of 13 /13
Hapat për të pasur një shëndet më të mirë #MesueseAurela

PIRAMIDA USHQIMORE !!!

Embed Size (px)

DESCRIPTION

PIRAMIDA USHQIMORE !!!Hapat për të pasur një shëndet më të mirë...Të shpjegojë konceptet kryesore përsa i perket kësaj teme projekti Të pershkruajë format kryesore tëçrregullimit të të ngrënit dhe ndikimit në veprimet sociale Të argumentojë mënyrat e ushqimit që përmirsojnë sjelljen dhe mendimin e të rinjve ndaj ushqyerjes.#MesueseAurela

Text of PIRAMIDA USHQIMORE !!!

 • Hapat pr t pasur njshndet m t mir

  #MesueseAurela

 • T shpjegoj konceptet kryesore prsa iperket ksaj teme projekti

  T pershkruaj format kryesore trregullimit t t ngrnit dhe ndikimit nveprimet sociale

  T argumentoj mnyrat e ushqimit qprmirsojn sjelljen dhe mendimin e t rinjvendaj ushqyerjes.

  #MesueseAurela

 • Piramida Ushqimore

  BRUMRAT PERIMET FRUTAT YNDYRNAT QUMSHTI MISHI DHE BISHTAJORET

  #

  M

  e

  s

  u

  e

  s

  e

  A

  u

  r

  e

  l

  a

 • #M

  e

  s

  u

  e

  s

  e

  A

  u

  r

  e

  l

  a

 • Nj faktor i rndsishm pr t pasur shndet t mir sht t hash gjrat e duhura n masn e duhur. E ndr ushqimet q nuk duhet tshmangim asnjher jan edhe drithrat. Llojet kryesore jan gruri, misri, thekra, elbi t cilat mund t konsumohen n forma t ndryshme.Si rregull, drithrat jan nj klas shum e rndsishme e llojit tushqimeve, mbase klasa m e rndsishme n piramidn ushqimore. Ato jan t domosdoshm pr t siguruar energji dhe pr t realizuarproceset jetsore brenda organizimit ton. Pr kt arsye, jan tprhapura n mbar botn dhe sht pothuajse e paimagjinueshmet mendohet nj vaft pa t paktn nj produkt drithi.

  #MesueseAurela

 • "Perime" vjen nga vegetabilis Latine (animuar) dhe nga vegetare(gjallroj), i cili rrjedh nga vegetus (aktiv), n lidhje me procesin e njfabrike n rritje. Kjo nga ana tjetr rrjedh nga proto-indo-evropian * baz weg-ose * wog-, i cili sht edhe burimi i pas anglisht, ka kuptimin e "t bhet (ose qndrimit) alert".

  Fjala "perime" sht regjistruar t par n anglisht n shekullin e 14, , por aplikohet n ndonj fabrik. Fjala sht prdorur ende nshkenc me at (p.sh. t thot, shtje perime, mbretria bimore). Kuptimi i "perimeve" si "centrali rritur pr ushqim" nuk sht krijuar derishekullin e 18-t.

  Perimet jan bim barishtore t mbjella sipsh.: qepa, spinaqi, lakra, domatja, speci, bamjet, mashurka, patatjkarota etj., pjest e t cilave (fryti, gjethet, zhardhoku, rrnjt, krcelli) prdoren pr t br gjell, sallat etj.

  #MesueseAurela

 • N botanik, fruti sht nj vezore e pjekur bashk me farat apo lulet e saj. N gatim, kur flitet pr frutat si ushqim, termi kryesisht i referohet vetmatyre bimve frutore q jan t mbla dhe mishtore si prshmbull kumbulla, molla apo portokalli. Sidoqoft edhe zarzavate t tjerasi bajamet apo gruri klasifikohen si fruta t bimve nga t cilat jan rritur.. Disa erza jan fruta. Shum rrall, ka bim q jan fruta n kontekstin e kuzhins, dhe nuk jan fruta n nj kontekst botanik.

  Termi frut fallco disa her i referohet nj frute si fiku ose nj strukturebimore q i ngjan nj frute por nuk e ka prejardhjen nga nj lule.

  Rritja e pjess m t madhe t frutave krkon kujdes t veant. Mungesae njohuris dhe fertilizator t ndryshm ndikojn n prodhiminprfundimtar t nj peme. N pak specie, n munges t prkujdesjes dhefertilizimit, fruti mund t zhvilloj nj proces t njohur si me emrin partenokarpi. Kto lloj frutash jan pa far.

  #MesueseAurela

 • Yndyrnat jan baz, n shum procese t organizmit dhe jan njform e prqendruar e energjis. Marrja e tepruar e yndyrnave, mundt oj n dhjamosje. Mishi, djathi, vaji i palms, vaji i arrs s kokosit, dhjamrat e kafshve, vezt, peshqit, arrat, kan yndyrna t tretshme.

  Obeziteti sht nj ndr smundjet m shqetsuese t t gjithshoqris njerzore sot. Obeziteti vjen si pasoj mbiushqyerjes, sidomosme yndyrna, t cilat duke qen se nuk konsumohen energjikishtdepozitohen si dhjam.Sipas disa krkimeve arsyeja q ne na plqejnkaq shum yndyrnat sht fakti se edhe vet truri jon prbhet nga50% ynfyr (mielina dhe membrama e neuroneve).

  #MesueseAurela

 • Qumshti sht nj prodhim shum i rndsishm dhe i dobishmpr njeriun. N prbrjen e tij gjenden vitaminat A, B, C, E, kalciumi, si dhe shum minerale, proteina. Konsumimi i nj litre qumshtbrenda dits prmbush nevojat e organizmit me proteina. Prodhimet e qumshtit po ashtu ndikojn mir n sistemin trets, prandaj edhe nse dshironi t humbisni n pesh, do t ishte mirta prdorni n njrn apo tjetrn form , qumsht, djath, kos.

  Dieta me qumsht ul nivelin e kolesterolit n gjak, forcon kockat, sistemin nervor, normalizon funksionimin e zorrve dhe prmirsonmikro-florn. Gjithashtu, kjo diet prmirson gjendjen e lkurs e madje ndihmon edhe n largimin e akneve. Kto jan disa ngaarsyet pse sht kaq popullore.

  #MesueseAurela

 • Fasulet jan ushqim mrekullibrs. Ulin kolesterinn, rregullojnsheqerin n gjak dhe prodhimin e insulins, ndihmojn shndetine traktit digjestiv (tretjen) dhe mbrojn kundr kancerit. Nsemendon pr ushqime me fiber, proteina, dhe antioksidant jusigurisht menjher ju shkon mendja tek mishi, frutat dheushqimet e plota, epo mendo m shum fasulet ofrojn q tetrijat n nj pako. Pr kt edhe fasulet bjn pjes n listnUshqimet M T Shndetshme.

  #MesueseAurela

 • Mishi sht nj produkt ushqimor mjaf i rndsishm pr organizmin ton. Ky ushqim asimilohet leht dhe n prmbajtje t tij gjejm proteina , lndminerale , aminoacide si dhe vitamina t cilat ndihmojn n prodhimin e energiis.

  Konsumatori duhet t jet i kujdesshm prsa i prket blerjes s mishit, pasi mpar ai duhet t jet i vulosuar nga mjeku veterinar. Kjo sht etapa e par dhe m e rndsishmja , pasi vetm kur mjeku veterinar ka vendosurvuln mbi karkas, ather jemi t bindur q ky mish sht i pastr ngasmundjet zoonotike dhe smundjet e tjera t cilat transmetohen ngakafsha tek njeriu.

  Nj moment tjetr pr tu theksuar sht edhe ngjyra e mishit, q t jet ifreskt duhet t ket gjyr roz n kuqe dhe kjo i dedikohet thithjes shemoglobins q sht element i rndsishm i gjakut .

  Kujdes duhet t tregohet edhe n tregtimin e mishit dhe n kushtet n t cilatai serviret pr konsumatorin. Tregtuesit e ktij produkti duhet t plotsojnkushtet higjieno-sanitare , duke filluar q nga veshja e personelit , prdorimii kapucit , si dhe pajisjet t cilat prdoren pr varjen e mishit , si cengelatdhe thikat.

  #

  M

  e

  s

  u

  e

  s

  e

  A

  u

  r

  e

  l

  a

 • Ushtrimet fizike ndikojn n uljen e riskut pr smundje koronare tzemrs n disa mnyra. Konkretisht bhet fjal pr uljen e obezitetit, uljen e tensionit arterial, uljen e nivelit t triglicerideve dhe yndyrave tkqija, teksa ndihmojn edhe n prmirsimin e qarkullimit t gjakut, sidhe n uljen e prgjithshme t nivelit t stresit. Megjithat kryerja e aktiviteteve fizike sht e kushtzuar edhe nga veorit individuale torganizmit. ka do t thot se jo gjithmon t njjtat ushtrime mund tmbartin t njjtat efekte tek persona t ndryshm.

  N do rast sht e nevojshme q mjeku t vlersoj paraprakishtmundsit e individit apo pacientit pr t kryer aktivitetet fizik. Pr tmos u prballur me dmtime t muskujve apo t ligamentevespecialistt e shndetit publik detajojn edhe parimet kryesore si : siguria, elasticiteti, rezistenca dhe knaqsia, t cilat duhet tparaprijn kryerjen e aktiviteteve fizike t shndetshme dhe n dobi tluftimit t problemeve t zemrs.

  #

  M

  e

  s

  u

  e

  s

  e

  A

  u

  r

  e

  l

  a

 • Nga ky projekt un arrita t msoj m shum rrethfrutave, perimeve, produkteve t mishit, produkteve tqumshtit, yndyrnave, bishtajoreve, etj.

  Gjithashtu msova rreth mnyrave t ushqimit qprmirsojn sjelljen dhe mendimin e t rinjve ndajushqyerjes.

  #MesueseAurela