17
Prof Florescu Valentina-Alexandra 1 Curs: INFORMATICA ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU – CLASA A V-A PORTOFOLIU DE EVALUARE Formator: prof. dr.Cristina Elena ANTON Cursant: prof. Florescu Valentina-Alexandra Jud.Braila - Seria 1, Grupa 1 septembrie – octombrie 2017

PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

  • Upload
    others

  • View
    54

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

1

Curs:

INFORMATICA ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU – CLASA A V-A

PORTOFOLIU DE EVALUARE

Formator: prof. dr.Cristina Elena ANTON

Cursant:

prof. Florescu Valentina-Alexandra

Jud.Braila - Seria 1, Grupa 1

septembrie – octombrie 2017

Page 2: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

2

OPIS

1. Proiectul unitaţii de învăţare……………………………………………..3

2. Proiectul didactic…………………………………………………………6

3. O probă de evaluare şi baremul de

corectare……………………………14

Page 3: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

3

SCOALA GIMNAZIALA SCORTARU NOU Clasa: a V-a / 1 ora pe saptamana

Disciplina: Informatica si TIC An scolar 2017-2018

Unitatea de invatare: Editoare grafice (Gimp) Prof. Florescu Valentina-Alexandra

Nr. ore alocate: 4

Proiectul unitatii de invatare

Continutul Nr.

ore

Competente specifice Activitati de învatare Resurse Evaluarea

Rolul unui editor

grafic

Elemente de

interfață specifice

Crearea,

deschiderea şi

salvarea fişierelor

grafice

Instrumente de

desenare

1

1

1.2 Utilizarea eficientă

a unor componente

software

➢ Explicarea rolului

unui editor grapfic

➢ Enumerarea domeniilor

unde poate fi folosit un editor

grapfic

➢ Enumerarea principalelor

comenzi într-un mediu

grafic

Locaţie:

laboratorul

de informatică,

dotat cu acces la

Internet

Material didactic:

- Manual Tiparit

- Manual digital

- Fise

- Imagini

- prezentare

interactivă folosind

manualul digital pe

computer

Conversație

euristică

Aplicații

practice

Observare

Sistematică

și notare

Fisa de lucru

Comenzi pentru

selectare, copiere,

mutare, ştergere

1

1

1.2 Utilizarea eficientă

a unor componente

➢ Identificarea pe Internet

a unor imagini și prelucrarea

Locaţie:

Conversație

Page 4: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

4

Redimensionarea,

trunchierea,

rotaţia unei

imagini

Panoramare

imagine

software

3.1 Aplicarea

operațiilor specifice

editoarelor grafice în

vederea realizării unor

produse informatice

acestora

➢ Realizarea practică

a comenzilor din mediul

grafic pentru o imagine dată

➢ Exerciții pentruformarea

Deprinderilor legate de inserare

si formatarea textului ce se

introduce într-o imagine

laboratorul

de informatică,

dotat cu acces la

Internet

Material didactic:

- Manual Tiparit

- Manual digital

- Fise

- Imagini

- prezentare

interactivă folosind

manualul digital pe

computer

euristică

Aplicații

practice

Observare

Sistematică

și notare

Fisa de lucru

Utilizarea

culorilor în

prelucrarea

imaginilor;

crearea culorilor

personalizate

Stiluri de

umplere

Inserarea şi

formatarea

textului

1

1.2 Utilizarea eficientă

a unor componente

software

3.1 Aplicarea

operațiilor specifice

editoarelor grafice în

vederea realizării unor

produse informatice

➢ Realizarea și utilizarea unor

Personaje grafice pentru

ilustrarea unei povești

➢ Realizarea unei felicitări,

a unui afiș publicitar, a unui logo

Locaţie:

laboratorul

de informatică,

dotat cu acces la

Internet

Material didactic:

- Manual Tiparit

- Manual digital

- Fise

- Imagini

- Prezentare

Conversație

euristică

Aplicații

practice

Observare

Sistematică

și notare

Fisa de lucru

Page 5: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

5

interactivă folosind

manualul digital pe

computer

Recapitulare si

sistematizare

testare

1 Test

Page 6: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

6

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Informatică şi TIC

Profesor: Florescu Valentina-Alexandra

Clasa:a V-a

Timpul: 50 minute.

Unitatea de învăţare: Editoare grafice

Conţinutul: Aplicaţia Gimp Tipul lecţiei: Lecţie mixtă

Competenţe specifice:

- CS1 -Folosirea resurselor informatice oferite de aplicaţiile software specializate

- CS2 -Colectarea, păstrarea şi prelucrarea informaţiei cu ajutorul aplicaţiilor software specializate

Subcompetenţe :

- SC1 - Utilizarea aplicatiilor specializate pentru realizarea unor operatii de prelucrare grafica;

- SC2 - Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a utiliza instrumente informatice.

Obiectivele operaţionale :

A. Cognitive — O1 - să folosească programul Gimp pentru a crea şi modifica fişiere cu desene;

— O2 -să utilizeze instrumentele aplicaţiei Gimp pentru crearea şi printarea desenelor, stabilind

caracteristicile instrumentelor respective;

— O3 -să folosească comenzile de copiere, decupare, mutare şi efectele speciale;

— O4 - să poată utiliza instrumentele oferite de către Gimp ;

— O5- să poată desena un desen, o felicitare, un grafic;

— O6 - să creeze şi să modifice desene.

B. Afectiv – atitudinale: — Să aprecieze corect răspunsurile oferite de ceilalţi elevi ai clasei;

— Să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa;

— Să fie atenţi şi să participe activ la lecţie;

— Să aprecieze rezultatele activităţii desfăşurate;

Page 7: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

7

— Să-şi dezvolte interesul pentru studiul informaticii prin aplicarea cunoştinţelor în

realizarea de materiale variate.

C. Psihomotorii: — Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;

— Să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la informatică;

— Să dovedeasca abilitate în realizarea unor materiale cu ajutorul calculatorului.

Strategia didactică:

❖ Resurse procedurale: conversaţia, expunerea, explicaţia, aplicatia, exerciţiul, învăţarea prin

descoperire.

❖ Resurse materiale: manual, caiete, calculator, fise de lucru

❖ Forme de organizare: activitate frontal şi activitate individuală.

Forme de evaluare:

- Evaluare iniţială: verificarea cantitativă şi calitativă a temei;

- Evaluare formativă: fişă de lucru, întrebări, analiza răspunsurilor, observarea sistematică a atenţiei

Bibliografie:

-Manual informatica si tic clasa a v-a Editura Didactica si Pedagogica R.A.

-Manual informatica si tic clasa a V-a Editura Didactica si Pedagogica R.A.( manual digital )

- Platforma: www.informaticainscoli.ro

- Tutoriale www.youtube.ro

Page 8: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

8

Desfasurarea Lectiei

Etapele lecţiei OBIECTI

VELE

OPERAŢ

IONALE

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI INSTRUMENTE

DIDACTICE

EVALUARE

1.Captarea

atenţiei (1 min)

Verificarea

cunoştinţelor

(3 min)

Anunţarea temei

noi (1 min)

O1 Profesorul pregăteşte materialele

necesare pentru desfăşurarea orei

în condiţii optime.

Profesorul verifică tema pentru

acasă.

Anunţă tema lecţiei şi obiectivele.

— Elevii răspund la tema

pentru acasă.

— Elevii îşi notează tema în

caiete şi iau la cunoştinţă

despre obiectivele lecţiei..

Metode şi

procedee:

conversaţia,

explicaţia,

Forma de

activitate:

frontal

Materiale şi

mijloace:

manual, caiet,

calculatoare

Observarea

sistematică

Aprecieri

verbale

2. Comunicarea

cunoştinţelor noi

(10 min)

O2

O4

O3

1. Profesorul explică elevilor:

— modul de lansare a aplicaţiei

Gimp

— etapele de creare a unui desen:

stabilirea dimensiunilor desenului,

desenarea propriu-zisă; tipărirea

desenului la imprimantă şi

salvarea lui pe un suport de

memorie externă sau într-un

folder din calculator.

-În baza prezentării aplicaţiei Gimp

profesorul explică elevilor care

sunt elementele ferestrei de

aplicaţii Gimp :

Elevii ascultă enunţarea

etapelor şi urmăresc

prezentarea succintă pe

ecran..

Elevii îşi notează etapele de

creare a unui desen.

Elevii iau notiţe şi urmăresc

demonstraţiile de pe ecran.

Elevii ascultă cu atenţie

profesorul.

Metode şi

procedee:

conversaţia,

explicaţia,

Forma de

activitate:

frontal

Materiale şi

mijloace:man

ual, caiet,

calculatoare

Observarea

sistematică

Page 9: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

9

• suprafaţa de desenare;

• Fereastra cu instrumente de

desenat;( Toolbox-Tool

Options)

Prezintă instrumentele

programului Gimp :

Selecteaza sub forma dreptunghica/patrata(drag & drop)

Selecteaza sub forma rotunda/ovala (drag & drop)

Selecteaza liniile care au continuitate(click)

Elevii ascultă, profesorul

exemplifică, elevii realizând

apoi operaţiile indicate de

profesor.

Metode şi

procedee:

conversaţia,

explicaţia,

Forma de

activitate:

frontal

Materiale şi

mijloace:man

ual, caiet,

calculatoare

Observarea

sistematică

Page 10: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

10

3. Dirijarea

învăţării (10 min)

O1

O2

O3

O4

Selecteaza regiuni (click)

Selectare prin puncte apoi unirea primului punct cu ultimul tinand apasat pe ctrl.La terminarea acestei operatii se da click in interiorul selectiei pentru finalizare altfel se va deselecta

Creaza si editeaza cai(path, linii cu ajutorul careia se realizeaza un element grafic).Operatia se aranjeaza prin puncte(click pentru a realiza un punct) la final se uneste primul punct cu ultimul tinand apasat tasta ctrl apoi se poate selecta etc...

Preia culoarea din punctul unde a fost efectuat click

Mareste sau micsoreaza suprafata de lucru

masoara distanta si unghiul dintre doua puncte.(click [si tinut apasat] in punctul 1 urmat de selectarea punctului 2 si eliberat butonul mouse-ului)

muta un obiect selectat sau o selectie(se selecteaza obiectul sau se realizeaza o selectie apoi se foloseste operatia de drag & drop)

Cropeaza o imagine

Roteste un layer sau o selectie(se realizeaza o selectie, sau se selecteaza un layer, apoi se foloseste operatia de drag & drop pentru a roti obiectul)

Scaleaza o selectie sau un layer(se selecteaza selectia sau layer-ul si apoi se poate scala prin drag & drop)

Face o selectie sau un layer romb(la fel ca la operatia

Elevii exersează împreună cu

profesorul funcţia fiecărui

instrument

Observarea

sistematică

Observarea

sistematică,

aprecieri

verbale

Page 11: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

11

anterioara)

Acest instrument da posiilitatea sa se foloseasca colturile imaginii pentru a o distorsiona dupa bunul plac.

Roteste o selectie sau un layer

adauga text

Umple o selectie sau un layer

Adauga un gradient

picteaza pixeli cu margini aspre

pensula

radiera

Creion care deseneaza sub presiune(ca si cand ai apasa pe creion mai tare)

Deseneaza cu cerneala(cu cat viteza e mai mica cu atat curge mai multa "cerneala")

Deseneaza folosind un tipar sau o portiune din alta imagine(spre ex tii apasat tst ctrl pentru a prelua un tipar dintr-o parte a imaginii apoi click si drag pentru a desena)

incetoseaza sau efectul opus acesteia

amesteca culorile(de ex daca ai un cerc rosu si un albastru apropiate si folosesti acest instrument, le va omogeniza)

Observarea

sistematică,

aprecieri

verbale

Page 12: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

12

inchide la culoare, deschide la culoare

Elevii accesează culorile,

inclusiv pe cele suplimentare,

notând paşii de creare a unui

desen

Observarea

sistematică,

aprecieri

verbale

4. Formarea

deprinderilor

(15 min)

O4

O5

O3

O1

O6

Profesorul propune elevilor câteva

aplicaţii practice:

- Reprezentarea figurilor

geometrice invatate

- Umplerea folosind culori

diferite a desenelor

reprezentate

- Selectarea; marirea; mutarea

Elevii folosesc calculatorul

pentru realizarea exerciţiilor

propuse în fişe.Ei vor lucra în

echipe la rezolvarea fişelor.

Metode şi

procedee:

exerciţiul

Forma de

activitate:

frontal

Materiale şi

mijloace:fişa

de lucru,

calculatoare

Observare

sistematică,

aprecieri

verbale

5. Concluzii.

Realizarea

feedback-ului

O2

O5

O2

Profesorul îndrumă elevii în

punerea unor întrebări

perminente şi în aflarea

răspunsurilor potrivite.

Elevii participă activ la discuţie. Metode şi

procedee:

exerciţiul

Forma de

activitate:

frontal

Observare

sistematică,

aprecieri

verbale

6. Tema pentru

acasă

Profesorul propune elevilor

realizarea unui desen în Gimp care

sa prezinte imaginea casele lor

Elevii îşi notează tema pentru

acasă în caiete.

Discuţia Manualul

Caietul Tabla

Page 13: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

13

Exemplu:

Page 14: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

14

Fisa de evaluare

Editoarea grafice

Gimp

1. Deschideți o aplicație intitulată “Test” . Creați un nou strat alcatuit dintr-o imagine descarcata dupa

Internet

2. Deschideti aplicatia “ Fisa de Evaluare” si rezolvati cerintele existente acolo.

3. Introduceti ambele aplicatii intr-un dosar creat pe Desktop notat cu numele si prenumele vostru.

Page 15: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

15

Fisa Rezolvata

Page 16: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

16

Page 17: PORTOFOLIU DE EVALUARE - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:florescu-valentina... · Deschideti aplicatia ^ Fisa de Evaluare _ si rezolvati

Prof Florescu Valentina-Alexandra

17