Upload
claudia-stanciu
View
221
Download
5
Embed Size (px)
DESCRIPTION
conta
Citation preview
PROCEDEE DE CALCULATIE A COSTURILOR
PROCEDEE DE CALCULATIE A COSTURILOR
2.1. PROCEDEE DE REPARTIZARE A CHELTUIELILOR INDIRECTE
O intreprindere de productie obtine din materii prime 3 produse: A, B, C. Cheltuielile comune de sectie ce urmeaza a fi repartizate sunt in suma de 10.000 lei. Salariile directe pe cele 3 produse sunt:
2.700 lei lei pentru produsul A,
1.500 lei lei pentru produsul B, si
1.200 lei lei pentru produsul C., acestea constituind cheia de repartizare pentru fiecare produs in parte.
Determinati cheltuielile de sectie aferente fiecarui produs in parte, atat prin varianta clasica, cat si prin varianta cifrelor relative de structura.
Metoda clasica:
Alegerea unei baze (chei de repartizare)
br(A) = 2.700 lei
br(B) = 1.500 lei
br(C) = 1.200 lei
Determinarea coeficientului de suplimentare
Ks = Chelt. comune de sectie / = 10.000 lei / (2.700 + 1.500 + 1.200) = 1.85
Calculul cotei parti a fiecarei categorii de cheltuieli indirecte in totalul cheltuielilor indirecte:
C(A) = 2.700 * 1.85 = 4.995 lei
C(B) = 1.500 * 1.85 = 2.775 lei
C(C) = 1.200 * 1.85 = 2.220 lei
C(A) + C(B) + C(C) = 4.995 + 2.775 + 2.220 = 10.000 lei
Metoda cifrelor relative de structura:
Alegerea unei baze (chei) de repartizare
br(A) = 2.700 lei
br(B) = 1.500 lei
br(C) = 1.200 lei
Determinarea ponderii bazei de repartizare corespunzatoare fiecarei categorii de cheltuieli indirecte in totalul bazei de repartizare
P(A) = 2.700 / (2.700 + 1.500 + 1.200) = 2.700 / 5.400 = 0.50
P(B) = 1.500 / (2.700 + 1.500 + 1.200) = 1.500 / 5.400 = 0.28
P(C) = 1.200 / (2.700 + 1.500 + 1.200) = 1.200 / 5.400 = 0.22
Calculul cotei fiecarei categorii de cheltuieli indirecte in totalul cheltuielilor de repartizat
C(A) = 10.000 * 0.50 = 5.000 lei
C(B) = 10.000 * 0.28 = 2.800 lei
C(C) = 10.000 * 0.22 = 2.200 lei
C(A) + C(B) + C(C) = 5.000 + 2.800 + 2.200 = 10.000 lei