4
3 Proiect de lecție mixtă Disciplina: Istorie Profesor: Gliga Anca Rebeca Clasa: a V-a B Durata: 50 minute Unitatea de învățare: Lumea romană Tema: Imperiul Roman în timpul lui Traian Tipul lecției: mixtă Locul de desfășurare: sala de clasă 1. Organizarii resurselor pedagogice Se definesc în primul rând resursele informaționale necesare susținerii lecției prin crearea unui plan de lecție care prevede aspectele cele mai importante din perioada domniei lui Traian și care pot fi ușor asimilate de elevii de clasa a V-a. Planul se definește pe baza programei școalare, care este adaptată în funcție de nivelul clasei, dar și pe baza manualului pentru ca elevii să se deprindă cu utilizarea acestuia. Tot în cadrul resurselor informaționale intră și capacitatea profesorului de a răspunde lămuritor întrebărilor pe care le pun elevii. O altă resursă pedagogică este cea umană, reprezentată de elevii din clasa a V-a B. Aceștia sunt motivați să participe la oră nu doar la început când se strigă catalogul, cât mai ales în timpul lecției datorită întrebărilor pe care profesorul le adresează clasei cu scopul de a-i antrena să participe.

Proiect de Lecție Mixtă

Embed Size (px)

DESCRIPTION

-

Citation preview

Proiect de lecie mixt

Disciplina: IstorieProfesor: Gliga Anca RebecaClasa: a V-a BDurata: 50 minuteUnitatea de nvare: Lumea romanTema: Imperiul Roman n timpul lui TraianTipul leciei: mixtLocul de desfurare: sala de clas

1. Organizarii resurselor pedagogiceSe definesc n primul rnd resursele informaionale necesare susinerii leciei prin crearea unui plan de lecie care prevede aspectele cele mai importante din perioada domniei lui Traian i care pot fi uor asimilate de elevii de clasa a V-a. Planul se definete pe baza programei coalare, care este adaptat n funcie de nivelul clasei, dar i pe baza manualului pentru ca elevii s se deprind cu utilizarea acestuia. Tot n cadrul resurselor informaionale intr i capacitatea profesorului de a rspunde lmuritor ntrebrilor pe care le pun elevii. O alt resurs pedagogic este cea uman, reprezentat de elevii din clasa a V-a B. Acetia sunt motivai s participe la or nu doar la nceput cnd se strig catalogul, ct mai ales n timpul leciei datorit ntrebrilor pe care profesorul le adreseaz clasei cu scopul de a-i antrena s participe.n ceea ce privete resursele didactico-materiale, se folosesc manualul, dar i hri pe care le aduce profesorul sau videoproiectorul pentru imagini i hri digitale.

2. Planificarea activitii pedagogiceStrategia de abordare a leciei este una frontal, bazat pe relaia dintre profesor i clasa de elevi. Lecia se bazeaz mai degrab pe o discuie deschis care prevede din cnd n cnd notarea informaiilor, mai degrab dect pe dictare. n timpul de 50 de minute se propune s fie atinse toate cele trei aciuni ale activitii de instruire, anume predarea, nvarea i evaluarea. Pe tot parcursul orei se urmrete captarea permanent a ateniei elevilor. Acetia sunt ncurajai s pun ntrebri n cazul n care au nelmuriri i le sunt apreciate rspunsurile corecte. De asemenea, n permanen profesorul ncearc s fac conexiuni ntre informaiile noi din lecie i lucrurile pe care elevii le cunosc spre o nelegere mai bun.

3. Scopul general al lecieiScopul este de a-i familiariza pe elevi cu importana domniei lui Traian, acesta fiind apogeul Imperiului Roman, dar i impactul acestei domnii la nivelul imperiului i mai ales n Dacia, din punct de vedere al istoriei naionale. n acest sens se definesc trei obiective operaionale:I. Stabilirea unor asemnri i deosebiri ntre domnia lui Augustus i cea a lui Traian- principala asemnare: reformele interne- principala deosebire: politica de pax romana dus de Augustus n contrast cu politica de cuceriri a lui Traian. Sau principat vs. dominat ca form de organizare a imperiului. II. Identificarea cauzelor care au dus la rzboaiele daco-romane- pacea ncheiat de Domiian- bogia DacieiIII. Definirea rolului jucat de Traian n istoria Romei, dar i n istoria romnilor- considerat unul dintre cei mai mari imprai romani, n vremea lui imperiul a atins maxima expansiune (din Britannia pn n Mesopotamia, de la Rin i Capai pn n Sahara); ultimul mare mprat cuceritor. - este considerat unul dintre strmoii poporului romn prin procesul de romanizare pe care l-a instituit n Dacia

4. Coninuturi de bazPrincipalele coninuturi ale leciei sunt cele de dominat, imperator, dinastia Antoninilor, optimus princeps, romanizare. De asemenea principalele date cu care se va opera sunt anii 89, 101-102 i 105-106.

5. Scenariu didacticOra prevede evaluarea iniial timp de 10, maxim 15 minute, timp n care este verificat lecia anterioar. Profesorul pune ntrebri cu scopul de a recapitula lecia referitoare la principat i n special domnia lui Augustus, cu care lecia actual va face anumite corelaii. Se urmrete participarea unui numr ct mai mare de elevi, cu precdere elevi care rspund mai rar, nu att cei foarte activi n timpul leciilor. Urmeaz apoi activitatea de predare care include nvarea i evaluarea continu i care ocup cel mai mult din timpul alocat, anume 30-35 de minute. Pe tot parcursul acestei etape profesorul nu doar c pred, dar i pune ntrebri pentru a determina o participare activ la or. n fine, ora se ncheie cu evaluarea final, de cinci minute. Profesorul se adreseaz clasei n ansamblu apreciind participarea la lecie, iar n acest sens n recompenseaz cu note pe cei mai activi dintre elevi care s-au remarcat i la leciile anterioare privitoare la Roma. nainte de pauz, profesorul i ncheie ora anunnd lecia care va fi abordat ora urmtoare.

3