of 24 /24
Nga RESHAT KRIPA “Fjalë imzot, vetëm alë!” Nga MARENGLEN MULLAI Edi Rama dhe 4 blofet për policinë dhe krimin NËPUNËSI CIVIL “Ligjet” miratojnë draftin, opozita bojkoton: Zgjidhni Fierin DHIMITËR SHUTERIQI Çfarë më tha Ali Asllani për vdekjen e Ismail Qemalit ANALIZA E POLICISË Në Tiranë u sekuestruan 10 milionë euro pasuri të krimit NISMA E RADHËS Vendimi, qeveria heq tatimin për pagat që shkojnë deri në 30 mijë lekë Marrëveshja për drejtësinë me Kosovën »2 E MARTË 29 JANAR 2013 VITI IX, NR. 2883 TEL: 04 2 233 991 FAX: 04 2 233 998 ÇMIMI: 30 lekë • € 1.5 gazetametropol.com VRASJA E AISHES Gjykata jep 25 vjet për Shaban Norjen, i preu kokën 18-vjeçares »3 LIGJI I RI Legalizimet, kush rrezikon të mbetet jashtë procesit »7 Opinion Qeveria paraqit draftin edhe në serbisht, Majko: Është e papranueshme »8 »9 NEGLIZHENCA E MINISTRISË Rrezikon të shembet shtëpia e Kongresit të Lushnjës, Bumçi “harron” fondet »21 »22 »3 DOSSIER, 1943-1944 Si i konfiskonin dhe më pas i shisnin pasuritë e patriotëve komunistët »18-19 GRIPI AMERIKAN Ministria e Shëndetësisë: Vaksinat nuk kanë garanci Vetëm 60 për qind e personave që vaksino- hen mund të fitojnë im- unitet ndaj gripit. Deri tani janë evidentuar 5 persona të prekur »6 »10 »11 Me gjithë amendimet që priten t’i bëhen ligjit, janë një sërë kategorish që nuk do t’i shpëtojnë prishjes »10-11 NAZISTI GREK “Shqiptarët nuk ekzistojnë si komb, janë grekë të harruar” Deputeti i partisë greke “Agimi i Artë”, Kristo Papas, shprehet me një gjuhë të pazakontë për shqiptarët. “Kriminelë”, “hajdutë”, “komb i harruar” e të tjera si këto janë alët që përdor Papas në intervistë. Sipas tij, Greqia vazhdon të jetë në luftë me Shqipërinë për Vorio-Epirin, duke himnizuar gjenocidin e Napolon Zervës. Reagon kryetari i PDIU-së Idrizi: Papas të shpallet “non grata”

Papas Interviste, legalizimet, Norja

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Papas Interviste, legalizimet, Norja

Text of Papas Interviste, legalizimet, Norja

 • Nga Reshat KRipa

  Fjal imzot, vetm fjal!

  Nga MaReNgleN Mullai

  Edi Rama dhe 4 blofet pr policin dhe krimin

  NpuNsi civilligjet miratojn draftin, opozita bojkoton: Zgjidhni Fierin

  Dhimitr shuteriqifar m tha Ali Asllani pr vdekjen e ismail qemalit

  ANAliZA e policis N tiran u sekuestruan 10 milion euro pasuri t krimit

  NisMa e Radhs

  vendimi, qeveria heq tatimin pr pagat q shkojn deri n 30 mij lek

  Marrveshja pr drejtsin me Kosovn 2

  E mart29 janar 2013Viti iX, Nr. 2883tel: 04 2 233 991FAx: 04 2 233 998mimi: 30 lek 1.5 gazetametropol.com

  vrAsjA e Aishes

  Gjykata jep 25 vjet pr shaban Norjen, i preu kokn 18-vjeares

  3

  liGji i ri

  legalizimet, kush rrezikon t mbetet jasht procesit

  7

  opinion

  qeveria paraqit draftin edhe n serbisht, majko: sht e papranueshme

  8

  9

  NeglizheNca e MiNistRis

  rrezikon t shembet shtpia e Kongresit t lushnjs, Bumi harron fondet

  2122

  3

  Dossier, 1943-1944si i konfiskonin dhe m pas i shisnin pasurit

  e patriotve komunistt18-19

  Gripi AmeriKAN ministria e shndetsis: vaksinat nuk kan garanciVetm 60 pr qind e personave q vaksino-hen mund t fitojn im-unitet ndaj gripit. Deri tani jan evidentuar 5 persona t prekur

  6

  10

  11

  Me gjith amendimet q priten ti bhen ligjit, jan nj sr kategorish q nuk do ti shptojn prishjes

  10-11

  nazisti grEkshqiptart nuk

  ekzistojn si komb, jan grek

  t harruarDeputeti i partis greke Agimi i Art, Kristo Papas, shprehet me

  nj gjuh t pazakont pr shqiptart. Kriminel, hajdut, komb i harruar e t tjera si kto jan fjalt q prdor Papas n

  intervist. Sipas tij, Greqia vazhdon t jet n luft me Shqiprin pr Vorio-Epirin, duke himnizuar gjenocidin e Napolon Zervs. Reagon kryetari i PDIU-s Idrizi: Papas t shpallet non grata

 • 02 E mart 29 janar 2013 politik

  Akuza e Topit

  politika n restorante, jo te qytetart

  Bamir Topi vijon fushatn e tij n Mals-in e Madhe. Gjat nj takimi q kreu i FRD-s zhvilloi me simpatizantt e tij n kt zon t vendit, theksoi se qeve-ria aktuale ka harruar malsort dhe t prnd-jekurit politik. Krahas ksaj Topi u shpreh se dy forcat kryesore i tremben humbjes s pushtetit m 23 qershor. Ai theksoi se n politik mungon sin-qeriteti dhe ajo po bhet larg syrit dhe veshit t qytetarve. Politika gjithnj e m shum po bhet n tri restorante. Kjo sht e padenj pr politikant shqiptar, t cilt veshin rrobat e ter-renit vetm n periudh fushate. N mnyrn m absurde tregojn munges sinqeriteti. Ne jemi n politik pr ta kthyer n favor t do qytetari dhe shqiptari, - tha ish-presidenti. Topi nnvizoi se FRD-ja pas zgjedhjeve do t jet forc vendimmarrse. Ai akuzoi Kryeministrin Sali Berisha si komunist t konvertuar n demokrat.

  Shqipri - Azerbajxhan

  Berisha: Mes dy vendeve bashkpunim t sigurt

  Kryeministri Beri-sha garantoi ministrin e Rinis dhe Sporteve t Azerbajxhanit, Azad Rahimov, se jo vetm n fushat e rinis dhe sporteve, por n t gji-tha fushat, veanrisht n at ekonomike, bashkpunimin mes dy vendeve e pret nj e ardhme akoma m e mir dhe e sigurt. Gjat takimit midis tyre min-istri Rahimov u shpreh se ishte gati t nn-shkruante marrveshjen e prbashkt pr rinin dhe sportet, q do ti for-conte akoma m shum marrdhniet mes dy vendeve n kto fusha. Ministri i Rinis dhe Sporteve t Azerbajxha-nit, Azad Rahimov, tha se n vizitn e tij shoqrohej nga nj grup biznesme-nsh azerbajxhanas, t cilt po shfaqnin interes t madh pr investime n Shqipri, nisur edhe nga taksat e ulta q apliko-hen ktu. Kryeministri Berisha tha se Shqipria sht n do fush joshse pr investitort e huaj, por pr ata nga Azerbajxhani veanrisht n fushn energjetike dhe at t turizmit.

  FRDMarrveshja e par e m

  i-

  ratuar ishte ajo ndrm-

  jet Republiks s Sh-

  qipris dhe Republiks

  s Kosovs pr ndihm t

  ndrsjell juridike pr shtje

  penale, q konsiston n bashkpun-

  imin pr arrestimin e personave t

  krkuar n njrin prej shteteve.

  Marrveshja e dyt e

  miratuar dje n Komi-

  sionin e Ligjeve ishte

  ajo ndrmjet Republiks

  s Shqipris dhe Repub-

  liks s Kosovs pr trans-

  ferimin e personave t dnuar n

  njrin prej shteteve n rastet kur

  ai ka kryer vepr penale.

  Marrveshje e tret e mirat-

  uar ndrmjet dy vendeve

  sht ajo pr ekstradimin

  e personave q jan n

  krkim n ndonjrin prej

  dy shteteve. Kjo marrveshje i

  detyron institucionet e rendit n shtetet

  respektive q t ekstradojn t dnua-

  rin n shtetin ku ai sht n krkim.

  BiBA: NA dogjT do muNdSi q T mirAToNim SkemN e SAkT Debat n kQZ pr shprndarjen e mandateveLleshi: Ta votonit prpara se shtja t shkonte n Kuvend

  shtja e mandateve quhet zyrtar-isht e mbyllur n Komisionin Qendror t Zgjedhjeve. N fund t nj mbled-hjeje t karakterizuar nga tone t larta dhe shum polemika, 3 antart e propozuar nga e majta deklaruan se ezauruan t gjitha mundsit pr t miratuar ndarjen e mandat-eve t deputetve sipas variantit t vitit 2012. Mund tu krkojm t falur shqiptarve, kaq ishte fuqia jon, ne nuk mund t bjm dika tjetr, - deklaroi nnkryetari Denar

  Biba. M hert gjat mbledhjes kry-etarja e KQZ-s n mnyr t prsri-tur theksoi se Komisioni q drejton ka mbaruar pun me mandatet dhe

  se shtja pret vetm votimin e de-putetve n seanc plenare. Ajo e ka quajtur t jashtligjshme dhe abuzive shprndarjen n mnyr informale t informacionit pr lvizjen e popullsis n Kuks nga auditi i przgjedhur nga PS-ja n Ministrin e Brendshme, in-formacion q nuk ishte n tavolinn e Komisionit Qendror t Zgjedhjeve. Keni shkelur Kushtetutn me sjelljen e ksaj shkrese pr ta futur at n rendin e dits. Procedura sht n par-lament, - deklaroi kryetarja Lleshi.

  mArrveShjeT N drejTSi me koSovN N gjuh SerBe, reAgoN mAjko

  Vendimi i paraqitur n shqip dhe serbishtsht e papranueshme, drafti nuk mund t paraqitet n dy gjuhervin koi

  Deputeti Socialist votoi kundr miratimit t tri marrveshjeve n fushn e drejtsis ndrmjet Shqipris dhe Kosovs, pr arsye se ishin shkruar n shqip dhe serbisht. Akuza e br dje nga socialisti gjat seancs s Komisionit t Ligjeve erdhi n momentin e shqyrtimit t saj, ku ai u shpreh kundr, pasi ishte hera e par q nj marrveshje ndrmjet dy shteteve t bhej n dy gjuh t ndryshme. Ky reagim erdhi pr arsye se edhe Kosova dhe Sh-qipria kan si gjuh zyrtare sh-qipen dhe hartimi i marrveshje-ve ndrmjet dy vendeve nuk mund t bhej n shqip dhe n serbisht. Deputeti Majko e shprehu kt shqetsim edhe n faqen e tij n rrjetin so-cial Facebook . Abstenova sot kundr dshirs sime pr tri marrveshjeve midis Sh-qipris dhe Kosovs. Ishin t nnshkruara nga ministrat e drejtsis s dy vendeve. Arsyeja e abstenimit ishte se marrveshjet n fjal ishin nnshkruar n shqip dhe ser-bisht. Kjo ndodh pr her t par n marrveshjet e nn-shkruara midis dy shteteve. Mendoj se gjuha serbe nuk mund t jet gjuh ndrkom-btare pr marrveshjet midis Shqipris dhe Kosovs. Ky sht nj precedent q ngjall keqardhje, - shprehu social-isti Majko. Marrveshjet e m-parshme ndrmjet dy shteteve shqiptare kan qen t hartu-ara n gjuhn shqipe dhe kjo sht hera e par q bhet n

  dy gjuh t ndryshme.

  MarrveshjetT tria marrveshjet e sjella

  pr miratim n Komisionin e Ligjeve kishin t bnin n nj bashkpunim ndrmjet shteteve n fushn e drejtsis. Konkret-isht bashkpunimi i par do t bhet pr t dhn ndihm t ndrsjell nga t dyja palt n shtje penale. E thn ndryshe, nj nga vendet mund t krkoj asistenc juridike n shtje t caktuara, ku ekspert nga Kosova ose Shqipria mund t shkojn n njrin prej vendeve pr t

  dhn konsulenc ligjore. Mar-rveshja e dyt e bashkpunimit prcakton se organet e rendit n t dyja shtetet do t bjn transferimin e t dnuarve n vendin ku ai ka kryer veprn penale. Konkretisht, nse nj person ka kryer nj vepr pe-nale n Shqipri dhe fshihet n Kosov, organet policore t Kosovs kan t drejt q ta ndalojn individin dhe ta sjellin n Shqipri, ku ai t gjykohet pr veprat penale t kryera. Bashkpunimi i tret i miratuar dje n Komisionin e Ligjeve konsistonte n ekstradimin e t

  dnuarve. Konkretisht nse nj person sht shpallur n krkim n njrin shtet dhe arrestohet n shtetin tjetr pr ezuarim t nj tjetre vepre penale, organet e drejtsis s dy shteteve pr-caktojn ekstradimin e tij n baz t rndsis s krimit q ai ka kryer. Kto marrveshje bashkpunimi u miratua nga deputett n Komisionin e Ligjeve me unanimitet, duke prjashtuar deputetin socialist Majko, i cili abstenoi ndaj ktyre bashkpunimeve n fushn e drejtsis pr arsye t mnyrs s hartimit t vendimeve.

  kuVenDi

  Miratimi i marrveshjeve n komisionet e tjera

  Tri vendimet e bashkpun-imit t shteteve shqiptare n fushn e drejtsis kan kaluar pr miratim n Komi-sionin e Siguris. Edhe n kt Komision parlamentar marrveshjet e bashkpunimit jan miratuar pa diskutime me vota unanime. Para se t kalojn n seanc plenare pr miratim, kto tri vendime do t marrin bekimin e Komisionit t Integrimit. Kto marrveshje jan pjes e objektivave t reforms n sistemin e drejtsis t parashikuara n strategjin prkatse, si dhe n planet e veprimit pr adresimin e 12 prioriteteve t KE, n efektivitetin e pushtetit gjyqsor, ndaj para se t shkojn pr votim n seanc plenare do t shkojn pr shqyrtim n Komisionin e Integrimit. Marrveshjet e mparshme ndrmjet Kosovs dhe Shqipris jan votuar nga t gjith deputett n seanc plenare dhe nuk ka pasur de-bate ndrmjet forcave politike n parlament. Pas akuzave t bra nga deputeti socialist Ma-jko pritet q t ket nj reagim nga komisioni i fundit ku kto tri vendime duhet t kalojn.

  BiBa - Po, zoti Kosovrasti, mund t flisni.

  Kosovrasti - Normale q do t flas, nuk ma mohoni dot kt t drejt. Ma hoqe pr 50 vjet.

  BiBa KQZ-ja sht nj institu-cion i pavarur, se kuptoj pse nuk e futni n rend dite krkesn ton?

  LLeshi - shtja sht n parla-ment dhe do t kaloj n seanc plenare. Ju po shkelni Kushtetutn duke br t tilla krkesa.

  Kosovrasti - Zoti Biba, ju po abuzoni me ligjin. Kodi Zgjedhor nuk jua jep juve kt kompetenc q pretendoni se keni.

 • 03 E mart 29 janar 2013 politikVaRianti i aktual

  Vendimi i aktual i qeveris pr prjashtimin nga tatimi mbi t ardhurat ishte pr punonjsit q kishin si pag mujore nj shum deri n 24 mij lek. Ky vendim konsiston n heqjen e 10-prqindshit nga t ardhurat pr kta individ, q i prjashton ata nga 2400-lekshi si taks mujore. Ndryshimi q shefi i kabinetit qeveriss propozon q t miratoj vijn n nj koh kur ai kishte premtuar lehtsira t mtejshme fiskale pr bizneset. Nga ky ndryshim, q pritet t shkoj pr miratim n Kuvend, do t prfitojn m shum punonjsit n sektorin privat, pasi n admin-istratn shtetrore numri i punonjsve me kt pag sht tejet i vogl

  pRopoZiMi i RiPropozimi i ri i ardhur nga shefi i qeveris e ndryshon ligjin e vjetr q pr-jashtonte individt q kishin t ardhura deri n 2400 lek n muaj. Vendimi i ri q pritet t shkoj pr miratim n Kuvend do t rris kt tavan pr pagat, duke e uar prjashtimin nga tatimi mbi fitimin te pagat deri n 30 mij lek n muaj. E thn n shifra, nj person q merr deri n 30 mij lek n muaj nuk do t paguaj 3000-lekshin q i takon pr taks mujore si shkak i takss s shesht. Shefi i ekzekutivit e theksoi dje n mbledhjen e djeshme t grupit parlamentar t PD-s se do t paraqiten pr miratim edhe projektligje t tjera.

  qeveriA veNdoS heqjeN e TATimiT pr pAgAT deri N 30 mij lek

  nisma e radhs pr uljen e taksaveBerisha: Vendimi pr tu dhn m shum frymmarrje bizneseve

  ruSmAli AkuzoN SociAliSTT N komiSioN: pAS refereNdumiT do NgeleNi Si peShku N rrjeT opozita bojkoton. M par t zgjidhet qarku i Fierit

  Ligjet miratojn statusin e npunsit civil, gati pr votim t enjten

  Komisioni i Ligjeve ka miratuar dje ligjin pr npu-nsit civil vetm m votat e mazhorancs. Deputett e Partis Socialiste n Komisionin e Ligjeve kan braktisur mbledhjen teksa n rendin e dits i erdhi radha projektligji pr npunsin civil, nj nga tri ligjet q opozita ka deklaruar se do ti votoj pasi t zgjidhjet shtja e Fierit. Socialistt nuk e kan pranuar mira-timin e projektligjit n fjal, pasi e kan kushtzuar srish at me zgjidhjen e shtjes s qarkut t Fierit. Ne nuk do t jemi pjes e ktij ligji, nuk sht zgjidhur shtja e Fierit. Po mbani peng kshillin e qarkut t Fierit, - ka deklaruar Fatmir Xhafa i PS-s. M tej deputeti socialist vijoi duke akuzuar mazhorancn se projektligjin e npunsit civil kishte tre vjet q e mbante n sirtar dhe nuk e kalonte pr shqyrtim n komision. Pas tre vjetsh n sirtar ligji nuk ka ardhur n kohn e duhur dhe sht shkelur rregullorja. Ne nuk do t jemi

  kompromis pr integrimin. Diskutimi pr kt ligj ka qen transparent. Po ju do t ngeleni si peshku n rrjet pas referendumit q do t bhet pr miratimin e tri ligjeve, - theksoi kryetari i Komisionit

  t Ligjeve. Pas largimit t socialistve deputett e mazhorancs kan miratuar ndryshimet n projektligjin Pr npunsin civil vetm me votat e tyre.

  Futja e ligjit pr npu-

  ervin koi

  Qeveria do t heq tatimin mbi fitimin pr personat q marrin deri n 30 mij lek n muaj. Gjat mbledhjes s grupit parlamentar t Par-tis Demokratike Kryeministri Berisha theksoi se kabineti qeveriss do t ndrmarr nj iniciativ t re, n mnyr q tu jap m shum frymmar-rje bizneseve, n veanti atij fason. N kuadr t rritjes s mtejshme t rrogave, n kuadr t prmirsimit t mtejshm t fleksibilitetit t tregut t puns, n kuadr t mbshtetjes s fuqishme t biznesit s shpejti ju, t dashur deputet, do t votoni n parlament ligjin pr heqjen e tatimfitimit mbi punonjsit, rrogtart q marrin nn 30 mij lek. Dhe kjo nuk sht vetm nj 10-prqindsh rritje rroge, por sht njkohsisht dhe nj mbshtetje e madhe pr siprmarrjen, pr tregun e puns, - theksoi shefi i ekzek-utivit pr punonjsit n sektor-in privat. Krahas ksaj Kryemi-nistri shprehu se me heqjen e ksaj takse t ardhurat e shtetit nga tatimi i fitimit pr punonjsit n administratn publike nuk do t cenohen, pasi numri i personave me kt pag sht tejet i kufizuar. N administratn shtetrore, duhet t jemi realist, numri i punonjsve q marrin nn 300 mij lek sht i kufizuar, por industria e fuqishme e fasonit merr me kt rast nj frym-marrje t re t fuqishme. Ne kemi qen dhe mbetemi t vendosur pr grshetimin e modeleve m liberale, me shprndarjen m t ndershme dhe m njerzore, - theksoi me tej kreu i qeveris. Nga ky vendim pritet t prfitojn kryesisht bizneset me material porositsi, pr faktin se numri i punonjsve n administratn

  diohen mundsi t tjera pr t ndrhyrje pr uljen e bar-rs fiskale ndaj biznesit, si nj prej stimujve q mund ti jepet ekonomis n kushtet aktuale.

  Nj tjetr pik e programit

  fiskal pr kt vit ku ndaloi shefi i kabinetit qeveritar ishte dhe ajo e rritjes s pagave. Sipas Berishs, qeveria nuk mund t ndaloj s rrituri pa-gat pr administratn publik

  publike q marrin m pak se 30 mij lek n muaj sht shum i ult. Kryeministri pranoi se ky vendim nuk sht i vetmi q pritet muajt e ardhshm nga qeveria. Ai tha se po stu-

  dhe theksoi se kabineti i tij po punon pr nj rritje t m tejshme t rrogave dhe pen-sioneve. Duke folur pr kt pik, Berisha nuk la pa akuzuar edhe kreun e PS-s Edi Rama, duke e cilsuar si personin q ka votuar kundr rritjes s pa-gave dhe pensioneve n vend. Ai theksoi se n vitit 2005 paga mesatare n vend ishte 240 mij lek, ndrsa tani sht rreth 570 mij lek. Duke prezantuar kto shifra, Kryemi-nistri theksoi se nisma e tij pr t rritur pagat dhe pensionet do t vazhdoj n mnyr kon-stante. FMN-ja n t gjitha ras-tet ka kshilluar t mos rriten rrogat. Dhe se n t gjitha ras-tet Edi Rama ka votuar kundr rritjes s rrogave. Dhe po t dgjoja variantin e mosrritjes s rrogave, rroga mesatare do t ishte sot me ecje breshke, nga 240 mij lek n 260 mij lek. Ajo do t ishte larg aq sa sht distanca midis 260 mij lek dhe 570 mij lek, por me guxim, me kuraj, me ven-dosmri, ne kemi rritur rrogat e pensionet, dhe kjo do t mbe-tet politik konstante.

  pjes e diskutimit pr ligjin e npunsit civil dhe nj ndr shkaqet sht edhe qarku i Fierit, pasi mazhoranca e ka grabitur kt qark, - tha deputeti i Partis Socialiste Fatmir Xhafa. Pas fjals s tij

  kryetari i ktij komisioni, Ilir Rusmali, u shpreh se opozita po vazhdon t bllokoj in-tegrimin. Fjalt e Fatmir Xhafs nuk kan asnj lidhje me nenin 2 t ligjit. Kishim shpres se PS do jepte

  nsin civil n tavolinn e Komisionit t Ligjeve u b pas miratimit nga palt n Konferencn e Kryetarve, p or socialistt theksuan se ky ligj kishte tre vjet q nuk futej n shqyrtim.

  BeRisha: ReFeRenDuMi Do t Bhet, ska RRug tjetR

  Debati pr 3 ligjet vijoi dhe n tryezn e mbledhjes s grupit parlamen-tar t Partis Demokratike. N mbledhjen e grupit Kryeministri Sali Berisha theksoi se referendumi sht e vetmja zgjidhje, pasi situata e bllokimit pritet t vijoj dhe pas 23 qershorit, duke marr shkas nga refuzimi i opozits pr miratimin e tri ligjeve. N rrjetin tim social Facebook un paraqita krkesn q t hapim nj debat lidhur me referendumin pr 3 ligjet pr integrimin. Pr faktin se pse ky qndrim, pse un hapa kt debat dhe pse shpreha kt qndrim. I kam t gjitha shenjat dhe t dhnat se Edi Rama po prgatit tr-sisht skenarin e zgjedhjeve t vitit 2009. Madje, nse ju keni pasur kureshtje ta ndiqni deklaroi se dhe zgjedhjet e vitit 2009 i kam fituar thot, pse do t fitojm si n vitin 2009 dhe shpalli siguri n kt fitore n Asamblen e tij duke lexuar veten e tij. I gjetur para ksaj situate, kushtetuta prcakton mekanizma t qarta q nuk lejon kurr q kombi t merret peng nga askush dhe nj nga kto mekanizma t qarta sht demokracia direkte. Vrtet kemi t bjm me nj akt t shmtuar, si bllokimin e 3 ligjeve, por nga ana tjetr kemi dhe Kushtetutn, q jep zgjidhje, - theksoi Berisha.

  N kuadr t prmirsimit t mtejshm t flek-sibilitetit t tregut t puns, n kuadr t mbshtetjes s fuqishme t bizne-sit s shpejti ju, t dashur deputet, do t votoni n par-lament ligjin pr heqjen e tatimfiti-mit mbi punonjsit, rrogtart q marrin nn 30 mij lek. Dhe kjo nuk sht vetm nj 10-prqindsh rritje rroge, por sht njkohsisht dhe nj mbshtetje e madhe pr sipr-marrjen, pr tre-gun e puns

 • 04 E mart 29 janar 2013 politikdhuNA N fAmilje, TemA q BAShkoi pS e lSi

  kryetart Meta e Rama, prplasje idesh dhe organizimioli Xhilaga

  partia Socialiste dhe Lvizja Socialiste pr Integrim trajtojn problematikat e shoqris n koherenc me njra-tjetrn, edhe pse n kam-pe t ndryshme politike. Njra n opozit e tjetra n qever-isje, srish sjelljen e tyre prpara opinionit publik duket se e kan n linj t njjt. T prplasura n orare dhe vende t njjta, PS-ja e LSI-ja trajtuan dje n nj tryez t gjer dhunn n familje dhe masat q ofrojn secila pr parandalimin e ktij fenomeni. T ndodhur n nj ambient, por n salla t ndry-shme, kto dy parti, me kryetar q her shfaqen si miq e her si kundrshtar, mbase n koinci-denc zgjodhn q t sforconin medien n transmetimet direk-te, n konsultimet mes t ftu-arve n tryezn e diskutimeve pr nj shtje q jo n pak raste trondit shoqrin shqiptare.

  Tryeza e PS-sN nj bised t gjat mes

  prfaqsueseve t shoqris civile dhe grupeve t inter-esit Partia Socialiste evidentoi shkaqet q sjellin krimet bren-da familjes. Kryetari i PS-s, Edi, Rama, i cilsoi si tragjike shi-frat e vrasjeve t grave n vend, duke e lidhur kt me rrnimin moral e profesional t policis dhe me rrnimin ekonomik dhe social t vendit. Sot Shqipria sht vendi me numrin m t madh t vrasjeve dhe vendi me numrin m t madh t vdekjeve n rrug. Kemi sot nj vend q ka trajtimin m t ult financiar n rajon t policis dhe policia jon sht m e keqpaguara se do polici tjetr e rajonit, paguhet m mir n Kosov dhe Bosnj. Polict nuk i marrin m shprblimet, spaguhen pr ort shtes, mbeten rndom edhe mbrapa makins duke e shtyr at. shtja e krimit nuk sht shtje q trajtohet vetm n prplasje me krimin, e rnd-sishme sht beteja me shkaqet e krimit, - vuri n dukje Rama.

  QndrimiPor trajtimin e ksaj prob-

  lematike kreu i socialistve e trajtoi si t lidhur ve t tjerash njkohsisht me qasjen poli-tike. Kshtu, gjat fjals s tij n tryezn e organizuar dje nga PS-ja pr dhunn ndaj grave kryetari Rama i mshoi me forc faktit se shifra n rritje t dhu-ns ndaj grave e kan zanafilln pikrisht te mungesa e ndarjes s pushteteve, korrupsioni, papu-nsia e varfria. Shqipris nuk i mungojn tri ligje pr t hyr n Europ, Shqipris i mungojn tri pushtete. I mungon pushteti leg-jislativ, q sht peng i ekzeku-tivit; i mungon pushteti ekzeku-tiv, q sht peng i korrupsionit; i mungon pushteti gjyqsor, q sht peng i korrupsionit dhe ekzekutivit. Problemi yn kryesor n kt vend nuk sht legjisla-

  Partia Socialiste

  vlersoi se 27 gra

  kan humbur jetn

  si pasoj e dhuns

  n familje gjat vitit

  2012, ndaj duhet t

  kmbngulet fort

  n zbatimin kor-

  rekt t ligjit.

  PS pr Kryeminis-

  trin: T mos prdor

  fjalt m t shm-

  tuara pr ndonj

  grua dhe Kryetarja

  e parlamentit t mos

  hesht. Mungon vull-

  neti pr t ndaluar

  rastet e dhuns

  Pr kryetarin Meta,

  duhet m shum

  bashkpunim dhe

  bashkrendim

  midis forumeve q

  merren me shtjet

  e gruas, jo vetm ato

  politike por edhe t

  shoqris civile.

  Tryeza pr nj shoqri aktive, jo indiferente

  lsi propozon paket reformash n legjislacion

  Tryeza e organizuar nga LSI-ja Pr nj shoqri aktive, jo indiferente vlersoi si t domosdoshme ndrmar-rjen e nj sr reformash. Konkretisht reforma t tilla si ndryshimi i kodit t familjes, ligji i sigurimeve shoqrore, lehtsira n formimin profesional, heqjen e taksave pr grat q dshirojn t hapin dhe t ken nj biznes, rri-tjen e numrit t kopshteve q krijojn lehtsira jo vetm pr arsimimin e fmijve, por dhe t sjelljes s msuesve me kta fmij, ngritjen e nj plani kombtar, i cili sht i nj rndsie tepr t madhe dhe objekt kryesor i ksaj tryeze, shkuarja der m der si dhe kuotat e bi-zneseve pr grat. Kryetari i LSI-s, Ilir Meta, vlersoi domosdoshmrin e nj politike konkrete, reforma konkrete n legjislacion, q forcojn pozitn e gruas n familje dhe n shoqri, ligje m t qarta dhe m ndshkuese pr ata q nuk e prmbajn dot veten e tyre dhe njkohsisht politika stimuluese.

  republika e shqiperiseagjencia e Zhvillimit t Zonave Malore

  Nr i kontrates: MaDa/MMp/C-impl/rr Trene-Melan /2013/ Financuesi(t): iFaD, qsh

  1. Republika e Shqipris ka marr kredi nga Fondi Ndrkombtar pr Zhvillimin e Bujqsis (IFAD) pr t mbuluar kosto t programit pr Programin Malet Drejt Tregut (MMP) dhe synon t prdor pjes t fondeve pr t mbuluar pagesa t ligjshme n kontratn pr:

  emertimi i punimeve Civile: rehabilitimi i rrugs rurale n fshatin Tren, komuna Melan, Diber

  Numri i kontrates: MaDa/MMp/C-impl/rr Tren-Melan /2013/

  2. N kt kontekst, Agjensia e Zhvillimit t Zonave Malore bn ftes pr oferta t mbyllura pr ekzekutimin e punimeve civile t prmendura m sipr.

  3. Paketa e plot e Dokumentacionit t Tenderit mund t merret n zyrat e Agjensis s Zhvillimit t Zonave Malore, rruga shinasi Dishnica, Nr. 100 (pran selvis) Tiran, pas paraqitjes s nj krkese me shkrim dhe pagess s pakthyeshme prej 1,500 (nj mij e pesqind) Lek n Bankn Kombtare Tregtare n numrin e llogaris 403288094 dhe pas dorzimit t mandatit t pagess n zyrn e Prokurimeve. Ofertuesit e interesuar mund t marrin informacion t mtejshm n t njjtn adres.

  4. Pr t marr informacion pr kt punim dhe kushtet lokale, ofertuesit inkurajohen t marrin pjes n nj takim q zhvillohet para dits s tenderit prpara dorzimit t ofertave si sht specifikuar n Letrn e t Dhnave. Marrja pjes n kt takim nuk sht e detyrueshme.

  5. Ofertat do t jen t vlefshme pr nj periudh 90 ditore nga dita e hapjes s Oferts dhe duhet t dorzohen tek Agjensia e Zhvillimit t Zonave Malore, rruga shinasi Dishnica, Nr. 100 (pran selvis) Tiran n ose para afatit t mposhtm, koh n t ciln do t hapen ofertat n pranin e ofertuesve q dshirojn t marrin pjes

  Data: 27.02.2013 Ora: 10.006. Oferta duhet t dorzohet bashk me siguracionin e oferts (vetm n formn e nj garancie

  bankare) n nj vler jo m t vogl se 2 % e vlers s oferts, e kryer n favor t Agjensis s Zhvillimit t Zonave Malore. Ai duhet t jete i vlefshm deri 90 dit pas dats s hapjes s oferts.

  7. Ofertuesi q trheq ofertn gjat periudhs s vlefshmris s saj dhe/ose refuzon t pranoj lidhjen e kontrats pasi sht przgjedhur dhe/ose dshton t dorzoj certifikatat e krkuara t sigurimit do t skualifikohet pr t marr pjes n oferta t tjera pr nj periudh nj vjeare dhe siguracioni i oferts do t konfiskohet.

  8. Siguracioni i performances dhe shuma e depozituar pr periudhn e prgjegjsis mbi defektet (10%) do t konfiskohet n rast se ofertuesi dshton t kryej punn sipas kontrats.

  9. Afati prfundimtar pr trheqjen e dokumentacionit do t jet data 20.02. 2013, ora 16.00.

  FTese per OFerTe (iFb)

  cioni, por sht ligjshmria, - u shpreh Rama. Sipas tij, me ardhjen e PS-s n pushtet bashk me ris-trukturimin e policis do t ket nj politik specifike pr tra-jtimin e shtjes s dhuns ndaj grave. Krijimin e nj koalicioni q shkon prtej koalicioneve t mundshme qeverisse pas 23 qershorit me t gjitha organiza-tat q jan t angazhuara prej kohsh si degzime t lvizjes s grave dhe q disponojn jo vetm dije dhe vullnet, por dhe eksperienca t nevojshme q ta bjn kt betej bashk me qeverin si nj betej q sht e prbashkt, - tha Rama.

  Sot Shqipria sht vendi me numrin m t madh t vrasjeve dhe vendi me num-rin m t madh t vdekjeve n rrug. Kemi sot nj vend q ka trajtimin m t ult financiar n rajon t poli-cis dhe policia jon sht m e keqpaguara se do polici tjetr e rajonit, paguhet m mir n Kosov dhe Bosnj...

 • 05 E mart 29 janar 2013 ekonoMi

  N transportin ajror operojn 14 shoqri

  shtohen flukset e fluturimeveajrore pr udhtar dhe mallra

  regjistrimi pr konkurs brenda 23 shkurtit

  Banka e shqipris ndryshonstemn, hapet zyrtarisht gara

  dita evropiane e mbrojtjes s t dhnave

  aktivitetet tregtare t bjnkujdes me t dhnat personale

  Shqiptart kan shtuar fluksin e udhtimeve me avion jasht vendit, bashk me transportimin e mallrave, kra-hasuar me transportet e tjera. Sipas t dhnave t INSTAT-it, n 3-mujorin e tret 2012 rezulton se me linja ajrore udhtuan 529.088 pasagjer, prej t cilve, 269.752 ikn jasht vendit dhe 259.336 pasagjer hyn n Shqipri prmes Rinasit. Pjesa krye-sore e udhtimeve u prket shoqrive t prbashkta t avioneve, me 282.904 udhtar dhe 246.184 t tjer me linjat e shoqrive t huaja. N transportin ajror shqiptar operojn sot 14 shoqri fluturimi, nj vetm si shoqri e prbashkt dhe 13 t tjera t huaja. N 3-mujorin e tret

  Banka e Shqipris nis procedurat pr konkursin pr stemn zyrtare t saj. Kshilli Mbikqyrs ka elur proce-durat pr projektiden m t mir pr paraqitjen e re vizuale t saj. Sipas njoftimit zyrtar t saj, n kt konkurs kombtar mund t marrin pjes piktor, dizenjator, grafist, artist, etj., t cilt brenda 23 shkurtit duhet t regjistrohen pr t marr pjes. Regjistrimet do t kryhen duke plotsuar nj formular online. Banka e Sh-qipris ka stemn e saj zyr-tare t miratuar me vendim t Kshillit Mbikqyrs t Banks s Shqipris. Vula Zyrtare n Bankn e Shqipris prdoret s bashku me nnshkrimet e autorizuara n Bankn e Shqipris. Vula Zyrtare sht

  N zyrn e Komisionerit pr Mbrojtjen e t Dhnave Per-sonale kan ardhur mjaft an-kesa pr cenim t privatsis s qytetarve me drgimin e mesazheve telefonike, email-ieve. Sipas komisioneres, Flora abej, jan kryer kontrolle dhe u jan dhn rekomandimet prkatse ktyre bizneseve, me qllim shmangien e abu-zimeve q kryhen nga ana e personave t paprgjegjshm, apo mashtrues. Zyra e Komisionerit pr Mbrojtjen e t dhnave personale ndrkaq, ka ushtruar kontrolle edhe n institucione t tjera shtetrore, ku sektori m prob-lematik sht paraqitur arsimi, shndetsia, si dhe gjykatat. Sipas komisioneres, me urdhr t posam gjykatat n mbar

  2012 u kryen gjithsej 5.990 fluturime, nga t cilat 3.458 t kryera nga shoqria e pr-bashkt dhe 2.532 fluturime nga shoqeri t huaja, sipas INSTAT-it. Gjithashtu, n kt periudh prmes transportit ajror t mallrave tendenca shnoi rritje pr mallrat q hyn n Shqipri dhe m pak n dalje. Sipas t dhnave t INSTAT-it, n 3-mujorin e tret 2012 hyn n Rinas rreth 367 ton mallra nga nj total prej 444 ton dhe doln jasht ku-firit shqiptar 77 ton mallra. Pr mallrat e transportuara nga shrbimet postare vihet re se nga 84 ton mallra postare q qarkulluan me transport ajror, 68 ton rezultuan se hyn n Rinas dhe 16 ton mallra doln prmes shrbimeve postare.

  n form t rrumbullakt, n qendr vendoset stema dhe rreth saj shkruhen Republika e Shqipris dhe Banka e Shqipris, si dhe shnimet e nevojshme pr identifikim. Vula Zyrtare e Banks s Shqipris vendoset n doku-mentet q jan parashikuar n aktet ligjore, nnligjore ose zakonin bankar. Prve Vuls Zyrtare, n Bankn e Shqipris prdoren edhe vula t tjera t zakonshme, q prfaqsojn struktura t Banks s Shqipris ose el-emente t tjera (vula datare). Kshilli Mbikqyrs prcakton kategorit e npunsve, t punonjsve t autorizuar t BSH-s pr prdorimin e Vuls Zyrtare, si dhe mnyrn e veri-fikimit t saj me origjinalin.

  vendin nuk lejohen m t publikojn vendimet me emrat e plot t individve, por duhet t ruajn anonimatin. 28 janari sht dita evropiane e mbrojtjes s t dhnave personale. Pr ndrgjegjsimin e qytetarve pr rndsin e ksaj shtje, Zyra pr Mbro-jtjen e t Dhnave Personale, ka organizuar nj aktivitet t hapur pr t gjith qytetart, t cilt kan mundsi t in-formohen pr t drejtat e tyre dhe se far duhet t bjn nse u cenohen. Ndrkoh gjat vitit 2012, ky institucion ka ushtruar nj numr t madh kontrollesh n biznese dhe institucione shtetrore, por vihet re se numri i gjobave ka qen m i ult pr shkak t ndrgjegjsimit t tyre.

  priTeT hArTimi i proTokolliT pr likuidimiN e BorXheve

  CeZ 200 milion euro borxhekesh-it, eRe krkon t dhnat

  fokuS pr qeveriN, AdmiNiSTrimi N SiSTemiN TATimor

  shehu: ssht koha pr rritje taksashDeputeti i PD-s reagon ndaj deklarats s FMN-s

  Qeveria nuk ka n foku-sin e saj politikn e rritjes s taksave, por rritjen e admin-istrimit sa m t mir n sis-temin tatimor. Duke reaguar ndaj deklaratave zyrtare t FMN-s, eksperti i ekonomis, deputeti i Partis Demokratike, Sherefedin Sheshu, thekson se politika e rritjes s taksave nuk sht n kohn e duhur, madje sht e rrezikshme pr ekonomin. Prioritet absolut pr momentin, sipas tij, mbetet rritja e eficencs s adminis-trimit t sistemit tatimor me nivelet aktuale t taksimit. N situata t tilla krizash jan

  br t gjith eksperimentet dhe rezultati q ka dhn m shum efekt ka t bj me ruajtjen e stimulit ekonomik dhe periudha e krizs nuk konsiderohet si moment i pr-shtatshsm pr t ndrmarr politika fiskale n kahun e rritjes s t ardhurave. Madje ka ekspert q shprehen se mund t shptojm nga borxhi vetm duke marr borxh. Un mendoj se rekomandimi i FMN-s nuk sht n kohn e duhur dhe nuk mund t zbatohet n momentin e nj kriz t gji-thanshme, aq m tepr kur flasim pr Shqiprin, pr t

  ciln viti 2012 rezultoi si viti m i keq. Rritja e taksave sht nj politik q mund t konsi-derohet n periudha normale t zhvillimit t ekonomis dhe kur t gjith faktort e tjer t politikave fiskale jan ezau-ruar. Shqipria sht nj vend n zhvillim dhe ka nevoj pr investime t huaja, ndaj ajo duhet t jet konkurruese sa i prket ngarkess fiskale, deklaron Shehu. Sipas tij, n nj periudh afatmesme, kur ndoshta efektet e krizs t jen t tejkaluara, mund t bhet nj rregullim i niveleve t taksimit.

  Brikena dervishaj

  enti Rregullator i Energjis i ka krkuar dje kompa-nis CEZ-Shprndarje q ti dorzoj administratorit t prgjithshm t Operatorit t Sistemit t Shprndarjes s energjis, Sahit Dollapi, t gjitha dokumentet. Lidhur me kt, prfaqsuesja e ERE-s, Entela ipa, tha se CEZ sht i detyruar nga ligji ta plotsoj nj veprim t till. Sipas Entit, do t jet nj kompani tjetr q do t vlersoj asetet e kompanis CEZ Shprndar-je. Pr sa i prket borxheve shtetrore vendimi do t mer-ret nga qeveria. Pas vendimit q do t dal nga Kshilli i Min-istrave do t merret dhe nj vendim lidhur me asetet dhe me vlern reale q ato kan, duke prfshir dhe borxhet,- u shpreh Cipa.

  BorxhetERE thekson se t gjitha

  borxhet borxhet e institucion-eve ndaj CEZ-it do t shlyhen. CEZ Albania sht n varsi t CEZ-it n Prag. ERE i hoqi licencat CEZ pasi nuk plotsoi kushtet, tha ajo, ndrsa vijoi se, Borxhet q kan institu-cionet do i shlyhen CEZ-it, - nnvizoi m tej ipa. Por nga ana tjetr, sipas saj, borxhet q kompanit i kan njra-tjetrs do t rakordohen. Llogariten n total, mbi 200 milion euro borxhe q CEZ i ka vetm KESH. Burime pran KESH bj-n me dije se bhet fjal pr nj borxh t palikuiduar dhe i akumuluar n vite. Aktualisht msohet se administratori sht duke hartuar protokollin e likuidimeve.

  KonfliktiSipas ERE-s, pjesa q ekt

  n Prag duhet t pagua-jn pr shtetin shqiptar do t

  zgjidhet n bisedimet me Min-istrin e Ekonomis, dhe nse palt nuk bien dakord, shtja i kalon gjykats s arbitrazhit ndrkombtar. Nga ana tjetr sipas t dhnave, puna e kom-panis CEZ pr dy muajt e fun-dit, q kur ERE nisi procedimin pr heqjen e licencs ka pasur performancn m t dobt t gjith viteve q kompania operoi n Shqipri. Paralelisht

  autoritetet e energjetiks jan duke trajtuar edhe shtjen e 76 pr qind t aseteve q CEZ i bleu shtetit shqiptar n 2009-n. Por kompania private CEZ po vonon dhnien e doku-menteve referuar kompanive t tjera nnkontratore, ndaj Enti Rregullator i Energjis krkoi edhe nj her publikisht dorzimin e do bilanci, pr t njohur gjendjen e kompanis.

  Kreu i ri i CEZ, Sahit

  Dollapi, sht shpre-

  hur se nuk do t ket

  rritje t mimit t

  energjis elektrike

  pr konsumatort,

  gjat kohs s

  administrimit t

  prkohshm.

  Ka shum debi

  t pambledhura

  nga institucionet

  shtetrore dhe nga

  familjar e privat,

  - thot kreu i ri i CEZ.

  Sipas tij, pr dy muaj

  kompania do t ket

  struktur t re.

  n pritje t privatizimitt dyt t kompanis

  Paralelisht me vendimin pr shpronsim, qeveria do t bj edhe vlersimin e aseteve t kompanis CEZ, duke krijuar mundsit pr nj privatizim t dyt t sistemit t shprndarjes. ERE ka krkuar bllokimin e llogarive bankare t kompanis private deri n vlern prej 430 milion leksh pas vendimit t gjykats s Tirans q vlersoi si t drejt gjobn e vendosur pr mosrealizim t planit t investimeve dhe uljes s humbjeve n rrjet. CEZ ka hyr n tregun shqiptar n maj t 2009, duke bler 76 pr qind t kompanis, ndr-sa 24 pr qind vazhdon ta ket qeveria shqiptare. Sipas saj, puna n Shqipri u komplikua n fillim t 2012, kur si pasoj e thatsirs dhe nevojs pr t importuar energji nga jasht, KESH si prodhues i energjis rriti mimet pr CEZ Shprndarje, e cila gjithsesi nuk mund t reflektoj rritjen e kostos n mimin pr konsumatorin.

 • 06 E mart 29 janar 2013 soCiale

  projekti i Bashkimit europian

  8 milion euro pr industrin prpunuese n bujqsi

  Fermert e qarkut t Elbasanit jan njohur me projek-tin Mbshtetje pr bujqsin dhe zhvillimin rural, i cili financohet nga BE-ja. Ky projekt konsiston n mbshtetjen e fermerve, t cilt mund t prfitojn deri n 50% t investimit pasi ta ken prfunduar at. Fermert agropr-punues do t prfitojn nj shum q sht rreth 8 milion euro. Skema e granteve synon t mbshtes investime q ndrmerren nga prodhues dhe prpunues t qumshtit , mishit, perimeve dhe frutave. Drejtori i Agjencis s Zhvil-limit Bujqsor dhe Rurale, Gjok Vuksani, tha se qllimi sht q pas tre vjetsh t sigurohet prpunimi i produk-teve t gatshme pr treg n Shqipri. Zvendsdrejtori i shoqris gjermane GIZ, Roland ela, theksoi se ka pasur mjaft interes nga fermert pr t marr informa-cione dhe pr t aplikuar, n mnyr q t prfitojn nga grandet q ofron IPARD- Like. Aplikimet pr projektin IPARD- Like kan filluar nga dhjetori dhe do t vazhdo-jn deri m 18 shkurt. Shpenzimet e pranueshme pr do aplikim jan sasia minimale 2500 euro dhe ajo maksi-male 150 mij euro. Fermert duhet t hartojn nj plan investimi n fushn e prpunimit dhe t marrin miratimin nga ky projekt pr ta realizuar dhe n prfundim t tij do t mbshteten me 50% t investimit.

  erta Bode

  Vaksinat kundr gripit jan nj tjetr zgjidhje me pikpyetje. Efekti i tyre nuk sht i plot, madje jan nj tjetr ila me t ci-lin mbingarkojm organizmin ton kur efekti i saj nuk do t ndihet tek t gjith aplikuesit. Pllumb Pipero, drejtori i poli-tikave n Ministrin e Shnde-tsis, bri publike se vaksina sht 70% efikase. Dy vi-ruse t gripit A, prkatsisht AH3N2 dhe AH1N1 prkat-sisht, dhe gripi B, q sht i zakonshm pr kt stin, po prhapen n vendin ton. Viruset e gripit A jan m t rrezikshme se ai i tipit B. Spe-cialistt thon se prekja sapo ka filluar, ku jan eviden-tuar 5 raste, q po mbahen n izolim. Ky grip, q sht shum i prhapur n Amerik, po prhapet n vendin ton, duke br t ditur se n Ko-sov numri t prekurve nga virusi AH3N2 sht m i lart se n vendin ton. N Kosov jan evidentuar 29 raste. Specialistt theksojn se situata n vendin ton do t prkeqsohet gjat muajit shkurt dhe fillimit t muajit mars. Gjat konferencs t zh-villuar dje nga MSH Pipero bri t ditur se akoma nuk sht

  hapur epidemia. Epidemia nuk ka filluar. Virusi sapo ka fil-luar t qarkulloj, jan izoluar vetm 5 raste. Ka ende koh pr t aplikuar vaksinn, sepse jan 2 jav t konsideruara t mjaftueshme pr t krijuar im-unitetin e mjaftueshm, - tha Pipero. Deklarata e tij pr tu vaksinuar ra n kundrshtim me sigurin q kjo vaksin u ofron aplikuesve sipas konsta-timit t Piperos. Ai njoftoi se n 100 veta q vaksinohen, 70 prej tyre fitojn mbrojtje

  t prgjithshme dhe 62-66 prej tyre fitojn imunitet t plot ndaj ktij virusi. Efekti i vaksins sht te 60% e aplik-uesve, kjo nuk sht nj shifr q siguron dhe garanton aplik-uesit e vaksinuar se nuk do t preken prej atij virusi. Nuk u b e ditur publikisht se cilat grup-mosha apo njerz do t jen m t prekurit dhe se sa t rrezikuar jan njerzit q kan nj smundje tjetr, si diabeti, smundjet e zemrs, luhatjet e tensionit etj.

  mSh: qArkulloN viruSi, por eNde SkA filluAr epidemiA

  Vaksinat, nj ila me garanci t dobt pr imunitetin ndaj ah3n2

  70 persona n 100 t vaksinuar do t

  fitojn mbrojtjen e prgjithshme ndaj

  virusit AH3N2, i cili ka filluar t qarkullo-

  j n vendin ton, akoma jo n formn

  e nj epidemie. Efikasiteti i vaksins

  tregon q n 100 persona q vaksinohen

  30 do t jen ende t rrezikuar.

  62-66% n 100 persona q vaksino-

  hen do t fitojn imunitetin e plot

  ndaj virusit AH3N2, ka sjell uljen e

  siguris pr aplikuesit e vaksins.

  MSH bn t ditur se n 100 persona

  t vaksinuar 34-38 prej tyre mund

  t preken nga virusi AH3N2.

  Emer Institucionit Mosrealizimi I fondeve te PAK

  55,979,799NJ.2 917NJ.3 6,530NJ.5 112NJ.6 1,631,590NJ.7 127NJ.8 290NJ.9 80,121NJ.10 830NJ.11 123,409Vore 500Berxhite 229,331Baldushk 200,000Zall Bastar 1,697,802Shen Gjergj 117,520Dajt 2,314Vaqar 205,060Peze 205,000Ndroq 206,696Zall Here 206,186Berzulle 82Kashar 812,910Krrabe 698Kavaje 548Rrogozhine 426,590Lekaj 275,800Kryevidh 457Golem 41,504Gose 15,817Berat 2,669,499Ura Vajgurore 480Poshnje 978Kutalli 750,480Otllak 284,907Lumas 76,669Sinje 1,390Terpan 163,995Velabisht 90Vertop 1,003Rroshnik 2,180Cukalat 280,279Kucove 4,790Perondi 1,119Kozar 603Corovode 73Polican 2,800Qender 7,910Potom 14,195Leshnje 6,387Cepan 82,100Vendresh 8,110Bogove 230,958Zhepe 498,030Gjerbes 232,590Fier 146,621

  Patos 3,922,485Roskovec 1,350Dermenas 6,898Topoje 8,098Levan 740Frakull 5,250Qender.Fier 4,670F.Patos Ruzhdie 1,292Kurjan 18,340Kuman 32,894Cakran 92Ballagat 1,024,360Hyzgjokaj 43,570Golem 49,516Fier-Shegan 277,620Karbunare 40Allkaj 215,680Krutje 275,996Bubullime 48,460Kolonje 11,890Gradishte 556,740Remas 35,016Grabian 31,030Terbuf 103,274Ballsh 545Qender Mallakaster 295Aranitas 30Fratar 17,520Kute 714,760Greshice 469Elbasan 115,560Funar 5,210Gostime 51,320Gjinar 4Gjergjan 60Kajan 210,007Fierze 210,000Labinot Mal 10Mollas 5,770Rrase 53,740Shales 13,975Tregan 714Peqin 685,750Gjocaj 14,120Karine 49,922Pajove 36,000Perparim 260Sheze 478,310Gramsh 124,060Pishaj 10,995Kodovjat 5,049Kukur 4,115Skenderbeg 19,323Porocan 15,000Tunje 15,000Sulte 5,922Kushove 40,100Librazhd 3

  Prenjas 890Stravaj 1,820Hotolisht 180Lunik 70Rrajce 630Korce 15,557Voskopoje 20Vithkuq 3,400Liqenas 117,980Pojan 1,730Vreshtaz 30Pirg 250Gore 172,423Voskop 57,002Drenove 4Mollaj 96,880Erseke 560Leskovik 1,251Mollas 910,360Clirim 34,740Barmash 3,610Pogradec 1,600Velcan 100Trebinje 6,570Dardhas 15Cerrave 15,928Bilisht 9,750Miras 743,710Qender Bilisht 9,700Hocisht 9,910Proger 58,040Gjirokaster 237,020Qender Libohove 245,900Odrie 22,120Lunxheri 531,270Antigone 14,920Cepo 1,463,910Picar 301,230Drop I Posh 40,850Drop I Siperm 40,042Pogon 3,430Zagorie 699,670Memaliaj 273Qender 3,599Fshat Memaliaj 6,021Krahes 60Qesarat 455,203Luftinje 1,440Buze 402,357Kurvelesh 61,330Permet 482Kelcyre 620Carshove 20Qender Piskove 3,092Suke 56,416Ballaban 298,726Frasher 201,500Dishnice 480

  Petran 308,112Shkoder 1,000Postribe 420Pult 113,280Shoshe 330Shllak 34,775Vig Mnele 329,683Hajmel 10,470Berdice 5Ana e Malit 1,100Temal 5,015Kastrat 304Shkrel 30Fushe Arrez 25,077Qelez 240Gjegjan 9,990Blerim 6,887Qafe Mali 44Rrape 1Kukes 279Malzi 188,681Bicaj 84,670Terthore 310,770Shtiqen 1,489,320Zapod 65Shishtavec 440,028Topojan 518,580Bushtrice 356Kolsh 160,497Kalis 116,980Bytyc 9,450Lekbibaj 90Margegaj 552,424Bujan 905,180Llugaj 168Krume 1,031,803Fajze 1,007Gjinaj 106,693Lezhe 930Zejmen 90Ungrej 190,890Dajc 1,022Milot 17,420Rreshen 7,610Rubik 57,626Orosh 52,780Fan 2,499Selite 6,870Peshkopi 1,454Qender Tomin 700Melan 2,233Lure 915 Muhurr 1,780Kala e Dodes 15,990Zall Dardhe 56,736Zall Rec 1Fushe Cidhen 130Arras 8,236

  Luzni 1,533Bulqize 1,123,950Fushe Bulqize 2,197Trebisht(Klenje) 816Shupenze 43Gjorice 375,385Zerqan 82,396Martanesh 136,830Burrel 65,770Komsi 1,402Ulez 185,770Baze 2,441Rukaj 53,432Derjan 477,010Macukull 200,365Lis 80,970Suc 12,447Gurre 2,191Klos 3,528Xiber 954,710Vlore 80,470Orikum 92Selenice 408,439Himare 1,529Qender 440,770Novosele 1,026Brataj 260,600Shushice 826,820Vllahine 803Sevaster 5,040Armen 37,660Delvine 3,770Finiq 20,550Mesopotan 15,000Sarande 1,670Konispol 758,446Lukove 5,000Dhiver 60,780Xarre 400,000Markat 5,349,800Ksamil 60Aliko 74,970Durres 2,657,005Shijak 358,030Manez 990Sukth 897,905Rrashbulle 700,007Xhafzotaj 622,884Gjepalaj 406,825Katundi ri 537,248Maminas 490,730Ishem 205,000Kruje 92Nikel 493,260Bubq 84Koder Thumane 310Cudhi 345

  mpSShB u kthen akuzn njsive

  Shfrytzohet fondi i miratuar pr pagesat e PAK

  Gjat fundvitit t kaluar nj pjes e personave me aftsi t kufizuara n t gjith vendin u prballn me vshtirsi ekonomike t krijuara pr shkak t vonesave n marrjen e pagesave mujore. Njsit vendore ngritn pretendime n lidhje me fondet e pamjaftueshme pr pagesat e aftsis s kufizuar, duke ndrhyr n disa raste edhe me akordimin e fondeve shtes, me qllim zgjidhjen e problemeve t krijuara. Pas mbylljes s vitit buxhetor 2012 Ministria e Puns, shtjeve Sociale dhe Shanseve t Barabarta verifikoi realizimin e ktij zri nga ana e njsive vendore, bazuar n t dhnat e marra nga sistemi i thesarit. Nga ky verifikim rezultoi se 358 njsi vendore, prfshir dhe mjaft nga njsit q ngritn pretendimin e pamjaftueshmris s fondeve pr pagesat e paaftsis nuk kan realizuar kt z, duke i djegur fondet prkatse. Vlera e ktij mosrealizimi n shkall vendi shkon n 55 979 799 lek. Kjo vler e parealizuar nga njsit e pushtetit vendor prfshin pagesat e munguara t aftsis s kufizuar gjat vitit t kaluar, duke hedhur posht pretendimin e shum prej tyre pr mosakordim fondi nga buxheti i shtetit.

 • 07 E mart 29 janar 2013 aktualitet

  republika e shqiperiseagjencia e Zhvillimit t Zonave Malore

  republika e shqiperiseagjencia e Zhvillimit t Zonave Malore

  Nr i kontrates: MaDa/MMp/CW-impl/rr bala-Trebishte/2013/03 Financuesi(t): iFaD, qsh

  1. Republika e Shqipris ka marr kredi nga Fondi Ndrkombtar pr Zhvillimin e Bujqsis (IFAD) pr t mbuluar kosto t programit pr Programin Malet Drejt Tregut (MMP) dhe synon t prdor pjes t fondeve pr t mbuluar pagesa t ligjshme n kontratn pr:

  emrtimi i punimeve Civile: rehabilitimi i rrugs rurale bala, komuna Trebisht, bulqiz Numri i kontrats: MaDa/MMp/C-impl/rr bala-Trebisht/2013/03

  2. N kt kontekst, Agjensia e Zhvillimit t Zonave Malore bn ftes pr oferta t mbyllura pr ekzekutimin e punimeve civile t prmendura m sipr.

  3. Paketa e plot e Dokumentacionit t Tenderit mund t merret n zyrat e Agjensis s Zhvillimit t Zonave Malore, rruga shinasi Dishnica, Nr. 100 (pran selvis) Tiran, pas paraqitjes s nj krkese me shkrim dhe pagess s pakthyeshme prej 1,500 (nj mij e pesqind) Lek n Bankn Kombtare Tregtare numrin e llogaris 403288094 dhe pas dorzimit t mandatit t pagess n zyrn e Prokurimeve. Ofertuesit e interesuar mund t marrin informacion t metejshm n t njjtn adres.

  4. Pr t marr informacion pr kt punim dhe kushtet lokale, ofertuesit inkurajohen t marrin pjes n nj takim q zhvillohet para dits s tenderit, prpara dorzimit t ofertave si sht specifikuar n Letrn e t Dhnave. Marrja pjes n kt takim nuk sht e detyrueshme.

  5. Ofertat do t jen t vlefshme pr nj periudh 90 ditore nga dita e hapjes s Oferts dhe duhet t dorzohen tek Agjensia e Zhvillimit t Zonave Malore, rruga shinasi Dishnica, Nr. 100 (pran selvis) Tiran n ose para afatit t mposhtm, koh n t ciln do t hapen ofertat n pranin e ofertuesve q dshirojn t marrin pjes

  Data: 28.02.2013 Ora: 10.00

  6. Oferta duhet t dorzohet bashk me siguracionin e oferts (vetm n formn e nj garancie bankare) n nj vler jo m t vogl se 2 % e vlers s oferts, e kryer n favor t Agjensis s Zhvillimit t Zonave Malore. Ai duhet t jet i vlefshm deri 90 dit pas dats s hapjes s oferts.

  7. Ofertuesi q trheq ofertn gjat periudhs s vlefshmris s saj dhe/ose refuzon t pranoj lidhjen e kontrats pasi sht przgjedhur dhe/ose dshton t dorzoj eritifikatat e krkuara t sigurimit do t skualifikohet pr t marr pjes n oferta t tjera pr nj periudhe nj vjeare dhe siguracioni i oferts do t konfiskohet.

  8. Siguracioni i performancs dhe shuma e depozituar pr periudhn e prgjegjesis mbi defektet (10%) do t konfiskohet n rast se ofertuesi dshton t kryej punn sipas kontrats.

  9. Afati prfundimtar pr trheqjen e dokumentacionit do t jet data 21.02. 2013, ora 16.00.

  Nr i kontrates: MaDa/MMp/CW-impl/rr radovesh-Ostren/2013/04 Financuesi(t): iFaD, qsh

  1. Republika e Shqipris ka marr kredi nga Fondi Ndrkombtar pr Zhvillimin e Bujqsis (IFAD) pr t mbuluar kosto t programit pr Programin Malet Drejt Tregut (MMP) dhe synon t prdor pjes t fondeve pr t mbuluar pagesa t ligjshme n kontratn pr:

  emrtimi i punimeve Civile: rehabilitimi i rruges rurale radovesh, komuna Ostren, Diber Numri i kontrats: MaDa/MMp/CW-impl/rr radovesh-Ostren/2013/04

  2. N kt kontekst, Agjensia e Zhvillimit t Zonave Malore bn ftes pr oferta t mbyllura pr ekzekutimin e punimeve civile t prmendura m sipr.

  3. Paketa e plot e Dokumentacionit t Tenderit mund t merret n zyrat e Agjensis s Zhvillimit t Zonave Malore, rruga shinasi Dishnica, Nr. 100 (pran selvis) Tiran, pas paraqitjes s nj krkese me shkrim dhe pagess s pakthyeshme prej 1,500 (nj mij e pesqind) Lek n Bankn Kombtare Tregtare numrin e llogaris 403288094 dhe pas dorzimit t mandatit t pagess n zyrn e Prokurimeve. Ofertuesit e interesuar mund t marrin informacion t metejshm n t njjtn adres.

  4. Pr t marr informacion pr kt punim dhe kushtet lokale, ofertuesit inkurajohen t marrin pjes n nj takim q zhvillohet para dits s tenderit, prpara dorzimit t ofertave si sht specifikuar n Letrn e t Dhnave. Marrja pjes n kt takim nuk sht e detyrueshme.

  5. Ofertat do t jen t vlefshme pr nj periudh 90 ditore nga dita e hapjes s Oferts dhe duhet t dorzohen tek Agjensia e Zhvillimit t Zonave Malore, rruga shinasi Dishnica, Nr. 100 (pran selvis) Tiran n ose para afatit t mposhtm, koh n t ciln do t hapen ofertat n pranin e ofertuesve q dshirojn t marrin pjes

  Data: 01.03.2013 Ora: 10.00

  6. Oferta duhet t dorzohet bashk me siguracionin e oferts (vetm n formn e nj garancie bankare) n nj vler jo m t vogl se 2 % e vlers s oferts, e kryer n favor t Agjensis s Zhvillimit t Zonave Malore. Ai duhet t jet i vlefshm deri 90 dit pas dats s hapjes s oferts.

  7. Ofertuesi q trheq ofertn gjat periudhs s vlefshmris s saj dhe/ose refuzon t pranoj lidhjen e kontrats pasi sht przgjedhur dhe/ose dshton t dorzoj eritifikatat e krkuara t sigurimit do t skualifikohet pr t marr pjes n oferta t tjera pr nj periudhe nj vjeare dhe siguracioni i oferts do t konfiskohet.

  8. Siguracioni i performancs dhe shuma e depozituar pr periudhn e prgjegjesis mbi defektet (10%) do t konfiskohet n rast se ofertuesi dshton t kryej punn sipas kontrats.

  9. Afati prfundimtar pr trheqjen e dokumentacionit do t jet data 25.02. 2013, ora 16.00.

  FTese per OFerTe (iFb) FTese per OFerTe (iFb)

  megjithse mendimet q po i bhen ligjit t legalizimeve mund t konsiderohen si nj amnisti pr shum ndrtime t bra pas hyrjes n fuqi t tij n vitin 2006, srish do t ket shum prej ndrtimeve informale q do t rrezikojn t prishen. Bhet fjal pr ato ndrtime q jan br duke mos marr parasysh planet e zhvillimit ose shtesa pal-latesh q kan zn hapsirat publike ose trotuaret. Jasht procesit srish do t mbeten dhe ndrtimet e ngritura n oborret e shkollave, n zonat arkeologjike apo n zonat e ndotura, pasi rrezikohet jeta e banorve.

  Zonat turistikePas verifikimeve n

  terren ka lindur nevoja q t rishihet edhe nj her ligji i legalizimeve, i cili n kta 7 vjet ka psuar jo pak ndryshime. Vrtet do t ket tolerime dhe abrogime t ligjit t mparshm, si jan shum ndrtime n zonat me prparsi turistike, ku ekzis-ton mundsia e modifikimit dhe prshtatjes s planeve urbanistike, pasi, pr hir t s

  Ndryshimet q do ti bheN ligjit, ja far do t bhet me Ndrtimet N zoNat turistike

  legalizimet, kush rrezikon t mbetet jasht procesit

  vrtets, duhet thn se ka dhe investime q jan serioze dhe shembja e tyre do t hapte nj problem social. Ajo q nuk do t tolerohet ka t bj kryesisht me shprfilljen q shum individ i kan br paralajmrimeve t pushtetit lokal ose q kan ndrtuar n zona ku m par sht para-shikuar ngritja e fshatrave turistike apo investime t tjera n turizm. Kryesisht ndrtimet e pavend n zonn e Jugut nuk do t tolerohen dhe sinjalet jan dhn koh

  pas kohe, si jan rasti i Jals, Himars apo Ksamilit. T tjerat pastaj kan t bjn me zonat arkeologjike, zonat e ndotura, ndrtimet mbi kole-ktor, zonat e mbrojtura me ligje t veanta pr biodiver-sitetin e tyre, zonat naftm-bajtse, oborret e shkollave etj. Burime nga ALUIZNI shprehen se pas verifikimit dhe prfundimit t procesit do t vendoset se far do t bhet me kto ndrtime, t cilat ose do t prishen, ose n raste t veanta mund t

  legalizohen, por me mimet e tregut dhe nj gjob pr-katse sipas rastit

  80 mij ndrtimeNdrkoh specialistt

  e legalizimeve kan filluar srish kqyrjen e fotografi-meve dhe verifikimin n terren t ndrtimeve in-formale. Si dihet, n vitin 2007 u ndrmor fotografimi nga ajri i zonave informale dhe u prcaktua gjurma pr seciln prej tyre. Specialist t legalizimeve shprehen se kompania ka br nj pun t lavdrueshme, por sht vrejtur q edhe pas ktij procesi ndrtimet kan vijuar srish. Mendohet se numri i tyre shkon deri n 80 mij dhe nj pjes e mir e tyre jan ose shtesa katesh, ose vazhdim t shtesa t pallateve q kan mbetur pa u ndrtuar n koh. Nga ana tjetr nj pjes e mir e individve ende nuk kan deklaruar ndrtimet e bra, megjithse gjurma ekziston n fotot ajrore, dhe kto do t futen n procesin e legalizi-meve, i cili sipas deklaratave t kreut t ALUIZN-it do t prfundoj brenda vitit 2013.

 • 08 E mart 29 janar 2013 aktualitet

  mariglen mulla

  performanca e spikatur e Antidrogs dhe sekues-trimi i 10 milion eurove t pasurive t krimit, ishin dy prej pikave q u theksuan dje n analizn 1-vjeare t poli-cis s Tirans. Kryepolici i kryeqytetit Bernard Caushaj renditi dje progresin dhe ar-ritjet e puns s strukturs q ai drejton, duke theksuar detyrimet q rrjedhin nga Pro-grami njvjear i Ministris s Brendshme. Sipas Caushajt, gjat vitit 2012, treguesit e veprimtaris s puns t poli-cis s Tirans kan pasur rri-tje progresive, krahasuar me nj vit m par. Gjithsej, sht marr dijeni dhe jan referuar 7939 vepra penale, nga t cilat jan zbuluar 6962 prej tyre. Jan prfshir gjithsej 7770 autor, arrestuar n kushtet e flagrancs 1243 autor, pro-ceduar n gjendje t lir 5856 autor. Krahasuar me nj vit m par ka rritje t evidentimit me 1173 vepra penale m shum dhe njkohsisht rritje t forcs zbuluese me 4.2%. Sektort e Hetimit t Krimit kryen 142 operacione policore, ose 56 m shum se n vitin 2011. Si prioritete pr kt vit Caushaj theksoi thellimin e lufts kundr krimit t organi-zuar dhe terrorizmit, luftn kundr korrupsionit n admin-stratn publike, policim i ud-hhequr nga Inteligjenca, etj.

  Antidroga, bum arrestimeshGjat vitit t kaluar, Sektori

  kundr Narkotikve dhe Trafiqeve n policin e Tirans, ka evidenc-uar 527 vepra penale, n t cilat jan implikuar dhe proceduar penalisht 631 autor. Nga kta, 216 jan arrestuar e ndaluar dhe 408 jan ndjekur n gjendje t lir. Vetm nga Seksioni kundr Narkotikve jan finalizuar 37 op-eracione policore, ku jan sekues-truar 936 kg canabis sattiva, 29 kg heroin, 2 kg kokain dhe 150

  itali- Hetuesit n Katania arrestuan 2 vellzr italian dhe nj shqiptar, t cilt n qershor t vitit t kaluar i hodhn acid audiencs s nj koncerti, duke u shkaktuar plag. Kshtu, n pranga ran vllezrit italian Filippo dhe Francesco Piazza, respektivisht 22 e 24 vje, si dhe shqiptarin 22-vjear Sajmir Thekna, si autor t ksaj ngjar-jeje t rnd. Policia i akuzon ata pr agresion kundr m shum se 30 t rinjve, m 22 qershor n Caltagirone, ku gjat nj nate normale muzike, ishte acidi sul-

  u dhunua nga italiani 18vje, vdes shqiptari Meta

  itali- Ditn e djeshme 45-vjeari Artan Meta, humbi jetn n Villasor t Italis, pasi u dhunua barbarisht nga nj 18-vjear italian. Baristi shqiptar ishte prej katr ditsh n gjendje kome, por nuk arriti t mbijetonte pr shkak t plagve t rnda. Si njoftojn mediat n Itali, mjekt kan br gjithka pr ta shptuar, por dmtimet e mdha q kishte marr n kafk, e bn t pamundur mbijetesn e tij. Sipas mediave, lajmi pr vdekjen e shqiptarit ka shokuar t gjith Italin. Baristi Artan Meta njihej si nj person i dashur q nuk krijonte probleme.

  Drejtsia paraqet ndryshime nkodin Civil dhe at t procedurs

  Ministri i Drejtsis, Eduard Halimi, prezantoi nismat m t fundit t dikasterit t tij, disa ndryshime ligjore n Kodin e Procedurs Civile dhe Kodin Civil, gjat nj takimi q zhvilloi me grupet e interesit, dje n Tiran. Sot prezantojm paketn e ligjeve q shkojn n favor t interesit t qytetarve dhe sistemit bankar, sistem q sht jetik n koht q jetojm, n kushtet kur krkohen imunitete ndaj krizs ekonomike dhe nj rritje e qndrueshme ekonomike dhe nuk ka koh pr t humbur pr shkak t procedurave t tejzgjatura q zhvillo-hen n sistemin gjyqsor, tha Halimi. Duke dhn detaje t reforms, ministri Halimi tha se kemi nj paket ligjore, e cila ka t bj me heqjen e trajtimit t trashgimis nga gjykatat dhe kalimin e procesit tek notert, duke eleminuar procedu-rat gjyqsore pr shtjet e trashgimis, si dhe ulur kostot pr qytetart. Ndrkoh, reforma parashikon dhe lehtsimin e procedurave pr urdhrat e ekzekutimit, krijimin e nj por-tali unik pr aksesin online n hipotek, regjistrin e prmba-ruesve, etj. Ministri Halimi bri thirrje q kjo reform t mos jet peng i opozits n Parlament. I ftoj deputett t ngrihen n prgjegjsin e tyre politike, pr ti votuar kto ndryshime n respekt t qytetarve q i kan votuar,- tha ai. Ndrkaq, n nj deklarat pr shtyp, Gjykata e Lart ishte dakord, n lidhje me ndryshimet e propozuara n Kodin Civil, ndrsa para-qitn sugjerime n lidhje me ndryshimet e propozuara n Ko-din e Procedurs Civile, n nenet 6, 7, 10, 11 dhe 12. Ndrkaq, pr nenin 14 n njoftim thuhet se mendojm se duhet t hiqen fjalt n themel pr t shmangur mosprputhjen me rolin e Gjykats s Lart, e cila sht nj gjykat ligji dhe jo fakti, pra nuk i shqyrton shtjet n themel si gjykatat e faktit. Ndrsa, lidhur me pikn 2 kjo gjykat mendon q ajo t ndryshoj vetm pr sa i prket numrit t gjyqtarve n prbrje t kolegjit, duke prcaktuar kolegje me prbrje nu-merike t ndryshme, n referim t nenit 35 t K.P.C. dhe pjesa tjetr e dispozits t mbetet e pandryshuar. M tej Gjykata e Lart paraqiti sugjerime pr lshimin e urdhrit t ekzekutimit dhe ngarkesn shum t madhe t shtjeve gjyqsore. Sipas gjykats, ka nevoj q t rishihet edhe gjykimi i mos-marrveshjeve pr juridiksionin dhe kompetencn apo gjykimi n apel, sidomos lidhur me faktin e paraqitjes se krkimeve dhe provave t reja. Sugjerime pati edhe pr nenin 19 t projektligjit. Lidhur me ndryshimet q synojn mbrojtjen e sistemit banker, pr ta br m akselerues procesin e ekze-kutimit t kolateralit, Seyhan Pencapligil, Kryetar i Shoqats s Bankave, pas falenderimeve, i cilsoi kto ndryshime si hapat e duhur, n kohn e duhur dhe n drejtimin e duhur.

  dy vllezriT iTAliAN iShiN roje, kiShiN iNAT me Nj proNAr lokAli dhe iSh-T dAShurN

  pranga shqiptarit, u hodhi acid spektatorve N amfiteatr, m 22 qershor u dmtuan n fytyr 30 t rinj

  furik, i hedhur prej tyre q shkak-toi djegie t rnda te disa nga viktimat. Pikrisht m 22 qer-shor shfaqja Ngjyra e ujit duhet t argtonte me xhaz qytetart, t cilt, si zakonisht, po shpen-zonin at mbrmje n paqe. N orn 22.15, kur i riu nga ballkoni me pamje nga arena e amfiteat-rit hodhi nj mas t lngshme q preku dhjetra spektator. Lngu ishte n fakt acid sul-furik i rrezikshm, n prqen-drim t lart. T rinjt e prekur, me ndihmn e ambulancave arritn n spital, por 6 prej tyre

  morn trajtim. Nprmjet ana-lizs s profilit n Facebook t italianit Francesco Piazza u gjet se kishte mik shqiptarin Sajmir Thekna, teksa t dy shfaqeshin n disa foto s bashku me italia-nin tjetr Filip. Elementt shtes kan shrbyer pr t rindrtuar dinamikn e krimit q i atribuo-het Sajmir Thekns. Pra, shqip-tari kreu veprimin e hedhjes s acidit, ndrsa dy vllezrit kishin rolin e kontrollorve. Pas veprs penale t tre do t fshiheshin n nj shtpi n Renda. Motivi i ngjarjes u cilsua pr shkak

  t arsyeve personale q lidhen me sherret mes Filipit dhe nj pronari restoranti, si dhe nj grindje me ish-t dashurn e tij, e cila at nat n amfiteatr ishte e pranishme si spektatore. Lajmi pr arrestimin e tyre u b i ditur prmes nj konference pr shtyp, n prani t proku-rorit Paolo Giordano. N mesin

  e shum t rinjve, t pranishm n konferencn pr shtyp, ishte edhe Giovanna Floridia, nj nga vajzat q mbart n fytyr shen-jat e asaj nate. Un nuk mund ti kuptoj arsyet pr kt akt. Kam kaluar vern n mes t spitaleve dhe mjekimeve dhe ende duhet ti nnshtrohem medikamente javore,-tha ajo.

  Filippo Piazza

  Sajmir Thekna

  Francesco Piazza

  N Nj viT N TirAN u SekueSTruAN 10 milioN euro pASuri krimi

  policia n analiz, shklqejnantidroga dhe ligji anti mafies

  kg prziers kokaine dhe heroine. sht br pun e mir n drejtim t Lufts kundr Kultivimit t bimve narkotike. Ksisoj, vetm me 2 kg kokain t sekuestruar, Antidroga e Tirans ka plotsuar nj shifr t till q nse mblidhet sasia e kokains s sekuestruar n Shqipri, nuk bhen 2 kg.

  Sekuestrohen 10 milion euro Seksioni pr Hetimin e

  Aseteve Kriminale, vazhdon punn, ndrsa objekt i fushs s zbatimit t Ligjit Antima-fia me qllim hetimin pasuror nuk kan qen vetm person-at, ndaj t cilve ka nisur nj procedim penal, por edhe ndaj familjarve t tyre. Nj nga objektivat prioritare t struk-turave kundr krimit ekonomiko-financiar ka qen sekuestrimi i produkteve t prfituara nga

  veprimtaria kriminale ku rezul-tatet e vitit 2012 tregojn se vlera e sekuestruar sht mbi 10 milion Euro, ose 12 her m shum se n vitin 2011, gj e cila e ka goditur krimin n pikn m t fort, at t financimit t tij. Ndrkaq, n fushn Kundr Krimeve Financiare, jan evidentuar gjithsej 860 vepra penale, zbuluar 850 vepra penale, me 1119 autor.

  kRiMinaliteti gjat 2012-s

  Sektori kundr Krimeve t Rnda ka evidentuar gjithsej 323 vepra penale, zbuluar 215, ku jan pro-ceduar gjithsej 299 autor, nga t cilt 200 autor jan arrestuar e ndaluar, 28 autor jan proceduar n gjndje t lir. Nga kto struktura jan realizuar 18 operacione policore, ku veohet operacioni m i sukseshm BANKA me arrestimin e shtetasit Viktor Gushi, i akuzuar pr 15 vjedhje me arm dhe dy vjedhje me arm me pasoj vdekjen t kryera n mnyr sistematike n Tiran. Pr zbulimin e ngjarjeve t vjetra, jan rifilluar dhe jan dokumentuar gjithsej 129 ngjarje t vjetra. Vitin e kaluar jan kapur gjithsej 256 persona me arm pa leje. Jan kapur gjithsej 480 persona t shpallur n krkim. Strukturat Hetimit e Parandalimit t Krimeve, n komisariatet e policis kan evidentuar 5850 vepra penale, prej t cilave jan zbuluar 5001. Jan referuar gjithsej 379 aksidente automobilistike, 43 aksidente m pak se vjet.

 • 09 E mart 29 janar 2013 aktualitet

  elBaSaN- N Elbasan nuk jan konstatuar raste t virusit gripal q preku Amerikn AH3N2, por sipas mjekve duhet treguar shum kujdes me komplikacionet e virozave t stins. N spitalin pediatrik n Elbasan numri i fmijve t prekur nga simptomat gripale sht rritur gjat ksaj periudhe duke arritur nj fluks deri n 70 fmij n dit n shrbimin ambulator t spitalit pediatrik. Fmijt paraqiten n spital me vshtirsi n rrugt e frymmarrjes, bronkopneumoni, laringit dhe probleme t aparatit trets, t cilat shoqrohen me t vjella dhe temperatur t lart. Shefi i pavijonit t Edomond Laho tha se fmijt nuk kan pasur komplikacione t rnda dhe shumica i kan marr mjekimet n shtpi. Laho theksoi se krahasuar me nj vit m par n t njjtn periudh numri i fmi-jve q paraqiten m gjendje gripale sht m i ult. Shefi i pediatris i bri thirrje prindrve q nse fmijt kan temperatur t lart,

  t vjella dhe koll menjher t paraqitet tek mjeku i familjes. Bri thirrje sidomos pr nj kujdes t shtuar ndaj komplikacioneve, pasi pikrisht nga komplikacionet vijn edhe paso-jat. Sipas tij, aktualisht qarkullojn viruset A q jan H3N2, H1N1. Shenjat jan si t gripit t zakonshm dhembje koke, koll, tempera-tur e lart, por nse kolla sjell vshtirsi n frymmarrje, sht e domosdoshme q t shkohet tek mjeku i familjes. l. lleshi

  kapen 340 kg drog n Fier, zhduket transportuesi

  FieR- Policia e qarkut t Fierit deklaroi se ka mundur t sekuestroj nj sasi t konsiderueshme lnde narkotike. Sipas t dhnave paraprake msohet se droga u gjend n nj automjet t braktisur n zonn e njohur si Liqeni i Levanit. Policia e Fierit thot se drejtuesi i automjetit ka braktisur at n momentin q ka konstatuar se sht duke u ndjekur nga uniformat blu. Pas mbrritjes n vendin e ngjarjes, policia ka sekuestruar 340 kilogram drog e llojit kanabis sativa e ndar n 344 pako dhe t mbshtjell me natriban.

  i tregoi shtpin e gjyqtares, arrestohet 19-vjeari

  VlORe- Arrestohet autori i dyt i dyshuar pr sulmin me acid ndaj gjyqtares s Vlors, Mirela Mishgjoni. Lajmi u b i ditur nga burime zyrtare q than se nga strukturat kundr Krimeve t Rnda n Drejtorin e Policis Qarku Vlor nn drejtimin e Prokuroris se rrethit gjyqsor Vlor sht br kapja dhe ndalimi i shtetasit L. Kamberi, vje 19, banues n lagjen 28 Nntori Vlor. Ndalimi i ktij shtetasi u krye pasi dyshohet se ka ndihmuar shtetasin Nertil Zotaj, n sulmin me acid t gjyqtares Mirela Mishgjoni, duke i treguar autorit banesn e gjyqtares. Materialet procedurale ju referuan Prokuroris pr ndjekje t mtejshme. Ngjarja ndodhi javn e kaluar kur gjyqtarja Mishgjoni u sulmua nga shtetasi Nertil Zotaj sapo doli nga banesa e saj pr t shkuar n pun. Autori i ngjarjes i hodhi gjyqtares acid n fytyr duke i shkaktuar djegie t lkurs. Pak dit pas ngjarjes, policia arrestoi au-torin, nj ish i dnuar nga gjyqtarja Mishgjoni. Sot ka rn n pranga personi q ka treguar adresn e banimit t gjyqtares ku agresori ka pritur pr t kryer sulmin me acid.

  Dnohet me 5 vjet e 8 muaj burg kunati i Dritan Dajtit

  DuRReS- Gjykata e Durrsit deklaroi fajtor kunatin e Dri-tan Dajtit, t cilin e ka dnuar me 5 vjet e 8 muaj burg. Dje sht dhn vendimi penal ndaj shtetasit Ergest Xhoxhit, i cili sht deklaruar fajtor pr veprat penale t prkrahjes s au-torit t krimit dhe falsifikim dokumentesh. Gjykata e Shkalls s Par pr Krime t Rnda Tiran q nga dosja penale q i prket t pandehurit Dritan Dajti pati veuar shtjen pr t pandehurit Ergest Xhoxhi dhe Maringlen Muaj, dosje e cila i sht prcjell pr kompetenc gjykats s rrethit gjyqsor Durrs. Ergest Xhoxhi akuzohej pr veprat penale t Prkrahjes s autorit t krimit dhe Falsifikimit t dokumenteve n bashkpunim, ndrsa i pandehuri Maringlen Muaj akuzuar pr veprn penale t Shprdorimit t detyrs.

  Grabitnin me maska, arrestohen 2 shtetas

  VlOR- Policia e Vlors ka arrestuar dje dy shtetas, t cilt nn krcnimin e armve dhe maskave grabisnin qytetart. Sipas policis, t arrestuarit R. Hoxhaj, 34 vje, lindur dhe banues n fshatin Hadraj, komuna Vllahin dhe L. Saliaj lindur dhe banues n fshatin Rexhepaj, komuna Vllahin, n bashkpunim me njri-tjetrin dhe nj person tjetr t identifikuar dhe shpallur n krkim nga policia, t maskuar dhe t armatosur kan grabitur shtetasin N. I, t cilit i kan marr parat dhe sendet me vler q kishte me vete. Me marrjen e njoftimit pr kt rast menjher kan shkuar rreth 40 forca policore, t cilat kan br izolimin e vendit, si dhe gjetjen dhe arrestimin e autorve.

  Drejtoria e ShnDetit Publik merr venDimin PaS analizave

  Mbyllet ujsjellsi pr 300 familje, uji tepr i ndoturI lihet nj jav koh ndrmarrjes, apel banorve t mos e pinDrejtoria e Shndetit Publik ka mbyllur

  ujsjellsin e fshatit Shals t komuns me t njjtin emr si pasoj e rrjetit tejet t amortizuar. Nga kontrollet e kryera ka rezultuar se uji kishte prmbajtje t lart baktereologjike t dmshme pr shn-detin e banorve. Drejtori i Drejtoris s Shndetit, Bujar Kllogjeri, tha se sht ln afat nj jav koh Ndrmarrjes s Ujsjellsit t fshatit q t marr masa pr sistemimin e tubacioneve t amorti-

  zuara, n rast t kundrt kjo ndrmarrje do t prballet me gjob nga inspektort e Shndetit. Pas masave t mparshme pr disa ujsjells ne vendosm pezullimin e prkohshm t ujsjellsit q furnizon me uj 350 familje n fshatin Shals. Vendimi u mor pas rezultateve t analizave t ujit t pijshm n ujsjellsin e ktij fshati. Nga prfundimet uji rezulton me prm-bajtje t lart mikrobike tej normave t lejuara dhe pr kt arsye ne jemi t de-

  tyruar ta pezullojm pr nj koh t caktu-ar deri n marrjen e masave konkrete nga ndrmarrja prkatse. Kllogjeri u bri thir-rje banorve t fshatit Shals q t mos e konsumojn ujin pr t pir, por vetm pr nevoja t tjera. Drejtoria e Shndetit Publik po kryen kontrolle intensive n ko-munat e rrethit te Elbasanit, pasi shirat e fundit dhe rrjetet e amortizuar e shtojn mundsin q uji i pijshm t rezultoj me prmbajtje t lart bakteriologjike.

  vrau Dhe maSakroi truPin e 18-vjeareS Shtatzn aiShe vata

  Gjykata e Durrsit jep 25 vjet burg pr Shaban Norjen

  DuRReS- Gjykata e Dur-rsit dnon me 25 vite burg 80-vjearin Shaban Norja, i cili masakroi mbrmjen e 11 tetorit 2012, 18-vjearen Ajshe Vata, me t ciln si ka deklaruar ka pasur nj lidhje intime. Mso-het se Norja sht dnuar me 25 vite burg, pasi ka pranuar gjykimin e shkurtuar. Ai ka pran-uar para trupit gjykues vrasjen e 18-vjearjes Vata, pr shkak se ajo nuk abortonte fmijn q priste nga ky i fundit. Ndr-koh q m hert Prokuroria ka krkuar burg prjet pr mon-strn e Durrsit. Ngjarja e rnd tronditi mbar opinionit publik. Gjetja e trupit t nj femre, i ma-sakruar dhe pa kok m tepr se sa e skenave t nj filmi horror ngjante me t pabesueshmen. Por hetimet uan n kapjen e autorit, i cili pranoi se e kishte kryer krimin me gjakftohtsi dhe krejt i vetm.

  Masakrimi Ajshe Vata u gjet e ma-

  sakruar pa kok mngjesin e 11 tetorit nga nj bashkfsha-tar i saj, n nj ar me misr n fshatin Xhafzotaj, aty ku edhe jetonte. Kur ekspertiza vrtetoi se ajo ishte shtatzn, hetimet morn nj rrjedh tjetr derisa u b e mundur kapja e Shaban Norjas. Ekspertt arritn n konkluzionin se vajza ishte abuzuar q 14 vje nga Norja, i cili ka deklaruar m pas q e vrau vajzn pr shkak se nuk donte t abortonte fmijn q priste nga ai. Sipas organit t akuzs, Norja ka kryer ekze-kutimin e 18-vjeares, fillimisht me arm zjarri tip pistolet dhe m pas e ka gjymtuar, duke i pre-r kokn viktims me nj spat me mendimin q t mos identifi-kohej. E qllova me plumb nga pas dhe pastaj ia preva kokn me spat. Kokn e keni te fer-rat pran ars me misr. Ky ka qen deklarimi i tmerrshm i Shaban Norjes, 80 vje, q zbardhi ngjarjen makabre t masakrimit t 18-vjeares Ajshe Vata nga Xhafzotaj i Durrsit. Pas dshmis s tij, koka u gjet e fshehur rreth 100 metra larg vendit t krimit.

  ShFaqet Me pROBleMe N FRyMMaRRje

  Virusi amerikan, mjekt krkojn kujdes tek komplikacionet

 • 10 E mart 29 janar 2013 inteRVistrrfeheT prpArA ArTur zhejiT ideologu NeoNAziST i AgimiT T ArT

  Papas: Shqiptart nuk ekzistojn si komb, jan grek t harruarD

  eputeti neonazist grek i Agimit t Art, Kristos Papas, n nj intervist dhn gazetarit Artur Zheji i ka etiketuar shqiptart me gjith-farlloj epitetesh.

  Hajdut, kriminel, grek t harru-ar etj. jan gjuha q prdor deputeti grek n adres t nj populli sovran, i cili sapo festoi 100-vjetorin e pavar-sis. Pr t njohur m mir gjuhn q prdor nj deputet i vendit fqinj, i cili pr m shum sht me origjin suli-ote, nj fshat i kahershm shqiptar.

  - Zoti papas, partia juaj, agimi i art, sht nj parti q ka vn helenizmin dhe interesat komb-tare greke n plan t par. a men-doni se greqia sht n rrezik dhe a ekziston, sipas jush, nj konspir-acion kundr greqis?

  - Para se t prgjigjem dua tju pr-shndes edhe un dhe gjithashtu t prshndes t gjith vllezrit tan, grekt e Vorio-Epirit q ndoshta na ndjekin n kt emision dhe tju them nuk ju harrojm dhe jemi afr jush. Pr sa i prket pyetjes suaj u prg-jigjem se me t vrtet Agimi i Art sht nj parti etnike e cila lufton pr t drejtat e helenizmit dhe un kam nderin dhe gzimin ta drejtoj. Pr sa i prket konspiracionit mendoj se nuk gjendet vetm Greqia n qendr t fajdexhinjve ndrkombtar, gjenden t gjith popujt e bots. Globalizmi apo rendi i re sht nj rrezik pr t gjith popujt, si sht gjithashtu nj rrezik edhe pr popullin tuaj.

  - ka nj kuriozitet shum t madh n audiencn shqiptare, dilema ekziston apo nuk ekziston Vorio-epiri. sipas mendimit tuaj, ekziston Vorio- epiri, nse ekzis-ton, mbi argumente e mbshtes-ni kt tez?

  - Fillimisht, Vorio-Epir sht nj emrtim q daton n fillim t shek-ullit t kaluar, pra shekullit t XX, konkretisht pas vitit 1914. Pr ne historikisht nuk ekziston emrtimi Vorio-Epir n kuptimin se ka Epir Ve-rior dhe Epir Jugor. Epiri sht nj dhe pr ne ekziston nj Epir, q sht grek dhe nj pjes e tij n kto momente ndodhet n duar t huaja, n duart e shtetit shqiptar. Sigurisht emrtimi ka mbetur dhe e kemi br tonin, e pr-dorim. Ajo q dua t nnvizoj, dhe kjo tregon shkalln e rnies s fuqis s pals greke, sht se politika zyrtare greke e konsideron Vorio-Epirin emr-tim t ndaluar. Ministria e Jashtme ka frik t prdor emrtimin Vorio-Epir, ndaj ne jemi shum krenar si parti, dhe un personalisht, q detyruam zv.ministrin e jashtm t Greqis, z. Ciara, t pranoi n salln e parla-mentit grek dhe t shqiptoj emrtimin Vorio-Epir. Madje, duke iu prgjigjur pyetjeve tona, z. Ciara pohoi se edhe ai sht vorioepirot. Ngaq besojm se qeveria greke sht e shitur ndaj interesave t huaja tek fajdexhinjt ndrkombtar, te borxhdhnsit dhe amerikanistt, konsiderojm arritje tonn q, megjithse n bisedime off rekorder, deri edhe ministri i jashtm na ka pohuar se Vorio-Epiri sht n zemrat tona dhe ne bjm aq sa mun-demi sepse kshtu jan situatat! Nuk mundemi m shum!

  - nse Vorio-epiri sht tok helene dhe ju e konsideroni kt nj padrejtsi historike, pr shem-bull e br edhe n traktatin e Versajs, si mendoni se korrigjo-het ky gabim historik?

  - Ekziston vetm nj pohim: Vorio-Epiri sht grek. Kjo nuk shtrohet si pyetje. Nse doni ta diskutojm, dhe nuk kam asnj problem, ka nj histori t gjat tremijvjeare t pranis greke n kto troje, q para Krishtit.

  Monumentet, gjuha, popullsia, histo-ria vet prgnjeshtron do rast, do mendim t kundrt. Ndrgjegjja sh-qiptare, ndrgjegjsimi kombtar sh-qiptar sht nj fenomen i cili u shfaq n fillimet apo nga fundi i shekullit t 19, madje nse doni u shfaq n fil-limet e shekullit t 20 dhe sht nj ndrgjegje kombtare e imponuar nga fuqit e mdha si Italia apo Austro- Hungaria. U mbshtett si popull n gjurm t huaja, t vjedhura, nuk keni gjurmn tuaj. Edhe Heroi juaj Kom-btar sht Jorgjo Kastriotis, nj feu-dal grek i helenizmit mesjetar. Edhe ish-mbreti juaj, gjyshi i pasardhsit t fronit t Zogut, Zoti Leka, pranon n intervistn e tij n vitin 1931 sa m posht: Pranoj se n t vrtet bren-da mbretris s shqiptarve ka edhe vende ende greke si Kora, Himara, Dhrovjan, Gjirokastra dhe disa t tjer. Shohim sot Princin Leka, pasardhsin e shqiptarve, dhe nse nuk gabohem i implikuar n trafik armsh. Shohim pra kt trafikant t rndomt i cili pati paturpsin q muajt e fundit, n prurimin e nj prmendoreje t Zogut n Tiran, t deklaronte se kufijt midis Shqipris dhe Gre-qis duhen rishikuar. Pr fat t keq popullsit n veri t Greqis jan popullsi q prbhen nga grek t cilt ndrruan besimin, ndrruan dhe prfituan nj ndrgjegje t rreme komb-tare, ndrsa shum mir do t kishte mundsi q jo vetm Vorio-Epiri, por edhe e

  gjith Shqipria t jet nj rrethin apo nj periferi e Greqis.

  - Z. papas, meq ju that se sknderbeu sht me origjin greke, edhe shqiptart q flasin shqip jan grek dhe pastaj jan shqiptarizuar? a ekziston kombi shqiptar, sipas jush, apo sht vetm nj sajes?

  - Do t m jepni email-in tuaj dhe me knaqsi do tju drgoj disa linke me studime, libra dhe artikuj t tjer t cilt i kam botuar dhjetvjeart e kaluar lidhur me Sknderbeun, i cili sht nj hero i madh grek, Jorgjos Kastrotis me historin e tij.

  - koht e fundit me rastin e 100-vjetorit t Republiks s sh-qipris, kryeministri shqiptar tha se dikur shqipria mendohej nga presheva n prevez. Cili sht opinioni juaj pr kryeministrin sali Berisha?

  - Zoti Berisha ndoshta i referohet nj sporti i cili sigurisht sht i ndal-

  uar nga feja m y s l i -

  mane. S i

  duket pi shum. Kto jan deklarata t papranueshme dhe ne nuk i dis-kutojm. Sigurisht mkati nuk sht pr zotin Berisha. Mkati sht pr paln greke sepse kur ne pyesim n lidhje me shtjen n fjal mar-rim prgjigje t papranueshme nga qeveritart grek, t cilt na thon se kto deklarata jan kryesisht pr prdorim t brendshm dhe se sht fjalim paraelektoral i zotit Berisha. Ne e dim se zoti Berisha, mbshtetsit e tij, si dhe psikopati zoti Rama, i cili kishte paturpsin t bnte deklarata t njjta n qendr t Athins, n nj veprimtari n pallatin e sportit, trumbetojn nj tendenc m t prgjithshme t popullsive atje, pra t popullsive tuaja, t cilt n rrugtimin historik treguan se nuk din t mba-jn as besn, por edhe se arritja e tyre luftarake e vetme dhe m e madhe sht plakitja. E ndiem shum mir kt dhe meq do t m pyesni n nj moment pr ligjin e lufts mes Gre-qis dhe Shqipris, e ndjem shum mir si grek n 1940 kur ishte hera e par dhe e vetme q shqiptart u futn brenda tokave greke, me kufijt e athershme. Ishte nj tog shqip-tare t cilt ishin n krah t italianve q u futn dhe luftuan n tokn greke n disa beteja, t cilat zgjatn vetm 24 or derisa arritn n pikn q ush-tria guximtare greke ti hidhte n det kta armiq. Dhe po them se n dor t Agimit t Art gjendet nj flamur. sht nj histori e gjat sesi ka rn n dor t Agimit t Art ky flamur. Mund t bjm nj emision t tr pr kt shtje, ndoshta nuk ekziston as n muzeun e lufts s Tirans nse do t mund ta quanim kshtu mes thonjzash. sht flamuri i Fertit, ky sht n dor t grekve. Shqiptart nuk do ta marrin kurr.

  - ky sht flamuri pasi sh-qiptart u pushtuan nga italia fashiste. ky nuk sht flamuri i natyrshm i shqiptarve, apo jo? sht flamur fashisto- shqiptar...

  - T njjtat gjra bn shqiptart n 1940 me kt flamur, t njjtat gjra teksualisht, pasi populli nuk

  ndryshon, sht i njjt. Festuam para pak kohsh dhe isha t dieln e kaluar n Konic prvjetorin e betejs s Konics. N at betej lufttart e ushtris dhe policis greke luftuan kundr komunistve grek t cilt kishin nxits t tyre Shqiprin. Nuk ka asnj lidhje nse ky flamur sht fashist, apo nse ka ktu prkrenaren e Sknderbeut, apo nse ka yll apo sht pa yll. Edhe ky sht nj flamur i vjedhur. Keni vjedhur shqiponjn dy krenare bizantine, e kuqja dhe e zeza jan ngjyrat tona. Kt flamur e kemi n zyrat tona. sht flamur bizantin me shqiponjn dy krenare. Keni ndr-tuar nj shtet fals. Keni vjedhur her-onj, ngjyra dhe flamuj dhe prpiqeni t vrtetoni se jeni shtet. Pr fat t keq nuk jeni shtet. Me kt shtys pr t br shtet, si vepruat n fillimet e shekullit, e njjta gj ndodh dhe tani. Tashm keni shpatullat e turqve, t amerikanve dhe keni ngritur kokn. Tani keni gzimin se ka rn komu-nizmi, keni kapitalizm, mund t keni Koka Kola, mund t keni makina t bukura t cilat pr fat t keq jan nga krimi dhe hashashi. Tani kaloni mir, duartrokisni amerikanin, i vidhni dhe orn e dors, pasi si themi ne m par del shpirti dhe pastaj vesi. Vesi i plakitjes nuk mund t ik. Pra, m pas do t qani dhe ju.

  - n shqipri koht e fundit ka ndodhur nj fenomen: partia Drejtsi, integrim dhe unitet e shptim idrizit, q sht am me origjin, ka depozituar n kuv-endin e shqipris nj rezolut q krkon rikthimin e pronave t sek-uestruara prej 60 vjetsh n greqi, ata thon me pretekstin apo arsy-en e kolaboracionizmit n kohn e lufts italo-greke. far mendoni se do t ndodh nse parlamenti shqiptar e miraton kt rezolut dhe a ekziston amria dhe nj shtje ame?

  -Si deputet i parlamentit grek, por n veanti si patriot, gjja e fundit q do t m interesonte do t ishte se far do t thoshte parlamenti shqiptar. Ne kemi ann ton, histori-n, gjakun, zotin, Jezu Krishtin vet. Meq po m flisni pr amrin apo shtjen ame si e thoni ju, pr ne sht nj shtje inekzistente dhe q pr fat t keq diskutohet n kto aste. Nse doni prgjigje sht nj shtje q sht zgjidhur nj her e prgjithmon n periudhn 1944-45 nga strategu i guximshm dhe i zoti, Napeolon Zervas me ushtrin e tij. Ata pak banor mysliman t zons bashkpunuan me armikun kundr grekve dhe morn prgjigjen e duhur. Nuk jan grek n asnj rast. Goditn dhe luftuan Greqin dhe ajo tok nuk u prket. Ajo tok sht vetm dhe vetm pr grekt.

  - ju thoni se edhe ata q flasin shqip kane qen grek dhe pastaj jan shqiptarizuar. sipas jush, a ekziston kombi shqiptar apo sht nj sajes?

  - Ekziston nj ndarje e madhe ide-ologjike, nse e keni studiuar, midis kombit dhe shtetit. Pr shembull pr n SHBA nuk prbjn komb. Pr ide-ologjin ton rndsi t madhe ka ekzistenca fisnore. Kombi mbshtetet te gjaku, te fisi, te raca. Pr sa i pr-ket ndrgjegjes kombtare shqiptare, vitet e fundit, pseudo-shkenctar t

 • 11 E mart 29 janar 2013 inteRVistndryshm shqiptare kan ndrmarr nj fushat propagandistike dhe nuk kalon jav q t mos dal nj libr i ri pseudo-shkencor i cili tonifikon, ush-qen etnicizmin shqiptar.

  - a ekziston raca shqiptare?Pr sa i prket prejardhjes s fisit

  shqiptar, nse do t mundeshim ta quanim fis shqiptar, sepse si u thash sht nj konglomerat popullsish t cilt jan trsisht me prejardhje greke, pavarsisht se mund t ken humbur ndrgjegjen e tyre kombtare. Dhe kjo pr ne sht shum e rnd-sishme, pasi pr ne grek duhet t jesh edhe n gjak edhe n ndrgjegje 100 pr qind. Prandaj edhe nj nga parul-lat tona qendrore q dgjohet npr mitingjet q organizojm sht ajo q thuhet edhe duke u knduar: Nuk do t bhesh kurr grek o shqiptar, o shqiptar. Ekzistojn shum teori pr lindjen e shtetit shqiptar, prejardhjen e popullsive q banojn n veripern-dim t Greqis, brenda Shqipris. Teorit flasin pr Albanon e Roms s lasht, shum flasin pr ilirt e lasht, nj fis barbar dhe i pannsh-truar i cili n thelb i prkiste grupit t fiseve greke. Tu oj pas n epokn e mbretit Pirro. Gjithashtu t tjer flasin pr Arvanon e Kaukazit. Ekzistojn shum teori. Un do qndroj vetm n faktin se me t vrtet sot n Shqipri ekziston nj industri e tr botimesh dhe tonifikim i etnicizmit shqiptar i cili ekziston n do parti. Rol t madh n krijimin e nj ndrgjegje kombtare t ndryshme n kto pop-ullsi q sot duan t quhen Shqipri luajti dhe shtja e fes. Shum t krishter ortodoks t mesjets, pas rrethimeve t Muratit, m von t Mu-hametit, ndryshuan besimin. Edhe n vet familjen e udhheqsit t madh Jorgjos Kastriotis, njerz nn sundimin e turqve, tashm ishin mysliman si ishte Hamzai nipi i tij, etj.

  - si e mendoni t ardhmen, t sotmen dhe t nesrmen e mar-rdhnieve shqiptaro-greke dhe nuk m dhat prgjigje pr Vorio- epirin. nse Vorio- epiri sht tok greke, tani sht n kufijt e shtetit shqiptar, ka zgjidhje prak-tike apo sht vetm zgjidhje ro-mantike dhe retorike? Do t ket paqe apo tension midis shqipris dhe greqis?

  - Shikoni tensioni sht vet jeta. N asnj rast nuk jemi luftdashs pa arsye. Por, historia vazhdon me t drejtn e m t fortit, por edhe me marrveshje t pjesshme me qllim q t mos ham njri-tjetrin. T jeni t sigurt se si parti dhe si grek kemi gjithmon n mendje zgjidhjen pr shtjen e Vorio-Epirit. Pra zgjidhja e vetme pr shtjen e Vorio-Epirit formulohet: Liri n Vorio-Epir. Nse kjo nnkupton dhe ushtrin greke n Vorio-Epir ather edhe ushtria greke do t jet n Vorio-Epir. Ta dini kt. Mundet q n kto momente t dg-johet pr Greqin, se jeni dhe njerz t medies dhe mund t jet edhe nj realitet se prjeton nj periudh krize ekonomike, se ka probleme ekono-mike, por ta dini se forcat e armato-sura greke jan shum her m t fuqishme se forcat e armatosura t Shqipris. sht shtje vendimi dhe jo luft. Forcat e armatosura ekzisto-jn n do shtet edhe si leve presioni.

  - po domethn nga marrd-hnie t ndrtuara mbi politikn te marrdhniet e ushtrive apo ka zgjidhje pa ushtri? jemi t dy vende t nato-s, antare t na-to-s

  - Po flas prtej NATO-s. Shqipria duhet t respektoj firmn e saj dhe kjo nnkupton se duhet t zbatoj protokollin e Korfuzit, i cili i jep au-tonomi Vorio-Epirit. Ky do t ishte nj hap i rndsishm pr zbutjen e do problemi q ekziston n marrdhniet

  greko-shqiptare. Ti jepet autonomia e nnshkruar prej jush Vorio-Epirit. sht nj marrveshje e cila sht n fuqi, ekziston dhe duhet t zbatohet. Dua tju them se ekziston edhe ligji i lufts midis Shqipris dhe Greqis. Ligji i lufts nuk shfuqizohet me nj deklarat t Papulias, apo me nj deklarat t ministrit t jashtm. Ligji i lufts votohet n parlament dhe nuk sht shfuqizuar zyrtarisht dhe si rrjedhoj jemi n gjendje lufte. Ky flamur pati paturpsin t sulmoj Gre-qin. Jemi akoma n gjendje lufte.

  - kjo sht nj ndr t pak-tat gjra q jemi dakord q ligji i lufts qndron dhe duhet t voto-het n parlamentin grek. kisha nj pyetje: mos vall n idet dhe ana-lizn tuaj po e kundrshton pak realiteti historik? tani jo vetm qe sht shqipria, por ka dhe nj shtet tjetr shqiptar, qe sht kos-ova. Vrtet Republika greke nuk e ka njohur kosovn, por shqiptart, t cilt ju i konsideroni nj koncept i sajuar, jo se po zmadhohen n Ballkan, si e shikoni kt gj?

  - E tham nj her plakitja sht zanat i shqiptarve, erdhn me prd-hunime, vrasje e vjedhje. Pra, erdhn tek ne dhe n vend q t puthnin dorn q ju jepte buk e kafshuan at. Pra, erdhi ky grup popullsie. 50 pr qind e kriminelve q gjenden n burgjet greke jan shqiptar, kan krijuar mafien shqiptare n Greqi, rrojn dhe mbretrojn, bj-n t duan, kan gjetur nj Greqi pr fat t keq vresht pa zot, ku nuk funksionon policia ashtu si duhet t funksionoj. Nuk funksionojn shrbimet, nuk funksionon ushtria, dhe kan paturpsin q brenda vet Greqis t shprehin pikpamje dhe t flasin npr stadiume pr Shqiprin e Madhe. Gnjejn veten dhe nse Greqia nuk sht n gjend-je lufte me Shqiprin, si thot zoti Artur, sht Agimi i Art n gjendje lufte me Shqiprin!

  - a mendoni se sht nevoja q t ket filiale t partis suaj n shqipri meq t paktn gjysma e shqipris, sipas mendimit tuaj sht tok greke?

  - Problemi yn si Agimi i Art nuk sht n asnj rast partiak. Problemi i Vorio-Epirit pr ne sht etnik. Nse do t hapim nj filial n Kor, Himar apo Gjirokastr nuk do ta hapim pr t marr vota, nuk na interesojn votat, na intereson zhvillimi, liria, populli t ndihet i sigurt. Pra na interesojn vori-oepirott dhe Vorio-Epiri.

  - po nse qeveria shqiptare do tju ndalonte, nse klubi i patri-oteve t Rinj apo forca t tjera t cilat e njohin shqiprin dhe mendojn se mendimet tuaja ekstremiste, far do t ndod-hte? Berisha po pretendon pr prevezn, imagjinoje tju jepte gjysmn e shqipris...

  - Bni nj gabim t madh. Nuk thash q Vorio-Epiri sht grek. Meq m plqen shum historia, ju thash se historia duke u zhvilluar dhe nse dikush do ta lexoj dhe kuptoj vrtet historin nuk ekziston Shqipria. N fakt nuk sht Vorio-Epiri Grek, n fakt gjith Shqipria duhet t jet nj Provinc greke. Por mundemi t gje-jm pika mirkuptimi. Mundemi nse ju do t krkoni nj falje t madhe pr ka keni br kundr Greqis. Ta krkoni me vepra, jo vetm n peri-udh lufte, por ka keni br vitet e fundit duke kryer krime ndaj grekve n qytete dhe fshatra. Do t kishim mundsi t gjenim nj fush mirkup-timi, nse zbatoni n praktik pro-tokollin e Korfuzit, i cili i jep autonomi-n Vorio-Epirit dhe ather do t kemi mundsin t jetojm paqsisht, pr bukuri. T merrni viza sa her q t dshironi t bni turizm n Greqi dhe

  jo tu merrni ditt e puns grekve. Nuk e keni fajin vetm ju. Kan faj edhe grekt q marrin n pun sh-qiptart dhe pr fat t keq shum prej tyre gjenden t vrar apo t plakitur. Le t kishin kujdes.

  - Duke qene se ju mendoni se jo vetm gjysma e shqipris por e gjith shqipria sht greqi, pra shqiptart nuk ekzistojn jan vetm grek t harruar, mund t themi pse keni kt acarim kaq t madh pr faktin se shqiptart vijn n greqi. sht njsoj sikur grekt e harruar t vijn n greqi n vendin e tyre?

  - Kur t msoni t krkoni falje pr krimet tuaja, jo vetm krimet e athershme, por edhe krimet e tan-ishme, ne jemi dhe do t jemi nj pre-hr i ngroht.

  - the q shqiptart kan br krime. un skam lidhje me krimet. Qeveria shqiptare duhet t krkoj falje?

  - Flas pr kufijt detar. Nuhatt naft dhe anuluat firmn. Nj mar-rveshje q kishte avancuar e kthyet mbrapsht. Gjithashtu si do t reagoj qeveria greke ndaj deklaratave t sh-qiptarve q ngulin kmb t shtrojn shtjen ame. N kto deklarat e sipr vijn prgjigjet. Nga ana e pals greke u shtrua cshtje q nuk na kna-qi si parti, nj shtje shum e holl q thot se Greqia do t paraqes n mnyr t njanshme n OKB hartat e kufijve detar me vendet fqinj. Do t jap disa koordinata dhe n baz t ktyre koordinatave zotrinj t OKB-s Greqia konsideron se kto jan kufijt e saj. Ky sht territori detar i saj. Vetm nga kjo lvizje t ciln Gre-qia ka t drejt ta bej, pra t thot n OKB, kto jan kufijt e mi, arra ime arrin deri ktu, nuk sht dika e tmerrshme. Vetm kaq mjaftoi q t bhen deklarata shprthyese nga ana e pals shqiptare, nga ana e Rams dhe Berish, t shprthej shtypi shqiptar duke arritur n caqe ekstreme me prgjigje ekstreme. Pra kush i v dinamitin klims, Gre-qia apo Shqipria.

  - Mendoni se n shekullin dhe n periudhn q jetojm popujt tentojn t afrohen me njri-tjetrin. kjo q ju thoni, qoft edhe pr shqiptart n kt rast, do ti mrzis jo pak shqiptart dhe n vend q t krijoj premisa pr nj bashkjetes rajonale m t mir, na ndan dhe na tensionon, n vend q t na bashkoj? nse do ti mer-rnim pr t vrteta gjith kto gjra, i bie q ju si grek, neve q ndihemi shqiptar, vetm duhet t kacafyteshim, kur mund t gje-jm nj zgjidhje m t arsyeshme. si e mendoni kt?

  - Duhet q n momentin q Greqia ndodhet nn pushtim, se n fakt Gre-qia ndodhet nn pushtim, nj pushtim q s shpejti do gjendeni edhe ju, pra n momentin q prtej ktij pushti-mi ekzistojn grek q jetojn nn nj klim terrori, ndjekjeje, vetm e vetm se flasin gjuhn greke si ndo-dhi n Himar me vrasjen e heroit ton Aristotel Gumas, vetm se fliste greqisht, pra n do vend t bots ku jetojn vllezrit tan grek t cilt kan probleme, Greqia duhet tu qn-droj pran n do mnyr. Pra kto deklarata nuk jan deklarata q mino-jn marrdhniet tona dhe as pr t krijuara episode t tjera diplomatike. Kto deklarata thon: Vllezr guxim, nuk ju kemi harruar. Jeni dhe jemi grek dhe Vorio-Epiri sht grek dhe do t bhet srish grek. Kt frym kan deklaratat tona dhe kur edhe ju do t ndjeni FMN-n, do t ndjeni frymn e fajdexhiut n atdheun tuaj, nj armiku q sht i prbashkt dhe pr grekt dhe pr shqiptart ather miku im i mir do t m kujtosh.

  iDRiZi: papas t shpallet non gRata- far po ndodh, sipas jush, me shtetin helen?- M vijn n kok dy mendime: s pari do t thosha se sht aq tragjiko-

  mike t shohsh nj figur t till, do t thosha edhe psikopatesk, q na vjen si barts i nj ideologjie, t ideologjis nazifashiste, e cila ka krijuar shum dhimbje pr dhe shum tragjedi pr gjith njerzimin. N kt kup-tim, m duket si nj njeri q ka ardhur nga historia dhe si nj njeri q ka ardhur nga muzeumet. N fakt, sht pr t ardhur keq q nj vend si Gre-qia, vend i Eskilit, Platonit, vend i Sokratit t prfaqsohet me nj figur t till n parlamentin grek. N radh t par nuk kam asnj lloj ndjesie se far krijon kjo pr shqiptart. Jam i bindur se sht nj donkishot i radhs, por mbi t gjitha mund t them se prbn nj problem shum t madh pr shoqrin greke.

  - Duhet t ndihet shqipria dhe shqiptart nga ky realitet, i cili tanim nuk sht nj realitet, po themi nga nj terrorist, por nj realitet n parlamentin grek, pra nuk sht nj realitet q ka nj platform, si that 17 nntori, por bhet fjal pr nj ideologji dhe nj platform q prononcohet, interpelohet n parlamentin grek...

  - N radh t par kjo sht nj e keqe e madhe pr shoqrin greke, sepse sht e patolerueshme nj shoqri demokratike... Sigurisht, un e kuptoj q n moment krizash e keqja hapet zgjerohet, por q t ket sot n parlamentin grek nj parti me nj edukacion t qart, si e kemi par dhe nga insertet, neonazist, pra shovinist, kundr emigracionit. Mos harroni faktin q sapo anonuat se ka qen pikrisht Kristo Papas q n revistn e Agimit t Art ka br nj artikull t jashtzakonshm, i cili fokusohet te gjenerali Julus, q si komandat i Nurembergut ka qen shfarossi m i madh i hebrenjve. E thn kshtu, un n radh t par e shoh problem pr shoqrin greke, sht e patolerueshme q nj parti e till n koh krizash... Un e kuptoj shum mir q do shoqri basa