Upload
maria-krysstyna-criss
View
216
Download
3
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect
Citation preview
UNIVERSITATEA DIN PITEŞTIMASTER EDUCAŢIE TIMPURIEMasterand: Năstase (Chifan) Maria – CristinaAnul: II
1
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
Data:Nivelul: II (grupa mare)Domeniul de activitate: Domeniul limbă şi comunicare (DLC)Tema anuală: „CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CE SIMŢIM?”Proiect tematic: Călătorie în lumea poveştilorSubtema: Copilăria şi poveştile eiCategoria de activitate: Educarea limbajuluiTema activităţii: Lumea poveştilorVarianta de realizare: frontal, pe grupe (echipe), individualTipul de activitate: reactualizarea cunoştinţelorDurata: 30 minute
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: - să relateze corect succesiunea logică a momentelor acţiunii din poveşti;O2: - să răspundă corect la întrebări legate de conţinutul poveştilor;O3: - să alcătuiască corect propoziţii despre personaje, precizând trăsături ale acestora, desprinse din faptele lor;O4: - să se exprime corect în propoziţii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, brainstormingul, cubul, jocul de rol, problematizarea, explicaţia, exerciţiul, munca individuală.
Mijloace de învăţământ: planşe ce sugerează secvenţe din poveşti, siluete cu personaje din poveşti, costumaţii/accesorii ale personajelor, CD - player, tablă magnetică.
2
DEMERS DIDACTIC
Nr.Crt.
MOMENTELEACTIVITĂŢII
Ob.Opr. CONŢINUTUL ESENŢIALIZAT
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee
Metode de evaluare
1. Momentul organizatoric
Asigurarea condiţiilor psiho – pedagogice necesare pentru buna desfăşurare a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;- pregătirea materialului didactic;- aranjarea scăunelelor în formă
de semicerc;- asigurarea ordinii şi disciplinei:
copiii se vor aşeza în linişte pe scăunele.
conversaţia
2. Captarea atenţiei
Educatoarea deschide CD – player cu înregistrarea: „A fost odată ca niciodată…”.
Se adresează întrebarea: „Când auziţi că se spune aşa?”.
Copiii răspund: „Atunci când se spune o poveste.”
conversaţia frontal, aprecierea
3. Anunţarea activităţii şi a obiectivelor
Astăzi la activitate vom face „O călătorie în lumea poveştilor”, adică ne vom aminti ce poveşti am învăţat, vom numi personaje, vom spune câte ceva despre ele, vom interpreta roluri.
explicaţia frontal
3
4. Desfăşurarea activităţii O1
O2O3O4
Educatoarea întreabă:- Ce poveşti cunoaşteţi voi?Copiii răspund:- Noi cunoaştem poveştile:
„Muzicanţii din Bremen”, „ Fata babei şi fata moşneagului”, „Alba – ca – zăpada şi cei şapte pitici”, „ Degeţica”, „Hansel şi Gretel”, „Cenusăreasa”, „Motanul Încălţat”.
Educatoarea întreabă:- Despre cine se povesteşte în
acestea?Copiii răspund:- Se povesteşte despre animale,
păsări, copii.Se adresează întrebarea:- Îşi aminteşte cineva poveşti în
care personajele sunt copii?Copiii răspund:- Noi am învăţat poveştile: „Fata
babei şi fata moşneagului”, „Alba – ca – zăpada şi cei şapte pitici”, „Hansel şi Gretel”, „Cenuşăreasa”.
Educatoarea spune: „Pentru că
sunteţi aşezaţi câte şase copii, vom forma echipe, ne vom alege câte un reprezentant, vom arunca cubul câte o dată pentru fiecare dintre cele patru echipe şi vom rezolva ceea ce scrie pe cub. Toate răspunsurile bune vor fi aplaudate. Aveţi voie să vă consultaţi, să discutaţi şi să daţi răspunsul corect.”
1. Sunt pregătite patru cuburi, fiecare cu referire la una dintre poveştile enumerate anterior.
2. Se va arunca câte un cub pentru fiecare grup de copii.
3. Se realizează sarcinile cubului va fi parcursă de cele patru subgrupe astfel: Descrie: Copiii vor
recunoaşte personajele şi povestea respectivă;
Compară: Personajele pozitive cu cele negative; fiecare echipă primeşte siluete cu personajele unei poveşti care trebuie să le
conversaţia,exerciţiul,
brainstormingul,Cubul,
problematizarea
frontalpe echipe,individual
4
clasifice (pozitive, negative) şi să motiveze alegerea;
Asociază: Vor alege un personaj din poveste şi vor reproduce un din replicile acestuia;
Analizează: Comportamentul personajelor pozitive;
Aplică: Fiecare echipă primeşte planşe sugestive din poveştile menţionate, dar care sunt amestecate, ei urmând să le aşeze în ordinea desfăşurării logice a acţiunii;
Argumentează:”După faptă şi răsplată.”
5. Obţinerea performanţei
O4 Educatoarea cere ca un copil din fiecare echipă să vină şi să tragă un bilet care conţine o întrebare. Copilul merge apoi şi se consultă cu membrii echipei, apoi dă răspunsul.
Întrebări:1. Ce s-ar întâmpla dacă
Cenuşăreasa nu ar fi participat la bal?
2. Ce s-ar întâmpla dacă Gretel nu putea descuia uşa încăperii în care era închis fratele ei?
3. Ce credeţi că ar fi făcut Fata babei dacă nu găsea casa Sfintei Duminici?
4. Ce s-ar întâmpla dacă Alba – ca – zăpada nu găsea casa piticilor?
problematizarea pe echipeIndividual
5
6. Asigurarea retenţiei şi a
transferului de cunoştinţe
O2O4
Educatoare solicită copiii la un joc de rol, şi fiecare copil îşi va alege costumaţia potrivită pentru personajele:
1. Fata babei şi căţeluşa.2. Alba – ca – zăpada şi vânătorul.3. Vrăjitoarea şi Gretel.4. Cenuşăreasa şi Prinţul.După alegerea costumaţiei, îl
desemnează pe cei care vor interpreta rolurile şi scenariile următoare:
1. Dialogul dintre Fata babei şi căţeluşa bolnavă.
2. Alba – ca – zăpada îl roagă pe vânător să n-o omoare.
3. Vrăjitoarea îi spune lui Gretel să vadă dacă focul din cuptor este potrivit pentru friptură.
4. Prinţul este fericit că a găsit pe cea care o pierdut condurul.
Ceilalţi copii formează juriul şi fac aprecieri asupra interpretării.
conversaţiaexplicaţia
jocul de rol
pe grupe
7. Realizarea feedback-ului
Se realizează pe tot parcursul activităţii prin întăriri pozitive ale răspunsurilor copiilor. Apoi se discută despre modul şi importanţa desfăşurării activităţii.
conversaţia
8. Evaluarea Se fac aprecieri individuale şi globale privind comportamentul copiilor pe durata întregii activităţi. Copiii primesc drept stimulente siluete cu personaje pozitive din poveştile învăţate.
explicaţiaconversaţia
6