of 42/42
Overgang Oppfølging Telling Status mars 2012 v. Prosjektleder Knud-Erik Gissel

Overgang Oppfølging Telling

  • View
    38

  • Download
    3

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Overgang Oppfølging Telling. Status mars 2012 v. Prosjektleder Knud-Erik Gissel. Bakgrunn. - PowerPoint PPT Presentation

Text of Overgang Oppfølging Telling

  • Overgang Oppflging Telling

    Status mars 2012v. Prosjektleder Knud-Erik Gissel

  • BakgrunnUngdommer som ikke fullfrer videregende opplring sliter med skaffe seg arbeid. De fleste jobber krever datakunnskaper, sprkkunnskaper eller matematikk. Derfor er kampen mot frafall s viktig

    Jens Stoltenberg til VG, august 2010

  • MlNy GIV er startskotet for ein nasjonal dugnad for f fleire til fullfre skulegangen.

    Alle gode krefter bde lokalt og nasjonalt skal dra i same retning.

    Satsinga Ny GIV vil pg fram til 2013.

    Skal gje varige strukturar.

  • Tre prosjektOvergangTilbod til dei 10% svakast presterande elevarIntensiv opplring i lesing, skriving og rekningSiste halvr i 10. trinn og over i vidaregande

    OppflgingVarig og samordna oppflging av unge utanfor opplring og arbeidDei som er i ferd med slutte og dei som har vore utanfor ein periode Partar: Skular, oppflgingsteneste, fagopplring og NAV

    TeljingStatistikk NasjonaltGjennomfringsbarometer

  • Oppflgings- prosjektetOvergangs-prosjektetStatistikk, indikatorer, tett pPartnerskap og Referansegruppe Felles planlegging, koordinering, forskning, referansegruppaArbeidslivsfagetSkolelederutdanningProsjekt til fordypningInnsats for yrkesrettingSamfunnskontraktLreplasser i offentlig sektor190 mill - krisepakken50 mill - tidlig innsatsRett til lreplass/ Vg3 i skoleEtterutdanning fag- og yrkesopplringVoksnePraksisbrev

  • Ikkje 30 % frafallMl: 75% fullfrt i 2015

    Chart1

    70

    17

    6

    7

    70% fullfrt 5 r etter pbegynt vidaregande opplring

    70% fullfrt 5 r etter pbegynt vidaregande opplring

    Ark1

    70% fullfrt 5 r etter pbegynt vidaregande opplring

    70% fullfrt70

    17 % slutta undervegs17

    6 % i opplring 5 r etter pbyrja grunnkurs6

    7 % gjennomfrt opplring men ikkje fullfrt7

    Angi data i denne tabellen hvis du vil oppdatere diagrammet. Dataene blir automatisk lagret i diagrammet.

  • Mlsetting Ny GIV-overgang: Kommunen og fylkeskommunen skal etablere eit varig samarbeid om tiltak for betre elevane sine fresetander for fullfre og best vidaregande opplringAuke motivasjon hj elevane for og evne til gjennomfre vidaregande opplring.blant anna gjennom ein styrking av deres grunnleggande lese-, skrive- og rekneferdigheiter.

  • Ny GIV Overgang 2011 - 14

  • Ny formulering i opplringslova 13-3 c Som t.d.:Informere, rettleie og spreie erfaringar vekomande kvalitetsutvikling i grunnopplringaStimulere til samarbeidHerunder sj det 13 rige opplringslpet i samanhengSpreie informasjon om andre relevante saker innan opplring

    Fylkeskommunen skal, etter oppdrag fr departementet rettleie om og bidra til, kvalitetsutviklingstiltak som kan gi god samanheng mellom grunnskole og vidaregande opplring.

  • Mlgruppa10% svakest presterende elever etter 1. termin i 10. klasse ( med potensial )Elever med IOP utelukkes ikke, men vurderes i hvert enkelt tilfelleDet samme gjres med nyankomne minoritetssprklige elever

    Svakt presterende elever ved kartlegging vg1

  • Viderefres i vgs etter behov Vi skal bygge bru

    Tilbod til elevar, 10%Vidaregande opplringOvergangen er eit kritisk punktSkolering: 2 lrarar pr skole10. klasseSkolering: 2 lrarar pr skoleIntensiv opplringYrkesretting av fellesfagAvvik fr opplringslovea

  • TiltakIntensiv opplring etter jul 10.trinn 430 elever i gang med Ny GIV per 1. feb. 2012Omfang 8 10 t/uGrunnleggende lese-, skrive- og regneferdigheter LringsstrategierVurdering for lringOrganiseringsform i Primrt i egne grupper Ikke for store og ikke for sm.

    Viderefres etter behov i videregende opplring i vg1 og vg2

    IkkeMer av det sammeMen Praksisnrkonkretisering

  • Felles kompetansehevingFaglige kurs1 matematikk og 1 norsk lrerFelles for de 2 skoleslag3 + 2 + 1 dag ( full finansiert fra KD )Ansvar: de nasjonale sentreSpredning p skolen til alle fagFelles nettverk

    Ekstra fra HFKTilbud til 400 lrer i ungdomskole og vgs1. dag 9 mars 2012 Kick off2. dag 11 eller 12 april3. dag 1. eller 2. okt4. dag 1 eller 2 nov

  • ResultatKaraktermessig fremgangMarkant i matematikkkt motivasjonIkke stigmatiseringKartlegging skolestart vgs

  • Karakterutvikling matematikk ved en av skoleneVren 2011

  • Karakterutvikling Vren 2011

  • Hva mener foresatte om Ny GIV?Vren 2011

  • Overgangen 10. trinn til videregende opplringOvergangsprosedyre:Elevar fr Ny GIV ordning Identifiserast p VIGO/inntaklisteneTelefonkontakt fr skulestartBlir inviterte inn p skulen fr skulestartKontakt med NyGIV lrer p videregende skoleBlir tilbudt forkurs med vekt p grunnleggande ferdigheiter og studieteknikkEleven er kjend og skolen kan starte tilpassa opplring fr dag ein !

  • Forkurs p videregende skoleVideregende skoler kontakter eleven primo august2 dages forkurs ved 4 av 5 videregende skoler FR skolestart70% Takket ja til tilbud om forkurs

    Dme p forkurs:Bli kjent Skoleekskursjon Studieverksted It`s learning kalender, mapper, prosjekterUlike hjelpemidler i fagene ordbok, kalkulator, nettressurserGrunnleggende begrepI norsk og matteBli kjent med bkeneKonkurranse: Finne ting i bkerOppfriskningskterQuizLunsj/frukt

    Bra motivasjonGod relasjonsbygning

  • Rollen som Ny GIV lrer p vgsUnderviser mlgruppen i et TPO regiFaglig og studieteknisk ressursperson spesielt for elever der har vret i gang med Ny GIV p 10. trinnSpredning av oppndde kunnskaper i forbindelse med Ny GIV skoleringen til hele skolenUndervise i fagene sidenVektning av oppgavene avtales internt p skolen

  • ProsjektkoordinatorerHver skole ( vgs og ungdomsskole ) peker ut en prosjektkoordinator. Koordinatoren er skolens kontaktperson i forhold til prosjektledelsen og vil bli invitert til et par mter med prosjektledelsen i lpet av ret. Prosjektkoordinator vil primrt ha ansvar for legge til rette for og sttte Ny GIV-aktiviteten p egen skole og for tilbakemelding og rapportering til prosjektledelsen. Prosjektkoordinatorer vil bli invitert til felles mte for koordinatorer og rektorer:

  • SuksesskriterierMotivasjon Start med frivillighet p 10 trinnIkke mer av det sammeLrer som kan bygge gode relasjonerGi mestringsopplevelserUndringForskning pviser at niv differensiering ikke fremmer lring.Oppnr mestringsopplevelserMen elevene er fornydeIngen stimatiseringElever etterspr NyGIV gruppe aktiviteter i vgs

  • Status Ny Giv 10 august 2011Elever med NyGIV fordelt p mange skoler

  • Tilbud i forhold til nske

  • Tilbud p programomrder

  • Karakter utvikling. Elever fra Ny GIV 10 kl. til vgs

  • Status p Ny GIV:

    Av 88 elever fra vren 2011 ( jvf prognosetall ):7 sluttet i skoleret og sker dermed vg1 igjen15 andre sker ogs vg1 igjen av de 22 som sker vg1 igjen vil 11 prve nytt programomrde66 elever sker vg2 og 4 tar planlagt vg1 over 2 r:70 av 88 = 80% gr vanlig progresjon

  • UtfordringerFlere elever trenger alternative,fleksible og avklarende utdanningslpVi har Studieverksteder p 10 skoler, men mange overfylteAugust 2012 mottar vi 430 elever fra Ny GIV intensivopplringen vren 2012, samt de 22 fra NyGIV 2011 og 66 elever fortsetter i Vg2.Skolene kan innen 1 april ske prosjektmidler, til s vel prosjekter for rettselever med skoleplass som rettselever uten skoleplass

  • Kritiske faktorarTro p prosjektetLedelses engasjementDei rette lraraneGod informasjon i heile skolenGod informasjon til elevar og fresettePraktisk tilrettelegging (rom, materiell...)Gi gruppa statusMestringsopplevingar

  • Karakterer fra grunnskolen har stor betydningfor gjennomfringHusk alle i risikogruppenNyGIV

  • Repetisjon / omvalg okt 2009-okt 2010

  • Ikke i vgo etter vg1 eller vg2, eller stryk etter vg3

  • Overgang vg2Ordinr progresjon er; g i lre eller fortsette p vg3P studieforberedende er ordinr progresjon p 92-97%

    Diagram1

    68.349.31924.96.6

    64.317.238.227.38.4

    76.837.616.416.17.1

    61.517.735.732.36.2

    88.60.6318.23.2

    79.817.235.116.43.7

    68.14127.124.77.2

    74.325.346.221.34.3

    6850.313.723.78.2

    79.518.815.115.35.2

    Ordinr progresjon totalt

    Lre

    Pbygg

    Ikke i vgo

    Repetisjon/ omvalg

    Hordaland fylke Overgang vg2 til lre/vg3

    Ark1

    Hordaland - Overganger Vg1

    UtdanningsprogramOrdinr progresjonIkke i vgoRepetisjon/omvalg

    AntallAndelAntallAndelAntallAndel

    BABygg/anleggsteknikk36776.16012.45511.44826.8 %

    DHDesign/hndverksfag262714612.56116.53695.2 %

    ELElektrofag47181.8345.97112.35768.1 %

    HSHelse- og sosialfag50773.211216.27410.76939.8 %

    IDIdrettsfag16796.510.652.91732.4 %

    MDMusikk/dans/drama14592.395.731.91572.2 %

    MKMedier/kommunikasjon1628984.4126.61822.6 %

    NANaturbruk12375.91911.72012.31622.3 %

    RMRestaurant/matfag15673.22310.834162133.0 %

    SSService/samferdsel18873.73814.92911.42553.6 %

    STStudiespesialisering208688.11697.11124.7236733.5 %

    TPTeknikk/industriell produksjon7067911412.8748.389412.6 %

    Alle program588983.363495507.87073100.0 %

    Hordaland - Overganger Vg2 (detaljert)

    Ordinr progresjonIkke i vgoRepetisjon/ omvalg

    Ordinr progresjon totaltStudie-forbered-endeLreYrkes-komp.PbyggStudie-komp i yrkfagVitne-mlFag-, svenne-prveAO

    BABygg/anleggsteknikk291-210-81----106284257.4 %0.6 %

    DHDesign/hndverksfag1532411991----65202384.1 %-1.1 %

    ELElektrofag347-17010374----73324527.9 %-0.3 %

    HSHelse- og sosialfag446-12855259--312344572512.6 %2.8 %

    IDIdrettsfag139138-1-----121422.5 %0.0 %

    MDMusikk/dans/drama133133-------241392.4 %0.2 %

    MKMedier/kommunikasjon14021-4988---1351582.8 %0.2 %

    NANaturbruk107-23194718---2251342.3 %0.0 %

    RMRestaurant/matfag113-68-45----41121662.9 %-0.1 %

    SSService/samferdsel1881646117----54112534.4 %0.8 %

    STStudiespesialisering20051994--1-10--9471217037.8 %4.3 %

    TPTeknikk/industriell produksjon505-37428102--1-1766174212.9 %0.3 %

    Alle program45672270107923186610610418822965744100.0 %0.0 %

    Hordaland - Overganger Vg2 (detaljert)

    Ordinr progresjonIkke i vgoRepetisjon/ omvalg

    Ordinr progresjon totaltStudie-forbered-endeLreYrkes-komp.PbyggStudie-komp i yrkfagVitne-mlFag-, svenne-prveAO

    BABygg/anleggsteknikk68.3-49.3-19----24.96.6

    DHDesign/hndverksfag64.30.817.2838.2----27.38.4

    ELElektrofag76.8-37.622.816.4----16.17.1

    HSHelse- og sosialfag61.5-17.77.635.7--0.40.132.36.2

    IDIdrettsfag97.997.2-0.7-----0.71.4

    MDMusikk/dans/drama95.795.7-------1.42.9

    MKMedier/kommunikasjon88.61.30.6-3155.7---8.23.2

    NANaturbruk79.8-17.214.235.113.4---16.43.7

    RMRestaurant/matfag68.1-41-27.1----24.77.2

    SSService/samferdsel74.30.425.32.446.2----21.34.3

    STStudiespesialisering92.491.9--0-0.5--4.33.3

    TPTeknikk/industriell produksjon68-50.33.813.7--0.1-23.78.2

    Alle program79.539.518.8415.11.80.20.1015.35.2

    Hordaland - Overganger Vg3

    UtdanningsprogramOrdinr progresjonIkke bestttRepetisjon/omvalg

    AntallAndelAntallAndelAntallAndel

    DHDesign/hndverksfag1648.51236.4515.2

    ELElektrofag5251.53736.61211.9

    HSHelse- og sosialfag6479131644.9

    IDIdrettsfag11281.22215.942.9

    MDMusikk/dans/drama11089.4129.810.8

    MKMedier/kommunikasjon6877.31719.333.4

    NANaturbruk2765.81229.324.9

    PBPbygg til generell st.komp80354.453035.91429.6

    STStudiespesialisering16817645720.7743.3

    TPTeknikk/industriell produksjon2090.929.1--

    Alle program295568.2113126.12495.7

    UtdanningsprogramOrdinr progresjonIkke i vgo etterRepetisjon/omvalgSluttet eller stryk etter vg3Omvalg

    vg1vg2vg3vg1vg2ikke bestttvg1vg2vg3

    BABygg/anleggsteknikk36729160106552818.3 %9.2 %

    DHDesign/hndverksfag262153164665126120519.2 %13.4 %

    ELElektrofag4713475234733771321212.8 %10.2 %

    HSHelse- og sosialfag50744664112234137445423.9 %8.2 %

    IDIdrettsfag16713911211225245.3 %2.4 %

    MDMusikk/dans/drama14513311092123415.5 %1.9 %

    MKMedier/kommunikasjon162140688131712538.9 %4.7 %

    NANaturbruk12310727192212205215.7 %8.0 %

    RMRestaurant/matfag1561132341341216.9 %12.1 %

    SSService/samferdsel1881883854291118.1 %7.9 %

    STStudiespesialisering20862005168116994457112717410.7 %3.8 %

    TPTeknikk/industriell produksjon706505201141762746117.6 %8.1 %

    PBPbygg til generell st.komp80353014235.9 %9.6 %

    Alle program534045672953633881111455029624715.8 %6.6 %

    1286026281093

    Ark1

    Ordinr progresjon totalt

    Lre

    Pbygg

    Ikke i vgo

    Repetisjon/ omvalg

    Hordaland fylke Overgang vg2 til lre/vg3

    Ark2

    Ark3

  • Vil tvinge flere tiendeklassinger ut i sommerjobbSommermnedene kan vre kritiskefor de elevene som sliter mest. Vi foreslr n et opplegg der vi subsidierer sommerjobber, sommerskole eller forkurs til de elevene som er aller mest i faresonen for ikke gjennomfre videregende opplring, utdyper kunnskapsministeren Publisert 09.03.11 - 10:23, endret 11.03.11 - 00:41 (VG NETT)Kunnskapsministeren satser 5 millioner p nytt ungdomsskoleprosjekt

  • Sommer med NyGiv

  • Hvem er i fare for frafall ?Noko indikasjonar er Stort frvrDrlege karakter fr ungdomsskulen / kunnskapsniv / kunnskapshullElevar der ikkje har ftt 1.nskje oppfylt Foreldres utdanningsnivMinoritetssprklegeBusituasjonElevar p srskilt inntakElevar med meldeskjema

  • NrvrsfaktorerFRAVRSFAKTORUMIDDELBARE GRUNNENE ELEVER HAR TIL VELGE BORT SKOLENNRVRSFAKTORER GODE MESTRINGSOPPLEVELSERTILPASSET UNDERVISNINGMOTIVASJON FLELSE AV TILHRIGHET OG VENNSKAPINDIVIDUELL OPPFLGING SYNLIGHET TRYGGHET OPPLEVD FAGLIG FREMGANG MEDBESTEMMELSE GODE RAMMER FOR HVERDAGEN +++Fr rapporten:Intet menneske er ein y, Evaluering tiltak satsning mot frfall

  • Citat af Sren Kierkegaard:

    Dansk Filosof, cand. theol. og magister 1813 - 1855 At hjlpe er at forst. Hvis det skal lykkes mig at fre et menneskemod et bestemt ml, m jeg frst finde derhen,hvor han befinder sigog begynde lige der.

  • Ny GIV overgang er fleire prosjektNy GIV overgang:Fase 1Fase 2Fase 3Sommer med Ny GIVNy GIV FYR-prosjektFellesfag, Yrkesretting, RelevansNy GIV for alleKompetansehevning av 400 lrer

  • FYR-prosjekt: Fellesfag, yrkesretting, relevans Innsamling BearbeidingUtprvingSpredning

    HFK: Fagenes Arbeids Utvalg Nasjonalt: NDLA

    sane vgs er knutepunktskole

  • Statistikkwww.regjeringen.no/nygivwww.hordaland.no/nygiv

  • Prosjektledelse 2011-12NyGIV overgangProsjektleder Ytre Midthordaland [email protected]

    Prosjektleder Hardanger / Voss [email protected]

    Prosjektleder Bergen [email protected]

    Prosjektleder Hordaland [email protected]/nygiv

    *Ny GIV eit av Topp treVarige strukturarDette prosjektet er ikke lik andre prosjekter, mlet er varige strukturer,

    Kursing av lrer fullfinansiert av KD Andre aktiviteter er skoleeiger sitt ansvari GRF i lesing, skriving og regningHvordan er vi organisert*1 jan 2010, etter kvalitetsreformen*Presterer svakt p kartleggingsprver = p eller under kritisk grense

    Vi oppfordrer til at kartleggingsprver kommer til skolestart.Svakt presterende elever med potensialElever med IOP utelukkes ikke, men vurderes i hvert enkelt tilfelleDet samme gjres med nyankomne minoritetssprklige eleverLrer med:Relasjon til 10% gruppenFaglig dyktigEvner spre kunnskaper i lrergruppenI snitt har elever med Ny GIV en strre fremgang fra halvrsvurderingen 10 kl til stpI kartleggingen p vgs opplever vi at en stor del elever med Ny GIV, skrer bedre enn forventet, p Laksevg var bare 10 av 16 reelle kandidater til studieverkstedet.Noe om planenbeskr 8-2. Organisering av elevane i klassar eller basisgrupper I opplringa skal elevane delast i klassar eller basisgrupper som skal vareta deira behov for sosialt tilhr. For delar av opplringa kan elevane delast i andre grupper etter behov. Til vanleg skal organiseringa ikkje skje etter fagleg niv, kjnn eller etnisk tilhr. Klassane, basisgruppene og gruppene m ikkje vere strre enn det som er pedagogisk og tryggleiksmessig forsvarleg3. Inntakk rett fr skolestart, fra skolestart til 1 sept er der mange skole og program bytt !Ny GIV eleven har som regel under 30 grunnskolepoeng, men i innsats for f flere til fullfre vgo jobber vi med alle elever i risikogruppen, FYR-prosjektet er et av tiltakene**Den, som ikke kan det, snyder sig selv, nr han tror, at han kan hjlpe andre.For at hjlpe nogen, m jeg visselig forst mere, end han gr, men frst og fremmest forst, hvad han forstr. Hvis jeg ikke kan det, s hjlper det ikke, at jeg kan og ved mere. Vil jeg alligevel vise, hvor meget jeg kan, s skyldes det, at jeg er forfngelig og hovmodig, og at jeg egentlig gerne vil blive beundret af andre i stedet for at hjlpe.