Upload
mihai-traian
View
41
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect de lectie
Citation preview
PROIECT DIDACTICDATA: 03. 12. 2013CLASA a I-a BPROFESOR: Epure Mihai-TraianDURATA: 45 de minDISCIPLINA: FORMAREA ABILITATILOR DE COMUNICARETEMA: Realizarea pronuntiei corecte a sunetelor deficitare prin imitareSUBIECTUL: Repeta ce spun eu! (sunetele p si b)SCOPUL:Formarea priceperilor si deprinderilor de pronuntie corectaOBIECTIV GENERAL: Diferentierea sunetelor p si b in emitere independenta, insilabe directe si indirecte, cuvinte care contin sunetele p si b, cuvinteparonime, propozitii cu aceste cuvinte;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa pronunte corect sunetele p si b;
-sa recunoasca vizual si auditiv sunetele in silabe, cuvinte, propozitii;
-sa descopere diferentele de articulatie dintre p si b;
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia, demonstratia articulatorie,explicatia, exercitiul, comparatia;
MIJLOACE DIDACTICE: oglinda logopedica, imagini cu obiecte a caror denumirecontine sunetele p si b, material verbal, plansa, alfabetul.
DESFASURAREA ACTIVITATIINr.
crt.Etapele
activitatiiTimpDesfasurarea
activitatiiMetode si procedee
didacticeEvaluare
1.Pregatirea activitatii2min.Pregatirea materialului didactic, aerisirea salii de clasa, dezinfectarea oglinzilor logopedice, asezarea copiilor la locurile lor.
2.Reactualizarea articularii corecte a sunetelor t si d15min.Realizarea catorva exercitii de incalzire a aparatului fono-articulator.
Realizarea unor exercitii de dezvoltare a auzului fonematic.
Exercitii de pronuntie a unor cuvinte ce contin sunetul Aconversatia
demonstratia articulatorie
exercitiulfrontala
3.Dirijarea activitatii terapeutice20min.Se pronunta sunetul p, apoi sunetul b, avand grija ca subiectul sa realizeze corect diferenta de articulare si sa constientizeze diferentele prin palparea laringelui in timpul emiterii sunetelor.
Se vor pronunta silabe ce contin sunetele p si b in toate pozitiile, iar subiectul va trebui sa le reproduca. (ex.: pa-ba, apa-aba, ap-ab)
Se vor utilize fise cu imagini pentru a constientiza diferentele de articulare.
Se vor repeta prin vorbire reflectata cuvinte ce contin sunetele p si b. (ex. pot-bot, pata-bata, por-bor, pir-bir, par-bar, para-bara, corp- corb, pol-bol)
Se vor prezenta apoi copiilor cuvinte pe care vor trebui sa le repete. Li se va solicita sa precizeze in care cuvinte se aude sunetul p si in care se aude sunetul b, precum si pozitia pe care o ocupa in cuvant.
Se vor formula propozitii pe baza acestor cuvinte.
Se vor imparti copiilor jetoane cu imagini si li se va cere sa le aranjeze pe doua coloane separate, in functie de sunetele pe care le contin cuvintele care le denumesc. Elevii vor fi ajutati si indrumati in realizarea acestei sarcini.
Pe tot parcursul activitatii se vor face corectarile de pronuntie care se impun.demonstratia articulatorie
conversatia
explicatia
comparatia
conversatia
explicatia
comparatia
jocul didacticindividuala
4.Asigurarea retentiei6minSe vor repeta serii de cuvinte paronime, corect, precizandu-se sensul fiecarui cuvant. Se vor alcatui apoi propozitii cu aceste cuvinte.demonstratia articulatorie
explicatiaindividuala
5.Evaluare2min.Se vor face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii. Vor fi evidentiati copiii care au manifestat interes, au fost activi si au raspuns corect.conversatia evaluativafinala
ANEXE
EXERCITIU CUVINTE CE CONTIN SUNETELE P SI B
1. Unde se aude B si unde se aude P? La inceput sau la mijloc?
barc mbarcat pdure mpdurit
btrn mbtrnit baie mbiat
bun mbunat bolnav mbolnvit
IMAGINI CU SUNETUL P
IMAGINI CE CONTIN SUNETUL B