13
“Pomul Înflorit” PROIECT DIDACTIC STUDENTĂ: FARCAŞ (BOTNARU) MIHAELA

POMUL ÎNFLORIT-colaj

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect didactic

Citation preview

Page 1: POMUL ÎNFLORIT-colaj

“Pomul Înflorit”

PROIECT DIDACTIC

STUDENTĂ: FARCAŞ (BOTNARU) MIHAELA

Page 2: POMUL ÎNFLORIT-colaj

Proiect didacticData : 25.04.2012

Unitatea de învăţământ: Grădinița cu program prelungit “Amicii”, Constanţa

Grupa : mijlocie(Nivel I), “Albinuţele”

Profesor metodist: Lect. Univ. Dr. Ivanciu Venera

Mentor : Prof. înv. preşcolar V. Antonie

Propunătoare: Farcaş (Botnaru) Mihaela

Domeniul experienţial : Domeniul Om şi Societate

Categoria de activitate: Activitate practică

Tema : colaj

Subiectul : “ Pomul înflorit”

Tipul de activitate : consolidare de priceperi şi deprinderi

Durata activităţii: 25 minute

SCOP: consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică; educarea simţului practic şi a gustului estetic

Page 3: POMUL ÎNFLORIT-colaj

Obiective operaţionale:

a)Obiective cognitive

OC1 – să diferenţieze materialele şi instrumentele de lucru;

OC2 –să denumească părţile componente ale unui pom/copac: rădăcină, trunchi, coroană ;

OC3- să demonstreze practic că a reţinut regulile de utilizare a materialelor şi instrumentelor

de lucru;

OC4 –să asambleze, prin lipire, materilale în ordinea indicată, în vederea realizării imaginii

unui obiect din mediul înconjurător;

OC5–să verbalizeze acţiunile întreprinse, utilizând un limbaj adecvat;

OC6– să evalueze şi să autoevalueze lucrările realizate, pe baza criteriilor stabilite .

b)Obiective psihomotrice

OPM1-să respecte poziţia corectă faţă de suportul de lucru;

OPM2-să îşi coordoneze activitatea mâinilor şi a ochilor pentru utilizarea materialelor folosite;

OPM3- să îşi dezvolte musculatura fină a mâinii în vederea pregătirii pentru scris.

c)Obiective afective - dezvoltarea creativității, simţului estetic, a spiritului critic şi autocritic.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee:

M1 - observarea;

M2- conversaţia;

M3- povestirea;

M4- explicaţia;

M5- demonstraţia;

M6-. exerciţiul.

Page 4: POMUL ÎNFLORIT-colaj

Mijloace :

m.1-personajul surpriză-păpuşa, “Zâna Florilor”;

m.2-imagini reprezentând pomi înfloriţi şi ramuri de cireş înflorite;

m.3-coli colorate albastre;

m.4-diferite forme din hârtie perforate sau decupate:flori, fluturi; sori din hârtie reciclată realizată manual ;

m.5-siluetele pomilor din pânză;

m.6.-“iarbă” din hârtie creponată verde;

m.7.-norişori din fetru;

m.8.-“buline”mici din lut polimeric ;

m.9.-lipici;

m.10.-stimulente: mici cartonaşe cu un copil ce pictează o ramură înflorită, având pe spate inscripţia: “Artist şi prieten al naturii”

m.11.-piese muzicale, ca fundal sonor: Spring symphony-Andre Rieu; Spring Awakening-Relaxation music etc.

Forme de organizare: frontală, individuală

Material bibliografic

***Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), 2008, M.E.C.I., Bucureşti,

***Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, 2008,M.E.C.T. Bucureşti,

Adrian, Radu- Educaţia plastică la orice vârstă, 2008, Editura Ars Docendi, Bucureşti

Cristea, Maria-Educaţia plastică şi didactica educaţiei plastice în învăţământul primar şi preşcolar, 2007, Braşov

Page 5: POMUL ÎNFLORIT-colaj
Page 6: POMUL ÎNFLORIT-colaj

Nr. crt.

Evenimente didactie

OB Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare

Metode Mijloace

Forme de organizare

1.

2

Moment organizatoric

Introducerea în activitate

Voi asigura conditiile optime pentru buna desfăşurare a activităţii: - aerisirea sălii de grupă;- aranjarea mobilierului;- pregătirea materialului didactic;- aranjarea copiilor la măsuţe.

A . Captarea atenţiei După salutul de bun găsit, se aud bătăi la uşa sălii de grupă. Îşi face apariţia o păpuşă cu un şorţuleţ înflorat, reprezentând-o pe Zâna florilor, prietenă foarte bună a Primăverii. -Bună dimineaţa, copii! Îi salută aceasta. Mă numesc Zâna florilor şi mă bucur mult să vă cunosc. Voi purta o scurtă conversaţie cu copiii despre evenimentele (elementele) specifice anotimpului primăvara. Voi extrage din răspunsurile copiilor pe acela care se referă la înflorirea pomilor.Îi voi invita să dea exemlple de pomi care înfloresc primăvara, numind şi fructele pe care aceştia le produc.

B. Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor Voi anunţa copiii, folosind un limbaj adecvat nivelului acestora de înţelegere , că astăzi la abilităţi practice vom realiza şi noi pomi înfloriţi folosind tehnica numită “colaj”, fiindu-i astfel de ajutor Zânei florilor.Enumăr obiectivele activităţii: “Pentru aceasta, copii, vom observa şi vom numi materialele cu care vom lucra, vom spune din ce părţi

elementul surpriză

conversaţia

conversaţia

explicaţia

m.1frontal

frontal şi individual

frontal

aprecieri verbale

Page 7: POMUL ÎNFLORIT-colaj

3. Dirijarea învăţării

OC1

OC2

este alcătui un copac/pom, ne vom aminti ce ştim despre colaj . Apoi veţi fi foarte atenţi ca să reţineţi ordinea în care trebuie folosite materialele , după care veţi putea să realizaţi propriul vostru tablou cu pom înflorit. La sfârşit vom face o expoziţie şi vom vedea care sunt cele mai reuşite lucrări.”

a)Intuirea materialelor : Vom anliza împreună materialele pregătite pe măsuţe.Vom discuta despre natura acestora, textură, culoare, mărime. b)Prezentarea şi analiza modelului: Le voi prezenta copiilor imaginile reprezentând pomi înfloriţi, precum şi ramuri de pom văzute de aproape. Le voi adresa întrebări referitoare la alcătuirea unei plante şi a unui copac, încercând să le identificăm şi în imagini. “De ce nu putem vedea rădăcina? (…pentru că se află în pământ)”.“Ştiţi voi ce are nevoie un pom pentru a creşte mare, a înflori şi a rodi, adică a face fructe? (…de pământ bun, de apă, de căldura soarelui , de aer…). Dar şiţi, copii, care este ingredientul cel mai important, magic, de care avem cu toţii nevoie pentru a creşte, chiar şi copacii? Ei bine, acest ingredient este Iubirea.” Le voi prezenta apoi planşa cu modelul educatoarei , analizând-o comparativ cu imaginile realistice prezentate anterior. Voi sublinia faptul că a realiza un colaj reprezintă lipirea/asamblarea mai multor elemente (părţi diferite, din materiale diferite) pe un suport, în cazul nostru hârtia, pentru a realiza un tablou. Le voi mai spune copiilor că scopul unui colaj, ca şi al artei în general, este acela de a transmite idei şi sentimente şi vom vedea care sunt acestea în cazul colajului „Pomul înflorit”. c)Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru o voi face cu ajutorul unei povestioare : „Pe foaia albastră care reprezintă suportul nostru de lucru vom lipi prima dată trunchiul copacului, aşezat

observarea conversaţia

conversaţia

explicaţia

povestireaexplicaţia

demonstra ţia

m.3-m.9

m.2

m.3-m.9

frontal

frontal şi individual

frontal

capacitate

Page 8: POMUL ÎNFLORIT-colaj

OC3OC5

OPM3

drept (pe verticală) , în partea de jos a paginii , pe mijloc. Apoi vom lipi cercul cel mare verde, coroana pomului, astfel încăt să încadreze frumos ramurile pomului. Am văzut mai devreme că rădăcina nu se vede, o vom ascunde şi noi, lipind deasupra ei iarba din hârtie creponată. Pomişorul nostru începe să prindă contur... Ce spuneţi acum să îi dăm să bea nişte apă de ploaie? Sigur s-ar bucura! Lipim norişorul sus pe cer! ...Dar să nu îl lăsăm prea mult în ploaie! Să iasă soarele să îl gâdile cu razele lui călduţe! Punem soarele sus în colţ, deasupra chenarului. Razele sale sunt aşa puternice că ies puţin din tablou... Pomişorul este atât de bucuros, că îi dau primele frunzuliţe. Le vom lipi din loc în loc pe coroana copacului ( nu toate grămadă)... Dar soarele îl gâdilă în continuare, ba chiar şi pământul îl gădilă la picioare...pardon, la rădăcini...Aşa că...pomişorul nu se mai poate abţine şi izbucneşte în ...flori!...Vom lipi floricele peste tot în coroana lui, apoi vom pune în mijlocul fiecareia câte o bulinuţă gabenă. Acesta reprezintă polenul, pe care albinuţele- hăricuţele vin să-l culeagă pentru a face mierea aurie. Apoi, prin iarba ca nişte firicele, vom mai lipi câteva floricele. De acest spectacol de culoare atraşi, vin în vizită ...cine?... câţiva fluturaşi! Şi uite-aşa am reuşit să facem pomul înflorit!” Pentru fixarea tehnicii şi a etapelor acesteia, le voi repeta verbal împreună cu copiii :1. d)Exerciţiile pentru încălzirea musculaturii fine a mâinilor se vor efectua cu ajutorul versurilor:

Mâna lebădă o fac ,Care dă mereu din cap.Lebedele-n jur privesc,Mâinile eu le rotesc.Mâinile nu stau delocŞi se pregătesc de joc!Degetele-mi sunt petale,Le deschid ca la o floare.

exerciţiul

m.11

m.3- m.9

frontal şi individual

frontal

indiviual

a de a-şi

orienta

atenţia

către

acţiunile

întreprinse

de

educatoar

e

Page 9: POMUL ÎNFLORIT-colaj

4.

5.

Evaluarea

Încheierea activităţii

OC3OC4OPM1OPM2OPM3

OC6

Ploaia cade ne-ncetatVârful degetelor bat.Şi apoi le răsfirămŞi la un pian cântăm"

e)Fundalul sonor :Le voi spune că Zâna a pregătit pentru ei muzică de primăvară pe care să o asculte în timpul lucrului, pentru a avea mai mult spor şi pentru a fi mai inspiraţi, ca nişte adevăraţi artişti.Pornesc muzica pregătită din timp.

e) Munca independentă a copiilor Le reamintesc copiilor poziţia corectă în timpul lucrului: spatele drept, lipit de spătarul scăunelului, corpul puţin depărtat de masă, tălpile pe podea. De asemenea, le atrag atenţia că trebuie să lucreze îngrijit, curat, pentru a obţine o lucrare frumoasă. „Spor la lucru, copii!Eu voi trece împreună cu Zâna pe la fiecare, să vad cum lucraţi şi să vă ajut, dacă e nevoie. Copiii vor lucra individual sub atenta mea supraveghere.

Odată ce majoritatea lucrărilor sunt terminate, le voi expune la panou şi le vom analiza în funcţie de următoarele criterii de evaluare:-dacă au respectat paşii/etapele realizării colajului;-dacă au încadrat corect elementle în pagină;-dacă au realizat o lucrare curată;-dacă s-au încadrat în timp;-aspectul general al lucrării.

Pentru asigurarea retenţiei şi a transferului, îi voi întreba pe copii ce am realizat noi azi la abilităţi practice, prin ce tehnică şi ce am încercat să transmitem astfel. Îi voi interoga şi asupra locului în care se gasesc foate multi pomi fructiferi, livada. vom constata astfel, că , lucrând

exerciţiul

conversaţia

conversaţia

m.10frontal şi individual

frontal capacitate

a copiilor

de a

respecta

tehnica şi

etapele de

lucru

aprecieriverbale

Page 10: POMUL ÎNFLORIT-colaj

împreună, am realizat o adevărată livadă artistică, de care Zâna Florilor este foarte mândră.

Voi face aprecieri generale asupra modului în care copiii s-au implicat în activitate. Îi voi încuraja şi pe eventualii copii care nu au reuşit să termine lucrarea.

Copiii primesc stimulente.

aplauze

aprecieri verbale

Page 11: POMUL ÎNFLORIT-colaj