9
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa „Veseliei” ,Gherla EDUCATOARE: Iuga Denisa Paula DATA:19.01.2011 GRUPA: Mijlocie „ Voiniceilor” TEMA ANUALĂ: „CE ŞI CUM VREAU SĂ FIU? ” SUBTEMA: „Vreau să fiu sănătos” TEMA ZILEI: „Ordonează prosoapele în şir crescător şi descrescător după lăţime” TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi şi deprinderi MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrată FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal; SCOPUL ACTIVITĂŢII Formarea deprinderii de a ordona corect în ordine crescătoare şi descrescătoare elementele unei mulţimi după criteriul lăţime. Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum şi observarea diferitelor însuşiri şi transformări ale acestora ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:ADP-ALA-ADE ADP:Întâlnirea de dimineaţă: „ Cine sunt prietenii curăţeniei?” ALA: BIBLIOTECĂ :” Sunt curat ca ghiocelul!”- repetarea poeziei CONSTRUCŢII : „Cabinetul stomatologic ” JOC DE ROL : „ De-a medicul stomatolog ” ADE: DŞ: „Ordonează prosoapele în şir crescător şi descrescător după lăţime” - exerciţiu cu material individual DOS: „Prosopelul”- tăiere şi lipire OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ADP: - să poarte discuţii libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă; ALA: - să recite poezia respectând intonaţia in concordanţă cu mesajul transmis de text - să construiască prin îmbinare, suprapunere, alăturare „Cabinetul stomatologic” - să participe activ la activităţile de joc ADE: DŞ : - să ordoneze corect în ordine crescătoare şi descrescătoare elementele unei mulţimi după criteriul lăţime ; - să verbalizeze acţiunile efectuate, folosind un limbaj matematic adecvat ( de la cel mai ingust la cel mai lat”(si invers) 1

Ordoneaza Prosoapele in Sir Crescator Si Descrescator Dupa Latime Ds Dos

Embed Size (px)

DESCRIPTION

fisa

Citation preview

Page 1: Ordoneaza Prosoapele in Sir Crescator Si Descrescator Dupa Latime Ds Dos

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa „Veseliei” ,GherlaEDUCATOARE: Iuga Denisa PaulaDATA:19.01.2011GRUPA: Mijlocie „ Voiniceilor” TEMA ANUALĂ: „CE ŞI CUM VREAU SĂ FIU? ”SUBTEMA: „Vreau să fiu sănătos”TEMA ZILEI: „Ordonează prosoapele în şir crescător şi descrescător după lăţime”TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi şi deprinderiMIJLOC DE REALIZARE:Activitate integratăFORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal;SCOPUL ACTIVITĂŢII

Formarea deprinderii de a ordona corect în ordine crescătoare şi descrescătoare elementele unei mulţimi după criteriul lăţime.

Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum şi observarea diferitelor însuşiri şi transformări ale acestora

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:ADP-ALA-ADEADP:Întâlnirea de dimineaţă: „ Cine sunt prietenii curăţeniei?”ALA: BIBLIOTECĂ:” Sunt curat ca ghiocelul!”- repetarea poeziei CONSTRUCŢII: „Cabinetul stomatologic ”

JOC DE ROL: „ De-a medicul stomatolog ”ADE: DŞ: „Ordonează prosoapele în şir crescător şi descrescător după lăţime” - exerciţiu cu material individual DOS: „Prosopelul”- tăiere şi lipireOBIECTIVE OPERAŢIONALE:ADP: - să poarte discuţii libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă;ALA: - să recite poezia respectând intonaţia in concordanţă cu mesajul transmis de text - să construiască prin îmbinare, suprapunere, alăturare „Cabinetul stomatologic” - să participe activ la activităţile de joc ADE: DŞ : - să ordoneze corect în ordine crescătoare şi descrescătoare elementele unei mulţimi după criteriul lăţime ;

- să verbalizeze acţiunile efectuate, folosind un limbaj matematic adecvat ( de la cel mai ingust la cel mai lat”(si invers) - să mânuiască cât mai corect şi operativ materialul individual; - să rezolve corect sarcina fişei matematice;

DOS : - să mânuiască foarfeca pentru a realiza sarcina propusă - să observe cu atenţie transformările care au loc - să utilizeze corect materialele puse la dispozitie - să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării; - să respecte indicaţiile educatoarei.

STRATEGII DIDACTICEMETODE ŞI PROCEDEE:conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizareaMATERIAL DIDACTIC: foarfecă, hârtie colorată, lipici, farfurioare cu material individual: prosopele de diferite lăţimi, creioane colorate, fişe de lucruBIBLIOGRAFIE: 1. ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008 2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani”, M.E.C.T. – 2008

3. Mihaela Neagu, Georgeta Beraru – „Activităţile matematice în grădiniţă, 1995, Editura ASS

1

Page 2: Ordoneaza Prosoapele in Sir Crescator Si Descrescator Dupa Latime Ds Dos

SCENARIUL ZILEI:

I. ADPActivitatea incepe cu întâlmnirea de dimineaţă:

1.Salutul: „Dimineaţa a sosit Toţi copiii au venit În cerc să ne aşezăm Cu toţii să ne salutăm „Bună dimineaţa, dragi voinici! Mă bucur că sunteţi aici A început o nouă zi Bună dimineaţa copii!”2.Împărtăşirea cu ceilalţi: „Care sunt prietenii curăţeniei?”3. Activitatea de grup: Copiii îşi dau cu părerea răspunzând la întrebare. Activitatea continuă cu un concurs de ghicitori despre obiectele de igienă personală.4. Noutăţile zilei “La activitatea de astăzi vom realiza prosopele de diferite lăţimi pe care le vom decora iar apoi le vom aşeza în şir crescător şi descrescător după crieteriul cerut. Cele mai frumoase lucrări vor fi recompensate. ”

Tranziţii: Către centre noi plecăm Şi frumos o să lucrăm O să ne jucăm Apoi lecţia o s-o-nvăţăm.

II. ALACopiii îşi continuă ziua cu activitatea la centrele de interes: la Bibliotecă: se va realiza un concurs

in cadrul căreia copiii vor recita poezia „ Sunt curat ca ghiocelul!” , la Construcţii copiii vor construi prin îmbinare, suprapunere, alăturare „Cabinetul stomatologic”, iar la Joc de rol copiii se vor juca „ De-a medicul stomatolog”

Tranziţii: Câte unul. câte doi Frumos alergăm şi noi Pe băncuţa ca să stăm Lecţia să o învăţăm!

III. ADE DŞ: „Ordonează prosoapele în şir crescător şi descrescător după lăţime” - exerciţiu cu material individual

DOS: „Prosopelul”- tăiere şi lipire

2

Page 3: Ordoneaza Prosoapele in Sir Crescator Si Descrescator Dupa Latime Ds Dos

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE DIDACTICE

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE (instrumente şi indicatori)

Moment organizatoric

Pentru o bună desfăşurare a activităţii se vor lua următoarele măsuri: - aerisirea sălii de grupă;- aranjarea mobilierului sub formă de careu deschis;- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă;

Captarea atenţieiCaptarea atenţiei se face prin intuirea materialul didactic de pe masuţă: hârtie colorată, lipici, foarfecă, sclipici.

Conversaţia Observarea comportamentului copiilor

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Dirijarea învăţării

“La activitatea de astăzi vom realiza prosopele de diferite lăţimi pe care le vom decora iar apoi le vom aşeza în şir crescător şi descrescător după crieteriul cerut. Cele mai frumoase lucrări vor fi recompensate. ”

Recitând următoarele versuri:“ Câte unul, câte doi Vom lucra frumos şi noi!”se trece la realizarea temei: „ Prosopelul” - tăiere pe contur şi lipire

Demonstrarea şi executarea temeiLuăm foarfeca într-o mână şi tăiem prosopelul pe contur, având grijă să-l decupăm frumos. Apoi punem lipici pe foaia de hârtie şi decorăm prosopelul.

Intuirea materialului-Ce aţi primit pe măsuţe?

Exerciţii de încălzire a mâiniiMăna lebădă o fac ,Care dă mereu din cap,Lebedele-n jur privesc,

Explicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

Observarea comportamentului copiilor

3

Page 4: Ordoneaza Prosoapele in Sir Crescator Si Descrescator Dupa Latime Ds Dos

Mâinile eu le rotesc,Mâinile nu stau delocŞi se pregătesc de joc.Degetele-mi sunt petaleLe deschid ca la o floare.Ploaia cade neîncetatVârful degetelor batŞi apoi le răsfirămŞi la un pian cântăm".

Urez copiilor Spor la lucru!In timp ce copiii lucreaza,dau indicatii,ii ajut daca este cazul;Pentru desfasurarea activitatii in mod cat mai placut copiii vor lucra pe fond musical

Explicaţia

Dirijarea învăţării

Acum că ne-am confecţionat prosopelele haideţi să le şi grupăm - Oare toate prosopelele sunt la fel ?- Haideţi să le grupăm după laţimeVom aşeza prosopelele la centrul tematic şi ne vom aşeza la măsuţe pentru că eu am pregătit pentru voi o surpriză. Să vedem despre ce este vorba

Introducerea în activitate se va face prin intuirea materialului distributiv. - Ce aţi primit pe măsuţe ? - Ce aveţi în farfurioare ? - Sunt la fel prosopelele ? - Dar cum sunt ele ?Astăzi la activitatea de matematică, vom aşeza aceste prosopele în ordine crescătoare şi descrescătoare. - Aşezaţi materialele din farfurioară pe măsuţă. Observaţi prosopelele, toate sunt la fel ? - Căutaţi prosopelul cel mai lat luaţi-l în mână şi ridicaţi-l. - Căutaţi prosopelul cel mai îngustl, luaţi-l în mână şi ridicaţi-l. - Pe măsuţe pe lângă prosopelul cel mai lat şi cel mai îngust, mai sunt încă două prosoape, care nu sunt nici cele mai late, dar nici cele

Conversaţia

Observaţia

Evaluarea răspunsurilor copiilor

4

Page 5: Ordoneaza Prosoapele in Sir Crescator Si Descrescator Dupa Latime Ds Dos

Obţinerea performanţei

mai înguste. Am să cer copiilor să ia prosopul care este cel mai puţin lat, adică prosopul îngust şi să-l aşeze pe masă în partea stângă. Aşez şi eu prosopul îngust pe masa educatoarei.. Cer copiilor să caute prosopul puţin mai lat decât cel aşezat pe masă în partea stângă şi să-l aşeze lângă prosopul îngust. Se va proceda la fel şi cu următoarele prosopele. Voi preciza că aceasta este ordonarea în şir crescător - În ce ordine am aşezat prosoapele? Voi întreba 3 - 4 copii pentru a-şi fixa acest termen. Aşezăm prosopelele în farfurioară şi le cer să aşeze din nou prosopelele în ordine crescătoare. Aceste exerciţiu se va desfăşura sub formă de competiţie între mine şi ei, între copiii de la diferite măsuţe. - Am aşezat prosopelele în ordine crescătoare, Oare cum mai putem aşeza în altă ordine prosopelele ? - Cu ce prosop începem, dacă dorim să le aşezăm în ordine descrescătoare? - Luaţi prosopul cel mai lat şi aşezaţi-l în partea stângă pe măsuţă. Cer copiilor să caute prosopul puţin mai îngust decât cel aşezat şi să-l aşeze la locul lui pe măsuţă. La fel se va proceda şi cu celelalte două prosopele. - În ce ordine sunt aşezate prosopelele acum ? Voi întreba 3 - 4 copii pentru a-şi fixa acest termen. Aşezăm prosopelele în farfurioare şi le cer să aşeze din nou prosopelele în ordine descrescătoare. Şi acest exerciţiu se va desfăşura sub formă de concurs.

Exerciţiul

Problematizarea

Exerciţiul

ExplicaţiaConversaţia

Exerciţiul

Evaluez capacitatea copiilor de a se exprima corect, clar si expresiv

folosind un limbaj matematic adecvat ( de la cel mai ingust la cel mai

lat”

Observarea comportamentului copiilor

5

Page 6: Ordoneaza Prosoapele in Sir Crescator Si Descrescator Dupa Latime Ds Dos

Asigurarea retenţiei şi a transferului de

cunoştinţe

Copiii vor primi fişe de lucruRezultatele activităţii vor fi afişate pe panou şi vor fi analizate. Lucrarile copiilor vor fi expuse la Centrul tematic; se face Turul galeriei pentru evaluarea lucrărilor

Evaluare: - frontala

- individuală - orală

Incheierea activităţiiIn finalul activităţii se fac aprecieri asupra modului de comportare şi participare al copiilor pe parcursul activităţii şi se acordă recompense

Aprecieri verbalerecompense

6