Total Baschet.ro

Play-off LNBMSEMIFINALE

Page 2: Program LNBM 03.05.2013

Avancronică 2Cronică 2 de Cătălin Chirilă

BC Mureș s-a impus 96-86 în al doilea meci al seriei cu Gaz Metan și are 2-0 la general.

Primele puncte ale confruntării sunt reușite de Branko Ciuic care transformă 2 aruncări libere dictate după faultul lui Krstanovic. Ciric marchează din spatele semicercului și duce scorul la 5-0 însă Gaz Metan răspunde prin Shiloh care anulează reușita prin același procedeu. Cuic mai fructifică 2 libere însă Deven Mitchell reușește un three-point-play și duce scorul la 7-6. Shiloh aduce Mediașul pentru prima oară la conducere după un coș de la distanță însă Cuic ega-lează la 9. După 3 minute și jumătate foarte intense echilibrul se instaurează în ”Junglă”. Mureșenii se distanțează la 7 puncte, 20-13, însă Shiloh reduce din diferență cu încă o reușită din spatele semicercului și stabilește scorul după primul sfert, 20-16.

A doua secvență demarează cu Gaz Metan în atac. Mandache marchează de la distanță iar Nicoară aduce Mediașul la conducere, 20-21. Cuic și Nicoară înscriu pentru a restabili egalitatea pe tabelă, 23-23. Echilibrul din următoarele minute este rupt de elevii lui Țenter care se distanțează la 6 puncte grației lui Tudor Dumitrescu care înscrie o arun-care din spatele semicercului. Mandache și Ceskovic mențin diferența după 2 coșuri de la distanță, 30-36. Avantajul medieșenilor crește la 10 puncte însă gazdele revin și se apropie la 34-40. Ecartul se păstrează până în ultimul minut când Mladenovic tranformă o aruncare liberă pentru 42-49. Scorul înainte de pauză este stabilit de Dan Păltinișanu care înscrie un buzzer beater pentru 44-49.

Repriza secundă aduce reducerea diferenței la 3 puncte după 2 aruncări libere fructificate de Ciric. BC Mureș trece la cârma jocului iar Peciukas își aduce echipa în avantaj, 52-51. Ivanovic anulează coșul lituanianului însă acesta înscrie de la distanță pentru a readuce Mureșul la conducere pe tabelă. Mitchell și Shiloh egalează pentru Gaz Metan, 57-57, însă Peciukas înscrie 3 puncte pentru a menține avantajul de partea echipei sale. Barro face legea sub panoul Mediașu-lui și duce scorul la 68-61. Sfertul 3 se încheie cu o diferență de 7 puncte, 73-66, după ce coșul de la distanță al lui Lilov nu ajută Mediașul, fiind anulat de Peciukas.

Secvența decisivă a întâlnirii începe cu 4 greșeli personale făcute de mureșeni în 40 de secunde (5 în 1:08 minute). Gaz Metan profită de această situație și se apropie la 73-70. Diferența revine la 5 puncte, 77-72, însă Lilov punctează de la distanță și strânge scorul. Mureșul își crează un avantaj de 8 lungimi, 83-75, dar Lilov scade diferența după o pătrundere finalizată cu coș. Peciukas înscrie 5 puncte consecutive însă același Lilov păstrează Gazul ”în cărți” după o reușită din spatele semicercului. Ciric și Mandache înscriu câte 3, respectiv 2 puncte, și duc scorul la 91-82. Shiloh transformă 2 libere iar Lilov marchează un coș de 3 puncte pentru 91-87. Barro duce Mureșul la 8 puncte în față cu 50 de secunde rămase până la ultima sirenă. Ratarea ultimelor aruncări de la distanță îngroapă șansela Gazului iar BC Mureș se impune 96-86

Mureșul se impune și în al doilea meci al seriei cu Gaz Metan

96-86

Page 3: Program LNBM 03.05.2013

Declarații3 Declarații3de Zsombor Balint

Țenter: „Meciul s-a decis la recuperările ofensive”

A fost un meci deosebit de dificil, în special în repriza a doua. În prima parte cred că noi am controlat jocul, dar în cea de-a doua repriză BC Mureș a revenit, și noi nu am

găsit soluția de a-i opri, nu sunt satisfăcut de jocul echipei mele, nici în defensivă, nici în ofensivă. Cred că meciul s-a decis la recuperările ofensive ale Mureșului,

le-am permis mult prea multe asemenea recuperări. În general noi suntem echipa care domină la acest capitol, de această dată însă ne-au fost superiori, BC Mureș a

dominat sub panou. Nu am altceva de făcut, decât să-i felicit, dar pot să spun că nu ne resemnăm, nu cedăm niciun metru, este obligatoriu ca la Mediaș să câștigăm

următoarele două jocuri și să readucem seria la Tg. Mureș.

Într-adevăr nu am reușit să-l oprim pe pe Peciukas, dacă la alți adversari am redus pericolul, la el nu s-a putut. Este un jucător într-o formă ex-

traordinară, și nu am reușit să-l contracarăm. Nu pot să zic altceva din nou, decât felicitări, dar uitându-mă la faptul că am primit 96

de puncte, nu îmi recunosc echipa. Suntem departe de ceea ce aștept de la ei. Acum avem o săptămână să analizăm și să pregătim meciurile următoare, să reparăm ce am greșit. Plec cu un gust amar după aceste două jocuri, pentru că nu jucăm la parametri la care ar trebui să jucăm. BC Mureș are acum un important avantaj moral, astfel încât primul meci de la Mediaș va fi extrem de dificil.

Sekulovic: „Nu am câștigat pentru că adversara ar fi jucat slab”

Este extrem de dificil să joci contra unei echipe bune, cum este Mediaș, au o rotație mai lungă, jucători foarte valoroși, iar în plus astăzi Mandache și Lilov au marcat foarte bine de la distanță. Nu sunt satisfăcut de modul în care ne-am apărat în prima

repriză, sau mai bine spus în sfertul doi, dar după pauză ne-am impus jocul, am dominat la recuperări, și asta ne-a permis să câștigăm. Iar dacă Me-

diaș este o echipă valoroasă, și noi am câștigat, înseamnă că noi suntem și mai buni. În niciun caz nu am câștigat că adversara ar fi jucat slab.

Seria este departe de a se fi încheiat, urmează returul de la Mediaș, unde în special primul meci va fi extrem de dificil. Ne convine că Mediaș va juca sub o presiune mare, dar mă aștept la un meci foarte-foarte greu.

Cred că jucătorul cheie în această partidă a fost Păltinișanu, care a făcut cel mai bun meci al său de când joacă la Tg. Mureș (n. red.: a cules 7 recuperări ofensive din cele 18 ale gazdelor).

Mulțumesc suporterilor care ne-au susținut și de această dată fantastic, din păcate condițiile din sală nu sunt cele mai bune, căldura a fost mare, și fiind și multă lume, atmosfera a fost și mai greu de suportat.

Page 4: Program LNBM 03.05.2013

Cronică 4

Asesoft învinge la Oradea în Meciul 2

90-91

de Adrian Micinic

CSU Ploiești a câștigat Meciul 2 al seriei pe care o dispută împotriva lui CSM Oradea în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2012/13. Rezultatul final a fost 91-90. Partida a avut loc la Arena Antonio Alexe din Ora-dea, în cursul serii de joi (02.05).

Oradea - Franklin, Maric, Dillon, Pesic, ȚibîrnăPloiești - Vlahovic, Miletic, Mohammed, Burlacu, Tica

Dillon înscrie primul coș al partidei, din zero grade. Vlahovic răspunde pe pătrundere, însă Franklin dinamitează pub-licul bihorean cu o nouă triplă. Țibîrnă comite primul fault de joc al partidei. Dillon pierde posesia mingii de două ori consecutiv, iar Miletic punctează la celălalt capăt al terenului. Țibîrnă comite al doilea fault în două minute și jumătate. El este schimbat cu Lazar. Tica înscrie din serviciul lui Burlacu și Asesoft egalează. Același jucător aduce primul avan-taj în această serie pentru prahoveni. Burlacu înscrie din afara semicercului. Dillon răspunde cu aceeași monedă. Tica înscrie de la linia de pedeapsă, însă Stefanovic răspunde din acțiune. Burlacu transformă de la mare distanță. Dillon pătrunde și îi pasează lui Pesic la interior pentru două puncte. Vlahovic și Burlacu înscrie din afara semicercului și oaspeții se desprind la opt puncte în minutul 8. Achim cere timp de odihnă și îl retrimite pe Țibîrnă. Dillon aruncă la expirarea timpului de atac și transformă de la distanță, iar apoi Franklin înscrie împotriva zonei. Țibîrnă comite a 3-a greșeală personală în ultimul minut al secvenței inaugurale. Tica împarte liberele și la capătul primelor zece minute de joc scorul era de 22-24, după intercepția lui Stefanovic.

Stefanovic pierde posesia mingii, iar Vlahovic înscrie pe contraatac. Franklin îi pasează lui Dillon pe toată lungimea terenului, iar australianul marchează fiind faultat pe finalizare. Comagic înscrie împotriva zonei și CSM-ul egalează la 26 în minutul 12. Pesic comite a doua greșeală personală cu o infracțiune asupra lui Mohammed, după ce în preal-abil a făcut mai multe faze de apărare eficiente la Stănescu. Dillon înscrie din acțiune grație mobilității extraordinare a acestuia, iar Oradea conduce și Arnautovic cere timp de odihnă. Mohammed înscrie de la mare distanță din fața lui Stefanovic, iar Comagic ratează de două ori de la linia de pedeapsă în condițiile în care oaspeții sunt în penalizare. În replică Stănescu marchează din acțiune de două ori consecutiv. Orădenii ratează tot la jumătatea secvenței a doua și același Stănescu înscrie de pe pivot. Franklin împarte două libere, dar oprește un parțial de 9-0 al oaspeților. Amer-icanul mai ratează două libere și înscrie altele două. Comagic înscrie din acțiune și Oradea vine la un coș în urmă. Burlacu întrerupe un parțial de 6-0 cu un semicârlig. Timermanis înscrie pentru trei puncte. Arnautovic cere timp de odihnă cu 28 secunde înainte de finalul reprizei. Stefanovic înscrie în ultima secundă de atac, iar Vlahovic marchează la încheierea reprizei pe piruetă. CSU Ploiești conducea cu scorul de 43-39.

Ploieștiul începe repriza a doua cu Stănescu pe postul de pivot. Vlahovic înscrie primul coș al reprizei a doua, unul de

Page 5: Program LNBM 03.05.2013

Cronică5de Adrian Micinic

trei puncte. Maric răspunde cu aceeași monedă. Burlacu înscri de la semidistanță și Asesoft se desprinde la opt puncte. Bihorenii aruncă de la distanță pe fiecare posesie, însă nu marchează nimic. Defensiva zonă a campioanei a creat mari dificultăți echipei orădene spre deosebire de jocul anterior. În schimb, Burlacu înscrie din zero grade și diferența urcă la peste zece lungimi. Achim solicită timp de odihnă, iar Tica revine pe parchet. Oradea joacă în formulă scundă, cu Comagic pe poziția 4. Ulterior este schimbat Țibîrnă și Stefanovic intră pe pivot. Nici în această alcătuire Oradea nu reușește nimic pe faza ofensivă. Gazdele intră în penalizare și diferența urcă din nou la peste zece puncte. Burlacu în-scrie de la mare distanță și avantajul Ploieștiului urcă. Lupusavei intră pe parchet și transformă de la mare distanță, iar Franklin absoarbe contactul pentru a duce scorul la 50-59. Arnautovic cere timp de odihnă în minutul 28. Vlahovic și Burlacu înscrie din afara semicercului, diferența urcând la 17 puncte. Dillon pătrunde și lasă mingea pe panou, iar apoi tot australianul evită capacul pentru alte două puncte. sfertul 3 se încheit cu scorul de 67-54 în favoarea Ploieștiului.

Pesic revine pe parchet la startul secvenței decisive. El pierde mingea la prima acțiune ofensivă a gazdelor. Miletic în-scrie din afara semicercului, iar Comagic răspunde pe pătrundere și apoi de pe pivot. Apoi Dillon înscrie pe contraatac. Replica vine de la Miletic, cu o aruncare de trei puncte. Achim cere timp de odihnă, însă la prima fază după reluare orădenii nu reușesc să arunce la coș în timp util. În schinb, Ploieștiul obține recuperare ofensivă și marchează prin Szi-jarto după două acțiuni ofensive purtate până la sfârșitul timpului de atac. Franklin și Pesic ratează aruncări deschise de la distanță. Prahovenii intră în penalizare în al 6-lea minut al secvenței decisive. Stănescu revine pe parchet la oaspeți, însă Achim cere timp de odihnă. Pivotul Ploieștiului marchează la expirarea timpului de atac. Pesic înscrie patru libere și o aruncare din afara semicercului iar scorul se strânge la 70-77 cu două minute înainte de final. Tudor este la linia de pedeapsă dar ratează, iar Franklin și Maric înscrie strângând la trei puncte. Sala explodează, iar Burlacu îl lovește pe Pesic. Jucătorul Asesoftului este descalificat pentru acest gest la scorul de 74-77, cu un minut și jumătate înainte de finalul partidei. Astfel, CSM-ul beneficiază de două libere și posesie. Pesic înscrie liberele și Oradea vine la un punct. Țibîrnă e faultat și trimis la linia de pedeapsă, de unde marchează și aduce echipa gazdă la conducere. Ploieștiul ratează din acțiune, recuperează ofensiv și ajunge la linia de pedeapsă. Stănescu împarte liberele și egalează. Mohammed îl trimite la linia de pedeapsă pe Franklin. Americanul înscrie și Oradea se duce la 80-78. Miletic egalează și meciul întră în prelungiri, scorul fiind de 80-80.

Oradea are prima posesie, iar Pesic marchează de la mare distanță. Miletic ratează șansa egalării. Bihorenii pierd mingea prin Franklin, iar Miletic ajunge la linia de pedeapsă. Acesta împarte liberele. Pesic aruncă de la distanță, dar ratează și apoi comite a 5-a greșeală personală, fiind descalificat. Stefanovic îi ia locul, iat Tica împarte liberele și strânge la un punct. Țibîrnă înscrie de pe pivot din pasa lui Stefanovic. Miletic irosește o aruncare de trei puncte și Oradea vine în pozițional. Țibîrnă este bruscat de către Stănescu și se fluieră greșeală antisportivă. Pivotul orădenilor înscrie o liberă. Pe posesia aferentă Maric înscrie și obține o liberă suplimentară pe care însă o ratează. Ciulin fluieră fault tehnic la banca orădeană. Miletic înscrie o liberă, iar Timermanis două. Iar apoi balticul egalează de la distanță. Franklin pătrunde și marchează pentru două puncte. Vladimir Tica ratează din afara semicercului, mingea ieșind prac-tic din coș. Dillon recuperează și ajunge la linia de pedeapsă. Australianul ratează ambele libere. Miletic finalizează pe pătrundere și Ciulin acordă liberă suplimentară. Prahovenii trec la conducere, scor 91-90, cu 17 secunde înainte de final. Achim cere timp de odihnă. Franklin ratează o aruncare de la semidistanță și meciul se termină cu victoria la limită a Asesoftului.

Seria se mută la Brazi, Meciul 3 fiind programat pentru 8 mai

Page 6: Program LNBM 03.05.2013

Interviu 6 de Sabin Gherdan

Într-o declaraţie acordată site-ului nostru Burlacu a vorbit despre duelul de la Oradea respectiv despre faza în care a fost sancţionat cu greşeală eliminatorie.

Un meci mai reuşit făcut de Asesoft faţă de prima confruntare ....

Într-adevăr, am pregătit altfel meciul şi ne-am dor-it enorm victoria. Ne-am luptat şi a contat fiecare minge, atât în atac cât şi în apărare. A contat lupta pentru că noi, în primul meci, nu am arătat practic prea multe din ceea ce putem să arătăm. Astăzi cu greu ne-am apropiat victoria.

Ce s-a întâmplat în ultimele minute când aveaţi un avans liniştitor ?

Ne-am precipitat puţin la acel presing al adversarilor şi a fost un moment de delăsare pentru că am fost la adăpostul a 15-16 puncte şi mai erau de jucat patru minute.

Ce s-a întâmplat la faza în care ai fost eliminat ?

Îmi pare nespus de rău, am fost provocat. Am dorit să repun mingea în teren, Milos s-a apropiat de mine, peste linia de fund, însă cotul meu l-a atins şi îmi pare rău. Regret acest lucru, îmi cer scuze pe această cale şi îmi cer scuze şi în faţa lui.

Te aştepţi la o suspendare având în vedere că, în urma faulturilor eliminatorii, comisia de disci-plină va analiza cazul ?

Nu ştiu, vom vedea. Ce pot să spun ? Nu a fost o chestie voită, am dorit să repun mingea.

Te mulţumeşte acest rezultat ?

Nu sunt mulţumit cu 1-1, eu personal îmi doream 2-0, dar asta e. Mergem mai departe, cu capul sus şi pregătim mai intens următoarele partide.

E favorită Asesoft în următoarele două jocuri ?

Asesoft e favorită, acasă în deplasare, Asesoft poate dezvolta un baschet de calitate, unul modern în care jucătorii din această echipă ştiu să se exprime şi să ţină capul sus

Page 7: Program LNBM 03.05.2013

Despre7de Adrian Micinic

Daniel Dillon, cel mai bun jucător al lui CSM Ora-dea în Meciul 2 al seriei cu Ploieștiul

Daniel Dillon a fost cel mai bun jucător al lui CSM Oradea în partida pierdută, scor 90-91, în fața lui CSU Asesoft Ploiești, în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin - ediția 2012/13.

În 41 minute de joc, australianul a avut 5/6 la aruncările de două puncte, 3/4 la trei puncte și 2/6 la linia de pedeapsă pentru un total de 21 puncte. El a adăugat 5 pase decisive, 4 recuperări și 2 intercepții, având 7 posesii pierdute pentru 19 la eficiență.

Dillon a fost liderul echipei la puncte, eficiență, pase decisive, reușite din acțiune, dar și la mingi pierdute

Burlacu, cel mai bun marcator al Ploieștiului în Meciul 2 de la Oradea

Cătălin Burlacu a fost principalul marcator al lui CSU Ploiești în Meciul 2 al seriei cu CSM Oradea din semifinalele Ligii Națio-nale de baschet masculin. Sportivul ieșean a terminat meciul mai repede, fiind descalificat însă chiar și așa a terminat în calitate de principal marcator.

În 37 minute de joc, Cătălin a avut 2/8 la aruncările de două punc-te, 6/8 la trei puncte pentru un total de 22 puncte, El a adăugat 5 recuperări, 2 pase decisive, un capac și a avut șase posesii pier-dute pentru 16 la eficiență.

De notat că el a fost liderul Asesoftului la coșuri de trei puncte marcate, coșuri din acțiune marcate, capace dar și la posesii pier-dute.

Page 8: Program LNBM 03.05.2013

DeciziiBaschetul este un sport elegant. Un sport frumos. Unul jucat de oamenii inteligenți. Acestea au fost primele concluzii pe care eu le-am tras după primul meci de baschet văzut pe viu. Sunt convins că mulți dintre dumneavoastră au rămas cu aceeași impresie la capătul primei experiențe trăite la un meci de baschet.

Anii trec și ajungi să vezi sute, chiar mii de meciuri. Te documentezi. Citești și împarți opinii. Despre jucători, sistem de joc, moduri în care se poate câștiga un meci. Și descoperi. Încontinuu. Acesta e farmecul baschetului. Niciun alt sport nu e ca el. În permanență găsești sau vezi noi modalități prin care antrenorii și jucătorii decid meciurile. Este ceva superb. Să stai ore întregi, zile, chiar săptămâni uitându-te la coșul lui Michael Jordan din 1998. Sau mai recent la miracolul de la Sinan Erdem Dome, atunci când orice logică a fost contrazisă de Olympiacos Pireu în drum spre acapararea Euroligii masculin.

Apoi îți amintești că trăiești în România. Dacă ești pasionat și urmărești cu atenție fenomenul baschetbalistic nu ai cum să nu-ți amintești de scandalul din finala EuroBasket 1995. De modul în care Argentina a fost privată de titlul mondial în anul 2002 sau de modul în care Serbia a fost eliminată de Turcia în semifinalele mondialului din anul 2010. Sunt situații grave. E vorba despre greșeli grosolane. De rea voință. Sau de altceva.

Și revii. Îți amintești că ești în România. Rememorezi episoadele Cluj 2008 (sau Cluj 2007 în cupă), Sibiu 2009. La care se adaugă episodul Oradea 2013.

Nu putem să cuantificăm semnificația blocajelor ilegale, a staționărilor în spațiul de trei secunde, a tragerilor continue de tricou, în ecuația unui meci. Ele sunt întotdeauna mai multe de o parte, de aceeași parte și întotdeauna mai puține de cealaltă, întotdeauna de cealaltă. Însă este cert că atunci când vezi cum s-a decis Meciul 2 al seriei dintre CSM Oradea și CSU Ploiești nu prea mai găsești cuvinte.

Nu înțelegem noi în detaliu arbitrajul din baschet, dar nici idioți nu suntem. Deși suntem tratați ca atare.

Fluieri fault tehnic la bancă după o fază în care pur și simplu nu a fost fault de joc? Pedepsești o echipă cu greșeală tehnică în tensiunea aceea pentru că a reacționat nevenindu-i să creadă cu ce decizie a fost sanționată? Vii și fluieri tehnic după ce la cealaltă bancă cineva stă în picioare tot meciul? Și să ne înțelegem: nu doar stai în picioare. Vii și fluieri tehnic la o bancă după ce în prealabil ai bătut palma amical cu cel mai important om de la cealaltă bancă? Unul care a ajuns până în mijlocul terenului să ceară socoteală arbitrilor? Vii și fluieri tehnic împotriva unei bănci care nu a fost disciplinată cu o asemenea măsură în patru ani?

Întregul paragraf de mai sus este opera unui singur arbitru. Un tehnic. Cât un meci. Poate cât o calificare.

Sunt mulți care mi-au spus că în aceeași măsură este vinovată și echipa din Oradea. Trebuia să știe cu cine joacă. Trebuia să știe că este urmărită. N-a știut și este pedepsită. Probabil pe merit în opinia unora. Și probabil au dreptate.

Poți să te străduiești oricât să fii corect. Uitați-vă la comportamentul lui Franklin, Dillon, Maric, Stefanovic etc. Nu a comentat nimeni. Nu a protestat nimeni. Oamenii au luptat. Au venit la muncă așa cum se duc alții la fabrică. Fără comentarii. Și ce folos? Primești tehnic când te arde mai rău.

Din punct de vedere propriu și personal consider că Meciul 2 de la Oradea a fost viciere de rezultat. Este o părere. Fiecare are dreptul la una.

Un lucru este cert: dacă în lumea asta există un minim de echilibru atunci unii ar trebui să doarmă prost cel puțin în noaptea după cele petrecute. Însă ironia face ca tot ceilalți să nu poată dormi din cauza nedreptății la care au fost supuși.

Acesta este baschetul românesc. Unul care la nivel înalt, cel puțin, se decide în altă parte.de Adrian Micinic