26
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ BINE ATI VENIT, DRAGI PASARI CALATOARE! Grădiniţa cu program prelungit „Căsuţa piticilor” Arad Educatoare: Todea Andreea Ioana Grupa: mică B Data: 11.04.2016 Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă? Tema săptămânii: Păsări călătoare

proiect 11.04.2016

Embed Size (px)

DESCRIPTION

pasari calatoare grupa mica

Citation preview

Page 1: proiect 11.04.2016

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

BINE ATI VENIT, DRAGI PASARI CALATOARE!

Grădiniţa cu program prelungit „Căsuţa piticilor” AradEducatoare: Todea Andreea IoanaGrupa: mică BData: 11.04.2016Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?Tema săptămânii: Păsări călătoare

Page 2: proiect 11.04.2016

Data: 3 Aprilie 2014Profesor: ARSENE CULETAUnitatea de invatamant :Grădinita “Camil Ressu”, GalatiNivelul I – Grupa Mijlocie „Piticii si Florile”Tema anuala de studiu: Când,cum şi de ce se întâmplă?Tema de proiect:”’Bine ati venit ,dragi pasari calatoare!”Tema activitatii:”Numara cate pasari sunt!”Tipul de activitate:Verificarea si consolidarea cunoştinţelorForma de realizare: Activitate integrată

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

ADP:ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA

Page 3: proiect 11.04.2016

Intâlnirea de dimineaţă : “Bună dimineata, dragi pasari calatoare!”

Tranziţii:”Randunica a sosit”- cântec;

“Primavara”-cantecADE:ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:

DS-ACTIVITATE MATEMATICA „Numara cate pasari sunt!” -Joc didactic

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

-Stiinta:”Numara si potriveste”- asocierea numarului la cantitate si cantitatea la numar, fisa de lucru-Arta: „Barza” - confectie-Joc de masa: „Reconstituie întregul”-puzzle

ALA II (Activitati liber alese)

”Barza si broastele” joc distractiv„Randunica fara cuib”- joc de atentie „Ghici,ghicitoarea mea”- dezlegare ghicitori

Page 4: proiect 11.04.2016

Scopul activitatii :

- Verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre formarea de multimi si asocierea lor cu numarul si invers;-Evaluarea capacitatii de a numara constient in limitele 1-4.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

Obiective operationale:

1.D.S.( Activitate matematica) “Numara cate pasari sunt!”-joc didacticCognitive:O1-să numere crescator si descrescator in limitele1-4;O3-să raporteze numarul la cantitate si invers;O4-sa sesizeze schimbarea intervenita in multimea de pasari;

-Psiho-motorii:Osa manuiasca materialul in mod organizat;O7-sa manuiasca paletele cu cifre corespunzator cerintelor.-Afective:O8-sa respecte regulile jocului;

Page 5: proiect 11.04.2016

O9-sa manifeste independenta si perseverenta in actiune;O10-să coopereze în cadrul jocului în vederea câstigării concursului.Sarcina didactica: Sa formeze multimi de pasari salbatice dupa diferite criterii;Sa identifice si sa selecteze palete cu cifre corespunzatoare numarului de pasarele din multime;Sa observe diferite schimbari in multimile formate.

Reguli de joc: 1)Grupa este impartita in doua echipe; echipa berzelor si

echipa randunelelor si pe rand cate un copil dintr-o echipa v-a forma o multime de pasari si alt copil din aceiasi echipa v-a numara pasarile din multime si v-a asocia numarul corespunzator multimii formate;

2)Un copil dintr-o echipa v-a arata paleta cu o cifra ,iar un copil din cealalta echipa v-a veni la panou si v-a aseza tot atatea pasari cate arata cifra de pe paleta;

3)Reprezentantul uneia din echipe v-a fi legat la ochi iar alt reprezentant din cealalta echipa v-a lua sau v-a adauga o pasare in multimile formate.

Elemente de joc: -surpriza, aplauzele, manuirea materialelor, competitia, întrecerea, recompensaResurse: -procedurale: observatia, demonstratia, explicatia, instructajul verbal, jocul, conversatia, problematizarea, munca independentă, analiza, turul galeriei- materiale: jetoane cu berze si randunele, cifre,palete cu cifre, esarfă, scrisoare de la pasarile calatoare, medalioane, panouri, lipici, hârtie, imagini cu pasari calatoare , recompense, fisa de lucru.- forma de organizare:frontal, individul si pe echipe- metode de evaluare: evaluarea curenta, aprecieri verbale, verificarea orala, probe practice, analiza produselor

ACTIVITATI PE CENTYRE DE INTERES

Obiective operationale

Page 6: proiect 11.04.2016

Stiinta „Numara cate pasari sunt!”- formare de multimi, -asocierea numarului la cantitate si cantitatii la numar,-sa incercuiasca cifra care indica numarul de pasari din fiecare multime;-sa deseneze in spatiul dat o multime de oua care sa aiba tot atatea elemente cate indica cifra;-sa rezolve corect fisa.Arta „Barza”Colaj- (confectie)-sa denumeasca materialele de lucru-sa lipeasca fasii de hartie (servetel)pe corpul berzei-sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrariiJoc de masa „Pasari calatoare” –puzzle-sa imbine piesele de puzzle spre a obtine imaginea unei pasari calatoare;-sa denumeasca pasarea din imaginea obtinuta.Resurse : -procedurale: observatia, demonstratia, exercitiul, explicatia, instructajul verbal -materiale:

- Stiinta: jetoane cu randunele si berze, cifre, cosulete, fisa de lucru, carioci, creioane colorate.

- Arta: barza, lipici, hartie creponata ,servetele,sarma (pentru picioare), servetele umede.

- Joc de masa: puzzle,plansete;Forma de organizare: individual, frontal, pe centre

JOCURI SI ACTIVITATI ALESE (ALA II)

”Barza si broastele” - joc distractiv„Randunica fara cuib”-joc de atentie„ Ghici,ghicitoarea mea”- dezlegare ghicitori despre pasari calatoare

Page 7: proiect 11.04.2016

Scopul jocului:-Antrenarea in activitatea de joc ;-Stimularea atentiei si a intuitiei ;-Dezvoltarea calitatilor motrice ;

Obiective operationale:-sa fie atenti la conducatorul jocului;-sa respecte regulile jocului.

Obiective operationale -sa asculte cu atentie textul si sa raspunda adecvat ghicitorii.

Bibliografie :

- „Curriculum pentru invatamantul prescolar’’-editura DPH-Bucuresti 2009;

- „Jocuri didactice matematice pentru gradinita”-editura V&I Integral-Bucuresti-1998;

- „Metode interactive de grup”-Ghid metodic-Editura Arves;

- „Revista invatamantului prescolar”- 3-4/2010, Editura ArleOuin;

- „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar”, nivel 3-5 ani, Editura Delta, Pitesti;

Page 8: proiect 11.04.2016

- „Aplicatii ale noului curriculum pentru invatamantul prescolar”, Editura Didactica Publishing House, 2010.

Scenariul zilei

Activitatea debuteaza cu Intalnirea de dimineataCopiii sunt asezati in semicerc pe scaunele pentru a stabili un contact vizual cu toti membrii grupei . Salutul -educatoarea rosteste urmatoarele versuri: Buna dimineata in zi de PrimavaraMa bucur sa ne vedem iaraIncepe acum o noua zi,Buna dimineata dragi copii.Fiecare copil se va saluta in functie e medalionul pe care il are in piept ,care ilustreaza o pasare calatoare;-Buna dimineata randunica!.....,buna dimineata draga barza...!

Prezenta: ”Dupa ce ne-am adunatSi frumos ne-am salutatColegii ne-am intalnitCine oare n-a venit?”

Se va realiza cu ajutorul unui panou cu flori pe care se afla fotografia fiecarui copil.

Page 9: proiect 11.04.2016

Copiii sunt solicitati ,dupa ce si-au auzit numele, sa mearga la panou si sa-si lipeasca o buburuza pe fotografie. De asemenea sunt solicitati sa stabileasca absentii zilei.Calendarul naturii Pentru a completa calendarul naturii voi adresa o ghicitoare:“Ziua s-a maritTotul a-nverzitFlorile au infloritPasarile au sositCe anotimp a venit?”(Primavara)Vremea noi am studiatSi in calendar am notat!Stirea zilei: ne vom reaminti cu totii in ce anotimp suntem,cateva fenomene specifice anotimpului de primavara printre care si intoarcerea pasarilor din tarile calde,prilej cu care voi face si anuntarea temei si a obiectivelor.Le voi spune copiilor ca dimineata a sosit o scrisoare de la pasarile calatoare adresata lor prin care-si anunta venirea,dar ca in lungul lor drum pana acasa au intampinat catev obstacole,unele s-au ratacit,altele nu-si mai gasesc locul unde au stat in anii trecuti si pentru a trece peste aceste obstacole ar trebui sa le ajutam sa-si gaseasca prietenii si locul unde vor sta pe timpul sederii lor aici.Captarea atentiei: Educatoarea prezinta copiilor in termeni accesibili activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si precizeaza pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in cadrul activitatilor.

Page 10: proiect 11.04.2016

Tranzitia catre activitatea comuna se va face prin interpretarea cantecului “Randunica a sosit”.Copii vor fi impartiti in doua echipe conform medalioanelor pe care le au in piept ,berze si randunele . Se anunta titlul jocului “Numara cate pasari sunt!”.Jocul se va desfasura astfel: -cate un copil din fiecare echipa vine la panou si va forma multimi raportate la numar si invers;-cate un copil din fiecare echipa va aseza un numar si v-a forma multimea corespunzatoare numarului respectiv; -cate un copil din fiecare grupa v-a fi legat la ochi si apoi va trebui sa sesizeze schimbarea intervenita in multimile de pasari;Tranzitia catre activitatile desfasurate pe centre de interes se va realiza prin intermediul cantecelului “Barza” Folosind metoda “turul galeriei “, se prezinta centrele de interes , se intuiesc materialele si modul de lucru, precizandu-se faptul ca toti copii vor trece pe la toate sectoarele, monitorizarea facandu-se prin atasarea simbolului fiecarui sector in dreptul fotografiei copilului respectiv.La sectorul Stiinta -copiii vor avea jetoanecu pasari calatoare si vor trebui sa formeze multimi si sa raporteze numarul la cantitate si invers,apoi vor avea de rezolvat o fisa ce contine urmatoarele sarcini: -sa incercuiasca cifra care indica numarul de pasari din fiecare multime;

Page 11: proiect 11.04.2016

-sa deseneze in spatiul dat o multime de oua care sa aiba tot atatea elemente cat indica cifra.

La sectorul Joc de masa -copii vor rezolva puzzel-uri cu pasari calatoare.La sectorul Arta –Activitate Practica , unde copiii vor realiza barza colaj(confectie) . Voi urmări activitatea copiilor pe centre şi voi interveni ori de câte ori va fi nevoie. Dupa finalizarea lucrarilor la centre , se va face evaluarea lucrarilor prin aprecieri generale si individuale , evidentiind efortul copiilor. Fiecare copil se poate autoevalua prin raportare la lucararile model expuse si participa la analizarea actiunilor desfasurate pe sectoare.În ultima etapă a zilei – A.L.A. II – copiii vor desfăşura un joc distractiv numit ”Barza si broastele”,va avea loc si un concurs de ghicitori„Ghici ,ghici!”Pentru o bună organizare şi desfăşurare se va ţine cont de următoarele condiţii:- aerisirea sălii de grupă;- aşezarea mobilierului şi pregătirea decorului;

- introducerea organizată în sala de grupă;- pregătirea climatului psiho-afectiv necesar începerii programului.

EVENIMENT

DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIILE

DIDACTICE

EVALUAREA

- Pregătirea materialelor necesare pentru fiecare centru de activitate.

-instructajul verbal

Page 12: proiect 11.04.2016

1.Momentorganizator

ic

- Asigurarea unui climat educaţional favorabil, în concordanţă cu tema săptămânii.*Întâlnirea de dimineaţă:-copii asezati in semicerc recita impreuna cu educatoarea cateva versuri(anexa1)astfel incepand salutul de dimineata care se realizeaza prin tehnica comunicarii rotative . Porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii, adresandu-se colegului din partea stanga cu salutul “Buna dimineata randunica...,buna dimineata barza...!”Se face prezenta cu ajutorul fotografiilor de pe panou , stabilindu-se astfel copiii care sunt absenti.Completarea Calendarului naturii

coversaţia

problematizarea

*Evalurea acţional programatică(salutul)*orală

Page 13: proiect 11.04.2016

2.Captarea atentiei

-Se realizeaza printr-o scurta discutie despre anotimpul in care ne aflam,cateva caracteristici ale anotimpului de primavara printre care si intoarcerea pasarilor calatoare din tarile calde.Le voi spune copiilor ca dimineata a sosit o scrisoare de la pasarile calatoare adresata lor, prin care-si anunta venirea,dar ca in lungul lor drum pana acasa au intampinat cateva obstacole,unele sau ratacit iar altele nu si-au mai gasit cuiburile,iar noi ar trebui sa le ajutam.Tranzitia:”Sosirea randunicii”-melodie populara

Anunt copii ca astazi vom juca jocul “Numara cate

explicaţia;

conversaţia

Observarea comportame

ntului copiilor si a interesului

pentru surpriză

Page 14: proiect 11.04.2016

pasari sunt!”,prezentand obiectivele pe intelesul copiilor

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Educatoarea anunta tema si obiectivele: astazi vom desfasura jocul „Numara cate pasari sunt”. Pentru aceasta ne vom imparti in doua echipe,echipa randunelelor si echipa berzelor. Apoi vom numara crescator si descrescator pasarelele;-vom raporta numarul la cantitate si cantitatea la numar;-vom sesiza schimbarea intervenita in multimea de pasari -vom manui paletele cu cifre corespunzator cerintelor

expunerea verbala

conversaţiaexplicaţiaexercitiul

problematizarea

Page 15: proiect 11.04.2016

4.Dirijarea învăţării

Explicarea şi demonstrarea joculuiSe explică regulile de joc : copiii din cele doua echipe vor fi numiti pe rand de catre educatoare pentru a rezolva sarcinile. Raspunsurile corecte vor fi aplaudate si consemnate pe panoul fiecarei echipe.Castiga echipa care are mai multe buline pe aripile insectei care ii reprezinta.

Executarea jocului de probăCopiii vor aseza norisorii in sir crescator depasind astfel un obstacol si elibereaza florile, care vor fi asezate in sir descrescator Să vedem dacă aţi înţeles cum ne vom juca!Varianta I

Page 16: proiect 11.04.2016

Executarea jocului de către copii

În timpul executării jocului, se va urmări realizarea obiectivelor propuse şi copiii vor fi sprijiniţi pas cu pas în derularea jocului având în vedere algoritmii aleşi.Copiii vor da răspunsurile corecte, fiecare răspuns corect va fi aplaudat si recompensat.În timpul jocului copiii vor avea de realizat următoarele sarcini:- Aseaza in sir crescator /

descrescator norii respectiv florile

- Aseaza pe a-6a floare atatia fluturasi cati arata cifra

- Aseaza a-8a floare atatea albinute cate arata cifra .

- Aseaza sub ultima floare atatea buburuze cate

Page 17: proiect 11.04.2016

5.Obţinerea performanţ

elor

arata cifra“Varianta IIAlgoritmii jocului:Copii vor rezolva exercitii de adunare si scadere cu una –doua unitati in limitele 1-10.La semnalul educatoarei copiii inchid ochii , pe panou vor fi adaugate sau luate jetoane cu gaze.Copii dintr-o echipa va numara gazele , vor identifica operatia pe care va trebui sa o faca, rezolva operatia, iar cealalta echipa va scrie operatia la tablaVarianta aIIIaEducatoarea sub forma de ghicitoare solicita copiii in rezolvarea unor probleme ilustrate. Fiecare echipa va raspunde la cate oghicitoare.Dupa rezolvarea problemelor cele doua

Page 18: proiect 11.04.2016

6.Asigurarea feed-back-ului

7.Evaluarea activităţii

8.Incheierea activitatii

echipe vor compune si ele probleme pe baza ilustratiilor. Dupa rezolvarea acestor sarcini albinuta Irina doreste sa se joace mai departe in centrele de interes unde se intuieste materialul, se anunta obiectivele, se explica si demonstreaza modul de lucru.Tranzitia catre centrele de interes se va face prin cantecelulu”Gazele” (anexa 3)În timp ce rostesc versurile”Zburam din floare in floare /Si ne asezam la sectoare”, copiii se aşează la măsuţe la centrul de interes pe care il doresc.Ştiinţă: “Rezolva

corect”- fişă de lucru;

Artă:„Tablou de primavara”- aplicatie;Joc de masă:„Gaze” -

Page 19: proiect 11.04.2016

puzzle Constructii:„Stupuii albinelor” Vor fi explicate pe rând copiilor sarcinile pe care le au de îndeplinit, după care copiii vor lucra în grupuri mici. Se merge la fiecare centru pentru a familiariza copiii cu materialele, sarcinile de lucru şi obiectivele urmărite.Va fi urmărită activitatea copiilor pe centre şi se va interveni ori de câte ori va fi nevoie. Lucrările vor fi afişate pe panou. Se va face bilanţul asupra activităţii desfaşurate pe parcursul întregii zile.

Se realizeaza prin aprecieri generale si individuale, evidentiind efortul copiilor. Fiecare copil se poate

Page 20: proiect 11.04.2016

autoevalua prin raportare la lucrarile model, precum si prin raportare la rezultatele obtinute de colegii lui, participa la analizarea actiunilor desfasurate pe sectoare. Se va realiza jocul de mişcare„Albinuta si florile!”, concursul de ghicitori „Ghici, ghici” si Valsul gazelor” Se va explica desfăşurarea jocului “Albinuta si florile”.Prezentarea regulilor jocului:Un copil va fi albinuta iar ceilalti vor fi flori. La semnal, albinuta va zbura si toti canta si bat din palme:”Albinuta a zburat/Sa culeaga miere/Pe-o floare s-a asezat/Si nectar ii cere/ De ghicesti cum o chema/

Page 21: proiect 11.04.2016

Albinuta draga/ Cu tine o vei lua /Albinuta draga”Albinuta trebuiesa ghiceasca numele florii. Daca ghiceste, copiii canta: “Ai ghicit, ai ghicit/ Floarea cea aleasa/ Fericit, multumit/ Ai s-o duci acasa” si albinuta danseaza cu floarea. Daca raspunsul nu este corect se canta:”Na-i ghicit, n-ai ghicit/ Ce bine ne pare/ De acum ai sa fii/ Ca si noi o floare.”Elemente de joc-aplauzele.Jocul de probă:Se va desfăşura un joc de probă pentru verificarea înţelegerii regulilor jocului, însoţit de explicaţii şi indicaţii.Desfăşurarea propriu-zisă a jocului

Page 22: proiect 11.04.2016