3
 PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ  Nume:  Data:  Clasa: Aria curriculară: Tehnologii .  Disciplina : Elemente de instalaţii.  Unitatea de învatare: Elemente de instalaţii.  Tema: Scheme de principiu pentru: reţele exterioare de transport şi distribuţie gaze, branşamente, in stalaţii interioare de utilizare gaze naturale.  Tipul de lecie:  mixtă.  O!iective "perai"nale: la sfarşitul activităţii didactice !: elevul va fi capabil să clasifice treptele de presiune in funcţie de consumatori. ": elevul va fi capabil să enumere elementele componente ale instalaţiei de colectare şi transport. #: elevul va fi capabil să recunoască elementele componente ale instalaţiei de distribuţie. $: elevul va fi capabil să definească branşamentul şi să identifice elementele componente ale unui branşament de g.n.c. $: elevul va fi capabil să identifice elementele componente ale unui instalaţii interioare de utilizare mena%eră a gazelor naturale.  #c"pul leciei: &n plan cognitiv : acumularea de noi cunostinţe. &n plan afectiv : creşterea interesului elevilor pentru disciplinele tehnice. &n plan educativ : pr egătirea elevilor pentru activităţiile viitoare.  #trate$ii didactice: metode şi procedee:explic aţia,conversaţia,expunerea.  'forme de organizare a elevilor:frontăl şi individuală. mi%loace didactice:tabla,caietul de notiţe,scheme,fise documentare forme de organizare:pe grupe  Durata activităii: ()min

Proiect de Activitate

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect didactic la instalatii

Citation preview

Grupul colar N

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC Nume: Data: Clasa:

Aria curricular: Tehnologii .

Disciplina : Elemente de instalaii.

Unitatea de nvatare: Elemente de instalaii.

Tema: Scheme de principiu pentru: reele exterioare de transport i distribuie gaze, branamente, instalaii interioare de utilizare gaze naturale.

Tipul de lecie: mixt.

Obiective operaionale:la sfaritul activitii didactice O1: elevul va fi capabil s clasifice treptele de presiune in funcie de consumatori.

O2: elevul va fi capabil s enumere elementele componente ale instalaiei de colectare i transport.

O3: elevul va fi capabil s recunoasc elementele componente ale instalaiei de distribuie.

O4: elevul va fi capabil s defineasc branamentul i s identifice elementele componente ale unui branament de g.n.c.O4: elevul va fi capabil s identifice elementele componente ale unui instalaii interioare de

utilizare menajer a gazelor naturale. Scopul leciei:

In plan cognitiv : acumularea de noi cunostine.

In plan afectiv : creterea interesului elevilor pentru disciplinele tehnice.

In plan educativ : pregtirea elevilor pentru activitiile viitoare.

Strategii didactice: metode i procedee:explicaia,conversaia,expunerea.

-forme de organizare a elevilor:frontl i individual. mijloace didactice:tabla,caietul de notie,scheme,fise documentare forme de organizare:pe grupe Durata activitii:50minEtapele lecieiObiective operaionaleConinut instructiv educativMetode i procedeeMijloaceTimpEvaluare

Moment organizatoricSalutul,notarea absenelor,pregtirea clasei pentru desfurarea in bune condiii a leciei.Se cere ca elevii s aib caiete de notie i instrumente de scris.conversaia

dialogulCondiiile materiale i ambientale din sala de clas1min

Captarea atenieiLecia va incepe cu o conversaie despre instalaiile de gaze.Se va urmari trezirea interesului i dorina de cunoatere.conversaia,

dialogulTabla,caietul de notie3 min

Anunarea temei i a obiectivelorLa sfaritul activittii elevii vor poseda cunotine despre reelele exterioare de transport i distribuie gaze, branamente, instalaii interioare de utilizare gaze ( se vor enuna obiectivele operaionale urmrite ).explicaiaTabla,caietul de notie1min

Reactualizarea cunotinelorPrin intrebri adresate elevilor,folosind materialul didactic,se vor reactualiza cunotinele ce le posed elevii despre proprietile i caracteristicile gazelor.conversaiaCaietul de notie5 min

Transmiterea noilor cunotineO1

O2

O3

O4O5 Se realizeaz procesul de predare-invare,tratand coninutul tiinific al fiecrui obiectiv operaional.

Prin participarea elevilor la dialogul organizat i condus de profesor,se clasific instalaiile de gaze naturale.

Se impart elevii pe grupe in funcie de culoarea extrasa din urn.

Fiecare echipa va avea de analizat o instalatie de gaze naturale pe baza fiei documentare,astfel:

Echipa I-instalaii de colectare i transport

Echipa II-instalaii de distribuie

Echipa III-branamentul

Echipa IV-instalaiile de utilizare

Fiecare echipa va realiza un poster ce va conine informaii despre tipul instalaiei analizate.

Profesorul va ghida fiecare echip oferind informaii i sprijin in realizarea posterului.

Dup finalizarea posterului,liderul fiecarei echipe il va prezenta celorlalii.Profesorul va face completari i aprecieri,dac este necesar.

In functie de corectitudinea i complexitatea coninutului posterului se va desemna o echip catigtoare. Profesorul va imparii fiecrui elev o fia documentare ce va conine informaii despre toate instalaiile analizate pe parcursul activitii.explcaia,

conversaia, discuii,

dezbateri.

Fia documentarepentru fiecare echipFia documentarepentru fiecare elev25min

Sistematizarea i fixarea cunotinelorSistematizarea i cunotinelor se va realiza cu ajutorul unui test formativ.LucrareTest10 minEvaluare scris individual

Incheierea activitiiFormuleaz concluzii asupra activitii desfurate.explicaia

conversaiaCatalogul5 min