-р анги

Батлав. Сургалтын менежер ........................................................

Хичээлийн нэр Математик

Анги 5-р анги

Хамрах хүрээ Өмнөх ангид үзсэн аравтын бутархайг унших, бичих, жиших, эрэмбэлэх, тоон шулуун дээр тэмдэглэх, бутархай хэсэг нь хоёроос хэтрэхгүй оронтой аравтын бутархайг бүхэл, аравны хэсгээр тоймлох мэдлэгт тулгуурлана.

Нэгж хичээлийн сэдэв Аравтын бутархайг унших, бичих, жиших, тоймлох – 8 цаг

Зорилго Энгийн бутархайн ойлголт дээр тулгуурлан аравтын бутархайг унших, бичих, тэмдэглэх, жиших, тоймлох чадваруудыг эзэмшүүлнэ.

Зорилт 1. Аравтын бутархайн ойлголтыг томьёолох, ялган таниулах, энгийн бутархайг аравтын бутархайд шилжүүлж сурах

2. Аравтын бутархайг унших, бичих, орноор задлах

3. Аравтын бутархайг жиших, эрэмбэлэх

4. Бутархай хэсэг нь гурваас хэтрэхгүй оронтой аравтын бутархайг аравны, зууны оронгоор болон бүхлээр тоймлох

Агуулга

Судлагдахуун Ур ухаанЕрөнхий чадвар Тусгай чадвар

Аравтын бутархай

Бүхэл ба бутархай хэсэг, бичиглэл

Тоон шулуун дээрх бутархайн байрлал

Бутархай тоон дараалал

Аравтын бутархайн жишилт

Сэтгэн бодох

Асуудал шийдвэрлэх

Харилцах

Хамтран суралцах

Энгийн, аравтын бутархай, бүхэл тоон алхмаар тоог нэмэгдүүлэн, хорогдуулан тоолох

Аравтын бутархайг унших, бичих, тоон шулуун дээр цэгээр тэмдэглэх, жиших, эрэмбэлэх

Энгийн бутархайг холимог бутархай,аравтын бутар-хайд шилжүүлэх, бутархай хэсэг нь гурваас хэтрэхгүй оронтой аравтын бутархайг бүхэл ба аравны,зууны хэсгээр тоймлох

4

Монгени сургууль 5-р анги

Аравтын бутархайн тоймлолт

Бие даан суралцах

Мэдээлэл технологитой ажиллах

Нэгжүүдийн хамаарлыг ойлгон хэрэглэх, хэмжигдэхүүний бага нэгжийг их нэгжид шилжүүлэн хэмжээний тоон утгыг аравтын бутархайгаар илэрхийлэх, жиших, тоймлох, хэмжээн дээр үйлдэл гүйцэтгэх

Агуулгын залгамж холбоо

Босоо холбоо4-р ангид аравтын бутархай сэдвийг арав болон зууны орны нарийвчлалтай үзсэн.

6-р ангид аравтын бутархайн унших, бичих, жиших, тоймлох үйлдлийг бататган үзнэ.

Хөндлөн холбооЭнгийн бутархайн үйлдэл Аравтын бутархайн үйлдэл

Агуулгын оношилгоо

АТБХ IV анги V анги VI анги

Тоо

тоол

ол

10, 100 хуваарьтай энгийн бутархайг аравтын бутархай хэлбэрт бичих

Жиших

Эрэмбэлэх

Тоймлох

Нэмэх хасах

10, 100-гаар үржүүлэх, хуваах

10, 100, 1000 хуваарьтай энгийн бутархайг аравтын бутархай хэлбэрт бичих

Унших

Жиших

Эрэмбэлэх

Тоймлох

Нэмэх, хасах

10, 100, 1000 –аар үржүүлэх, хуваах

Янз бүрийн хуваарьтай энгийн бутархайг аравтын бутархайд шилжүүлэх

Аравтын бутархайг энгийн бутархайд шилжүүлэх

Энгийн бутархай, аравтын бутархай холимог илэрхийлэх бодох

Аравтын бутархайн үйлдлүүдийг бататгах

5

Монгени сургууль 5-р анги

Сурагчдыг оношилох сэдэв

Зорилго: Оношилгоо нь дүн тавихгүй. Өмнөх мэдлэгийг ойлгосныг мэдэх зорилготой. Даалгавар нь өөр өөр боловч эцсийн дүндээ нэг л зүйлд хүрнэ.

III түвшин II түвшин I түвшин1.Энгийн бутархайг аравтын бутархай хэлбэрээр бичээрэй. 910 = ...

2. Бутархайг жишээрэй.0.38 0,29

3. Бутархайг бүхлээр тоймлоорой.2,98 ≈ …

4.Нийлбэр ялгаврын утгыг олоорой.5.6 +6.8 =12.4 – 8.7 =

1.Аравтын бутархайг уншиж үгээр бичээрэй. 0,06

2. Бутархайг эрэмбэлж бичээрэй. 0,7; 0,9; 0,23; 1,5; 0,75

3. Бутархайг бүхлээр болон аравны хэсгээр тоймлоорой.3,18 ≈ …

4.Нийлбэр ялгаврын утгыг олоорой.35.13 + 2.1=8 - 0.28=

1.Аравтын бутархайг цифрээр бичээрэй.Гурван бүхэл зууны арван нэг.2.Өгөгдсөн тоонуудыг эрэмбэлээрэй.

2,5; 214 ; 1,8

3. Хэмжээг бүхлээр тоймлоорой.4,6 cm ≈ …8,1 kг ≈ …4.Тэгш өнцөгт хэлбэртэй ногооны талбайн урт 18.95м, өргөн нь 12.7м бол талбайн хүрээний уртыг олоорой.

Үнэлгээ Явцын болон нэгж хичээлийн үнэлгээгээр үнэлнэ.

Арга зүй Тайлбарлан таниулах, мэдлэг бүтээлгэх, багаар ажиллах, цагаан самбар, хосоор ажиллах, бие даан ажиллах

Нэгж хичээлийн цагийн төлөвлөлт

№ Ээлжит хичээлийн сэдэв Үргэлжлэх хугацаа

1 Аравтын бутархайн ойлголтыг томьёолох 1 цаг

2 Аравтын бутархайг унших, бичих 2 цаг

3 Аравтын бутархайг жиших 2 цаг

4 Аравтын бутархайг тоймлох 2 цаг

5 Нэгж хичээлийн үнэлгээ 1 цаг

6

Монгени сургууль 5-р анги

Товчилсон үг, хэлбэршүүллийн тайлбар:

Налуугаар Багшийн хэлэх үг

ТӨМ.1.1. Тарааж өгөх материал.Ээлжит хичээлийн дугаар.ТӨМ-ын дугаар

Ү.1.1. Үзүүлэн. Ээлжит хичээлийн дугаар.Үзүүлэнгийн дугаар

Слайд №1 Тухайн хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүний слайдын дугаар

СБ.1.1 Сурах бичиг. Хуудас. Дасгал

7

Монгени сургууль 5-р анги

Нэгж хичээлийн хэрэглэгдэхүүний жагсаалт

8

Монгени сургууль 5-р анги

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Хичээлийн сэдэв Аравтын бутархайн ойлголтыг томьёолох

Хичээлийн нэр Шинэ хичээл

Үргэлжлэх хугацаа 40 минут

Зорилго Аравтын бутархай ойлголттой танилцах, Энгийн бутархайг аравтын бутархайд хувиргах, Аравтын бутархайг энгийн бутархайд шилжүүлэх чадварыг эзэмшүүлнэ.

Арга зүй

№Хичээлийн элемент, хугацаа

Багшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаа хандлага

Анхаарах зүйл, тайлбар

1Анги зохион байгуулалт

5 мин

Сурагчидтай мэндэлнэ.

Багийнхаа нэрийг өөрсдөө бодож олцгооё. Ширээн дээр тавьсан хэсгийг бутархай болгоорой.

Дэлгэц дээр хичээлийн нэрийг харуулж, зорилгыг танилцуулна.Слайд №1

Багштай мэндэлнэ.

Баг бүрийн ширээн дээр багийн нэрийг хэсгээр өгсөн байх бөгөөд багууд тэдгээрийг бодож өөрсдийн нэрээ олно. [ТӨМ.1.1.а-е]

Хичээлийн нэрийг дэвтэртээ бичиж авна.

Ангийг 6 баг болгон зохион байгуулсан байна.Багуудын нэр нь аравтын бутархай болгоход хялбар байдлаар өгөгдөнө.

Гурван баг нь энгийн зөв бутархай, гурван баг нь холимог бутархай байна.

2Сэргээн санах7 мин

Бид өмнөх хичээлээр энгийн бутархай-тай танилцсан. Энгийн бутархайн ойлголтуудаа сэргээн санацгаая. Багууд өөрсдийн багийн нэрнээс бүхэл хэсэг, бутар-хайн хуваарь, хүртвэр, зураасыг олно уу.

Дэлгэц дээрх энгийн бутархайнууд дээр тайлбарлана.Слайд №2

Сурагчид багуудын нэрийг ашиглан энгийн бутархайтай холбоотой ойлголтуудыг сэргээн санана.

Багийн нэрийг дэвтэртээ тэмдэглэж, бутархайн үндсэн ойлголтуудыг бичнэ.

Багуудын нэрийг дэлгэц дээр харуулна. Бутархайн үндсэн ойлголтуудыг тайлбарлана.

9

Монгени сургууль 5-р анги

3 Сэдэлжүүлэх8 мин

Шинэ хичээлээ эхэлье.Дэвтрийн өргөн хэдэн сантиметр вэ?

Таамаглалаа шалгахын тулд хэмжиж үзэцгээе.

Самбар дээр багуудын хэлсэн үр дүнг бичнэ.

Аль баг нь дэвтрийн өргөнийг оновчтой хариулсан бэ? Үүнийг мэдэхийн тулд дэлгэц үрүү анхаарцгаая.

Слайд №3, 4

Дэвтрийн өргөнийг см-ээр илэрхийлэхийн тулд бутархай тоо хэрэгтэй болж байна. Бутархай тоог бид энгийн болон аравтын бутархайгаар илэрхийлж болдог. Одоо баг бүр 2, 2 үзэг буюу харандааны уртыг хэмжээд энгийн ба аравтын бутархайгаар илэрхийлцгээе.

Сурагчид өөрсдийнхөөр хариулна. Таамаглана.

Сурагчид шугамаар дэвтрийн өргөнийг хэмжинэ.

Багууд янз бүрийн үзэг, харандааны уртыг хэмжээд хүн бүр дэвтэртээ бичиж авна.

Самбарын нэг буланд уртын нэгжийн үзүүлэн тогтооно. Ү.1.1.

Багуудын үр дүнг бичих хүснэгтийг самбар дээр байрлуулна. Ү.1.2.

Багуудын дундуур явж хүн бүр бичиж байгааг шалгана. Самбар дээрх загварыг дагах ёстой.

4 Мэдлэг олгох

13 мин

Дэлгэц дээр хичээлийн зорилгыг дахин сануулаад аравтын бутархай ойлголтыг тайлбарлана.Слайд №5, 6

Энгийн бутархайг хэрхэн аравтын бутархай болгон хувиргах вэ? Энэ бутархайг аравтын бутархай болгоорой

Жишээ болон тодорхойлолтыг дэвтэртээ бичиж авна.

Сурагчид аравтын бутархай болгох оролдлого хийнэ.

Ерөнхийдөө сурагчид энэ үйлдлийг гүйцэтгэж чадахгүй.

10

Багийн нэр:

Монгени сургууль 5-р анги

Энгийн бутархайг хэрхэн аравтын бутархай болгон хувиргах аргачлалыг тайлбарлана.Слайд №7, 8

Одоо багийн нэрээ аравтын бутархайгаар илэрхийлцгээе.

Аргачлалын жишээг бичиж аваад өмнө өгөгдсөн бодлогыг өөрсдөө гүйцээж бодно.

Баг бүр нэрээ аравтын бутархай болгон хувиргана.

5 Бататгах7 мин

Багуудад ТӨМ.1.2. өгнө.

ТӨМ дээрх энгийн ба аравтын бутархайн шилжүүлгийн 5 бодлогыг хамтран бодно.

Багаараа бодсон эхний 3 багийг урамшуулна.

6 Гэрийн даалгавар

ТӨМ.1.3.

Сурагчдын түвшинд тохирууан ТӨМ-ийг сонгож өгнө:

Хэрэглэгдэхүүн

Цахим үзүүлэн.1 1 8 слайдтай

ТӨМ.1.1. Багийн нэр 6

ТӨМ.1.2. Бататгал 6 5 бодлоготой

ТӨМ.1.3. Гэрийн даалгавар 36 (хүүхдийн тоогоор) 6 бодлоготой

Ү.1.1. Уртын нэгж 1

Ү.1.2. Үр дүнгийн хүснэгт 1

Бусад шугам, дэвтэр, үзэг, харандаа

ТӨМ.1.1. Зөв гүйцэтгэх жишээ

11

450.8

Багийн нэр:

Багийн нэр:

Багийн нэр:

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.1.1.а

ТӨМ.1.1.б

ТӨМ.1.1.в

12

Багийн нэр:

Багийн нэр:

Багийн нэр:

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.1.1.г

ТӨМ.1.1.д

ТӨМ.1.1.е

13

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.1.2. БататгалХүснэгтийн хоосон нүднүүдэд тохирох бутархайг бичээрэй. Багаараа хамтран бодоод багийн гишүүн бүр дэвтэртээ бичээрэй.

Энгийн бутархай 410

2 35

5 38

Аравтын бутархай 0.5 3.25

ТӨМ.1.2. БататгалХүснэгтийн хоосон нүднүүдэд тохирох бутархайг бичээрэй. Багаараа хамтран бодоод багийн гишүүн бүр дэвтэртээ бичээрэй.

Энгийн бутархай 410

2 35

5 38

Аравтын бутархай 0.5 3.25

ТӨМ.1.2. БататгалХүснэгтийн хоосон нүднүүдэд тохирох бутархайг бичээрэй. Багаараа хамтран бодоод багийн гишүүн бүр дэвтэртээ бичээрэй.

Энгийн бутархай 410

2 35

5 38

Аравтын бутархай 0.5 3.25

ТӨМ.1.2. БататгалХүснэгтийн хоосон нүднүүдэд тохирох бутархайг бичээрэй. Багаараа хамтран бодоод багийн гишүүн бүр дэвтэртээ бичээрэй.

Энгийн бутархай 410

2 35

5 38

Аравтын бутархай 0.5 3.25

ТӨМ.1.2. БататгалХүснэгтийн хоосон нүднүүдэд тохирох бутархайг бичээрэй. Багаараа хамтран бодоод багийн гишүүн бүр дэвтэртээ бичээрэй.

Энгийн бутархай 410

2 35

5 38

Аравтын бутархай 0.5 3.25

14

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.1.3.а. Гэрийн даалгавар (хялбар түвшин)

Хүснэгтийн хоосон орхисон нүдэнд тохирох бутархайг бичээрэй.

Энгийн бутархай12

1 310

3 25

Аравтын бутархай 0.3 2.34 1.47

ТӨМ.1.3.б. Гэрийн даалгавар (дунд түвшин)

Энгийн бутархай 4 58

2 350

38

Аравтын бутархай 0.17 3.45 0.125

Хүснэгтийн хоосон орхисон нүдэнд тохирох бутархайг бичээрэй.

ТӨМ.1.3.в. Гэрийн даалгавар (хүндэвтэр түвшин)

Хүснэгтийн хоосон орхисон нүдэнд тохирох бутархайг бичээрэй.

Энгийн бутархай120

1 340

3 516

Аравтын бутархай 0.32 2.342 1.548

15

Монгени сургууль 5-р анги

Ү.1.1. Уртын нэгж

16

1 м

=

10 д

м1

дм =

10

см1

см =

10

мм

Монгени сургууль 5-р анги

Ү.1.2. Үр дүнгийн хүснэгт

17

Монгени сургууль 5-р анги

Цахим үзүүлэн

18

Монгени сургууль 5-р анги

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Хичээлийн сэдэв Аравтын бутархайг унших, бичих

Хичээлийн нэр Шинэ хичээл

Үргэлжлэх хугацаа 80 минут

Зорилго Аравтын бутархайг унших, бичих арга барил эзэмшинэ.

Арга зүй

№Хичээлийн

элементХугацаа

Багшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаахандлага

Анхаарах зүйл, тайлбар

1

Анги зохион байгуулалт

3 мин

Сурагчидтай мэндэлнэ.

Хичээлийн нэрийг бичнэ.

Багийн гишүүдийг нар зөв дугаарлана.

Багштай мэндэлнэ.

Хичээлийн нэрийг дэвтэртээ бичиж авна.

Сурагчид өмнөх хичээлийн зургаан багаар суусан байна.

Шооны арга ашиглах тул багийн гишүүн бүр дугаараа сайн чээжилнэ.

2

Гэрийн даалгавар

шалгах6 мин

Гэрийн даалгаврыг баг бүрээс нэг гишүүн самбарт бодож шалгуулна.

Багийн 1 дугаартай гишүүд гэрийн даалгаврын бодлогуудыг самбарт бодоход бусад сурагчид харьцуулан шалгана.

Багуудыг даалгаврын биелэлтээр оноо өгч үнэлнэ.

3Сэдэлжүүлэх

7 минут

Хичээлийн нэрийг дахин уншиж өгөөд, самбарт бичигдсэн гэрийн даалгаврын хариун дахь энгийн бутархайг уншуулна.

Аравтын бутархайг уншиж чадах уу?

Өнөөдрийн хичээлээр бид бутархайг уншиж сурцгаана.

Багаас 2 дугаартай гишүүд босч энгийн бутархайг уншина.

Чадахгүй

4-р ангид Аравтын бутархайн тухай үзсэн тул сурагчид бутархайг унших үйлдлийг чадах боломжтой.

Гэвч 1000-ны оронтой бутархайг уншихад хүндрэлтэй байх болно.

4 Мэдлэг олгох

15 минут

Самбарт бутархай хэсэг бүхий орон ангийн хүснэгт харуулна.Ү.2.1.Орон ангийн хүснэгт

Өгөгдсөн аравтын бутархайг орон ангийн хүснэгт дээр тэмдэглэе.

Бүх сурагчид дэвтэртээ орон ангийн хүснэгтийг бичиж авна.

Хамтран ярилцаад тоонуудаа орон ангийн хүснэгтдээ байрлуулна.

Багаас 3 дугаартай гишүүд гарч бодлого бүрийн хариуг самбар дахь орон ангийн хүснэгтэд бичиж дүнгээ авна.

19

Монгени сургууль 5-р анги

Орон ангийн хүснэгт тоог хэрхэн байрлуулах тухай тайлбарлана.

Аравтын бутархайг хэрхэн унших аргачлалыг Ү.2.2- ыг ашиглан тайлбарлана.

Багийн гишүүдээр Ү.2.1. дээрх жишээг уншуулна.

Сурагчид хэрхэн уншихыг бичиж авна.

4 дүгээр сурагчид босч уншаад оноо авна.

Багийн бусад гишүүд бүх 6-н тооны уншлагыг дэвтэртээ бичнэ.

5 Бататгах6 минут

Багш үгээр хэлж, сурагчид зөв бутархайг дэвтэртээ тэмдэглэнэ.

Багийн 5 дугаар гишүүд самбарт зэрэгцэн бичиж оноо авна.

6 Дүгнэлт3 минут

Аравтын бутархайг хэрхэн уншиж, хэрхэн бичих вэ?

Сурагчид өөрсдөө ойлгосноо ярилцана. Багийн 6 дугаар гишүүд дүгнэлтээ хэлж оноо авна.

Бүх оноог нэгтгээд түрүүлсэн багийг шалгаруулна.

7 Гэрийн даалгавар

Сурах бичгийн хуудас 63. 312, 313

8Анги зохион байгуулалт

2 минут

Самбарт хичээлийн нэрийг бичнэ.

Сурагчид үргэлжлэл гэж бичнэ.

Өмнөх хичээлийн 6 баг хэвээр байна.

9

Сэргээн давтах

10 минут

Аравтын бутархайн ойлголт, хэрхэн энгийн бутархайг аравтын бутархай болгон хувиргах аргачлал, аравтын бутархайг хэрхэн унших, бичих аргачлалыг харуулсан ухагдахуун сүлжээ Ү.2.3. –г тайлбарлана.

Урьдчилан бэлтгэсэн 6 сугалааг гаргаж багийн ахлагч нараар сугалуулан уншуулна. ТӨМ.2.1.

Хялбар бодлогуудыг бодож, энгийн ухагдахууны сүлжээг дэвтэртээ зурж авна.

Багийн ахлагч нар бодож дүнгээ авна.

Бодлогуудыг аравтын бутархайг унших үндсэн өвөрмөц тохиолдлуудтай холбож тайлбарлахаар оруулсан байна.

10 Мэдлэг бүтээх

20 минут

Баг бүрт зарим хэсгийг будсан кубын дэлгээс өгнө. ТӨМ.2.2.Шоог бүтээж, нийт хэдэн шоо байгааг болон цэнхэр өнгийн шоо хэд, цагаан

Багаараа ажиллан кубыг угсарна. Нийт болон цэнхэр цагаан өнгийн шоог тоолно.

Сурах бичгийн харгалзах зургийг харуулж болно.

20

Монгени сургууль 5-р анги

өнгийн шоо хэд байгааг тус тус олоорой.Слайд №1, 2

100 шоо нь бүхлийн ямар хэсэг болох вэ?

10 шоо нь бүхлийн ямар хэсэг болох вэ?

1 шоо нь бүхлийн ямар хэсэг болох вэ?Слайд №3

Аравтын бутархайг орны нэмэгдэхүүн болгон задлах аргыг тайлбарлана.Слайд №4

Аравны нэг

Зууны нэг

Мянганы нэг

Жишээг дэвтэртээ бичиж авна.

Сурах бичгийн холбогдох хэсгийг харна.

11

Бататгал

6 минут

Өмнөх хичээлээр үзсэн 6 аравтын бутархайг орны нэмэгдэхүүн хэлбэрээр бичээрэй.

Багийн гишүүд хамтран тоонуудыг орны нэмэгдэхүүн болгон бичнэ.

Багш багуудын дундуур явж, сурагчдын зөв бурууг хэлж өгнө.Багш сурагчдаар сэтгэгдлийг нь бичүүлж болно.

12

Гэрийн даалгаварт

2 минут

Сурах бичгийн хуудас 63. 3144 бутархай зохион нэрлэж, орны нэмэгдэхүүн болгож бичнэ.

Хэрэглэгдэхүүн

Цахим үзүүлэн.2 1 4 слайдтай

ТӨМ.2.1. Сугалаа 6

ТӨМ.2.2. Кубын дэлгээс 6

Ү.2.1. Орон ангийн хүснэгт 1

Ү.2.2. ОАХ-дэх тоог унших 1

Ү.2.3. Аравтын бутархай 1 – ухагдахуун сүлжээ

Сурах бичиг

ТӨМ.2.1. Сугалаа

0.158 0.064 2.103

2.05 1.38 3.004

21

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.2.2. Кубын дэлгээс

22

Монгени сургууль 5-р анги

Ү.2.1. Орон ангийн хүснэгт (8 дахин томруулах)

Бүхэл хэсэг

Бүх

лийн

цэг

Бутархай хэсэг

Мян

гаты

н ор

он

Зуут

ын

орон

Ара

вты

н ор

он

Нэг

жий

н ор

он

Ара

вны

хэс

эг

Зуун

ы х

эсэг

Мян

ганы

хэс

эг

.

.

.

.

.

.

Ү.2.2. Орон ангийн хүснэгт ашиглан тоог ашиглах нь (8 дахин томруулах)

Бичих

Бүхэл хэсэг

Бүх

лийн

цэг

Бутархай хэсэг

Мян

гаты

н ор

он

Зуут

ын

орон

Ара

вты

н ор

он

Нэг

жий

н ор

он

Ара

вны

хэс

эг

Зуун

ы х

эсэг

Мян

ганы

хэс

эг

2.82 . 8

Хоёр бүхэл аравны найм

14.071 4 . 0 7

Арван дөрвөн бүхэл зууны долоо

6.7026 . 7 0 2

Зургаан бүхэл мянганы долоон зуун хоёр

23

Монгени сургууль 5-р анги

Ү.2.3. Сэргээн санах (4 дахин томруулах)

24

Монгени сургууль 5-р анги

Цахим үзүүлэн

25

Монгени сургууль 5-р анги

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Хичээлийн сэдэв Аравтын бутархайг жиших

Хичээлийн нэр Шинэ хичээл

Үргэлжлэх хугацаа 80 минут

Зорилго Аравтын бутархайг жиших арга барил эзэмшинэ.

Арга зүй

№Хичээлийн

элементХугацаа

Багшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаа хандлага

Анхаарах зүйл, тайлбар

1Анги зохион байгуулалт

1 мин

Сурагчидтай мэндэлнэ.

Багштай мэндэлнэ. Хичээлийн турш сурагчид уламжлалт байдлаар сууж, хосоор ажиллана.

2

Гэрийн даалгавар

шалгах5 мин

Самбарт зөв хариуг бичиж өгнө.

Гэрийн даалгаврыг зэрэгцээ суугаа сурагчид дэвтрээ солин шалгана.

Багш урьдчлан бодож бэлтгэсэн байна.

3 Сэдэлжүүлэх3 мин

2.5 аас их тоо хэлнэ үү. Слайд №2

2.6 –аас бага тоо хэлнэ үү. Слайд №3Дээрх хоёр нөхцөлийг хоёуланг нь зэрэг хангах тоо хэлнэ үү.

Сурагчид тоог хэлээд хариугаа дэвтэртээ бичнэ.

Сурагчид тоог хэлээд хариугаа дэвтэртээ бичнэ.

Сурагчид тийм тоо байхгүй, байгаа гэх зэрэг хариу хэлнэ.

Бүгдийг дэлгэцээр хөтөлнө.

4Мэдлэг олгох

15 мин

Бодлогын зөв хариуг дэлгэц дээр цахим хэлбэрээр харуулна.Слайд №4

Жиших аргачлалыг тайлбарлана.Слайд №5

Дасгалыг ТӨМ.3.1 –ээс гүйцэтгүүлнэ.

Бодолтыг дэвтэртээ хуулж авна.

Дэвтэртээ хуулж авна.

Дасгалыг гүйцэтгээд багшид шалгуулна.

Цахим хэрэглэгдэхүүн нь тоон шулуун ашигласан байх тул энэ нь хос ажил юм.

5 Бататгах10 мин

Сурах бичгийн 66-р хуудасны 330-р дасгалТӨМ.3.2.

Сурагчид хос хосоороо тоглоом тоглоно.

6 Дүгнэлт5 мин

Дэлгэц дээр аравтын бутархайг жиших дүрмийг дутуу өгүүлбэрээр үзүүлээд сурагчдаар гүйцээлгэнэ.

Сурагчид эхлээд бүгд бичсэний дараа 3 сурагчаар уншуулна.

Зөв хувилбарыг бичиж авна.

26

Монгени сургууль 5-р анги

7 Гэрийн даалгавар

Сурах бичгийн хуудас 65, 66 –аас сэдэвт хамаарах дасгалыг хийж ирнэ.

8Сэргээн давтах6 мин

Дэлгэц дээр үзүүлсэн жиших дасгалуудыг ангиараа гүйцэтгэнэ. Эгнээ бүрээс нэг, нэг сурагч гаргаж тайлбарлуулна.Слайд №6, 7, 8

9

Мэдлэгээ хэрэглэх14 мин

1.2.3 гэсэн цифрээс тогтсон аравтын бутархай тавыг зохионо уу.

Тэдгээрийг тоон шулуун дээр тэмдэглэнэ үү.

Хамгийн их ба хамгийн бага тоог олоорой.

Сурагчдаас асууж, мөн таван тоог бүтээнэ. Эдгээрийг тоон шулуун дээр тэмдэглэнэ үү.

Хамгийн бага, хамгийн их тоог асуугаад тэдгээрийг хэрхэн жишсэнийг ярилцана.

Тоог өсөх болон буурах эрэмбээр байрлуулах талаар тайлбарлана.

Сурагчид таван бутархай зохиогоод гараа өргөнө.

Тоон шулуун дэвтэртээ зурж, бутархайнуудаа тэмдэглэнэ.

Сурагчид самбарт бичсэн таван тоог тоон шулуун дээр тэмдэглээд гараа өргөнө.

Асуултад хариулж ярилцана. Тоон шулуун ашиглалгүйгээр жиших боломжийн тухай ярилцана.

Түрүүлж дууссан сурагч, хажуу талын сурагчдаа тусална.

Самбарт аравтын бутархайнууд болон тоон шулуун бэлтгэсэн байна.

10 Бататгал20 мин

Сурах бичгийн хуудас 65 –аас харгалзах бодлогуудаар “Хэн түрүүлж бодох вэ?” уралдаан зохион байгуулна.

Уралдаанд идэвхтэй оролцож, үнэлгээ авна.

Багш хэдэн дасгал өгөхөө ангийн сурагчдын түвшинд тохируулан сонгоно.

11 Гэрийн даалгавар Сурах бичгийн бодолгүй үлдсэн бодлогуудаас өгнө.

Хэрэглэгдэхүүн

ТӨМ.3.1. Жиших дасгал 36

ТӨМ.3.2. Тоглоомын хүснэгт 36

Цахим үзүүлэн 3 8 слайдтай

27

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.3.1. Жиших дасгал

Аравтын бутархайнуудыг жишихдээ тоон шулуун дээр тэмдэглээд, жишиж байгаа оронгийнхоо доогуур зураарай.

Жишээ нь:

1. 5.7 .. 5.672. Тоон шулуун дээр тэмдэглэнэ:

3. 5.7 > 5.67

Бодлого №1 5.28 .. 5.26

Бодлого №2 3.78 .. 2.78

Бодлого №3 1.56 ... 1.29

ТӨМ.3.2. Жиших тоглоом

Тоглолтын тоо

Орон ангийн хүснэгтХо

жсо

н эс

эх

Аравны хэсэг Зууны хэсэг Мянганы хэсэг

1-р тоглолт

2-р тоглолт

3-р тоглолт

4-р тоглолт

5-р тоглолт

28

5.60 5.61 5.62 5.63 5.64 5.65 5.66 5.67 5.68 5.69 5.70

Монгени сургууль 5-р анги

Цахим үзүүлэн 3

29

Монгени сургууль 5-р анги

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Хичээлийн сэдэв Аравтын бутархайг тоймлох

Хичээлийн нэр Бататгал хичээл

Үргэлжлэх хугацаа 80 минут

Зорилго Аравтын бутархайг тоймлож сурна.

Арга зүй

№Хичээлийн

элементХугацаа

Багшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаа хандлага

Анхаарах зүйл, тайлбар

1Анги зохион байгуулалт

1 минут

Сурагчидтай мэндэлнэ.

Багштай мэндэлнэ. Хичээлийн турш сурагчид уламжлалт байдлаар сууна.

2 Сэдэлжүүлэх5 минут

Сурагчдад мэдээлэл харуулна. Слайд №1

Аравт, зуут, мянгатаар тоймлосныг дэлгэцээр харуулна.

Бэлтгэсэн мэдээлэлд буй бүхэл тоог аравт, зуут, мянгатаар тоймлоно.

Хариуг цагаан самбар ашиглан өргөж харуулна.

2 – 3 сурагчдаар аравт, зуут, мянгатаар тоймлосныг тайлбарлуулна.

Сурагчдын бүхэл тоог тоймлох чадварыг харна.

3Мэдлэг олгох

24 минут

Мэдээлэлд өгөгдсөн нэртэй бүхэл тоог км –ээр илэрхийлүүлнэ.

Ямар бутархай үүссэнийг ярилцана.

Тоон шулууны загвар дээр аравтын бутархайг тэмдэглүүлнэ. ТӨМ.4.1.

Аравтын бутархайг дөхүүлэх асуулт тавьж аравны, зууны болон бүхлээр тоймлуулна.

Сурагчдын тоймлосныг дэлгэц дээр харуулна. Слайд №2

Аравтын бутархай үүсгэнэ.

Өгсөн тоон шулуунууд дээр дээрх аравтын бутархайг тэмдэглэнэ.

Тэмдэглэснээ харж асуултад хариулна.

Өмнөх мэдлэгээ ашиглан аравтын бутархайг тоймлох дүрмийг сурагчдаар гаргуулна.

Бага нэгжээс их нэгж үрүү шилжүүлэхдээ хуваах үйлдэл хийнэ.

Бүхэл тоо тоймлохтой ижил гэдгийг анхааруулах

30

Монгени сургууль 5-р анги

4 Бататгах5 минут Багш бодлогын зөв

хариуг дэлгэцээр харуулна. Слайд №3

Сурах бичгийн 332-р бодлогыг сурагчдаар бодуулна.

Сурагчид цагаан самбарт хариуг өргөж багшийн бичсэнтэй тааруулна.

5 Дүгнэх5 минут Слайд №4

6 Гэрийн даалгавар

Сурагч бүр бутархай хэсэг нь 3 оронтой аравтын бутархай 3, 3-ыг зохиож, бүхэл, аравны, зууны хэсгээр тоймлоно.

7 Сэдэлжүүлэх10 минут

“Дорж байрандаа хулдаас авах болжээ. Байрны өргөн нь 4.14 м, урт нь 5.78 м бол хэдэн кв. м хулдаас хэрэгтэй вэ?” хариу А. 20, Б. 24, В. 25, Г. 23 гэсэн бодлого бодуулна.Слайд №5, 6

Бодлогыг хэн хурдан бодох вэ?

Сурагчид хариугаа хэлэхдээ багшийн заасан үсэгтэй санаа нэгтэй байгаа нь гараа өргөнө.

Хувилбар бүрээс сурагчид төлөөлөн тайлбарлана.

8Анги зохион байгуулалт

5 минут

Сурагчдыг зургаан багт хуваана. Багийн гишүүдийг A, B, C, D, E, S үсгүүдээр дугаарлана.ТӨМ.4.2.

Сурагчид баг болон суугаад ширээн дээрээс үсгийг сугалж, үсгийн дарааллаар суудлаа солин сууна.

9 Мэдлэгээ хэрэглэх15 минут

Орон сууцны план зургийн хэмжээг аравтын бутархайгаар өгч, бүхлээр тоймлон талбайг олох дадлага ажил хийлгэнэ.ТӨМ.4.3.

Сурагчид өөрсдөдөө оногдсон үсэгтэй адил үсгээр тэмдэглэгдсэн өрөөний талбайг олох бөгөөд S үсэг авсан сурагч нийт талбайг олно.

Баг бүрээс багшийн дуудсан үсэг бүхий сурагч самбарт гарч план зургийг өөрт оногдсон хэсгүүдээр эвлүүлж, бодсон аргаа хэлж өгнө.

Алдаа бага гаргахын тулд багийн ажлын үеэр зөв хийж байгаа сурагчдыг олж, самбарт дуудаж гаргаж болно.

Самбарт гарахад багуудад үнэлгээ өгнө.

31

Монгени сургууль 5-р анги

10

Нэгж хичээлийн

дүгнэлт10 минут

Сурагчдад нэгж хичээлийн турш үзсэн ойлголт, жишээ бүхий ТӨМ.4.4 –ийг тарааж өгөөд гүйцэтгүүлнэ.

Ойлголт жишээгээр хялбар ухагдахууны сүлжээ хийж, хичээлийг нэгтгэн дүгнэнэ.

Сурагчид мэдлэгээ ашиглан робот бүтээнэ.

11 Гэрийн даалгавар

Сурах бичгийн хуудас 68 аас 2-3 бодлого өгөх

Хэрэглэгдэхүүн

ТӨМ.4.1. Тоон шулууны загвар 36 3 хувилбартай тоон шулуун

ТӨМ.4.2. Сурагчийн дугаар 6 6 үсэгтэй.

ТӨМ.4.3.План зураг 6 Баг бүрт өөр өнгийн суурьтай.

ТӨМ.4.4. Ухагдахуун сүлжээ 36

Цахим үзүүлэн 4. 6 слайдтай

32

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.4.1. Тоон шулууны загвар

ТӨМ.4.2.а. Сурагчийн дугаар

A B C D E SТӨМ.4.2.б. Сурагчийн дугаар

A B C D E SТӨМ.4.2.в. Сурагчийн дугаар

A B C D E S33

2 3

2.2 2.3

2.26 2.27

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.4.2.г. Сурагчийн дугаар

A B C D E SТӨМ.4.2.д. Сурагчийн дугаар

A B C D E SТӨМ.4.2.е. Сурагчийн дугаар

A B C D E S

34

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.4.3.а. План зураг

ТӨМ.4.3.б. План зураг

35

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.4.3.в. План зураг

ТӨМ.4.3.г. План зураг

36

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.4.3.д. План зураг

ТӨМ.4.3.д. План зураг

37

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.4.3.ё. Өрөөнүүдийн хэмжээс

Өрөө

A B C D E S

Унтлагын өрөө

Гал тогоо

Зочны өрөө

Угаалгын өрөө Коридор Нийт

байр

Урт x Өргөн

3.7 м х 4.5 м

3.4 м х 4.5 м

7.1 м х 6.8 м

2 м х 1.2 м

7.1 м х 1.3 м

Талбай

ТӨМ.4.3.ё. Өрөөнүүдийн хэмжээс

Өрөө

A B C D E S

Унтлагын өрөө

Гал тогоо

Зочны өрөө

Угаалгын өрөө Коридор Нийт

байр

Урт x Өргөн

3.7 м х 4.5 м

3.4 м х 4.5 м

7.1 м х 6.8 м

2 м х 1.2 м

7.1 м х 1.3 м

Талбай

ТӨМ.4.3.ё. Өрөөнүүдийн хэмжээс

Өрөө

A B C D E S

Унтлагын өрөө

Гал тогоо

Зочны өрөө

Угаалгын өрөө Коридор Нийт

байр

Урт x Өргөн

3.7 м х 4.5 м

3.4 м х 4.5 м

7.1 м х 6.8 м

2 м х 1.2 м

7.1 м х 1.3 м

Талбай

ТӨМ.4.3.ё. Өрөөнүүдийн хэмжээс

Өрөө

A B C D E S

Унтлагын өрөө

Гал тогоо

Зочны өрөө

Угаалгын өрөө Коридор Нийт

байр

Урт x Өргөн

3.7 м х 4.5 м

3.4 м х 4.5 м

7.1 м х 6.8 м

2 м х 1.2 м

7.1 м х 1.3 м

38

АРА

ВТЫ

Н Б

УТАРХА

Й

Монгени сургууль 5-р анги

Талбай

ТӨМ.4.4.а. Ухагдахуун сүлжээ

Мэдлэгээ ашиглан роботыг угсарцгаая.

39

Монгени сургууль 5-р анги

ТӨМ.4.4.а. Ухагдахуун сүлжээ

Мэдлэгээ ашиглан роботыг угсарцгаая.

ТӨМ.4.4.а. Ухагдахуун сүлжээ

Мэдлэгээ ашиглан роботыг угсарцгаая.

ТӨМ.4.4.а. Ухагдахуун сүлжээ

Мэдлэгээ ашиглан роботыг угсарцгаая.

40

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ УНШИХ

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ БИЧИХ

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ ЖИШИХ

5.67

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ ТОЙМЛОХ

ТАВАН БҮХЭЛ ЗУУНЫ ЖАРАН

ДОЛОО

5.67 < 5.7

5.67 ≈ 5.7

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ УНШИХ

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ БИЧИХ

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ ЖИШИХ

5.67

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ ТОЙМЛОХ

ТАВАН БҮХЭЛ ЗУУНЫ ЖАРАН

ДОЛОО

5.67 < 5.7

5.67 ≈ 5.7

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ УНШИХ

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ БИЧИХ

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ ЖИШИХ

5.67

АРАВТЫН БУТАРХАЙГ ТОЙМЛОХ

ТАВАН БҮХЭЛ ЗУУНЫ ЖАРАН

ДОЛОО

5.67 < 5.7

5.67 ≈ 5.7

Монгени сургууль 5-р анги

Цахим үзүүлэн 4.

41

Монгени сургууль 5-р анги

А хувилбар – хүндэвтэр

1. Дараах бутархайг стандарт бичлэгээр бичээрэй. Таван зуун хорин бүхэл мянганы найм.

2. 716,456 бутархайг бүхлээр, аравны, зууны хэсгээр тоймлоорой.

3. Тэнцэтгэл бишийг үнэн байлгах тоон утгыг олоорой.

4.25< x < 4.27 0.35 >x>0.3 13>x> 12.9

4. Тоог өсөх эрэмбээр эрэмбэлээрэй.

14 ;

7100 ; 2.016; 1.73;

35

5 Заасан нэгжээр илэрхийлээрэй.

47км 283м = ... км ... 48см 7мм = ... см... 923 кг =

А1 хувилбар – хөнгөн

1. Дараах бутархайг стандарт бичлэгээр бичээрэй. Хоёр бүхэл аравны тав

2. 5.8 бутархайг бүхлээр тоймлоорой.

3. Аравтын бутархайг жишээрэй.

2.67 .... 2.77

4. Өгөгдсөн тоонуудыг эрэмбэлээрэй.

2.5, 214 , 1.8

5. Заасан нэгжээр илэрхийлээрэй.

2 м 54 см = ............. м

А2 хувилбар – дундаж

1. Дараах бутархайг стандарт бичлэгээр бичээрэй.

Арван найман бүхэл зууны зургаа

2. 3.83 бутархайг бүхлээр, аравны хэсгээр тоймлоорой.

3. Аравтын бутархайг жишээрэй.

2.610 .... 2.607

4. Өгөгдсөн тоонуудыг эрэмбэлээрэй.

2.25, 21148 , 2.4, 2

1136

42

Монгени сургууль 5-р анги

5. Заасан нэгжээр илэрхийлээрэй.

3 кг 54 гр = ............. кг

ШАЛГАЛТЫН ДААЛГАВРЫН ХУВИЛБАР

Сурсан түвшин

1. Аравтын бутархайг уншаад орны нэмэгдэхүүнээр задлаарай. 6.3 0.08

2. Энгийн бутархайг аравтын бутархай хэлбэрт бичээрэй. 610 1 50

100

3. Аравтын бутархайг энгийн бутархай хэлбэрт бичээрэй.

0.5 = ❑❑ 4.16 = ❑̇❑❑

4. Тэнцэтгэл бишийг үнэн байлгах цифрүүдийг * -ны оронд бичээрэй.

3.*5 > 3.05 4.76 < *.76

5. Бутархайнуудыг аравны, зууны хэсгээр тоймлоорой. 3.28 6.147

6. 8.020 –той тэнцүү гурван аравтын бутархай бичээрэй.

7. 7 см = … дм 85 см = ... м 154 см = ….. м

Чадваржсан түвшин

1. Аравтын бутархайг уншаад, орны нэмэгдэхүүнээр задлаарай.24.378 5.07

2. Энгийн бутархайг аравтын бутархай хэлбэрт бичээрэй. 1611000

56 21000

3. Аравтын бутархайг энгийн бутархай хэлбэрт бичээрэй.

1.05 = ❑̇❑❑ 7.051 = ❑̇❑

4. Бутархайнуудыг өсөх эрэмбээр бичээрэй.5.576 5.125 5.5 5.55

5. 0.01 ба 0.02 –ын хооронд орших гурван аравтын бутархай бичээрэй.

43

Монгени сургууль 5-р анги

6. Тоог зууны, мянганы хэсгээр тоймлоорой. 37.158

7. 3 ц 48 кг = ... ц 8 ц 5 кг = ...... ц 542 кг = … цХөгжсөн түвшин

1. Өгсөн цифрүүдийг ашиглаж, мянганы нарийвчлалтай аравтын бутархай үүсгэж бичээрэй. Цифр давхцахгүй.

1, 8, 0, 6Жишээ нь: 1.806, ......

2. Аравтын бутархайнуудын хооронд орших, хоёр бүхэл тоог олоорой.3670.2 < x <3673.5

3. Зуны өдрүүдийн дулааны хэмжээг бүхлээр илэрхийлж, өсөх эрэмбээр байрлуулаарай.38.8° , 39.1°, 37.2°, 35.7°

4. Дараах тоонуудыг жишээрэй. 19100 ...... 0.019 743.059 ........ 743 5001000 72

38 ……. 72.26

5. Хэмжээг заасан нэгжээр илэрхийлээд аравны хэсгээр тоймлоорой.45 мин, 1 цаг 30 мин, 3 цаг 15 мин –ыг цагаар

44

Монгени сургууль 5-р анги

Сурсан түвшин

1. Энгийн бутархайг аравтын бутархай болгоорой.56100

710

2. Аравтын бутархайг уншаарай.0.53 7.5

3. Дараах бутархайнуудыг жишээрэй. 0.7 ....... 0.007 1.7 ..... 1.007 123.002 .... 123.0002

4. Бутархайг аравны, зууны хэсгээр тоймлоорой. 3.74

5. Хэмжээг заасан нэгжээр илэрхийлээрэй. 5 см = ...... м 175 г = ..... кг 128 см = ...... м

6. Уншаад аравтын бутархай хэлбэрт бичээрэй. Тэг бүхэл зууны хорин тав.Арван гурван бүхэл аравны хоёр

Чадваржсан түвшин

1. Энгийн бутархайг аравтын бутархай болгоорой.6100

25

2. Аравтын бутархайг уншаарай.20.075 13.004

3. Дараах бутархайнуудыг жишээрэй.

0.95 ....... 1 11013100 ..... 0.174 12.603 .... 12. 063

4. Бутархайг зууны, мянганы хэсгээр тоймлоорой.

72.02405

5. Хэмжээг заасан нэгжээр илэрхийлээрэй. 37 км 420 м = ...... км 36 кг 20 г = ..... кг 1457 мм = ...... м

6. Аравтын бутархайг орны нэмэгдэхүүний нийлбэрт бичээрэй. 12.09 811.791

45

Монгени сургууль 5-р анги

Хөгжсөн түвшин

1. Уншаад тоог аравтын бутархай хэлбэрт бичиж, бүхэл, арав, зууны хэсгээр тоймлоорой. - Хорин бүхэл мянганы долоо- Зуун хоёр бүхэл зууны тавин нэг

2. Аравтын бутархайг уншаад өсөх эрэмбээр бичээрэй.0.247 0.25004 0.250009 0.26014

3. Дараах тоонуудыг жишээрэй.

824.016 .... 824 1491000 173.002 .... 173 21000

325 ........ 0.12

4. Хэмжээг заасан нэгжээр илэрхийлж, бүхлээр тоймлоорой.7 см, 1дм 9 см, 15 м 3 см, 854 см –ийг метрээр илэрхийл.

5. Өгсөн тооны хооронд орших тоо тус бүр 3 –ыг бичээрэй. 701.3 ба 701.4 2.9 ба 3

46

Монгени сургууль 5-р анги

ҮНЭЛГЭЭНИЙ ДААЛГАВАР №1

№ Мэдлэг чадварТанин мэдэхүйн түвшин

Даалгаврын тоо

Эзлэх хувьСэргээн

санах Ойлгох Хэрэглэх

Задлан шинжлэх

1 Аравтын бутархай

2Аравтын

бутархайг унших, бичих

1 1 2 20%

3Аравтын

бутархайг жиших, тоймлох

1 1 4 2 8 80%

Бүгд 2 1 5 2 10 100%

1. 171000 – бутархайг 10-тын бутархай болгоорой.

А. 17 Б. 100017 В. 0.017 Г. 0.17

2. Бутархайг стандарт бичлэгээр бичсэнийг олоорой.Арван хоёр бүхэл арван мянганы дөчин нэг.

А. 12.41 Б. 12.041 В. 12.0041 Г. 12.0401

3. 2.54 тоотой хамгийн ойрхон бүхэл тоог олоорой.

4. 17.062 ба 17.072 – бутархайг жишээрэй. А. 17.062 > 17.072 Б. 17.062 < 17.072 В. 17.062 =17.072

5. 27.803 бутархайг бүхэл хэсгээр тоймлоорой. А. 27 Б. 27.8 В. 28

6. Дараах тэнцэтгэл бишийг хангах, бутархай хэсэг нь хоёр оронтой аравтын бутархай хэд байх вэ? 0 < <1

7. 307.802 бутархайг зууны хэсгээр тоймлоорой.А. 307.09 Б. 307,81 В. 307.80 Г. 307.8

8. Дараах тоонуудыг өсөх эрэмбээр байрлуулаарай. 90.06 90.006 90.061 90.0006

9. 0.396, 0.306, 0.216 .... бутархайнуудыг ажиглаад дараагийн бутархайг бичээрэй. А. 0.106 Б. 0.206 В. 1.107 Г. 0.126

10. 31.561 > 31.5*1 тэнцэтгэл бишийг зөв байлгахын тулд ямар цифрүүд бичих вэ? а. 1.2.3 б. 0.1.2.3 в. 0.1.2.3.4.5 г. 6.7.8.9

47

Монгени сургууль 5-р анги

ҮНЭЛГЭЭНИЙ ДААЛГАВАР №2

№ Мэдлэг чадварТанин мэдэхүйн түвшин

Даалгаврын тоо

Эзлэх хувьСэргээн

санах Ойлгох Хэрэглэх

Задлан шинжлэх

1 Аравтын бутархай

2Аравтын

бутархайг унших, бичих

1 1 2 20%

3Аравтын

бутархайг жиших, тоймлох

1 1 4 2 8 80%

Бүгд 2 1 5 2 10 100%

1. 211000 – бутархайг 10-тын бутархай болгоорой.

А. 21 Б. 100021 В. 0.021 Г. 0.21

2. Бутархайг стандарт бичлэгээр бичсэнийг олоорой.Хорин таван бүхэл мянганы арван зургаа.

А. 25.016 Б. 25.1600 В. 25.0016 Г. 25.16

3. 2.14 тоотой хамгийн ойрхон бүхэл тоог олоорой.

4. 17.056 ба 17.057 – бутархайг жишээрэй. А. 17.056 > 17.057 Б. 17.056 < 17.057 В. 17.056 =17.057

5. 22.473 бутархайг бүхэл хэсгээр тоймлоорой. А. 22 Б. 22.5 В. 23

6. Дараах тэнцэтгэл бишийг хангах, бутархай хэсэг нь хоёр оронтой аравтын бутархай хэд байх вэ? 10.1 < < 10.2

7. 19.46 бутархайг аравны хэсгээр тоймлоорой.А. 19.4 Б. 19.5 В. 19.3 Г. 20

8. Дараах тоонуудыг буурах эрэмбээр байрлуулаарай. 11.11 9.11 10.11 11.1

9. 24.8, 25.4, 26, 26.6 .... бутархайнуудыг ажиглаад дараагийн бутархайг бичээрэй. А. 27 Б. 27.2 В. 27.6 Г. 28

10. 31.561 < 31.5*1 тэнцэтгэл бишийг зөв байлгахын тулд ямар цифрүүд бичих вэ? а. 1.2.3 б. 0.1.2.3 в. 0.1.2.3.4.5 г. 7.8.9

48

Монгени сургууль 5-р анги

Хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх багш нарт

Шинэчилсэн хөтөлбөрийн гол зорилго нь хүүхдээр ажиллуулах, багш чиглүүлэх үүрэгтэй оролцоно гэж үзэж байгаа.

Бид нэг зүйлийг олон талаас нь судалж хүүхдийг чадваржуулах нь чухал гэдгийг мэдэрч байдаг. Бидний хийсэн хөтөлбөр нь баялаг материалтай бага цагт их зүйлийг хийхийг зорьсон. Тухайн цаг дээр төлөвлөсөн зүйл нь цагтаа багтах ба багтахгүй янз бүр болсон байж болно. Хамгийн гол нь хүүхдээр хийлгэж үзээд хугацааг багш тогтоогоорой. Зарим зүйлийг хэрэглэхгүй байж болно. Байж болох санаануудыг бүгдийг оруулахыг хичээв. Багш ямар аргаар заах нь таны хэрэг. Хүүхдүүдээ сайн яриулж, хэлэлцүүлж, мэтгэлцүүлж ажиллаарай. Хүүхдийн зөв ба буру унь чухал биш оролцоо нь чухал шүү.

Та бүхэнд бидний хийсэн хөтөлбөр туслах болно.

Ажлын амжилт хүсье.

БГД-ийн Монгени цогцолборо сургуулийн О.Баасанжав ахлагчтай багийн хамт олон.

49