11
PROIECT DE LECŢIE PROPUNĂTOR: Moldovan Ioana – Maria CLASA: a V- a DATA: 29. 03. 2013 ȘCOALA GIMNAZIALĂ “ BEICA DE JOS „ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: TEXTUL ÎN VERSURI TEXT SUPORT: “ Cămara de fructe de Ion Pillat SUBIECTUL LECŢIEI: Figuri de stil. Comparația. Enumerația TIPUL LECŢIEI: Lecție mixtă – reactualizare, sistematizare a cunoştințelor dobândite în anul anterior, dobândire şi fixare de noi cunoştințe MOTIVAŢIA: Lecţia este importantă, deoarece permite consolidarea informaţiilor existente referitoare la noíunile de figuri de stil și recunoașterea acestora. Elevii vor fi puși în faţa unor texte sau a unor exerciţii în care vor trebui să le recunoască, să identifice diferitele figuri de stil și rolul lor în realizarea expresivităţii textului. COMPETENŢE GENERALE: Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată și dialogată; Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, în scopuri diverse Utilizarea corectă si adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse .

PROIECT DE LECŢIE

Embed Size (px)

DESCRIPTION

v

Citation preview

Page 1: PROIECT DE LECŢIE

PROIECT DE LECŢIE

PROPUNĂTOR: Moldovan Ioana – MariaCLASA: a V- a

DATA: 29. 03. 2013

ȘCOALA GIMNAZIALĂ “ BEICA DE JOS „

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: TEXTUL ÎN VERSURI

TEXT SUPORT: “ Cămara de fructe “ de Ion Pillat

SUBIECTUL LECŢIEI: Figuri de stil. Comparația. Enumerația

TIPUL LECŢIEI:

Lecţie mixtă – reactualizare, sistematizare a cunoştinţelor dobândite în anul anterior, dobândire și fixare de noi cunoștințeMOTIVAŢIA:

Lecţia este importantă, deoarece permite consolidarea informaţiilor existente referitoare la noíunile de figuri de stil și recunoașterea acestora.

Elevii vor fi puşi în faţa unor texte sau a unor exerciții în care vor trebui să le recunoască, să identifice diferitele figuri de stil și rolul lor în realizarea expresivității textului.

COMPETENŢE GENERALE:

Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;

Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, în scopuri diverse Utilizarea corectă si adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în

diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse .

COMPETENŢE SPECIFICE

1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a unui mesaj oral 1.4 sesizarea abaterilor de la normele limbii literare într-un mesaj ascultat 1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat 2.1 asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral 3.3 identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau Nonliterar

COMPETENŢE DERIVATEa) informative : elevii vor reuşi

- rezolvarea cerinţelor, lucrând pe grupe şi individual, recapitulând astfel noţiunile elementare legate de epitet, repetiție, personificare și

Page 2: PROIECT DE LECŢIE

inversiune; b) formative : - exprimarea coerentă, nuanţată în limba română; c) educative : - dezvoltarea sentimentului de disciplină a muncii; - cultivarea muncii în echipă şi a creativităţii elevilor.

e) cognitive: - precizarea diferitelor tipuri de figuri de stil; - definirea comparației și a enumerației; - clasificarea figurilor de stil; - identificarea valorilor stilistice ale diferitelorpărți de vorbire; - stabilirea imaginilor artistice pornind de la texte date; - încadrarea morfologică a cuvintelor subliniate intr-un context dat; - crearea unor enunturi astfel incat cuvintele să formeze diferite figuri de stil; - alcătuirea unor propoziții pornind de la exemple date; - recunoașterea unor figuri de stil din texte date; f) afective : – consimţirea la continuarea efortului de atenţie; – aplicarea cu interes a cunoştinţelor dobândite; – dorinţa de a selecta, explica, motiva; – interesul spre rezolvarea cerinţelor.Condiţii prealabile:

- elevii sunt deprinşi să lucreze pe baza algoritmului, o parte dintre ei recunoscând epitetele,repetițiile, comparațiile și enumerațiile din texte date;

- nivelul clasei este mediu, copiii având deprinderi de muncă independentă şi în echipă.

STRATEGII DIDACTICE

a) METODE ŞI PROCEDEE: prin descoperire, conversaţia ,dictarea, lucrul în perechi, exerciţiul, Diagrama Venn, metoda floare de lotus, ciorchinele, valiza cu activități. b) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grupe.c) RESURSE MATERIALE: fişe de lucru pentru fiecare elev, creioane colorate, mapa acivităţii ( file de portofoliu), culegeri de exerciţii, videoproiector, tabla, alte manuale de de limba română ( Ed. Humanitas), Manualul de Limba Română – Clasa a V-a, Ed. Petrion.d)FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.e)RESURSE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI: - capacităţi normale de învăţare;

- cunoştinţele dobândite; - timpul afectat activităţii

Page 3: PROIECT DE LECŢIE

ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Moment Organizatoric

( 3 minute)

Voi verifica componenţa clasei şi voi nota absenţii.

Elevul de serviciu va anunţa elevii absenţi şi vor pregăti materialele pentru

lecţie.

Discuţia

Conversaţia

Evocarea( 7 minute)

Voi verifica tema şi voi solicita elevilor informaţii despre noţiunile studiate

în lecţia anterioară: Figuri de stil – Epitetul.

RepetițiaElevii numiți de mine vor rezolva la tablă exercițiile din anexa 1 pe care le-au

avut drept temă. Voi adresa un set de întrebări: 1. Ce este epitetul? Câte categorii cunoașteți? Dați exemple!2. Ce este repetiția? Cum o recunoașteți? Dați câteva exemple!

Elevii vor prezenta caietele şi vor răspunde întrebărilor

mele Aceştia vor păstra ordinea clasei

și vor prezenta răspunsurile obţinute conform cerinţelor.

Discuţia

Conversaţia euristică

Problematizarea

Discuţia

Conversaţia euristică

Problematizarea

Elevii vor fi notaţi cu plusuri pentru

răspunsurile oferite.

Elevii vor fi apreciați verbal de către profesor.

Realizarea sensului

Elevii vor primi dictare din textul propus în anexa 1. Vom corecta împreună textul care va fi prezentat într- o pagină Power Point. Elevii vor lucra în

Discuţia

Problematizarea

Conversaţia euristicăElevii vor fi notaţi cu

Page 4: PROIECT DE LECŢIE

( 30 minute)

Realizarea sensului

( 30 minute)

echipe de câte doi și voi păstra simetria clasei. Voi folosi metoda ciorchinelui, pe care îl voi desena pe tablă și voi preciza explicațiile pentru fiecare ortogramă.

Voi anunţa titlul noii lecţii - Comparația.Enumerația Anunţ şi scriu pe tablă titlul lecţiei. Imediat le voi prezenta şi obiectivele lecţiei: - precizarea diferitelor tipuri de figuri de stil; definirea comparației și a enumerației;clasificarea figurilor de stil; identificarea valorilor stilistice ale diferitelor părți de vorbire; stabilirea imaginilor artistice pornind de la texte date;Voi lucra diferențiat în funcție de nivelul elevilor. Aceștia vor primi fișe de lucru cuteoria conform anexei 4. Voi da acestor

Elevii vor nota în caiete regulilu specifice fiecărei ortograme.

Elevii vor nota titlul în caietele lor utilizând culori diferite respectiv markere.

Elevii vor completa în grup cadranele existente iar apoi vor numi un elev să completeze tabla conform modelului pe care îl voi afişa pe tablă.

Elevii vor nota în caiete noua lecție.

Dictarea

Metoda CiorchineluiDiscuţia

Problematizarea

Conversaţia euristică

Dictarea

Discuţia

Problematizarea

Conversaţia euristică

Dictarea

plusuri pentru

răspunsurile oferite.

Elevii vor fi notaţi cu

plusuri pentru

răspunsurile oferite.

Elevii vor fi notaţi cu

plusuri pentru

răspunsurile oferite.

Elevii care vor lucra diferenţiat vor fi notaţi

separat de restul grupului.

Page 5: PROIECT DE LECŢIE

elevi o fișă conform anexei 7 unde vor avea de rezolvat diferite sarcini. Prima dată voi oferi elevilor anexa 3 pentru a ne reaminti textul și figurile de stil învățate. Predarea noii lecții se va face conform schiței din anexa 4. Voi preda tuturor noua lecție, iar apoi voi da fișe diferențiate. Elevii care nu lucrează diferențiat vor primi după însușiirea teoriei anexa 5.

Elevii vor răspunde unui set de întrebări pe care le voi

adresa.

Elevii notează în caiete noțiunile noi legate de

comparație și enumerație conform schiței.

Discuţia

Problematizarea

Explicația

Conversaţia euristică

ProblematizareaTabla

Diagrama Venn

Floarea de lotus

Elevii care vor lucra diferenţiat vor fi notaţi

separat de restul grupului.

Elevii vor fi notaţi cu

plusuri pentru

răspunsurile oferite.

Reflecţia( 8 minute)

Voi adresa elevilor un set de întrebări: 1. Ce este comparația?2. Ce este enumerația?3. Ce alte figuri de stil mai cunoașteți?4. Numiți textul studiat astăzi. Voi propune elevilor un joc intitulat Valiza cu activități. Fiecare valiză are câte o culoare, iar elevii vor avea într-un bol

Elevii vor oferi răspunsuri pentru întrebările edresate

de mine.

Eelvii vor delimita fiecare

Rebusul

Discuţia

Problematizarea

Conversaţia euristică

Discuţia

Elevii vor fi notaţi cu

plusuri pentru

răspunsurile oferite.

Page 6: PROIECT DE LECŢIE

bilețele cu figuri de stil pe care trebuie să le așeze în buzunărașul potrivit. Astfel roșu (epitete), albastru ( comparații), verde (enumerații), galben (personificări), portocaliu (repetiții) conform anexei 8.

figură de stil propusă de mine și vor trece prin

dreptul valizei pentru a introduce răspunsul în

buzunărașul pe care l-au luat în considerare.

Problematizarea

Conversaţia euristică

Valiza cu activități

Discuţia

Elevii vor fi notaţi cu

plusuri pentru

răspunsurile oferite.

Asigurarea retenţiei şi a transferului

( 3 minute)

Elevii vor primi tema pentru acasă câte o fișă individuală conform anexei 6 în care vor avea precizate diferite cerințe. Cei care au lucrat individual vor avea de realizat un desen pornind de la textul poeziei și respectând detaliile.

Elevii vor nota tema pentru casă.

Discuţia

Conversaţia euristică

La final va fi notat cu note respectiv plusuri grupul cel mai activ în timul orei.