Upload
anita-bondoc
View
212
Download
14
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Clasa a XI-a
Citation preview
Proiect didactic
Profesor:Bondoc AnisoaraClasa: a XI-a;Data: 14.01.2015Obiectul: Limba şi literatura românăSubiectul: Viziunea interioară a fantasticului în Sărmanul Dionis, Mihai EminescuTipul lecţiei: predare-învăţareCompetenţe generale: Obiective-cadru: OC1: dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; OC2: dezvoltarea capacităţii de exprimare a mesajului scris; Obiective de referinţă: OR1: să identifice valorile stilistice ale motivelor fantastice; OR2: să recepteze sensului unui mesaj transmis; OR3: să recunoască şi să comparare tipurile de proză; OR4: să argumenteze propriul punct de vedere într-o discuţie liberă;
Competenţe specifice: Obiective operaţionale:
A. Cognitive: OC1: să relateze conţinutul nuvelei; OC2: să extragă trăsăturile fantasticului literar; OC3: să se comenteze inserţia fantasticului în literatură; OC4: să coreleze fantasticul eminescian cu cel eliadesc;
B. Psihomotorii: OPM: să-şi subordoneze acţiunile motorii intenţiei de comunicare;
C. Afective: OA1: vor acorda importanţa corectitudinii ideilor exprimate; OA2: vor dovedi deschidere în analiza textului;
1
Resurse:A. Bibliografice:A1: ştiinţifice:
Eminescu, Mihai, Proză literară, Editura „Minerva“, Bucureşti, 1983
A2: pedagogice:
Nicola, Ioan, Tratat de pedagogie, E.D.P., Bucureşti, 1996
A3: metodico-didactice:
Dumitru, Gherghina, Dănilă, Ioan et alii, Metodica predării şi
literaturii române în şcoala primară, gimnaziu şi liceu, Editura
„DIDACTICA NOVA“, Craiova, 2005
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în
şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Editura „POLIROM“, Iaşi, 1999
B. Metodologice:
B1: Strategia didactică: mixtă
B2: Metode şi procedee: - conversaţia
- expunerea
- problematizarea
B3: Mijloace de învăţământ: - tablă
- caiete
- cartea
B4: Forme de organizare: - frontală
- individuală
C. Temporale: - numărul de ore: o oră
- durata lecţiei: 50 minute
2
- locul lecţiei în modul: a doua după prezentarea trăsăturilor
nuvelei
3
SCENARIUL DIDACTICEVENIMENTELE
LECŢIEI
Obiective
operaţionale
Conţinuturi şi
sarcini de
învăţare
Strategia didactică Evaluarea
Metode Mijloace Forme de
organizare
0. Moment
organizatoric
Sunt
organizate
condiţiile
propice
demersului
didactic.
1.Captarea atenţiei OC1
OA1
Interesul
elevilor este
stârnit printr-o
conversaţie
privind relaţia
realitate-lumi
fantastice
axată pe
conversaţia frontală
4
1.Captarea atenţiei întrebarea: De
unde începe
fantasticul?, la
care elevii vor
trebui să aducă
diverse
răspunsuri
pentru a se
încerca să se
extragă
trăsăturile
fantasticului în
cele din urmă
şi a observa
limitele sale.
2. Enunţarea
obiectivelor
OC1 Vom analiza
trăsăturile
expunerea tablă frontală
5
OA1 prozei
fantastic
e şi vom
urmări:
definiţiile
propuse
fantasticului,
evadarea din
spaţiul
contingent,
elemente
fantastice
prezente în
text, caracterul
filosofic,
personaje
fantastice,
incipitul,
6
excipitul. Se
scrie titlul pe
tablă după
care se va
purta o
discuţie cu
elevii în ceea
ce priveşte
desfăşurarea
lecţiei fără nici
un fel de
probleme.
3.Actualizarea
cunoştinţelor
OC1 Se solicită
indicarea
definiţiei
fantasticului.
Conversaţia Frontală Analiza
răspunsurilor
acordate de
către elevi
7
5.Dirijarea
învăţării
5.Dirijarea
învăţării
OC1
OC3
Se va
identifica tema
acestei nuvele:
povestea
sărmanului om
care a pierdut
paradisul şi
experienţa
metafizică a
lui Dionis. Pe
baza acestei
teme va fi
prezentat firul
narativ şi se
vor scoate în
Conversaţia
Conversaţia
Fişe de
lectură
Fişe de
lectură
Frontală
Frontală
Analiza
răspunsurilor
acordate de
către elevi
8
OC1
OC3
evidenţă
motivele
fantastice:
cartea lui
Zoroastru
călătoria în
timp, locuirea
pe lună,
metempsihoza,
umbra. Tot
aici sunt
precizate şi
motivele
inserate în
nuvela
fantastică
Sărmanul
Dionis: lumea
conversaţia
Fişe de
lectură
frontală Analiza
răspunsurilor
elevilor
9
5.Dirijarea
învăţării
ca vis,
metamorfoza,
călătoria,
cuplul sacru,
edenul selenar.
10
6.Obţinerea
performanţei
OC3 Se analizează
comparativ
incipitul cu
excipitul
nuvelei.
Incipitul
prezintă teoria
relativităţii
timpului şi a
spaţiului a lui
Kant, iar
excipitul
dominat de
filosofia lui
Schopenhauer,
cele două
coordonate.
11
7.Feedback
8.Evaluarea
OC1
OC1
Sunt trecute
în revistă trăsăturile
nuvelei fantastice
precizate la început.
Se fac aprecieri
generale şi
individuale cu privire
la activitatea
desfăşurată de către
elevi pe tot parcursul
lecţiei.
Conversaţia
conversaţia
Frontală
frontală
Analiza
răspunsurilor oferite
de către elevi
12
9.Retenţia
10.Transferul
OC1
OC1
Se reactualizează
definiţia fantasticului.
a. intern
Se cere realizarea
fişei de lectură.
b. extern
Sper să evitaţi totuşi
amestecul
fantasticului în
realitate şi să stabiliţi
bine limitele realului.
Conversaţia
conversaţia
Carte Frontală
frontală
13
14
15