7
PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC GR. SC.“CONSTANTIN BRATESCU” GR. SC.“CONSTANTIN BRATESCU” ISACCEA ISACCEA TEODORESCU RODICA TEODORESCU RODICA PROFESOR LOGOPED PROFESOR LOGOPED

prezentarea lectiei.ppt

  • Upload
    ngodien

  • View
    218

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: prezentarea lectiei.ppt

PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTIC

GR. SC.“CONSTANTIN BRATESCU” GR. SC.“CONSTANTIN BRATESCU” ISACCEAISACCEA

TEODORESCU RODICATEODORESCU RODICAPROFESOR LOGOPEDPROFESOR LOGOPED

Page 2: prezentarea lectiei.ppt

DATA:17.05.2010DATA:17.05.2010CLASA a-VII-a ACLASA a-VII-a APROPUNATOR: TEODORESCU RODICAPROPUNATOR: TEODORESCU RODICA

OBIECTUL: CONSILIERE SI ORIENTAREOBIECTUL: CONSILIERE SI ORIENTARE SUBIECTUL: CONFLICTELE SI PREVENIREA LORSUBIECTUL: CONFLICTELE SI PREVENIREA LOR TIPUL: predare-invatare-evaluareTIPUL: predare-invatare-evaluare POZITIA LECTIEI IN MODUL: REZOLVAREA CONFLICTELORPOZITIA LECTIEI IN MODUL: REZOLVAREA CONFLICTELOR a) Competente specifice: a) Competente specifice: - initierea elevilor in managementul situatiilor cu potential conflictual- initierea elevilor in managementul situatiilor cu potential conflictual - dezvoltarea abilitatilor de prevenire si rezolvare a conflictelor- dezvoltarea abilitatilor de prevenire si rezolvare a conflictelor b) Obiective operationale:b) Obiective operationale: 01: sa defineasca conflictele;01: sa defineasca conflictele; 02: sa recunoasca situatii conflictuale;02: sa recunoasca situatii conflictuale; 03: sa identifice tipurile de conflict;03: sa identifice tipurile de conflict; 04: sa initieze comportamente de prevenire si rezolvare a conflictelor;04: sa initieze comportamente de prevenire si rezolvare a conflictelor; FORME DE ORGANIZAREFORME DE ORGANIZARE a) a continuturilor: integratoarea) a continuturilor: integratoare b) a activitatii: frontala, individuala, in grupuri mici;b) a activitatii: frontala, individuala, in grupuri mici; TIPURI DE INTERACTIUNI: profesor-elev, elev-profesor, elev-elev;TIPURI DE INTERACTIUNI: profesor-elev, elev-profesor, elev-elev; TIPURI, FORME, STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: formativa, orala TIPURI, FORME, STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: formativa, orala

si scrisa, individuala si in grup, autoevaluarea;si scrisa, individuala si in grup, autoevaluarea;

Page 3: prezentarea lectiei.ppt

CAPTAREA ATENTIEICAPTAREA ATENTIEI

Se impart elevilor pagini de ziar Se impart elevilor pagini de ziar sau reviste cu articole privitoare la sau reviste cu articole privitoare la diverse conflicte si se cere diverse conflicte si se cere identificarea factorului comun identificarea factorului comun (conflictul);(conflictul);

Page 4: prezentarea lectiei.ppt

DIRIJAREA INVATARIIDIRIJAREA INVATARII

Pornind de la articolele din ziare Pornind de la articolele din ziare se defineste conflictul precum si se defineste conflictul precum si tipurile de conflicttipurile de conflict

Se imparte clasa in grupe de cate Se imparte clasa in grupe de cate 5 elevi; fiecare grupa primeste o 5 elevi; fiecare grupa primeste o fisa de lucru si materiale necesare fisa de lucru si materiale necesare rezolvarii sarcinii.rezolvarii sarcinii.

Se solicita analiza unui studiu de Se solicita analiza unui studiu de caz, identificarea tipului de caz, identificarea tipului de conflict intalnit si expunerea unei conflict intalnit si expunerea unei modalitati de prevenire sau modalitati de prevenire sau stingere a conflictuluistingere a conflictului

Page 5: prezentarea lectiei.ppt

Fiecare grupa desemneaza un Fiecare grupa desemneaza un raportor care va prezenta produsul raportor care va prezenta produsul final al grupei, apoi il va afisa pe final al grupei, apoi il va afisa pe perete.perete.

Page 6: prezentarea lectiei.ppt

OBTINEREA PERFORMANTELOROBTINEREA PERFORMANTELOR

Fiecare grupa studiaza si produsul Fiecare grupa studiaza si produsul celorlalte grupe si analizeaza celorlalte grupe si analizeaza modalitatea de rezolvare a sarciniimodalitatea de rezolvare a sarcinii

Page 7: prezentarea lectiei.ppt

INCHEIEREA LECTIEIINCHEIEREA LECTIEI

Se imparte elevilor “biletul de Se imparte elevilor “biletul de iesire”iesire”

Se fac aprecieri cu privire la Se fac aprecieri cu privire la desfasurarea activitatiidesfasurarea activitatii