4
PROIECT DIDACTIC Nume și prenume: Ștefan Leonte Data: 14.01.2013 Profesor mentor: Eugenia-Maria Pașca Tema: Contrastul cromatic Forma de realizare: Activitate practică, lecție Clasa: a VI-a Tipul de activitate: Mixtă Mijloace de realizare: -Activitate frontală de predare-învățare ale noilor noțiuni -Exercițiul Obiective operaționale 1. să definească noțiunea de contrast și să reușească exemplificarea acestuia; 2. să obțină o suprafață picturală sau decorativă prin folosirea elementelor de limbaj plastic; 3. să demonstreze printr-o aplicație practică cerințele temei propuse; Forma de organizare: Frontală, individuală Mijloace didactice: Hârtie pentru desen, creioane, culori, penson Tipul de învățare: Activitate practică Forma de evaluare: Formativă Metoda de evaluare: Probă practică Resurse: Doua cuburi multicolore identice (fiecare fata a fiecărui cub având una din culorile spectrului solar vizibil ROGVAIV), manuale școlare, albume de artă, planșe color Durata: 50 min 1

Proiect didactic

Tags:

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Contrastul cromatic, pedagogie , educatie plastica

Citation preview

Page 1: Proiect didactic

PROIECT DIDACTIC

Nume și prenume: Ștefan Leonte

Data: 14.01.2013

Profesor mentor: Eugenia-Maria Pașca

Tema: Contrastul cromatic

Forma de realizare: Activitate practică, lecție

Clasa: a VI-a

Tipul de activitate: Mixtă

Mijloace de realizare:

-Activitate frontală de predare-învățare ale noilor noțiuni

-Exercițiul Obiective operaționale

1. să definească noțiunea de contrast și să reușească exemplificarea acestuia;

2. să obțină o suprafață picturală sau decorativă prin folosirea elementelor de limbaj plastic;

3. să demonstreze printr-o aplicație practică cerințele temei propuse;

Forma de organizare: Frontală, individuală

Mijloace didactice: Hârtie pentru desen, creioane, culori, penson

Tipul de învățare: Activitate practică

Forma de evaluare: Formativă

Metoda de evaluare: Probă practică

Resurse: Doua cuburi multicolore identice (fiecare fata a fiecărui cub având una din culorile spectrului solar vizibil ROGVAIV), manuale școlare, albume de artă, planșe color

Durata: 50 min1

Page 2: Proiect didactic

Secventele activitățiiDurata și

obiectiveleConținutul instructiv - educativ

Strategii didactice

Organizarea clasei 1 min Consemnarea absențelor

Anunțarea scopului și a obiectivelor

2 minUtilizarea culorilor spectrului solar și a noțiunilor

noi în vederea obținerii unei compoziții plastice. Se enumera cele trei obiective.

Expunerea

Reactualizarea cunoștințelor anterioare

10 min

Sunt prezentate lucrări cu teme anterioare.Se vor formula întrebări din conținutul anterior:

Ce este un amestec ? Dați exemple.Ce este un amestec cromatic? Dar acromatic?

Conversație examinatorie

Conversație euristica

Prezentarea noului conținut

10 min

Sunt prezentate lucrări în care apar compoziții plastice sau decorative.

Profesorul va tine în fiecare mana cate un cub multicolor. Profesorul va ilustra noul conținut prin intermediul rotirii celor doua cuburi, astfel încât

prin juxtapunerea culorilor fetelor sa facă referire la contrastul cald-rece și la contrastul de

complementaritate.

Învățarea prin descoperire

Dirijarea învățării 20 minProfesorul propune elevilor ca activitate

independenta realizarea unei lucrări cu subiectul Contrastul cromatic.

Exercițiul

Evaluarea lecției 5 min

După ce elevii au început lucrarea, profesorul va corecta eventualele neclarități, și va verifica prin analizarea desenele elevilor calitatea asimilării

informației.

Conversație examinatorie

Asigurarea retenției transferului. Încheierea

lecției2 min

Profesorul propune elevilor sa finalizez lucrarea acasă, și răspunde nelămuririlor elevilor .

2

Page 3: Proiect didactic

Anexă

a. Cele două cuburi multicolore

Planșele cu lucrări

Paul Klee – Gradina tunisiana

3

Page 4: Proiect didactic

P. Cezanne – Portul Marseille

H. Matisse – Dansul4