Porez Na Dobit

Embed Size (px)

DESCRIPTION

porezi

Text of Porez Na Dobit

  • Porez na dobit vjebe

    Martina Dragija, univ. spec. oec.

  • Postupak utvrivanja porezne obveze

    polaznu veliinu u utvrivanju porezne osnovice

    razlika prihoda i rashoda iz RDG-A;

    stavke korekcije polazne veliine;

    +/- STALNE RAZLIKE

    +/- PRIVREMENE RAZLIKE

    preneseni porezni gubitak koji u iznosu manjem od

    oporezive dobiti odreuje poreznu osnovicu;

    poreznu obvezu;

    porezna osloboenja;

    konana porezna obveza.

  • ZADATAK 1.

    Trgovako drutvo Beta d.d. iskazalo je u 2012. godini ukupne prihode 1.500.000 kn i rashode 1.200.000 kn. U

    prihodima su ukljueni udjeli u dobiti Alfa d.o.o u iznosu od 100.000 kn. U 2012. godini trokovi koji se odnose na osobne automobile, koji su nabavljeni u 2009. godini i iji je troak nabave 400.000 kn i stopa amortizacije 25%, bili su sljedei:

    premije osiguranja 20.000 kn

    trokovi odravanja 15.000 kn plus PDV

    utroeni benzin 45.000 kn plus PD

    Utvrdite iznos dobiti prije poreza, poreznu osnovicu, iznos

    poreza i neto dobit za 2012. godinu.

  • Troak amortizacije = 400.000 * 0,25 =100.000

    100.000 x 70% = 70.000 kn porezno priznati troak amortizacije

    100.000 x 30% = 30.000 kn porezno nepriznati

    troak amortizacije sukladno l. 7. st. 1. t. 4. Zakona red. br. 7. u obrascu PD

    PDV na 30% amortizacije = 30.000 x 23% = 6.900

    kn porezno nepriznati troak red. br. 7. u obrascu PD

  • Trokovi osiguranja nastali u svezi s vlastitim ili unajmljenim vozilima za osobni prijevoz NE

    POVEAVAJU POREZNU OSNOVICU (lanak 7., stavak 4. Zakona)

    POVEANJE POREZNE OSNOVICE ZA:

    30% Trokova odravanja s ukljuenim PDV-om

    15.000+3.750=18.750*30%=5.625 kn

    30% trokova za gorivo s ukljuenim PDV-om

    45.000+11.250=56.250*30%=16.875 kn

  • SMANJENJE POREZNE OSNOVICE za:

    Smanjenje za udjele u dobiti u iznosu 100.000 kn

  • Prihodi = 1.500.000

    Rashodi = -1.200.000

    Raunovodstvena dobit = 300.000

    STAVKE UVEANJA DOBITI 30% troka amortizacije + 30% PDV-a =36.900

    30% troka odravanja=5.625

    30% troka goriva= 16.875

    Ukupno stavke uveanja = 59.400

    STAVKE UMANJENJA DOBITI

    Udjel u dobiti = (100.000)

    POREZNA OSNOVICA = 259.400

    POREZ NA DOBIT 20% = 51.880

    NETO DOBIT = 248.120 (300.000 51.880)

  • ZADATAK 2.

    Trgovako drutvo Beta d.d. iskazalo je u 2012. godini ukupne prihode 2.000.000 kn i rashode

    1.500.000 kn. Na temelju rezultata uprava

    ostvaruje pravo na bonus i to 1% prihoda u novcu,

    a 1% u dionicama drutva.

    Utvrdite iznos dobiti prije poreza, poreznu

    osnovicu, iznos poreza i neto dobit za

    2012.godinu.

  • Prihodi = 2.000.000

    Rashodi = 1.500.000

    + 40.000 (2%*2.000.000)

    RAUNOVODSTVENA DOBIT = 460.000

    STAVKE UVEANJA DOBITI

    + 20.000 (za dionice)

    POREZNA OSNOVICA = 480.000

    POREZ NA DOBIT 20% = 96.000

    RAUNOVODSTVENA NETO DOBIT = 364.000 (460.000 96.000)

    Poveanje rashoda za

    isplate upravi

  • ZADATAK 3. Obveznik poreza na dobit pri obraunu amortizacije kao raunovodstvenog rashoda za graevinski objekt primjenjuje godinju amortizacijsku stopu 12,5%. Po poreznom propisu ovaj graevinski objekt spada u skupinu za koju je propisana najvia porezno dopustiva godinja stopa amortizacije 10%. Troak nabave graevinskog objekta je 1.200.000 kn, a procijenjeni ostatak vrijednosti je 200.000 kn.

    Utvrdite porezne uinke privremenih razlika. U raunovodstvu je iskazana dobit za prvu godinu je 150.000, za drugu godinu je 120.000, za treu godinu je 110.000, za etvrtu godinu je 180.000, za petu godinu je 200.000 kuna, estu godinu 300.000 kn, sedmu godinu 300.000 kn, osmu godinu 200.000 kn, devetu godinu 150.000 kn i desetu godinu 300.000 kn.

  • AMORTIZIRAJUI IZNOS = TROAK NABAVE PROCIJENJENI OSTATAK VRIJEDNOSTI

    AMORTIZIRAJUI IZNOS = 1.200.000 200.000 = 1.000.000 kn

  • Amortizacija u raunovodstvene svrhe je 12,5% to zapravo znai da e GRAEVINSKI OBJEKT imati vijek uporabe od 8 godine. Meutim, u porezne svrhe stopa amortizacije iznosi 10% to je zapravo 10 godina vijek uporabe.

    Iznos amortizacije u raunovodstvu = 1.000.000 x 12,5/100 = 125.000 kn

    Iznos amortizacije u porezne svrhe = 1.000.000 x 10/100 = 100.000 kn

    Iznos privremene razlike = 125.000 100.000 = 25.000 kuna

  • Privremena razlika od 25.000 nastaje kroz 8 godina

    obrauna amortizacije u raunovodstvu a ukida se u 9 i 10-oj godini obrauna amortizacije u porezne svrhe.

    S obzirom na to da je u raunovodstvu troak amortizacije (125.000 kn.) vii od porezno priznatog troka amortizacije (100.000 kn.) kroz 8 godine obrauna uveavat e se raunovodstvena dobit za iznos privremene razlike od 25.000 kuna (porezno

    nepriznati iznos amortizacije) da bi se dobila porezna

    osnovica.

  • 1. godina

    Raunovodstvena dobit = 150.000 x 20/100 = 30.000

    + privremena razlika = 25.000 x 20/100 = 5.000

    Porezna osnovica = 175.000 x 20/100 = 35.000

    2. godina

    Raunovodstvena dobit = 120.000 x 20/100 = 24.000

    + privremena razlika = 25.000 x 20/100 = 5.000

    Porezna osnovica = 145.000 x 20/100 = 29.000

    3.godina

    Raunovodstvena dobit = 110.000 x 20/100 = 22.000

    + privremena razlika = 25.000 x 20/100 = 5.000

    Porezna osnovica = 135.000 x 20/100 = 27.000

    4.godina

    Raunovodstvena dobit = 180.000 x 20/100 = 36.000

    + privremena razlika = 25.000 x 20/100 =5.000

    Porezna osnovica = 205.000 x 20/100 = 41.000

  • 5. godina

    Raunovodstvena dobit = 200.000 x 20/100 = 40.000

    + privremena razlika = 25.000 x 20/100 = 5.000

    Porezna osnovica = 225.000 x 20/100 = 45.000

    6. godina

    Raunovodstvena dobit = 300.000 x 20/100 = 60.000

    + privremena razlika = 25.000 x 20/100 = 5.000

    Porezna osnovica = 325.000 x 20/100 = 65.000

    7.godina

    Raunovodstvena dobit = 300.000 x 20/100 = 60.000

    + privremena razlika = 25.000 x 20/100 = 5.000

    Porezna osnovica = 325.000 x 20/100 = 65.000

    8.godina

    Raunovodstvena dobit = 200.000 x 20/100 = 40.000

    + privremena razlika = 25.000 x 20/100 = 5.000

    Porezna osnovica = 225.000 x 20/100 = 45.000

  • 8 Dobit prije oporezivanja

    930 Dobit nakon oporezivanja

    (1) 30.000

    08 odgoeno pokrie poreza na dobit

    (1) 5.000

    (2) 120.000

    26 Obveze za porez iz dobiti

    35.000 (1)

    120.000 (2)

    Knjienje u 1.godini nastajanje privremene razlike

    S0 150.000

  • 8 Dobit prije oporezivanja

    930 Dobit nakon oporezivanja

    (1) 24.000

    08 odgoeno pokrie poreza na dobit

    (1) 5.000

    (2) 96.000

    26 Obveze za porez iz dobiti

    29.000 (1)

    96.000 (2)

    Knjienje u 2.godini nastajanje privremene razlike knjienje identino i u 3./ 4./ 5./ 6./ 7./ 8. . godini

    S0 120.000

    S0 5.000

  • 9. godina

    U 9.-oj godini ukida se dio privremene razlike koja je nastala zbog

    razliitog naina obraunavanja amortizacije u raunovodstvene i porezne svrhe. Porezni uinak te razlike iskazan je na kontu 08

    Odgoeno pokrie poreza na dobit kao saldo od 40.000 kuna.

    Iznos amortizacije u raunovodstvu = 0

    Iznos amortizacije u porezne svrhe = 1.000.000 x 10/100 =100.000 kn.

    Iznos privremene razlike za ukidanje = 100.000 kuna

    Raunovodstvena dobit = 150.000 x 20/100 = 30.000

    - privremena razlika za ukidanje = 100.000 x 20/100 = 20.000

    Porezna osnovica = 50.000 x 20/100 = 10.000

  • 8 Dobit prije oporezivanja

    930 Dobit nakon oporezivanja

    (1)30.000

    08 odgoeno pokrie poreza na dobit

    (1) 20.000

    (2) 120.000

    26 Obveze za porez iz dobiti

    10.000 (1)

    120.000 (2)

    Knjienje u 9.godini ukidanje privremene razlike

    S0= 150.000

    S0 40.000

  • 10. godina

    U 10.-oj godini ukida se privremena razlika koja je nastala zbog

    razliitog naina obraunavanja amortizacije u raunovodstvene i porezne svrhe. Porezni uinak te razlike iskazan je na kontu 08

    Odgoeno pokrie poreza na dobit kao saldo od 20.000 kuna.

    Iznos amortizacije u raunovodstvu = 0

    Iznos amortizacije u porezne svrhe = 1.000.000 x 10/100 =100.000 kn.

    Iznos privremene razlike za ukidanje = 100.000 kuna

    Raunovodstvena dobit = 300.000 x 20/100 = 60.000

    - privremena razlika za ukidanje = 100.000 x 20/100 = 20.000

    Porezna osnovica = 200.000 x 20/100 = 40.000

  • 8 Dobit prije oporezivanja

    930 Dobit nakon oporezivanja

    (1) 60.000

    08 odgoeno pokrie poreza na dobit

    (1) 20.000

    (2) 240.000

    26 Obveze za porez iz dobiti

    40.000 (1)

    240.000 (2)

    Knjienje u 10.godini ukidanje privremene razlike

    S0= 300.000

    S0 20.000

  • ZADATAK 4.

    Obveznik poreza na dobit pri obraunu amortizacije pri utvrivanju raunovodstvene dobiti za opremu koristi godinju amortizacijsku stopu 20%. Za ovu je opremu najvia porezno dopustiva stopa amortizacije 25% godinje. Amortizirajui iznos za ovu opremu jednak je troku nabave koji iznosi 600.000 kuna. Na temelju navedenih podataka, uz pretpostavku da je stopa poreza na dobit 20%, utvrdite porezne uinke privremenih razlika. U raunovodstvu iskazana dobit za prvu godinu je 220.000 kuna, za drugu godinu je 300.000, a za petu godinu je 270.000 kuna.