6
Colegiul Tehnic „Danubiana” Roman Cadru didactic: Condurat Geanina-Lǎcrǎmioara Disciplina:Chimie Data : 30.III.2012 PROIECT DIDACTIC Clasa:a X-a Titlul lecţiei: Reprezentanţi-alcooli Tipul lecţiei:lecţie de predare-învăţare (mixtă) Competenţe specifice: 1.1. Descrierea comportării compuşilor organici studiaţi în funcţie de clasa de apartenenţă 4.1. Procesarea informaţiei scrise, a datelor, conceptelor, pentru utilizarea lor în activităţile de tip proiect 4.2. Utilizarea în mod sistematic, a terminologiei specifice, într-o varietate de contexte de comunicare 5.2. Justificarea importanţei compuşilor organici Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili : O 1: -Să scrie formulele structurale ale alcoolilor după modele moleculare O 2 :-Sǎ recunoască formulele structurale ale alcoolilor dintr-un şir de compuşi hidroxilici dat O 3 :-Să denumească diverse structuri ale alcoolilor O 4 : -Sǎ clasifice alcolii după diferite criterii O 5 :-Sǎ compare proprietăţile fizice ale metanolului, etanolului şi glicerinei O 6 :-Sǎ modeleze reacţiile chimice importante ale metanolului, etanolului şi glicerinei O 7:- Să explice acţiunea fiziologică a metanolului şi etanolului

Plan Lectie Reprezentanti Alcooli

Embed Size (px)

DESCRIPTION

alcooli

Citation preview

Page 1: Plan Lectie Reprezentanti Alcooli

Colegiul Tehnic „Danubiana” Roman Cadru didactic: Condurat Geanina-LǎcrǎmioaraDisciplina:ChimieData : 30.III.2012

PROIECT DIDACTIC

Clasa:a X-a Titlul lecţiei: Reprezentanţi-alcooli Tipul lecţiei:lecţie de predare-învăţare (mixtă)

Competenţe specifice:

1.1. Descrierea comportării compuşilor organici studiaţi în funcţie de clasa de apartenenţă4.1. Procesarea informaţiei scrise, a datelor, conceptelor, pentru utilizarea lor în activităţile de tip proiect4.2. Utilizarea în mod sistematic, a terminologiei specifice, într-o varietate de contexte de comunicare5.2. Justificarea importanţei compuşilor organici

Obiective operaţionale:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :O1: -Să scrie formulele structurale ale alcoolilor după modele moleculare O2:-Sǎ recunoască formulele structurale ale alcoolilor dintr-un şir de compuşi hidroxilici datO3:-Să denumească diverse structuri ale alcoolilorO4: -Sǎ clasifice alcolii după diferite criteriiO5:-Sǎ compare proprietăţile fizice ale metanolului, etanolului şi glicerineiO6:-Sǎ modeleze reacţiile chimice importante ale metanolului, etanolului şi glicerineiO7:- Să explice acţiunea fiziologică a metanolului şi etanoluluiO8:- Să enumere utilizările metanolului, etanolului şi glicerinei.

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, modelarea, algoritmizarea, rezolvarea de exerciţii, problematizarea, e-learning

Materiale didactice: fişǎ de lucru, materiale Power Point, internet, platforma e-chimie, program Chem Sketch, tablă, cretă

Scenariu didactic

Page 2: Plan Lectie Reprezentanti Alcooli

Nr.Crt.

Secvenţa lecţiei

Timp alocat

Ob. vizat

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode didactice Materiale didactice

Evaluare

1. Moment organizatoric

2’ -noteazǎ absenţele-verificǎ existenţa materialului didactic necesar

-elevii de serviciu enumerǎ elevii absenţi-îndeplinesc condiţiile optime de disciplinǎ pentru desfǎşurarea orei

2. Verificarea cunoştinţelor

anterioare

15’

O1

O2

O3

O4

-împarte fişele de lucru elevilor-dirijează elevii pentru conectarea la platforma e-chimie -explică modalitatea de completare a tabelului din fişă şi algoritmul de lucru-trimite elevilor fiecare model molecular 3D realizate în ChemSketch

-se conectează în platformă accesând lecţia “Reprezentanţi-alcooli”

-pentru fiecare model molecular completează tabelul după cerinţele date folosindu-se de achiziţiile anterioare

ExplicaţiaConversaţia

Rezolvarea de exerciţii

Problematizarea

Fişǎ de lucru, cretǎ, tablǎ

Modele moleculare virtuale 3D

Probă orală( activitate frontală)

Observaţie sistematică

3. Captarea atenţiei

1’ -explicǎ elevilor cǎ din clasa de compuşi a alcoolilor fac parte câţiva compuşi cu largi aplicaţii practice în industrie şi nu numai şi că lecţia care va fi discutată este inclusă cu siguranţă în categoria noţiunilor ce ţin de cultura generală a fiecărui individ.-anunţă titlul lecţiei noi :“Reprezentanţi-alcooli”

Explicaţia

4. Desfǎşurarea lecţiei

25’ - profesorul trimite fiecare moment al lecţiei, structurată pe reprezentanţi ai alcoolilor

-elevii deschid fiecare moment al lecţiei trimis de profesor

E-learning Pltaforma e-chimie

Page 3: Plan Lectie Reprezentanti Alcooli

O5

O6

O7

O8

-prezintă algoritmul de abordare a fiecărui reprezentant în parte-solicită elevilor informaţii pe care aceştia se presupune că le au din achiziţiile anterioare de la orele de chimie sau din experienţa cotidiană a acestora

-îndrumă elevii pentru o parcurgere sincron profesor-elevi a lecţiei cu ajutorul platformei e-chimie.

-urmăresc planul fiecărui moment pentru a-şi structura mai bine informaţia primită-elevii participă activ la predare furnizând diverse informaţii solicitate de profesor legate de utilizările alcoolilor, efectul lor biologic, obţinere , modelând la tablă ecuaţii ale unor reacţii chimice, etc. -parcurg paşii indicaţi de profesor pentru buna desfăşurare a lecţiei

Algoritmizarea

ConversaţiaModelareaExplicaţia

AlgoritmizareaE-learningExplicaţia

Materiale Power Point

InternetTablă Cretă

Materiale Power Point

Platformae-chimie

Observaţia sistematicăActivitate frontală

5. Fixarea cunoştinţelor(Asigurarea feed-back-

ului)

5’ O5

O6

O7

O8

-trimite elevilor momentul “Asigurarea feed-back-ului “ce constă într-un test grilă de 5 întrebări -încurajează elevii la dezbatere pentru soluţionarea corectă a testului

-discută potenţialele variante corecte ale testului grilă , justificând de ce unele variante au fost alese ca fiind greşite -elevii aleg variantele potrivite, corectându-şi automat alegerile făcute prin simpla apăsare a butoanelor indicate.

AlgoritmizareaConversaţiae-learning

Rezolvarea de exerciţii

Material Power PointPlatforma e-

chimie

Activitate frontală

Activitate individuală

6. Anunţarea temei

2’ -solicitǎ redactarea unui referat pe una din temele indicate, la alegere, astfel încât fiecare elev să aibă temă unică în clasă

-parcurg lista de teme şi îşi aleg o temă .

ExplicaţiaConversaţia

Fişă temă