Upload
others
View
2
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
COLEGIUL NAŢIONAL „PREPARANDIA-DIMITRIE ŢICHINDEAL”ARAD
310125 Arad, Bd Gen Dragalina nr 5 – 7, tel / fax 0257/281533,
email [email protected]
Concursul de matematică „Ioan Aron” Clasa a IV-a, varianta 1
I.1. Calculați pe a, b, c şi d din egalităţile:
I.2. Calculați: 2017 ∙ 2016 – 2016 ∙ 2014 + 2016 ∙ 2.
I.3. Aflaţi triplul diferenţei dintre cel mai mare număr de 3 cifre distincte şi cel
mai mic număr de 3 cifre distincte.
I.4. Fie șirul de numere: 1, 2, 4, 7, 11, 16, ... . a) Scrieți următorii patru termeni. b) Aflați termenul de pe locul 100.
Rezolvare varianta 1:
I.1.
I.2.
2017 ∙ 2016 – 2016 ∙ 2014 + 2016 ∙ 2
=2016(2017 –2014 + 2)
= 2016(3+ 2)
= 2016 ∙ 5=10080
I.3.
( )
I.4.
( ) ( ) ( ) ( ) ( )
( )
( )
( )
( )
( )
COLEGIUL NAŢIONAL „PREPARANDIA-DIMITRIE ŢICHINDEAL”ARAD
310125 Arad, Bd Gen Dragalina nr 5 – 7, tel / fax 0257/281533,
email [email protected]
Concursul de matematică „Ioan Aron” Clasa a IV-a, varianta 2
II.1. Arătaţi că b este dublul lui a, dacă :
( ) [ ( ) ]; ( )
II.2. Determinaţi numărul natural x din egalitatea:
( ) ( )
II.3.a. Mara dorea să adune numărul 14318 cu 9308. Din neatenţie, fetiţa a făcut operaţia de scădere. Care este diferenţa dintre rezultatul pe care trebuia să-l obţină şi cel pe care l-a obţinut? II.3.b. Scrie patru perechi de numere naturale astfel încât diferenţa numerelor din fiecare pereche să fie 2989.
II.4. Patru stilouri costă cât şase pixuri, iar împreună valoarea lor este de 24 lei. Aflaţi cât costă 5 stilouri şi 7 pixuri.
Rezolvare varianta 2:
II.1.
( ) [ ( ) ] ( ) [ ]
( )
II.2.
( ) ( )
( ) ( ) [ ( ) ( )] ( ) ( )( ) ( )
II.3.a
II.3.b
(5100:2111) (5101:2112) (5102:2113) (5103:2114)
II.4.
4s=6p s=3p:2 4s+6p=24
4 3p:2+6p=24
6p+6p=24 p=2 s=3
COLEGIUL NAŢIONAL „PREPARANDIA-DIMITRIE ŢICHINDEAL”ARAD
310125 Arad, Bd Gen Dragalina nr 5 – 7, tel / fax 0257/281533, email [email protected]
Concursul de matematică „Ioan Aron” Clasa a IV-a, varianta 3
III.1. Se dau numerele 40 şi 8. Calculaţi suma dintre suma lor, diferenţa lor, produsul şi câtul lor.
III.2.a. Dublul unui număr este egal cu triplul altui număr. Aflaţi suma numerelor ştiind că diferenţa lor este 9.
III.2.b. Scrie se calculeze:
( ) III.3. Un număr natural se numeşte „prieten cu 11” dacă este format cu cifre
distincte a căror sumă este 11. Aflaţi diferenţa dintre cel mai mare şi cel mai mic
număr „prieten cu 11”.
III.4. Nişte excursionişti se află la cantină, aşezaţi câte 2 fete şi 3 băieţi la fiecare masă. După un timp, mai multe perechi fată-băiat pleacă din cantină, rămânând astfel 4 fete şi 12 băieţi. Câţi excursionişti erau iniţial în cantină?
Rezolvare varianta 3:
III.1.
40, 8
( )
III.2.a
III.2.b.
( )
III.3.
Cel mai mare număr „prieten cu 11” : 50123
Cel mai mic număr „prieten cu 11” : 10235
50123-10235=39888
III.4
n - număr mese
f - număr fete
b - număr băieţi
b=3n
Numărul fetelor care au plecat = Numărul băieţilor care au plecat =
Total
COLEGIUL NAŢIONAL „PREPARANDIA-DIMITRIE ŢICHINDEAL”ARAD
310125 Arad, Bd Gen Dragalina nr 5 – 7, tel / fax 0257/281533,
email [email protected]
Concursul de matematică „Ioan Aron” Clasa a IV-a, varianta 4
IV.1.Se consideră numerele:
( ) ;
. Micşoraţi de 2 ori câtul dintre produsul şi câtul lor.
IV.2.a. Tăiem 10 cifre din numerele 2013201320132013, astfel încât numărul rămas să fie cel mai mic posibil. Care este numărul rămas?
IV.2.b. Ana citeşte o carte în trei zile. În prima zi a citit o optime din numărul paginilor, în a doua zi a citit 84 de pagini, iar în ultima zi a citit cât în primele
două zile la un loc. Câte pagini are cartea?
IV.3. Află numărul necunoscut din exerciţiul: [ ( ) ]
IV.4. La un concurs de matematică au participat 30 de elevi. Dintre ei, 25 au rezolvat prima problemă, 24 au rezolvat a doua problemă, 23 a treia problemă şi 22 a patra problemă. Arătaţi că măcar 4 elevi au rezolvat toate cele 4 probleme.
Rezolvare varianta 4:
IV.1.
( )
IV.2.a.
100013
IV.2.b.
– numărul de pagini din carte
I.
II. 84
III.
+84
IV.3.
[ ( ) ] [( ) ]
IV.4.
5 nu au rezolvat prima problemă p1
6 nu au rezolvat p2
7 nu au rezolvat p3
8 nu au rezolvat p4
Numărul elevilor care nu au rezolvat cel puţin o problemă este:
5+6+7+8 = 26
30 – 26 = 4
COLEGIUL NAŢIONAL „PREPARANDIA-DIMITRIE ŢICHINDEAL”ARAD
310125 Arad, Bd Gen Dragalina nr 5 – 7, tel / fax 0257/281533,
email [email protected]
Concursul de matematică „Ioan Aron” Clasa a IV-a, varianta 5
V.1. Calculează, respectând ordinea efecturării operaţiilor.
[ ( ) ] V.2.a. Aflaţi numărul n ştiind că dacă împărţim 254 la n+1 obţinem câtul 3 şi restul cel mai mare posibil.
V.2.b. O furnică merge 5m într-un minut. În cât timp un şir de furnici lung de 10m trece pe un pod de 50m?
V.3. Într-un depozit se află 1237 kg de mere. Dacă se pun în toate cutiile existente cantităţi egale, rămân 107 kg neambalate. Dacă se pun cu 10 kg mai mult în fiecare cutie, rămân 7 kg neambalate. Câte cutii sunt în magazie?
V.4. Se consideră următorul tabel cu numere naturale nenule : 1
3 2
4 5 6
10 9 8 7
11 12 13 14 15 ………………………..
a) Determinaţi cel mai mic şi cel mai mare dintre numerele scrise pe linia 8. b) Determinaţi linia şi coloana pe care se află în tabel numărul 43.
Rezolvare varianta 5:
V.1.
[ ( ) ]
[ ( ) ]
( )
( )
( )
V.2.a.
( ) , unde , deci r poate lua valorile 0, 1, 2, 3, …, n-1, n
Pentru r = n avem ( )
nu este număr natural
Pentru r = n – 1 avem ( )
restul fiind 62
Verificare:
V.2.b.
10m + 50m = 60m
60 : 5 = 12 minute
V.3.
cutii sunt în magazie
V.3.
a) Observăm că:
- numărul elementelor din linie este egal cu numărul liniei
- numerele din liniile numerotate impar sunt în ordine crescătoare
- numerele din liniile numerotate par sunt în ordine descrescătoare
Numărul cel mai mare din linia 2 este 3=1+2
Numărul cel mai mare din linia 3 este 6=1+2+3
Numărul cel mai mare din linia 4 este 10=1+2+3+4.
Deci numărul cel mai mare din linia n este:
1+2+3+…+n = ( )
Numărul cel mai mate din linia 8 este:
( ) = 72 =36
Cum linia 8 are numerele în ordine descrescătoare rezultă că cel mai mic din linia 8 este 29.
b) Numărul n cel mai mic pentru
( ) este 9
Cel mai mare pe linia 9 este (9:10):2=45
Pe linia 9 numerele sunt în ordine crescătoare, deci 43 este în coloana 7.
COLEGIUL NAŢIONAL „PREPARANDIA-DIMITRIE ŢICHINDEAL”ARAD
310125 Arad, Bd Gen Dragalina nr 5 – 7, tel / fax 0257/281533,
email [email protected]
Concursul de matematică „Ioan Aron” Clasa a IV-a, varianta 6
VI.1. 72 de pomi sunt aşezaţi pe 4 rânduri, fiecare rând având cu 4 pomi mai
puţin decât rândul din faţa sa. Câţi pomi sunt pe ultimul rând?
VI.2. Valoarea lui a din următoarea egalitate reprezintă vârsta lui Andrei:
[( ) ] Fratele său Flavius are 10 ani. Este vârsta lui Andrei cu 1 an mai mare
decât dublul vârstei lui Flavius? Justificaţi!
VI.3. Determinaţi câte numere naturale cuprinse între 100 şi 900 se împart exact
la 8.
VI.4. Pentru a decora sala petrecerii, Irina şi Maria au folosit
dintr-o coală
pentru a decupa cerculeţe şi cu
mai puţin pentru a decupa steluţe. Ce parte din
întreaga coală a rămas nefolosită.
Rezolvare varianta 6:
VI.1.
Notăm cu numărul pomilor de pe ultimul rând. Pe rândurile din faţa lui vom
avea: +4; +8; +12 pomi.
+ +4+ +8+ +12=72
4 +24=72
4 =48
=12 pomi sunt pe ultimul rând
VI.2.
[( ) ]
[( ) ]
( )
( )
este vârsta lui Andrei
(Justificare)
VI.3.
Numerele căutate sunt: .
Numărul lor este:
VI.4.
Irina şi Maria au folosit
din coală pentru a decupa cerculeţe.
Irina şi Maria au folosit
din coală pentru a decupa steluţe.
Irina şi Maria au folosit
din coală pentru a decupa cerculeţe şi
steluţe.
din coală a rămas nefolosită.
COLEGIUL NAŢIONAL „PREPARANDIA-DIMITRIE ŢICHINDEAL”ARAD
310125 Arad, Bd Gen Dragalina nr 5 – 7, tel / fax 0257/281533,
email [email protected]
Concursul de matematică „Ioan Aron” Clasa a IV-a, varianta 7
VII.1. Fie a = (5+5:5+2:2) x 2
b = [555:5 –16 : (25 :5 – 12:3) – 1 x 5 – 5
c = 7 +3 x [ 2 – 3 :( 5x 5 – 22:1)
Calculaṭi : 2x a+3x b +c
VII.2. Suma a trei numere este 134. Dacă la fiecare număr se adaugă acelaşi
număr, se obṭin respectiv 48, 53, 69. Aflaṭi numerele.
VII.3. Care este numărul cu 200 mai mare decât numărul de trei ori mai mic
decât 600?
VII.4. Scrieṭi paranteze acolo unde este necesar, pentru a restabili egalitatea :
(2 x 3 +4 : 2 + 6 – 2) : 2 = 6
Rezolvare varianta 7:
VII.1.
a = (5+5:5+2:2) x 2
a = (5+1+1) x 2
a = 7 x 2
a = 14
b = [555:5 –16 : (25 :5 – 12:3) – 1] x 5 – 5
b = [111 – 16 : (5 – 4) – 1] x 5 – 5
b = (111 – 16 : 1 – 1] x 5 – 5
b = (111 – 16 – 1] x 5 – 5
b = (95 – 1] x 5 – 5
b = 94 x 5 – 5
b = 470 – 5
b = 465
c = 7 +3 x [ 2 – 3 :( 5x 5 – 22:1)
c = 7 +3 x [ 2 – 3 :( 25 – 22)
c = 7 +3 x ( 2 – 3 : 3)
c = 7 +3 x ( 2 – 1)
c = 7 +3
c = 10
2x a+3x b +c = 2x14+3x465+10 = 28+1395+10 = 1433
VII.2.
48+53+69 = 170
170 – 134 = 36
36 : 3 = 12
Primul număr: 48 – 12 =36
Al doilea număr: 53 – 12 =41
Al treilea număr: 69 – 12 =57
VII.3.
600 : 3 = 200
200+200 = 400
VII.4.
(2 x 3 +4 : 2 + 6 – 2) : 2 = 6
(6 + 2 + 4) : 2 = 12 : 2 = 6
COLEGIUL NAŢIONAL „PREPARANDIA-DIMITRIE ŢICHINDEAL”ARAD
310125 Arad, Bd Gen Dragalina nr 5 – 7, tel / fax 0257/281533,
email [email protected]
Concursul de matematică „Ioan Aron” Clasa a IV-a, varianta 8
VIII.1. Calculaṭi cu cât se măreşte suma numerelor 326 şi 134, dacă mărim
primul termen cu 233 şi-l micşorăm pe al doilea cu 56.
VIII.2. Calculaṭi : 100 – 10 : [100 – 10 x ( 10 – 10 : 10)]
VIII.3. Aflaṭi diferenṭa dintre cel mai mic număr format din patru cifre distincte
şi cel mai mare număr format din trei cifre.
VIII.4. Ionel a citit în vacanṭă o carte de 80 pagini, în prima zi a citit 25 pagini,
în a doua zi cu 10 pagini mai mult, iar în fiecare dintre următoarele două zile
acelaşi număr de pagini. Câte pagini a citit în ultimele două zile?
Rezolvare varianta 8:
VIII.1.
326 + 134 = 460 suma inițială
326 + 233 = 559
134 – 56 = 78
559 + 78 = 637 suma modificată
637 – 460 = 177 , cu 177 s-a mărit
sau : (326 + 233) + (134 – 56) – ( 326 + 134)=
= 559 + 78 – 460
= 637- 460 = 177
VIII.2.
100 – 10 : [100 – 10 x ( 10 – 10 : 10)] =
= 100 – 10 : [100 – 10 x ( 10 – 1)] =
= 100 – 10 : (100 – 10 x 9) =
= 100 – 10 : (100 – 90) =
= 100 – 10 : 10 =
= 100 – 1 =
= 99
VIII.3.
Cel mai mic număr de patru cifre distincte: 1023
Cel mai mare număr de trei cifre distincte: 999
Diferența: 1023 – 999 =24
VIII.4.
Total: 80 pagini
Prima zi: 25 pagini
A doua zi: 25+10 = 35 pagini
Au rămas: 80 – 25 – 35 = 55 – 35 = 20 pagini
20 : 2 = 10 pagini în fiecare din ultimele două zile
COLEGIUL NAŢIONAL „PREPARANDIA-DIMITRIE ŢICHINDEAL”ARAD
310125 Arad, Bd Gen Dragalina nr 5 – 7, tel / fax 0257/281533,
email [email protected]
Concursul de matematică „Ioan Aron” Clasa a IV-a, varianta 9
IX.1. Calculaṭi : 682 – 9 x 9 +8 x 7 – 63 : 7 +9 x 6 +63 : 9 – 56 : 8 -329
IX.2. Fie numerele 12, 4 şi 3 în această ordine. Punând între ele semnele : ,, +"
şi / sau ,, x" , în câte moduri se pot efectua calculele cu aceste numere?
IX.3. Aflaṭi suma cifrelor numărului de forma ştiind că sunt
îndeplinite simultan condiṭiile :
a) 2 x a = 10
b) b + 2 x c = 10
c) d + e + b = 10
d) d x e = 7
e) d este mai mare ca e .
IX.4. Marian are 70 timbre, Petronela cu 5 mai mult, Valentina încă o dată cât
Marian, Bogdan cu 10 timbre mai mult decât Valentina, iar Cătălin cât Bogdan
şi Valentina la un loc. Câte timbre au împreună toṭi copiii?
Rezolvare varianta 9:
IX.1.
682 – 9 x 9 +8 x 7 – 63 : 7 +9 x 6 +63 : 9 – 56 : 8 -329 =
= 682 – 81 +56 – 9 +54 +7 – 7 – 329 =
= 601+47+54 – 329 =
= 648+54 – 329 =
= 702 – 329 = 373
IX.2.
12+4+3 = 19
12x4x3 = 144
12x4+3 = 48+3 = 51
12+4x3 = 12+12 = 24
IX.3.
2xa = 10
a = 5
dxe =7
d = 7
e = 1
7+1+b = 10
8+b = 10
b = 2
2+2xc = 10
2xc = 8
c = 4
55241721
5+5+2+4+1+7+2+1 =27
IX.4.
Marian: 70 timbre
Petronela: 70+5 = 75 timbre
Valentina: 70+70 = 140 timbre
Bogdan: 140+10 = 150 timbre
Cătălin: 150+140 = 290 timbre
În total: 70+75 +140+150+290 = 145+290+290 = 145 + 580 = 725