13
Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant?

Proiect animanle domestice-salbatice gradinita

  • Upload
    faiery

  • View
    1.167

  • Download
    18

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Un model de proiect de activitate integrata folosit intr-o inspectie la clasa la nivelul 1

Citation preview

Page 1: Proiect animanle domestice-salbatice gradinita

Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant?

EDUCATOARE: Balmez Ionela

Page 2: Proiect animanle domestice-salbatice gradinita

NIVEL :I

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant ?''

TEMA SAPTAMANII: In lumea animalelor

TEMA ZILEI:Copiii,prietenii animalelor

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata

DOMENII EXPERENTIALE:DS+DOS

CATEGORIA DE ACTIVITATE:Cunoasterea mediului,Activitate practica

MIJLOC DE REALIZARE:joc didactic,imbinare,lipire,desen,sortare de jetoane,

DURATA:o zi

SCOPUL:

Verificarea cunostintelor copiiilor referitoare la animalele salbatice si cele domestice.

Imbogatirea cunostintelor despre materiale si caracteristicile lor,precum si despre tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii unor produse simple.

ACTIVITATI DE INVATARE:

ADP:

Intalnirea de dimineata:

Salutul: „Buna dimineata ...iepurasilor,ursuletilor,pisicutelor,etc..!Salutul se va realiza in cerc,copiii se saluta si isi dau mana.

Impartasirea cu ceilalti:Ati vazut in drum spre gradinita vreun animal?

Completarea calendarului naturii cu simbolurile potrivite

Tranzitii: Cantec(Iepurasul Tup,Ursuletul doarme)

Rutine:”Servim micul dejun”-Deprinderea de autoservire

„Astazi mi-a placut...”-Deprinderea de a-si exprima parerea

ALA 1:

Arta:”Coloreaza animalul preferat”

Stiinta:”Aseaza atatea animale cate iti indica cifra”

Constructii :”Ferma de animale”

Page 3: Proiect animanle domestice-salbatice gradinita

ADE:

DS:Joc didactic:”Ce stim despre animale?”

DOS-Activitate practica:lipire „Ferma de animale”„Animalele din padure”

ALA2:Joc de miscare:Iepurasii veseli

Obiective operationale:

ALA1:

Arta:”Coloreaza animalul preferat”

-sa coloreze corect respectand conturul dat animale domestice si salbatice

-sa pastreze un aspect ingrijit al lucrarii

-sa utilizeze corect instrumentele de lucru

Stiinta:”Aseaza atatea animale cate iti indica cifra”

-sa numere corect in limitele 1-3

-sa raporteze corect cantitatea la numar si numarul la cantitate

Constructii :”Ferma de animale”

-sa construiasca adaposturi pentru animale

-sa manuiasca cu grija jucariile

ADE:

DS:Cunoasterea mediului:Joc didactic:”Ce stim despre animale?”

-sa identifice si sa denumeasca animale salbatice si domestice

-sa cunoasca hrana,adapostul,puii animalelor din tara noastra

-sa specifice foloasele obtinute de la animalele domestice

DOS-Activitate practica:lipire „Ferma de animale” „Animalele din padure”

-sa aplice hartia prin lipire si apasare pe suprafata data

Page 4: Proiect animanle domestice-salbatice gradinita

-sa foloseasca corect materialele puse la dispozitie pentru realizarea unei teme practice

-sa analizeze lucrarile pe baza unor criterii date (curatetea lucrarii,asezarea in pagina,finalizarea in timp a lucrarilor)

ALA2:

-sa respecte cerintele si regulile jocului

-sa se orienteze in spatiul salii de grupa

-sa se comporte adecvat in situatii de interactiune cu ceilalti copii

SARCINA DIDACTICA:

Recunoastrea animalelor de pe jetoane

Clasificarea animalelor in animale domestice si salbatice

Cunosterea unor elemente legate de viata animalelor (adapost, hrana, pui, foloase)

REGULI DE JOC:

Copiii vor invarti roata si vor specifica numele animalului la care s-a oprit roata si daca este un animal domestic sau salbatic.

Copiii vor rostogolii cubul care pe fiecare fata are reprezentat un animal si vor spune ceva despre imaginea pe care o vad (ce ii place sa manance,unde ii place sa doarma,cum se numesc puii sai,foloasele obtinute de la animalele domestice)

Raspunsurile corecte se aplauda iar cele gresite vor fii avertizate cu batai din picior in podea.

Page 5: Proiect animanle domestice-salbatice gradinita

ELEMENTE DE JOC:

Aplauzele,manuirea materialului,bataia in podea,miscarea,recompensele

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:explicatia,conversatia,exercitiul,munca colectiva,posterul,turul galeriei

MATERIAL DIDACTIC:

ALA: trusa lego,Combi,Arco,animale salbatice si domestice,coli albe ,creioane colorate,jetoane,cosulete,cifre,flanerograf

ADE: Cubul,carton,animale decupate( domestice,salbatice) ,lipici,pensule, cosulete, cifre (limitele 1-3) , fond muzical

Forme de organizare:frontal,pe grupe

Bibliografie:Noul Curriculum pentru Invatamantul PrescolarActivitatea integrata in gradinita.Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar,editura Didactica ,Bucuresti 2008Metode interactive de grup,EdituraArves

Page 6: Proiect animanle domestice-salbatice gradinita

Scenariul zilei

Ziua va debuta cu Intalnirea de dimineata.Copiii sunt asezati in cerc pentru a exista contact vizual intre toti membrii.

Salutul:prescolarii se saluta in lant,dau mana unii cu altii.Buna dimineata iepurasule,buna dimineata veverito,...(in functie de ecusonul purtat in piept)

Calendarul naturii se va completa cu simbolurile specifice.Se reaminteste anotimpul in care ne aflam,fenomenul de afara ,anul,luna,ziua si se face prezenta la grupa.

Captarea atentiei:se va realiza prin intermediul unor ghicitori despre animale(salbatice,domestice)

Educatoarea propune jocul :Ce stim despre animale? Copiii vor invarti roata si vor specifica numele animalului la care s-a oprit roata si daca este un animal domestic sau salbatic.Copiii vor rostogolii cubul care pe fiecare fata are reprezentat un animal si vor spune ceva despre imaginea pe care o vad.(ce ii place sa manance,unde ii place sa doarma,cum se numesc puii sai,foloasele obtinute de la animalele domestice)Educatoarea propune un cantecel:”Iepurasul Tup”( Anexa 1),apoi ii invita pe copiii la masute si le explica ca in functie de ecusonul , pe care il poarta in piept,se vor impartii in doua grupe(animale salbatice,animale domestice ) .

Fiecare grupa va primii un carton si un cosulet cu jetoane animale salbatice,animale domestice). Fiecare grupa va sorta jetoanele de care au nevoie (grupa animalelor salbatice vor sorta animalele salbatice ,iar grupa animalelor domestice pe cele domestice) , apoi le vor lipii pe carton si se vor adauga diferite versuri,ganduri,proverbe(cu sprijinul educatoarei)

La final se vor expune cele doua postere( „Animalele din padure”, „Ferma de animale”) si se vor completa prin metoda „Turul galeriei”.

Copiiilor le sunt prezentate centrele deschise,sarcinile de lucru si materialele puse la dispozitie si isi aleg centrul la care doresc sa lucreze.

Educatoarea propune jocul „Iepurasii veseli”.(anexa 2)

Activitatea se finalizeaza prin impartirea recompenselor si realizarea aprecierilor.

Page 7: Proiect animanle domestice-salbatice gradinita

Evenimentul didactic

Continutul stiintific Strategii diadctice

Evaluare

1.Moment organizatoric

Organizarea spatiului si a climatului educational intr-un mod optim desfasurarii activitatilor de invatare

2.Captarea atentiei

Se va realiza prin intermediul unor ghicitori:

„Ea este buna la toateNe da carne,ne da lapteIar viteii, mititeiiSe numesc puii ei”

„De unde eu am putere?De la zmeura si miereAsta-i vorba mea:mor,morNu mint!Insa am umor!”

Conversatia

Cartea cu ghicitori

Observarea comparativa a copiilor

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi la activitate ne vom juca un joc foarte frumos intitulat :”Ce stim despre animale?” ,vom realiza postere.O grupa va realiza”Ferma de animale”si o alta grupa va realiza un poster despre „Animalele din padure”.Noi vom realiza aceste postere pentru a ne amintii unde traiesc aceste animale si pentru a le amintii parintilor,prietenilor nostrii ca e foarte important sa protejam animalele.

Conversatia

Page 8: Proiect animanle domestice-salbatice gradinita

Dirijarea invatarii

Intuirea materialului

Explicarea etapelor de

Se explica regulile jocului „Ce stim despre animale?” Copiii vor invarti roata si vor specifica numele animalului la care s-a oprit roata si daca este un animal domestic sau salbatic.

Se realizeaza jocul de proba

Complicarea jocului

Copiii vor rostogolii cubul care pe fiecare fata are reprezentat un animal si vor spune ceva despre imaginea pe care o vad.(ce ii place sa manance,unde ii place sa doarma,cum se numesc puii sai,foloasele obtinute de la animalele domestice)

Fiecare copil are in piept un ecuson pe care e reprezentat un animal,care ii va arata din ce grupa face parte.Copiii intuiesc materialul de pe masute (cosuletele cu animale,lipici,carton)

Daca animalul e salbatic, acel copil se va duce la masuta animalelor salbatice pe care o vor recunoaste dupa ursuletul asezat pe masuta,daca animalul din pieptul copilului e animal domestic se va duce la masuta animalelor domestice reprezentat printr-o pisicuta.

Fiecare grupa va sorta din cosulet animalele care coincid cu grupa din care face parte apoi le vor lipii pe carton.Pe partea alba a fiecarui animal se va aplica cu pensula aracet.Dupa ce am aplicat lipiciul,intoarcem foaia si o lipim pe carton,apasam cu degetul pentru a se fixa mai bine.Se va proceda la fel pentru toate

ObservatiaExplicatiaRoata animalelor

Jocul de probaConversatiaExplicatia ConversatiaJocul

Cubul

Conversatia

Explicatia

Observatia

Carton

Cosulete cu animale decupate

Lipici

Conversatia

Observarea comparativa a copiilor

Page 9: Proiect animanle domestice-salbatice gradinita

lucru

Incalzirea muschilor mici ai mainii

Executarea lucrarii de catre copii

Analiza lucrariilor

Obtinerea performantelor

animalele.

Se va realiza prin intermediul cantecului „Degetele”

Copiii vor realiza tema ceruta sub indrumarea educatoarei dupa a care se vor atribui lucrarilor un motto,un gand,versuri.Ex:”Sa iubim si sa protejam animalele”,”Sa ingrijesti cu bunatate,in viata orice vietate.”

Se va realiza prin metoda „Turul Galeriei”.Se vor expune posterele iar fiecare grupa va observa celalalt poster pentru a face completari daca sunt necesare (se urmareste daca cele doua grupe au asezat animale in medii de viata necorespunzatoare.EX:calul in padure; daca au omis sa lipeasca toate animalele care traiesc in acel mediu.)

Dupa ce posterele au fost finalizate copiii sunt condusi la centrele deschise pentru a li se explica sarcinile,pentru a intui materialul.Copiii isi aleg sarcinile si centrele la care doresc sa lucreze.Copiii lucreaza la centrele alese,educatoarea intervine cu explicatii suplimentare unde este necesar.

Explicatia

exercitiul

Munca colectivaCartonCosulete cu animale decupateLipici

Turul GalerieiConversatiaObservatiaPosterele

Jocuri de constructiiJucarii(animale)Creioane colorateColi a4FlanerografCifrejetoane

Realizarea temei de catre copiii

Analizarea lucrarilor

Observarea comparativa a copiilor

Page 10: Proiect animanle domestice-salbatice gradinita

Incheierea activitatii

Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de lucru si de comportare al copiilor pe parcursul activitatii.

Se impart recompense.

Recompense Orala

Anexa 1

Iepurasul Tup

Eu sunt iepurasul TupPrin padure sar zdup, zdupSunt un iepuras de soi Cel mai mare iepuroiTup, tup, tup........

Am picioare lungi de tot, Lungi urechi, mustati la bot, Toate-s insa de prisos , Coada n-am,sunt furios.Tup, tup, tup.....

Anexa 2

Joc de miscare:Iepurasii veseli

Se alege un vanator,iar ceilalti copii la comanda :”Iepurasii veseli”...sar si spun „Tup,Tup”,La comanda „Vine vanatorul !”toti iepurasii se aseaza pe covor si stau nemiscati,cel care se misca este luat de vanator si dus in cabana sa.La comanda:”Vanatorul a plecat!”,iepurasii sar din nou si striga”Bravo,bravo,am scapat!”

Se repeta jocul de mai multe ori pana toti iepurasii sunt vanati si scosi din joc(dusi in cabana vanatorului)

Page 11: Proiect animanle domestice-salbatice gradinita